استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

آموزش کامل نحوه تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی و شلنگ تخلیه + عکس مراحل

آموزش کامل نحوه تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

یکی از مشکلات متداول ماشین های لباسشویی جمع شدن آب در داخل آنها بوده که به دلیل عدم تخلیه آب در دستگاه اتفاق می افتد. اولین کاری که هر متخصص تعمیر لباسشویی در این مواقع انجام می دهد، عیب یابی لباسشویی و بررسی پمپ تخلیه و ارزیابی آن است، تا از سالم بودن و یا خرابی پمپ تخلیه اطلاع یابد و اگر ایراد از پمپ باشد، در صورت امکان آن را تعمیر و در غیر این حالت، پمپ را تعویض می نماید.

مسلما تعویض پمپ تخلیه لباسشویی یکی از موارد تخصصی بوده که نه تنها به دانش تخصصی در زمینه قطعات و نحوه کار لباسشویی شما بستگی دارد، بلکه به تجربه امور فنی و تعمیراتی و همچنین ابزارآلات خاص نیز بستگی دارد. گذشته از این موارد، امروزه با وجود تکنولوژی های پیشرفته ای که در ساخت ماشین های لباسشویی به کار می رود (بخصوص در مورد برندهای خارجی لباسشویی)، انجام تعمیرات بر روی این لباسشویی های مدرن تنها از افراد متخصص و حرفه ای برمی آید و سپردن کار به افراد تازه کار یا غیر حرفه ای تنها سبب خسارت به ماشین لباسشویی شما و نیز تشدید مشکل دستگاه می گردد.

در این مطلب که توسط متخصصین تعمیرات ماشین لباسشویی کاراباما گردآوری شده است، نحوه تعویض پمپ تخلیه لباسشویی آموزش داده خواهد شد و در انتها نیز به بیان مراحل تعویض شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی خواهیم پرداخت. در صورتی که جهت برطرف کردن مشکل دستگاه خود نیاز به کمک تکنسین حرفه ای و باتجربه دارید، از قسمت زیر برند دستگاه خود را انتخاب کنید و در غیر این صورت ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

ما در کاراباما سالهاست که به مشتریان تمامی برندهای معتبر ایرانی و خارجی لوازم خانگی خدمات ارائه میکنیم، بنابراین اگر برند ماشین لباسشویی شما سامسونگ، ال جی و بوش نمیباشد نیز میتوانید از طریق فرم زیر درخواست تعمیرات خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار لباسشویی

تذکر:

پیش از هر چیز، دستگاه را از پریز برق بکشید. برای تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی، لازم است تا با سیم های برق کار کنیم، بنابراین خطر برق گرفتگی و آسیب به دستگاه وجود دارد! همچنین از دستکش برای محافظت از خود استفاده کنید. همچنین شیر آب لباسشویی را نیز قطع کنید. در هنگام تعویض شلنگ تخلیه و یا پمپ لباسشویی ممکن است کمی آب در داخل آنها باشد، برای جلوگیری از آبریزش لازم است یک سطل دم دست داشته باشید.

مراحل تعویض پمپ تخلیه لباسشویی

مرحله اول: تخلیه آب
در صورتی که لباسشویی پر از آب است، ابتدا باید این آب را تخلیه کنید. به کمک شیلنگ تخلیه که به داخل یک تشت در پایین وارد می شود، یا لوله ی نزدیک فیلتر، اینکار را انجام دهید. همچنین می توانید از جاروهای برقی مسافرتی برای مکش و تخلیه آب استفاده کنید. سپس دستگاه را جا به جا کرده و از دیوارهای اطراف فاصله دهید تا فضای کافی در اختیار داشته باشید.

مرحله دوم: باز کردن پنل بالایی
در این مرحله لازم است تا پنل بالایی دستگاه را از آن جدا کنید. پیچ های پنل معمولا در پشت لباسشویی قرار دارند. پنل بالایی را با کشیدن آن به سمت کنار و سپس بالا از دستگاه جدا کنید.

مراحل تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی 1

مرحله سوم: باز کردن پنل کنترلی
اکنون می بایست پنل کنترلی که در جلوی دستگاه قرار گرفته است را باز کنید. برای اینکار باید پیچ مربوط به آن را باز کنید و سپس محفظه جاپودری را تا انتها بیرون کشیده و قفل آن را باز کنید تا کاملا خارج شود. پیچ هایی که در زیر محفظه جاپودری قرار گرفته و پنل کنترلی را به بدنه محکم می کنند باز کنید.
حال باید اتصالات را یک به یک جدا کنید. بهتر است عکسی از آنها تهیه کرده و سپس اینکار را انجام دهید. پس از اینکه اتصالات سیم ها را قطع کردید، در جلوی لباسشویی بایستید و پنل کنترلی را به سمت بالا بکشید تا جدا شود.

