انواع روش ها، حالات، نکات و مراحل شارژ گاز کولر گازی و نحوه تشخیص کمبود گاز کولر

شارژ گاز کولر گازی

تقریباً بیشتر دستگاه های تهویه مطبوع، از جمله کولرهای گازی، برای انجام عمل تهویه و خنک کردن محیط از گازهای فریونی مانند R22-R410A-R407A استفاده می کنند. کمبود این مبردها یا سیال های خنک کننده که اصطلاحا «گاز» خوانده می شوند، و یا نبود آنها در سیستم های تهویه و کولر گازی، تمامی سیکل تبرید را مختل کرده و با مشکلات جدی مواجه می کند.

در این آموزش از کاراباما، قصد داریم که در رابطه با روش های شارژ گاز کولر گازی، مراحل انجام شارژ گاز، شارژ گاز در سه حالت مختلف کولر و غیره صحبت نموده و راهکارهای لازم را ارائه نماییم. توجه داشته باشید که در این مطلب تمرکز ما بر روی شارژ گاز R22 خواهد بود، چرا که اکثر کولرهای گازی با این نوع مبرد کار می کنند. هرچند تفاوتی نیز در مراحل انجام شارژ وجود ندارد. معمولا هر دستگاهی از یک گاز مبرد مخصوص به خود استفاده می کند و در صورت جایگزین کردن گاز مبرد داخل کولر با یک گاز دیگر، شرایطی باید رعایت گردد که تعویض روغن دستگاه، به عنوان نمونه یکی از این موارد است.

یکی از دلایل اصلی که کولر گازی تان خنک نمی کند، کم شدن گاز آن است. وقتی چنین اتفاقی می افتد، بهتر است ابتدا بررسی کنید که چرا کمبود گاز در کولر گازی اتفاق افتاده است؟ (بر اثر وجود نشتی یا دلایل دیگر؟) و پس از این که مشکل را برطرف کردید، به شارژ گاز کولر گازی خود اقدام کنید.

در صورتی که به هرگونه خدمات نصب، سرویس، تعمیر کولر گازی و یا شارژ گاز کولر گازی نیاز داشتید، می توانید با شماره ۰۲۱۵۴۵۸۴ تماس حاصل فرمایید و یا با تکمیل فرم آنلاین ثبت درخواست تعمیرات، منتظر تماس همکاران ما و رفع مشکل دستگاه خود در کوتاه ترین زمان ممکن باشید.

ثبت درخواست تعمیرات و سرویس کولر گازی

شارژ گاز کولر گازی خطرات بسیاری را به همراه دارد!

پیش از آنکه بخواهید شخصا برای شارژ گاز کولر گازی خود اقدام کنید، بهتر است از خطرات این کار به طور کامل آگاهی داشته باشید.
قبل از هرچیز، در صورتی که کولرتان به شارژ گاز نیاز دارد، به این معنی بوده که گاز مبرد اولیه کولر بنابر دلایلی تخلیه شده و نشت دارد. در این صورت، اولین اقدام اصولی هر فرد حرفه ای، عیب یابی کولر گازی بوده تا علت تخلیه و نشت گاز را یافته و محل دقیق نشتی را بیابد و سپس مشکل نشتی را حل نماید.

همچنین در صورت لزوم، ممکن است گاز مبرد کولر جمع شده و یا تخلیه شود. در این هنگام لازم است تا احتیاطهای ایمنی را جدی گرفته و نحوه کار با مبرد کولر گازی را بدانید. بدلیل سمی و خطرناک بودن گاز مبرد کولر، در صورت پرهیز از ایمنی، احتمال ایجاد مشکلاتی برای شما و خانواده تان وجود دارد.

جهت اطلاع از نحوه جمع کردن گاز کولر گازی به مقاله کاراباما در این خصوص مراجعه نمایید.

نهایتا مرحله آخر کار شارژ گاز در کمپرسور کولر گازی است که در این مرحله نیز باید چگونگی انجام این کار را به خوبی دانسته و رعایت نکات ایمنی برای جلوگیری از نشتی و آب بندی دستگاه، بطور کامل انجام شود.

با توجه به آنچه گفته شد، در صورتی که از دانش کافی برای انجام شارژ گاز کولر برخوردار نیستید و تجربه زیادی در این خصوص ندارید، توصیه اکید ما به شما این است که، به فکر سلامتی و آسیب های ممکنی که احتمال دارد در اثر یک شارژ گاز ناشیانه به شما و خانواده تان وارد شود، باشید!

همچنین هزینه خساراتی که ممکن است در صورت انجام شارژ گاز غیر اصولی به شما و دستگاه تان تحمیل شود را نیز در نظر بگیرید!
در این حالت، بهترین راه سپردن کار به افراد حرفه ای و باتجربه بوده که علاوه بر آسودگی خیال برای شما، شارژ گاز کولر گازی تان را نیز در کوتاهترین زمان ممکن میسر می سازد.

نکته:

اضافه کردن گاز R410a به گاز موجود در کولر، نیاز به دقت بیشتری دارد. این گاز به این دلیل که از ترکیب دو گاز R123 و R32 تشکیل شده و در هنگامی که کولر گازی دچار کمبود گاز است، نمی توان مقدار این ترکیبات را بطور دقیق تشخیص داد، دقت بیشتری را می طلبد.

بنابراین در صورتی که مقدار نشتی کولر اینورتر بیشتر از ۱۵ درصد باشد، بهتر است که کل گاز کولر گازی را خالی کرده و دوباره آن را شارژ نمایید. اما اگر مقدار کاهش گاز کمتر از ۱۵ درصد است، بهتر است با ترکیب مساوی از R123 و R32 عملیات شارژ گاز کولر گازی را انجام دهید.

توجه به این نکته بسیار مهم است. زیرا اگر گاز موجود در کولر، خیلی کم باشد و بدون توجه به این مسئله اقدام به شارژ گاز کولر نمایید، ممکن است ضمن اینکه کولر بازدهی لازم را نداشته باشد، باعث شوید روغن کولر گازی خیلی زود فاسد شود و در دراز مدت نیز احتمال از کار افتادن کمپرسور کولر وجود دارد.

انواع روش های شارژ گاز کولر گازی

امروزه شارژ گاز کولر گازی که توسط تکنسین های حرفه ای انجام می شود، معمولا بصورت وزنی و به کمک ترازو انجام می گیرد. با این حال در این قسمت تمامی روش های موجود برای شارژ گاز را برای شما عزیزان آورده ایم.

روش اول: شارژ گاز وزنی با ترازو

بهترین و اصولی ترین روش ممکن برای شارژ گاز کولر گازی، شارژ گاز وزنی است. در این روش مقدار گازی که باید درون سیستم شارژ شود، به کمک ترازوهای مخصوصی وزن شده و سپس عملیات شارژ گاز انجام می شود.

 • بطور مثال:

در صورتی که کولر گازی به نیم کیلوگرم گاز مبرد برای عملکرد صحیح خود احتیاج دارد، و فاصله لوله کشی شده میان پنل داخلی و خارجی کولر که در حالت نرمال بوده، در حدود ۵ متر باشد. مقدار نیم کیلوگرم مبرد به کمک ترازو وزن شده و به داخل سیستم پمپ می شود.

