نحوه عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید و راه حل برطرف کردن آن

عیب یابی یخچال فریزر و راه حل برطرف کردن

آیا مواد غذایی در فریزر شما آب شده اند؟ آیا گوشت شما آنقدر فریز شده که رنگ آن کاملا سفید شده است؟ آیا یخچال فریزر صدای عجیب غریبی می دهد یا بدتر از آن، اصلا کار نمی کند؟ در رابطه با عیب یابی یخچال فریزر خود چه اطلاعاتی دارید؟ هنگامی که فریزر شما به درستی کار نمی کند، ممکن است مشکل آنقدرها هم بزرگ نباشد که نیاز به تعمیر یا تعویض کامل داشته باشد. قبل از رفتن به سراغ کارشناسان، گاهی اوقات می توانید خودتان با کمی وقت گذاشتن مشکل را حل کنید.

در این مقاله از کاراباما، به عیب یابی رایج ترین مشکلات یخچال فریزر که احتمال مواجه شدن شما با آنها وجود دارد و نیز روش برطرف کردن آنها می پردازیم. در صورتی که پس از خواندن این مقاله، نتوانستید عیب یابی یخچال فریزر را انجام داده و مشکلاتی که به آن ها اشاره شده است را برطرف کنید، می توانید برای ثبت درخواست تعمیرات یخچال فریزر خود، با ما تماس بگیرید و یا به صورت آنلاین درخواست تعمیرات یخچال فریزر خود را از طریق فرم زیر ثبت نمایید.

مرکز تخصصی تعمیرات لوازم خانگی کاراباما با بیش از صدها متخصص تعمیرکار یخچال فریزر در ۴ استان کشور، جهت ارائه خدمات نصب، سرویس و تعمیرات یخچال فریزر در اختیار شماست. کاراباما خدمات انواع برندهای ایرانی و خارجی یخچال را توسط متخصصین همان برند در سریعترین زمان، بالاترین کیفیت و به صورت گارانتی شده در منزل شما فراهم آورده است. متخصصین کاراباما با اولویت قرار دادن تعمیر قطعات ارجینال یخچال، هزینه های شما را کاهش داده و با قیمت های منصفانه و نظارت شده، خدماتی بی بدیل را در کوتاه ترین زمان ممکن ارائه می کنند. ثبت درخواست آسان و عدم نگرانی بابت یخچال به دلیل بیمه شدن آن توسط کاراباما، شما را کاملا آسوده خاطر می نماید. کافیست درخواست خود را ثبت کنید و تمامی مراحل مابقی را برعهده تکنسین بسپارید و در انتها یخچال سالم خو =د را به همراه گارانتی معتبر چندماهه کاراباما تحویل بگیرید.

ثبت درخواست سرویس و تعمیرات یخچال

مطالبی که در این صفحه می خوانید:

نکته بسیار مهم: عیب یابی یخچال فریزر، برطرف نمودن مشکلات متداول آن و انجام سرویس یا تعمیرات یخچال، همگی به داشتن دانش تخصصی در رابطه با نحوه عملکرد یخچال، اجزای مختلف دستگاه و وظایف و کارکرد هر یک بستگی دارد. به علاوه، داشتن تجربه انجام تعمیرات یخچال و ابزارآلات خاص نیز مهم است. بنابراین انجام عیب یابی ها و یا امور تعمیرات، مسئله ای است بسیار حساس که هر فردی صلاحیت لازم برای انجام آنها را ندارد. لازم به تذکر نمی باشد که دستکاری های ناشیانه، ممکن است درنهایت به وارد آمدن خسارات جدی و سنگین به یخچال بیانجامد!

به یاد داشته باشید که مطالبی که در رابطه با مشکلات متداول یخچال فریزر گفته می شود، صرف نظر از برند دستگاه شما برای اکثر مدلها و برندها یکسان است. بنابراین عیب یابی آنها نیز مشابه بوده و لذا مقاله حاضر را می توان برای عیب یابی یخچال فریزر ال جی، سامسونگ، بوش، جنرال الکتریک و…استفاده نمود.

مشکل اول: صدای یخچال فریزر زیاد است

یکی از رایج ترین مشکلات یخچال های خانگی صدای غیر طبیعی یخچال است. آیا علت صدای یخچال خود را می دانید؟ در ارتباط با صدای فن یخچال چه می دانید؟

راه حل احتمالی: یکی از علل صدای یخچال، موتور فن اواپراتور است. معمولا در اثر فرسودگی و درنتیجه عدم رسیدگی و سرویس نکردن دوره ای یخچال، موتور فن اواپراتور خشک و فرسوده می شود و صدای آزار دهنده یخچال را ایجاد خواهد کرد. این مشکل با روغن کاری معمولا برطرف می شود. در غیر اینصورت باید به فکر تعویض قطعه باشید. البته، باید مطمئن شوید هنگامی که چنین اتفاقی می افتد، سایر فریزرهایی که دقیقا همان صدا را می دهند، با تعویض موتور فن اواپراتور مشکل آنها برطرف شده است.

یکی دیگر از مواردی که علت صدای یخچال می باشد، برخورد پره های فن یخچال به توده برفکی است که بر روی اواپراتور شکل گرفته است. همچنین می توان کثیف شدن بیش از حد موتور فن کمپرسور را نیز به لیست مواردی که منجر به صدا دادن یخچال می شوند، اضافه نمود. با این حال، سر و صدای فریزر ممکن است به دلایل زیر نیز باشد:

 • صداهای کلیک مانندی که یخ ساز به خاطر عبور یخ ها به درون مخزن ایجاد می کند.
 • صداهای سیز مانندی که به خاطر سیکل یخ زدایی ایجاد می شود.
 • صداهای شرشر مانند ریختن آب که در حین فرآیند یخ سازی ایجاد می شود.
 • صدای فش فش یا غژغژ که به خاطر کم و زیاد شدن سرعت فن ایجاد می شود.

سؤال اساسی که اینجا از خود می پرسید این است که اگر یخچال فریزر هیچ مشکلی ندارد، آیا یخ ساز کار می کند؟ آیا فریزر دمای لازم را حفظ می کند؟ آیا آب و یخ را تخلیه می کند؟ اگر همه این بخش ها در حال کار کردن هستند، پس سر و صدای یخچال احتمالا فقط به خاطر شرایط عملکرد عادی اتفاق می افتد. برای اطلاع از جزئیات خاص مربوط به صداهای غیر طبیعی یخچال فریزر، می توانید به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید.

مشکل دوم: برفک یخچال فریزر

به وجود آمدن برفک و یخ زدن داخل یخچال از جمله مواردی است که سبب کاهش راندمان و افت عملکرد سرمایشی یخچال و نیز مشکلاتی در ادامه کار می شود.

علت برفک زدن یخچال:

دلیل تشکیل برفک یخچال این است که هوای مرطوب و گرم خارج و اطراف یخچال، با ورود به داخل یخچال و اختلاط با هوای خنک، میعان یافته و بر روی لوله ها تشکیل برفک می دهند. با گذشت زمان و سفت و سخت شدن این برفک ها با یخ زدگی داخل یخچال مواجه خواهیم شد.

راه حل رفع برفک یخچال:

بسته به محلی که برفک تشکیل شده است، علت یخ زدن داخل یخچال متفاوت بوده و عیب یابی مشکل برفک یخچال متفاوت می باشد:

 • ممکن است برفک در اطراف درب فریزر تشکیل شود. این حالت نشان دهنده این است که درب یخچال فریزر کاملا بسته نشده است. ممکن است ایراد از واشر یا بست درب باشد. مطمئن شوید که این بستها سالم بوده و کاملا به درب چسبیده اند. وجود هرگونه پارگی و یا ساییدگی در لاستیک دور درب یخچال فریزر نشان دهنده زمان تعویض لاستیک درب یخچال می باشد.
 • اگر برفک کم و در همه جا دیده می شود، ممکن است بدلیل دمای خیلی پایین یخچال فریزر باشد.

توصیه می کنیم برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با عیب یابی یخچالی که برفک می زند و اطلاع از راهکارهای رفع آن، به مقاله علت برفک زدن یخچال مراجعه کنید.

مشکل سوم: خاموش نشدن یخچال یا یکسره شدن یخچال

علت خاموش نشدن یخچال می تواند چندین چیز مختلف باشد. در هر صورت، پیوسته کار کردن یخچال و یا به بیان دیگر یکسره شدن یخچال، نه تنها باعث ایجاد سر و صدای زیاد شده، بلکه باعث افزایش مصرف برق و هزینه گزاف آن در انتهای هر ماه می گردد.

