استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت خشک نکردن ماشین لباسشویی | کار نکردن خشک کن لباسشویی

علت خشک نشدن لباس در لباسشویی

یکی از مشکلات رایج لباسشویی که بسیار گزارش شده، خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی است. به طوری که پس از اتمام کار دستگاه، لباس‌ها خیس یا نیمه‌خیس هستند. علت خیس بودن لباس ها بعد از شستشو با لباسشویی می تواند به موارد مختلفی مربوط باشد. اغلب این موارد فنی و تخصصیست و برای حل آنها قطعه‌ای باید تعمیر و یا تعویض شود. اما برخی از آنان نیز ساده اند و در صورتی که کار نکردن خشک کن لباسشویی شما به این دلایل مربوط باشد، می توانید به سادگی به رفع آنها اقدام کنید.

در این مطلب کاراباما به علت خشک نکردن ماشین لباسشویی و راهکارهای رفع این مشکل می پردازیم. برخی از افرادی که به دنبال علت کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی هستند، با جستجوی عبارت علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی به دنبال راهکاری کاربردی در منابع اینترنتی هستند. اکثریت ماشین های لباسشویی با چرخش سریع سبد یا دیگ لباسشویی سبب آبگیری از البسه و خشک شدن آنان می شوند، اما جدیدا برخی از مدل های لباسشویی مانند لباسشویی ایرواش، از سیستم هایی چون بخار و هوای گرم برای خشک کردن البسه در لباسشویی نیز کمک می گیرند. در این موارد علت خشک نکردن لباسشویی فنی بوده و حل آن به تجربه و تخصص یک تعمیرکار لباسشویی احتیاج دارد.

نکته:

در ادامه با دلایل خشک نکردن ماشین لباسشویی و اینکه چرا لباسشویی خشک نمی کند، آشنا می شویم. اما این دلایل صرف نظر از برند لباسشویی شما یکسان هستند! یعنی علت خشک نشدن لباس ها در لباسشویی سامسونگ با علت خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی دوو متفاوت نیست. بنابراین می توانید از این مقاله در رفع مشکل دستگاه خود و یافتن علت کار نکردن خشک کن لباسشویی ال جی، سامسونگ، بوش، آاگ، دوو، ایندزیت، حایر، اسنوا، پاکشوما، آبسال و… استفاده کنید.

در صورتی که جهت برطرف کردن مشکل دستگاه خود نیاز به کمک تکنسین حرفه ای و باتجربه دارید، از قسمت زیر برند دستگاه خود را انتخاب کنید و در غیر این صورت ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

ما در کاراباما سالهاست که به مشتریان تمامی برندهای معتبر ایرانی و خارجی لوازم خانگی خدمات ارائه میکنیم، بنابراین اگر برند ماشین لباسشویی شما سامسونگ، ال جی و بوش نمیباشد نیز میتوانید از طریق فرم زیر درخواست تعمیرات خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار لباسشویی

ریست لباسشویی را در نظر بگیرید

در برخی مواقع با یک ریست ساده، مشکل کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی تان حل می‌شود. از آنجایی که نحوه ریست کردن در مدل‌ها و برندهای مختلف کمی متفاوت است، پیشنهاد می‌کنیم از طریق دفترچه راهنمای دستگاه اینکار را انجام دهید. اگر دفترچه را در اختیار ندارید، با مراجعه به مقاله نحوه ریست ماشین لباسشویی می توانید از چگونگی اینکار مطلع شوید.

میزان پر کردن لباسشویی را رعایت کنید

از دیگر موارد مهمی که باید در استفاده از لباسشویی مورد توجه داشته باشید، میزان بارگیری البسه در داخل دستگاه است. بارگیری بیش از حد ماشین لباسشویی یا به عبارت دیگر قرار دادن بیش از اندازه البسه در داخل لباسشویی می تواند علت خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی تان باشد. برای اطلاع از میزان دقیق لباس هایی که می تواند در داخل دستگاه قرار بگیرید، به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید. اما به طور کلی نباید ماشین لباسشویی را بیش از سه چهارم حجم مخزن پر کنید.

تاثیر برنامه و تنظیمات نادرست در خشک نشدن لباس در لباسشویی

یک علت کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی می تواند به برنامه و تنظیماتی که برای شستشوی لباس ها تعیین کرده اید، مربوط باشد. برخی از برنامه ها خشک کردن کامل لباس ها را به صورت پیش فرض نداشته و برخی تنظیمات همچون اتوکشی آسان در برخی مدل ها با باقی گذاشتن لباسها در آب ولرم در انتهای شستشو از ایجاد چروک در آنها جلوگیری می کنند. بنابراین می بایست در انتخاب برنامه و تنظیمات دیگر لباسشویی دقت لازم را به خرج دهید. برنامه شستشویی که تنظیم می‌کنید با توجه به جنس پارچه، میزان کثیفی آنها و موارد دیگر تعیین می شود. برای برنامه خشک کن نیز به جنس پارچه توجه کنید و مطابق آن دور چرخش و دمای آب را تنظیم کنید.