همچنین در حالتی که فاصله لوله کشی اضافه گردد، با توجه به یک استاندارد کلی، برای هر متر اضافه شده مقدار گازی که باید اضافه گردد تا راندمان کار دستگاه افتی نداشته باشد، ۲۰ گرم تعیین شده است. این بدان معنی بوده که اگر ۷ متر لوله کشی میان دو تکه پنل کولر گازی اسپلیت انجام شده است، مقدار گاز موجود در سیستم باید به اندازه ۴۰ گرم از مقدار تعیین شده اولیه برای کارکرد نرمال (بر روی برچسب فنی کولر و یا پلاک آن نوشته می شود) اضافه شود. اگر این مقدار را نیم کیلو گرم در نظر بگیریم، حال به ۵۴۰ گرم گاز مبرد احتیاج است که این مقدار را توسط ترازوی وزنی مشخص می کنند.

روش دوم: شارژ گاز آمپری

این روش بر اساس میزان آمپری که با اتصال آمپرمتر به کولر بدست می آید، عمل می کند. می دانیم که هر وسیله الکتریکی دارای یک میزان مصرفی برق و یک آمپراژ مصرفی می باشد.
تکنسین های باتجربه می دانند که در صورتی که عملکرد کولر گازی صحیح و اصولی باشد، بدین معنا که مقدار گاز موجود در سیستم درست و به اندازه است، مقدار آمپر مصرفی کولر گازی چه عددی خواهد بود. با توجه به این امر و با اندازه گیری آمپراژ مصرفی کولر، میزان گاز موجود در سیستم تنظیم می شود.

روش سوم: شارژ گاز به وسیله گیج مانوفیلد و جدول دمایی

در این روش جهت شارژ گاز کولر گازی، تکنسین دمای هوای اطراف پنل داخلی و نیز دمای هوای اطراف پنل خارجی را بدست آورده و با استفاده از جدولی که توسط تولیدکنندگان گاز مبرد تهیه می شود، میزان فشار گاز مبرد را برای دو دما بدست می آورد. سپس با اتصال گیج مانوفیلد که برای سنجش فشار به کار می رود، شارژ گاز کولر گازی تا رسیدن به فشار مورد نظر انجام می شود. این روش چندان قابل اعتماد نبوده و درصد خطای بالایی دارد.

در تصاویر زیر می توانید جدول مربوط به دو گاز R22 و R410a را ببینید. همانطور که واضح است، ابتدا دمای محیط بیرونی و داخلی را یافته و سپس محل تقاطع این دو ردیف را می یابید. عددی که بدست می آید، فشار گاز موجود در سیستم را برای ۵ متر لوله مشخص می کند.

توجه به این نکته بسیار مهم است. زیرا اگر گاز موجود در کولر، خیلی کم باشد و بدون توجه به این مسئله اقدام به شارژ گاز کولر نمایید، ممکن است ضمن اینکه کولر بازدهی لازم را نداشته باشد، باعث شوید روغن کولر گازی خیلی زود فاسد شود و در دراز مدت نیز احتمال از کار افتادن کمپرسور کولر وجود دارد.

شارژ گاز R22 شارژ گاز کولر گازی به وسیله دمای هوا

انواع حالت های شارژ گاز کولر گازی

به طور کلی سه حالت برای شارژ کولر وجود دارد. همچنین به یک تعبیر دیگر می توان اینچنین گفت که در ۳ حالت کولر گازی به شارژ گاز نیاز دارد:

الف- کولر گازی که تازه نصب شده است

ب- کولر گازی که کاملا فاقد گاز است

ج- کولر گازی که احتیاج به شارژ کردن گاز (اضافه کردن گاز) دارد

حالت الف- شارژ گاز کولری که تازه نصب شده است

زمانی که یک کولر گازی را بصورت نو از یک شرکت معتبر خریداری می کنید، معمولاً به اندازه ۵ متر لوله، گاز مبرد در داخل سیستم کندانسور محبوس شده است. پس از اتمام نصب کولر گازی بطور کامل، می بایست سیستم را وکیوم کرده و زمانی که از عدم وجود هوا و رطوبت در داخل سیستم مطمئن شدید، می توانید شیر سرویس را باز کرده و گاز را به کل سیستم منتقل کنید.

البته باید به این نکته توجه کنید که مقدار گاز شرکتی که در سیستم وجود دارد، معمولا فقط برای ۵ متر لوله کافی است. بنابراین در صورتی که لوله کشی اضافی برای نصب کولر گازی به کار رفته است، باید مقدار گاز را هم به همان نسبت اضافه نمود. همانطور که پیشتر اشاره شد، به طور معمول به ازای هر یک متر لوله اضافی، به ۲۰ گرم گاز اضافی احتیاج است.

اگر کولر گازی تازه شما که جدیدا نصب شده است، از همان ۵ متر لوله اولیه استفاده کرده، نیازی به شارژ گاز اضافی در سیستم نیست. توجه داشته باشید که در نصب کولر گازی، سعی کنید از همان ۵ متر لوله استفاده نمایید و نه کمتر، زیرا ممکن است فشار بر روی کمپرسور افزایش یابد. اگر لوله اضافه آمد، می توانید آن را به صورت حلقه درآورده تا نقش تله روغن را بازی کند.

حالت ب- کولر گازی کاملا فاقد گاز است

پیش از هر چیزی، ممکن است این سوال به ذهنتان برسد که چطور می توان از میزان گاز موجود در سیستم اطلاع یافت؟ روش تشخیص میزان گاز موجود در کولر گازی به چه صورت است؟
یکی از روش های تشخیص وجود و یا عدم وجود گاز در کولر گازی، فشار دادن شیر سرویس است. با فشار دادن شیر سرویس، در صورت وجود گاز در سیستم، گاز بیرون زده و قابل تشخیص است. در غیر اینصورت، می بایست شارژ گاز انجام شود.

قبل از شروع به شارژ گاز، ابتدا می بایست سیستم به طور کامل وکیوم شده و هرگونه رطوبت و هوایی از سیستم حذف گردد. سپس باید به دنبال علت نشتی گاز کولر گازی بوده و این مشکل را برطرف نمود. توجه کنید که در صورت عدم نشت یابی، ممکن است پس از چند روز مجددا گاز کولر گازی تخلیه شده و هزینه شارژ مجدد را برای شما به بار آورد!

پس از رفع مشکل نشتی، پلاکی که بر روی کولر گازی حک شده و مقدار گاز موجود در سیستم را به ازای ۵ متر لوله به کار رفته در نصب مشخص می کند، بخوانید و به کمک ترازو این مقدار گاز مبرد را وزن کنید. در صورت به کار رفتن لوله اضافی نیز، مقدار گاز اضافی لازم را محاسبه و به گاز اولیه بیافزایید.
در صورتی که از مقدار دقیقی طول لوله کشی به کار رفته برای نصب کولر گازی اطلاع ندارید، می توانید از روش های دیگر شارژ گاز استفاده کنید.