 • یکی از دلایل خاموش نشدن یخچال فریزر و کارکرد زیاد یا پیوسته آن، وجود گرد و غبار و آلودگی در محیط خانه و مخصوصا اطراف کویل ها یا لوله های کندانسور یخچال است.
 • یکی دیگر از دلایل یکسره شدن یخچال فریزر، تنظیم دمای یخچال فریزر بر روی مقادیر پایین بوده که اشتباه است. این امر موجب کارکرد زیاد کمپرسور و استهلاک آن می گردد که از عمر مفید یخچال فریزر نیز می کاهد. همچنین موجب یخ زدن مواد غذایی در یخچال می گردد.
 • ممکن است موارد مطرح شده موجب رفع مشکل نشوند. بطور کلی مهمترین اجزائی که در رابطه با خاموش نشدن و یکسره شدن یخچال می بایست بررسی شوند، شامل: تایمر دیفراست، هیتر دیفراست، ترموستات و … می گردد، که در اینصورت لازم است توسط متخصصین و تعمیرکاران باتجربه بازرسی و تست شوند.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با عیب یابی یخچال فریزری که خاموش نمی شود یا یکسره شده است، به مقاله علت خاموش نشدن یخچال مراجعه کنید.

مشکل چهارم: یخچال اتومات نمی کند و روشن نمی شود

اتومات نکردن یخچال و روشن نشدن آن، قطعا مشکل بزرگ و شاید به نوعی بزرگترین مشکل یخچال فریزر به حساب بیاید. چرا که عمر مواد غذایی دوام کوتاهی داشته و به سرعت فاسد می شوند. لذا در صورت ادامه داشتن این مشکل و روشن نشدن یخچال، امکان فساد مواد غذایی و ضرر و زیان گزاف وجود خواهد داشت.

دلایلی که ممکن است باعث بروز چنین مشکلی برای یخچال شما شوند، متفاوت است و در صورتی که ایراد کوچکی وجود داشته باشد، ممکن است خودتان از پس عیب یابی و رفع این مشکل بربیایید. با این وجود در اکثر اوقات لازم است تا با متخصص مجرب در این زمینه تماس گرفته و کمک بخواهید.

علت روشن نشدن یخچال می تواند متفاوت باشد. بطور کلی موارد زیر در این خصوص مهم اند:

 • فیوز برق را چک کنید: با وجود سادگی این مرحله، بهتر است مطمئن شوید که با تغییر فیوز برق و اتصال دو شاخه دستگاه به یک پریز دیگر، مشکل رفع می گردد یا خیر.
 • برد کنترل الکترونیکی: برد کنترل یخچال یکی از قطعات الکترونیکی بسیار حساس و نیز گران قیمت دستگاه به حساب می آید که وظیفه تنظیم و کنترل دما و کنترل سیستم دیفراست و کمپرسور را بعهده دارد. ممکن است ایراد کوچکی در برد کنترل الکترونیکی یخچال به روشن نشدن و کار نکردن آن منجر شود. این جزء از یخچال می بایست توسط تعمیرکار متخصص بررسی و تعمیر شود.
 • سوئیچ کنترل دمای سرد: این سوئیچ که گاها سوئیچ کنترلر دما نیز خوانده می شود، کمپرسور و فن را راه اندازی میکند و تا زمانی که فن ها شروع به کار نکنند، یخچال فریزر روشن نخواهد شد. در صورت وجود ایراداتی در مدار، ممکن است این سوئیچ دچار عیب گردیده و لازم باشد تا توسط تکنسین تعمیر گردد و یا در صورت عیب کلی، ملزم به تعویض باشد.
 • رله اورلود: هنگامی که متوجه صدای کلیک خفیفی در یخچال خود شدید و با روشن نشدن یخچال روبه رو گشتید، ممکن است مشکل از رله اورلود باشد. تعمیر و بررسی این رله، کاری نیست که بدون تخصص و مهارت تکنسین قابل انجام باشد. متخصصین حاذق با بررسی دستگاه به کمک مولتی متر و انجام دیگر تست های پیچیده، از صحت کارکرد رله باخبر شده و ممکن است در مواقعی نیز به تعویض آن توصیه نمایند.

مشکل پنجم: فریزر کار نمی کند

راه حل احتمالی: کنترل های الکترونیکی باید جایگزین شوند. اما ابتدا بررسی کنید که آیا چراغ‌ داخلی یخچال و چراغ فریزر کار می کند یا نه. اگر کار نمی کنند، ممکن است به این خاطر باشد که برق به دستگاه نمی رسد. بررسی کنید که کنترل های دستگاه به درستی تنظیم شده اند یا خیر.

 • دستگاه های جدیدتر یک نمایشگر حالت دمو (حالت فروشگاهی) دارند که در حالت های خاص، یخچال فریزر را بدون سرمادهی راه اندازی می کند. در اغلب موارد، دستورالعمل های مربوط به نحوه قرار دادن دستگاه در داخل یا خارج از حالت دمو را می توانید در بخش تنظیم کنترل های دستگاه در دفترچه راهنما مطالعه کنید.
 • تنظیمات دیگری که باید بررسی شوند، این است که فریزر به برق اتصال دارد و اینکه آیا در حالت خاموش تنظیم شده است؟ مطمئن شوید که کنترل های دستگاه، برای فریزر در حدود ۰ درجه فارنهایت (۱۸- درجه سانتیگراد) و یخچال در حدود ۳۷ درجه فارنهایت (۳ درجه سانتیگراد) تنظیم شده اند. کنترل های مکانیکی باید به تنظیمات میانی تنظیم شوند. برای تنظیم دمای دستگاه می توانید به دفترچه راهنمای یخچال فریزر مراجعه کنید.
 • مطمئن شوید که یخچال فریزر به پریز برق متصل می باشد. همچنین این موارد را چک کنید: روشن بودن چراغ داخلی، روشن بودن صفحه نمایش رابط کاربری و تخلیه آب و یخ توسط یخچال فریزر.
  اگر یخچال برق ندارد، پریز برقی که دوشاخه یخچال به آن متصل است را بررسی کنید. می توانید با یک سشوار برق رسانی پریز را بررسی کنید. اگر پریز برق مشکلی ندارد، عیب یابی یخچال ممکن است در بردهای کنترل اصلی و یا رابط کاربری باشد و یا دستگاه های مانیتورینگ دما مانند سنسورها یا ترموستات یخچال خراب شده باشند.

مشکل ششم: یخچال خنک نمی کند یا دمای یخچال گرم است

راه حل احتمالی: اگر ترموستات یخ زدایی به درستی کار نمی کند، باید جایگزین شود. دمای طبیعی فریزر بین ۰ تا ۵ درجه فارنهایت است. درصورتی که فریزر بیش از حد گرم است اما بخش یخچال دمای مطلوب را حفظ کرده، می بایست موارد زیر را بررسی نمود:

 • بررسی کنید که دمای فریزر بطور تصادفی به دمای گرمتر از حد مورد نظر تنظیم نشده باشد. اگر این چنین بود، توصیه می شود دمای فریزر را در حدود ۰ درجه فارنهایت (۱۸- درجه سانتیگراد) تنظیم نمایید.
 • دقت کنید که بسته های مواد غذایی که در فریزر قرار می دهید، بیش از حد نباشند. توصیه می شود بین ۷۰% تا ۸۵% ظرفیت فریزر را پر کنید. اگر فریزر را بیش از حد پر کنید، بسته های مواد غذایی به هم می چسبند و هوای سرد در بین آنها گردش نمیکند. درنتیجه ممکن است بسته ها بطور کامل یخ نزنند و هر بار که شما درب فریزر را باز می کنید، تمام هوای سرد از فریزر خارج شود.
 • از طرفی بسته ها را بطور یکنواخت و مرتب در هر طبقه بچینید. چرا که تجمع آنها در یک بخش و خالی بودن بخش دیگر مانع از گردش مناسب هوا در فریزر می شود.
 • توجه کنید که دمای محیطی که یخچال در آن قرار دارد، باید بین ۵۵ درجه فارنهایت (۱۳ درجه سانتیگراد) و ۱۱۰ درجه فارنهایت (۴۳ درجه سانتیگراد) باشد. اگر محیط بسیار سرد باشد، ممکن است فریزر زمان اجرای کافی برای نگهداری دمای خود را نداشته باشد. اگر محیط بسیار گرم باشد، یخچال فریزر به سختی می تواند دمای داخلی خود را به حد مطلوب برساند.

