علت برفک زدن و یخ زدن یخچال فریزر و راه حل های رفع مشکل

علت برفک زدن و یخ زدن یخچال فریزر و راه حل های رفع مشکل

به وجود آمدن برفک یخچال و یخ زدن داخل یخچال از جمله مواردی است که می توان ادعا کرد برای تمامی ما پیش آمده است. با این وجود، هنوز بسیاری از افراد علت برفک زدن یخچال فریزر و یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال خود را نمی دانند و یا از راهکارهای رفع برفک و یخ زدگی یخچال خود خبر ندارند.

در این مطلب، سعی داریم تا دلایل برفک زدن و یخ زدن یخچال فریزر در بخش های مختلف آن را بررسی کنیم. اهمیت برفک یخچال در این است که سبب کاهش راندمان و افت عملکرد سرمایشی یخچال می شود و در ادامه نیز مشکلات دیگریرا به وجود می آورد.

بنابراین عیب یابی و رفع مشکل یخچالی که برفک می زند و یا یخ می زند، بسیار مهم بوده و در صورت بی توجهی می تواند منجر به خرابی جدی یخچال فریزر شما شود. در این حالت، مسلما هزینه های تعمیرات یخچال افزایش یافته و حتی ممکن است خسارات بزرگتری به دستگاه شما وارد نماید که نیازمند تعویض باشد، که در شرایط اقتصادی حاضر به هیچ عنوان مقرون به صرفه نخواهد بود.

در صورت نیاز به تعمیرکار مجرب جهت بررسی و رفع مشکل یخچال فریزرتان که برفک می زند و یا یخ می زند، با متخصصان کاراباما در ۵۴۵۸۴-۰۲۱ تماس بگیرید و یا سفارش خود را بصورت آنلاین در تعمیرات یخچال فریزر ثبت کنید.

علت برفک زدن یخچال فریزر

علت برفک زدن یخچال بسیار ساده است. هوای خنک داخل یخچال می بایست همواره در داخل اجزای مختلف یخچال به گردش درآمده و جریان داشته باشد. در صورتی که این هوای خنک با هوای گرم یا مرطوب که از خارج یخچال وارد می شود، برخورد داشته باشد، در نقطه اختلاط این دو جریان، برفک به وجود می آید.

برفک یخچال به سه دلیل ممکن است تشکیل شود:

 1. اگر محل نصب یخچال فریزر مناسب نباشد و محیط دارای رطوبت بالایی باشد، با هر بار باز و بسته شدن درب یخچال یا فریزر مقدار زیادی از رطوبت محیط وارد دستگاه شده و به برفک زدن یخچال فریزر منتهی می شود. بنابراین، اگر سماور و اجاق گاز شما در کنار یخچال فریزرتان قرار دارند، بهتر است به فکر تغییر مکان یخچال و یا آنها باشید.
 2. دلیل دیگری که می تواند به برفک زدن فریزر بیانجامد، خرابی لاستیک دور درب است. اگر لاستیک در قسمتی دچار شل شدگی، پارگی یا سایش شده باشد، به طوری که امکان ورود هوا به داخل دستگاه باشد، احتمال برفک زدن بالا خواهد بود.
 3. دلیل سوم تشکیل برفک در یخچال فریزرهایی که دلایل ۱ و ۲ در آنها صادق نیست، می تواند خرابی ترموستات باشد. در این حالت حتما از تعمیرکار مجرب برای رفع اشکال یخچال خود استفاده کنید، چرا که تعویض و تعمیر ترموستات یخچال حساس بوده و در صورت نداشتن دانش و تجربه کافی، ریسک آسیب رسیدن به دستگاه وجود دارد.

راه حل رفع برفک زدن یخچال فریزر

بسته به محلی که برفک تشکیل شده است، علت تشکیل برفک و یخ زدن داخل یخچال متفاوت بوده و عیب یابی مشکل یخچال متفاوت خواهد بود.

