علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی و راه حل های برطرف کردن آن

علت سرو صدای زیاد ماشین لباسشویی و راه حل های برطرف کردن آن

علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی ممکن است به‌سادگی گیر کردن یک جسم خارجی در قسمتی از دستگاه نباشد؛ بلکه این سروصدا می تواند سرنخی برای آگاهی شما از وجود نقص فنی در لباسشویی شما باشد. در این مقاله از کاراباما قصد داریم درباره علت صدای زیاد ماشین لباسشویی بیشتر صحبت کنیم تا درصورتی‌که شما هم چنین صداهایی را از دستگاه خود شنیدید، بیشتر به آن توجه کنید و پس از مطالعه مقاله “علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی و راه حل های برطرف کردن آن” درصورتی‌که هیچ‌گونه تجربه و دانش فنی در خصوص تعمیر لباسشویی ندارید، سریعاً با مرکز تخصصی تعمیر ماشین لباسشویی ما تماس بگیرید و یا اینکه از طریق فرم زیر درخواست تعمیرات خود را ثبت نمایید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن همکاران ما با شما تماس بگیرند و پس از هماهنگی با شما، نزدیک‌ترین و حرفه‌ای‌ترین تکنسین متخصص تعمیر ماشین لباسشویی را به محل شما اعزام نمایند.

ثبت درخواست تعمیرات و سرویس لباسشویی

صدای خرخر کردن ماشین لباسشویی

صدای خرخر کردن ماشین لباسشویی می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که چیزی راه لوله تخلیه را تا حدودی مسدود کرده است اما نه به‌طور کامل! این گرفتگی را قبل از اینکه تبدیل به یک مشکل دردسرساز شود و باعث ترکیدن لوله شود، برطرف کنید.

صدای کلیکی ماشین لباسشویی

اگر صدای کلیک مانندی می‌شنوید، ممکن است جسم خارجی در واشر تخلیه یا لاستیک دور درب لباسشویی گیر کرده باشد. ممکن است به‌طور اتفاقی سکه، کلید، سنجاق یا چیزهای دیگری را در جیب شلوارتان گذاشته باشید و هنگام انداختن لباس در ماشین لباسشویی، فراموش کرده باشید آن را خارج کنید. شیلنگ تخلیه و واشر درب لباسشویی را بررسی کنید و گر جسم خارجی وجود دارد آن را خارج کنید.

صدای وزوز یا هوووم ماشین لباسشویی

اگر صدای وزوز یا هوووم از ماشین لباسشویی خود می‌شنوید، ممکن است جسم خارجی در پمپ لباسشویی شما قرار گرفته باشد. اگر جسم خارجی به داخل پمپ راه پیدا کرده باشد، پمپ امکان عبور دادن آن را ندارد در نتیجه ممکن است آسیب جدی به پمپ لباسشویی شما برساند به‌گونه‌ای که نیاز به جایگزینی آن باشد.

پمپ تخلیه و موتور پمپ

پمپ تخلیه در ماشین لباسشویی برای پمپ کردن آب از دیگ لباسشویی، قبل و در حین فرایند چرخه شستشو استفاده می شود. این پمپ ممکن است از طریق تسمه یا موتور حرکت کند و یا اینکه خودش موتور الکتریکی داشته باشد. منشا سر و صدای ماشین لباسشویی  می تواند صدای پمپ تخلیه ماشین لباسشویی باشد و صدای پمپ تخلیه درواقع نشانه خراب شدن آن است. برای رفع این مشکل باید پنل جلوی اتاقک لباسشویی باز شود، تا بتوان به پمپ تخلیه دسترسی پیدا کرد و آن را به دقت مورد بررسی قرار داد. بررسی این مشکل حتماً باید توسط تکنسین متخصص تعمیر ماشین لباسشویی انجام شود.

علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی

تسمه

تسمه در برخی از ماشین لباسشویی های درب از بالا برای اتصال موتور ماشین لباسشویی به شفت و در اغلب لباسشویی های درب از جلو برای اتصال موتور به سبد شستشو استفاده می شود. این تسمه می‌تواند ساده یا چند ردیفه باشد و معمولاً از جنس پلاستیک ساخته می‌شود. در ماشین لباسشویی درب از جلو معمولاً از تسمه چند ردیفه استفاده می‌شود و طوری طراحی شده است که به‌خوبی در جای خود نصب شود. در ماشین لباسشویی درب از بالا این تسمه معمولاً تک ردیفه با پوشش الیاف است.

علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی

بالشتک موتور

برخی از ماشین لباسشویی های درب از بالا از یک بالشتک موتور برای انتقال قدرت از موتور به شفت استفاده می‌کنند. این بالشتک یا کوپلینگ، موتور را به شفت متصل می‌کند و دارای دو شاخک درایو پلاستیکی با یک رابط لاستیکی بین آن‌ها می‌باشد. این رابط لاستیکی نیروی گشتاور را جذب می‌کند تا مانع از شکسته شدن شاخک ها می‌شود. به‌طورکلی استفاده معمولی از ماشین لباسشویی باعث فرسودگی بالشتک می‌شود و درنتیجه ممکن است شاخک ها دچار لغزش شوند و باعث ایجاد سروصدا شوند. اگر شفت متوقف شود و یا سبد لباسشویی نتواند آزادانه بچرخد، ممکن است بالشتک خراب شده باشد و باعث ایجاد سر و صدای زیاد لباسشویی شود. برای رفع این مشکل در اکثر لباسشویی ها باید اتاقک لباسشویی برداشته شود تا بتوان به بالشتک موتور دسترسی پیدا کرد.

علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی

کمک فنر

همه ماشین لباسشویی های درب از جلو دارای کمک فنرهایی هستند که برای کاهش یا جذب ارتعاشات دیگ لباسشویی هنگام چرخش آن استفاده می شوند. این کمک فنرها به قاب پایه و بیرون دیگ متصل شده‌اند که برای دسترسی به آن‌ها باید پنل جلویی یا عقبی برداشته شود. اگر این کمک فنرها آسیب دیده باشند و یا ضعیف شده باشند، اغلب هنگام چرخش دیگ باعث ایجاد صدای بلندی می‌شود و درصورتی‌که این اشکال برطرف نشود می‌تواند منجر به آسیب دیدن سایر اجزا لباسشویی نیز بشود.

علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی

تسمه کاهش حرکت دیگ

برخی از ماشین لباسشویی های درب از بالا از تسمه کاهش حرکت دیگ برای زیرسازی دیگ در زمان چرخش استفاده می‌کنند. چهار تسمه به بالای دیگ و هر گوشه اتاقک لباسشویی متصل شده است. این تسمه ها لاستیکی هستند و ممکن است در همان استفاده عادی از دستگاه از بین بروند. هنگامی‌که تسمه ها کش پیدا کنند و یا آسیب ببینند، ممکن است دیگ در طول فرایند چرخش با اتاقک تماس پیدا کند و باعث به وجود آمدن لرزش، حرکت یا صدای ضربه بلند شود. اگر به‌صورت مداوم بیش از ظرفیت لباسشویی در آن لباس بریزید، فشار زیادی به این تسمه ها وارد می‌کنید و منجر به خراب شدن آن‌ها می شوید. درنهایت این تسمه‌ها باید جایگزین شوند و البته ما پیشنهاد می‌کنیم که در صورت بروز چنین مشکلی هر ۴ تسمه جایگزین شوند.

علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی

موتور

یکی از اجزاء اصلی که علت صدا دادن ماشین لباسشویی می گردد، موتور می باشد. موتور متحرک اصلی در یک لباسشویی درب از بالا برای اداره کردن شفت و چرخش سبد شستشو و در برخی دیگر نیز برای اداره کردن پمپ استفاده می‌شود. در لباسشویی های درب از جلو موتور متحرک تسمه‌ای که پولی (یا فولی) سبد شستشو را به حرکت درمی آورد، اداره می‌کند. یک نشانه رایج مربوط به خراب شدن موتور هنگام شروع به کار آن، صدای هوووم یا وزوز موتور است که گاهی اوقات با کمی بوی سوختگی همراه است. در چنین مواقعی باید موتور به‌دقت موردبررسی و عیب یابی قرار بگیرد. در برخی مواقع مشکل موتور قابل تعمیر و بعضی مواقع هم باید تعویض شود.

علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی

پولی موتور، پولی شفت و پولی پمپ

در ماشین لباسشویی های تسمه‌ای، پولی موتور به تسمه متحرک و در برخی موارد به تسمه پمپ کمک می‌کند. این پولی ها می‌توانند حجمی از گریس، خاک و خورده لاستیک را انباشته کنند و در هنگام کار موتور می‌تواند صدای جیغ مانند یا ضربه ایجاد کند. اگر لباسشویی شما هنگام شروع به کار، تخلیه و یا چرخش چنین صداهایی تولید می‌کند، پولی ها باید برای نشانه‌هایی از انباشت خاک یا آسیب‌دیدگی مورد بررسی فنی قرار بگیرد و در صورت لزوم جایگزین شوند.

علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی

تسمه پمپ

تسمه پمپ ماشین لباسشویی های درب از بالا پولی را در پمپ تخلیه به حرکت درمی‌آورد. استفاده منظم و طولانی‌مدت می‌تواند منجر به پوسیدن یا پاره شدن تسمه پمپ شود که می‌تواند در طول فرایند شستشو باعث ایجاد سر و صدای جیغ مانند یا ضربه سنگین شود. این سر و صدای ماشین لباسشویی ممکن است با بوی لاستیک سوخته یا تخلیه ناقص لباسشویی همراه باشد. در چنین مواقعی باید تسمه پمپ تعویض شود.

علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی

بلبرینگ های دیگ

هم ماشین لباسشویی درب از بالا و درب از جلو دارای بلبرینگ دیگ می‌باشند که اجازه می‌دهد سبد شستشو یا دیگ داخلی آزادانه بچرخند. استفاده منظم از لباسشویی، استفاده از مواد شوینده نامرغوب به‌صورت طولانی‌مدت و بار اضافی ماشین لباسشویی (ریختن لباس بیش‌ازحد ظرفیت در لباسشویی) می‌تواند موجب آسیب دید بلبرینگ‌ها شود و درنهایت اجازه می‌دهد آب به بلبرینگ ها برسد و سبب شکستن آن‌ها شود. اگر صدای ناله مانند یا صدای بلندی را می‌شنوید، معمولاً این صدا نشانه شکسته شدن بلبرینگ دیگ می‌باشد. همراه این صدا ممکن است متوجه بازی بیش‌ازحد دیگ داخلی یا نشت آب در نزدیکی محل لاستیک دور دیگ شوید. در چنین مواقعی تکنسین فنی علاوه بر رفع مشکل مربوط به بلبرینگ معمولاً به تعویض لاستیک دور دیگ نیز می‌پردازد.

علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی

سه‌نظام نگه‌دارنده درام

اﮔﺮ سه‌شاخه نگه‌دارنده درام ﯾﺎ ﺣﺘﯽ ﯾﮑﯽ از شاخه‌ها ﺑﺸﮑﻨﺪ، به خصوص در سرعت‌ های بالا، درام ﻟﻨﮕﺮ اﻧﺪاﺧﺘﻪ و به‌ احتمال‌ قوی ﺑﺎ دﯾﮓ ﻓﺮﻋﯽ ﯾﺎ ﻫﯿﺘﺮ درﮔﯿﺮ می‌شود. ﺑﺮای اظهار نظر ﻗﻄﻌﯽ، ﻻزم اﺳﺖ ﭼﻠﯿﮏ و درام را باز نموده و سه‌شاخه نگه‌دارنده درام را از ﻧﺰدﯾﮏ بررسی کنید. همچنین توجه داشته باشید که شکسته شدن اﯾﻦ ﻗﻄﻌﻪ، بی‌شک یاتاقان‌ها را ﻧﯿﺰ ﺧﺮد خواهد ﻧﻤﻮد و اﮔﺮ ﻟﻨﮕﺮ درام در ﺣﺎل ﭼﺮﺧﺶ، بیش‌ از اندازه ﺑﺎﺷﺪ، ﻫﯿﺘﺮ ﻧﯿﺰ احتمالا آﺳﯿﺐ خواد دید. لذا به‌ محض شنیدن ﺻﺪای ﺧﺸﻦ و غیر طبیعی از ﻣﺎﺷﯿﻦ لباسشویی، دستگاه را بلافاصله متوقف نموده و سریعا با تعمیرکار مجرب تماس بگیرید.

