استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

دلایل خرابی و ثابت ماندن تایمر ماشین لباسشویی و راه حل آنها

تعمیر ماشین لباسشویی

اگر وقتی درب ماشین لباسشویی را می‌بندید شروع به کار نمی‌کند، آب را تخلیه یا پر نمی‌کند یا اگر بعضی عملکرد های دستگاه در بعضی از چرخه‌ها کار نمی‌کند و همچنین اگر تایمر ماشین لباسشویی گیر می‌کند و جلو نمی‌رود (ثابت ماندن روی یک عدد)، یعنی تایمر دستگاه خراب شده است. در این مطلب به شما کمک می‌کنیم تا هم علت خرابی تایمر لباسشویی را بیابید و هم بتوانید با راه حل هایی که بیان می‌کنیم هر چه سریع‌تر مشکل را از بین ببرید.

اگر جهت برطرف کردن مشکل ماشین لباسشویی خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار لباسشویی

قبل از بررسی علت های خرابی و ثابت ماندن تایمر ماشین لباسشویی، نگاهی به عملکرد و ساختار تایمر بیندازیم:

تایمر لباسشویی که قطعه‌ای پلاستیکی ست، هماهنگی قسمت های مختلف دستگاه را باهم انجام می‌دهد و به طور کلی چرخه های مختلف شستشو را کنترل می‌کند.

دلایل خرابی تایمر ماشین لباسشویی

علت اول خرابی تایمر ماشین لباسشویی: خرابی موتور تایمر دستگاه

موتور تایمر ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی کار نمی‌کند یا تایمرش ثابت می‌ماند و جلو نمی‌رود احتمالا مشکل از موتور تایمر است. موتور تایمر ماشین لباسشویی همان طور که از اسمش پیداست، کنترل تایمر دستگاه را به عهده دارد؛ اینکه تایمر شروع به کار کند، جلو برود، متوقف شود و به صورت الکتریکی با دیگر قسمت‌ها اتصال داشته باشد.

راه حل: برای تشخیص این خرابی، لباسشویی باید از برق، جدا و پنل آن باز شود. توصیه می‌کنیم این کار به دلیل خطر برق گرفتگی و آسیب وارد شدن به دیگر قطعات دستگاه، توسط تکنسین لباسشویی انجام شود.

علت دوم خرابی تایمر ماشین لباسشویی: خرابی میکروسوئیچ درب لباسشویی

میکروسوئیچ لباسشویی

میکروسوئیچ لباسشویی هنگامی که درب بسته شود به دستگاه اجازه شروع شستشو را می‌دهد. به این صورت که به تایمر پیغام شروع چرخه شستشو را ارسال می‌کند بنابراین اگر میکروسوئیچ خراب شود، تایمر شروع به کار نمی‌کند.

راه حل: در این حالت باید پنل ماشین لباسشویی باز و عملکرد میکروسوئیچ بررسی شود تا در صورت وجود مانع، با تعمیر میکروسوئیچ مشکل حل شود.

علت سوم خرابی تایمر ماشین لباسشویی: اشکال در کنترل کننده سطح آب (هیدروستات)

هیدروستات لباسشویی

زمانی که سطح آب در ماشین لباسشویی به مقدار معینی می‌رسد، قطعه‌ای به نام کنترل سطح آب با ارسال پیام به تایمر و شروع جریان برق در آن، تایمر را به کار می‌اندازد. اگر آب در دستگاه پر می‌شود اما تایمر شروع به کار نمی‌کند، احتمال می‌رود که مشکل از این قطعه باشد.

راه حل: مانند دیگر موارد، این مسئله باید توسط تعمیرکار ماشین لباسشویی تشخیص داده شده و حل شود.

علت چهارم خرابی تایمر ماشین لباسشویی: دستگیره یا دکمه تایمر

دستگیره تایمر ماشین لباسشویی

تایمر ماشین لباسشویی دارای دستگیره یا دکمه‌ای است که این دستگیره/دکمه به قسمتی به نام شفت متصل است. با چرخاندن دستگیره یا فشردن دکمه، برنامه مورد نظر برای تایمر تنظیم می‌شود تا پس از این تنظیم با فشردن دکمه استارت، ماشین لباسشویی شروع به کار کند. ممکن است بنا به دلایل مختلفی همچون ساییدگی، شکستگی، استهلاک و هرز شدن، دستگیره یا دکمه تایمر دیگر به شفت متصل نباشد و با آن نچرخد، در این صورت یا لباسشویی شروع به کار نمی‌کند یا تایمر ثابت می‌ماند و گیر می‌کند.

راه حل: سالم بودن دستگیره تایمر ماشین لباسشویی بررسی و در صورت خرابی توسط تکنسین لباسشویی تعویض شود.

علت پنجم خرابی تایمر ماشین لباسشویی: پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه ماشین لباسشوییپمپ تخلیه، پس از انجام آخرین مرحله شستشو (قبل از آبکشی)، آب مانده در دیگ لباسشویی یا همان آب کثیف را تخلیه می‌کند. اگر پمپ تخلیه وظیفه خود را انجام ندهد، پیام اتمام این مرحله به تایمر نمی‌رسد پس تایمر ثابت می‌ماند و لباسشویی روی همین مرحله می‌ماند. در اکثر ماشین های لباسشویی، در این شرایط کد خطا نمایش داده می‌شود که با توجه به معنای آن می‌توانید از خرابی یا مشکل در پمپ تخلیه اطمینان حاصل کنید.

علت ششم خرابی تایمر ماشین لباسشویی: شیر ورودی آب

شیر ورودی ماشین لباسشویی

آب مورد نیاز شستشو برای ماشین لباسشویی توسط شیر آب ورودی گرم و سرد تامین می‌شود. اگر در مرحله پیش از شروع شستشو (پر شدن دیگ از آب) یا در حین انجام شستشو، تایمر ثابت می‌ماند مشکل می‌تواند از شیر ورودی یا حتی شلنگ متصل به آن باشد.

راه حل: ابتدا باید از عملکرد درست شیر ورودی مطمئن شوید، در صورتی که مشکلی وجود نداشت فیلتر و شلنگ متصل به آن باید از لحاظ مسدود شدن بررسی و در صورت نیاز تعویض شوند.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.