اگر هیچ یک از سناریوهای بالا اتفاق نیفتاده باشند، ممکن است دلایل زیر در عیب یابی یخچال مفید باشند:

 • می تواند مربوط به یخ زدایی باشد. اگر پشت فریزر جایی که سیم پیچ اواپراتور در آنجا قرار دارد، به شدت یخ زده باشد. دلیل این مشکل، ممکن است خرابی هیتر یخ زدایی، بیمتال، سنسور یخ زدایی یا برد کنترلی باشد.
 • ممکن است دستگاه مانیتورینگ دما به درستی عمل نکند و یا یکی از سنسورهای دما یا ترموستات، دما را به درستی نخوانند.
 • ممکن است برد کنترل اصلی، ورودی کنترل دما را به درستی نخواند.
 • ممکن است سیکل سرمایش نشتی داشته باشد و گاز کافی در سیستم برای خنک کردن وجود نداشته باشد.

مشکل هفتم: مقدار کمی آب بر روی طبقه زیرین فریزر وجود دارد

راه حل احتمالی: آب تخلیه شده، یخ زده است و نیاز به تمیز کردن و یخ زدایی محل خروجی آب دارد. آب موجود در کف دستگاه به دلایل زیر ممکن است در آنجا باشد:

 1. یخ های مکعبی که آب شده اند.
 2. ریخته شدن آب یا مایعات دیگر هنگام پر کردن لیوان.

اگر دستگاه دارای مخزن برای آب و یخ باشد (آب سردکن و یخ ساز)، نشتی و چکه آب می تواند از اتصالات لوله های خانگی باشد. اتصال لوله آب با یخچال فریزر را بررسی کنید. اگر در هر نقطه ای از آن نشتی مشاهده کردید، باید حتما آنها را تعویض کنید. اطراف شیر آب را بررسی کنید. اگر هرگونه نشتی مشاهده کردید، آن را تعویض نمایید.

اگر آب از داخل خود فریزر بیرون می آید، ممکن است به خاطر پر شدن بیش از حد ظرف مخزن باشد که معمولا به دلیل شکل گیری بیش از حد برفک در قسمت اواپراتور پشتی یخچال اتفاق می افتد.
هنگامی که یخچال فریزر وارد سیکل یخ زدایی می شود، آب بیشتری تولید می کند تا زمانی که مخزن تخلیه شود. این مسئله ممکن است به خاطر استفاده زیاد، بخصوص در زمان هایی که رطوبت هوا زیاد است، رخ دهد. همچنان سعی کنید تعداد دفعاتی که درب فریزر را باز و بسته می کنید و نیز مدت زمانی را که درب فریزر باز است، محدود کنید.

اگر قبل از سیکل بعدی یخ زدایی، آب در مخزن تبخیر نشده بود، مطمئن شوید که پوشش بخش مکانیکی پشتی در جای خود قرار دارد. این پوشش باعث تقویت جریان هوای مناسب بر روی ظرف مخزن تخلیه می شود و سرعت تبخیر آب را افزایش می دهد. درصورتی که این پوشش آسیب دیده یا از بین رفته است، باید آن را تعویض نمایید.

مشکل هشتم: داغ شدن بیش از حد موتور یخچال فریزر

یکی از مشکلات متداول یخچال فریزرها، داغ شدن زیاد یا بیش از حد موتور یا همان کمپرسور یخچال است. گرم شدن موتور یخچال امری طبیعی است، با این حال داغ شدن زیاد موتور یخچال، طبیعی نبوده و جای نگرانی دارد. به یاد داشته باشید که تشخیص این مشکل تقریبا ساده است، اما توجه به آن نیز ضروری است و در صورتی که مورد غفلت واقع شود، یخچال به کارکرد خود ادامه خواهد داد اما بصورت بسیار جدی می تواند بر روی عملکرد دستگاه و طول عمر مفید یخچال تاثیر بگذارد. بدیهی است که پس از مدتی، کمپرسور یا موتور یخچال نهایتا خواهد سوخت و هزینه گزاف خرید موتور جدید را برای شما به بار خواهد آورد.

بنابراین، در صورت تشخیص داغ شدن زیاد موتور یخچال، بلافاصله جهت عیب یابی و رفع مشکل یخچال فریزر خود اقدام کرده و با تعمیرکار مجرب تماس بگیرید. معمولا داغ شدن موتور به کمپرسور، کندانسور و یا فن خنک کننده دستگاه مربوط می شود. می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله علت داغ شدن موتور یخچال مراجعه کنید.

شاید یکی از مشکلات شما زمانی که یخچال فریزرتان با مشکل مواجه می شود، عدم دسترسی سریع به تعمیرکار یخچال فریزر باشد. در صورت تماس با ۵۴۵۸۴-۰۲۱، تکنسین های متخصص کاراباما در اولین فرصت عیب یابی یخچال فریزر شما را انجام داده و مشکلات آن را با بالاترین کیفیت برطرف خواهند نمود.

مشکل نهم: یخچال کار نمی کند

علت های ممکن:

 1. یخچال در زمان دیفراست قرار دارد.
 2. یک یا هر دو کنترلر، خاموش هستند.
 3. برق یخچال وصل نیست.
 4. فیوز پریده است.
 5. دستگاه در حالت نمایشگاهی قرار دارد.

راهکارها:

 1. تا اتمام کار دیفراست ۳۰ دقیقه صبر نمایید.
 2. کنترل کننده ها را روی تنظیمات دما قرار دهید.
 3. از وصل بودن صحیح دوشاخه برق مطمئن شوید.
 4. فیوز را تعویض کنید.
 5. یک بار یخچال را از برق کشیده و دوباره وصل نمایید.

مشکل دهم: یخچال لرزش دارد (لرزش یخچال)

علت های ممکن:

 1. یخچال در زمان دیفراست قرار دارد.
 2. یک یا هر دو کنترلر، خاموش هستند.
 3. برق یخچال وصل نیست.
 4. فیوز پریده است.
 5. دستگاه در حالت نمایشگاهی قرار دارد.

لازم به ذکر است که لرزش کم، طبیعی است!…

راهکارها:

 1. تا اتمام کار دیفراست ۳۰ دقیقه صبر نمایید.
 2. کنترل کننده ها را روی تنظیمات دما قرار دهید.
 3. از وصل بودن صحیح دوشاخه برق مطمئن شوید.
 4. فیوز را تعویض کنید.
 5. یک بار یخچال را از برق کشیده و دوباره وصل نمایید.

مشکل یازدهم: موتور یخچال مرتباً برای مدت طولانی روشن و خاموش می شود

مدل های جدید با توجه به فضای بیشتر و فریزرهای بزرگتر نیاز به زمان بیشتر برای عملکرد دارند. آن ها اغلب خاموش و روشن می شوند تا بتوانند دما را در حد مطلوب نگه دارند!

علت های ممکن:

 • وقتی برای اولین بار است که یخچال به برق وصل شده است.
 • اغلب زمانی رخ می دهد که مقدار زیادی غذا به یخچال و یا فریزر اضافه‌ شده است.
 • درب یخچال و یا فریزر بازمانده است.
 • درب یخچال و یا فریزر به‌ طور متناوب باز شده است.
 • دما را روی سردترین حالت تنظیم کرده اید.

راهکارها:

 • ۲۴ ساعت به یخچال فرصت دهید تا سرمای خود را کامل کند.
 • طبیعی است.
 • چک کنید ببینید که بسته ها باعث بازماندن درب نشده باشند.
 • طبیعی است.
 • کنترل کننده را چک کنید.

مشکل دوازدهم: برفک یا بلورهای یخ روی بسته فریزر شده، پدید آمده است

علت: درب فریزر باز مانده است.

راهکار: بررسی کنید که بسته ای یا چیزی مانع بسته شدن درب فریزر نشوند.

مشکل سیزدهم: یخساز یخچال اتوماتیک کار نمی کند

علت های ممکن:

 • کلید یخساز یخچال در حالت OFF است.
 • تأمین کننده آب خاموش و یا اتصال آن قطع است.
 • قسمت فریزر خیلی گرم است.
 • انباشته شدن قطعات یخ در مخزن یخ باعث مسدود شدن یخساز شده است.
 • قطعه‌ های یخ به یخساز چسبیده اند (چراغ سبز روی یخساز چشمک خواهد زد).

راهکارها:

 • آن را بر روی حالت ON قرار دهید.
 • قسمت اتصال آب را بررسی کنید.
 • برای کامل خنک شدن یخچال ۲۴ ساعت منتظر بمانید.
 • قطعه‌ های یخ را با دست میزان کنید.
 • یخساز را خاموش کنید. قطعات یخ را خارج کنید و یخساز را دوباره روشن کنید.

مطالب بیشتر در مورد مشکل عدم یخ سازی یخچال و نحوه برطرف کردن آن

مشکل چهاردهم: مکرراً صدای ویز ویز شنیده می شود

علت‌: یخساز دستگاه روشن است ولی آب دستگاه وصل نیست. تأمین کننده آب خاموش و یا اتصال آن قطع است.

