استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

علت کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

چرا آب ماشین لباسشویی تخلیه نمی شود؟

هیچ چیز بدتر از این نیست که درب ماشین لباسشویی را باز کنید و متوجه شوید لباس‌ها در آب شناور هستند و یا اینکه متوجه شوید که آبی سیاه رنگ از دستگاه شما سرازیر شده است. بدون شک با مشاهده‌ی این موارد، بدون معطلی جهت تعمیر ماشین لباسشویی اقدام خواهید کرد و احتمالا از بروز مشکلی که دقیقا نمی‌دانید به چه دلیلی ایجاد شده، نگران و هراسان خواهید شد.

اما نگران نباشید! تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی از مشکلات متداولی است که اکثر برندها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و البته دلایل مختلفی هم دارد. در این مقاله از کاراباما علت کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی را بررسی کرده‌ایم تا شما بتوانید در هنگام مواجهه با این مشکل، حساب‌شده‌تر عمل کنید. البته فراموش نکنید که به هیچ وجه شخصا برای تعمیر دستگاه وارد عمل نشوید؛ چراکه ممکن است به ماشین لباسشویی آسیب بزنید.

با خواندن این مقاله و آگاهی از علت کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی، ممکن است در زمان مواجهه با این مشکل، کمتر دستپاچه شده و تصمیم صحیح‌تری بگیرید.

اگر جهت برطرف کردن مشکل ماشین لباسشویی خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار لباسشویی

علت کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی چیست؟

تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که از میان آن‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مسدود شدن مسیر خروجی آب
 • مسدود شدن فیلتر پمپ
 • مسدود شدن شلنگ تخلیه
 • خرابی پمپ تخلیه
 • خرابی برد الکترونیکی یا تایمر لباسشویی
 • خرابی تسمه پمپ ( در دستگاه‌های قدیمی)
 • خرابی میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی
 • استفاده نادرست از مواد شوینده

در ادامه، هرکدام از این 8 علت کار نکردن پمپ تخلیه را بررسی خواهیم کرد.

مسدود شدن مسیر خروجی آب

اولین علت کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی، مسدود شدن مسیر خروجی آب است. ممکن است تکه‌ای از لباس که داخل دیگ قرار داشته، وارد بخش تخلیه آب شده و مسیر خروج آب را مسدود کرده باشد؛ جهت بیرون آوردن لباس، بهتر است از تکنسین کمک بخواهید.

نکته:

در صورتی که آب کثیف از لباسشویی تخلیه نمی شود، این مساله به مسدود بودن و گرفتگی مجاری تخلیه و یا خرابی پمپ تخلیه و اجزای آن مربوط می شود. رفع این مشکل در حالت اول می تواند آسان و بی دردسر باشد، اما اگر اشکال از پمپ تخلیه بوده و نیاز به تعویض داشته باشد، بهتر است فورا با تعمیرکار تماس بگیرید.

برای این کار می‌توانید هم به‌صورت آنلاین و با مراجعه به وب‌سایت کاراباما درخواست تعمیر لباسشویی را ثبت کنید و هم می‌توانید با شماره 02158406 تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش پشتیبانی شما را راهنمایی کنند.

مسدود شدن فیلتر پمپ

دومین علت کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی، مسدود شدن فیلتر پمپ است که حین شستن لباس‌ها رخ می‌دهد. همیشه به موارد زیر توجه کنید:

 • وجود سکه و یا دستمال کاغذی در جیب لباس‌ها
 • شل بودن دکمه لباس‌ها و کنده شدن آن‌ها
 • جدا شدن لیبل و یا زیپ لباس

تمامی اشیاء گفته شده، در هنگام تخلیه آب به سمت فیلتر رفته و در نهایت ممکن است سرتاسر آن را بپوشانند و در نهایت از خروج آب جلوگیری کنند. در چنین حالتی باید فیلتر را باز کنید و پس از تمیز کردن، دوباره آن را سرجایش قرار دهید.

 

علت کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

مسدود شدن شلنگ تخلیه

زمان آن رسیده که به سراغ سومین علت کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی برویم؛ شلنگ تخلیه لباسشویی به قسمت خروجی فاضلاب متصل می‌شود و در صورتی که گرفتگی در آن ایجاد شود، آب لباسشویی تخلیه نخواهد شد. برای رفع این مشکل بهتر است از تکنسین کمک بخواهید تا شلنگ تخلیه را باز کرده و قسمت اتصال را بررسی کرده و در نهایت گرفتگی را برطرف کند.

