استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

رایج ترین مشکلات یخچال و نحوه عیب یابی و تعمیر آن‌ها

اکثر وسایل مصرفی برقی در خانه، تنها زمانی روشن می‌شوند که به آن‌ها نیاز داشته باشیم؛ یخچال از این قاعده مستثنی است و شاید به همین دلیل است که بیشتر در معرض اختلال و خرابی قرار دارد. اگر با رایج ترین مشکلات یخچال و نحوه عیب یابی و تعمیر آن ها آشنا باشیم، در زمان بروز خطا در یخچال، می‌توانیم سریع‌تر و هوشمندانه‌تر عمل کرده و اقدام مناسب‌تری را در جهت تعمیر یخچال برداریم.

در این مقاله، رایج ترین مشکلات یخچال، بررسی و نحوه عیب یابی و تعمیر آن‌ها به اختصار توضیح داده شده است؛ گرچه پیشنهاد می‌کنیم در زمان بروز چنین مشکلاتی، مراتب را به تعمیرگاه مجاز اطلاع داده و باقی کار را به تکنسین کاراباما پسپارید تا از بروز خسارات جبران‌ ناپذیر به دستگاه، جلوگیری کنید.

اگر جهت برطرف کردن مشکل یخچال خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار یخچال سامسونگ

چرا صفحه نمایش یخچال خاموش شده است؟

خاموش شدن صفحه نمایش شاید در دسته‌ی رایج ترین مشکلات یخچال نگنجد، اما قطعا یکی از آن مسائلی است که در مواجهه با آن باید هوشمندانه عمل کرد. دلایل زیر می‌توانند علت خاموش شدن صفحه نمایش یخچال باشند:

 • اختلال در سوئیچ درب یخچال
  هنگام باز شدن درب یخچال، نمایشگر هم روشن می‌شود؛ اگر سوئیچ درب دچار مشکل شده باشد، سنسورهای آن پیامی جهت روشن شدن نمایشگر ارسال نکرده و خاموش می‌ماند.
 • اختلال در اتصالات یخچال
  اتصالات درب و برد و سایر اتصالات یخچال بررسی شوند تا مشکلی نداشته باشند. این مورد باید توسط تکنسین انجام شود.
 • مشکل در برد یخچال
  اگر برد دچار مشکل شده باشد، تمامی قطعات با اختلال مواجه خواهند شد. این مورد بسیار هزینه‌بر بوده و تعمیر یا تعویض آن نیازمند تخصص کافی است.
 • نوسانات برق و عدم برق رسانی صحیح به پنل
  همیشه از محافظ استفاده کنید تا تحت تاثیر نوسانات برق، به برد و یخچال آسیبی نرسد.
 • اختلال در صفحه نمایشگر
  ممکن است در اثر ضربه، فرسایش، آب خوردگی و موارد مشابه، صفحه نمایشگر دچار مشکل شود. در چنین مواقعی باید نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید و از تکنسین کمک بخواهید.

رایج ترین مشکلات یخچال

چرا داخل یخچال یخ می‌زند؟

اگر بخواهیم مواد غذایی یخ بزنند، آن‌ها را در فریزر قرار می‌دهیم؛ اما گاهی اوقات موادی که در یخچال قرار دارند هم یخ می‌زنند. این مورد هم یکی از رایج ترین مشکلات یخچال است و به چند علت ایجاد می‌شود:

 • احتمال دارد تنظیمات دمای ترموستات به هم ریخته باشد.
 • ممکن است روی کویل‌های کندانسور گرد و غبار زیادی انباشته شده باشد و عملکرد آن را دچار اختلال کرده باشد.
 • خرابی ترمیستور یخچال هم باعث ایجاد چنین مشکلی می‌شود؛ چراکه اندازه‌گیری صحیح دما با اختلال مواجه خواهد شد.
 • همینطور ممکن است مواد غذایی در مقابل فن خروجی هوا قرار گرفته باشند.
 • احتمال خرابی برد هم وجود دارد که بسته به نظر تکنسین، باید تعمیر یا تعویض شود.

