استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت خاموش شدن و خاموش و روشن شدن سریع یخچال فریزر و ساید

علت خاموش شدن و خاموش و روشن شدن سریع یخچال فریزر و ساید

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای یخچال فریزر شما هم پیش آمده باشد و یا هم اکنون شما را درگیر کرده است، خاموش شدن ناگهانی یخچال فریزر یا ساید بای ساید است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

البته خاموش شدن یخچال امری طبیعیست و دستگاه به طور مداوم کار نمی کند. زیرا در این صورت، این خود نشانه مشکلی در یخچال است که سبب یکسره کار کردن یخچال و خاموش نشدن آن می شود. به طور طبیعی یخچال یا ساید شما باید مدت زمانی کار کند، یعنی کمپرسور یا موتور آن روشن باشد و سپس برای مدتی خاموش شود. این عمل را همچنین اتومات کردن یا اتوماتیک کار کردن یخچال می گویند.

در این مقاله از کاراباما به بررسی علت خاموش شدن ناگهانی یخچال و نیز علت خاموش و روشن شدن سریع یخچال می پردازیم. منظور ما نوعی از خاموش شدن است که به دلیل بروز مشکلی در یخچال اتفاق می افتد و معمولا پس از وقوع این امر نیز با مشکل روشن نشدن یخچال مواجه می گردیم. همچنین در مشکل دوم به دلیل ایراد یک بخش یا قطعه، کمپرسور در حالت آن و آف قرار می گیرد و خاموش و روشن شدن سریع یخچال بدون فاصله زمانی معمول بین آن اتفاق می افتد که طبیعی نیست.

در صورتی که این مشکلات برای یخچال فریزر شما هم پیش آمده، با خواندن این مقاله ابتدا سعی کنید عیب یابی یخچال فریزر را به درستی انجام هید و سپس برای رفع مشکل اقدام کنید. توجه کنید اگر جهت تعمیرات یخچال خود هیچگونه تجربه و دانش فنی ندارید، به هیچ وجه اقدام به دستکاری و تعمیر یخچال ننماید، زیرا ممکن است مشکل را تشدید و یا خسارات بیشتری به بار بیاورید.

اگر جهت برطرف کردن مشکل یخچال خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار یخچال سامسونگ

علت خاموش شدن ناگهانی یخچال

پیش از آنکه در مورد خاموش شدن یخچال فریزر خود نگران شوید، ابتدا بهتر است مواردی ابتدایی را بررسی کنید که ممکن است دلیل خاموش شدن ناگهانی یخچال شما شده باشند.

مطلب پیشنهادی کاراباما: علت یخ زدن لوله های پشت یخچال و فریزر

1- برق رسانی به یخچال

ممکن است خاموش شدن یخچال به صورت ناگهانی به علت نرسیدن جریان برق به دستگاه باشد. در این صورت نشانه هایی که برای شما وجود دارند تا از این موضوع باخبر شوید، نبود هیچ گونه صدایی مبنی بر کار کردن یخچال و نیز خاموش شدن لامپ، چراغ های نمایشگر و یا صفحه ال سی دی یخچال ساید شما خواهد بود.

بهتر است فیوز برق مربوط به یخچال را چک کنید که فیوز نپریده باشد. همچنین اتصال صحیح دو شاخه برق به پریز و نیز کابل برق یخچال را بررسی کنید. درنهایت پریز برق یخچال را با یک فازمتر بررسی کنید. اگر از سه راهی یا محاقظ برق استفاده می کنید، سلامت آن را نیز حتما بررسی کنید.

2- ترموستات یخچال

ترموستات یخچال از اجزای مهم این دستگاه است که وظیفه روشن و خاموش کردن کمپرسور یخچال را برعهده دارد. اگر ترموستات معیوب باشد ممکن است مشکلات متفاوتی برای یخچال شما به وجود بیاید. در زمانی که یخچال در حال کار است، ترموستات معیوب می تواند دلیل نرسیدن فرمان به موتور یخچال باشد و لذا یخچال یکسره کار کند. در حالتی که یخچال خاموش است یا به عبارت دیگر کمپرسور در حال کار نیست، یک ترموستات معیوب می تواند علت خاموش ماندن یخچال باشد زیرا قادر به ارسال فرمان روشن شدن کمپرسور نیست!

