۱۰ علت سرد نکردن یخچال فریزر و راهکارهای آن + علت یخ نزدن فریزر

سرد نکردن یخچال فریزر و یخ نزدن فریزر

یکی از مشکلاتی که گریبان گیر بسیاری از افراد است، سرد نکردن یخچال فریزر می باشد. منظور از سرد نکردن یخچال، حالتیست که دستگاه کار می کند اما نمی تواند به اندازه کافی دما را کاهش داده و خنک نماید. بنابراین سرد نشدن یخچال می تواند به فساد زودتر مواد غذایی، فشار بیشتر بر روی کمپرسور، بروز مشکلات دیگر همچون یکسره شدن موتور یخچال و چندین دردسر دیگر بیانجامد.

اما علت سرد نکردن یخچال را نمی توان یک مورد خاص نام برد. از آنجا که یخچال برای رسیدن به عملکرد اصلی خود از مجموعه ای بهم مرتبط تشکیل شده، ایراد در هر یک از بخش های مهم آن می تواند عملکرد دستگاه را بهم ریخته و منجر به افت دمای داخل یخچال و سرد نکردن دما به اندازه کافی گردد.

در این مقاله از کاراباما، ۱۰ علت اصلی سرد نکردن یخچال را که شامل موارد فنی و غیر فنی می باشد، بیان کرده ایم. همچنین در انتها به مواردی که علت یخ نزدن فریزر هستند، اشاره می کنیم. در صورتی که یخچال فریزر شما دچار مشکل شده و خنک نمی کند یا فریزر یخ نمی زند، با ما همراه باشید تا از نحوه رفع مشکل خود مطلع شوید.

اگر از دانش فنی و تجربه تعمیرات یخچال فریزر برخوردار نیستید، شدیدا توصیه می کنیم که با یخچال خود آزمایش نکنید! هزینه خرید یخچال فریزر این روزها بسیار بالا بوده و هرگونه دستکاری غیر تخصصی در آن می تواند به بروز مشکل و خرابی یخچال بیانجامد.

کاراباما با داشتن صدها متخصص مجرب یخچال فریزر در اقصی نقاط استان، در سریعترین زمان و به حرفه ای ترین شیوه، هرگونه خدمات سرویس و تعمیرات یخچال را برای انواع برندها و مدل های یخچال به صورت گارانتی شده ارائه می نماید. کافیست با ما تماس گرفته و یا با تکمیل فرم آنلاین درخواست خود را ارسال نمایید.

علل سرد نکردن یخچال

قبل از آنکه عملکرد خنک کنندگی یخچال خود را بسنجید، باید بدانید که بهترین دمایی که مناسب بخش یخچال و بخش فریزر یخچال فریزر یا ساید بای ساید شماست، چه دمایی است؟

بر طبق تحقیقات صورت گرفته و همچنین آمار سازمان غذا داروی آمریکا (FDA)، بهترین دمای میانگین سالانه برای یخچال بازه ۲ تا ۵ درجه سانتیگراد (کمتر از ۴۰ درجه فارنهایت) و بهترین دمای مناسب برای فریزر ۲۰- تا ۱۷- درجه سانتیگراد (حدود ۰ درجه فارنهایت) می باشد. البته باید توجه داشت که تنظیمات دمایی یخچال در تابستان و زمستان باید متفاوت باشد. معمولا در تابستان دمای مناسب ۳، ۴ درجه است و در زمستان ۴، ۵ درجه؛ یعنی یک درجه افزایش در تابستان به دلیل گرمای هوا!

توجه داشته باشید که اگر یخچال را به تازگی خریداری کرده اید، پس از نصب آن و اعمال تنظیمات، باید به مدت ۲۴ ساعت به دستگاه فرصت دهید تا به شرایط پایدار برسد. در صورتی که پس از یک شبانه روز یخچال به دمای تنظیم شده نرسید و نتوانست به اندازه کافی سرد کند، آنگاه با نمایندگی تعمیرات یخچال تماس بگیرید.

