آموزش کامل نحوه تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی + عکس مراحل

آموزش کامل نحوه تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

یکی از مشکلات متداول ماشین های لباسشویی جمع شدن آب در داخل آنها بوده که به دلیل عدم تخلیه آب در دستگاه اتفاق می افتد. اولین کاری که هر متخصص تعمیر لباسشویی در این مواقع انجام می دهد، عیب یابی لباسشویی و بررسی پمپ تخلیه و ارزیابی آن است، تا از سالم بودن و یا خرابی پمپ تخلیه اطلاع یابد و اگر ایراد از پمپ باشد، در صورت امکان آن را تعمیر و در غیر این حالت، پمپ را تعویض می نماید.

مسلما تعویض پمپ تخلیه لباسشویی یکی از موارد تخصصی بوده که نه تنها به دانش تخصصی در زمینه قطعات و نحوه کار لباسشویی شما بستگی دارد، بلکه به تجربه امور فنی و تعمیراتی و همچنین ابزارآلات خاص نیز بستگی دارد. گذشته از این موارد، امروزه با وجود تکنولوژی های پیشرفته ای که در ساخت ماشین های لباسشویی به کار می رود (بخصوص در مورد برندهای خارجی لباسشویی)، انجام تعمیرات بر روی این لباسشویی های مدرن تنها از افراد متخصص و حرفه ای برمی آید و سپردن کار به افراد تازه کار یا غیر حرفه ای تنها سبب خسارت به ماشین لباسشویی شما و نیز تشدید مشکل دستگاه می گردد.

در این مطلب که توسط متخصصین تعمیرات ماشین لباسشویی کاراباما گردآوری شده است، به صورت کامل نحوه تعویض پمپ تخلیه لباسشویی به همراه تصاویر آن آموزش داده خواهد شد. امیدواریم این مطلب برای تعمیرکارانی که قصد افزایش تخصص خود را دارند و یا افرادی که می خواهند پمپ تخلیه لباسشویی خود را شخصا تعویض نمایند (هرچند که بنابر آنچه گفته شد، شدیدا برخلاف آن را توصیه می کنیم)، مفید واقع گردد.

در صورتی که ماشین لباسشویی تان تخلیه نمی کند و آبهای کثیف در داخل آن جمع شده است، لازم به نگرانی نیست. متخصصین کاراباما وضعیت شما را کاملا درک کرده و در سریعترین زمان ممکن برای تعمیر دستگاه تان و تحویل سالم آن به شما در منزل تان حاضر خواهند شد. کافی است تا از طریق شماره ۰۲۱۵۴۵۸۴ با ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم ثبت سفارش درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

مراحل تعویض پمپ تخلیه لباسشویی

تذکر:

پیش از هر چیز، دستگاه را از پریز برق بکشید. برای تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی، لازم است تا با سیم های برق کار کنیم، بنابراین خطر برق گرفتگی و آسیب به دستگاه وجود دارد! همچنین از دستکش برای محافظت از خود استفاده کنید.

مرحله اول: تخلیه آب
در صورتی که لباسشویی پر از آب است، ابتدا باید این آب را تخلیه کنید. به کمک شیلنگ تخلیه که به داخل یک تشت در پایین وارد می شود، یا لوله ی نزدیک فیلتر، اینکار را انجام دهید. همچنین می توانید از جاروهای برقی مسافرتی برای مکش و تخلیه آب استفاده کنید. سپس دستگاه را جا به جا کرده و از دیوارهای اطراف فاصله دهید تا فضای کافی در اختیار داشته باشید.

مرحله دوم: باز کردن پنل بالایی
در این مرحله لازم است تا بالایی دستگاه را از آن جدا کنید. پیچ های پنل معمولا در پشت لباسشویی قرار دارند. پنل بالایی را با کشیدن آن به سمت کنار و سپس بالا از دستگاه جدا کنید.

مراحل تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی 1

مرحله سوم: باز کردن پنل کنترلی
اکنون می بایست پنل کنترلی که در جلوی دستگاه قرار گرفته است را باز کنید. برای اینکار باید پیچ مربوط به آن را باز کنید و سپس محفظه جاپودری را تا انتها بیرون کشیده و قفل آن را باز کنید تا کاملا خارج شود. پیچ هایی که در زیر محفظه جاپودری قرار گرفته و پنل کنترلی را به بدنه محکم می کنند باز کنید.
حال باید اتصالات را یک به یک جدا کنید. بهتر است عکسی از آنها تهیه کرده و سپس اینکار را انجام دهید. پس از اینکه اتصالات سیم ها را قطع کردید، در جلوی لباسشویی بایستید و پنل کنترلی را به سمت بالا بکشید تا جدا شود.

مراحل تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی 2

ثبت درخواست تعمیرات و سرویس لباسشویی

در صورتی که برای برطرف کردن مشکل ماشین لباسشویی خود به متخصص باتجربه نیاز دارید اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا بعد از تماس و هماهنگی با شما، نزدیکترین متخصص به محل مورد نظر شما اعزام شود.

مرحله چهارم: باز کردن پنل جلویی
در این مرحله لازم است تا پنل جلویی را نیز از دستگاه جدا کنید. برای اینکار ابتدا درب فیلتر پمپ تخلیه در پایین را باز کنید و پس از باز کردن پیچ آن، این بخش را خارج کنید. سپس درب لباسشویی را باز کرده و لاستیک دور درب را باز کنید. معمولا ۷ عدد پیچ در قسمت بالای لباسشویی پنل جلویی را به بدنه محکم کرده اند، آنها را باز کنید. درب را ببندید و دستگاه را به جلو خم کنید. حال باید اتصال سیم ها را برای قفل درب یا میکروسوئیچ درب، باز نمایید. اکنون می توانید پنل جلویی را از دستگاه جدا نمایید.

مراحل تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی 3

مرحله پنجم: جدا کردن شیلنگ های متصل به پمپ
اکنون قادر خواهید بود تا پمپ تخلیه لباسشویی را ببینید. ابتدا شیلنگ تخلیه کوچکی که به بدنه آن متصل است را باز کنید. مراقب باشید، ممکن است مقداری آب هنوز در داخل شیلنگ ها و یا خود پمپ باقی مانده باشد، بنابراین دستمال و ظرفی برای آب در دسترس داشته باشید.
اکنون می بایست سه شیلنگ که به پمپ تخلیه متصل هستند را یک به یک باز کنید. ابتدا بست هر کدام از شیلنگ ها را شل کنید و سپس لوله ها را از پمپ جدا کنید.

مراحل تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی 4

مرحله ششم: باز کردن پمپ قدیمی و خارج کردن آن
قبل از اینکه بتوانید پمپ معیوب خود را باز کرده و خارج کنید، باید اتصالات سیم ها را باز نمایید. بهتر است پیش از اینکار از اتصالات سیم ها عکسی تهیه کنید. پس از اینکه اتصالات سیم ها باز شدند، پمپ قدیمی را که به وسیله پیچ به کف دستگاه محکم شده است، باز نمایید.
در این بخش می توانید مجموعه پمپ را از دستگاه خارج کنید، می بایست پیچ هایی را که خود پمپ تخلیه را به بدنه پلاستیکی متصل می کنند، باز کنید. اکنون می توانید پمپ جدید را جایگزین نمایید.

مراحل تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی 5

مرحله هفتم: نصب پمپ جدید
پمپ تخلیه جدید را در داخل بدنه پمپ قرار داده و پیچ ها را محکم کنید. سپس مجموعه را در داخل بدنه لباسشویی قرار داده و محکم به بدنه پیچ نمایید. به کمک عکسی که قبلا تهیه کرده بودید، اتصالات سیم ها را مجددا وصل نمایید و درنهایت شیلنگ هایی را که باید به پمپ وصل کنید را اتصال دهید و بست های آنان را محکم نمایید.

مرحله هشتم: نصب مجدد پنل جلویی، پنل کنترلیی و پنل بالایی
اکنون مراحل تعویض پمپ تخلیه لباسشویی به پایان رسیده است، حال باید تمامی مراحلی که تا این قسمت انجام داده اید را به صورت معکوس انجام دهید. ابتدا پنل جلویی را دوباره نصب کنید و سپس پنل کنترلی را بر روی دستگاه سوار کنید. پس از ای به سراغ پنل بالایی رفته و آن را در جای خود قرار دهید.

اکنون ماشین لباسشویی خود را مجددا به برق متصل کرده و قابلیت تخلیه آب را با انتخاب یک برنامه و شروع فرآیند شستشو آزمایش نمایید. امیدواریم که با این آموزش توانسته باشید پمپ تخلیه ماشین لباسشویی خود را به راحتی تعویض کرده باشید.

نظرات کاربران

احمدوند
۲۱ شهریور ۱۳۹۸

سلام خسته نباشید . یک لباسشویی سامسونگ مدل f14 دارم که می خواستم درب یا پنل بالایی رو باز کنم و دوپیچ پشتی هم باز کرده ام اما هر کاری می کنم باز نمی شود و به نظر گیری دارد . اگر ممکنه لطفا راهنمایی بفرمایید چطور می تونم بازش کنم . متشکرم

احمد
۱۷ دی ۱۳۹۸

سلام خسته نباشید ماشین لباس شویی دو تمام اتوماتیک که تایمر ان روی نیم ۰:۳۳ دقیقه تنظیم کردیم اما وقتی به ۰:۱۱ میرسد دیگر پایین نمی آید تایمر تا به صفر برسد می خواستم بدانم مشکلش چیست ممنون از پاسخ گویی شما لطفا راهنمایی کنید

صالحی
۱۱ بهمن ۱۳۹۸

سلام و وقت بخیر لباسشویی ما پارس اتوماتیک است وقتی میخواد خالی بکند صدای ناهنجاری میدهد علت را میخواهم جویا بشم