راهکار: یخساز را خاموش نمایید، چون روشن ماندن یخساز بدون آب، به شیر برقی آسیب می رساند.

مشکل پانزدهم: قطعات یخ کوچک و پوک هستند

علت‌: فیلتر آب مسدود شده است.

راهکار: کارتریج فیلتر قبلی را با یک کارتریج جدید جایگزین نمایید.

مشکل شانزدهم: قطعات یخ، بو و مزه دارند

علت های ممکن:

 1. مخزن یخ نیاز به تعمیر کردن دارد.
 2. انتشار بوی غذا، به یخ بو و طعم می دهد.
 3. داخل یخچال نیاز به تمیز کردن دارد.

راهکارها:

 1. مخزن را خالی کنید و بشورید. قطعات کهنه یخ را دور بریزید.
 2. غذاها را به‌ خوبی بسته بندی کنید.
 3. یخچال را به‌ خوبی و با دقت تمیز کنید.

مشکل هفدهم: قطعات یخ به‌ کندی ساخته می شوند

علت های ممکن:

 1. درب باز مانده است.
 2. دما را به درستی تنظیم نکرده اید.

راهکارها:

 1. چک کنید ببینید که بسته ها مانع بسته شدن درب نشوند.
 2. تنظیم کننده را چک کنید.

مشکل هجدهم: قسمت یخ ریز یخچال کار نمی کند

علت های ممکن:

 • یخساز خاموش و یا آب دستگاه قطع است.
 • یک قطعه وارد راه خروج یخ شده و آن را مسدود کرده است.
 • قطعات یخ به بازوی حسگر چسبیده و یخ‌ زده اند.
 • انباشته شدن غیر عادی قطعات یخ در مخزن.
 • دیسپنسر قفل‌ شده است.

راهکارها:

 • آن ها را بررسی و وصل نمایید.
 • هر چیزی که ممکن است باعث این انسداد شده باشد را خارج کنید.
 • با دست آن را جدا کرده و دور بریزید.
 • ممکن است فریزر خیلی گرم باشد، آن را روی دمای سردتر تنظیم کنید.
 • دکمه LOCK و یا LOCK CONTROL را فشار داده و ۳ ثانیه نگه دارد.

اگر مشکل یخچال شما با این موارد رفع نشد، همکاران ما نزدیکترین تعمیرکار حرفه ای به محل شما را جهت عیب یابی و رفع مشکل یخچال تان، در زمانی که خودتان تعیین می کنید به محل شما اعزام می کنند.

مشکل نوزدهم: آب، بو و طعم بد می دهد

علت‌ ممکن: از دیسپنسر آب برای مدت زیادی استفاده‌ نشده است.

راهکار: به‌ قدری از دیسپنسر آب بگیرید تا کاملاً آب مخزن عوض شود.

مشکل بیستم: یخچال بو می دهد

علت های ممکن:

 1. بوی بد غذاها داخل یخچال پیچیده است.
 2. داخل یخچال نیاز به تمیز کردن دارد.

راهکارها:

 1. غذاهایی که بوی تند دارند را باید به خوبی بسته بندی نمود. یک بسته باز جوش شیرین داخل یخچال قرار دهید. هر سه ماه آن را عوض کنید.
 2. یخچال را به‌ خوبی و با دقت تمیز کنید.

مشکل بیست و یکم: دیسپنسر آب نمی دهد ولی یخساز کار می کند

علت های ممکن:

 1. آب ذخیره‌ شده یخ‌ بسته است.
 2. دمای یخچال خیلی پایین است.

راهکارها:

 1. با خدمات پس از فروش تماس بگیرید.
 2. دما را روی درجه گرم تری قرار دهید.

مشکل بیست و دوم: دیسپنسر آب‌ کار نمی کند

علت های ممکن:

 • تغذیه‌ کننده آب خاموش است یا اتصالش قطع‌ شده است.
 • فیلتر آب مسدود شده است.
 • ممکن است هوا در سیستم آب گیر کرده است.
 • دیسپنسر قفل‌ شده است.

راهکارها:

 • اتصال آب را چک کنید.
 • کارتریج فیلتر آب را جایگزین کنید و یا فیلتر را برداشته و دریچه آن را مسدود نمایید.
 • برای حداقل دو دقیقه پدال دیسپنسر را فشار دهید.
 • دکمه LOCK و یا LOCK CONTROL را فشار داده و ۳ ثانیه نگه‌ دارید.

مشکل بیست و سوم: آب از دیسپنسر فوران می کند

علت: به‌ تازگی فیلتر آب تعویض شده است.

راهکار: حدود ۳ دقیقه از دیسپنسر آب بگیرید (حدود یک و نیم گالن)

مشکل بیست و چهارم: ساید بای ساید نه آب می دهد و نه قطعات یخ تولید می گردد

علت های ممکن:

 • شیر آب قطع‌ شده و یا مسیر ورود آب مسدود شده است.
 • فیلتر آب مسدود شده است.
 • دیسپنسر قفل‌ شده است.

راهکارها:

 • به لوله‌ کش زنگ بزنید.
 • کارتریج فیلتر آب را جایگزین کنید و یا فیلتر را برداشته و دریچه آن را مسدود کنید.
 • دکمه LOCK و یا LOCK CONTROL را فشار داده و ۳ ثانیه نگه‌ دارید.

مشکل بیست و پنجم: درب یخچال به خوبی بسته نمی شود

علت های ممکن:

 1. واشر لولای درب تاب برداشته است.
 2. درب یکی از قفسه‌ ها از جلو به درب یخچال فشار می‌آورد.

راهکارها:

 1. از یک ژل شامل مواد نفتی روی واشر بمالید.
 2. درب قفسه را یک پله بالا ببرید.

مشکل بیست و ششم: غذاها خنک نمی شوند

علت های ممکن:

 1. بسته‌ بندی نامناسب.
 2. وزن نادرست انتخاب شده است.
 3. بسته ها حاوی مواد چربی‌ دار زیادی است.
 4. از سینی خنک کننده استفاده نکرده اید.

راهکارها:

 1. زمان را افزایش دهید یا بسته ها را دوباره در یک پلاستیک قرار دهید.
 2. یک وزن بالاتر را انتخاب کنید.
 3. یک وزن بالاتر را انتخاب کنید.
 4. بسته ها را در سینی با فضای کافی بین بسته ها برای جریان بهینه هوا قرار دهید.

مشکل بیست و هفتم: فریزر و یا یخچال خیلی گرم هستند

علت های ممکن:

 1. تنظیم کننده دما را روی دمای سرد تنظیم نکرده اید.
 2. در هوای گرم به‌ دفعات درب را باز کرده اید.
 3. درب باز مانده است.

راهکارها:

 1. تنظیم کننده را چک کنید. دما را روی یک درجه سردتر قرار دهید.
 2. تنظیم کننده دما را چک کنید.
 3. بررسی کنید که بسته‌ ها مانع بسته شدن درب فریزر نشوند.

مشکل بیست و هشتم: دمای واقعی با دمای تنظیم‌ شده یکی نیست

علت های ممکن:

 • دستگاه تازه به برق‌ زده شده است.
 • درب یخچال، برای مدت زیادی باز بوده است.
 • غذاهای گرم به یخچال اضافه‌ شده است.
 • دستگاه در زمان دیفراست قرار دارد.

راهکار:

۲۴ ساعت به سیستم اجازه دهید تا تنظیم شود.

مشکل بیست و نهم: از کار افتادن سیستم دیفراست- یخچال فریزر برفک زدایی نمی کند

گاهی اوقات بنابر دلایلی یخچال فریزر شما یخ زدایی نمی کند و یا به عبارت دیگر برفک زدایی در یخچال اتفاق نمی افتد. ممکن است برایتان سوال پیش آمده باشد که چرا یخچال برفک ها و یخ ها را آب نمی کند؟ در این مواقع، مواردی که می بایست توسط تکنسین یخچال کنترل و بررسی شوند، به شرح زیر می باشند. ممکن است ایراد در کارکرد و یا خرابی کلی هر یک از این قعطات سبب شده باشد تا یخچال قادر به ذوب کردن برفک ها و یخ ها نباشد:

 • برد کنترل دیفراست:

این برد کنترلی وظیفه دارد تا یخچال را هر چند وقت یکبار وارد سیکل برفک زدایی یا یخزدایی نماید. در صورتی که برد دیفراست (برفک زدایی) دچار مشکل شود، یخ زدایی ممکن نخواهد بود.
پیش از آنکه این برد کنترلی را تعویض نمایید، بهتر است ابتدا هیتر دیفراست و ترموستات دیفراست را بررسی کنید. در صورتی که این قطعات به خوبی کار می کنند، احتمالا ایراد از برد کنترل دیفراست می باشد.