ترموستات اهرمی یخچال جهت تنظیم دمای یخچال فریزر
۱- تنظیم نبودن دمای یخچال فریزر

گاهی علت سرد نکردن یخچال و یا علت یخ نزدن فریزر، خرابی قطعه و معیوب بودن چیز خاصی نیست و صرفا ایراد از تنظیم نبودن دمای دستگاه است. اگر از یخچال فریزرهای قدیمی استفاده می کنید، تنظیم دما به کمک ترموستات های ولومی و در مدل های جدیدتر، به کمک کلیدها و صفحه دیجیتال انجام می شود. بر طبق آنچه که اشاره شد در فصول سرد و گرم سال از تنظیم بودن دما یا درجه یخچال خود مطمئن شوید.

۲- وجود مانع بر سر راه گردش هوا

در داخل یخچال فریزرها از دریچه های هوایی و فن هایی استفاده شده که وظیفه به جریان انداختن و گردش هوا در داخل محفظه یخچال را برعهده دارند. طبیعتا اگر بسته های حجیم و بزرگ وسایل و مواد غذایی را در مقابل این فن ها و دریچه ها قرار دهید، گردش هوا به درستی اتفاق نیوفتاده و سبب یکنواختن نبودن دمای داخل یخچال و سرد نکردن آن می شود.

۳- مواد غذایی بسیار در داخل یخچال

اگر مواد غذایی بسیاری را در داخل یخچال قرار دهید، به طوری که از ظرفیت مجاز آن بیشتر شود و مواد به صورت فشرده و روی هم کیپ شده قرار بگیرند، گردش هوای سرد در داخل دستگاه ممکن نبوده و به کمپرسور فشار وارد می شود که ممکن است نتواند پاسخگوی آن میزان از کاهش دما باشد. بر اساس دفترچه راهنما و با توجه به ظرفیت یخچال فریزر خود در درون آن وسایل بگذارید.
تعویض لاستیک درب یخچال

۴- ایراد درب یخچال

در صورتی که قفل درب یخچال معیوب باشد و درب دستگاه به درستی بسته نشود، دمای داخل آن نمی تواند ثابت بماند و با خروج هوای سرد شاهد گرم شدن فضای داخل یخچال خواهید بود. همچنین یکی از مهمترین مواردی که حتما باید از درستی کارکرد آن مطمئن شوید، واشر یا لاستیک دور درب یخچال است.

اگر لاستیک درب یخچال کنده یا پاره شده، شل شده و یا از درب جدا شود، به گونه ای که اجازه ورود هوای گرم بیرون را به داخل یخچال بدهد، مشکلات بسیاری از جمله خنک نکردن یخچال را در پی خواهد داشت. غیر از این مشکل، برفک زدن یخچال نیز به مرور اتفاق افتاده و دستگاه به طور کلی از کارکرد درست خود فاصله خواهد گرفت.

نحوه تعویض لاستیک درب یخچال در این مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

۵- معیوب بودن کمپرسور و رله کمپرسور

کمپرسور یخچال با فشرده کردن گاز مبرد و پمپاژ آنان به داخل کویل ها یا همان لوله های سیاه یخچال، از مهمترین قطعات اصلی یخچال به شمار می رود. یک علت اصلی سرد نکردن یخچال، معیوب بودن کمپرسور و یا رله استارت آن است.

در صورتی که به ایراد کمپرسور مشکوک شده اید، ابتدا رله استارت کمپرسور را تعویض کنید. زیرا تعویض این قطعه بسیار ارزانتر و آسانتر است. اگر مشکل برطرف نشد، مشکل از خود کمپرسور است. اگر فن فریزر کار می کند اما یخچال خنک نمی کند، یکی از نشانه های معیوب بودن کمپرسور است. تعویض کمپرسور بسیار تخصصی و حساس است و حتما باید توسط تکنسین انجام شود.

۶- کمبود گاز مبرد

یکی از مهمترین دلایل سرد نکردن یخچال کمبود گاز مبرد در سیکل سرمایشی است. در صورتی که نشت گاز سبب کاهش آن در سیکل یخچال شده باشد، می تواند اثراتی همچون سرد نشدن یخچال، داغ شدن کمپرسور و غیره را مشاهده کرد. در این مواقع احتیاج به شارژ گاز یخچال توسط تکنسین متخصص است.