در حالت سوم یک ترموستات معیوب می تواند در تنظیم دمای یخچال اختلالات بسیاری ایجاد نماید، به طوری که علت سرد نبودن یخچال باشد و یا دمای یخچال خیلی خنک شود و یا با تغییر پیوسته دما علت خاموش و روشن شدن مداوم یخچال و کمپرسور آن باشد.

ترموستات یخچال و ولتاژ آن باید بررسی شوند و در صورتی که ایراد داشته باشد باید آن را تعویض کنید.

3- برد الکترونیکی یخچال

ممکن است علت خاموش شدن ناگهانی یخچال ساید بای ساید شما خرابی و ایراد برد الکترونیکی دستگاه باشد. این مشکل معمولا در یخچال های ساید بای ساید اتفاق می افتد، هرچند در انواع دیگر یخچال که دارای برد فرمان هستند نیز ممکن است روی دهد. در این مورد، در حالی که دستگاه به طور عادی کار می کند، ناگهان یخچال خاموش می شود. برای اینکه از خرابی برد مطمئن شوید، ابتدا دو شاخه برق دستگاه را بکشید و پس از 10 ثانیه مجددا آن را متصل کنید. اگر یخچال و کمپرسور آن دوباره به کار افتاد، ایراد از برد الکترونیکی است که باید حتما توسط تعمیرکار متخصص یخچال بررسی و تعمیر یا تعویض شود.

4- داغ شدن زیاد موتور و اورلود کمپرسور

ممکن است به دلایل بسیاری چون تنظیمات دمایی اشتباه، ایراد برد، معیوب بودن کمپرسور و…، یخچال برای مدتی طولانی روشن بماند و کار کند. در این حالت داغ شدن بدنه و موتور یخچال روی خواهد داد و در ادامه برای محافظ از کمپرسور، فرایند اورلود کمپرسور اتفاق می افتد که علت خاموش شدن ناگهانی یخچال فریزر شما خواهد بود.

5- ایراد در کمپرسور یا موتور یخچال و یا سوختن آن

هرچند در نگاه اول نباید بدبین بوده و به سوختن کمپرسور یا موتور یخچال تان به عنوان علت خاموش شدن ناگهانی یخچال نگاه کنید، اما این مورد نیز یکی از احتمالات موجود می باشد که باید در نظر بگیرید. متاسفانه در این شرایط هزینه های شما بسیار بالا می رود زیرا تعمیرات کمپرسور بسیار محدود است و باید به طور کلی کمپرسور را تعویض کنید. اما پیش از آن که عجولانه تصمیم بگیرید، ابتدا باید تست کمپرسور یخچال را به درستی انجام دهید تا از وضعیت سلامت آن باخبر شوید.

علت خاموش و روشن شدن سریع یخچال

همانطور که پیشتر گفتیم، علت قطع و وصل شدن موتور یخچال یا همان کمپرسور به سیکل کاری یخچال مربوط است. پس از مدتی از کارکرد یخچال و روشن بودن کمپرسور، دمای داخلی به دمای تنظیم شده می رسد. در اینجا یخچال خاموش می شود و پس از مدتی و بسته به تعداد دفعاتی که درب یخچال باز می شود، یا دمای محیطی که یخچال در آن واقع شده و غیره، در حالت خاموش باقی می ماند و مجددا به دستور ترموستات کمپرسور روشن شده و یخچال روشن می شود.

اما در صورتی که مدت زمان خاموش ماندن یخچال کوتاه باشد، به طوری که با خاموش شدن و روشن شدن مداوم و سریع یخچال یا همان اتومات کردن زیاد یخچال روبه رو باشیم، به احتمال بسیار شرایط عادی نبوده و یخچال مشکلی دارد! در ادامه با علت قطع و وصل شدن موتور یخچال به صورت سریع آشنا می شویم.