توجه داشته باشید که طول شلنگ تخلیه بیشتر از 7 الی 8 متر نباشد تا آب بتواند به راحتی از طریق آن تخلیه شود. ضمنا، به تا خوردگی شلنگ هم توجه کنید، شاید علت کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی، تاخوردگی شلنگ تخلیه باشد.

خرابی پمپ تخلیه

گاهی معیوب شدن پمپ تخلیه، علت کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی است و دلیل آن هم چیزی نیست جز ورود کرک و یا اشیائی که از فیلتر عبور کرده و در پمپ گیر افتاده‌اند. در بسیاری از مواقع، پمپ باید تعویض شود، اما شاید تکنسین راهی برای تعمیر آن هم پیدا کند.

خرابی برد الکترونیکی یا تایمر لباسشویی

برد الکترونیکی یا تایمر ماشین لباسشویی وظیفه ارتباط بین تمامی قطعات دستگاه را برعهده دارد و بدون شک خرابی آن، مانع از عملکرد درست ماشین لباسشویی خواهد شد و می‌تواند مهم‌ترین علت کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی باشد. بررسی این بخش و تعمیر و یا تعویض آن، از جمله امور فنی و تخصصی در تعمیر ماشین لباسشویی بوده و توصیه اکید داریم که شخصا به آن نپردازید و به دستگاه آسیبی وارد نکنید.

خرابی تسمه پمپ ( در دستگاه‌های قدیمی)

اگر دستگاه ماشین لباسشویی شما قدیمی باشد، خرابی تسمه پمپ می‌تواند علت کار نکردن پمپ تخلیه باشد. زمانی که تسمه پاره می‌شود، پمپ از حرکت بازایستاده . در نتیجه آب تخلیه نخواهد شد. در این زمان بهتر است با کاراباما تماس بگیرید.

خرابی میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی

گاهی بسته نشدن کامل درب، علت کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی است و تنها به این دلیل که دستگاه نتوانسته بسته شدن کامل درب را تشخیص دهد، دستور تخلیه را صادر نمی‌کند. ممکن است به دلیل خرابی میکروسوئیچ درب، این فرمان صادر نشود، پس حتما میکروسوئیچ را به موقع تعویض کنید.

استفاده نادرست از مواد شوینده

گاهی این تصور اشتباه که هرچه بیشتر از شوینده استفاده کنیم پس لباس‌های تمیزتری خواهیم داشت، باعث می‌شود تا دستگاه دچار خرابی شده و مشکلاتی را برای ماشین لباسشویی به بار آورید. استفاده بیش از حد از مواد شوینده نیز می‌تواند علت کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی باشد، به این طریق که کف زیاد حاصل از آن‌ها، عملکرد لباسشویی را مختل کرده و در نتیجه، عملکرد پمپ تخلیه مختل می‌شود.

سخن پایانی

به خاطر داشته باشید که بهتر است پیش از هر اقدامی، مشکل را با افراد متخصص مطرح کنید تا اختلالی در سیستم ماشین لباسشویی به‌وجود نیاورید، چراکه به قطعات آن صدمه خواهید زد. خصوصا ماشین لباسشویی‌های مجهز به تکنولوژی پیشرفته و جدیدی است که با ماشین لباسشویی‌های تولید داخل تفاوت‌هایی دارد و به همین دلیل حتی اگر در تعمیر ماشین لباسشویی‌های داخلی تخصص دارید، پیشنهاد می‌کنیم بررسی علت کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی را به دست تکنسین متخصص این نوع از دستگاه‌ها بسپارید.

آیا تا به حال با انواع علت کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی مواجه شده‌اید که در این مطلب به آن نپرداخته باشیم؟ آن را در بخش نظرات برایمان بنویسید و اگر در این مورد سوالی دارید نیز با ما مطرح کنید تا کارشناسان کاراباما هرچه سریع‌تر پاسخگوی شما باشند.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
حامد کرمانیون

سپاس بابت اشتراک مطالب خوب و کاربردی شما عزیزان

پاسخ دهید