مراحل تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی 2

ثبت درخواست تعمیرات و سرویس لباسشویی

در صورتی که برای برطرف کردن مشکل ماشین لباسشویی خود به متخصص باتجربه نیاز دارید اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا بعد از تماس و هماهنگی با شما، نزدیکترین متخصص به محل مورد نظر شما اعزام شود.

مرحله چهارم: باز کردن پنل جلویی
در این مرحله لازم است تا پنل جلویی را نیز از دستگاه جدا کنید. برای اینکار ابتدا درب فیلتر پمپ تخلیه در پایین را باز کنید و پس از باز کردن پیچ آن، این بخش را خارج کنید. سپس درب لباسشویی را باز کرده و لاستیک دور درب را باز کنید. معمولا 7 عدد پیچ در قسمت بالای لباسشویی پنل جلویی را به بدنه محکم کرده اند، آنها را باز کنید. درب را ببندید و دستگاه را به جلو خم کنید. حال باید اتصال سیم ها را برای قفل درب یا میکروسوئیچ درب، باز نمایید. اکنون می توانید پنل جلویی را از دستگاه جدا نمایید.

مراحل تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی 3

مرحله پنجم: جدا کردن شیلنگ های متصل به پمپ
اکنون قادر خواهید بود تا پمپ تخلیه لباسشویی را ببینید. ابتدا شیلنگ تخلیه کوچکی که به بدنه آن متصل است را باز کنید. مراقب باشید، ممکن است مقداری آب هنوز در داخل شلنگ ها و یا خود پمپ باقی مانده باشد، بنابراین دستمال و ظرفی برای آب در دسترس داشته باشید.
اکنون می بایست سه شلنگ که به پمپ تخلیه متصل هستند را یک به یک باز کنید. ابتدا بست هر کدام از شیلنگ ها را شل کنید و سپس لوله ها را از پمپ جدا کنید.

مراحل تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی 4

مرحله ششم: باز کردن پمپ قدیمی و خارج کردن آن
قبل از اینکه بتوانید پمپ معیوب خود را باز کرده و خارج کنید، باید اتصالات سیم ها را باز نمایید. بهتر است پیش از اینکار از اتصالات سیم ها عکسی تهیه کنید. پس از اینکه اتصالات سیم ها باز شدند، پمپ قدیمی را که به وسیله پیچ به کف دستگاه محکم شده است، باز نمایید.
در این بخش می توانید مجموعه پمپ را از دستگاه خارج کنید، می بایست پیچ هایی را که خود پمپ تخلیه را به بدنه پلاستیکی متصل می کنند، باز کنید. اکنون می توانید پمپ جدید را جایگزین نمایید.

مراحل تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی 5

مرحله هفتم: نصب پمپ جدید
پمپ تخلیه جدید را در داخل بدنه پمپ قرار داده و پیچ ها را محکم کنید. سپس مجموعه را در داخل بدنه لباسشویی قرار داده و محکم به بدنه پیچ نمایید. به کمک عکسی که قبلا تهیه کرده بودید، اتصالات سیم ها را مجددا وصل نمایید و درنهایت شلنگ هایی را که باید به پمپ وصل کنید را اتصال دهید و بست های آنان را محکم نمایید.

مرحله هشتم: نصب مجدد پنل جلویی، پنل کنترلیی و پنل بالایی
اکنون مراحل تعویض پمپ تخلیه لباسشویی به پایان رسیده است، حال باید تمامی مراحلی که تا این قسمت انجام داده اید را به صورت معکوس انجام دهید. ابتدا پنل جلویی را دوباره نصب کنید و سپس پنل کنترلی را بر روی دستگاه سوار کنید. پس از این به سراغ پنل بالایی رفته و آن را در جای خود قرار دهید.

اکنون ماشین لباسشویی خود را مجددا به برق متصل کرده و قابلیت تخلیه آب را با انتخاب یک برنامه و شروع فرآیند شستشو آزمایش نمایید. امیدواریم که با این آموزش توانسته باشید پمپ تخلیه ماشین لباسشویی خود را به راحتی تعویض کرده باشید.

نحوه تعویض شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی

در این بخش قصد داریم تا نحوه تعویض شلنگ تخلیه لباسشویی را برای شما توضیح دهیم. بسیاری از اوقات با تعویض پمپ تخلیه، شیلنگ تخلیه را نیز تعویض می کنند تا مشکلات آتی پیش نیاید. معمولا در اثر گذشت زمان شیلنگ های پلاستیکی پوسیده شده، ترک میخورند، به دلیل لباس های کوچک چون جوراب یا لباس زیر و یا کرک و اشغال های ریز مسدود شده و مشکلاتی از جمله تخلیه نشدن آب و جمع شدن آن در لباسشویی را به وجود می آورند. تعویض شلنگ تخلیه کار دشواری نیست و به راحتی توسط خود شما نیز قابل انجام است. اما در صورتی که از بابت انجام آن دودل بوده و یا آب بندی کردن شلنگ تخلیه را خوب انجام نداده اید، می توانید با تماس با متخصصین ماهر از خدمات آنان استفاده کنید.

شلنگ تخلیه لباسشویی های مختلف تقریبا متفاوت اند. می توان مشخصات شلنگ تخلیه را در دفترچه راهنما، پلاک پشت لباسشویی و پرسش از متخصصین پیدا کرد. پس از مراجعه به ابزار فروشی و تهیه شلنگ تخلیه مطابق با لباسشویی خود، برای تعویض آن دست به کار شوید. ابتدا آب و برق دستگاه را قطع کرده و ببندید. سپس لباسشویی را جلو کشیده به طوری که به پشت آن دسترسی داشت باشید. شلنگ تخلیه به کمک بست و پیچ هایی به پشت لباسشویی متصل شده است. با انبردست و پیچ گوشتی آنها را باز کنید و شلنگ را آزاد کنید. مراقب آب های داخل شلنگ باشید.

یک انتهای شلنگ تخلیه به وسیله بست پلاستیکی به پمپ تخلیه متصل است. آن را باز کنید و سپس بست پلاستیکی را بر روی شلنگ جدید نصب کرده و به پمپ تخلیه متصل کنید. مجددا شلنگ را به کمک گیره ها در پشت لباسشویی وصل کنید. به طوری اینکار را انجام دهید که ارتفاع شلنگ به میزان لازم از زمین حفظ شود تا پمپ به درستی تخلیه نماید. حال سر دیگر شلنگ را درون لوله فاضلاب قرار دهید. اکنون می توانید لباسشویی را امتحان کنید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
احمدوند

سلام خسته نباشید . یک لباسشویی سامسونگ مدل f14 دارم که می خواستم درب یا پنل بالایی رو باز کنم و دوپیچ پشتی هم باز کرده ام اما هر کاری می کنم باز نمی شود و به نظر گیری دارد . اگر ممکنه لطفا راهنمایی بفرمایید چطور می تونم بازش کنم . متشکرم

پاسخ دهید

سلام خسته نباشید ماشین لباس شویی دو تمام اتوماتیک که تایمر ان روی نیم ۰:۳۳ دقیقه تنظیم کردیم اما وقتی به ۰:۱۱ میرسد دیگر پایین نمی آید تایمر تا به صفر برسد می خواستم بدانم مشکلش چیست ممنون از پاسخ گویی شما لطفا راهنمایی کنید

پاسخ دهید

صالحی

سلام و وقت بخیر لباسشویی ما پارس اتوماتیک است وقتی میخواد خالی بکند صدای ناهنجاری میدهد علت را میخواهم جویا بشم

پاسخ دهید

طاهري

خدا پدرتون رو بيامرزه.با كمك سايت شما نصف شبي لباسشويي رو با كلي لباس كه داخلش بود،تونستم راه بندازم.

پاسخ دهید

حفیظ الله دهقانی

سلام لباسشویی سامسونگ من نیاز به تعویض شلنگ تخلیه دارد و می خواهم تعویض کنم آیا اگر لباسشویی را به سمت چپ یا راست بخوابانم تا کار تعویض را انجام دهم آسیبی به لباسشویی وارد نمی شود ؟ با سپاس فراوان _ اهواز

پاسخ دهید

ایا تعویض پمپ تخلیه ماشین لباس شویی ارج قدیمی مثل ماشین لباس شویی جدید است

پاسخ دهید

جعفری

قیمت پمپ تخلیه اب لباسشویی پاکشوما مدل مدل ۸۰۳۰۴

پاسخ دهید

رضارضانژاد

سلام پمپ تخلیه را درآوردم تمیز کردم ولی نمی دانم دو سوکت هر کدام به کدام فیش نصب می شود راهنمایی کنی د لباسشویی ساسونیک

پاسخ دهید