تمیز کردن لوله های کندانسور در پشت یخچال فریزر

 

۷- ایراد لوله های کندانسور

لوله ها یا کویل های کندانسور همان لوله های سیاه رنگ پشت یخچال های قدیمی اند. در مدل های جدیدتر یخچال فریزر این لوله ها آشکار نیستند. در لوله های کندانسور مبرد گازی شکلی که گرمای مواد داخل یخچال را جذب کرده با هوای محیط در تبادل بوده و با از دست دادن گرما مجددا به مایع تبدیل می شود.

در صورتی که مانعی سبب تبادل حرارتی بین گاز درون لوله و هوا شود، فرآیند خنک شدن مبرد مختل شده و می تواند سبب سرد نشدن کافی یخچال فریزر شود. نشست گرد و غبار و آلودگی بر روی لوله های کندانسور و یا گرفتگی و مسدودیت آنها از جمله موانع هستند.
مطمئن شوید که لوله های کندانسور تمیز و بدون مسدودیت هستند. همچنین از وجود فضای کافی در اطراف یخچال و لوله های کندانسور و نیز تهویه هوای مناسب در محل یخچال اطمینان حاصل کنید.

۸- معیوب بودن فن کندانسور

فن کندانسور در پایین یخچال و در کنار کمپرسور قراردارد. وظیفه فن کندانسور خنک کردن کمپرسور و لوله های کندانسور است. در صورتی که عملکرد فن کندانسور به درستی انجام نشود، به افزایش دمای کمپرسور و داغ شدن موتور یخچال و در نتیجه افت دما (یعنی گرم شدن داخل یخچال) می انجامد. یکی از نشانه های خرابی فن کندانسور، سرد نشدن قسمت یخچال و قسمت فریزر با هم است. البته توجه داشته باشید که در یخچال هایی که لوله های کندانسور در پشت دیده می شوند، فن کندانسور وجود ندارد. فن باید آزادانه قادر به گردش باشد و هیچ آلودگی و یا جسمی سبب چرخش آن نشود، بنابراین در صورت شکستگی پره ها و یا نیم سوز شدن موتور فن، آن را تعویض نمایید.

۹- خرابی فن اواپراتور

هنگامی که درب یخچال را باز می کنید و هوای خنک به بیرون پرتاب می شود، درواقع نشانه ای از کارکرد معمول و درست فن اواپراتور است. این فن در پشت بخش فریزر قرار می گیرد و در صورت خرابی آن مشاهده می شود که قسمت فریزر دمای سرد و ثابتی دارد اما بخش یخچال به اندازه کافی خنک نمی شود. همچنین اگر یخچال صداهای عجیبی شبیه به غرغر کردن تولید می کند، می تواند به دلیل خرابی فن اواپراتور باشد.

فن اواپراتور یخچال فریزر

۱۰- خرابی دمپر هوای یخچال

دمپر هوا میزان هوای خنک جا به جا شده بین بخش فریزر و یخچال را کنترل می کند. از طریق این دریچه در داخل یخچال، هوای خنک و سرد در قسمت فریزر به بخش یخچال منتقل شده و آن را خنک می کند. اگر دمپر هوا نتواند باز شود، در حالی که دمای بخش فریزر ثابت است، دمای بخش یخچال تحت تاثیر قرار گرفته و افزایش می یابد. تعویض دمپر هوا راه حل رفع مشکل است که باید توسط تکنسین انجام شود.

علت یخ نزدن فریزر

یخ نزدن فریزر می تواند به دلایل ساده، همچون پایین نبودن دمای بخش فریزر به اندازه کافی روی دهد و یا ممکن است به دلیل خرابی یک قطعه اتفاق بیوفتد. قطعاتی که می توانند در یخ نزدن فریزر سهیم باشند، عبارتند از:

 • ایراد کویل ها یا لوله های کندانسور
 • خرابی فن اواپراتور
 • معیوب بودن رله استارت کمپرسور

سخن پایانی:

در این مقاله به علل سرد نکردن یا سرد نشدن یخچال و نیز یخ نزدن فریزر پرداختیم. توجه داشته باشید که یخچال فریزر دستگاه حساس و پیچیده ایست. اگر پس از مطالعه این مقاله هنوز قادر به رفع مشکل خود نبودید، بهترین کار ممکن تماس با تعمیرکار متخصص یخچال است.

