استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

6 علت یخ زدن وسایل و مواد غذایی داخل یخچال و راهکارهای آن

6 علت یخ زدن وسایل و مواد داخل یخچال و راه حل های رفع آن

یکی از کاربردی ترین و ضروری ترین لوازم هر خانه ای، مسلما یخچال فریزر آن است که مواد غذایی و نوشیدنی ها را برای مدت طولانی تری نگهداری می کند. اما اگر یخچال خیلی سرد می شود و مواد داخل یخچال یخ می زند، حتما مشکلی در عملکرد دستگاه وجود دارد. یخ زدن وسایل و مواد غذایی داخل یخچال یکی از مشکلات رایج این دستگاه ها است که علت بروز آن می تواند ساده باشد و توسط خودتان رفع گردد و یا علت تخصصی تر و فنی تری داشته باشد که شما را به تعمیرات یخچال فریزر لازم دارد.

در این مقاله از کاراباما در رابطه با 6 علت یخ زدن وسایل داخل یخچال و راهکارهای رفع این مشکل صحبت خواهیم کرد. توجه نمایید که در این مطلب تنها در خصوص علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال صحبت می کنیم، اگر با مشکل برفک زدن و یخ زدن داخل یخچال مواجه هستید، به مقاله اختصاصی کاراباما در این رابطه مراجعه کنید. همچنین مطالعه مقاله یخ زدن لوله های پشتی یخچال فریزر را نیز به شما توصیهه می کنیم تا اطلاعات خود در این زمینه را افزایش دهید. با مطالعه مطالب پیش رو قادر به رفع مشکل خواهید بود، اما در صورتی که این مشکل برای یخچال فریزتان مجددا تکرار شد، حتما از یک تعمیرکار متخصص بخواهید که دستگاه را بازدید نماید.

توجه نمایید که عیب یابی یخچال فریزر که با مشکل سرد کردن بیش از حد و یخ زدن وسایل و مواد غذایی در یخچال روبه روست، به برند آن ارتباطی ندارد. یعنی برای برندهای خارجی علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال سامسونگ، ال جی، بوش و…. یا برای برندهای ایرانی علت یخ زدن وسایل داخل یخچال پارس، امرسان، هیمالیا و… یکسان است و تفاوتی میان برندهای داخلی و خارجی و بروز این مشکل وجود ندارد.

اگر جهت برطرف کردن مشکل یخچال خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار یخچال سامسونگ

علت یخ زدن وسایل داخل یخچال و مواد غذایی آن چیست؟

گاهی ممکن است متوجه شده باشید که مواد داخل یخچال یخ می زند و یا با یخ زدن جامیوه ای یخچال رو به رو می شوید، این یخ زدگی در بطری های آب، سبزی ها و میوه ها به وضوح دیده می شود. علت یخ زدن جامیوه ای یخچال یا علت یخ زدن وسایل یا مواد غذایی داخل یخچال بدون برفک، کمبی و حتی یخچال های قدیمی کمی متفاوت است. در ادامه تمامی مواردی که باعث بروز این مشکل می شوند و راهکارهای جلوگیری از یخ زدن مواد غذایی در یخچال را بررسی خواهیم کرد.

نکته:

مقدار مواد غذایی که در داخل یخچال فریزر قرار می گیرد، باید متناسب با ظرفیت آن باشد. در صورتی که ظرفیت یخچال فریزر شما زیاد است و مقدار اندکی مواد غذایی در داخل آن قرار داده شده و تنظیمات دمایی نیز به گونه ای باشد که دمای داخل آن کم باشد، می تواند منجر به یخ زدن مواد غذایی یخچال شود. پس با گذاشتن کمی وسایل بیشتر ممکن است مشکل شما رفع شود.

علت یخ زدن وسایل و مواد غذایی داخل یخچال و راهکارهای آن

تنظیم نبودن دمای یخچال

ساده ترین علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال به تنظیم نبودن دمای دستگاه مربوط می شود. پیش از هر اقدام دیگری، ابتدا تنظیمات دمایی یخچال فریزر خود را بررسی کنید. اگر مواد داخل یخچال یخ زده اند، ممکن است به دلیل دما بسیار پایین یخچال باشد که تنظیم شده است، بهتر است کمی آن را افزایش دهید، اما نه زیاد. معمولا بازه نرمال دمای داخل یخچال باید از 3 الی 6 درجه سانتی گراد باشد.