 • تایمر دیفراست:

تایمر دیفراست یا تایمر برفک زدا، وسیله ایست که در طی روز چندین بار فعال شده و هیتر دیفراست (برفک زدا) را روشن می کند تا برفک های موجود بر لوله های اواپراتور را آب کند. در صورت خرابی تایمر دیفراست، ممکن است وارد مرحله یخ زدایی نشود و یا سیگنالی به هیتر فرستاده نشود.

برای تشخیص خرابی تایمر دیفراست، به آرامی عقربه را بچرخانید تا وارد سیکل یخزدایی شود. در این حالت باید کمپرسور خاموش شده و هیتر دیفراست روشن شود. اگر سیگنالی از تایمر به هیتر منتقل نشود و یا پس از ۳۰ دقیقه از ورود یخچال به فاز یخزدایی از این مرحله بیرون بیاید، تایمر دیفراست معیوب بوده و می بایست تعویض گردد.

 • هیتر دیفراست:

هیتر دیفراست قطعه ایست که در طول روز چندین بار فعال شده و برفک ها یا یخ های بوجود آمده روی کویل های اواپراتور را ذوب می کند. در صورتی ک هیتر دچار ایراد شده باشد، ذوب شدن برفک ها انجام نشده و به مرور بر روی کویل های اواپراتور تجمیع می گردند. برای تشخیص خرابی هیتر باید به کمک یک مولتی متر وجود جریان در آن را بررسی کنید.

 • سنسور دیفراست به همراه فیوز:

سنسور دیفراست دمای اواپراتور را کنترل می کند. این سنسور دارای یک فیوز می باشد تا در صورت از کار افتادن سنسور پشتیبانی شود. اگر سنسور قادر به خاموش کردن هیتر نباشد، با پریدن فیوز هیتر خاموش میشود. در حالتی که فیوز سنسور دیفراست پریده باشد، سیستم برفک زدایی یخچال کار نخواهد کرد و در این صورت لازم است تا سنسور دیفراست تعویض گردد. تشخیص سلامت سنسور و فیوز به کمک مولتی متر ممکن است. در صورتی که جریان در هر یک از این دو قطعه وجود نداشته باشد، باید سنسور دیفراست را تعویض نمایید.

 • ترموستات دیفراست:

ترموستات دیفراست دمای کویل های اواپراتور را کنترل می نماید. زمانی که دمای کویل ها از یک مقدار تعیین شده پایین تر بیاید، کانتکت های ترموستات بسته شده و جریان را به هیتر دیفراست می فرستند. در صورت وجود ایراد در ترموستات، بسته شدن کنتاکت ها به مشکل خورده و لذا جریان به هیتر دیفراست منتقل نمی شود. به کمک مولتی متر می توان وجود جریان و سلامت ترموستات را نیز بررسی نمود.

 • برد کنترل اصلی:

برد کنترل اصلی وظیفه کنترل تمامی بخش های مختلف را برعهده دارد. این برد میزان برق و جریان را در بین تمامی بخش های مختلف از جمله سیستم برفک زدایی یخچال تنظیم می کند. در صورت معیوب بودن برد کنترل اصلی، ممکن است ولتاژ مناسب به سیستم دیفراست انتقال داده نشود. معمولا برد کنترل اصلی را اشتباها معیوب تشخیص می دهند، بنابراین پیش از آنکه به سراغ برد اصلی بروید، ابتدا تمامی قطعات دیگر را بررسی کنید.

مشکل سی اُم: قسمت فریزر سرد است اما قسمت یخچال گرم است

یکی از دلایلی که سبب می شود یخچال گرم بماند در حالی که فریزر سرد است، به جمع شدن برفک و یخ بر روی کویل های اواپراتور برمی گردد. در صورتی که به هر دلیلی هیتر دیفراست برفک های نشسته شده بر روی کویل های اواپراتور را ذوب نکنند، تجمع این برفک ها سبب پوشیده شدن کویل های اواپراتور شده و گردش جریان هوا را با مشکل مواجه می کنند. این موضوع می تواند در دفع حرارت گرفته شده از یخچال موثر بوده و سبب بالا رفتن دمای داخل یخچال و گرم شدن آن شود.

دومین دلیل بروز این مشکل به موتور فن اواپراتور مربوط می شود. این موتور هوای سرد را در داخل فریزر به گردش درآورده و سپس بر روی کویل های اواپراتور میفرستد. اگر موتور فن اواپراتور به خوبی کار نکند، فریزر یا یخچال در خنک شدن به مشکل برخواهند خورد. ابتدا سعی نمایید تا تیغه های فن را با دست بچرخانید و بررسی کنید که مقاومتی نداشته باشند. اگر سر و صدای عجیبی از موتور فن می شنوید، بهتر است آن را تعویض کنید. در صورتی که موتور به کلی کار نمی کند، به کمک مولتی متر جریان موجود در آن را بسنجید.

در برخی از یخچال فریزرها، خرابی یا ایراد در دمپر کنترل هوا موجب بروز این مشکل است. دمپر کنترل هوا میزان هوای ورودی به بخش یخچال را از هوای سرد بخش فریزر برعهده دارد. دمپر هوا را بررسی کنید تا گیر نکرده باشد.

قطعه دیگری که می تواند در گرم شدن یخچال موثر باشد، ترمیستور است. ترمیستور قطعه ایست که دمای داخل یخچال را ثبت نموده و به برد کنترل یخچال می فرستد. برد کنترلی بر اساس دمای خوانده شده، به کمپرسور و اواپراتور فرمان کارکردن و یا نکردن می دهد. بنابراین در صورت خرابی ترمیستور و خواندن دمای اشتباهی، ممکن است کمپرسور یا اواپراتور کار نکنند و یا همواره در حال کار باشند. به کمک مولتی کتر می توان ترمیستور را تست نمود.

علاوه بر موارد ذکر شده، قطعات دیگری نیز هستند که در بروز مشکل گرم بودن یخچال در حین سرد بودن فریزر، دخیل اند. از جمله:

 • برد کنترل دما: وظیفه این برد ارسال ولتاژ مناسب به کمپرسور و موتور فن است.
 • برد کنترل دیفراست: وظیفه این برد تعیین تعداد دفعاتی است که سیکل برفک زدایی اجرا شود تا برفک ها و یخ های موجود بر روی کویل های اواپراتور ذوب شوند. ایراد این برد موجب تجمیع برفک ها و درنتیجه گرم شدن دمای داخل یخچال می شود.
 • ترموستات دیفراست: این قطعه دمای کویل های اواپراتور را کنترل می نماید و سپس هیتر دیفراست را فعال می نماید. در صورت خرابی ترموستات دیفراست، هیتر دیفراست نیز امکان فعال شدن نخواهد داشت.
 • تایمر دیفراست: این قطعه با ارسال سیگنال به هیتر دیفراست سیکل برفک زدایی را فعال می نماید. در صورت خرابی آن، برفک ها بر روی کویل اواپراتور جمع شده و موجب بالا رفتن دمای یخچال می شود.
 • برد کنترل اصلی: برد کنترل اصلی وظیفه کنترل تقریبا تمامی بخش های یخچال را برعهده دارد. اما بهتر است پس از بررسی تمامی اجزا به سراغ آن رفت، زیرا احتمال خرابی آن کمتر است.

سایر موارد:

 1. اشعه قرمز رنگ (نارنجی) در فریزر دیده می شود: المنت دیفراست روشن است. این امر طبیعی است!
 2. روی یخچال نم و رطوبت تشکیل می شود: روی آن را خشک کنید. این امر در رطوبت بالا، طبیعی است!
 3. آب روی کف آشپزخانه یا پایین یخچال می ریزد: قطعات یخ در کانال خروجی جمع شده و به هم چسبیده اند.
 4. یخچال بوق می زند (آلارم می دهد): احتمالا درب باز است. آن را ببندید!
 5. یخچال اصلاً خاموش نمی کند ولی دما مطلوب است: عمل دیفراست، کمپرسور را در طول باز بودن درب روشن نگه می دارد. این امر طبیعی است. بعد از اینکه درب یخچال ۲ ساعت بسته ماند خاموش می گردد.
 6. گزینه Temp و Beverage انتخاب شده ولی کار نمی کنند: دمای یخچال روی درجه گرم قرار دارد. بعد از ۶ ماه کارکرد متوالی، گزینه Beverage Center خاموش می شود. به خاطر صرفه‌ جویی و حفظ انرژی، این امر طبیعی است.
 7. چراغ داخلی روشن نمی شود: برق وارد آن نمی شود و یا لامپ سوخته است. فیوز و یا لامپ را عوض کنید.
  حالت یخ CUBED انتخاب شده ولی یخ CRUSHED خارج می شود: آخرین تنظیم روی CRUSHED بوده است. مقداری یخ خرد شده از قبل در مخزن باقی مانده است. این امر طبیعی است!