چرا یخچال برفک می‌زند؟

مشکل برفک در یخچال‌های معمولی آنقدر شایع است که تقریبا عادی تلقی می‌شود، اما اگر یخچال شما از نوع نوفراست یا بدون برفک است، باید در هنگام بروز این مشکل موارد زیر را بررسی کنید که برخی از آن‌ها تنها از عهده‌ی تکنسین برخواهد آمد:

 • شل شدن لاستیک درب یخچال و نفوذ هوا به داخل آن
 • خراب شدن تایمر دیفراست
 • اتصالی در بدنه‌ی کمپرسور
 • نصب غیر استاندارد یخچال
 • خرابی ترموستات
 • باز و بسته کردن بیش از حد درب یخچال

نکته:

اگر خانه‌ی شما در منطقه‌ای مرطوب واقع شده، با هر بار باز و بسته کردن درب یخچال و فریزر، مقداری از هوای مرطوب وارد دستگاه شده و باعث تشکیل برفک می‌شود. چنین اتفاقی به طور طبیعی رخ خواهد داد و در این شرایط، سیستم برفک زدایی یخچال فعال شده، هیتر داخلی به کار می‌افتد تا برفک‌ها و یخ‌ها را ذوب کند.

اما اگر برفک‌ها به دلایلی نظیر خرابی تایمر دیفراست یا اتصالی در بدنه‌ی کمپرسور ایجاد شده باشند، باید هرچه سریع‌تر نسبت به سرویس و تعمیر یخچال اقدام کنید. برای این کار می‌توانید هم به‌صورت آنلاین و با مراجعه به وب‌سایت کاراباما درخواستتان را ثبت کنید و هم می‌توانید با شماره 02158406 تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش پشتیبانی شما را راهنمایی کنند.

چرا فن یخچال کار نمی‌کند؟

فن یخچال، مسئول ایجاد گردش هوا در دستگاه است و ممکن است به دلایل زیر از کار بیفتد:

 • کهنه شدن قطعه.
 • ورود شیء خارجی به داخل آن.
 • وجود گرد و غبار و آلودگی در فن.
 • نواسانات برقی یخچال.

اگر فن یخچال دچار مشکل شده باشد، باید هرچه سریع‌تر با تعمیرگاه مجاز تماس بگیرید؛ زیرا زمانی که فن از کار می‌افتد، دمای یخچال بالا رفته و به کمپرسور فشار زیادی وارد می‌شود. در این حالت ممکن است کمپرسور بسوزد و هزینه‌ی تعویض آن، بر هزینه‌‎ی تعمیر یا تعویض فن اضافه شود. بهتر است این مورد از رایج ترین مشکلات یخچال را به هیچ عنوان دست کم نگیرید.

علت سر و صدای زیاد یخچال چیست؟

زمانی که موتور یخچال در حال کار است، صدای مختصری از آن شنیده می‌شود، اما گاهی این صدا به قدری آزاردهنده است که باید به دنبال علت آن بوده و مشکل را برطرف کنید.
از علل صدای زیاد یخچال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اختلال در فن: گاهی شکستگی در پره‌ها و برخورد آن با برفک باعث ایجاد صدا می‌شود.
 • تراز نبودن یخچال: در این مورد حتما از تراز استفاده کنید.
 • اختلال در موتور فن اوپراتور: اگر صدا از فریزر باشد، باید این مورد حتما بررسی شود.
 • اختلال در موتور فن کندانسور: اگر یخچال همراه با صدا، مدام خاموش و روشن شود، امکان دارد موتور فن کندانسور دچار مشکل شده باشد.
 • شل شدن لوله‌های کمپرسور و یا کویل کندانسور در گذر زمان یا بر اثر ضربه: اتصالات باید با پیچ‌گوشتی محکم شوند.

رایج ترین مشکلات یخچال

نکته:

اساس کار یخچال‌های مختلف، یکسان است و با وجود تفاوت‌های اندک میان برندهای مختلف، نحوه عیب یابی یخچال فریزر برای برطرف کردن مشکلات رایج آنها با یکدیگر مشابه است. لذا می توانید از مطالب موجود در این مقاله جهت عیب یابی یخچال های خارجی همچون عیب یابی یخچال فریزر سامسونگ، ال جی، دوو، بوش، جنرال الکتریک، هایسنس و… و نیز برندهای ایرانی همچون عیب یابی یخچال فریزر پارس، دونار، الکترواستیل، یخساران، هیمالیا، اسنوا، امرسان، سینجر و… استفاده کنید.

علت سخت باز شدن درب یخچال چیست؟

گاهی بلافاصله پس از باز و بسته کردن درب یخچال، زمانی که می‌خواهید درب یخچال را دوباره باز کنید، متوجه می‌شوید که به سختی باز می‌شود. این مورد با کمی صبر کردن بین فواصل باز و بسته کردن درب یخچال قابل حل است و علت آن نیز تنظیم مجدد فشار فضای داخلی یخچال است. اما گاهی دلایل دیگری باعث می‌شوند تا شما درگیر این مشکل شوید، مواردی مثل: خراب شدن لولاهای در، تراز نبودن یخچال، انباشت گرد و غبار در لاستیک‌های درب.