1- ترموستات

همانطور که در بخش قبل توضیح داده شد، یک ترموستات معیوب می تواند تنظیمات دمایی یخچال را به طور کلی بهم بریزد. بنابراین می تواند علت خاموش و روشن شدن سریع یخچال باشد. البته ابتدا به تنظیمات دمایی یخچال خود نگاه کنید و آن را یک یا دو درجه تغییر دهید، در برخی مواقع همین کار ساده سبب می شود آن و آف متوالی یخچال متوقف شود.

خرابی ترموستات یک علت یخ زدن وسایل در یخچال است. راهکارهای رفع این مشکل را در مقاله کاراباما بخوانید.

2- برد

ایراد در برد یخچال نیز می تواند علت خاموش و روشن شدن مدام یخچال باشد. زیرا برد فرمان یا ولتاژ لازم برای به جریان افتادن کمپرسور یا موتور یخچال را صادر می کند. بنابراین در صورت معیوب بودن می تواند سبب اختلال در عملکرد صحیح آن شود.

در این مقاله برخی از علل خاموش شدن ناگهانی و سریع یخچال به همراه دلیل خاموش و روشن شدن مدام یا اتومات کردن زیاد یخچال را بیان کردیم و راهکارهایی را پیشنهاد دادیم. در صورتی که دستگاه شما همچنان با این مشکلات مواجه است، بهتر است از پیش از جدی تر شدن مشکل از یک متخصص تعمیر یخچال برای بازدید از دستگاه دعوت کنید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
سلیمانی

سلام یخچال سامسونگ من حدود ۴ ساله که خریداری شده و تا الان هیچ مشکلی نداشته ولی الان حدود ۲،۳ روزه دمای یخچال و فریزر ک نرمال باشه یعنی 3و منفی 19 یخچالم آف طولانی می‌کنه در حدی که دمای یخچال بالا می‌ره و چیزای توی فریزر آب میشن و مرغ و گوشت نرم میشن، دوباره درب یخچال رو باید باز و بسته کنیم تا موتور دوباره شروع ب کار کنه و دما رو تنظیم کنه ، بنظرتون مشکل از کجاست

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام
  دوست عزیز توصیه میکنیم حتما از یک تعمیرکار یخچال سامسونگ برای بازدید دستگاه و عیب یابی آن کمک بخواهید. اما با توصیفات شما به نظر میرسد که تایمر یخچال دچار مشکل شده که سبب خاموش شدن طولانی یخچال می شود.

  پاسخ دهید

  عبدالعظیم تیموری

  سلام خسته نباشید/استان بوشهر زندگی میکنیم اینجا به دلیل گرما زیاد برق قطع و وصل میشه/یخچال ما مارک اسنوا هست وبعد از وصل شدن برق برد یخچال روشن نمیشه باید کلید واتر فشار بدهید تا برو روشن بشود بعد از ده دقیقه شروع به کار میکنه /ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ دهید

   نسیم اسلام پور

   سلام دوست عزیز
   در حال حاضر کاراباما فقط در استان های
   تهران، البرز، گیلان و اصفهان نمایندگی فعال داره
   اگر در هر کدام از این شهرها هستید ما در خدمتتون هستیم.
   موفق باشید

   پاسخ دهید

    صفحه نمایش یخچال یهویی خاموش شد و اینکه از برق کشیدم دوباره زدم ب برق فقط ساعت صفحه لمسی میاره

    پاسخ دهید

     نسیم اسلام پور

     سلام رقیه عزیز
     شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر یخچال رو ثبت کنید.
     ما در کنارتون هستیم

اکبرجوادیان

سلام
یخچال فریزر امرسان دارم خاموش و روشن میشود بد چن دقیقه کلا خاموش میشود مثل اینکه از برق کشیدی بیرون بد مدتی روشن میشود. علتش برای چیست؟