در صورتی که پاسخ سوال خود را در این مطلب نیافتید، آن را در قسمت نظرات کاربران مطرح کنید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن شما را راهنمایی کنند.

نظرات کاربران

جاویدان
14 آوریل 2019

سام یخچال فریزر پارس دمای رو یخچال خود به خود پایین می اید ولی دمای داخل خوب است وقتی درب را باز و بسته میکنیم این حالت بیشتر پیش می اید از منفی ۱۸ میاید منفی ۱۰

  افسانه سلمانی
  23 می 2019

  سلام
  ما یخچال فریزرپارس قدیمی رو شستیم بعد استراحت یک ساعته به پریز زدیم ۳ساعته چراغ بالای درب فریزر هنوز روشن هست فریزر هم خوب کار می کنه مشکلی نداره لاستک دور درب یخچال گرم هست

   سعیده حسینی
   12 فوریه 2020

   سلام
   چراغon.offخاموش شده بعضی موادویخ مزنه بعضی رانه

  مهدی رعنایی
  29 ژوئن 2019

  سلام یخچال اسنوا RBN676CD دارم دمای یخچال یکی دو روز رو مثبت ۹ و فریزر رو منفی ۹ بود امروز دمای فریزر شده منفی ۷ و خوب آب تو فریز یخ نمیزنه خواستم راهنمایی کنید مشکل چیه ممنون

   آرمين ذوقي
   7 نوامبر 2019

   شما باید دمای یخچال رو ٣ و فریزر رو -١٨ تنظیم کنید، باز اگر بالا رفت مقدار فشار گاز و یخزدگی اواپراتور رو از روی سیستم دیفراست چک کنید

  علی افشاری
  24 اکتبر 2019

  سلام فریزر پارس قدیمی دارم درجه یخچال پایینه روی ۸الی ۱۰میره و بیشتر نمیشه علتش چیه؟ ممنون

   آرمين ذوقي
   7 نوامبر 2019

   درجه یخچال معمولا باید روی ٣ و ۴ درجه تنظیم باشه، پس درجتون بالاست نه پایین ک باید قسمت اواپراتور و دیفراست و دمپر چک بشود

    فرزانه کمالی
    18 مارس 2020

    یخچال ساید مارک بکو درجه یخچال تغییر میکند ولی هیچ مشکلی درمورد دمای داخل یخچال وجود ندارد

حسن رستمیان
9 می 2019

سلام یخچال ما دوناره غذاهای داخل یخچال خود ب خود یخ میزنه با اینکه دمای یخچال متعاله ولی بازم غذاهای موجود داخل یهچال کاملا یخ نیزنه اتگار ک تو فریز گذاشته باشیم در یخچالم قشنگ بسته میشه
۴۸ساعتم از برق کشیدیم دوباره زدیم ب برق ولی بازم همین مشکل و داریم یخچال و هم تازه خریدیم داریم استفاده میکنیم
بنظرتون علت یخزدگی غذا ها چی میتونه باشه؟؟؟

  حامد احمدی
  26 می 2019

  سللام دوست عزیز یخچال فریزر شما بیش از حد کار میکنه یا بقول معروف اتومات نمیکنه اگه ترموستات مکانیکی چک کنید اگر برده که سنسور دما و برد باید چک یا تعویض شود. مشکل ضعف موتور یا ضعف گاز یا نشتی هوای گرم ندارید چون غذاهاتون تو یخچال یخ میزنه پس نشون از خوب کار کردن سیستم ولی یه سره کار کردنشه.

علی کردی
13 می 2019

باسلام
فریزر پارس دارم
۱_درجه خودبه خود افزایش می یابد
۲_ از درجه بالای درب خاموش می کنیم مونیتور خاموش است ولی فریزر روشن وکارمیکند

  آرمين ذوقي
  7 نوامبر 2019

  خرابی ترموستات باید چک بشه
  فن اواپراتور و دمپر ورودی ب یخچال و لاستیک های در یخچال

امید سلیمانپور
14 می 2019

سلام چرا صفحه لمسی کار نمی کنه فقط ساعتش کلیداش کار میکنه بقیه نه البته قفلشم دست میگیرم باز نمیشه

حیدری
18 می 2019

سلام یخچال هیتا چی دارم شستمش وقتی به برق زدم کار نکرد بورد هم روی یخچال هست آیا فیوز داره که سوخته باشه

  محمدکشاورز
  11 آگوست 2019

  سلام یخچالم یهو خاموش شد و موتور کار نمیکنه فقط قسمت دیجیتالش ساعته کار میکزد که اونم خاموش شده میشه راهنمایی کنید

   آرمين ذوقي
   7 نوامبر 2019

   دوست عزیز باید ابتدا باید ببینید برق وارد سیستم یخچال و ورودی کمپرسور میشود، سپس

   ١- رله استارت
   ٢- رله اورلود
   ٣- سیم پیچ خود کمپرسور را چک کنید با اهم متر

  آرمين ذوقي
  7 نوامبر 2019

  سلام دوست عزیز
  باید برق ورودی ب کمپرسور را بررسی کنید

هانیه
20 می 2019

سلام مدل یخچال من هاردستونه
مدتیه صفحه نمایشگر یخچالم هر چند دقیقه یکبار آلارم میزنه
یعنی چش شده؟
تو دفترچه راهنماشم چیزی در این باره ننوشته

دلدار
22 می 2019

سلام من یخچال الکترو استیل دوقلو دارم
پشت کشوی آخر فریزر آب جمع میشه و یخ میبنده
لطفا راهنمایی کنید……..

  آرمين ذوقي
  7 نوامبر 2019

  شما باید اول مخزنی ک آب دیفراست واردش میشه رو چک کنید، ک لوله خروجی اب بسته نشده باشه، سپس قسمت یخزا رو چک کنید ک یخ بهم در قسمت خروجی چسبیده نباشه، بعد قسمت دیفراست رو چک کنید ببینید عمل میکنه، و اگر اواپراتور یخ زدکیش زیاد باشه باید تمانی قسمت دفراست وو با اهممتر چک کنید

علی محمدی
25 می 2019

سلام وقت بخیر
ببخشید یخچال ساید بای ساید تکنو گاز دارم ، مدتی هست دمای قسمت یخچال خود به خود کم و زیاد میشه .
لطفا راهنمایی بفرمائید

vahid samadi
26 می 2019

سلام . یخچال آزمایش قدیمی دارم که چند روزه مدام هر چند لحظه یکبار خاموش و روشن میشه . هر بار هم برای روشن شدنش چند مرتبه استارت میخوره و برمیگرده تا اینکه خلاصه پس از حدود ۱۰ مرتبه روشن میشه و دوباره پس از ۳الی ۴ دقیقه خاموش میشه . عیب از کجاست ‌. ممنونم

عزیزی
1 ژوئن 2019

با سلام وخسته نباشید
بابت سایت پر محتواتون مچکرم
من ساید جنرال الکتریک(پروفایل) دارم که داخل فریزر آب نگه نمیداره،و موقعی که کلید یخساز داخل فریزر رو ON میکنم سرریز آب بیشتر میشود و مجبور به قطع کردن شیر ورودی میکنم،لطفا راهنمایی کنید🙏🏻

محمد اسدی
3 ژوئن 2019

سلام وقت بخیر فریزر دوو دارم ۵کشو نزدیک به دوساله ۴بارتمام موادداخلش بعلت خاموش شدن فریزرکلآازبین رفتن ایرادش رو متوجه شدم وقتی که خاموش میشه یه ولوم پشت نزدیک موتور هستش میپیچونمش تق صدامیده موتور روشن میشه وحدودا یکسال دیگه مشکلی نداره ولی جدیدا دوباراینجوری شده میشه راهنمایی بفرمایین، متشکرم

منصور خزائنی
4 ژوئن 2019

سلام فریزر gorenje دارم مدتهاست که دور میله پشت یخچال (هم بالا و هم پایین) برفک زیادی میزند. لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

امیر
7 ژوئن 2019

سلام وقت بخیر ما یخچالمان دوطبقه داریم داخل فریزر یخ میزنه هیچ طبقه بالاشم که فقط باید کنک کنه یخ میزنی میوه وغذاهارو یخ میزنه همچو از بین میبره راه حل ان چیه لطفا راهنهای کنید

ابوالفضل
8 ژوئن 2019

سلام. فریزر هیمالیا حدود یکسال آن را خریداری کردم الان حدود دو ماه است که هفته ای دو بار آب از بیرون فریزر از قسمت زیرین جلویی آن میاد نمیدانم علت چیه؟ این آب بسیار زیاد است طوری که نصف قالی را خیس خیس میکند. آن را مرتب نگاه میکنم اما اصلا آب داخل خود فریزر و یا پشت فریزر نیست و نمیاد. اصلا نمیدانم این آب از کجای فریزر میاد. خواهشن راهنمایی کنید.