چرا لوله‌ی پشت یخچال یخ می‌زند؟

وظیفه‌ی لوله‌های پشت یخچال، خنک کردن دستگاه است؛ اگر لوله‌ها یخ بزنند، عملکرد یخچال با اختلال مواجه خواهد شد. در چنین حالتی باید مراتب را به سرعت به تکنسین مربوطه ارجاع دهید تا تایمر دیفراست، ترموستات و هیتر دیفراست بررسی شوند و در صورت لزوم، تعمیر یا تعویض گردند.

چرا موتور فریزر خاموش نمی‌شود؟

یکسره کار کردن موتور فریزر، یکی دیگر از رایج ترین مشکلات یخچال است که در صورت مواجهه با آن باید چند مورد را بررسی کنید:

 • آیا قسمت یخچال خنک می‌شود یا گرم است؟
 • درجه کنترل سرما درست کار می‌کند؟ ممکن است این بخش دچار اختلال شده باشد که باید توسط تکنسین بررسی شود.
 • نحوه‌ی عملکرد گرمکن و تایمر دیفراست را باتوجه به عدم وجود برفک در یخچال بررسی کنید.
 • کویل‌های کندانسور را چک کنید و در صورت انباشته شدن آلودگی، آن‌ها را تمیز کنید تا گرمای یخچال به راحتی به بیرون منتقل شود.
 • ممکن است مشکل از لوله‌ی زه کش باشد.

چرا چراغ دیفراست یخچال روشن شده است؟

بررسی دمای محیط یخچال بر عهده‌ی سنسور دیفراست است و اگر دمای یخچال به دلیل برفک زدایی افزایش پیدا کند، سنسور دستور توقف فرایند را به برد ارسال می‌کند. اگر چراغ دیفراست یخچال روشن مانده است، به این معناست که عمل یخ‌زدایی در حال انجام است و سنسور دیفراست باید واکنش مناسب را نشان دهد، در غیر این صورت دچار یکی از رایج‌ ترین مشکلات یخچال شده‌اید و بهتر است از تکنسین کمک بخواهید.

چرا فریزر کار نمی‌کند و یخ نمی‌زند؟

یکی دیگر از رایج ترین مشکلات یخچال زمانی است که درب فریزر را باز می‌کنید و متوجه می‌شوید که موارد غذایی نرم شده‌اند. در این حالت باید اول از همه مطمئن شوید که برق یخچال دچار مشکل نشده باشد و هنگام باز شدن درب فریزر، چراغ آن روشن می‌شود. اگر چراغ روشن نشد، باید هرچه سریع‌تر با تعمیرگاه مجاز تماس بگیرید.
موارد زیر هم می‌توانند باعث ایجاد اختلال در عملکرد فریزر باشند که تمامی آن‌ها باید توسط تکنسین بررسی شوند:

 • انباشت بیش از حد موارد غذایی در فریزر و ایجاد اختلال در جریان هوای خنک.
 • باز ماندن درب فریزر به دلیل خرابی لاستیک‌های آن.
 • خراب شدن کمپرسور.
 • اختلال در برد دستگاه.

رایج ترین مشکلات یخچال

علت نشت آب از یخچال چیست؟

نشت آب، از رایج ترین مشکلات یخچال به حساب می‌آید و چند دلیل دارد که احتمال هرکدام آن‌ها باید توسط متخصص بررسی شود:

 • لوله‌ی تخلیه‌ی یخچال دچار انسداد شده است.
 • فرایند دیفراست و ذوب برفک‌ها با اختلال مواجه شده است.
 • لوله‌های متصل به یخساز یا آبسردکن دچار مشکل شده‌اند.
 • فیلتر آب یخچال نشتی دارد.
 • سینی تخلیه‌ی آب شکسته است.
 • شیر آب ورودی به یخچال دچار نشتی شده است.

علت بوی بد یخچال چیست؟

بوی بد یخچال از رایج‌ ترین مشکلات یخچال بوده و به سادگی قابل حل است. کافی است موارد غذایی را در ظروف در بسته قرار دهید و هرازگاهی طبقات را چک کنید تا مواد غذایی گندیده‌ای در آن نمانده باشد. همچنین می‌توانید از قهوه یا بوگیر در یخچال استفاده کنید، طبقات را ماهی یکبار تمیز کنید و همواره مراقب مدت زمان نگهداری مواد غذایی در یخچال باشید.