حالت ج- اضافه کردن گاز کولر گازی (تکمیل شارژ گاز)

برای اینکه در هنگام تعمیرات کولر، از کمبود گاز کولر گازی اطلاع یابید، روش هایی وجود دارند که عبارتند از:

 • نصب گیج فشارسنج بر روی شیر سرویس و سنجش فشار گاز کولر گازی (میزان معمول این عدد ۶۰psi می باشد)
 • عدم سرمادهی کافی کولر در محیط نصب شده
 • یخ زدن یا برفک زدن فین های اواپراتور در حالت سرمایش کولر
 • یخ زدن لوله رفت کندانسور (لوله نازک)

پس از اطلاع از کمبود گاز سیستم، از چند طریق مختلف می توانید شارژ گاز کولر را انجام دهید. به این دلیل که از میزان فعلی گاز موجود در سیستم اطلاعی ندارید، استفاده از ترازوی وزنی کاربردی ندارد.
یکی از کارهای ممکن، تخلیه کلی گاز موجود در سیستم و شارژ مجدد کولر از آغاز می باشد. در این حالت، به این دلیل که گازهای خارج شده برای محیط زیست خطرناک بوده و احتمال انتشار در محیط را دارند و همچنین صرف هزینه بیشتر، این روش صرفه زیادی نداشته و چندان مورد استقبال نمی باشد.
اما روش های دوم و سوم شارژ گاز، در این موارد کاربرد دارند. معمولا روش آمپرمتر را که در مواقع دقت بهتری دارد، به کار می برند.

تعداد کل نظرات: 205

 • Avatar
  ناصر امیری

  سلام.چندسال یکبار باید گاز زده بشه به کولر.یعنی شارژ بشه.

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   دوست من سوال شما خیلی کلی هست ولی باید بگم که بسته به نوع استفاده شما از کولر متفاوته ولی معمولا اگر سیستم شما مشکلی نداشته باشه یعنی از نظر نشتی هر ۴ یا ۵سال احتیاج به تکمیل گاز داره البته اگر برای مدتی از کولر استفاده نکنید مقداری از گاز ان تخلیه شده واصطلاحا فرار گاز صورت گرفته است
   در ضمن اگر هرسال گاز کولر شما به مقدار زیادی تخلیه میشود باید دنبال یک نشتی در سیستم بگزدید.

   • Avatar
    ∂aŋaee

    شما کولرپنچره ای رو در نظر بگیر
    یا یه یخچال که مدارش کلا بسته هست
    و جوشی

    تا نشتی پیدا نکنه
    احتیاج ب شارژ گاز نداره
    تعویض گاز هم که یه بحث مردود هست

    کولر هم اگه ۱۰سال استفاده نشه یا هر روز استفاده بشه
    اگه نشتی نداشته باشه احتیاج ب شارژ نداره و تعویص گاز هم که منتفیه

    وقتی سیستم نشتی نداشته باشه گاز فرار میشه و کجا میره ؟؟؟؟بعد من این فرار شدن گاز رو متوجه نشدم چجوری میشه که گاز فرار farrar میشه
    سیستم نشتی نداشته باشه از کجا میخاد خارج بشه ؟؟؟
    هیچ شارژ گازی لازم نیست

 • Avatar
  مهدی رئوف

  سلام اگرکمپروسوری داشته باشیم که ندونیم استارت وکامش کدومه یعنی بدون درپوش بوده چجورباامپرمترمیشهscRتشخیص داد
  مطالبتون عالیه مرسی ازکمکتون

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   تا ظرف امروز فردا اموزشی در این باره در سایت اپلود خواهد شد

  • Avatar
   حسین

   باید اُهم بگیری

 • Avatar
  میرکاظم طباطبائی

  سلام
  برای کمک گرفتن ازروش تست دمایی در شارژ تکمیلی دمای لوله برگشت چقدر باید باشد؟ برای اینکه بدانم ساب کولد یا سوپر هیت درست انجام میشود
  وضعیت ظاهری لوله برگشت چطور باشد قطرات آب ،خشک یا چه حالت باید باشد؟
  ساب کولد یا سوپر هیت

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   محاسبه کردن دمای لوله برگشت یا سوپر هیت و ساب کولد مبحث طولانیه که در اینده اموزش ان درسایت قرار خواهد گرفت ولی در بهترین حالت اگر لوله برگشت شبنم بزند وضعیت سیستم قابل قبول است

 • Avatar
  جعفر افتادگی

  با سلام همین آموزش شارژ گاز به صورت کامل با عکس می توانید بگذارید.

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   منظور از عکس چیه ؟
   در اموزش کاملا توضیح داداه شده اگر جایی ار اموزش برای شما نا مفهوم است سوال بفرمایید

 • Avatar
  جعفر افتادگی

  سلام منظورم این به صورت تصویری و با عکس باشه که راحت متن رو متوجه بشیم

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   حتما سعی میشه که تا حد امکان از عکس و فیلم استفاده بشه

  • Avatar
   بهزاد خدابخشیان

   سلام. ممنون از نشر اطلاعاتتون.
   اونجا که گفتید اگر گاز کولر خیلی کم باشه نباید گاز اضافه کنید چونکه باعث فاسد شدن روغن میشه. منظورتون فقط گاز r410 است یا هر دو گاز.

 • Avatar
  رضا

  رضا غابشی .سلام کامیون من مدلش ۸۶ وتا حالا شارژگاز انجام ندادم سرمای کولر بد نیست ایا احتیاج به شارژ دارد ببر م نشان بدم با درجه متوجه میشوند چند درجه باید باشه

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   کولر هر ساله باید سرویس شود و چک کردن مقدار گاز کولر یکی از کارهایی است که هنگام سرویس انجام میشود و مقدار گاز با گیح مانوفیلد قابل اندازه گیری است

 • Avatar
  جعفر افتادگی

  با عرض سلام مجدد و ممنون که زود پاسخ می دید و من چون دیدم که شما قصد اموزش دارید گفتم عکس بگذارید چون با این کار مطلب برای من که یک مبتدی هستم قابل فهم تر می شود و بار گذاری آن هم برای من ساده تر است و منظورم در صورت امکان در همین چند روز است نه آینده دور بازم ممنون

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   حتما اموزش گذاشته میشه

 • Avatar
  محمد

  سلام من یه اسپیلت۲۴mkf پاناسونیک رو راه اندازی کردم که طول لوله تقریبا ۲متر بیشتر از ۵متر شد وفشاری که روی گیج نشون میداد۵۵بود سرماش
  خوب بود بعد از چند روز اومدم بهش گاز اضاف کردم تا۶۵شد فک کنم یه خورده سرماش کم شده لطفا راهنمایی کنید همچنین درمورد شارژ امپری چگونه اقدام کنم؟

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   از اینکه کولر در جای مناسبی نصب شده مطمن شوید و اینکه کمپرسور کولر سالم هست و برای انداه گیری امپر دستگاه باید یک امپر متر کلمپ داشته باشید که وقتی کولر در حال کار است انر ا دور یکی از سیم های کولر یا فاز یا نول ببندید و امپر دستگاه را چک کنید

 • Avatar
  علی شعبانی

  سلام
  یه اسپیلت ۳۰ اوجنرال از لحاظ گاز و کارکرد دستگاه همه چیز نرمال است ولی سرمای ان بسیار کم است لوله رفت ان خنک است ولی برگشت گرم میباشد لطف کنید راهنمایی کنید

  • Avatar
   حسین

   اگه لوله رفت سردِ و لوله برگشت گرمه یا گاز مبرد کمه یا فشار کمپرسور پائینه و یا اینکه لوله مویی گرفته

 • Avatar
  هادی شفیعی

  باسلام.اگرموقع نصب هوای درون لوله ها کامل خالی نشود چه مشکلی پیش میاد

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   باعث ترکیب شدن هوا و روغن گاز شده و روغن را فاسد خواهد کرد که باعث صدمه زدن به قسمت های مختلف سیستم خواهد شد

 • Avatar
  هادی شفیعی

  باسلام.مقدارگازکولر۲۴هزارچندpsiبایدباشد.