ثقفیان
9 ژوئن 2019

سلام و سپاس بابت مطالب مفید و کاربردی
فریزر ما کن وود است. چند وقتی است کف طبقه پایین فریزر یخ می بندد و کشو پایین امکان خارج شدن ندارد که یخ زدایی می کنیم.

اما اینبار فریزر در دمای صفر درجه ثابت مانده و موتور با صدای ضعیفی کار می کند که آنرا خاموش کردیم.
تعمیرکار می گوید گاز خارج شده.
اما بعد از تخلیه فریزر متوجه یخ زدگی کامل و شدید زیر و پشت کشو شدیم.
آیا کار نکردن فریزر با این مسئله در ارتباط است؟

با سپاس فراوان

حسین
10 ژوئن 2019

سلام یخچال ساید بای ساید سامسونگ دارم که متاسفانه قسمت فریزر آن بد کار می مند آب و مواد غذایی منجمد نمی کند زمانی که هوا خنک است منجمد می کند و قتی هوا گرم می شود این مشکل بوجود می آید اما قسمت یخچال خوب کار می کند لطفا راهنمایی

حسین
10 ژوئن 2019

سلام یخچال ساید بای ساید سامسونگ دارم که متاسفانه قسمت فریزر آن بد کار می کند آب و مواد غذایی منجمد نمی کند زمانی که هوا خنک است منجمد می کند هیچ مشکلی نداردو قتی هوا گرم می شود این مشکل بوجود می آید اما قسمت یخچال خوب کار می کند فن یخچال نیز سالم است و کار میکند لطفا راهنمایی کنید

زهرا زارع
11 ژوئن 2019

سلام فریزر الکترواستیل دارم دمای فریزر خنک هست یخچال روشن میشه فن پشت یخچال روشن میشه فقط موادغذایی واب یخ نمیبندد منجمد نمیشه کمکم کنید لطفا ممنون

محسن کلهر
12 ژوئن 2019

سلام
یخچال ساید فرنچ خریداری کردیم۷ماهه فنش یه صدای بدی میداد ولی وقتی در یخچال بازمیکردیم صدا قطع میشد تااینکه بعد ۸ساعت دمای یخچال ثابت روی ۲۰درجه موند ویخچال گرم شد قسمت فن ک باز کردیم پشت فن تماما یخ زده بود ایراد از فن است؟؟

مریم جوکار
13 ژوئن 2019

سلام ببخشید من درب یخچالم دو ساعت باز بوده نمیدونستم آیا مشکلی براش پیش نمیاد؟

  کارشناس 4: جعفری
  15 ژوئن 2019

  اگر فرایند خنک سازی یخچال به شکل سابق انجام می شود، خیر مشکلی بوجود نمی آید.

مریم صلاح روش
14 ژوئن 2019

باسلام مایخچال فریزنگین داریم یخچال روخاموش کردم وتاروزبعدگذاشتم برفک های فریزاب شدوتمیزکردم حالاهم یخچال هم فریزخوب کارمیکنه ولی درصفحه نمایش برای فریزهمش Error sistmمیزنه ولی دمای فریزخوبه وهمه چی یخ زده ولی دماروی صفحه نمایش نمیادبنظرتون مشکل ازچیه

مهدیس
17 ژوئن 2019

ممنونم توضیحاتتون برای من کاربردی بود سپاس

حسین رییسی
17 ژوئن 2019

سلام خسته نباشید.داخل یخچال زیر فن همونجایی که ابهای اضافه خارج میشه وشیلنک مخصوصشم وصله اونجا به مرور زمان یخ میزنه وحجمش خیلی زیاد میشه لطفا دلیلش وراه حلش را مطرح فرمایید.با تشکر.

آزاد
17 ژوئن 2019

فریزر تکی سامسونگ خوب یخ نمیزنه. پشت دیواره داخلی یخچال رو باز کردیم برفک زده. تایمردیفراست چندماه پیش تعویض شد. وقتی کولر خاموش کم کم گرم میشه بعد که خونه خنک میشه کمی مواد و یخ میزنه و سردتر میشه. از کجا میشه فهمید ایراد از کدام قسمت هست؟

مصطفی شاوردی
17 ژوئن 2019

باسلام ما یخچال کلور داریم وقتی دره یخچال باز می شه تنظیمات یخچال بهم میریزه صفحه با بازو بسته کردن صفحه صفحه نمایشگر دما رو تغیر میده و صفحه هم نورش کمرنگ پرنگ میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  مجتبی مهدوی
  4 ژانویه 2020

  صفحه نمایش یخچال شما(display) باید بررسی شود

سید
18 ژوئن 2019

سلام یخچال ساید بای ساید ال جی دارم که تقریبا دوساله خریدم اما الان مدتی هستش که فریزر آن سرد نمی کند ومواد غذایی کامل یخ نمی بنند.

علی اربابی
20 ژوئن 2019

سلام، ما یک یخچال فریزر جنرال الکتریک داریم، مدتی است که وقتی در فریزر رو میبندیم درب یخچال باز میشه. یخچال ترازه و ازین بابت مشکلی نداره، نوار دور درب هم به اون صورت پیچیده نشده که باعث مشکل بشه. به نظرم موقع بستن درب فریزر هوای یخچال به درب اون فشار میاره و باعث باز شدنش میشه. به نظرتون مشکل از کجاست؟!

باران اسدی
28 ژوئن 2019

سلام ببخشید یخچال ساید سامسونگ دارم که در فریزر اون بسته نمیشه انگار دره به بدنه نمیچسبه مشکل ازواشرهست وداخل فریز برفک زده

  مجتبی مهدوی
  4 ژانویه 2020

  نوار دور درب را تعویض کنید مشکل حل میشود دلیل برفک زدن ورود هوا به دلیل بسته نشدن درب است

همتیان
6 جولای 2019

سلام ببخشید یخچال ساید مارک پروفایل ما چند وقته قسمت یخچال گرم شده و غذا ها خراب میشود ولی قسمت فریزر هیچ مشکلی ندارد. میشه راهنمایی کنید

  مجتبی مهدوی
  4 ژانویه 2020

  ممکن است مشکل از فن داخلی یخچال یا دمپر ورودی هوای یخچال باشد

پارس
6 جولای 2019

سلام خسته نباشید یخچال امرسان داریم تازه تعمیر کردیم مشکل تنظیم پنل دارم یخچال گرم چطور با دگمه تنظیم کنم

منصور رضایی
7 جولای 2019

با سلام و احترام
یخچال فریزر جنرال الکتریک داریم دمای فریزرمنفی ۶ درجه و دمای یخچال مثبت ۱۶ درجه است تا به حال سه متخصص از شرکت آمده اند ولی هنوز نتوانسته اند عیب یابی کنند یکی می گفت در یخچال باز مانده دیگری می گفت سنسور است و تعویض کرد و هر کدام کلی هزینه گذاشتند ولی اشکال بر طرف نشد و هنور دما یخچال همان ۱۵ الی ۱۶ درجه است خواهشمند است راهنمایی بفرمایید اگر مشکل برد است آیا آن شرکت بزرگوار می تواند تعمیر نماید. و هزینه احتمالی آن چند است . با تشکر

دریا زهره وند
7 جولای 2019

سلام فیریزر ما پارس ۱۷۰۰ بدون برفکه دماش روی ۲۵ بود یهو امد رو ۱۶ و نصف سبزی ها خراب شد الانم ک همه رو خارج کردیم زدیم دوباره ب برق رو ۱۲ است مشکل از چیه

سیداصغر سیدی
8 جولای 2019

سلام من یخچال سایدواساید سامسونگ دارم چند وقت یه همه سیستم های کار می کنند ولی در اکثر مواقع صفحه نمایش قطع میشه وفقط یک چشمک زن روی صفحه نمایش الکتریکی خاموش و روشن می شود گاهی صفحه نمایش روشن می شه ولی این اواخر اصلا صفحه نمی آید وفقط چشمک میزنه یه روز به یخچال استراحت دادم ولی نتیجه ای ندیدم باید چکار کنم؟