نکته:

اگر یخچال دیگر و یا کول باکسی دارید که می‌توانید مواد غذایی‌تان را برای مدتی در آن بگذارید، پیشنهاد می‌کنیم بعد از تمیز کردن یخچال بدون روشن کردن آن، درب‌هایش را برای چند ساعت باز بگذارید و هیچ ماده غذایی در آن قرار ندهید. این کار برای رفع بوی بد یخچال خاموش توصیه می شود زیرا باعث می‌شود هوا در یخچال جریان پیدا کند و بوی نامطبوع آن کاملا از بین برود.

اگر با از بین بردن تمام دلایل بوی بد یخچال و تمیز کردن آن، هنوز هم بوی بدی از یخچال حس می‌کنید با کاراباما تماس بگیرید؛ برای این کار می‌توانید هم به‌صورت آنلاین و با مراجعه به وب‌سایت کاراباما درخواستتان را ثبت کنید و هم می‌توانید با شماره 02158406 تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش پشتیبانی شما را راهنمایی کنند.

چرا برق یخچال قطع و وصل می‌شود؟

یکی از جدی ترین و رایج ترین مشکلات یخچال، قطع و وصل شدن برق آن است که باید بلافاصله پس از مشاهده‌ی آن، با تعمیرگاه مجاز تماس بگیرید. تکنسین‌ها برای رفع مشکل، مواردی نظیر: عدم وجود نوسان برق در پریز، عدم اختلال در قطعات الکترونیکی، اختلال در اتصالات، رطوبت موجود در یخچال، فرسودگی در عایق‌بندی اتصالات و موارد فنی مشابه را بررسی می‌کنند.

چرا یخچال اتوماتیک کار نمی‌کند؟

یکسره کار کردن یخچال و اتوماتیک عمل نکردن آن دلایل بسیاری دارد که برخی از آن‌ها به سادگی قابل برطرف کردن و برخی دیگر نیازمند بررسی تخصصی‌تر هستند. درست است که این مورد نیز از رایج ترین مشکلات یخچال محسوب می‌شود اما یکی از خطرناک‌ترین و هزینه‌برترین آن‌ها نیز هست؛ به همین دلیل توصیه می‌کنیم تا در صورت مواجه شدن با این مورد، حتما با تعمیرگاه مجاز تماس بگیرید.
دلایل بروز این مشکل می‌تواند موارد زیر باشد:

 • باز و بسته شدن بیش از حد درب یخچال
 • قرارگیری یخچال در محیط و محل نامناسب
 • انباشت آلودگی در کویل‌ها
 • اختلال برد اصلی دستگاه
 • اختلال در تایمر دیفراست
 • کاهش میزان گاز مبرد

چرا چراغ یخچال روشن است اما کار نمی‌کند؟

شاید تا به حال چندان به این موضوع دقت نکرده باشید که آیا چراغ داخل یخچال در هنگام بسته شدن درب خاموش می‌شود یا روشن می‌ماند؟ یکی از رایج‌ ترین مشکلات یخچال، روشن ماندن چراغ آن است. این مشکل مانی جدی‌تر می‌شود که بدانید روشن ماندن آن، دمای داخل یخچال را افزایش داده و به موتور یخچال فشار وارد می‌کند و خسارات بعدی را به همراه خواهد داشت.

رایج ترین مشکلات یخچال

چرا یخچال سریع خاموش و روشن می‌شود؟

کمپرسور یخچال در حالت عادی آنقدر کار می‌کند تا دمای یخچال را به حد مناسب برساند و آن را خنک کند، زمانی که یخچال به اندازه‌ی کافی خنک شد، کمپرسور متوقف می‌شود؛ اما اگر این فرایند سریع انجام شود و موتور یخچال مدام در حال خاموش و روشن شدن باشد، یعنی دستگاه دچار اختلال شده است و شما با یکی از رایج ترین مشکلات یخچال مواجه هستید. در چنین شرایطی احتمال دارد که موارد زیر برای یخچال پیش آمده باشد:

 • بروز اختلال در کمپرسور: کمپرسوری که دچار اشکال شده باشد، اغلب قابل تعمیر نیست و باید هرچه زودتر تعویض شود. برای این کار می‌توانید با کاراباما تماس بگیرید تا قطعات را با بهترین کیفیت برایتان تعویض کند.
 • معیوب شدن برد: آسیب رسیدن به برد باعث می‌شود که دستور توقف یا شروع فرایند به کمپرسور، به درستی به آن مخابره نشود. بسته به اینکه برد چقدر آسیب دیده باشد، امکان تعمیر آن وجود دارد، اما در مواردی تعمیر برد ممکن نیست و باید آن را تعویض کنید. چنین موردی به تشخیص تکنسین بستگی دارد.
 • عدم نوسان در برق‌رسانی: جهت پیشگیری از چنین موردی، حتما از محافظ یخچال استفاده کرده و اتصالات به پریز را با دقت بررسی کنید.
 • اختلال در عملکرد ترموستات: زمانی که ترموستات دچار مشکل می‌شود، پیام‌ها به درستی مخابره نشده و با کوچکترین تغییرات دمایی، یخچال روشن و خاموش خواهد شد.