با مراجعه به مقاله نحوه تنظیم دمای یخچال فریزر، در این رابطه بیشتر بخوانید.

قرار گرفتن در مقابل فن داخلی یخچال

یک علت یخ زدن وسایل در یخچال به قرار گرفتن آنها در فاصله نزدیک و مستقیما جلوی فن ها مربوط می شود. معمولا در بسیاری از یخچال فریزرهای ساید بای ساید، دریچه یا فنی از بخش فریزر به داخل بخش یخچال تعبیه شده که هوای سرد این بخش را به قسمت یخچال هدایت می کند. بنابراین، توصیه می شود که حتی الامکان از قرار دادن مواد غذایی حساس به دمای خود در مقابل این فن ها خودداری کنید.

در اکثر برندهای یخچال، دریچه های ورود هوا توسط سیستم کنترل دمپر مدیریت می شوند که میزان هوای سرد ورودی هوا از قسمت لوله های اواپراتور فریزر به بخش یخچال را کنترل می کند. بنابراین ممکن است دلیل سرمای زیاد داخل یخچال و علت یخ زدن جامیوه ای یخچال به خرابی دمپر کنترل کننده هوا مربوط باشد.

کثیف بودن کویل های کندانسور

گاهی کثیف بودن و جمع شدن جرم بر روی کویل های کندانسور، موجب می شود تا یخچال با شدت بیشتری کار کرده و توان بیشتری را صرف نماید تا به دمای مورد انتظار برسد که ممکن است علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال همین باشد. این مشکل گاهی اوقات به خاموش نشدن یخچال و یکسره شدن آن نیز می انجامد. در این رابطه در کاراباما بیشتر بخوانید.

خرابی ترموستات یخچال

ترموستات یخچال وظیفه کنترل دما را برعهده دارد، لذا معیوب بودن ترموستات کنترل دما نیز می تواند علت یخ زدن مواد داخل یخچال باشد. در این حالت ترموستات یخچال را از کمترین درجه تا بیشترین درجه ممکن بچرخانید، اگر صدای کلیک مانندی به گوش رسید، احتمالا ترموستات شما سالم است. اما برای تست سلامت آن بهتر است از یک مولتی متر استفاده کنید.

خرابی ترمیستور یخچال

ترمیستور همانند یک سنسور عمل می کند و وظیفه کنترل دمای هوا را برعهده دارد. سپس دمای خوانده شده را به برد کنترل ارسال می نماید تا متناسب با آن برد فرمان های کمپرسور و فن را ارسال نماید. برد کنترلی مقادیر ولتاژ کمپرسور و فن اواپراتور را بر اساس دماهای خوانده شده ترمیستور تعیین می نماید. اگر ترمیستور ایراد داشته باشد، کمپرسور و فن اواپراتور ممکن است بیش از حد کار کنند و درنتیجه یخچال خیلی خنک خواهد بود که ممکن است علت یخ زدن وسایل داخل یخچال باشد.

مطالب پیشنهادی کاراباما:

خرابی برد الکترونیکی یا برد فرمان یخچال

یکی دیگر از عواملی که علت یخ زدن مواد غذایی و وسایل داخل یخچال و همینطور علت یخ زدن جامیوه ای یخچال است، خرابی برد الکترونیکی یخچال می باشد. در صورت وجود مشکل در برد یخچال، ممکن است برد نتواند فرمان لازم را برای راه اندازی هیتر جهت یخ زدایی صادر کند و یا فرمان خاموش شدن کمپرسور را ارسال نکند، به این ترتیب شما با مشکل یخ زدن وسایل داخل یخچال و مواد غذایی آن روبرو می شوید.

در این مقاله در رابطه با علت یخ زدن مواد غذایی و وسایل داخل یخچال صحبت کردیم و راهکارهای رفع مشکل را در هر مورد بیان کردیم. همچنین یادآوری می کنیم که علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال سامسونگ، ال جی، بوش و یا علت یخ زدن وسایل داخل یخچال پارس، امرسان، هیمالیا و سایر برندها، هیچ تفاوتی نداشته و دلایل بروز مشکل در تمامی برندهای ایرانی و خارجی یکسان است. در صورتی که قادر به رفع مشکل نبودید و یا مشکل مجددا در یخچال شما تکرار شد، مراجعه به تعمیرکار متخصص برند دستگاه تان برای بازدید آن را شدیدا توصه می کنیم.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
زهرا خلیلی

باسلام. در قسمت پشت جامیوه ای یخچال فریزر سامسونگ (فریزر پایین .یخچال بالا) در یک نقطه برفک ایجاد میشود و زیر محفظه جامیوه ای یخ زدگی و گاها آب شناور میشود .لطفا علت و راه حلش رو راهنمایی بفرمایید.با تشکر

پاسخ دهید

ناصر رشیدی

علت اینکه مواد غذایی در قفسه پایین یخچال کپک میزند اما وسایل در قفسه بالا برفک میزند چیست؟

پاسخ دهید

  اشکان حیدری

  یخچال فریزر ساید بای ساید ال جی پس از شستن داخلش و گرفتن آب رو بدنه مواد غذایی داخل یخچال یخ می زند لطفا راهنمایی بفرمائید

  پاسخ دهید

   فرهاد محمدی

   سلام دوست گرامی
   اگر پاسخ خود را در این مقاله نیافتید، برای رسیدگی به مشکل ساید بای ساید خود، به صورت آنلاین یا تماس تلفنی درخواست خود را برای اعزام تکنسین ثبت کنید.

   پاسخ دهید

علی طهماسبی

با سلام
من یه یخچال یورو استار دارم چند وقت پیش گازشو پر کردم ولی الان هر چی میزاریم داخل یخچال یخ میزنه . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که علت یخ زدن وسایل داخل یخچال از چیه؟

پاسخ دهید

  فروزنده سکوتی فر

  با سلام.
  یخچال فریزر سامسونگ دارم که درقسمت پایین فریزر هست.با تزریق گاز فریزر قسمت یخچال وجامیوه ای پایین یخ میزنه ومیوه و..منجمد میشه.مجدد اومدن و کامل درست نشد.درجه فریزر 14- و یخچال 7 درجه سلسیوس هست.
  متشکرم.

  پاسخ دهید

   فرهاد محمدی

   وقت بخیر
   کاربر گرامی برای ثبت سفارش سرویس و تعمیر، درخواست خود را از طریق تکمیل فرم موجود در وبسایت، و یا به صورت تلفنی ثبت نمایید.

   پاسخ دهید

بهرام مومیوند

سلام یخچال یخساران دارم گاهی اوقات میوه ها وسبزیجات داخل یخچال یخ میزند ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

پاسخ دهید

عبداله قاسمی

وسایل در یخچال یخ میزند

پاسخ دهید

  سلام دوست عزیز
  اگر دستگاهتون نیاز به تعمیر داره می تونید با کاراباما تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین کارشناسان رو برای تعمیر دستگاهتون ثبت کنید.
  موفق باشید

  پاسخ دهید

فرزانه

از مطالب خوبتون خیلی ممنونم.

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام فرزانه عزیز
  خیلی خوشحالیم که براتون مفید بوده
  ما همیشه آماده خدمت رسانی هستیم

  پاسخ دهید

رقیه صادقی

سلام یخچال سامسونگ مواد غذایی در یخچال یخ میزنه

نمایندگی سامسونگ

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام رقیه عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر یخچال سامسونگ رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال

پاسخ دهید

رقیه رزمی

یخچال ماامرسان است بدون برفک فک ‌ولی یخچالش یکسره کار می‌کند وموادغذایی برفک میزند

پاسخ دهید

  فرهاد محمدی

  وقت بخیر
  اگر با خواندن مقاله بالا نتوانستید مشکل را حل کنید، بهتر است برای اعزام تکنسین به محل، درخواست خود را به صورت تلفنی ثبت نمایید

  پاسخ دهید

علی مبشری

سلام یخچال ما لایف استار است که در قسمت جا میوه ای اش برفک می زند چه باید بکنیم با تشکر

پاسخ دهید

  فرهاد محمدی

  سلام دوست عزیز
  اگر مطالعه مقاله موجود به حل مشکل کمکی نکرد، می‌توانید با نمایندگی مجاز تماس حاصل فرمایید. تکنسین‌های ما در اسرع وقت در محل حاضر خواهند شد.

  پاسخ دهید