کدخدایی
10 جولای 2019

سلام .من کمتر از یکسال بخچال دوقلو سامسونگ دارم .
کشوهای بزرگ فریزر مدام از ریل خارج و میافتد و مجبورم کشو را خارج و مجدد سر جا بگذارم .
متاسفانه بعد خرید فهمیدم بانه ای هست و مشکلات خاص خودش که فروشنده زیر بار نمیرود .
بفرمایید چکنم

عباس حقیقی
18 آگوست 2019

یخچال فریزر دو قلو بکو دارم ۸ کشو مدتی هست از درز داخل یخچال روی کشوی جا میوه ای پودر قهوه ای بیرون میاد چند بار داخل یخچال رو شستیم باز پودر بیرون میریزه عجیبه دلیلش چیه

مهدی رعنایی
21 آگوست 2019

سلام خسته نباشید من یخچال اسنوا مدل ۶۷۶cd دارم فریز پایین و از روز جمعه بعضی مواقع یخچال اخطار گرم شدن فریزر میده و بعدش اخطار F1 رو نشون میده و موتور یخچال کار نمیکنه ولی رو صفحه نشانگر موتور فعال هست نشون میده و فن یخچال و فریزر کار میکنه و بعد که از برق میکشم و نیم ساعت بعد که میزنم به برق یخچال مجدد کار میکنه و موتور فعال میشه و سرد میکنه . ضمنا یک مدتی بود که فقط فریزر گرم میشد و یخچال مشکل نداشت لطفا راهنمایی کنید مشکل از کجاست

  مجتبی مهدوی
  4 ژانویه 2020

  f1 اخطار سنسور دمای یخچال است برد یخچال خود را ریست کنید ممکن است ایراد از برد باشد

رضا
29 آگوست 2019

سلام دوستان
کسانی که یخچال فریزر سامسونگ دارن با ریست کردن تنظیمات عمده مشکلاتشون حل میشه علی الخصوص کسانی که مشکل الکترونیکی دارن من جمله کسانی که بعد از قطعی برق و اتصال مجدد نمایشگر سیستمشون شروع به چشمک زدن میکنه اقدام به ریست کنن مشکل حل میشه البته یکی از ایرادات بزرگ سامسونگ اینه که نه تو دفترچه راهنما و نه اکثر تعمیرکاراش اطلاع درستی از نحوه ریست کردن ندارن و مخارج سنگینی رو به مصرف کننده ها تحمیل می کنن
روش ساده ریست کردن نگه داشتن دو دگمه روی نمایشگر به مدت ۶۰ ثانیه می باشد
با این روش ساده کلی از مخارج براتون صرفه جویی میشه

مسعود ملکوتی
4 سپتامبر 2019

یخچال ساید ge مدل profile دارم. دمای یخچال و فریزر پایین آمده بود. سرویسکار کندانسور پشت یخچال رو با بخارشوی تمیز کرد. تقریبا سالی دو تا سه بار این مشکل پیش می آمد. ولی این بار با این شستشو مشکل رفع نشد. احتمال خرابی board را دادند و تعویض کردند. باز هم مشکل باقی ست. لطفا راهنمایی بفرمایید.

حاتمی
16 سپتامبر 2019

سلام. فریزر هیمالیای ما بیش از دو هفته میشه که ارور df میاره. خاموش و روشن میکنیم بر میگرده به حالت اول ولی یک روز طول نمیکشه که دوباره میره رو df . امکانش هست راهنمایی بفرمایید.

انورعلی میهن خواه
21 اکتبر 2019

من یخچال ناسیونال خارجی دارم سالم است روشن هم است ولی سرد نمیکند پیش تمییرکار بردم میگه گازش مشکل نیست ولی عیبش مشخص نیست

  مجتبی مهدوی
  4 ژانویه 2020

  ابتدا فن های داخلی را چک کنید یا توان کمپرسور شما کم شده اس

   فرزانه کمالی
   18 مارس 2020

   یخچال ساید مارک بکو درجه یخچال تغییر میکند ولی هیچ مشکلی درمورد دمای داخل یخچال وجود ندارد

   حسینی
   29 مارس 2020

   سلام ساید دونار داریم سمت فریزر خوب کارمیکنه ولی سمت یخچال گرم شده سنسورها تعویض شدند ، برد تعمیر شده ، ترموفیوز هم عوض شده ولی مشکل باقیه لطفا مارا راهنمایی کنید با تشکر

مصطفی
23 اکتبر 2019

سلام جا میوه ای یخچال یخ می زند ولی قسمت های فوقانی یخچال گرم گرم است در حد دمای محیط دوستان کسی تا بحال به همچین مشکلی خورده راهنمایی کنه مدل یخچال ساید میدیا

س ح
27 نوامبر 2019

سلام یخخچال بِکو قدیمی داریم ٢سالی میشه که قسمت پایین یخچال یخ میزنه و بعد از مدتی یخچال به کل گرم میشه و قسمت پایین فریزر حجم زیادی یخ زده مجبوریم هر ٢ماه یکبار یخچال رو خاموش کنیم این یخ ها اب بشه و بعد دوباره روشن کنیم هر تعمیرکاریم اومده فقط پول گرفته و رفته

محمدعلی حسینی
5 دسامبر 2019

سللام من یخچال فریزر وستا دارم چند وقته دمای یخچال یکمی گرم شده ولی قسمت فریزر خوب یخ میزنه مشکلش از کجاست

م.خ
24 دسامبر 2019

سلام . یخچال ساید سامسونگ درجه اش از ۴ به ۱۹ رسیده و گرم شده . فریزر مشکل نداره و همون درچه ۱۹ هست . اما یخچال رو تنظیم میکنم باز دوباره میره روی ۱۹ یا ۲۰ . گرم شده . درش نیم ساعتی باز مونده بود . اگر میشه راهنمایی کنید . ممنونم

صفائیه
26 دسامبر 2019

سلام داخل یخچال ساید باید ساید فرنچ۴ قسمت وسط کمی تعرق دارد علت چیست؟

حسن
1 ژانویه 2020

سلام قسمت فریزر یخچال ما دمای مناسب رونداره یعنی یخ نمیزنه ولی نگاه کردم لوله هاش برفک زده یخچال هم ضد برفکه فن یخچال کارمبکنه المنتش هم سالمه یخچال اسمش یخ چاوانه

ابراهيمي
4 ژانویه 2020

وقت بخیر
یخچال ساید بای ساید مدل وایستینگ هاوس دارم . فریزر برفک مى زد و دمای یخچال ٢٢ نشون میده ؛ ٢۴ ساعت خاموش کردم بعد از آن روشن کردم کارکردش طبیعیه اما یکسره کار مى کنه و اوف نمى کنه ؟؟؟؟

شیرزاد
10 مارس 2020

سلام فریزر سیلوی دارم زیرش یخ زده بود دمای آن هم منفی ۱۴ بود باز کردم یخ هارو خالی کردم بعد به برق زدم الان نمایشگر c نشان میده و وما رو نشان نمیده که چی شده

رضا اصغری
9 آوریل 2020

سلام من جنرال الکتریک ساید دارم هروقت شیر آب آشپز خونه یا حموم باز میکنم سایدم صدا میده میخواستم ببینم علت چیه

رضا منصوری
22 آوریل 2020

سلام
یخچال ساید اسنوا دارم ۱ ماه است یخ نمی زند و ضعیف است. تعمیر کار بازدید کرد گفت فن فریزر خراب است کار نمی کنه . خودم باز کردم چک شد مشکل نداشت .برداشت من اینه بعضی مواقع دستور روی فن فریز نمی آید .
چی رو چک کنم ؟

گلی پوردانیال
12 می 2020

باسلام.در فریزر( سامسونگ) به مدت یک هفته نیمه باز بوده.ما در خانه نبودیم.وقتی برگشتیم منزل ؛از برق کشیدیم.چی کار باید بکنیم؟چطوری بفهمیم سالمه؟

jamshidi
17 می 2020

باسلام و خسته نباشید، یخچال من سامسونگ دوقلو هست که اخیرا متوجه شدم بعد از بستن در یخچال، نمایشگر دما همچنان روشن باقی میمونه درحالیکه نمایشگر دمای فریزر بعد از بستن در، خاموش میشه. میخواستم بپرسم آیا این مشکل نگران کننده ست و باید پیگیری کنم یا مسئله خاصی نیست؟!

محمد علی اکرمی
20 می 2020

با سلام. یخچال فریزر ساید ال جی داریم با عمر حدود ۱۰ سال. مدتی است مصرف برق ما خیلی زیادشده ، (۵۰۰کیلو وات برای حدود ۵۰ روز) چند روز قبل با قطع کردن برق این دستگاه سرعت کارکرد کنتور برق به شدت پایین آمد.لطفا راهنمایی کنید . با تشکر