مشکل سر و صدای لباسشویی مربوط به قطعات دیگر

در بخش‌های قبلی مقاله “علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی و راه‌حل‌های برطرف کردن آن” درباره صداهای غیرطبیعی که ممکن است از ماشین لباسشویی خود بشنوید و همچنین برخی از قطعات لباسشویی که در صورت معیوب شدن باعث بوجود آمدن چنین صداهایی می‌شوند صحبت کردیم. برخی از این صداها نگران‌کننده نیستند و به خاطر اشتباهات سهوی در استفاده از ماشین لباسشویی اتفاق می‌افتند. بطور مثال علت صدای خشک کن لباسشویی یا همان صدایی که به هنگام خشک کردن لباس ها در دور تند لباسشویی ممکن است به گوش برسد، می تواند ناشی از برخورد اشیاء مختلف چون سگک، کمربند یا دگمه های لباس به شیشه یا آبکش لباسشویی باشد. لذا از بابت صدا دادن خشک کن لباسشویی نگران نباشید!

در سوی دیگر صداهایی وجود دارند که مربوط به نقص فنی دستگاه می شوند، که در این مواقع باید صدا دادن ماشین لباسشویی را جدی گرفت. البته اگر لباسشویی شما دچار نقص فنی شده باشد، این اشکال تنها به قطعاتی که پیش‌تر درباره آن‌ها صحبت کردیم مربوط نمی‌باشد، بلکه ممکن است مربوط به قطعات دیگری نیز باشد، که در چنین مواردی حتماً نیاز است دستگاه شما توسط تعمیرکار متخصص ماشین لباسشویی بازدید شود تا به‌صورت دقیق عیب‌ یابی، تعمیر و در صورت نیاز تعویض قطعه شود.

تعداد کل نظرات: 19

 • Avatar
  مهدیس زا عی

  عالی ممنون

 • Avatar
  جواد گرگری

  سلام خسته نباشید لباسشویی ما آزمایشه فقط زمان خشک کردن جا به جا میشه و صدا داره بقیه زمان شستوشو اصلا صدایی نداره

 • Avatar
  رادمنش

  سلام وقتون بخیر لباسشوییم مدل سامسونگ درب بالا کره ای استوک هست..موقع کار کردن صدای تق بلندی ازش میاد فقطم وقتی از سمت راست میخواد دور بخوره این صدا میده ..سرجاش ک هست یکم تکونش میدم تقریبا درس میشه تا ی مدتی خوبه ولی بازم بعد مدتی صدا میده صداهاش بدتر قبل میشه خیلی بلندتر صدا میده همچنانم از دور سمت راستش هس اگر میشه لطفا راهنمایی کنید خواهشا.ممنونم

 • Avatar
  نصیری

  سلام خسته نباشید واقعا اطلاعات عالی بودن ممنون بابت راهنمایی هاتون خیلی خیلی ممنون

  • Avatar
   کارشناس 4: جعفری

   سلام
   نظرات دلگرم کننده شما انگیزه ای برای ادامه مسیر فعالیت ما با دقت بیشتر خواهد بود.
   با سپاس