 • Avatar
  مجید

  سلام.من یک دستگاه کولر اسپیلت دست دوم ۳۲۰۰۰سامسونگ خریدم که نزدیک به چهار ساله کار نکرده.میخواستم بدونم پس از گذشت چهار سال گازش سالمه. گازم داخل کمپرسور جمع شده.راه تشخیص سالم بودن گاز چیه؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   اینکه اصلا گاز داخل سیستم یا کمپرسور هنگام باز شدن جمع شده است را باید از فروشنده بپرسید یا با باز کردن شیر سرویس از وجود گاز مطمن شوید
   ولی درباره اینکه این گاز سالم است یا نه راهی یه جز راه اندازی و میزان کارکرد آن نیست توجه داشته باشید که حتما بعد از نصب سیستم را وکیوم کنید

 • Avatar
  غلامرضا محبت

  باسلام
  مطالب شما عالی است بهترین نوع گاز برای ۲۴ گری کدام است؟
  تعمیر کار آمد برای کار ابتدا چند دقیقه گاز داخل کولر را خالی کرد و بعد کار مجدد روی ۶۲ گفت کافیه اما بعد از چند روز سرپایی آن کمتر شده و دوباره تست کرد حدود۶۰ بود
  آیا نیاز به شارژ دارد
  و زمانی هم که آمد گفت شبکه کنی برفک زده
  آیا وکیوم هم نیاز داشته یا نه؟؟

  و اگر بخواهیم کبسول کار بخریم بهترین نوع گاز چی است
  ممنون از راهنمایی شنا

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   اولا یخ زدن سیستم نشانه کمبود گاز است
   دوما اگر گاز سیستم کاملا خالی شده باید وکیوم میکردند و این که مقدار ۶۰Psi برای کولر مناسب است ولی این که چه نوع گازی بخرید اگر منظورتان نوع گاز است که گازی که روی برچسب فنی کولر زده شده را باید خریداری کنید اگز منظورتان برند گاز است که باید عزض کنم تمامی گاز های موچود در بازار در یک حد هستند و از لحاظ کیفیت زیاد فرقی ندارد

 • Avatar
  داریوش

  سلام
  ببخشید در چه موقع بابدید وکیوم را خاموش کرد منظورم باید چه عدد روی گیج که نمایش می دهد خاموش کرد با کمال تشکر

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   زمانی که گیج به منفی ۲۸ یا ۳۰ رسید و صدای پمپ وکیوم عوض شد

 • Avatar
  محمد

  سلام میخواستم ببینم دور فن پنل داخلی هم تاثیری روی کارکرد کمپرسور مثلا آمپر بالاتر وکمتر دارد؟

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   نه زیاد تاثیری نداره

 • Avatar
  عادل جعفری

  سلام خدا قوت مطالب جالب و آموزنده هستش از شما تشکر میکنم

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   خواهش میکنم لطف دارید

 • Avatar
  جواد شبان

  سلام جناب پیرنیا امکان دو حالته کردن کولر گازی های فقط سرد بااضافه کردن شیر جهارراهه هست؟مثلا سامسونگ سفارش امارات آیا برنامه گرمایش روی مدار الکترونیکی تعریف شده ؟آیا قابلیت اضافه کردن این برنامه وجودداره؟ روی کنترلشون حالت گرمایش هست.

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   با نسب شیربرقی و تنظیماتی در برد میشه این کار رو انجام داد ولی اصلا کار با ارزش و به صرفه ای نیست چون علاوه برهزینه مشکلات بسیار زیادی به همراه داره ولی مطمنا کاره قابل انجامی است

 • Avatar
  علی

  سلام
  ببخشید یه سوپر مکس ۱۲ هزار هست که هر از گاهی کمپرسور خاموش کیشه و رو حالت فن کار میکنه امروز دم صبحی نگاه کردم دیدم شیر لوله مسی کلفتر تا قبل عایق یخ زده و فشار گاز روی ۵۷ بود.البته هوامون نسبتا شرجی هست.به نظرتون یخ زدن و مشکل خاموش شدن کمرسور چی میتونه باشه؟در حالتی که کمرسور روشن هست سرمای کولر عالیه

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   زمانی که کولر خاموش میشه احتمالا کولر کنتاکت میکنه و شاید فیلتر پنل هم شستشو و سرویس نشده حتما کولر رو سرویس کنید تا مشکل برطرف بشه

 • Avatar
  جواد شبان

  سلام
  مهندس ازپاسخگویی سریع وصادقانه شما کمال تشکر وقدر دانی دارم.لطف کنید بهترین ابزار خمکاری لوله مسی سایز بالا رامعرفی کنید.ایا میتوان اززانو وجوشکاری استفاده کرد.مثلا میشودازدوزانوی۴۵ درجه برای یک خم نود درجه استفاده کرد.
  پیروزباشید.

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   خواهش میکنم ببنید این کار امکان پذیز است که شما برای خم کردن از زانو استفاده کنید ولی به دلییل اینکه بعد از حوشکاری ناحیه جوشکاری شده به شدت مقاومت خودشو رو از دست میده نمیشه همیشه و همه جا این کار رو انجام داد وکار اصولی نیست البته در بعضی از شرایط شما مبجبور به این کار هستید
   اما بهترین ابزار خم لوله فنر و لوله حم کن است ولی باید دقت داشته باشید که استفاده از این ابزار هم نیازمند تجربه و تمرین است من به تمامی دوستان تازه کار و هنزاموزان توصیه میکنم از سایز های بالای لوله از هر کدام ۳ متر تهیه کنن و با دست شروع به خم کاری کنن بعد از چند وقت به قدری تجربه به دست خواهید اورد که نیازی به فنر هم نخواهید داشت این بهترین راه است
   تمرین ، تمرین و تمرین…

 • Avatar
  جواد شبان

  بادرود فراوان
  یک کولر مولتی ۴۸۰۰۰ ال جی تکفاز هست که نصاب قبلی باتبدیل شیر مکش رااز ۱/۲به۵/۸تغییر داده ودو پنل داخلی۲۴۰۰۰ رو آن نصب کرده است. به گفته مشتری بااستفاده ازیک پنل موردی نداشته ولی باروشن شدن پنل دوم هردو پنل باد گرم میزده. بعد از یک سال ونیم باوجود اینکه ازیک پنل وفقط در حالت سرمایش استفاده میشده کمپرسور۲۴۰۰۰ کولر سوخته ولی کمپرسور دوم که ۱۸۰۰۰سالمه. آیا تعویض کمپرسور در این وضعیت منطقیه یا باید ازپنل داخلی۱۲۰۰۰استفاده بشه مشکل باد گرم زدن درحالت دوپنله به چه علت میتونه باشه

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   معمولا کارکرد و عیب یابی کولر های گازی چند پنل بسیاز مشکل بوده و تنها با چک کردن تمامی سیستم و مدار آن امکان اعلام نظر است

 • Avatar
  اسماعیل صولتی

  سلام جناب پیر نیا
  در مورد سیستم رطوبت گیر کمپرسورهای باد یا همون درایر که سیستمی شبیه به سیستم یخچال داره .با انتصاب اینکه با گاز r22کار میکنه در صورت تعویض کمپرسور نیازی به وکیوم داره یا نه؟

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   اگر منظور شما تعویض فیلتر درایر بعد از تعویض کمپرسور است که باید عرض کنم باید چک شود ولی عموما نیاز به تعویض ندارد مگر در شرایط خاص
   ولی درباره سوال دوم شما بله هر کولر گازی بعد از تعویض کمپرسور نیاز به وکیوم کردن دارد این مورد واجب است