علت بسته نشدن درب یخچال چیست؟

بسته نشدن درب یخچال از رایج ترین مشکلات یخچال است که گاهی چندان جدی گرفته نمی‌شود، در صورتی که بسیار حساس بوده و باعث افزایش دمای یخچال می‌شود و در نتیجه به موتور فشار می‌آید. اگر با چنین مشکلی رو‌به‌رو شدید، موارد زیر را بررسی کنید:

 • چینش نامناسب مواد غذایی مانع از بسته شدن درب نشده باشند.
 • یخچال حتما تراز باشد.
 • یخچال را بیش از حد پر نکرده باشید.
 • لاستیک‌های درب سالم باشند.

چرا موتور یخچال داغ شده است؟

یکی از رایج ترین مشکلات یخچال که باید به آن توجه کرد، داغ شدن موتور آن است. این مشکل می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که بررسی و تشخیص هرکدام بر عهده‌ی متخصص است؛ مواردی نظیر: کم شدن میزان گاز مبرد، اختلال در عملکرد کندانسور، به‌ هم ریختن تنظیمات ترموستات و اختلال در کمپرسور یخچال.

چرا چراغ یخچال روشن نمی‌شود؟

همیشه انتظار داریم زمانی که درب یخچال را باز می‌کنیم، چراغ آن روشن شود؛ اما گاهی این اتفاق نمی‌افتد که دلایل مختلفی دارد:

 • لامپ یخچال سوخته و باید تعویض شود.
 • سرپیچ دچار مشکل شده است.
 • سوئیچ درب دچار اختلال شده است.
 • خازن روی برد اکترونیکی سوخته است و به مدار برق‌ رسانی نمی‌شود.

به غیر از تعویض لامپ، تشخیص، تعمیر یا تعویض سایر موارد را بر عهده‌ی تکنسین بگذارید تا به دستگاه خسارت وارد نکنید.

چرا فریزر کار می‌کند، اما یخچال از کار افتاده است؟

یکی دیگر از رایج ترین مشکلات یخچال، کار کدن فریزر و از کار افتادن یخچال است که در هنگام بروز آن، باید هرچه سریع‌تر با تعمیرگاه مجاز تماس بگیرید؛ در غیر این صورت یخچال دچار مشکلات جدی خواهد شد. اما علت آن چیست؟ موارد زیر را می‌توان از دلایل این مشکل به شمار آورد:

 • دمپر کنترل هوا دچار مشکل شده است.
 • ترموستات و تایمر دیفراست با اختلال مواجه شده است.
 • بروز مشکل در عملکرد ترمیستور.
 • موتور فن به درستی عمل نمی‌کند.
 • اختلال در برد کنترل دما.
 • هیتر دیفراست دچار مشکل شده است.

بررسی رایج ترین مشکلات یخچال و نحوه عیب یابی و تعمیر آن‌ها و نیز انجام سرویس، همگی نیازمند دانش تخصصی در رابطه با نحوه‌ی عملکرد یخچال، اجزای مختلف دستگاه و وظایف و کارکرد آن‌ها‌ست. به علاوه، داشتن تجربه و ابزارآلات خاص نیز مهم است. بنابراین انجام عیب یابی یخچال و یا امور تعمیرات، مسئله‌ی بسیار حساسی است که هر فردی صلاحیت لازم برای انجام آن‌ها را ندارد. یادآوری می کنیم که مطالبی که در رابطه با رایج ترین مشکلات یخچال و نحوه عیب یابی و تعمیر آن‌‌ها گفته شد، صرف نظر از برند دستگاه شما برای اکثر مدل ها و برندها یکسان است. بنابراین عیب یابی آنها نیز مشابه بوده و می توان از مطالب ذکر شده برای انواع برندهای یخچال استفاده کرد.

اگر یخچالتان دچار مشکلی شده که در این مطلب به آن اشاره نشده، حتما آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا کارشناسان کاراباما پاسخگوی شما باشند.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران

سلام یخچال جهان شرق بعد از نیم ساعت کار خاموش میشود باید از برق بکشیم دوباره بزنیم به برق تاروشن شود ولی بعد از نیم ساعت خاموش میشود مشکل ازچیه ممنون

پاسخ دهید