 • Avatar
  هادی استهری

  لباسشویی ما دوو در از جلو واز همون زمان شروع صدا میده تا خشک کردن مخصوصا وقتی که داره خشک میکنن علتش
  چی می‌تونه باشه

  • Avatar
   yari

   لباسشویی ما هم موقع سرعت بالا وخشک کردن زیاد زوزو میکنه تعمیر کار اوردم میگه از بلبرینگ

 • Avatar
  ستاره

  سلام خسته نباشید ممنون ازاینکه وقت میگذارید و‌پاسخ میدید لباسشویی من بتازگی وقتی چند دقیقه کارمیکنه صدای هوم و لرزش داره ومثل حالتی جام کردن که مجبورمیشم خاموش کنم و دوباره روشن کنم

 • Avatar
  امیرعلیلو

  سلام لباسشویی من ال جیه وتازع خریدم همه چیش درست کارمیکنه فقط موقع خشک کردنش ی صدایی میده مشکل ازکجاست؟

 • Avatar
  مریم نقی عجمی

  با سلام لباسشویی من هنگام خشک کردن صدای شدید میدهد با تشکر از مطالب مفید شما چگونه میتوانم عیب آن را برطرف کنم

 • Avatar
  ذبیحی

  ماشین من انگار همه صدا ها رو داده😔هم صدای تسمه . هم صدای اب ک وارد و خارج میشه . هم صدای چرخش زیاد 😭😭😭😭😭

 • Avatar
  بهزاد

  سلام خسته نباشید
  ماشین الجی می باشد موقعی که دور موتور بالا میره زوزه میکشه علت چی می باشد؟
  با تشکر از سایت خوبتون

 • Avatar
  مهدی پدرام

  سلام.خسته نباشید .لباسشویی ما سامسونگه موقع خشک کردن لباس صدای شبیه صدای موتور جت میده وخرخر میکنه.مشکلش از چی میتونه باشه؟ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

 • Avatar
  سمیرا ش

  مشکل ما ایرانی ها اینه که بیش از حد به اجناس کره ای اعتماد کردیم مثل لباسشویی سامسونگ و ال جی .اما عافل از اینیم که واقعن اجتاس کره ای کیفیت پایینی دارن و خیلی زود خراب میشن متاسفانه .

 • Avatar
  سحر

  ممنون از مطالب عالی تون، واقعا نمیدونم چرا اکثر افراد با اینکه مارکهای خوب ایرانی داریم بازم سامسونگ و الجی و آاگ و دوو و… رو ترجیح میدن. از آبسال گرفته تا اسنوا و پارس خزر و پاکشوما و آزمایش و امرسان و سپهر الکتریک و پارس، اینهمه مارکهای عالی هر کدوم چندین مدل دارن، هم قیمت پایینتر، هم هزینه تامیر کمتر چون جنس ایرانیه و قطعات ساخت داخله و هم حمایت از این شرکتها و کارگرهاشون و کارمندانشون…وقتی خودمون به خودمون کمک نمیکنیم، از بقیه چرا انتظار داریم.

 • Avatar
  اصغرشمسی

  سلام ماشین به هنگام تخلیه اب صدای قژقژمیده صداشم روزبه روزبیشترمیشه مشکل کجاست

 • Avatar
  نسرین ضیغمی

  سلام وقت بخیر
  ماشین لباسشویی اسنوا داریم در هنگام چرخیدن دور تند ، به شدت صدای غیر طبیعی داره .
  ممکن است ما رو راهنمایی بفرمایید

 • Avatar
  ابراهیم

  سلام و وقت بخیر
  ماشین لباسشویی اشن
  هنگام تعویض دور یک صدای خرخر مثل رد کردن دنده ها شنیده میشه البته چند ساله که این صدا هست
  ایا باید برطرف بشه یا مشکل خاصی نیست البته در طول این چند سال بیشتر هم نشده
  ممنون

 • Avatar
  Fati

  سلام ماشین لباسشویی اسنوا هنگام خشک کردن حرکت می کند وخلی صدا دارد (محمد

یک دیدگاه بنویس!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *