علت تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی و رفع آن

علت تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی

 

اگر لباس‌هایتان بعد از شستشو در ماشین لباسشویی، همچنان دارای لکه‌های کثیفی هستند یا بوی مطبوع و تمیزی نمی‌دهند، این مطلب شما را راهنمایی خواهد کرد. تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی می‌تواند نتیجه موارد زیادی باشد که بخشی از این موارد، حاصل از خطای خودتان و بخشی دیگر به علت خرابی قطعه‌ای از ماشین لباسشویی است. در این مطلب همه علت‌های تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی را بررسی می‌کنیم و به شما آموزش می‌دهیم چطور آن بخشی که خطای خودتان بوده است را حل کنید و همچنین شما را مطلع می‌کنیم که چه زمانی مشکلتان تخصصی است و وقت تماس گرفتن با شماره ۵۴۵۸۴-۰۲۱ یا ثبت سفارش آنلاین است تا نزدیک‌ترین تکنسین به محلتان فرستاده شود. لطفا موارد پیچیده که نیازمند دانش و تجربه هستند را دست کم نگیرید زیرا کوچک‌ترین اقدامی توسط شخص غیرمتخصص منجر به ایجاد آسیب‌های بیشتر و خسارات مالی می‌شود.

بخش ۱: استفاده نادرست

تنظیمات شستشوی ماشین لباسشویی

مورد اول: تنظیمات شستشوی اشتباه ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی شما با چندین چرخه و تنظیمات مختلف ارائه می‌شود زیرا شما شستشوی انواع گوناگونی از پوشاک و پارچه‌ها را در ماشین لباسشویی انجام می‌دهید و شستن همه آنها به یک روش باعث نمی‌شود به یک اندازه تمیز شوند. بنابراین تنظیمات اشتباه در برنامه شستشوی ماشین لباسشویی می‌تواند از دلایل تمیز نشستن آن باشد. مثلا برخی از لباس‌ها به آب سرد و برخی دیگر مثل پارچه‌های کتانی و حوله‌ها به آب گرم نیاز دارند. همچنین مدت زمان شستشو و تنظیمات دیگر هم حائز اهمیت هستند.

راه کار: سراغ دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی خود بروید تا از تنظیم درست مطلع شوید و آن را اجرا کنید. همچنین از روی دفترچه می‌توانید نحوه صحیح تنظیم الگوهای شستشو را در کنترل پنل یاد بگیرید سپس با کمک برچسب روی لباس، دمای مناسب آن را تنظیم کنید. توجه داشته باشید شاید لازم باشد که مشخصات ماده شوینده را نیز بررسی کنید،‌ برخی از شوینده‌ها در آب سرد و برخی دیگر در آب گرم به ‌خوبی عمل می‌کنند.

مورد دوم: بارگیری بیش از حد ماشین لباسشویی

استفاده نادرست از ماشین لباسشویی مورد دیگری است که لباس‌هایتان را آن‌قدر که باید، تمیز تحویل نمی‌دهد. ماشین لباسشویی شما دارای سنسور تشخیص سطح آب است که از سرریز شدن ماشین لباسشویی جلوگیری می‌کند. اگر لباس‌های زیادی در دستگاه قرار دهید، برای تمیز کردن آنها به اندازه کافی آب در دستگاه وجود نخواهد داشت، همچنین در یک ماشین لباسشویی که بیش از اندازه پر شده است لباس‌ها درهم می‌پیچند، گره می‌خورند و یا به ‌طور ثابت در کف مخزن باقی می‌مانند. بنابراین پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی باعث می‌شود تا شستشو در تمیز کردن لباس‌ها تاثیر کمتری داشته باشد. همچنین می‌تواند باعث آسیب به اجزای مخزن یا درام ماشین لباسشویی شود. بنابراین بارگیری به اندازه در ماشین لباسشویی، نکته قابل توجهی برای شستشوی درست و تمیز آن است.

راه کار: بدون در نظر گرفتن این موضوع که ماشین لباسشویی شما چند کیلویی است فقط کافی ست که مخزن ماشین لباسشویی را بیش از سه چهارم پر نکنید یا به عبارتی دیگر به اندازه جای یک دست فضای بالای مخزن را خالی نگه دارید.

مورد سوم: نوع و مقدار نامناسب مواد شوینده

اگر شما از یک ماده شوینده معمولی استفاده می‌کنید و ماشین لباسشویی شما کارایی خوبی ندارد باید از ماده شوینده بهتری استفاده کنید. در نظر داشته باشید بیش از حد کف کردن ماده شوینده در دستگاه به جای اینکه به تمیز شدن لباس‌هایتان کمک کند، موجب می‌شود که اصطکاک بین لباس‌ها کم شود. سایش لباس‌ها روی هم نکته‌ای کلیدی در تمیز شدن لباس‌هاست. همچنین کف بیش از حد منجر به نشتی آب از دستگاه می‌شود. بهترین پودر ماشین لباسشویی پودری است که کف کمتری داشته باشد و همچنین حاوی آنزیم باشد. ضمنا صابون‌های پودری برای حل ‌شدن در آب به زمان بیشتری نیاز دارند و باید قبل از روشن کردن ماشین لباسشویی، آن را داخل خود مخزن دستگاه بریزید. اگر از صابون‌های پودری به مقدار زیادی استفاده شود، روی لباس‌ها رد باقی می‌گذارند.

توجه: اگر لباس‌هایتان لکه های سرسخت ناشی از موادی مانند خون، الکل، مواد آرایشی و… دارند، پاک نشدن آنها در ماشین لباسشویی الزاما مشکل‌دار بودن دستگاه را نمی‌رساند. چنین لکه هایی باید هرکدام به روش مربوط به خودشان از بین بروند.

مورد چهارم: تراز نبودن ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی شما تراز قرار نگرفته باشد، لرزش، صداهای بلند و احتمالاً نشتی ایجاد می‌کند. این موارد بر عملکرد دستگاهتان اثر می‌گذارد و باعث می‌شود کیفیت شستشو کاهش یابد.

راه کار: بسیاری از ماشین های لباسشویی دارای پایه‌هایی هستند که قابل تنظیم‌اند. در این صورت آنها را متناسب با سطحتان کاملا تراز کنید. کف پایه‌ها را چک کنید. ممکن است در اثر سایش، آسیب دیده باشند؛ اگر این‌طور است باید پایه‌هایتان را تعویض کنید. در صورتی که ماشین لباسشویی شما پایه ندارد یا پایه های آن قابل تنظیم نیستند باید از اشیاء برای تراز کردن آن کمک بگیرید.

توجه: هرگز ماشین لباسشویی را روی فرش یا سطح نرم قرار ندهید. ماشین آلات شستشو برای عملکرد صحیح به سطحی صاف و سخت نیاز دارند.

مورد پنجم: به موقع خارج نکردن لباس‌ها از ماشین لباسشویی

همین مورد که به نظر ساده می‌رسد، می‌تواند علت بوی نامطبوع لباس‌هایتان و خود مخزن بعد از شستشو باشد. به موقع خارج نکردن لباس‌های شسته شده و ماندن طولانی مدت لباس‌های مرطوب در ماشین لباسشویی، مکان مناسبی برای تولید و رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها می‌سازد.

راه کار: تا جای ممکن بعد از شستشوی لباس‌ها فورا آنها را خارج و آویزان کنید. اگر داخل مخزن ماشین لباسشویی پس از اتمام کار آن، مرطوب است توسط حوله یا پارچه‌ای تمیز، لاستیک و درون آن را خشک کنید.

توجه: درب ماشین لباسشویی را بعد از اتمام کار برای چند ساعت باز بگذارید تا بخار و رطوبت آن خارج شود.

بخش ۲: تمیز نبودن قطعات ماشین لباسشویی

مخزن ماشین لباسشویی

مورد اول: تمیز نبودن مخزن داخلی ماشین لباسشویی

برای تمیز شدن لباس‌ها، خود ماشین لباسشویی باید تمیز باشد. گرم شدن آب توسط المنت، عملیات انبساط و انقباض آب، رسوبات حاصل از پودر لباسشویی و الیاف لباس‌ها که در مخزن یا لاستیک ماشین لباسشویی باقی می‌مانند باعث جرم گرفتن و در نتیجه تمیز نشستن ماشین لباسشویی می‌شوند زیرا با گذشت زمان؛ جرم، روغن، کرک و کثیفی در ماشین لباسشویی جمع می‌شود. این آلودگی‌ها در حین شستشو به لباس‌ها منتقل می‌شود. با استفاده از یک چراغ قوه داخل مخزن را بررسی کنید. مخزن را بو کنید؛ اگر بوی کپک یا هر چیز نامطبوعی را احساس کردید، ماشین لباسشویی نیاز به شستشوی داخلی و سرویس دوره‌ای دارد. همچنین یک دستمال کاغذی حوله‌ای بر روی دیواره مخزن بکشید، اگر دستمال کثیف شد، قطعاً ماشین لباسشویی نیاز به تمیز شدن دارد.

راه کار: دو فنجان سرکه سفید در قسمت جا پودری بریزید، تنظیمات شستشو را روی چرخه شستشوی با بالاترین حرارت آب بگذارید و ماشین لباسشویی را بدون قرار دادن لباسی در آن، روشن کنید؛ سرکه باعث از بین رفتن باکتری‌ها و هرگونه بوی ناشی از کپک می‌شود. بعد از اتمام این شستشو، یک مسواک یا یک اسفنج را به مخلوطی از سرکه سفید و آب گرم، آغشته کنید و لاستیک، قلاب‌ها، سوراخ‌ها، قسمت های پلاستیکی درون مخزن ماشین لباسشویی و بخش داخلی درب آن را تمیز کنید. در نهایت می‌توانید درب ماشین لباسشویی را چند ساعتی باز بگذارید تا کاملا خشک شود یا اینکه یک بار دیگر تنظیمات آن را روی چرخه شستشو با آب داغ بگذارید (این‌بار بدون سرکه) و اجازه دهید همان‌طور خالی شسته شود. اگر بعد از تمیز کردن با مسواک یا اسفنج، بوی نامطبوعی حس نمی‌کردید و مخزن ماشین لباسشویی کاملا تمیز شده بود، همان باز گذاشتن درب آن به مدت کوتاهی، کافی است.

توجه: مخزن ماشین لباسشویی باید هر ۷-۶ ماه یک بار تمیز شود.

مورد دوم: تمیز نبودن جاپودری ماشین لباسشویی

اگر جا پودری ماشین لباسشویی شما تمیز نباشد، می‌تواند منجر به تمیز نشدن لباس‌هایتان شود؛ آن را بررسی کنید. جرم و آلودگی در صورت وجود باید پاک شوند.

راه کار: کشوی جا پودری را بیرون بکشید و با استفاده از مواد شوینده آن را کاملا تمیز و سپس خشک کنید. اگر همچنان لکه های کثیف بر روی آن وجود داشت می‌توانید مسواکی را به محلول سرکه، جوش شیرین و آب گرم آغشته کنید و بر روی کثیفی های آن بکشید.

توجه: بهتر است جا پودری ماشین لباسشویی را هر ۶ ماه تمیز کنید.

مورد سوم: تمیز نبودن فیلتر ماشین لباسشویی

همه ماشین های لباسشویی دارای فیلتر تخلیه آب هستند. اگر این فیلتر دچار گرفتگی شود، در مسیر تخلیه دستگاه مشکل به وجود می‌آید. بنابراین منجر به نشتی آب، بو گرفتن ماشین لباسشویی و عملکرد نادرست آن می‌شود.

برای تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی دو راه دارید. یکی انجام مراحل برداشتن و تمیز کردن فیلتر است که جلوتر به صورت کامل توضیح داده‌ایم و راه دیگر سپردن این کار به تعمیرکار حرفه‌ای ماشین لباسشویی است. پیشنهاد ما به شما راه دوم است زیرا اگر خودتان این کار را انجام دهید ممکن است مشکلات دیگری از قبیل نشتی آب برای دستگاهتان اتفاق بیفتد. همچنین هر ماشین لباسشویی هر سال باید یک بار سرویس شود تا همه قسمت های آن از جمله قسمت های درونی و مجاری بررسی شوند و در صورت وجود آسیب، مشکل رفع گردد. بنابراین با سپردن این کار به یک تکنسین مجرب، علاوه بر اینکه دیگر نگرانی‌ای برای درست انجام شدن تمیزی فیلتر نخواهید داشت، سرویس دستگاهتان نیز به بهترین نحو انجام خواهد شد.

راه کار تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی: قبل از برداشتن فیلتر حتما دوشاخه ماشین لباسشویی را از برق بکشید و شیرهای آب را کاملا ببندید. در پشت ماشین لباسشویی قسمت پایین، ابتدا پیچ های آب گرم و آب سرد و سپس به وسیله یک کلید یا کارت درپوش فیلتر را باز کنید. یک طرف مخزن تخلیه اضطراری ماشین لباسشویی را بیرون بکشید،

درپوش اضطراری مخصوص تخلیه را باز کنید و صبر کنید تا تمام آب خارج و وارد ظرف شود. از قسمت ورودی آب، فیلترها را خارج کنید و به کمک سرکه سفید یا پاک کننده‌های سطوح آهکی شروع به تمیز کردن آنها کنید بدین نحو که برای مدتی فیلترها را در این مواد بخیسانید و بعد شستشو و خشک نمایید. دقت داشته باشید که در هنگام تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی به ورودی های آب صدمه‌ای وارد نکنید. هر نوع ماده یا کثیفی‌ای که در فیلتر باقی مانده است را به دقت بشویید و بررسی کنید که چیزی بین پروانه کنار فیلتر و محل نصب فیلتر باقی نمانده باشد. فیلترها را مجددا سر جای خود قرار دهید. توجه داشته باشید که اگر درست سرجای خود قرار نگیرند، مانع از عملکرد درست ماشین لباسشویی شده و آب نشتی خواهد داشت. در نهایت شیرهای آب گرم و سرد را مجددا باز نمایید.

بخش ۳: مشکلات فنی و نیاز به تعمیر ماشین لباسشویی

تعمیر ماشین لباسشویی

مورد اول: خرابی المنت یا هیتر ماشین لباسشویی

میزان حرارت آب بر روی تمیزی لباس‌ها تاثیر زیادی دارد. در ماشین لباسشویی وظیفه گرم کردن آب برعهده المنت یا هیتر می‌باشد. یکی از دلایل تمیز نشستن لباس‌ها می‌تواند بر اثر سوختن هیتر ماشین لباسشویی باشد. اگر آب گرم در دسترس نباشد، لباس‌هایی که برای تمیز شدن به آب گرم یا داغ نیاز دارند در حد نرمال تمیز نمی‌شوند. ابتدا مطمئن شوید در کنترل پنل، تنظیمات مربوط به دمای شستشو را به ‌درستی انجام داده‌اید. سپس زمانی که آب شروع به پر کردن مخزن کرد و همچنین هنگام شستشو با دقت دمای آب را بسنجید یا با لمس درب جلویی و شیشه ماشین لباسشویی بررسی کنید که احساس گرما می‌کنید یا خیر. اگر متوجه گرما نشدید احتمالا المنت ماشین لباسشویی شما به تعمیر نیاز دارد.

راه کار: رفع مشکل هیتر یا المنت ماشین لباسشویی باید توسط تکنسین متخصص ماشین لباسشویی انجام شود. با ثبت سفارش آنلاین یا تماس با شماره ۵۴۵۸۴-۰۲۱ نزدیک‌ترین تعمیرکار باتجربه به محل‌تان اعزام می‌شود.

مورد دوم: نچرخیدن مخزن ماشین لباسشویی

علاوه بر وجود آب و مواد شوینده، فراهم‌ شدن شرایط دیگری هم برای تمیز شدن لباس‌ها لازم است. لباس‌ها باید به حد کافی روی هم ساییده شوند، این کار یا باید توسط همزن در لباسشویی های درب از بالا و یا توسط چرخش در لباسشویی های درب از جلو انجام شود. اگر ماشین لباسشویی حرکتی ندارد و محفظه آن نمی‌چرخد، لباس‌ها تمیز نمی‌شوند. این نچرخیدن می‌تواند بر اثر آسیب دیدگی خازن موتور ماشین لباسشویی باشد، یا موتور ضعیف شده باشد. همچنین استهلاک، پارگی و یا گشاد شدن تسمه ماشین لباسشویی سبب حرکت نکردن مخزن آن می‌شود.

راه کار: همان‌طور که گفتیم نچرخیدن یا درست نچرخیدن ماشین لباسشویی ناشی از موارد گوناگونی است. آگاه شدن به ریشه این مشکل و همچنین حل آن به کمک دانش و تخصص در زمینه تعمیر ماشین لباسشویی امکان‌پذیر است. بنابراین اگر هنگام کار ماشین لباسشویی متوجه شدید که نمی‌چرخد به درخواست سرویس‌کار ماشین لباسشویی اقدام کنید.

مورد سوم: گرفتگی لوله متصل به مخزن ماشین لباسشویی

از دیگر دلایل تمیز نشستن ماشین لباسشویی مسدود شدن لوله‌ای ست که مواد شوینده را به مخزن ماشین لباسشویی می‌رساند؛ این مورد باعث می‌شود تنها بخشی از مواد شوینده به مخزن بریزند زیرا باقی آنها پشت قسمت مسدودشده گیر می‌کنند.

راه کار: ابتدا باید متوجه شوید انسدادی در لوله متصل به درام ماشین لباسشویی وجود دارد یا خیر؛ برای این کار لباس‌های کثیفتان در ماشین لباسشویی بیندازید و قبل از روشن کردن دستگاه، به جای جا پودری، پودر لباسشویی یا ماده شوینده‌تان را روی لباس‌ها بریزید و ماشین لباسشویی‌تان را روشن کنید. بعد از اتمام کار اگر ‌این‌بار لباس‌ها تمیز شده بودند یعنی مشکل ماشین لباسشویی شما گرفتگی لوله متصل‌کننده جا پودری به مخزن است. برطرف کردن این مشکل توسط تکنسین ماشین لباسشویی انجام می‌پذیرد.

جمع بندی: همان طور که مشاهده کردید تمیز نشستن ماشین لباسشویی می‌تواند ناشی از خطای کاربر، تمیز نبودن قطعات ماشین لباسشویی و یا مشکلات فنی باشد. با کمک این مطلب موارد بخش ۱ و ۲ را برطرف کنید و حل مشکلات فنی دستگاهتان را به متخصصین کاراباما بسپارید.

در صورتی که پاسخ سوال خود را در این مطلب نیافتید، آن را در قسمت نظرات کاربران مطرح کنید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن شما را راهنمایی کنند.

نظرات کاربران