مطالب پیشنهادی کاراباما:

تخلیه نشدن آب علت خیس بودن لباس ها بعد از شستو در لباسشویی

در صورتی که تخلیه نشدن آب لباسشویی در دستگاه روی دهد، می تواند به مشکل خشک نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی نیز منجر شود. لذا اجزائی که باید بررسی شوند عبارتند از: شلنگ تخلیه، پمپ تخلیه، فیلتر تخلیه و غیره.

در بسیاری از مواقع علت خیس بودن لباس ها و دلیل خشک نشدن لباس ها در لباسشویی که ظاهرا سالم بوده و می چرخد، به خاطر ایراد در شلنگ تخلیه است. ممکن است این شلنگ مسدود باشد یا خم شده باشد و یا به درستی نصب نشده باشد. در هر حالت باید این مورد را بررسی کرده و از درستی آنها مطمئن شوید و در صورت نیاز به تعویض شلنگ تخلیه اقدام کنید.

فیلتر تخلیه دومین موردیست که باید بررسی شود. معمولا پس از چندین بار استفاده از لباسشویی و تمیز نکردن فیلتر، احتمال مسدود شدن فیلتر بالا می رود که می تواند به دلیل این باشد که چرا ماشین لباسشویی خشک نمی کند. پس از فیلتر به سراغ پمپ تخلیه بروید. اگر پمپ به طور کلی معیوب باشد یا نیم سوز شده باشد، تشخیص آن به کمک مولتی متر و یا سر و صدای زیاد لباسشویی ممکن خواهد بود. هرچند خرابی پمپ به بروز مشکلات دیگری نیز خواهد انجامید که از جمله آنها می توان به تخلیه شدن سریع آب لباسشویی اشاره کرد.

علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

گاهی مواقع لباسشویی شما می چرخد و به ظاهر هیچ گونه مشکلی در عملکرد آن دیده نمی شود، اما در پایان شستشو متوجه خیس بودن لباس ها در داخل لباسشویی می شوید. در سمت دیگر، مواقعی وجود دارد که دستگاه در مرحله خشک کردن لباس ها دچار ایراد می شود. یعنی دور تند لباسشویی اجرا نمی شود. برخی از مواردی که پیشتر ذکر شد می تواند علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی باشد. همچنین ایراد موتور، تسمه و تعدادی دیگر از اجزای مکانیکی لباسشویی می توانند علت کار نکردن خشک کن لباسشویی باشند. اگر دیگ لباسشویی نمی چرخد احتمالا ایراد ار موتور است و در اولین فرصت باید به تعمیرکار متخصص لباسشویی مراجعه کنید. اما اگر چرخش نادرستی دارد و یا تند نمی چرخد، ممکن است به خاطر تسمه باشد.

در رابطه با خرابی تسمه لباسشویی و تعویض آن در مقاله اختصاصی کاراباما بیشتر بخوانید.

سایر دلایل کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی

جدا از مواردی که گفته شد، اجزای دیگری از ماشین لباسشویی می توانند به طور مستقیم و یا غیر مستقیم بر روی عملکرد خشک کن ماشین لباسشویی موثر باشند و علت خوب خشک نکردن لباسشویی و یا خشک نکردن آن باشند:

 • خرابی المنت هیتر
 • خرابی ترموستات
 • خرابی فیور حرارتی
 • خرابی برد دستگاه
 • از کار افتادن کلید فعال‌کننده خشک کن
 • و…

در این مقاله به بررسی علت کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی پرداختیم. همان طور که دیدید، تشخیص علت خشک نشدن لباس ها و خیس بودن آنها در ماشین لباسشویی به موارد متعددی که اکثرا فنی بوده مربوط است. همچنین دلیل خشک نکردن لباسشویی سامسونگ، آبسال، دوو و سایر برندها نیز یکسان است، اما نحوه تعمیر هر یک از آنها به دلیل ساختار و تکنولوژی های به کار رفته متفاوت است. لذا اگر لباسشویی لباس ها را خشک نمی کند، توصیه می شود که به سراغ متخصص ماهر برند دستگاه خود رفته و از او کمک بخواهید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران

سلام علت کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی توشیبا چیه؟؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام . آیا فقط قسمت خشک کن ماشین لباسشویی کار نمی کند؟ و اینکه در تمام برنامه های ماشین لباسشویی همین مشکل پا برجاست؟