پاسخ دهید

  رامین پرندآور

  سلام یخچالمون تند تند استارت میخوره

  پاسخ دهید

   نسیم اسلام پور

   سلام دوست عزیز
   اگر دستگاهتون نیاز به سرویس یا تعمیر داره می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر و سرویس دستگاهتون رو ثبت کنید.
   ما در کنارتون هستیم

   پاسخ دهید

سعید پاسه

سلام یخچال فریزر ساید بوش دارم بعد از قطعی برق به صورت خودبخود یک ثانیه روشن و یک ثانیه خاموش می شود ، صفحه برد آن هم همینطور ، چه مشکلی براش پیش اومده ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

پاسخ دهید

  منصوره بهزادپور

  سلام خسته نباشید یخچال ساید بای ساید هم مایه می باشد هیچ مشکلی داخل یخچال و فریزر اداره ولی صدای قطع و وصل شدن سریع میاد خواهش میکنم کمکم کنید باتشکر

  پاسخ دهید

محمد سلمانیان

سلام یخچال سامسونگ ساید دارم وقتی در را باز می کنم موتور خاموش می شود و چون می بندم روشن می شود راهنمایی بفرمایید

پاسخ دهید

  مژدهی

  سلام یخچال فلیزرالکترواستیل موقع اوتومات کردن یخچال خاموش میشه لطفا علت از چی میتونه باشه

  پاسخ دهید

   نسیم اسلام پور

   سلام دوست عزیز
   اگر دستگاهتون نیاز به سرویس یا تعمیر داره می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر و سرویس دستگاهتون رو ثبت کنید.
   ما در کنارتون هستیم

   پاسخ دهید

سلام
یخچال ما دو قولو هیمالیا هست یه دوساعتی هست که یخچالش یه دفعه خاموش شد و نمایشگری که روی فریزر هست نشون می ده یخچال خاموش هست و آب ریز که داخل یخچال هست علامت قرمز روش کشیده یعنی خاموش کسی نظری نداره

پاسخ دهید

علی اکبرسیفی

تشکرازراهنمایتان

پاسخ دهید

  سلام دوست عزیز
  خیلی خوشحالیم که براتون مفید بوده
  خدمت به شما، افتخار ماست

  پاسخ دهید

صادق گودرزی

با سلام یخچال فریزرسیلوان مدل۷۰۲۵راپارسال خریدم.الان دوسه روزه متوجه شدم یک بوقی میزنه و صفحه نمایشگرخاموش میشه بعدچنددقیقه با روشن میشه.وباعث نگرانی ما شده دلیلش چیه.باتشکر۰۹۱۴۰۸۱****

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام صادق عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر یخچال رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

محمد آقایی

سلام من شیراز زندگی میکنم یخچال فریزر تارا دارم من چند روز پیش موتور یخچال تعویض کردم الان یخچال ۲۰دقیقه کار میکند ۲۰ دقیقه خاموش هست خواسم ببینم مشکل از کجاست

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام دوست عزیز
  در حال حاضر کاراباما فقط در استان های
  تهران، البرز، گیلان و اصفهان نمایندگی فعال داره
  اگر در هر کدام از این شهرها بودید ما در خدمتتون هستیم.
  موفق باشید

  پاسخ دهید

مرادی

با سلام ، ما یک یخچال داریم دو قلو که یک روز ناگهانی خاموش شود ، ما فیوز رو تعویض کردیم اما دوباره سوخت و این بار خانم و آی سی و رله رو هم تعویض کردیم و دوباره به برق متصل کردیم ، دیدیم که آیت بار ۲ دقیقه روشن و بعد خاموش می شود و دوباره روشن و خاموش بنظر شما ایراد از کدام بخش یخچال است؟

پاسخ دهید

  مرادی

  لطفا همینجا جواب را بدهید

  پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام مرادی عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر یخچال رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید