استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

اورلود چیست و چند نوع است؟ | اورلود کولر گازی، یخچال و غیره

اورلود چیست و چند نوع است

اورلود چیست و چه کاربردی دارد؟ احتمالا بارها این کلمه را شنیده اید اما شاید با کاربرد آن اشنایی نداشته باشید و یا اطلاعات کمی در این زمینه داشته باشید، در این مقاله قصد داریم درباره اورلود و کاربرد آن در یخچال و کولر صحبت کنیم.

اورلود چیست؟

اورلود یا OLP که مخفف کلمه (overload Protector) به معنای محافظ اضافه‌بار است، قطعه ایست که در بسیاری از لوازم خانگی الکترونیکی برای جلوگیری از آسیب به آن‌ها، سوختن و خطرات احتمالی پیش‌بینی‌ نشده تعبیه می گردد.

اورلود کمپرسور کولر گازی

 

انواع اورلود و نحوه کارکرد آن

اورلود (overload) به دو صورت حرارتی و مغناطیسی وجود دارد که بسته به شرایط و با توجه به نوع وسیله یا دستگاه موردنظر، از یکی از انواع اورلود استفاده می شود. به طور مثال اورلود یخچال فریزر، اورلود کولر گازی و… از جمله اورلودهای شناخته شده هستند که تعمیرکارن باتجربه با آنها سر و کار داشته و کار کرده اند.

اورلود حرارتی

اورلود حرارتی ساختاری شبیه به ساختمان یک بی متال دارد که به‌صورت سری در مدار بسته می‌شود و در صورت بالا رفتن حرارت به هر دلیل، جریان را قطع می‌کند تا شرایط به حالت عادی برگشته و دوباره اجازه عبور جریان را صادر ‌کند. اما بی متال چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که در شکل زیر می‌بینید، بی متال از دو فلز غیر هم‌جنس تشکیل‌ شده است که وقتی این دو فلز گرم شوند، انبساط یافته و تغییر حالت می دهند. باتوجه به متفاوت بودن فلزات، میزان انبساط آنها نیز متفاوت با یکدیگر بوده و سبب جدا شدن اتصال یا کنتاکت اورلود می شود و جریان را قطع می‌کند. تا زمانی که تیغه های فلزی اورلود سرد نشده و به حالت نرمال نرسند، جریان قطع خواهد ماند. این‌ ساز و کار درواقع یک محافظ حرارتی است که در بیشتر وسایل الکترونیکی کوچک و بزرگ تعبیه‌ می شود. مثلاً در سشوار هم یک بی متال وجود دارد که در صورت بالا رفتن حرارت المنت به هر دلیلی جریان را قطع می‌کند.بیمتال چیست

اورلود مغناطیسی

نوع مغناطیسی اورلود بوبینی است که در اثر عبور جریان زیاد (بیشتر از حد تنظیم‌ شده) شدت میدان مغناطیسی آن به حد لازم برای انجام عمل مکانیکی قطع مدار رسیده و مدار را قطع می‌کند. از این نوع اورلود در کلیدهای خودکار نیز جهت حفاظت در برابر خطای اتصال کوتاه استفاده می‌شود. می‌دانیم که یک اتصال کوتاه باید سریع قطع شود، بنابراین در چنین موقعیتی نمی‌توان از رله اضافه باری (حرارتی) استفاده نمود، چون گرم شدن بی متال رله به یک‌ زمان نسبتاً طولانی نیاز دارد.

این رله از یک هسته مغناطیسی که اطراف آن چند دور سیم پیچیده شده، تشکیل گردیده است. عبور جریان اتصال کوتاه باعث مغناطیس شدن و جذب اهرم قطع می‌شود. این رله را به‌طور مجرا به‌ندرت مورد استفاده قرار می‌دهند و در کلیدهای خودکار از آن‌ها به همراه رله‌های حرارتی بهره می‌گیرند. به‌ این‌ ترتیب قطع مغناطیسی در صورت بروز اتصال کوتاه، مدار را فوراً قطع نموده و مانع از سوختن قطعه‌ی بی متال می‌شود.

اگر جهت برطرف کردن مشکل کولر گازی خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات کولر گازی خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار

انواع اورلود کولرگازی 

در کولر گازی دو نوع اورلود وجود دارد:

داخلی یا اینترنال (Internal) و خارجی یا اکسترنال (External)

اورلود کولرگازی‌ های قدیمی‌تر به‌صورت بیرونی یا اکسترنال بوده که به‌صورت سری روی سیم com مشترک بسته می‌شد که شکل ظاهری آن به‌صورت زیر است:

توضیح ساختمان اورلوداما در بسیاری از کولر گازی های جدید این قطعه به‌صورت اینترنال است و داخل کمپرسور جای‌ داده شده که قابل‌ دسترسی نیست!

چهار مورد از علت های اورلود کمپرسور کولر گازی

کمپرسور یکی از مهمترین قسمت های کولر گازی شماست که وظیفه آن کمک به پمپاژ مایع مبرد از طریق سیستم برای خنک کردن فضای داخلی منزل شماست. کمپرسور در حین کار گزمای زیادی تولید می کند موارد زیر برخی از دلایل اورهیت کمپرسور می باشد.

فیلترهای کثیف هوا می توانند مشکل ساز باشند

یکی از مهمتریم مولفه های مورد نیاز برای یک سیستم کولرگازی میزان مناسب جریان هواست. اگر فیلتر هوا با گرد و خاک و آلودگی مسدود شده باشد، کمپرسور شما مجبور می شود برای خنک کردن محیط، سخت تر کار کند. هر چه که کثیفی فیلترها بیشتر باشد و شما دیرتر اقدام به تمیز کردن فیلترهوای کولر گازی خود نمایید، فشار بیشتری به کمپرسور وارد می شود. بنابراین هر چه سریع تر فیلتر ها را تمیز و یا در صور لزوم تعویض نمایید.

نشت مبرد می تواند باعث اورلود کمپرسور شود

اگر کولر گازی شما به میزان مناسب، مبرد نداشته باشد، مجبور خواهد شد که برای خنک کردن محیط، سخت تر کار کند. اگر فکر می کنید در سیستم کولر شما نشتی گاز وجود دارد، حتما برای برطرف کردن آن از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید تا مشکل نشتی را برطرف و سپس اقدام به شارژ گاز کولر گازی نماید.

مشکلات مربوط به یونیت بیرونی کولر گازی

با گذشت زمان در یونیت بیرونی کولر گازی شاهد جمع شدن گرد و غبار و گیر کردن اجسام خارجی مانند برگ خشک و غیره خواهیم بود. این کثیفی ها در نهایت باعث انسداد جریان هوا و در نتیجه اورلود کمپرسور خواهند شد. بنابراین لازم است هر چند وقت یک بار یونیت بیرونی کولر گازی را بررسی و در صورت نیاز آن را تمیز نمایید.

جریان برق ناکافی

اتصالات الکتریکی که به واحد کمپرسور کولر گازی شما می روند، به تامین مقدار مناسب انرژی کمک می کنند. اگر این اتصالات فرسوده و یا معیوب شوند منجر به بروز مشکلات الکتریکی و اتصال کوتاه شدن کمپرسور می شود. بنابراین به محض اینکه متوجه بروز هر گونه مشکل در رابطه با کمپرسور کولر گازی خود شدید، سریعا از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

نکته:

اگر کولر گازی شما مشکل دارد و متوجه کار نکردن کمپرسور آن شده اید، قبل از هر چیز، باید از دمای بدنه کمپرسور، از عمل کردن اورلود کولر گازی مطمئن شوید. زیرا زمانی که حرارت کمپرسور بالا باشد اورلود عمل کرده و جریان را قطع میکند. هرچند که این کار اصلاً توصیه نمی‌شود ولی اگر با چنین موردی برخوردید و احتیاج داشتید تا حرارت کمپرسور را سریع پایین بیاورید که بتوانید اورلود را وصل و آن را آماده کار کنید، می‌توانید بدنه کمپرسور را به‌ وسیله آب خنک‌ کنید تا کمپرسور زودتر راه‌اندازی شود.

اورلود یخچال فریزر

اورلود موتور یخچال یا اورلود کمپرسور یخچال، قطعه ای محافظتی بر روی کمپرسور است که از وارد آمدن آسیب ناشی از حرارت زیاد و یا جریان الکتریکی بیش از حد به دستگاه جلوگیری می کند و در این مواقع با قطع جریان برق کمپرسور سبب خاموش شدن آن می شود. اورلود یخچال که شکل آن را در بالا مشاهده می کنید، به صورت سری به پایه مشترک (کنتاکت c) کمپرسور متصل می شود. اورلود یخچال از نوع حرارتی است و در اثر کارکرد یکسره کمپرسور یخچال و افزایش دمای آن یا افزایش شار جریان به صورت ناگهانی، سبب تحریک صفحه بی متال شده و موجب قطع جریان برق کمپرسور خارج شدن آن از مدار می شود.

علت اورلود یخچال چیست؟

اورلود یخچال به دلایل زیر ممکن است روی دهد:

 • افت یا افزایش ولتاژ
 • کاهش گاز مبرد یخچال
 • خرابی ترموستات یخچال
 • خرابی کمپرسور
 • گرمای بیش از حد محیط

در صورت اورلود یخچال فریزر، برای خارج کردن دستگاه از این وضعیت ابتدا اجازه دهید مدت زمانی سپری شده و دمای کمپرسور یا موتور یخچال کاهش یابد. اگر ایرادی وجود نداشته باشد، اورلود باید به حالت عادی خود برگشته و مجددا کمپرسور به کار بیوفتد و اتومات کند. برای خنک کردن کمپرسور می توانید مدت زمانی را منتظر مانده تا خنک شود و یا به کمک حوله خنک و نمدار و با دقت و احتیاط آن را خنک کنید. در صورتی که پس از خنک شدن کمپرسور، اورلود یخچال به حالت عادی برنگشته و هنوز موتور به کار نمی افتد، نشان از وجود مشکلی در دستگاه است که می تواند به موارد بسیاری مربوط باشد. لذا حتما باید با تعمیرکار متخصص تماس بگیرید تا عیب یابی دقیق انجام شود.

خرابی اورلود یخچال می تواند منجر به مشکلاتی از جمله خاموش شدن یخچال و یا روشن نشدن یخچال شود. در این رابطه در کاراباما بیشتر بخوانید.

تست اورلود یخچال

نحوه تست اورلود یخچال فریزر با استفاده از مولتی متر بسیار ساده است و برای تست اورلود یخچال کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا یخچال فریزر را خاموش کنید و دوشاخه آن را از برق جدا کنید.
 • اورلود حرارتی در کنار رله PTC با پایه های کمپرسور قرار دارد. کافیست رله را از کمپرسور جدا کرده و سپس اورلود کمپرسور را خارج کنید.
 • هر دو سیم اورلود را از پایه های آن جدا کنید. سپس مولتی متر را بر روی تست اتصال (conectivity) یا تست دیود تنظیم نمایید.
 • یکی از سیم های مولتی متر را به یک پایه اورلود حرارتی و دیگری را به پایه دیگر اورلود کمپرسور متصل نمایید.
 • اگر متوجه شدید اتصال وجود دارد، این بدان معنی است که اورلود سالم است و بدرستی کار می کند و نیازی به جایگزینی آن نیست.

تست اورلود یخچال با استفاده از مولتی متر- داشتن اتصال

 • اگر هیچ اتصالی را مشاهده نکردید، 5 الی 10 دقیقه منتظر بمانید و دوباره اورلود را تست کنید. در صورتی که هیچ اتصالی ندیدید، این بدان معنی است که اتصال داخلی اورلود یخچال شما قطع شده است و شما باید اورلود را با یک اولود جدید در همان رنج جایگزین نمایید.

تست اورلود یخچال با استفاده از مولتی متر- نداشتن اتصال

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
اسماعیل

سلام اورلود کولر گازی کجای کمپرسوره؟ داخلش منظورمه

پاسخ دهید

چاسب حیدری

علامت p11 در کولر تراست ایستاده نشانه چیست؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  تا امشب ارور کامل کولر گازی تزاست در سایت اپلود میشه و میتونید مراجعه کنید
  و لطفا سولات را در بخش مربوط به همان سوال بپرسید تا زودتر جواب داده شود
  با تشکر

  پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  به صفحه مربوط به ارور کولر گازی تراست مراجعه شود
  ارور کولر گازی تراست

  پاسخ دهید

جی وی دی

کمپرسورهای قدیمی مانند کریر رله اورلودشان بیرونی و بالای انها می باشد تصویر رله تخت می باشد

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  بله شما درست میفرمایید کمپرسورهای کمی قدمی تر اورلودشان در بیرون وبالای دستگاه قرار دارد که در مسیر com سیستم نصب میشوند

  پاسخ دهید

محمداکبری

سلام
کولر گازی سامسونگ هیجده هزار ک گاز داره ولی کمپرسور تا روشن میشه ی صدایی میده وخاموش میشه
هرچیم گشتم اورلود کولر گازی رو ندیدم ک چکش کنم
البته از خازنشم نیست دیگه درسته؟؟چون تا میزنیم بیست ثانیه گار میکنه بعد کمپرسور خاموش میشه درحالی ک فن روشنه هنوز
لطفا راهنمایی کنید ممون میشم

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  1- اولا که اورلود کمپرسور های جدید داخل آنها نصب شده یا اصطلاحا اینترنال است و قابل دسترسی و چک گردن نیست و این به این معنی است که اگر خراب شود کمپرسور باید تعویض شود ولی این اتفاق یه ندرت پیش میاید که برای تست کردن آن باید حتما اطلاعات کافی داشته باشید
  2-(البته از خازنشم نیست دیگه درسته؟؟) به چه دلیلی این حرف رو میزنید خارن هم باید چک بشه جتما
  در این مورد شما باید آمپر دستگاه رو بگیرید ولتاژ برق رو چک کنید و کلا کمپرسور زو مستقیم تست کنید که عموما این در تخصص شما نیست و حتما در این باره باید با تعمیرکار مشورت کنید

  پاسخ دهید

محمد حسين بلاغي

سلام
كولر گازي ما سامسونگ 19 هزاره. مدتي هست كمپرسور قطع ميشه و فن بيرون و داخل كار مي كنه. پس از مدتي مثلا ربع ساعت دوباره وصل ميشه. ظاهرا اورلد باشه. اما دليل قطع شدنش چي هست؟ جريان برق كه ضعيف هست كه قوي نيست! اگه جريان ضعيف بشه هم احتمال قطع اورلد هست؟ معمولا شب ها اين اتفاق نمي افته. گاهي دو روز خوب كار مي كنه و گاهي هم يك روز پشت سر هم قطع ميشه كه ديگه قيد استفاده از كولر گازي تو اون روز رو بايد زد.
در مورد اينكه گرماي كمپرسور باعث قطع اورلد ميشه ، علت گرم شدن كمپرسور چيست؟ آيا خرابي هست يا …؟ مثلا چطوره دوروز كار مي كنه گرم نميشه قطع بشه اما يك روز ديگه قطع ميشه؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  ببنید اینکه میگید فن بیرونی کار میکند ولی کمپرسور نه یعنی این که کمپرسور شما به دلیل یک سری مسایل که در زیر عرض میکنم با مشکل مواجه میشود که فقط با چک کردن امپر و زمان ان قابل تشخیص است
  1- سرویس نشدن کولر و زیر بار ماندن در ساعات گرم روز (اورلود کردن)
  2- جریان کم و نامنظم برق ورودی که باعث بالا رفتن امپر دستگاه شده و منجر به اورلود کولر گازی خواهد شد
  3- کمبود گاز سیستم که باعث اورلود شدن کولر میشود
  4- مشکل در بر فرمان با کنتاکتور کولر گازی
  اگر تعمیرکار نیستید حتما تا صدمه ندیدن کمپرسور کولر با یک تعمیرکار ماهر مشورت کنید

  پاسخ دهید

بنیامین

سلام
کولر گازی ما بکو 18000 هست.
دو شب پیش سه راهه ای که سیم کولر بهش وصل بود جرقه زد و کلیدش سوخت. سیم کولر رو مستقیم به برق وصل کردم کار میکنه اما کمپرسور روشن نمیشه، یعنی فن بیرون روشنه و باد هم میزنه اما بدون کمپرسور (باد خنک نداره).
آیا کمپرسور سوخته؟ فیوز داره که اول اونو تست کنم؟
اگه کمپرسور سوخته باشه هزینه اش چقدره؟
با تشکر

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  احتمال سوختن کمپرسور خیلی کمه احتمال خیلی زیاد برد یا سیم کشی کولر شما با مشکل مواجه شده با یک تعیمرکار برای برسی مشورت کنید

  پاسخ دهید

سجاد کاظمی

سلام کولر گازی ایستاده سامسونگ ۵۰ هزار دارم حدود ۹ سال هست الان وقتی روشن میکنم از صبح حدود ساعت ۲ بعد ازظهر کولر ریست میشه و تمام تنظیمات از نوع باید انحام بشه مشکل از کجاست در ضمن این موارد انجام شده( تعویض خازن- تعویض سنسور محیط پنل داخلی- تعویض. سنسور سرما و گرما- تعویض برد کامل پنل داخلی- تعویض برد نمایشگر پنل_ تعویض فیوز ) ولی بازم مشکل ریست داره جالب اینحاست فقط در طول روز هست و شب اصلا این اتفاق نمی افته فقط از ساعت ۲ الی ۶ غروب گرما زیاد و نور افتاب اینجور میشه کمک کنید

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  ظاهرا شما همه چیه کولرو عوض کردن به جز کمپرسور
  ببین تمام کولر هایی که از لحاظ کمپرسور ضعیف هستن یعنی کمپرسور اونها ضعیف شده یا اینکه کثیف هستن و سرویس نشدن معمولا تو گرمای ظهر تابستان کم میارن و با مشکل مواجه میشن و ریست شدن برد هم میتونه یکی از علت های همین موضوع باشه ولی اینکه شما میگید برد رو هم عوض کردید جای سوال داره که باید کولر برسی بشه حتی کمپرسور کولر

  پاسخ دهید

سلام خسته نباشید.
ایا میشه اورلود کمپرسور را تعویض کرد

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  ما دو نوع اورلود داریم داخلی و بیرونی. کولرهای قدیمی معمولا بیرونی بودن که قابل تعویض بود. ولی اورلودهای امروزی اکثرا داخلی بوده که با خراب شدن باید کل کمپرسور عوض شود.

  پاسخ دهید

کوروش

سلام اگر بعد از سرد شدن کمپرسور مجددا موتور کاد نکرد و حالت اورلود داشت ایراد از چیست لطفا بر اساس اولویت بفرمایید ممنون

پاسخ دهید

علی حسنوند

سلام
من یه اسپلیت 30 هزار وست پوینت نو خریدم وقتی نصاب کارهای نصب رو انجام داد و کولر رو روشن کرد فقط فن عمل میکرد و کمپرسور هیچ عکس العملی نداشت
کنداکتور و خازن رو هم چک کرد مشکلی نداشتن نوبت کمپرسور رسید که وقتی دستگاه اهم متر بهش متصل کرد هیچگونه اهمی نداشت
حالا موتور رو دادم باز کنه شاید ایرادش برطرف بشه چون کمپرسور نو هستش شما چه احتمالی میدید؟
با تشکر از راهنمایی های دقیق تون

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  اگر دستگاه شما گارانتی دارد که مستقیما با خدمات پس ار فروش شرکت تماس بگیرید و اگر فاقد گارانتی است تعمیرکار میتوانه به صورت مستقیم به کمپرسور برق بده در این حالت مطمنا مشخص میشه که کمپرسور سالمه یا نه حتما اول این کارو بکنید

  پاسخ دهید

مهدی پناهی خو

سلام
از اسپیلت ۳۰ هزار kg استفاده میکنم
ابتدای روشن شدنش خوب کار می کنه مشکلش اینه که بعد از روشن کردنش و رسیدنش به دمای تنظیم شده وقتی که دوباره باید کمپرسور بیاد تو سرویس فقط فن کمپرسور روشن میشه و مدام باد گرم می زنه
اما با در اوردن باتری از روی کنترل و خاموش و روشن کردن اسپیلت و گذاشتن دمای تنظیمی روی دمای پایین باد سرد میاد و دیگه کمپرسور آف نمی کنه
آیا مشکل از ترموستات هست یا از اورلود؟
ممنون از راهنمای تون

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  مشکلی که شما مطرح کردید بیشتری میتونه از برد کولر یا اینکه از اشکال در سیستم مثل کمبود گاز یا کمپرسور باشه ولی برای مطمن شدن سیستم حتما توسط بک تعمیرکار بازدید بشه

  پاسخ دهید

سیدمرتضی

باسلام وتشکر از مطالب مفیدتون
ابادان زندگی میکنم، و تو این شهر با این گرمای جهنمی ، پنج نفر تعمیرکار کارکشته نتونستن کولرو منودرست کنن
یک کولر دوتکه موتور روتاری جنرال خریدم یک تابستون کارکرود کمپرسور سوخت،وتعمیرکار کمپرسورشو تعویض کردوپیستونی تکامسه اصل امریکا گذاشت و اونم بعد از یکماه سوخت،خلاصه بعد از چندین بار شوک دادن وگاز زدن گفتن لوله مویی و تعمیرکارت تعویض نکرده،منم که واقعا کلافه شده بودم از دست تعمیرکارا،به پیشنهاد دوستم و مشورت با یک تعمیرکار به اصطلاح حرفه ای کمپرسور کولترون 30هزار تایلندی خریدم و تعمیرکار نصب کرد و تمام لوله مویی و فشار لوله مویی و….موارد ورعایت کرد،دو روز اول باد نسبتا خنکی داشت اما الان چند روزیه ظهر که میشه کمپرسور از کار می افته و اورلود میکنه.و عصر که هوابهتره شروع بکار میکنهزنگ زدم تعمیرکار میگه نحسی افتاده به جون کولرت بفروشش وگرنه میسوزه،میخواستم بدونم ایا موتور نیم سوز یا ضعیف شده یا مشکل جای دیگست،ممنون میشم جواب منو بدین??

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  ببین دوست عزیر زمانی که کمپرسور میسوره وظیفه اصلی تعمیرکار اینه که دلیل سوختن کمپرسور رو عوض کنه نه اینکه فوری کمپرسور رو عوض کنه با توجه به تمام شرایطی که شما توضیح دادید احتمال کیپی در سیستم مثل شیربرقی لوله مویی و یا دوپهن شدن لوله بسیار زیاد وجود داره که باید برطرف بشه این که میگن کولر نجس شده حرف درستی نیست ولی اگر کسی رو در شهرستان ندارید که این کار را انجام بدهد کولر ولوله ها رو عوض کنید چون واقعا عوض کردن یک کمپرسور دیگر بدون برطرف کردن عیب به صرفه نیست

  پاسخ دهید

محمد مهدی ظهوری

اورلد در کولر گازی از نوع حرارتی است یا مغناطیسی؟

پاسخ دهید

سلام خسته نباشی یکعدد کولر 13000 ال جی روتعویض موتور کردم اما بعد از کارکرد1ساعت موتور اورلود میکنه درضمن فشار ساکشن رو 50نگه دارم یا رو70 دارم اورلود میکنه رو فشار 50psiآمپر 5.2هست اما بازم اورلود میکنه خازن هم 35mfهست !!!!!

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست عزیز قبل از تعویض کمپرسور علت سوختن کمپرسور قبلی رو متوجه شدید ؟ قبل از تعویض لوله مویی و شیر برقی و مسیر لوله کشی رو از لحاظ مشکل برسی کردید ؟ سیستم رو قبل از تعویض کمپرسور شستشو دادید ؟

  پاسخ دهید

مرتضی

ممنون اقای پیرنیا,دیروز به تعمیرکارش زنگ زدم و گفتم که شبها مولر خوب کار میکنه و ظهر که میشه کولر باد گرم میده ,نظرش این بود که مشکل از کیت یا سنسور کولره, از اونجایی که لوله مویی و لوله های کولر تعویض شده به نظرتون حدسش درسته یا اینکه کمپرسور ضعیف شده؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  نخیر به هیچ عنوان از سنسور یا برد نیست معمولا کولر هایی که دارای هر مشکلی هستند موقع کاردکردن در ظهر مشکل خودشون رو نشون میدن و زیر بار میخوابن حتما بیشتر برسی کنید

  پاسخ دهید

محمد مهدی ظهوری

سلام
وظیفه رله در اسپلیت چیه و چطور عمل میکنه؟

پاسخ دهید

سلام جناب آقای پیرنیا،مشکل را پیدا کردم سیکل چرخش گاز هیچ موردی نداشت ایراد در فن کندانسور بود ک بعداز حدود1ساعت اورلود میکرد و ازحرکت بازمیاستاد وبعدموتورهم اورلود میکرد!!!!مشکل فن را حل کردم بعد کولر اوکی شد!!!!

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  افرین کارت عالی بود همیشه باید برای تعمیر یه وسیله دقت و حوصله داشتت.

  پاسخ دهید

متشکرم

پاسخ دهید

با سلام می خواستم بدونم روش تست سلامت موتور فن بیرونی با مولتی متر مثل تست کمپرسور هست؟
همچنین می خواستم بدونم بدونم روش تست سلامت موتور فن داخلی (اواپراتور)با مولتی متر به چه شکل می باشه؟
ممنون

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  تست تمامی موتور های الکتریکی تقریبا شبیه هم است ولی به زوری اموزش مفصلی در این باره در سایت اپلود خواهیم کرد

  پاسخ دهید

مسعود

سلام.
یه کولر 24 هزار پنجره ای سانیو دارم.پرتاب باد کولر زیاده ولی حس میکنم سرماش کمه.البته این بیشتر در ساعات گرم عصره .آمپر کولر را گرفتم 13 آمپره.سوال کردم گفتن گازش مشکل نداره.راهی برای سرد ترکردن آن است.اگه فن را عوض کنم.(دور پایین). پرتاب کم بشه روی خنکی تاثیر داره.چون فنش سه دور داره-1300-1000-900

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  اگر کولر رو سرویس نکردید حتما اولین کاری که میکنید این باشد که کولر رو شستشو و سرویس کنید و فیلتر های جلویی کولر رو تمیز کنید درباه سوال دوم هم باید بگم که بله با کم کردن دور فن به دلیل بیشتر برخورد کردن باد با کویل ها سرمای هوای خروجی سردتر است

  پاسخ دهید

خلیل تیموری

سلام استاد
کولر گازی lg دارم چند وقتیه وقتی روشن میکنمش شروع میکنه ب چشمک زدن چراغ روش ولی ب کار نمیفته همینطور فقط چشمک میزنه ..البته هر ده بار که اینکارو میکنم و خاموش روشن میکنم یک بار ب کار میفته و روشن میشه مشکل چیه؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست عزیز مطمنا کولر شما دارای مشکلی از ناحیه برد دستگاه یا کمپرسور هست که اگر تعمیرکار کولر گازی نیستید منطقی ترین راه تماس با تک تعمیرکار است برای بازدید چون در استفاده کردن در این حالت امکان اسیب رساندن به دیگر قطعات را به همراه دارد

  پاسخ دهید

سلام مهندس من تازه نصب و سرویس یاد گرفتم،یه کولر سوپر جنرال سی هزار سرویس کردم موقعی که داشتم مهره اتصال لوله برگشت همون بزرگتره رو میبستم لوله پیشم خم شد ولی ترک نبرداشت وکیوم کردم راه اندازی هم شد خنکیش هم عالیه واسه کمپرسور مشکلی پیش نمیاد

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  بستگی داره که لوله چقد خم خورده باشه اگر از 25% بیشتر باشه که در دراز مدت برای کمپرسور و سیستم مشکل به وجود میاره یا اینکه با امبردست لوله رو تا جایی که میتونی به حالت اول برگردون با اینکه حتما لوله رو دوباره ببند

  پاسخ دهید

سلام مهندس دو متر لوله مسی واسه کولر سی هزار خوبه؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  در کوتاه مدت نخیر مشکلی ایجاد نمیکند ولی در دراز مدت مطمنا مشکل ساز خواهد شد حتما از حدعقل 5 متر لوله استفاده کنید و در صورت زیاد اضافه بودن این مقدار لوله میتوانید اضافی آن را به صورت حلقه در کنار کندانسور کولر گازی داشته باید.

  پاسخ دهید

محمد فرزانه

سلام جناب مهندس بنده کولر 24 اوجنرال دارم کمپرسور و فن داخل کار میکنند ولی متاسفانه سرمایش وجود ندارد لطفا راهنمایی کنید

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست عزیز عدم وجود سرمایس در زمان کارکرد کمپرسور دلایل بسیار زیادی دارد که به گفتن چند کلمه خلاصه نمیشود اگر شما تعمیرکار کولر گازی هستید باید برای کمک کردن اطلاعات بیشتری در اختبار ما قرار بدید واگر تخصصی در تعمیر کولر گازی ندارید حتما با یک تعمیرکار مشاوره کنید

  پاسخ دهید

تبریک به خاطر سایت پربار و سپاس از زحمات شما عزیزان

پاسخ دهید

سلام
کولر گازی ما یه مشکل پیدا کرده تازگیا
مثلا روی ۳۰ درجه انقدر خنک میکنه که یخ میزنم بعد یهو کمپرسور خاموش میشه و باد گرم میزنه هر چقدر هم که درجه رو کم میکنم کمپرسور روشن نمیشه،همیشه هم روزها این اتفاق میفته

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  اگر میتونید با یک دما سنج دمای محیط رو اندازه گیری کنید و مطمن بشید که دما سنج کولر گازی سالم باشه اگر مغایرتی داشت مطمنا کولر مشکل داشته و باید با یک تعمیرکار برای چک کردن تماس بگیرید

  پاسخ دهید

سلام مجدد
سوال دیگه ای داشتم که آیا امکان داره کولری که سالمه بدون داشتن مشکل و ایراد فنی و فقط به دلیل گرمای بیش از حد هوا و داغ شدن بیش از اندازه کمپرسور عملکردش مختل شه و خوب سرمادهی نکنه و کمپرسورش کار نکنه؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  نخیر دوست عزیز کولر گازی برای روزهای گرم ساخته شده و این با فلسفه ساخت اسپیلت مغایرت داره مگر اینکه شما در مناطق حاره ای و بسیار گرم زندگی کنید و از کولر گازی مناسب با اون مناطق (T3) استفاده نکرده باشید در غیر این صورت هرگونه اختلال در عملکرد کولر گازی در هر ساعت از روز به خرابی سیستم مربوط میشه

  پاسخ دهید

میلاد موزرمی

سلام جناب پیرنیا
من یک کولر پنجره ای اوجنرال ۱۸ هزار دارم که تقریبا دو روزی هست که کولر روی کمپرسور نمیره و اگر بره مثلا شب میره رو کمپرسور سرمایه عالیه داره بعد فردا ظهر کولر دیگها نمیره رو کمپرسور و باد گرم میده بیرون بعد جلو کولر که می ایستم یهو لحظه میره رو کمپرسور در حد دو ثانیه بعد تقریبا مثل اینکه زورش نرسه کمپرسور کاملا روشن نمیشه و دوباره باد گرم میشه . بنظرم خودم مشکل از کلید روشن کننده کولره . نظر جنابعالی چیه؟ ممنون از راهنماییتون

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  حتما کولر گازی رو سرویس کامل کنید یعنی به صورت کامل کویل هایی داخلی و بیرونی و فیلتر ها رو تمیز کنید به احتمال زیاد درست خواهد شد ولی اگر همچنان مشکل ادامه داشت و ششما امکانات فنی دارید یا اینکه تعمیرکار کولر گازی پنجره ای هستید حتما خازن کولر و کمپرسور رو چک کنید

  پاسخ دهید

میلاد موزرمی

جناب پیرنیا ممنون از راهنماییتون ، مشکل از گاز کولره که با توجه به اینکه اول تابستون کولر گاز گیری شده بود مجددا گازش خالی شده بود یه تعمیرکار آوردم کولرو چک کرد اونم با توجه به صحبتای من فکر کرد مشکل از خازنه که حتی خازنم خریده بود که بعد که کولرو نگاه کرد گفت گاز نداره . بهرحال قرار به گازگیری و رفع نشتی شد . خیلی ممنون از سایت خیلی خوبتون که رایگان مشاوره تعمیراتی میدین خدا خیرتون بده . بنده کارشناس سخت افزار کامپیوترم اگر مشکلی در زمینه کامپیوتر و یا حتی موبایل (البته نرم افزاری ) بود ایمیل بزنید حتما بتونم کمک کنم دریغ نمی کنم .

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  خواهش میکنم ما انجام وظیفه میکنیم دعای خیر شما از هر چیزی با ارزش تره

  پاسخ دهید

سلام
وقت به خیر
ممنونم از راهنماییتون و اینکه وقت میزارید جواب میدین

پاسخ دهید

مصطفی شلیجی

سلام وبا تشکر از سایت خوبتون

چرا هنگام تخلیه گاز از کولر گازی پنجره ای روتاری با گاز خارج شده روغن خارج شد؟
البته ما کاملا لوله ها را با ار ۱۱ و نیتروژن چند بار شستشو دادیم
چگونه بدونیم که کمپرسور روغن کم داره؟؟که باید اذافش کنیم؟؟
کندانسور عقب کولر .لوله های ورودی از کمپرسور به کندانسور عقب کولر پنجره ای خیلی خیلی گرم هستند .البته فقط لوله های بالا هرچه پایین بریم معمولی میشه تا پایین که کاملا طبیعی میشه؟؟؟؟

یک دنیا ممنون

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  خواهش میکنم لطف دارید
  به علت این که همراه گاز کولر گازی روغن وجود دارد هنگام خارج شدن همراه گاز مقداری روغن هم خارج میشود
  معمولا اگر روغن کمپرسور فاسد شده (زنگ آن سیاه شده یا همراه کف زرد خارج میشود) نیاز به تعویض دارد که باید کاملا تخلیه و جایگزین شود
  مقدار روغن هر کمپرسور نسبت به مدل و ظرفیت کمپرسور متفاوت است
  متوجه این قسمت سوال شما نشدم لطفا بیشتر توضیح بدین “کندانسور عقب کولر .لوله های ورودی از کمپرسور به کندانسور عقب کولر پنجره ای خیلی خیلی گرم هستند .البته فقط لوله های بالا هرچه پایین بریم معمولی میشه تا پایین که کاملا طبیعی میشه؟؟؟؟

  پاسخ دهید

مصطفی شلیجی

سلام
و یه دنیا ممنون از اینکه اینهمه وقتو صرف کمک به هم همنوعت میکنید
جزاک الله خیرا
ربی یمن علیک بلذریه الصالحه انه سمیع الدعا بی حق محمد واله محمد

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  خواهش میکنم خوشحال میشیم اگر بتونیم مشکلات دوستان رو در حد توان رفع کنیم

  پاسخ دهید

مصطفی شلیجی

لوله ی دهش کمپرسور به رادیاتور عقب کولر گازی پنجره ای روتاری ما خیلی خیلی گرم میشه
کجا اولین لوله ی اتصالی کمپرسور به رادیاتور عقبه هست دقیقا اولین ردیف لوله خیلی گرم میشه ؟؟
بعد ردیف های پایینی حرارت معمولی دارند
تا ردیف پایین لوله های رادیاتور عقب که کاملا بدون حرارتند
ایا این حرارت مشکلی رو نشون میده یا طبیعیه ؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  نه دوشت عزیز این کاملا طبیعیه و هیچ مشکلی وجود نداره گاز کولر گازی در هنگام خروج از کمپرسور در گرم ترین زمان خودش قرار داره

  پاسخ دهید

مصطفی شلیجی

سلام
وخسته نباشید

چیلر هایی که برای سردخانه های میوه وغیره استفاده میکنن از چه گازی استفاده میشه ؟ وچرا؟؟
یعنی بیشترین درجه ی تبرید مال کدوم گاز است ؟
گاز ار ۲۲ تا چند درجه زیر صفر میتونه محیط رو برودت بده ؟؟
بعد از ان چه میشه گاز داخل لوله ها یخ میبنده یا دیگه برودت نمیده
با تشکر فراوان

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  سردخانه های صنعتی با استفاده از امونیاک عمل تبرید را انجام میدن و اینکه هر گاز نسبت به طراحی سیستم و میزان استفاده در سیستم برودت اینجاد میکنه
  درضمن هیچ گازی در داخل لوله یخ نمیزنه چون به نحوی طراحی شده است که محیط مربوط رو به دمای مورد نظر رسانده و توسط ترموستات قطع شود

  پاسخ دهید

   مصطفی شلیجی

   سلام با تشکر از سایتتون

   یعنی سردخانه ها همه فقط از امونیاک استفاده میکنن؟؟

   بعضی از سردخانه ها رو من تو عکس دیدم که کمپرسور دارن

   پاسخ دهید

    کارشناس 1: پیرنیا

    استفاده کردن از امونیاک و کمپرسور دو مبحث جدا هستند که باید به صورت کامل برسی شود مطمانا سر فرصت به هر دوی این موارد رسیدگی خواهد شد

    پاسخ دهید

مصطفی جعفر

سلام … من اهواز هستم و یه کولر 12 دوو دارم …بعد از چهار سال کار کردن این دستگاه از دهانش آب می پاشید و بازش کردم و دیدم لوله چرب کرده و سرویس کار اومد پنل رو برد یک روز تحت فشار گذاشت و تمامی قسمتها رو به دقت چک کرد وبعد گاز گیری مجددش کرد و یه سرویس هم شد. خنکیش عالیه حتی تو گرمای بالای 50 درجه اما وقتی در اتاق کمی باز بمونه که خنکی اتاق کمی کمتر بشه دوباره بعد از چند دقیقه شروع به پاشیدن آب از دریچه می کنه…درین وتراز کولر هم کامل چک کردم…. دلیلش چی می تونه باشه…یعنی فقط وقتی در بستت حتی تو دمای 17 خوبه حتی تو روزای شرجی. ولی اگر دمای اتاق بیشتر از 24 بشه شروع به آب پاشی می کنه… دلیلش چیه

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  این توضیحات برای اینکه من بخوام جواب دقیقی خدمت شما عرض کن کافی نیست ولی اگر زمانی که شما درب اتاق رو باز میکنید پاچش اب دارد باید به این نکته توجه کنید که زمانی که دمای اتاق بالا میرود مخصوصا در مکان هایی که رطوبت هوا بالاست مقدار تخلیه آب هم بیشتر است و به احتمال قوی مشکل در تخلیه آب است زمامی که آب زیاد تر از حد معمول میشود یا اینکه ناودانی شما شکسته یا ترک دارد تمام این موارد باید بکی بکبی برسی شود

  پاسخ دهید

مصطفی

سلام … تفاوت کمپرسورهای حاره ای با معتدله چیست…. من ساکن خوزستان هستم و کولرهای زیادی به خصوص 12 و18 زیادی را دیدم که با برچسب یا معتدله به خوبی کار می کنند و سال ها به هیچ مشکلی هم برنخوردند… اگر دمای محیط از دمای مشخص شده بالاتر برود چه اتفاقی رخ می دهد

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  تفاوت این کمپرسورها در خیلی از موارد از جمله طراحی و قزعات داخلی آن بوده که مناسب و مخصوص شرایط حاره ای ساخته شده است این که کولر گازی معتدله در مناطق گرم کارکرد خوبی دارد یک بحث فرعی بوده زیرا ممکن است در دراز مدت با مشکل مواجه شود یا قطعات ایمنی آن با مشکل مواجه شود پس بهترین گزینه استفاده از کمپرسور کولر گازی مخصوص در محیط مخصوص خود است

  پاسخ دهید

حسین حمدانی

سلام امکان داره بفرمایید موتور رتوری بهتره یا پیستونی ونیز آیا رتوری حتما باید دو خازن داشته باشد منظورم خازن راه انداز اهم بالا که با برد همراه است در کولر تی سی ال استفاده شده . یا نه با یک خازن هم میشود

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  هر یک از کمپرسور های کولر گازی روتوری و پیستونی مزایا و معایب خاص خود را دارند که شما میتوانید با مراجعه به اموزش به این مزایا معایب اشنا شوید و اینکه ایا نیاز به داشتن 2 خازن است یا خیر باید عزض کنم که ایم مورد بستگی به طراجی کولر گازی شما دارد که توسط شرکت سازنده انجام شده است

  پاسخ دهید

حسین حمدانی

چرا کمپرسور 32هزار تی سی ال دو خازن دارد و چه فرقی با تک خازن ها دارد

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست عزیز تعداد خازن ها اصلا مهم نیست بلکه این ظرفیت خازن است که در راه اندازی موتور تاثیر دارد و باید بدانید که 2 عدد خازن 30 میکرو فاراد که سری شده اند با یک عدد خازن 60 میکروفاراد هیچ فرقی ندارد

  پاسخ دهید

فرازشیرزاد

سلام.اسپلیتهای سرمایش و گرمایش رو فقط در حالت سرمایش میشه شارژ گاز کرد ؟؟
اگر برای شارژ گاز از روش وزنی استفاده
نکنیم فشار توی هوای زیر صفر باید چقدر باشه؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  در حالت گرمایش هم میشه کولر گازی رو شارج کرد به شرطی که روی لوله رفت کول گازی که در حالت گرمایش به لوله گاز تبدیل میشه والف نصب شده باشه
  و نکته دوم هم اینه که در زمستان بهترین روش شارژ گاز کولر گازی ار زوش محاسبه ساب کول و سوپر هیت هست ولی به دلیل محاسبات زیاد بعد این روش از روش شارژ گاز به وسیله آمپر متر استفاده میشه

  پاسخ دهید

فرازشیرزاد

اگر کمپرسور کولر گازی با r22 توسط مایع گاز بشه(کپسول سروته بشه تا به جای گاز ، مایع وارد سیستم بشه)برای کمپرسور مشکلی ایجاد میشه ؟؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  بله امکان به وجو اومدن مشکل بالاست این کار اصلا اصولی نیست

  پاسخ دهید

خرابی کمپرسور

پاسخ دهید

سلام جناب پیرنیا.خسته نباشید.آقا اسپلیت جنرال 30 هزار دارم.دستگاه استارت ک میخوره موتور خیلی زور میزنه یعنی تهت فشار بالا قرار میگیره همزمان برق خونه رو هم ضعیف میکنه.ولی روشن نمیشه.موندم موتور سوخته یا کنتاکتورشه.ممنون

پاسخ دهید

البته ی اعترافی بکنم.من گاز کولرو خالی کردم بنا به دلایلی که بعدش برم موتورو با ازت شستشو بدم.لوله رفت و برگشت رو جدا کردم از شیر برگشت رو بستم رفت رو باز گذاشتم بعد از لوله برگشت ازت زدم ک از لوله رفت بزنه بیرون.این کار من درست بود یا نه.راهنمایی کنید

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  برای اطمینان از سالم بودن موتور و مشکل نداشتن در سیکل یا شیر برقی کولر گازی باید موتور را به صورت کاملا جدا از سیکل به صورت مستقیم تست کرد و اگر باز هم مشکل پابرجا بود با استفاده از یک خازن هارد استارت موتور را راه اندازی نمود تا از سالم بودن موتور اطمینان حاصل کنید

  پاسخ دهید

سلام کولر ۱۲۰۰۰اکای با قرار گرفتن کمپرسور در مدار صدای تق میاد ودو ثانیه از مدار خارج میشه مشکل چیه؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  این صدا از کدام قسمت کولر گازی شنیده میشود و اینکه آیا پنل داخلی کار میکند

  پاسخ دهید

مقتدی

با سلام و احترام
کولر من اسپیلته و مرتب لود و انلود می کنه دلیلش چی می تونه باشه؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  من منظور “لود و انلود” را متوجه نمیشوم لطفا واضع تر مشکل را توضیح دهید واگر با اصطلاحات آشنا نیستید به زبان ساده توضیح دهید

  پاسخ دهید

مقتدی

با سلام و احترام
کولر من اسپیلته و مرتب آف و آن میکنه یعنی مرتب کمپرسور در مدار میآید و از مدار خارج میشود، دلیلش چی میتونه باشه ؟
درضمن هنوزم سرویس نشده

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  این مشکل در چه حالتی به وجود میاد گرمایش کولر گازی یا سرمایش کولر گازی ؟
  اگر دمای کولر گازی در دمایی مناسب قرار داده شده است که نه کم است و نه زیاد حتما باید کولر گازی شما کاملا بازدید شود چون این مشکل دلایل زیادی دارد از جمله سرویس نشدن – شارژ گاز – خرابی کمپرسور و….

  پاسخ دهید

مصطفی

سلام
اواپراتور و فن کندانسور کولر دو تیکه ام روشن است ولی باد گرم از اواپراتور می اید ؟البته فکر کنم کمپرسور هم در مدار قرار نمیگیرد دلیلش چی میتونه باشه؟ لطفا منو راهنمایی کنید

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دلایل زیادی میتواند داشته باشد از جمله خرابی راه انداز موتور یا خرابی کمپرسور یا کیپ بودن سیکل کولر گازی که منجر به اورلود کردن کمپرسور میشود یا احتیاج به شارژ گاز داشتن کولر گازی شما

  پاسخ دهید

میثم صباحی پور هستم

سلام کولر دو تیکه گری دارم ارور E3میزنه و خاموش میشه بعد از سه دقیقه ،بعضی موقعه ها هم به ندرت کار میکنه و خاموش نمیشه .در دو حالت از نظر سرما هم مشکل نداره.میخواستم بپرسم ارورE3مال چیه .ممنونم از آبادان مزاحم میشم

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  امکان خرابی برد فرمان یا سنسور داخلی کولر گازی بالاست که باید این قطعات چک شده تعمیر یا تعویض گردد

  پاسخ دهید

محمد موسوي

سلام بزرگوار يه کولر گازي پنجره اي دارم زياد لود انلود ميکنه امپرش گرفتم اوکي گازشم مشکلي نداره کاملم سرويس شده

پاسخ دهید

حسن محمدی

آیامیشه اورلودروبرسرموتورکولرآبی ذاشت

پاسخ دهید

  کارشناس 2 : علوی

  سلام
  بله اورلود قطعه ایست که بالا رفتن دمای موتور برق وردی به موتور را قطع میکند

  پاسخ دهید

احسان

با سلام
من یک کولر 32 هزار اسپلیت ال جی دارم
چند روزی هست که کولر برودت کافی ندارد و با وجود اینکه دمای آنرا روی پایین ترین سطح خود یعنی 18 درجه قرار می دهم بعد از روشن کردن کولر حداکثر بیست دقیقه کار می کنه و بعد آف می کند و بعد از چند دقیقه که آف کرد آن می شود
با توجه به اینکه کولر پارسال سرویس نشده آیا ممکن است علت آف و آن مکرر و نداشتن برودت از این موضوع ناشی شود؟
لطفا راهنمایی کنید

پاسخ دهید

  کارشناس 2 : علوی

  سلام
  خوب قبل از هر کار یا تعمیر که نیاز باشد روی سیستم اعمال شود شما میبایست کولر گازی را سرویس کرده و اماده استفاده نمایید البته این بهتر است این سرویس توسط متخصص انجام شده تا از میزان گاز کولر گازی و موراد دیگر نیز مطمن شوند

  پاسخ دهید

سلام يه کولر گازی 18هزار پنجره ای دارم موتور قلمی. 25 دقیقه کار میکنه و خوبم خنک میکنه بعد حدود 20 دقیقه کمپرسور خاموش میشه و فقط فن تو سرویسه و این روند ادامه داره. ترموستاتم یک سره کردم بازم همين جوره. يه راهنماييم کنید. احتمال داره موتور نیم سوز شده باشه

پاسخ دهید

  کارشناس 2 : علوی

  سلام
  از سرویس شدن دستگاه مطمن هستید یعنی کولر گازی شما سرویس شده است ؟ و اینکه در همه ساعات روز این مشکل وجود دارد ؟

  پاسخ دهید

درود.من یک کولر گازی اجنرال سی هزار برای یک اپارتمان 75 متری دارم.کولر قبل از اینکه به دمای تنطیم شده که 22 درجه هست اف میکنه .هوای داخل به اندازه کافی سرد نیست ولی کوللر اف میکنه خواستم علت احتمالی بدونم.سپاس
ضمنا کولر 30 هزار اسکرول هست و دو ساله که گرفتمش

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست گرامی شما با چه دلیلی عنوان میکنید که کولر گازی قبل از سرد شدن کامل توسط هوا خاموش میشود و اینکه بعد از خاموش شدن چه زمان بهصورت اتوماتیک دوباره روشن میشود ؟ و حتما چک کنید که در درجه تنظیمی پایین تر این زمان خاموش شدن طولانی تر میشود یا خیر ؟

  پاسخ دهید

و صادقی

مهندس سلام
کولر اسپیلن 24 هزار گاسونیک دارم.
یک محافظ لیان که مخصوص کولر گازی هست گذاشتم سر راهش.
ظهر که روشن میکنم یا همون اول کار یا وسطای کار برق از محافظ قطع میشه.
دو راه دارم لطفا . لطفا نظرتون را درباره اونها بگید:
1 محافظ را بردارم
2 یک کولر کم مصرف بگیرم.
3 هر راه بهتری که شما پیشنهاد بدین.
ممنون.

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست گرامی قبل از هر موضوعی کولر گازی را سرویس کنید چون ممکن است به علت گرمای هوا و نصب نشدن کولر گازی در جای نامناسب یا سرویس نشدن کولر گازی در این ساعت از روز امپر بالایی مصرف میشود که باعث این مشکل میشود به هر حال قبل از خرید یک کولر گازی نو این کا را انجام دهید

  پاسخ دهید

احسان

سلام
کولر وست پوینت 32000 امروز ظهر بعد از دوساعت کار کردن خاموش شد و فقط چراغ سبزش چشمک میزد بعد از چند دقیقه با کنترل روشنش کرم و بدون مشکل کار میکنه . برای بار اول بود مشکلش چیه ؟ با تعمیر کار تماس بگیرم یا صبر کنم اگه دوباره اتفاق افتاد

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  نخیر نیاز به تماس با تعمیرکار نیست استفاده کنید اگر این مشکل چندین بار تکرار شد حتما این کار را انجام دهید ولی اگر کولر گازی را برای مدت چند سال سرویس نکرده اید حتما امسال این کار را انجام دهید

  پاسخ دهید

احسان
مهرداد

با سلام و خسته نباشید
یک کولر 12 هزار بود که حدود نیم ساعت در هوای گرم کار کنه اولود میکنه و موتور هم به شدت داغه گفتم شاید مشکل از شیر برقی باشه اونو از سیستم حذف کردم و برداشتم ولی بازم مشکل پا برجاست میشه لطف کنید راهنمایی کنید که چه چیزای دیگه ای رو تست کنم

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  از میزان گاز دستگاه اطمنیان دارید و اینکه مطمن هستید که فن داخلی و خارجی کولر گازی شما کاملا سالم هستند

  پاسخ دهید

   مهرداد

   فن ها کار میکنن منتها فن داخلی وقتی که کولرو روشن میکنی کار نمیکنه باید خاموش کنی با کنترل دوباره روشن کنی تا راه بیفته فن بیرون هم کار میکنه

   پاسخ دهید

    کارشناس 1: پیرنیا

    سلام
    این مشکل مربوط به برد فرمان کولر گازی شما ست که باید برد توسط تعمیرکار متخصص برد برسی و تعمیر شود

    پاسخ دهید

فرشاد خوشنود

کولر گازی اسپلیت میتسوبیشی ما که در حدود 10-12 سال است که کار می کند…در روزهای اخیر که هوا در خوزستان بسیار گرم است مرتب قطع و وصل می شود (آف می کند)، علتش چه چیزی می تواند باشد؟آیا اورلود خراب شده و مرتب جریان را قطع می کند؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  شاید محل نصب شما در جای مناسیی نیست یا اینکه کولر گازی سرویس سالیانه نشده است و در اوقات گرم سال زیر بار میماند حتما کولر گازی را سرویس و بفرمایید که ایا در ساعات بسیار گرم روز خاموش میشود ؟

  پاسخ دهید

محمد نوروزی

سلام
من یه کولر ال جی 12 هزار دارم برای محیط 40 متری که برخی اوقات با وجود کار کردن موتور پشت دیوار پنل داخل خونه باد گرم میده
نمایندگی چندین بار امده و خیلی کارها را انجام داد مثل تمیز کردن لوله های مسی چک کردن برق چک کردن گاز
که در اخرین مراجعه تشخیص دادن که مشکل فشار گاز زیاده و فشار گاز رو کم کردند
مدتی مشکل حل شد اما گهگاه باز مشکل ایجاد میشود
ایا کولر اورلود کرده و نمایندگی برای در رفتن از تعویض کمپرسور این کارها را انجام داده ؟
مشکل چیه ؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  اورلود موقتی است و بعد از مدتی از اورلود خارج میشود چون کولر گازی شما بعد از یک مدت دوباره به حالت سرمادهی بر میگردد و اورلود هیچ ربطی به تعویض موتور ندارد البته باید به این نکته هم توجه داشت که کولر گازی 12 هزار برای منزل 40 متری کمی ضعیف است

  پاسخ دهید

محمد غیبی

سلام..وقتتون بخیر..الان یه هفته است که اسپلیت سامسونگ ۲۵ هزارمون برامون نصب کردن..تاامروز خوب کار میکرد ولی امروز وقتی روشنش کردیم باد سرد نمیزنه..بهدموتورش که دست میزنیم داغ شده(الان ۲ساعت گذشته همچنان داغه)زیر لوله ای هم که از یونیت بیرونی میاد چربه..به نظر شما ایرادش از کجاست؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  به احتمال زیاد گاز کولر گازی شما تخلیه شده و نیاز به شارژ گاز مجدد دارد اگر دستگاه شما دارای گازانتی است جتما با نمایندگی رسمی سامسونگ تماس بگیرید و از خدمات گارانتی دستگاه خود بهرمند شوید

  پاسخ دهید

سلمان نامداری

سلام اورلود یخچال کجای کمپرسور و یخچاله.ممنون

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، اورلود یخچال معمولا بر روی کمپرسور یخچال قرار می گیرد.

  پاسخ دهید

سلام، ممکن هست توضیح بدهید چطور رله اورلود را از مدار خارج کنم یا بای پس ؟ با تشکر

پاسخ دهید

سلام ، یه فریزر دارم که یکدفعه از کار افتاد ، کمپرسور بین یک تا دو ثانیه روشن میشه و دوباره خاموش میشه بعد از 40 تا 50 ثانیه این چرخه تکرار میشه ، رله استارت را نشون تعمیر کار دادم گفت که رله استارت سالمه و کمپرسور سوخته برای همین سوال کردم که چطور رله اورلود را بای پس کنم یعنی کمپرسور را بدون رله اورلود راه اندازی کنم که مطمئن بشم رله خرابه یا کمپرسور سوخته ؟
چطور میتونم مطمئن بشم که کمپرسور سوخته؟
لطفا اگر ممکن هست راهنمایی بفرمایید

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، تست کمپرسور یخچال به روش های مختلفی امکان پذیر است. از جمله اندازه گیری مقاومت کمپرسور با اهم متر، اندازه گیری جریان یخچال (جریان آن باید حدود یک آمپر باشد) و بررسی روغن کمپرسور (روغن باید شفاف و تمیز باشد). برای تست رله نیز می توانید از نظر ظاهری و همچنین با استفاده از مولتی متر مقاومت پایه های رله را تست کنید.

  پاسخ دهید

سلام ببخشید اورلود یخچال فریزر هم در داخل کمپرسور هست یا داخل و ایا خنک نکردن یخچال ممکن از سوختن اورلود و رله باشه و به کمپرسور مربوط نباشه چطور باید فهمید ممنون از مطلب مفیدتون

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، اورلود یخچال فریزرها از نوع مقناطیسی است و معمولا روی کمپرسور سوار می شود. در مورد خنک نکردن یخچال شما دلایل مختلفی می تواند باعث بروز این مشکل شود که همه ان ها باید به دقت توسط تکنسین فنی بررسی شوند. شما برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله “۱۰ علت سرد نکردن یخچال فریزر و راهکارهای آن” را مطالعه نمایید.

  پاسخ دهید

یاسین

عرض سلام خدمت جناب مهندس و همه دوستان که این پست آموزشی مفید جناب مهندس رو مطالعه کردند.
جناب مهندس بعضی اورلودهای جدیدتر قدرتشون روش نوشته شده مثلا1/8 یا 1/4اما اورلودهای قدیمی اینطور نیستند اطلاعات فنی اونها رو چطور بدس بیاریم.ممنون

پاسخ دهید

سید یونس

سلام مطلب جالبی بود اما یک سوال اگر اورلود اینترنال بعد از خنک شدن برنگشت آیا چاره ای هست؟یا بابد قید کمپرسور رو زد؟

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، خیر لزوما چنین نیست. ممکن است اورلود معیوب شده باشد. بهتر است به کمپرسور و اورلود زمان دهید تا سرد شوند. اگر نشد بدنه کمپرسور و اورلود را خنک کنید و سپس سلامت کمپرسور و اورلود را بررسی نمایید.

  پاسخ دهید

عباس بذرافشان

تشکر خیلی اطلاعات مفیدی بود واقعا کاربردی

پاسخ دهید

حسين ماهراني

سلام يك كولر گازي مربوط به خنك كاري تابلو برق خنك نميكنه – كمپرسور ان روشن نميشه – دارم مرحله به مرحله اون تست ميكنم رله اور لود جدا كردم ويكسره به كمپرسور برق دادم روشن شد .
رله اورلود با اين كد JUX-45f bf540 -kb را مطابق روش تست رله اورلود يخچال تست كردم البته با يك لامپ تست روشن ميشه ايا مشكل مربوط به چي وقتي رله تو مدار قرار ميگيره روشن نميشه جايگزين اورله مشابه چي ميتونم قرار بدم

پاسخ دهید

  سلام دوست عزیز
  اگر دستگاهتون نیاز به سرویس یا تعمیر داره می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان تعمیر و سرویس دستگاهتون رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

مهدی پورراهدار

بسیار عالی و مفید

پاسخ دهید

غلامرضا

سلام یک رله یخچال سامسونگ خریدم از نو SECOP سفید آیا ااورلود دارد نیازی به گرفتن ااورلود نیست

پاسخ دهید

  سلام دوست عزیز
  اگر دستگاهتون نیاز به سرویس یا تعمیر داره می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر و سرویس دستگاهتون رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

فدائی

با عرض سلام لطفا در این مورد به من راهنمایی کنید ؟ یخچال فریزر ما تا موقعی که سرد است نرمال کار میکند بعد از چند 5ساعت کار وقتی روشن میشود 30 ثانیه کار میکند و خاموش میشود بعد 10 دقیقه دوباره روشن میشود وتایم زیادی حدود 50 دقیقه کار میکند بع د از 12 کار بعد خاموش شد موقع روشن شدن تک تک میکند ولی روشن نمی شود بایستی دو شاخه از پریز خارج شود وبد از دوساعت استراخت وقتی دو شاخه را به پریز میزنی یخچال شروع بکار میکند وتا 5 ساعت نرمال کار میکند و سیکل بعدی دو باره شروع میشود لطفا راهنمایی کنید که عیب از کجاست خیلی تحقق کردم ولی نتیجهای نکرفتم . متشکرم

پاسخ دهید

مصطفی

اورلودها در چه دمایی عمل می کند

پاسخ دهید