 • Avatar
  داود سلامی

  سلام
  من در حالت روشن بودن کلر شیر خروجی گاز را بستم و منتظر شدم تا در سی ثانیه گاز کاملا ب موتور برکردد و شیر ورودی را هم بستم و اسپلیت را خاموش کردم.برای شستن شبکه داخل اتاق..چون دستگاه نداشتم..میخواستم بدونم برای وصل دوباره بدون دستکاه چکار کنم؟
  با تشکر

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   لطفا نتیجه گیری سوال خودتون رو کامل کنید…

  • Avatar
   اسی پلنگ

   کمپرسو رو نصب کن و مهره ورودی یا همون لوله بزرگو کمی شل بزار خروجی کمپرسور یا همون سمت لوله کوچک ، شیرشو باز کن بعد از خارج شدن مقداری گاز مهره نیمه باز را سفت کن و شیر وروردی و باز کن سیستم اماده استفاده است

 • Avatar
  مهدی

  سلام با تشکر از سایت خوب و مفیدتون
  اگر بخواهیم اسپیلت را باز کنیم و جای دیگر نصب کنیم چگونه این کار انجام میشود که گاز ان خارج نشده و نیاز به شارژ نداشته باشد ؟
  با تشکر

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   دوست عزیز در سایت آموزش مفصلی برای جمع کردن گاز کولر گازی و جود دارد که شما میتوانید با مراجعه به آن اموزش مشکل خودتون رو حل کنید

 • Avatar
  خداداد جودکی

  سلام باتشکر از سایت آموزشی شما یک کولر گازی ۲۴۰۰۰الجی نصب کردهام هر ۴دقیقه اف میکند ودوباره روشن میشود تمام اصول نصب را رعایت کرده ام .

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   اگر شما تعمیرکار کولر گازی هستید اطلاعات فنی بیشتری در اختیار ما قرار بدین چه زمان کولر خاموش میشود آیا برای تعمیر کولر گازی ال جی (LG) اقدامی کرده اید یا فقط نصب شده ؟ در چه دمایی کولر قرار گرفته است و …

 • Avatar
  اسماعیل

  با سلام خدمت مهندس عزیز
  من از کولر گازی زیاد سر در نمی آورم
  الان مطالبی در مورد وکیوم و خارج کردن هوا و رطوبت داخل سیستم خوندم و مقایسه اش کردم با نحوه نصب کولر گازی توسط نصاب که سوالاتی برام پیش اومد
  یک کولر گازی نو مارک جنرال ۱۸ هزار خریدم و نصاب اومد نصبش کرد
  اول اینکه وقتی خواست پنل رو نصب کنه سر لوله ها یه پلاستیک بود که با باز کردنش صدای خروج هوا یا شاید برعکسش ورود هوا به داخل لوله های پنل اومد (خودم فکر میکنم لوله ها خلا داشت و هوا به داخل لوله های پنل رفت)
  سیم های برق رو نصب کرد
  بعدش ۲ عدد لوله ۳ متری همراه کولر گازی بود یک سرش رو به پنل نصب کرد و سر دیگرش رو به کمپرسور نصب کرد
  بعدش برق رو وصل کرد و فکر کنم هنگام روشن بودن کمپرسور یکی از شیرهای متصل به کمپرسور رو با آچار آلن کمی شل کرد و صدای خروج هوا یا گاز ازش می اومد و بعد از چند ثانیه سفتش کرد
  چون من هیچ اطلاعاتی راجع به نصبش نداشتم در حین نصب نمیتونستم جایی از کارش رو ایراد بگیرم
  ولی الان با خوندن مطالب سوالاتی برام پیش اومده
  ۱- اینکه هوا و رطوبتی که وارد لوله های پنل و همچنین لوله های ۳ متری کمپرسور شده نباید خارج می شد؟
  چون نصاب هیچ دستگاهی غیر از دریل برای کندن دیوار همراهش نبود
  ۲- اینکه وقتی کولر گازی رو روشن میکنم لحظه ای که کمپرسور روشن میشه از داخل پنلش یک لحظه صدای ورود هوا (مثل صدای باد زدن چرخ ماشین) میاد . این صدا طبیعیه یا نشان دهنده مورد خاصیه؟
  ۳-کمپرسور نیاز به شارژ اولیه نداشته؟ سرمای کولر گازی به نظرم متعادله نه میتونم بگم کمه نه میتونم بگم وقتی جلو پنل می ایستم بادش خیلی خنکه
  آخرش گفت کمپرسور شما از نوع موتور سنگینه . اصطلاح موتور سنگین معنیش چیه؟ و به کدوم نوع از کمپرسورها میگن؟
  ممنون میشم در مورد تمام سوالاتم بهم پاسخ بدید
  با تشکر

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   دوست عزیز تمام مواردی که شما فرمودید مظالعه شد تمام موارد بالا مورد تایید است و میشه گفت مشکل جدی وجود ندارد ولی درباره وکیوم کردن باید عرض کنم که وکیوم کردن روش های مختلفی دارد که همانطور که در آموزش مطرح شد بهترین و اصولی ترین روش وکیوم کردن با دستگاه وکیوم مخصوص است ولی متاسفانه با توجه به اینکه تمام موارد فنی در ایران حتی در بزرگترین شرکت های تولید کننده یا خدمات دهنده رعایت نمیشود نمیتوان انتظاری زیادی داشت و اما درباره وکیوم کردن کولر باید عرض کنم که اگر کولر گاری را شما یه صورت نو اکبند خریداری کردید مشکل خاصی در این نوع وکیوم کردن وجود ندارد ولی اگر کولر گازی برای نصب مجدد آماده شود حتما باید از دستگاه وکیوم استفاده شود ….

 • Avatar
  مهدی پور

  سلام مدتی است کولر اسپلیت ۲۴۰۰۰ معمولی بانه ای در منزل نصب کردم که بعد از یکماه از کارکردن آن در یک روز که به خانه امدم متوجه شدم(کولر از قبل خاموش بود)روی پنل کنترل آن E9 ثبت شد که پس از قطع برق مجدد این خطا ظاهر می شود لطفا راهنمایی فرمائید علت چیست؟

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام

   لطفا بفرمایید چه مشکلی برای کولر گازی شما به وجود میاید بعد از نمایش این ارور روی صفحه نمایش تا بعد از آن برای تعمیر کولر گازی جنرال شما اقدام شود.

 • Avatar
  مهدی پور

  سلام علت خطای E9 در کولر جنرال ۲۴۰۰۰ معمولی بانه ای چیست؟ لطفا راهنمایی فرمائید.