در صورتی که پاسخ سوال خود را در این مطلب نیافتید، آن را در قسمت نظرات کاربران مطرح کنید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن شما را راهنمایی کنند.

نظرات کاربران

جلال احمدی
11 دسامبر 2017

سلام یه یخچال فریزر امرسان داریم چند روزی هست که متوجه شدم قسمت فوقانی یخچال گرم و قسمت تحتانی آن خنک میباشد متوجه شدم که فن مثل سابق کار نمیکند آیا علت فقط مربوط به فن میتونه باشه یا خیر . ممنون خواهم شد اگر راهنمایی بفرمایید

هادی
28 دسامبر 2017

سلام
یخچال دوو مدل ۵۹۰EW داریم که یکسالی هست مشکل پیدا کرده به این صورت که فریزرش کاملا سالمه و دماش طبیعیه ولی قسمت یخچال سرد نمیکنه و دمایی شبیه دمای اتاق داره، تعمیر بردیم و فن هاش سرویس و یا تعویض شده ولی مشکل حل نشده. البته وقتی ۲۴ یا ۴۸ ساعت از برق میکشیم تا دو سه هفته درست میشه اما باز قسمت یخچال سرد نمیکنه. این مشکل اصلا قابل حل شدن هست یا اینکه به فکر یخچال جدید باشیم؟ شنیدم این سری از یخچال های دوو اکثرا همین مشکل رو پیدا کردن یعنی هیچ راه حلی برای این عیب پیدا نشده ؟ یه تعمیرکاری میگفت اگه درست نشده ببرید یخچال رو مکانیکی کنند. شما این کار رو توصیه میکنید؟ مکانیکی شدن یخچال عیب و ایرادی نداره؟ پیشاپیش از توجه شما متشکرم

  Ariyan
  27 ژوئن 2020

  درجه ای که درفریزرداره صفرکن

زندي
15 مارس 2018

با سلام
ما یه فریزر هیمالیا داریم که مدت دو سال گه گاه بوق آلارم میزد و قطع نمیشد تا اینکه یه روز اتصال بوق ممتد شد و فریزر دیگه کار نمیکرد و ما تماس گرفتیم و تعمیرکار اومد و گفت که برد فریزر سوخته و چون برد پیدا نمیشه ترمستات روی اون نصب کرده الان فریزر بعد از یک هفته یخ نمیزنه وسایلش ، باید چکار کنیم؟؟

احسان
16 مارس 2018

سلام یک یخچال خارجی ساده داریم از دیروز اصلا سرد نمیکنه نه قسمت بالاش نه قسمت پایین اش میشه بگین مشکل اش چی هست که سرد نمیکنه آیا از گاز یا چیز دیگه هست

آزاد
17 ژوئن 2019

فریزر تکی سامسونگ خوب یخ نمیزنه. پشت دیواره داخلی یخچال رو باز کردیم برفک زده. تایمردیفراست چندماه پیش تعویض شد. وقتی کولر خاموش کم کم گرم میشه بعد که خونه خنک میشه کمی مواد و یخ میزنه و سردتر میشه. از کجا میشه فهمید ایراد از کدام قسمت هست؟

همتیان
15 آگوست 2019

سلام ببخشید. یخچال فریزر ساید ما مارک پروفایل. چند روز پیش بردش سوخت و تعمیر کردن ولی الان چند روز که قسمت یخچال گرمه ولی فریزر خنکه و یخ ساز هم یخ نمیسازد و از دیشب هم موتور یخچال یکسره کار میکند. لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

نیما پیری
29 اکتبر 2019

سلام یخچال امرسان دارم بالا یخچال اصلا خنک نمیکنه حتی دماشو تا اخر هم گذاشتم بعضی اوقات یه مقدار سرد میشه اما فریزر پایین بدون هیچ مشکلی کار میکنه

فاطمه نواصر
13 دسامبر 2019

با سلام. ما یک یخچال قدیمی آزمایش داریم که از ناحیه یخچال خنک نمیکند ولی فریزش برفک میزنه. خیلی هم اتومات میکنه. درجش روی ۵ و ۶ رو امتحان کردیم ولی جواب نداد. یک دقیقه کار میکنه ۳ دقیقه اتومات میکند. ممنون میشم راهنمایی کنید