  پاسخ دهید

مسعود

سلام. لباسشویی دوو دارم که روی دقیقه ۱۱و ۱۲ دقیقه ایست میکنه و عمل خشک کن انجام نمیشه و پمپ دائما کار میکنه. یک بار بعد از تخلیه شیر پایین لباسشویی عمل خشک کن انجام شد و در آخر صدای زوزه زیادی از داخل لباسشویی به گوش میرسید. لطفا راهنمایی کنید با تشکر

پاسخ دهید

برزگر

سلام. لباسشویی ما lg بوده که دو روزه روی تایمر آبکشی و خشک کن عملا کار نمیکنه و لیکن شست‌وشوی خودشو روی تایمر تنظیم مجدد داره. البته بعد از ریست کردن شروع بکار میکنه ولی خوب خشک نمیکنه. ممنون میشم راهنماییم کنید

پاسخ دهید

  میلاد آقایی تعمیرکار

  سلام دوست عزیز موتورت نیم سوز شده جهت راهنمایی بیشتر در خدمتم

  پاسخ دهید

محمود ابهری

سلام
ماشین لباسشویی ما حایر است
وقتی لباس در حد سه الی چهار تا توش هست و یا در حال خالی کار کردن ماشین لباسشویی همه چی میزون و ردیفه. ولی وقتی لباسها یه مقدار بیشتر میشن خشک کن دیگه کار نمی کنه و لباسها خیس باقی میمونن. خازن و پمپ تخلیه آب رو هم عوض کردیم فایده ای نداشته. به نظر شما مشکل کجاست ؟؟

پاسخ دهید

الهام فیضی

سلام‌ماشین لباسشویی دوو روی حالت ابکشی میماند و روی خشک کن‌نمیرود ودوباره بعد چندقیقه به تایم که اول روشن کردیم برمیگرده چه مشکلی دارد

پاسخ دهید

ایمان جودکی

سلام من تعمیرکار لوازم خانگی هستم میخواستم بدونم چگونه میشه به شرکت شما پیوست و کار کرد و آموزش روز دریافت کرد؟

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی شما می توانید تماس با شماره 54584 درخواست خود را مطرح نمایید.

  پاسخ دهید

   علی اصغر دولتی

   سلام لباسشویی ما کورال موقع خشک کن دیگه کار نمیکنه بازد خاموش کنیم بعد رو خشک کن بزنیم تنظیماتش به هم ریخته راهنماییمون کنین

   پاسخ دهید

سیاوش یاراحمد

ماشین لباس شویی ارج مدل ZF 50 است. مدتی است که لباسها را خشک نمی کند. فیلتر آن را هم چند بار تمیز کرده ام.
اگر دلیلش را بدانم سپاسگزارتان می شوم. ممنون از راهنمائیتان

پاسخ دهید

  خاموم یوسفی

  سلام لباس شویی ما سامسونگ خشک کن کار نمیکنه و اتمام برنامه EO میداد، درب باز نمیشه راهنمایی کنید

  پاسخ دهید

باسلام لباسشویی مدل کنوود دارم وقتی در برنامه یا فقط خشک کن خالی رو می زنم آبکشی و تخلیه آب انجام میشه صدای تغییر پلاتین ها از کلید روی برد برای چپ گرد و راستگرد هم میاد ولی بعد از این مرحله کلا متوقف میشه و روی دور تند هم نمیره و بعد از چند ثانیه قفل درب هم آزاد میشه. خازن رو هم تست کردم سالمه لطفاً راهنمایی کنید

پاسخ دهید

عرفانی

سلام وقت بخیر لباسشویی 6 کیلویی b 1287 سامسونگم جدیدا روی تایم کم و وقتی حجم لباس کم است روی یه عددی استپ میکنه و فقط میچرخه و وارد مرحله خشک کن نمیشه ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ دهید

مرضیه بابک

سلام خسته نباشید. لباسشویی الجی ۸ کیلویی دارم لباس رو میشود و ۸ دقیقه اخر صدای بدی میدهد و لباس رو خشک نمیکند مشکلش چیه؟
با تشکر.

نمایندگی ال جی

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام مرضیه عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر لباسشویی ال جی رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

فاضل زاده

ماشین لباسشویم دوو ۷کیلویی..لباسشویم روقسمت خشک کن سر۱۱دقیقه گیرمیکنه ولی چرخش داره امارودور تندنمیره بعد یک ربع میشه دوباره میره رو دور تندمشکلش چیه میشه راهنمایم کنید

پاسخ دهید

  فرهاد محمدی

  وقت بخیر
  کاربر گرامی این مشکل باید توسط تکنسین از نزدیک بررسی شود. در صورت نیاز، برای ثبت درخواست خود جهت ارسال متخصص به محل، با ما تماس بگیرید

  پاسخ دهید