علت برفک زدن و یخ زدن یخچال فریزر و راه حل های رفع مشکل

علت برفک زدن و یخ زدن یخچال فریزر و راه حل های رفع مشکل

به وجود آمدن برفک یخچال و یخ زدن داخل یخچال از جمله مواردی است که می توان ادعا کرد برای تمامی ما پیش آمده است. با این وجود، هنوز بسیاری از افراد علت برفک زدن یخچال فریزر و یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال خود را نمی دانند و یا از راهکارهای رفع برفک و یخ زدگی یخچال خود خبر ندارند.

در این مطلب، سعی داریم تا دلایل برفک زدن و یخ زدن یخچال فریزر در بخش های مختلف آن را بررسی کنیم. اهمیت برفک یخچال در این است که سبب کاهش راندمان و افت عملکرد سرمایشی یخچال می شود و در ادامه نیز مشکلات دیگریرا به وجود می آورد.

بنابراین عیب یابی و رفع مشکل یخچالی که برفک می زند و یا یخ می زند، بسیار مهم بوده و در صورت بی توجهی می تواند منجر به خرابی جدی یخچال فریزر شما شود. در این حالت، مسلما هزینه های تعمیرات یخچال افزایش یافته و حتی ممکن است خسارات بزرگتری به دستگاه شما وارد نماید که نیازمند تعویض باشد، که در شرایط اقتصادی حاضر به هیچ عنوان مقرون به صرفه نخواهد بود.

در صورت نیاز به تعمیرکار مجرب جهت بررسی و رفع مشکل یخچال فریزرتان که برفک می زند و یا یخ می زند، با متخصصان کاراباما در ۵۴۵۸۴-۰۲۱ تماس بگیرید و یا سفارش خود را بصورت آنلاین در تعمیرات یخچال فریزر ثبت کنید.

علت برفک زدن یخچال فریزر

علت برفک زدن یخچال بسیار ساده است. هوای خنک داخل یخچال می بایست همواره در داخل اجزای مختلف یخچال به گردش درآمده و جریان داشته باشد. در صورتی که این هوای خنک با هوای گرم یا مرطوب که از خارج یخچال وارد می شود، برخورد داشته باشد، در نقطه اختلاط این دو جریان، برفک به وجود می آید.

برفک یخچال به سه دلیل ممکن است تشکیل شود:

 1. اگر محل نصب یخچال فریزر مناسب نباشد و محیط دارای رطوبت بالایی باشد، با هر بار باز و بسته شدن درب یخچال یا فریزر مقدار زیادی از رطوبت محیط وارد دستگاه شده و به برفک زدن یخچال فریزر منتهی می شود. بنابراین، اگر سماور و اجاق گاز شما در کنار یخچال فریزرتان قرار دارند، بهتر است به فکر تغییر مکان یخچال و یا آنها باشید.
 2. دلیل دیگری که می تواند به برفک زدن فریزر بیانجامد، خرابی لاستیک دور درب است. اگر لاستیک در قسمتی دچار شل شدگی، پارگی یا سایش شده باشد، به طوری که امکان ورود هوا به داخل دستگاه باشد، احتمال برفک زدن بالا خواهد بود.
 3. دلیل سوم تشکیل برفک در یخچال فریزرهایی که دلایل ۱ و ۲ در آنها صادق نیست، می تواند خرابی ترموستات باشد. در این حالت حتما از تعمیرکار مجرب برای رفع اشکال یخچال خود استفاده کنید، چرا که تعویض و تعمیر ترموستات یخچال حساس بوده و در صورت نداشتن دانش و تجربه کافی، ریسک آسیب رسیدن به دستگاه وجود دارد.

راه حل رفع برفک زدن یخچال فریزر

بسته به محلی که برفک تشکیل شده است، علت تشکیل برفک و یخ زدن داخل یخچال متفاوت بوده و عیب یابی مشکل یخچال متفاوت خواهد بود.

 • برفک زدن فریزر: ممکن است برفک در اطراف درب فریزر تشکیل شود. این حالت نشان دهنده این است که درب یخچال فریزر کاملا بسته نشده است. بسته ها یا مواد غذایی که ممکن است مانع از قرارگیری درست واشر درب شوند را دوباره مرتب کنید. مثلا بسته های مواد غذایی که بیش ازحد به هم چسبیده اند، کشویی که بطور کامل بسته نشده است، جایخی های مکعبی که به درستی در جای خود قرار نگرفته اند و غیره.
  ممکن است ایراد از واشر یا بست درب نیز باشد. مطمئن شوید که این بستها سالم بوده و کاملا به درب چسبیده اند. وجود هرگونه پارگی و یا ساییدگی در لاستیک دور درب یخچال فریزر، نشان دهنده زمان تعویض لاستیک دور درب می باشد.
 • اگر برفک کم و در همه جا دیده میشود، ممکن است بدلیل دمای خیلی پایین یخچال فریزر باشد. اگر دمای تنظیم شده دستگاه خیلی پایین باشد، دستگاه فرصتی برای از بین بردن رطوبت هوای سرد درون خود نخواهد داشت و قبل از اینکه دستگاه سیکل خنک سازی بعدی را شروع کند، این رطوبت به برفک یخچال تبدیل میشود. مطمئن شوید که دمای فریزر در حدود ۰ درجه فارنهایت (۱۸- درجه سانتیگراد) و دمای یخچال در حدود ۳۷ درجه فارنهایت (۳ درجه سانتیگراد) تنظیم شده است.
 • در صورتیکه برفک در همه جا تشکیل شده و سخت و یخ زده شده است، ممکن است درب یخچال برای مدتی باز گذاشته شده باشد. در این حالت ابتدا، یخ زدگی در منطقه اطراف درب خواهد بود اما درنهایت کل فضای داخل دستگاه را دربرمیگیرد. در اغلب موارد، رفع این مسئله باعث میشود پس از ۲ دور یخ زدایی، برفک یخچال از بین رفته و دستگاه به وضعیت عادی بازگردد.
 • هنگامی که برفک تنها در قسمت عقبی بخش فریزر جایی که سیم پیچ اواپراتور قرار گرفته، به وجود می آید، از وجود مشکلی در چرخه یخ زدایی خبر می دهد. با توجه به دستگاه، این مشکل میتواند به خاطر خراب شدن هیتر، بیمتال، سنسور یخ زدایی، تایمر یخ زدایی یا برد کنترل کننده باشد. لذا برای عیب یابی دقیقتر باید جزئیات این بخش ها به دقت توسط متخصص فنی بررسی شود

البته به یاد داشته باشید که اگر خانه شما دارای سطح رطوبت بالایی است، هر بار با باز و بسته نمودن درب یخچال فریزر، مقداری از هوای مرطوب وارد دستگاه شده و موجب تشکیل برفک می گردد. این حالت طبیعی است و در این شرایط، هیتر داخلی دستگاه قادر به ذوب این برفک ها و یخ ها خواهد بود.

برفک زدن لوله های پشت یخچال

یکی از شایع ترین مشکلات یخچال فریزر، یخ زدن لوله های پشت یخچال است. در طول سیکل سرمایشی یخچال، رطوبت هوا با میعان و یخ زدن به برفک تبدیل شده و به لوله های اواپراتور می چسبد. یخچال باید بوسیله سیکل دیفراست یا یخ زدایی، این تجمیع برفک بر روی لوله های اواپراتور را ذوب نماید تا از یخ زدن لوله های پشت یخچال جلوگیری نماید. گاهی اوقات یخ زدن لوله های پشت یخچال به حدی شدید می شود که عبور جریان هوا را مسدود می کند و موجب می شود یخچال به طور کلی خنک سازی را متوقف نماید.