  حمید
  28 ژوئن 2020

  سلام یخچال ساید دوو دارم قسمت فریز خوب کار می کند ولی یخچال گرم می باشد دما آن ۱۲درجه است تنظیم می کنم ولی تغییر نمی کند حدودا یکسال هست سال قبل نمایندگی آمده نگاه کرد گفت فن و گاز مشکل ندارد لطفا راهنمایی کنید مشکل از کجاست با تشکر فراوان

سالاری
4 فوریه 2020

با سلام
یخچال فریزر کنمورداریم ، در قسمت طبقه سوم یخچال مرتبا آب جمع میشه
علت چیست ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید ، تا در صورت لزوم از تعمیرکاران مجرب شما استفاده کنیم

  امیرحسین صالحی
  18 مارس 2020

  جناب سالاری عزیز شما خودتان استاد هستید جمع شدن آب به دلیل شب نم و ورود گرما و جمع شدن مقدار زیاد قطرات شب نم می باشد و ارتباط با محیط بیرون علت اصلی آن است و خیلی بعید است تنها یک طبقه این اتفاق بیافتد

   مدنی
   26 مارس 2020

   سلام.
   جمع شدن آب در قسمت یخچال در سیستمهای نوفراست(بدون برفک)فقط یک دلیل فنی دارد که تنظیم و تعمیر آن تنها از عهده یک تکنسین باتجربه ساخته است تا بتواند به نحوی کارکرد هر قسمت را با توجه به لوازم و قطعات همان قسمت نسبت به کارکرد کلی قسمتها و قطعات تنظیم و رفع عیب کند.مطمعن باشید برای افرادی که تجربه کافی در این موارد ندارند حتی گفتن نحوه رفع عیب نیز کمکی نمی تواند بکند و چه بسا با هزینه‌های بیشتر و خطرات احتمالی نیز روبرو خواهد شد.
   بنابراین اکیداًتوصیه حقیر بهره گیری از اساتید باتجربه(کاراباما)و تکنسین‌های متخصص در این زمینه میباشد.
   درصورت تداوم مشکلتون می تونید پیام بگذارید.

خاکسار
27 می 2020

سلام
یخچال فریزر یخساران داریم و در فریزر به مدت طولانی باز بوده و متوجه نشدیم. زمانی متوجه شدیم که وسایل توی یخچال گرم شدن. بعد فریزر رو کامل برفک زدایی کردیم و دوباره یخچال رو روشن کردیم الان حدود ۲۴ ساعتی گذشته ولی همچنان مواد داخل یخچال کامل سرد نشدن اما فریزر تقریبن یخ زده. مشکل از کجاست؟ پیشاپیش ممنون از راهنماییتون

  محمد
  10 ژوئن 2020

  یکی از دلایل یخ نزدن فریزر ویکسره کار کردن موتور یخچال هوا داشتن داخل لوله هاست

حمید
9 ژوئن 2020

سلام
ساید ال جی دارم . قسمت بالایی فریزر سرما ندارد و یخ سازش که داخل در هست یخ تولید نمیکنه . لطفاً راهنمایی کنید

علی اقابی
9 ژوئن 2020

با درود یک دستگاه فریزر قدیمی دارم مدت ۳ روز است که مواد غذایی داخل آن نرم شده همه را خالی کردم وتمیز کردم مدت ۲۴ ساعت است که یخ نزده موتور هم داغ است

صدای موتور طبیعی است

مفیدی
15 ژوئن 2020

سلام بر شما
ممنونم از توضیحاتی که بیان فرموده بودید

سوالی که برای بنده پیش آمده این است که چرا یخچال ما در قسمت بالا نسبتا خنک است اما در قسمت پایین که فریزر می باشد آب خوب یخ نمی زند

البته تشخیص اولیه ی بنده این است که احتمالا حجم گازی که در لوله ها جریان دارد کم شده است

به هر حال سپاسگزارم از راهنمایی تان
سلامت باشید ان شاءالله