 • برفک زدن فریزر: ممکن است برفک در اطراف درب فریزر تشکیل شود. این حالت نشان دهنده این است که درب یخچال فریزر کاملا بسته نشده است. بسته ها یا مواد غذایی که ممکن است مانع از قرارگیری درست واشر درب شوند را دوباره مرتب کنید. مثلا بسته های مواد غذایی که بیش ازحد به هم چسبیده اند، کشویی که بطور کامل بسته نشده است، جایخی های مکعبی که به درستی در جای خود قرار نگرفته اند و غیره.
  ممکن است ایراد از واشر یا بست درب نیز باشد. مطمئن شوید که این بستها سالم بوده و کاملا به درب چسبیده اند. وجود هرگونه پارگی و یا ساییدگی در لاستیک دور درب یخچال فریزر، نشان دهنده زمان تعویض لاستیک دور درب می باشد.
 • اگر برفک کم و در همه جا دیده میشود، ممکن است بدلیل دمای خیلی پایین یخچال فریزر باشد. اگر دمای تنظیم شده دستگاه خیلی پایین باشد، دستگاه فرصتی برای از بین بردن رطوبت هوای سرد درون خود نخواهد داشت و قبل از اینکه دستگاه سیکل خنک سازی بعدی را شروع کند، این رطوبت به برفک یخچال تبدیل میشود. مطمئن شوید که دمای فریزر در حدود ۰ درجه فارنهایت (۱۸- درجه سانتیگراد) و دمای یخچال در حدود ۳۷ درجه فارنهایت (۳ درجه سانتیگراد) تنظیم شده است.
 • در صورتیکه برفک در همه جا تشکیل شده و سخت و یخ زده شده است، ممکن است درب یخچال برای مدتی باز گذاشته شده باشد. در این حالت ابتدا، یخ زدگی در منطقه اطراف درب خواهد بود اما درنهایت کل فضای داخل دستگاه را دربرمیگیرد. در اغلب موارد، رفع این مسئله باعث میشود پس از ۲ دور یخ زدایی، برفک یخچال از بین رفته و دستگاه به وضعیت عادی بازگردد.
 • هنگامی که برفک تنها در قسمت عقبی بخش فریزر جایی که سیم پیچ اواپراتور قرار گرفته، به وجود می آید، از وجود مشکلی در چرخه یخ زدایی خبر می دهد. با توجه به دستگاه، این مشکل میتواند به خاطر خراب شدن هیتر، بیمتال، سنسور یخ زدایی، تایمر یخ زدایی یا برد کنترل کننده باشد. لذا برای عیب یابی دقیقتر باید جزئیات این بخش ها به دقت توسط متخصص فنی بررسی شود

البته به یاد داشته باشید که اگر خانه شما دارای سطح رطوبت بالایی است، هر بار با باز و بسته نمودن درب یخچال فریزر، مقداری از هوای مرطوب وارد دستگاه شده و موجب تشکیل برفک می گردد. این حالت طبیعی است و در این شرایط، هیتر داخلی دستگاه قادر به ذوب این برفک ها و یخ ها خواهد بود.

برفک زدن لوله های پشت یخچال

یکی از شایع ترین مشکلات یخچال فریزر، یخ زدن لوله های پشت یخچال است. در طول سیکل سرمایشی یخچال، رطوبت هوا با میعان و یخ زدن به برفک تبدیل شده و به لوله های اواپراتور می چسبد. یخچال باید بوسیله سیکل دیفراست یا یخ زدایی، این تجمیع برفک بر روی لوله های اواپراتور را ذوب نماید تا از یخ زدن لوله های پشت یخچال جلوگیری نماید. گاهی اوقات یخ زدن لوله های پشت یخچال به حدی شدید می شود که عبور جریان هوا را مسدود می کند و موجب می شود یخچال به طور کلی خنک سازی را متوقف نماید.

علت یخ زدن لوله های پشت یخچال

 1. خرابی تایمر دیفراست: در تمامی یخچال های بدون برفک، یک سیستم دیفراست یا یخ زدایی وجود دارد که سیکل های سرمایش (خنک سازی) و دیفراست را کنترل می کند. تایمر دیفراست یکی از اجزاء این سیستم است که یخچال را بین دو حالت سرمایش و دیفراست کنترل می کند. در صورت خرابی این تایمر و توقف آن در حالت سرمایشی، افزایش برفک و یخ زدن لوله های پشت یخچال اتفاق می افتد.
 2. خرابی هیتر دیفراست: هیتر دیفراست وظیفه ذوب برفک های تشکیل شده بر روی لوله های اواپراتور در پشت یخچال را دارد. اگر این هیتر در کار خود دچار ایراد شود، برفک های تشکیل شده تجمع یافته و از گردش هوا جلوگیری می کنند و موجب یخ زدن لوله های پشت یخچال فریزر می شوند.
 3. اشکال از ترموستات: هیتر دیفراست به ترموستات متصل است. درواقع اساس کار بدین گونه است که ترموستات با تشخیص دمای لوله های اواپراتور در پشت یخچال، به هیتر دیفراست پیغام استارت می دهد. زمانی که یخچال به دمای تظیم شده می رسد، هیتر دیفراست فرمان را از ترموستات گرفته و شروع به کار نموده و برفک ها را بر روی لوله ها ذوب می کند. اگر ترموستات معیوب باشد، قادر به تشخیص دمای لوله ها نخواهد بود و درنتیجه هیتر هیچگاه استارت نخواهد زد. متعاقبا پس از مدتی برفک ها سخت شده و موجب یخزدگی لوله ها در پشت یخچال می شوند و همچنین یخچال فریزر دیگر قادر به سرد سازی و خنک کردن نخواهد بود.

علت یخ زدن مواد داخل یخچال

گاهی ممکن است متوجه شده باشید که مواد غذایی داخل یخچال تان یخ می زند، این امر در سبزی ها و میوه ها به خوبی دیده می شود. علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال متفاوت است. در ادامه مواردی که سبب این مشکل می شوند را بررسی خواهیم کرد.

 • پیش از هر اقدام دیگری، ابتدا تنظیمات دمایی یخچال فریزر خود را ببینید. اگر مواد داخل یخچال یخ زده اند، ممکن است به دلیل دما بسیار پایین یخچال باشد که تنظیم شده است، بهتر است کمی آن را افزایش دهید، اما نه زیاد. معمولا بازه نرمال دمای داخل یخچال باید از ۳ الی ۶ درجه سانتی گراد باشد.
 • معمولا در بسیاری از یخچال فریزرهای ساید بای ساید، دریچه یا فنی از بخش فریزر به داخل بخش یخچال تعبیه شده که هوای سرد این بخش را به قسمت یخچال هدایت می کند. بنابراین، توصیه می شود که حتی الامکان از قرار دادن مواد غذایی حساس به دمای خود در مقابل این فن ها خودداری کنید.
 • گاهی کثیف بودن و جمع شدن جرم بر روی کویل های کمپرسور، موجب می شود تا یخچال با شدت بیشتری کار کرده و توان بیشتری را صرف نماید تا به دمای مورد انتظار برسد که ممکن است به یخ زدن مواد غذایی در یخچال بیانجامد.
 • ترموستات کنترل دما نیز می تواند با معیوب بودن خود منجر به یخ زدن داخل یخچال شود. در این حالت ترموستات را از کمترین درجه تا بیترین درجه ممکن بچرخانید، اگر صدای کلیک مانندی به گوش رسید، احتمالا ترموستات شما سالم است.
 • ترمیستور وظیفه کنترل دمای هوا را برعهده دارد و سپس دمای خوانده شده را به برد کنترل ارسال می نماید. برد کنترلی نیز مقادیر ولتاژ کمپرسور و فن اواپراتور را بر اساس دماها خوانده شده ترمیستور تعیین می نماید. اگر ترمیستور ایراد داشته باشد، کمپرسور و فن اواپراتور ممکن است بیش از حد کار کنند و درنتیجه یخچال خیلی خنک خواهد بود که ممکن است به یخ زدن مواد غذایی در یخچال نیز بیانجامد.

در صورتی که پاسخ سوال خود را در این مطلب نیافتید، آن را در قسمت نظرات کاربران مطرح کنید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن شما را راهنمایی کنند.

نظرات کاربران

حسین احمدی
6 ژوئن 2019

باسلام.یخچال ساید سامسونگ دارم داخل یخچال برفک میزنه و آب از داخل یخچال میریزه یکبار یخچالو خاموش کردم برفکا آب شد ولی بازم آب میریزه و دوباره داره برفک میزنه میخواستم علتشو بدونم

احمد نيسي
1 جولای 2019

با سلام بنده فریزر الکترواستیل دارم کشوی پایینی ان به طور کامل یخزده است به نظر شما علت از کجا میتونه باشه نه ترموستات خرابه ونه خونه رطوبت زیادی داره.ممنون

  شایان
  16 آگوست 2019

  داخل ناودانی دچار ابگرفتگی و یخ زدگی شده . باید المنت به وسیله سیم مفتول مسی تقویت و داخل ناودانی هدایت بشه

  محمد
  10 مارس 2020

  احتمالا ناودانی مسدود شده شاید المنت ذوب برفک معیوب شایدم ترموفیوز

علی یوسفی
3 جولای 2019

سلام یخچال فریزر هیمالیا ۵۳۰نوفراست دارم که فریزر آن برفک میزند و موتور آن خیلی داغ میشود خواستم رفع این مشکل را بپرسم ممنونم اگه کارشناسان بتونن کمکی کنن دریغ نکنن

حامد ابراهیمی
12 جولای 2019

سلام.من یخچال ساید دو در سامسونگ دارم.فیریزرش خوب خنک میکنه.ولی یخچالش خنک نمی کنه وشبکه هایه پشت کشو ها برفک زده چیکار کنم؟؟؟؟

  محمددوستی
  24 مارس 2020

  سلام یخچال فریزر سلن دارم برد یا صفحه داخل یخچال یخ خیلی زیاد میزند عیبش چیست ممنون

امیرحسینی
13 جولای 2019

سلام خسته نباشید من به تازگی یه یخچال و فریزر سامسونگ گرفتم خراب شده اما جوری نیستش که اصلا کار نکنه. قدرتش کم شده و مثل قبل سرد نمیکنن باید چکار کنم لطفا راهنماییم کنید ممنون

بهاره چگینی
14 جولای 2019

سلام
یخچال من نصف فریزرش برفک میزنه نصفش خنکه ولی یخ و برفک نمیزنه
میشه علتش رو بگید که مشکل از کجاست

  ندا
  29 جولای 2019

  سلام من یخچال الکترواستیل دارم کشو پایی فریزر کاملا یخ میزنه میچسبه کف اصلا باز نمیشه علتش چیه ؟؟

   حمید احمدی
   25 نوامبر 2019

   پایین اپراتور سراخش گرفته است

   مصطفی سنچولی
   28 فوریه 2020

   کاش زودتر مطالب شما رو میخوندم..ناودانی زیر آواپراتور آب یخ میزد..اومدن یک سیم مسی چند دور به دور المنت پیچید وبه سوراخ خروجی آب برد ..کلا ده دقیقه و ۱۵۰۰۰۰ دستمزد..

  محمد
  7 سپتامبر 2019

  سلام یخچال اسنوا ۶۷۶ داریم دیفراست نمیکنه برفک میزنه برد قدرت و فرمان رو عوض کردیم المنتهارو عوض کردیم سنسورها و ترموفیوز سالمه لاستیک دور دربهارو عوض کردیم بازم دیفراست نمیکنه باسپاس

  آرمين ذوقي
  9 نوامبر 2019

  سلام
  ممکنه گاز مبرد کم شده باشد یا اواپراتور شما دچار گرفتگی شده باشد،

   اصغر حیدری
   13 مارس 2020

   سلام
   من فریزر سیلوان دارم قسمت رادیاتور داخل یخ میزند و خنک نمی کنه
   در ضمن لاستیک دور در سالمه
   ممنون میشم راهنمایی کنید

خدیجه علی نوری
27 جولای 2019

سلام عیب یخچالم اینه که داخل بدنه بالای یخچال برفک میزنه و عیب دوم اینه که در کشوی اول فریزر هم برف میزنه و لاستیک دور پایین فریزر پارکی داره ولی سوراخ نشده علت اینکه برفک میزنه چیه؟

کاردان منصور
2 آگوست 2019

یک عدد یخچال فریزر بستنی کینو دارم که روی شماره ۱میزارم منهایه ۲۰ درجه سرد میکنه و هرچی داخلشه یخ میبنده علتش چیه

ناصر سهرابی
2 آگوست 2019

سلام مافریزر پارس بدون برفک داریم ولی بعد خرید متوجه شدیم که اشتباه کردیم پارس خریدیم چون ازهر دو ماه باید از برق بکشیم و یخ زدایی کامل انجام بدهیم بعد به برق بزنیم تا درجه دما به ۱۶ برسد ودر ضمن چندبار سرویس کار اومده نتونستن کاری انجام بدن

پریسا محمدی
19 آگوست 2019

سلام من یک ساید اسنوا دارم از قسمت فریزرش آب میاد هر دو سه روز یکبار نگاه کردم دوتا دریچه پشت کشوی فریزر از اونا میومد علتش چیه بعد به خورده برفک زده فریزر از سقف بالای فریزر خواستم راهنمایی کنید سپاسگذارم

مجرد
22 آگوست 2019

سلام، ساید دوو دارم که فریزرش فقط اطراف یخ ساز و طبقه بالا برفک میزنه و خیلی کم یخ میزنه لطفاً راهنمایی کنید