علت یخ زدن لوله های پشت یخچال

 1. خرابی تایمر دیفراست: در تمامی یخچال های بدون برفک، یک سیستم دیفراست یا یخ زدایی وجود دارد که سیکل های سرمایش (خنک سازی) و دیفراست را کنترل می کند. تایمر دیفراست یکی از اجزاء این سیستم است که یخچال را بین دو حالت سرمایش و دیفراست کنترل می کند. در صورت خرابی این تایمر و توقف آن در حالت سرمایشی، افزایش برفک و یخ زدن لوله های پشت یخچال اتفاق می افتد.
 2. خرابی هیتر دیفراست: هیتر دیفراست وظیفه ذوب برفک های تشکیل شده بر روی لوله های اواپراتور در پشت یخچال را دارد. اگر این هیتر در کار خود دچار ایراد شود، برفک های تشکیل شده تجمع یافته و از گردش هوا جلوگیری می کنند و موجب یخ زدن لوله های پشت یخچال فریزر می شوند.
 3. اشکال از ترموستات: هیتر دیفراست به ترموستات متصل است. درواقع اساس کار بدین گونه است که ترموستات با تشخیص دمای لوله های اواپراتور در پشت یخچال، به هیتر دیفراست پیغام استارت می دهد. زمانی که یخچال به دمای تظیم شده می رسد، هیتر دیفراست فرمان را از ترموستات گرفته و شروع به کار نموده و برفک ها را بر روی لوله ها ذوب می کند. اگر ترموستات معیوب باشد، قادر به تشخیص دمای لوله ها نخواهد بود و درنتیجه هیتر هیچگاه استارت نخواهد زد. متعاقبا پس از مدتی برفک ها سخت شده و موجب یخزدگی لوله ها در پشت یخچال می شوند و همچنین یخچال فریزر دیگر قادر به سرد سازی و خنک کردن نخواهد بود.

علت یخ زدن مواد داخل یخچال

گاهی ممکن است متوجه شده باشید که مواد غذایی داخل یخچال تان یخ می زند، این امر در سبزی ها و میوه ها به خوبی دیده می شود. علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال متفاوت است. در ادامه مواردی که سبب این مشکل می شوند را بررسی خواهیم کرد.

 • پیش از هر اقدام دیگری، ابتدا تنظیمات دمایی یخچال فریزر خود را ببینید. اگر مواد داخل یخچال یخ زده اند، ممکن است به دلیل دما بسیار پایین یخچال باشد که تنظیم شده است، بهتر است کمی آن را افزایش دهید، اما نه زیاد. معمولا بازه نرمال دمای داخل یخچال باید از ۳ الی ۶ درجه سانتی گراد باشد.
 • معمولا در بسیاری از یخچال فریزرهای ساید بای ساید، دریچه یا فنی از بخش فریزر به داخل بخش یخچال تعبیه شده که هوای سرد این بخش را به قسمت یخچال هدایت می کند. بنابراین، توصیه می شود که حتی الامکان از قرار دادن مواد غذایی حساس به دمای خود در مقابل این فن ها خودداری کنید.
 • گاهی کثیف بودن و جمع شدن جرم بر روی کویل های کمپرسور، موجب می شود تا یخچال با شدت بیشتری کار کرده و توان بیشتری را صرف نماید تا به دمای مورد انتظار برسد که ممکن است به یخ زدن مواد غذایی در یخچال بیانجامد.
 • ترموستات کنترل دما نیز می تواند با معیوب بودن خود منجر به یخ زدن داخل یخچال شود. در این حالت ترموستات را از کمترین درجه تا بیترین درجه ممکن بچرخانید، اگر صدای کلیک مانندی به گوش رسید، احتمالا ترموستات شما سالم است.
 • ترمیستور وظیفه کنترل دمای هوا را برعهده دارد و سپس دمای خوانده شده را به برد کنترل ارسال می نماید. برد کنترلی نیز مقادیر ولتاژ کمپرسور و فن اواپراتور را بر اساس دماها خوانده شده ترمیستور تعیین می نماید. اگر ترمیستور ایراد داشته باشد، کمپرسور و فن اواپراتور ممکن است بیش از حد کار کنند و درنتیجه یخچال خیلی خنک خواهد بود که ممکن است به یخ زدن مواد غذایی در یخچال نیز بیانجامد.

نظرات کاربران

حسین احمدی
۱۶ خرداد ۱۳۹۸

باسلام.یخچال ساید سامسونگ دارم داخل یخچال برفک میزنه و آب از داخل یخچال میریزه یکبار یخچالو خاموش کردم برفکا آب شد ولی بازم آب میریزه و دوباره داره برفک میزنه میخواستم علتشو بدونم

احمد نيسي
۱۰ تیر ۱۳۹۸

با سلام بنده فریزر الکترواستیل دارم کشوی پایینی ان به طور کامل یخزده است به نظر شما علت از کجا میتونه باشه نه ترموستات خرابه ونه خونه رطوبت زیادی داره.ممنون

  شایان
  ۲۵ مرداد ۱۳۹۸

  داخل ناودانی دچار ابگرفتگی و یخ زدگی شده . باید المنت به وسیله سیم مفتول مسی تقویت و داخل ناودانی هدایت بشه

علی یوسفی
۱۲ تیر ۱۳۹۸

سلام یخچال فریزر هیمالیا ۵۳۰نوفراست دارم که فریزر آن برفک میزند و موتور آن خیلی داغ میشود خواستم رفع این مشکل را بپرسم ممنونم اگه کارشناسان بتونن کمکی کنن دریغ نکنن

حامد ابراهیمی
۲۱ تیر ۱۳۹۸

سلام.من یخچال ساید دو در سامسونگ دارم.فیریزرش خوب خنک میکنه.ولی یخچالش خنک نمی کنه وشبکه هایه پشت کشو ها برفک زده چیکار کنم؟؟؟؟

امیرحسینی
۲۲ تیر ۱۳۹۸

سلام خسته نباشید من به تازگی یه یخچال و فریزر سامسونگ گرفتم خراب شده اما جوری نیستش که اصلا کار نکنه. قدرتش کم شده و مثل قبل سرد نمیکنن باید چکار کنم لطفا راهنماییم کنید ممنون

بهاره چگینی
۲۳ تیر ۱۳۹۸

سلام
یخچال من نصف فریزرش برفک میزنه نصفش خنکه ولی یخ و برفک نمیزنه
میشه علتش رو بگید که مشکل از کجاست

  ندا
  ۷ مرداد ۱۳۹۸

  سلام من یخچال الکترواستیل دارم کشو پایی فریزر کاملا یخ میزنه میچسبه کف اصلا باز نمیشه علتش چیه ؟؟

   حمید احمدی
   ۴ آذر ۱۳۹۸

   پایین اپراتور سراخش گرفته است

  محمد
  ۱۶ شهریور ۱۳۹۸

  سلام یخچال اسنوا ۶۷۶ داریم دیفراست نمیکنه برفک میزنه برد قدرت و فرمان رو عوض کردیم المنتهارو عوض کردیم سنسورها و ترموفیوز سالمه لاستیک دور دربهارو عوض کردیم بازم دیفراست نمیکنه باسپاس

  آرمين ذوقي
  ۱۸ آبان ۱۳۹۸

  سلام
  ممکنه گاز مبرد کم شده باشد یا اواپراتور شما دچار گرفتگی شده باشد،

خدیجه علی نوری
۵ مرداد ۱۳۹۸

سلام عیب یخچالم اینه که داخل بدنه بالای یخچال برفک میزنه و عیب دوم اینه که در کشوی اول فریزر هم برف میزنه و لاستیک دور پایین فریزر پارکی داره ولی سوراخ نشده علت اینکه برفک میزنه چیه؟