 • Avatar
  مسعود

  با سلام لطفا بفرماءید فرق پمپ وکیوم تک مرحلهای با دو مرحله ای چیست. با تشکر

 • Avatar
  سيد محمد

  وظیفه روغن کمپرسور کولر گازی چیست و آیا روغن در هنگام کار کمپرسور در لوله ها هم می آید؟

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   وظیفه روغن در کمپرسور روان تر شدن حرکت گاز در لوله هاست و بله روقن به همراه گاز داخل لوله ها شده و جابه جا میشود

 • Avatar
  اسماعیل

  سلام و خسته نباشید و تشکر بابت وقتی که میگذارید برای پاسخگویی به سوالات
  اصطلاح موتور سنگین به کدوم نوع کمپرسور میگن؟

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   اگر عرض کنم که این اصطلاح اصلا علمی و کاربردی نیست شاید بیراه نگفته باشم ولی موتور سنگین بیشتری به کولر های با کمپرسور پیستونی اطلاق می شود

 • Avatar
  فاطمه میار

  سلام.وقت بخیر.کولر پاناسونیک منزل را به علت عدم سرمایش به تاریخ اردیبهشت ۹۵ گاز مجدد زدیم(حدود ۴۰واحد ).اماالان که مهر هست دوباره با باد نسبتا گرم وعدم سرمایش مواجه شدیم چه باید کرد؟

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   مطمنا در سیستم شما نشتی وجود دارد که باعث خالی شدن مبرد داخل سیستم میشود البته باید عرض کنم که این نشتی باید نشتی خیلی ریزی باشد حتما برای حل شدن مشکل با یک تعمیرکار کولر گازی متخصص تماس گرفته تا مشکل شما حل شود

 • Avatar
  محسن

  با سلام. علت شارژ نشدن گاز کولر اسپیلت در حالی که فشار گاز آن۵۰ میباشد و لوله برگشت یخ زده و نیاز به گاز دارد، چیست؟کپسول گاز کاملا پر میباشد.

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   اولا که باید گاز کم کم تزریق شود و باید به این نکته توجه کنید که اگر درفصل زمستان یا فصل سرد سال اقدام به شارژ گاز کولر گازی میکنید به علت کم شدن فشار مبرد داخل کپسول زمان خیلی بیشتری برای شارژ گاز بایداولا که باید گاز کم کم تزریق شود و باید به این نکته توجه کنید که اگر درفصل زمستان یا فصل سرد سال اقدام به شارژ گاز کولر گازی میکنید به علت کم شدن فشار مبرد داخل کپسول زمان خیلی بیشتری برای شارژ گاز باید صرف کنید صرف کنید

 • Avatar
  موسی

  سلام
  من مبتدی هستم
  روش شارژکردن آمپری چطوری انجام میشه میشه اموزش رو تصویری نشون بدین و با چه وسیله ای میشه آمپرشارژکولر رو چک کرد

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   دوست عزیز در آموزش ها به صورت کامل روش شارژ گاز به وسیله آمپر دستگاه توضیح داده شده است لطفا مطالعه کنید و اگر سوالی بود بپرسید ولی همین قدر بدانید که شما یک آمپر متر کلمپ باید تهیه کنید و با استفاده از برچسب فنی سیستم که روی آن درج شده آمپردستگاه را چک و شارژ گاز کنید

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   شما میتونید با مراجعه به این اموزش روش شارژ گاز به وسیله امپر متر کلمپ رو کاملا مشاهده کنید.

  • Avatar
   اسی پلنگ

   یک کلمپ آمپرمتر رو از یکی از سیمهای ورودی کمپرسور آویزون کن کولر رو استارت بزن و آمپرمتر رو نگاه کن اگر آمپر کمتر از مقدار نوشته شده رو کمپرسور یا خود کولر بود گاز کم و بالعکس اگر آمپر زیاد بود گاز زیاد است اگر گاز به میزان مناسب شارژ شود جریان برابر با جریان پلاک کمپرسور یا کولر خواهد بود

 • Avatar
  موسی

  آمپربایدچه درجه ای رو نشون بده ممنون

 • Avatar
  موسی

  سلام
  مهندس هرچی تو سایتتون گشتم چیزی که گفتید رو پیدانکردم{روش شارژ گاز به وسیله آمپر }
  کولر۱۴۵۰۰جنرال مدتی بوی گاز ازاتصال مهره ها حس کردم برودتش هم کم شده گیج نصب کردم۱۰۰ رو نشون داد علتش چی میتونه باشه ؟ ایا باید کلا گازکولر رو وکیوم کنم ؟اگر راهنمایی کنید ممنون میشم

 • Avatar
  موسی

  سلام گازش خالی کردم دوباره شارژش کردم هنوز فشار گیج رو۱۰۰نشون میده احتمال دادم گرفتگی لوله باشه لوله برگشت عوض کردم بازم نتیجه نگرفتم احتمال داره لوله ورودمشکل داشته باشه یا اشکال از جای دیگه است ؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   دوست عزیز توضیحات شما کامل نیست ولی باید عرض کنم که شما باید تمام مسیرهای و لوله کولر گازی را برسی کنید تا مطمن بشید که جایی لوله ها دو پهن نشده باشد و اینکه شیر سرویس رو چک کنید که بسته نشده باشد بعد از چک کردن تمام این موارد باید کل سیستم رو از لحاظ کرفتگی برسی کرده و با ازت شستشو بدین تا مشکل حل شود بار هم اگر سوالی بود خوشحال میشم جواب بدم

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   شما سیکل رو با ازت شستشو دادید ؟ یا فقط گاز رو خالی کردیدی و دوباره شارژ کردید؟

  • Avatar
   رضا عسگری

   سلام.
   خسته نباشید ۲ تا سئوال داشتم
   چند درصد گاز برای کولر ۱۲۰۰۰ جنرال مناسبه
   اگه کولر اتومات نکنه ایرادش چیه و چه صدماتی همراه داره

 • Avatar
  moslem.hz1355

  با سلام
  سؤالی من از شما آیا در هوای برفی ۰ درجه شارژ گاز امکان دارد سرویس کار توی ظرف آب که روی پیکنیک در حال گرم شدن بود این کارو انجام میداد آیا دراین حالت شارژ انجام می شه؟ با سپاس از شما

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   بله به دلیل سرمای هوا گاز داخل کپسول به مایع تبدیل شده و از کپسول خارج نیمشه باید کپسول گرم بشه تا امکان شارژ گاز رو داشته باشن این کار مرسومه و مشکلی نداره

 • Avatar
  عليلو

  سلام من کلرم را نصب کردم ولی هواگیری نکردم میبینم که سرماش کمه آیا اون هوای داخل به موتور ضرر دارد؟

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   منظور از هواگیری نکردن وکیوم کردن است ؟ اگر منظورشما وکیوم کردن است باید عرض کنم که بله این کار باعث پایین امدن رانمان کولر گازی شما شده و در دراز مدت اسیب چدی به کمپرسور و دیگر قطعات اسپیلت شما وارد خواهد اورد

   • Avatar
    اسی پلنگ

    وکیوم به معنی ایجاد خلا یا همان هواگیری است افراد بیسواد برای بالا بردن کلاس کاری از واژه های انگلیسی بجای واژه های فارسی استفاده میکنن

    • Avatar
     فرشادمهر

     آقای پلنگ اول که این کامنت تو رو خوندم این سوال برایم پیش آمد که اگه یه نفر(منظورم به آقای پیرنیاست) داره بخوبی و آرامش و بدون هیچ نفع شخصی جواب تک تک سوالهای مردم رو میده و حالا بنا به هر دلیلی از سوال کننده میپرسه آیا منظور شما از هواگیری همون وکیوم کردنه ” چرا یهو یه نفر میپره وسط و یجورایی یه متلک بی ادبانه میندازه اونهم در شرایطی که دیدن کامنت های دیگه ی آقای پلنگ نشون میده گویا ایشان هم از جمله بیسوادان هستند که از کلماتی مثل مانیتور کردن و غیره و غیره استفاده میکنه خوب اگه کسی دستی بر آتش داشته باشه میدونه احتمالا آقای پلنگ بجای دستگاه وکیوم مثل نصاب های آنچنانی عمل وکیوم رو با یه کمپرسور دسته دوم یخچال انجام میده و میخواد سهل انگاری خودش رو توی کارش بپوشونه. ضمنا ضمنا و ضمنا جهت اطلاع باسوادان ” بطور کل معنی وکیوم با هواگیری کاملا متفاوته. این یعنی یه نفر با بی ادبی یه حرف نادرست رو بجای درست بیان بکنه که بخواد خطای خودش رو بپوشونه. در پناه حق

 • Avatar
  عليلو

  البته کلر گازی ام ا جنرال اصل هست امسال تابستون یکم استفاده کردم ولی بعدا متوجه شدم قبل از باز نمودن شیر گاز هواگیری نکردم آیا ضرر دارد به کمپرسور؟ممنون

 • Avatar
  رضایی

  سلام-لطفا درمورد عدد های داخل گیج ابی فشارپایین توضیح دهید که هر کدام مربوط به چه نوع گازی هست

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   دوست عزیز شما از این اعداد برای اندازه گیری هر گازی میتوانید استفاده کنید ولی اگر به انتهای هر درجه نگاه کنید نوع گاز نوشته شده است

 • Avatar
  سهراب

  سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز. روش هاى شارژ گاز در سرما چیست؟چون فشار گاز کم میشه و نمیشه شارژ کرد

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   بهترین روش شارژ گاز در فصل سرما به استفاده از امپر دستگاه هست البته اصولی و عملی ترین روش استفاده از سابکول و سوپر هیت است ولی به دلیل محاسبات معمولا انجام نمیشود

  • Avatar
   اسی پلنگ

   استفاده از سطل آبگرم برای سیلندر گاز است

  • Avatar
   اسی پلنگ

   با عرض سلام و خسته نباشید
   در یک سیستم سرمایشی با گاز R22 با فشاز گاز Lp=50psi و Hp= 200psi تقریبا در یک هوای بهاری و ۳۰ درجه کنداسور و لوله خروجی از رادیاتور( اواپوراتور) تا کنداسور یخ میبندد علت چیست؟

   • محمد پیرنیا
    محمد پیرنیا

    سلام
    چک کنید ببینید تخلیه سرما در اواپراتور به درستی انجام میشود ؟

 • Avatar
  سهراب

  سلامى دوباره. از کمپرسورى که پشت بوم گذاشتیم،آب نشتى میکنه،بطورى که کل پشت بوم رو آب برداشته.احتمال داره که نصاب کار یا چیزى رو از قلم انداخته باشه.براى رفع عیب چه باید کرد.ممنون

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   نخیر تولید اب توسط کندانسور در زمستان زمانی که کولر گازی روی حالت گرمایش تنظیم شده است طبیعی است

 • Avatar
  سهراب

  سلام.ممنون از اینکه سریع جواب میدین.منظور از روش شارژ گاز در سرما،اینه که فقط باید کپسول رو با آب داغ گرم کنیم تا گاز منتقل شه؟و هم اینکه در این لحظه باید کولر رو در حالت سرما بذاریم و جلوى پنل رو سشوار بگیریم که به کمپرسور دستور کار بده؟یا روش بهتر و ساده ترى هست؟ممنون از لطفتون

 • Avatar
  رضایی

  سلام -اسپیلت ۱۲هزار گری دارم درحالت روشن فشار گاز۷۰ هست ودرحالت خاموش تقریبافشار۱۲۰ایا فشارگاز مناسب هست تشکر

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   این فشار را درچه حالتی اندازه گیری کرده اید حالت سرمایش یا گرمایش و اینکه کولر گازی شما از کدام گاز استفاده میکتند گاز R22 یا R410a ؟

 • Avatar
  رضایی

  سلام-درحالت سرمایش اندازه گیری کردم در ضمن گاز اسپیلت R22هست .تشکر

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   شما این اندازه گیری رو در این فصل از سال یعنی فصل سرد سال انجام دادید؟

 • Avatar
  رضایی

  سلام -بله در همین فصل

 • Avatar
  عادل طاهایی

  سلام من خونه نوساز دارم درست میکنم کولر وسط حال پذیرایی میشه ایا می تونم لوله خالی زیر کار بذارم فاصله تا پنجره وپشت بام ۸متری هست چکار کنم راهناییم کنید در ضمن پشت دیوار خونه همسایه هست متشکرم

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   سلام
   بله دوست عریر یکی از مرسوم ترین و مناسب ترین روش های در ساخت وساز امروزی نصب یا لوله کشی توکار کولر گازی است که شما میتوانید برای زیبایی و استفاده حد اکثری از متراژ این کار رو انجام بدید ولی باید دقت داشته باشید که این کار کاملا تخصصی بوده وکار لوله کش اب نیست بلکه باید با نصاب و یا تکنیسین لوله کشی توکار کولر گازی تماس بگیرید.

 • Avatar
  كامران حسيني

  سلام
  ببخشید حروف عربی ندارم.
  جرا هنکام شارج کاز لوله رفت و برکشت یخ میزنه وزمانی که شیر کیج بسته میشه درجه به زیر صفر برمیکرده مثل زمانی که داره وکیوم میشه.

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   شما در چه زمان اقدام به شارژ گاز میکنید یا بهتر بگم در چه حالتی سرمایش یا گرمایش ؟؟؟

 • Avatar
  نیما

  یخ زدن لوله برگشت کندان سور (لوله نازک)

  لوله برگشت لوله کلفت هست !

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   ممنون بابت نظرتون اصلاح شد

 • Avatar
  Ali nasir

  با سلام
  دوستان امروز پای یه کولر اسپیلت رفتیم کولر در حال شارژ گاز عقربه گیج عدد وکیوم را نشان میدادعلت چیست؟

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   کولر رو درحالت گرمایش شارژ میکردید ؟؟؟

 • Avatar
  علی

  سلام مدت زمان وکیوم کردن برای ۷متر لوله چند دقیقه است

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   بهتره شما با مدت زمان محاسبه نکنید و از گیج مانوفیلد برای این کار استفاده کنید چون اصولی ترین روش هست ولی حدودا بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه

 • Avatar
  امید حسینی

  سلام.تشکر از راهنماییتون!
  اگر کولر نشتی نداشته باشه و کولر را نتوان به درستی به کامل گاز کرد علت چیه؟!!!
  فقط در محیط کاملا سردی هست کولر و گرمایش کولر ما مطبوع نیست …و ما کولر با گرم کردن سنسور سرمایشو راه مینداختیم اما متاسفانه گاز بیشتر ۳۰psi گاز نداشت و هرچی کپسول رو باز میکردیم گازی وارد سیکل نمیشد و امپر هم میزان مصرف کولر نبود کمتر از مشخصات کولر بود

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   هر چند که سوال شما اصلا واضح نیست ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که در فصل سرما به دلیل سرمای هوا فشار گاز داخل کپسول و داخل سیکل کم میشود که بهترن راه برای شارژ گاز کولر گازی در این فصل استفاده از امپر دستگاه است

 • Avatar
  علی اصغر

  سلام من اخر نفهمیدم مقع شارژ r410a که به صورت مایع هست از سمت شیر سرویس رفت باید شارژ شود یا برگشت چون تو کتابها و اکثر سایتها نوشته به لوله مایع یا همان رفت وصل کنیم در صورتی که شما میگویید به لوله برگشت وصل کنیم با این توصیف با ورود مایع به کمپرسور ،کمپرسور نمیسوزد؟