  صفری
  28 آگوست 2019

  یخچال و فریزر دوقلوی الکترواستیل داریم. که فریزر آن ماهی یکبار قسمت بالای آن- یعنی بالای آخرین کشو برفک می زند و ماهی یکبار باید آن را تمییز کنیم علت چیست؟

   مصطفی
   28 فوریه 2020

   یک هادی گرما دور المنت بپیچید وبه سوراخ ناودانی هدایت کنید

علی عبادی
12 اکتبر 2019

سلام یخچال فریزرپارس داریم علامتEFمیاره.
داخل یخچال برفکش زیاده وسایل داخلش هم یخ میزنه.عیبش چی میتونه باشه؟

زینب.ر
19 اکتبر 2019

سلام.من یخچال دوقلوی الکترواستیل دارم.دوربر فن یخچال برفک میزنه وصدای بدی ایجاد میکنه.موقع برفک زدایی هم ابش ب داخل یخچال میاد .مشکل چیه و چطوری درستش کنم

علیرضا حمیدزاده
20 دسامبر 2019

باسلام
سیستم برفک زدایی فریزر های نوفراست هیمالیا چطوریه.. بر اساس تایمر هستش یا سنسور دما داره…
ضمنا ولتاژ تغذیه هیتر چنده. میخوام جداگانه تستش کنم…. ممنونم

Ebrahim
23 دسامبر 2019

سلام
من یخچال فریزر سامسونگ دارم که برفک میزنه وقسمت بالای یخچال سرد نمیشه. تعمیرکار یک بار سنسورهاشو عوض کرد ولی درست نشد. راهنمایی کنید که مشکل از چی هست.
با تشکر

بهاری
31 دسامبر 2019

سلام این مورد میتواند از عدم کمپرسور موتور یا نشتی گاز باشد

مصطفی ابراهیمی
31 دسامبر 2019

سلام،من یخچال وفریزر جدا مارک یخساران دارم،مدتیه که چراغ فریزرم روشنه والارم میده ک در بازه،وموادم هم فریز نمیشن،یعنی گوشتو بعد سه روز نتونست فریز کنه،احتمال داره از لاستیک دور درش باشه یا چیزه دیگس،
ممنون میشم راهنماییم کنین

مجید شریفی
14 ژانویه 2020

سلام یخچال سایددوو بعد ازده دوازده روز خوب کارکردن قسمت فریزرلوله هاش یخ می زنند و هرچیزی داخلش باشه آب می شه همچنین بستنی چکار کنم خوب بشه؟

احمدی
26 فوریه 2020

سلام ،یخچال فریزر اسنوا دیجیتالی دارم،قسمت فریزردور رادیات خنک کننده یخ میزنه و صفحه دیجیتال آلارم میده.المنت هم عوض کردیم جواب نمیده.لطفا راهنمایی کنید ممنون

امیر قاسم رحیمی
23 آوریل 2020

با سلام
بنده یخچال فریزر کنوود دارم یکسال پیش موتور آن تعویض شد وموتور اصلی آن را پیدانکردم وموتور ضعیف تر گذاشتن ، الان بهمدت ۹ماه است داخل قست بالای یخچال برفک می زند ووقتی تعمیر کار امده قطعه ای عوض کرد اما باز بعداز دوز که برفک شکل گرفت ضمنا در روز تعویض نیز یخچال را راخماوش کرده بودیم تابرفک ها آب شود می خواستم علت را جویا شم وهچنین مجدد که تعمیر کار مراجعه کرد گفت مشکلی ندارد و متوجه علت برفک نشد .

کیارستمی
16 می 2020

سلام و وقت بخیر
میخواستم بپرسم که علت برفک و یخ زدگی در قسمت پشت یخچال چیه؟و اینکه حدود دو هفته میشه قسمت بالای یخچال مواد غذایی را بصورت مطلوب خنک نمیکنه و قسمت پایین یخچال فریزر کلا برفک زده در ضمن یخچالم سونیا هستش

محمد شیراوند
17 می 2020

من یخچال فریزر هیمالیا دارم از پشت کشوهای داخلش آب وارد کشو بالایی میشه وهمش یخ میزنه هر چند وقت یکبار بایدیخ را خالی کنم علت چیه ممنونم

سمیه رهیده
19 می 2020

علت برفک زدن داخل یخچال