کاردان منصور
۱۱ مرداد ۱۳۹۸

یک عدد یخچال فریزر بستنی کینو دارم که روی شماره ۱میزارم منهایه ۲۰ درجه سرد میکنه و هرچی داخلشه یخ میبنده علتش چیه

ناصر سهرابی
۱۱ مرداد ۱۳۹۸

سلام مافریزر پارس بدون برفک داریم ولی بعد خرید متوجه شدیم که اشتباه کردیم پارس خریدیم چون ازهر دو ماه باید از برق بکشیم و یخ زدایی کامل انجام بدهیم بعد به برق بزنیم تا درجه دما به ۱۶ برسد ودر ضمن چندبار سرویس کار اومده نتونستن کاری انجام بدن

پریسا محمدی
۲۸ مرداد ۱۳۹۸

سلام من یک ساید اسنوا دارم از قسمت فریزرش آب میاد هر دو سه روز یکبار نگاه کردم دوتا دریچه پشت کشوی فریزر از اونا میومد علتش چیه بعد به خورده برفک زده فریزر از سقف بالای فریزر خواستم راهنمایی کنید سپاسگذارم

مجرد
۳۱ مرداد ۱۳۹۸

سلام، ساید دوو دارم که فریزرش فقط اطراف یخ ساز و طبقه بالا برفک میزنه و خیلی کم یخ میزنه لطفاً راهنمایی کنید

  صفری
  ۶ شهریور ۱۳۹۸

  یخچال و فریزر دوقلوی الکترواستیل داریم. که فریزر آن ماهی یکبار قسمت بالای آن- یعنی بالای آخرین کشو برفک می زند و ماهی یکبار باید آن را تمییز کنیم علت چیست؟

علی عبادی
۲۰ مهر ۱۳۹۸

سلام یخچال فریزرپارس داریم علامتEFمیاره.
داخل یخچال برفکش زیاده وسایل داخلش هم یخ میزنه.عیبش چی میتونه باشه؟

زینب.ر
۲۷ مهر ۱۳۹۸

سلام.من یخچال دوقلوی الکترواستیل دارم.دوربر فن یخچال برفک میزنه وصدای بدی ایجاد میکنه.موقع برفک زدایی هم ابش ب داخل یخچال میاد .مشکل چیه و چطوری درستش کنم

علیرضا حمیدزاده
۲۹ آذر ۱۳۹۸

باسلام
سیستم برفک زدایی فریزر های نوفراست هیمالیا چطوریه.. بر اساس تایمر هستش یا سنسور دما داره…
ضمنا ولتاژ تغذیه هیتر چنده. میخوام جداگانه تستش کنم…. ممنونم

Ebrahim
۲ دی ۱۳۹۸

سلام
من یخچال فریزر سامسونگ دارم که برفک میزنه وقسمت بالای یخچال سرد نمیشه. تعمیرکار یک بار سنسورهاشو عوض کرد ولی درست نشد. راهنمایی کنید که مشکل از چی هست.
با تشکر

بهاری
۱۰ دی ۱۳۹۸

سلام این مورد میتواند از عدم کمپرسور موتور یا نشتی گاز باشد

مصطفی ابراهیمی
۱۰ دی ۱۳۹۸

سلام،من یخچال وفریزر جدا مارک یخساران دارم،مدتیه که چراغ فریزرم روشنه والارم میده ک در بازه،وموادم هم فریز نمیشن،یعنی گوشتو بعد سه روز نتونست فریز کنه،احتمال داره از لاستیک دور درش باشه یا چیزه دیگس،
ممنون میشم راهنماییم کنین

مجید شریفی
۲۴ دی ۱۳۹۸

سلام یخچال سایددوو بعد ازده دوازده روز خوب کارکردن قسمت فریزرلوله هاش یخ می زنند و هرچیزی داخلش باشه آب می شه همچنین بستنی چکار کنم خوب بشه؟