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   دوست عزیز هنگام شارژ گاز شیلنگ گیج متصل به کپسول باید به لوله ای وصل شود که کار مکش را انجام میدهد تا بتواند گاز را از درون کپسول مکش کند که این لوله در تابستان لوله برگشت یا همان لوله ضخیم است و در زمستان برعکس

   • Avatar
    اسی پلنگ

    اصولا از سمت مکش و بصورت گاز بایستی شارژ گاز انجام شود ولی میتوان با سر و ته کردن کپسول( سیلندر) و متصل کردن شیلنگ به لوله رفت( دیس چارژ_تخلیه)و بستن شیر خروجی و مانیتور کردن گیج و باز کردن بموقع شیر خروجی این کار را در زمان بسیار کمتری انجام داد

 • Avatar
  زبیرفرد

  سلام. کولر۲۴۰۰۰ پاناسونیک گیج بهش وصل کردم ۴۵ psiبودشروع کردم به شارژکردن تا۵۵ رسیدسرماخوب بود ولی آمپرمترکه وصل کرده بودم ازرو۵/۸۷ بالاترنمی رفت روپلاک دستگاه ۱۲ آمپرنوشته بود. مشکلش چیه؟ گازش ۲۲

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   دمای هوای محیط چند درجه است و ایا از سالم بودن امپر متر خود مطمنید ؟

 • Avatar
  زبیرفرد

  دمای هوا۳۵ درجه بود آمپرمترهم جای دیگه تست کردم سالم بود

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   معمولا روی پلاک کولر گازی ۲ نوع امپر نوشته میشود یکی امپر نرمال دستگاه یکی ماکسیمم امپر دستگاه شما باید دقت کنید که ۱۲ امپر مقدار نرمال دستگاه است یا ماکسیمم و اینکه در فواصل زمانی متفاوت مورد امپر کولر گازی را مورد برسی قرار دهید البته باید دقت کنید که سرمای تولید شده مطلوب است ؟؟؟

 • Avatar
  سـلطان

  باسلام
  میشه لطف کنید که انواع کولرهای موجود در بازار از قبیل جنرال،اوجنرال،ال جی،وسپونت،گری،پاناسونیک،میتسوبیشی،سوپرجنرال،
  هرکدام ازچه نوع گازی استفاده میکنند.
  ممنونم از سایت بسیار مفیدتون

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   دوست گرامی هر برند کولر گازی مدل های مختلفی از کولر گازی را تولید کرده که هر مدل گاز متفاوتی برای خنک کردن استفاده میکند ولی عموما در تمامی کولر گازی ها گاز R22 و R410a استفاده میشود به جز موارد کمی از کولر گازی های پرتابل

 • Avatar
  مهیار اخباری

  سلام من کولرم رو بعد از چهار سال که خریدم دوباره شارژ اضافی کردم البته نمایندگی این کاررو کرد و قبل شارژ فشار ۱۰۰ بود.و الان ۱۳۰ هستش.حالا وقتی کولر رو خاموش میکم یه ۵ ثانیه صدای فیییش توی لوله ها میاد.کولر هم ال جی اینورتر هستش ۲۴۰۰۰ حالا علت این صدا چیه وچکار کنم.باید گازشو کمتر کنم??

  • Avatar
   کارشناس 2 : علوی

   سلام
   اگر در سرما دهی کولر گازی مشکلی به وجود نیامده است نیاز به تعمیر مجدد ندارد البته باید عنوان کنید که دلیل شارژ گاز مجدد که برای کولر گازی شما انجام شده چیه ؟

 • Avatar
  سیامک

  سلام
  علت زود خاموش شدن کولر چیست ؟
  لوله رفت برفک میزند
  آمپر نامی دستگاه ۱۱٫۲ تا ۱۲ میباشد که با آمپرمتر اندازه گیری کردم ۹٫۸ نشان میدهد

  • Avatar
   کارشناس 2 : علوی

   سلام
   دلایل زیادی از جمله نیاز به شارژ گاز و سرویس نشدن کولر گازی باعث به وجود امدن این مشکل خواهد شد

 • Avatar
  نادر

  با سلام من سال پیش اقدام به جابجایی کولر کردم و گاز دستگاه نیز توسط متخصص به داخل کندانسور برگشت داده شد . حال بعد از جابجایی قصد دارم خودم کولر را راه اندازی کنم خودم فنی هستم و کلیه کارهای نصب شامل نصب کولر همچنین نصب لوله های رفت و برگشت ، و سیم کشی را کامل و به صورت اصولی انجام دادم . سوالم این است آیا برای باز کردن شیر های گاز کندانسور ، نیاز به انجام وکیوم می باشد یا خیر ؟ اگر نیاز نیست لطفا نحوه باز کردن و راه اندازی شیرهای گاز کندانسور به ترتیب می باشد . ممنونم

  • Avatar
   کارشناس 2 : علوی

   سلام
   دوست گرامی حتما و حتما نیاز به انجام وکیوم کامل کولر گازی به صورت کاملا اصولی وجود دارد در صورت عدم انحام این کار راندمان کولر گازی در دراز مدت به شدت افت کرده و به اجزاء ان اسیب خواهد رسید درصورت بروز هر گونه مشکل اعلام کنید تا شما را راهنمایی کنیم

 • Avatar
  محمد موسوي

  سلام مهندس یه کولر گازی ۳۰۰۰۰پیستونی دارم گاز r22 میخوره و گازش نشت کرده میخام r410 بزنم مشکلی نداره در واقع میخام تفاوت سرماشونو احساس کنم

 • Avatar
  محمد

  سلام
  من یک کولر گود وان سامسونگ اینورتر دار خریدم نصاب اومد نصبش کرد حین نصب نشتی داشت ایشون گفتند روغن مشکلی نیست الان زیاد سرد نمیکنه راهنمایی بفرمایید گارانتی هم هست میخوام بدونم اون نشتی چند لحظه‌ای ای گاز بود یا روغن یا اینکه مشکلی برای کمپرسور پیش نیاد سرما ش هم خیلی کمه
  با تشکر

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   اگر کولر گازی شما زوعن زده احتمال نشتی از همان قسمت محتمل است و اگر کولر گازی شما گارانتی دارد حتما با نمایندگی زسمی سامسونگ در شهر یا شهرستان خودتان تماس کرفته و مشکل را برای ایشان توضح دهید

 • Avatar
  امید

  سلام باتشکرازسایت بسیارخوب وکاربردی شما
  من سوال دارم ازحضورتون واون اینه ک میخاستم ببینم اگه کولر دوتیکه کلا درمحیط همیشه سایه باشه میشه بجای لوله های مسی ازشیلنگ پرس استفاده کرد؟

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   نخیر امکان استفاده از شیلنگ پرس وجود ندارد استاندارد استفاده از لوله ای مسی است

 • Avatar
  محمد آروین

  سلام، در موقعی که کپسول گاز آخرش باشد و موقع تزریق آنرا برعکس کنیم وبصورت مایع شارژ شود باعث سوختن کمپرسور میشود حتی ب مقدار کم، نوع گاز ۲۲ است، ویا نشت داشتن کندانسور باعث سوختن کمپرسور میشود، ممنون اگر پاسخ دهید

 • Avatar
  پارسا

  سلام،چطور میشه فهمید سیستم وکیوم شده یا نه ، واگر وکیوم نشده باشه راهش چیه که بعدا مشکلی پیش نیاد؟؟

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   راهی برای اینکه بفهمیم وکیوم شده یا نه وجود ندارد راهی به جزاینکه سیستم تخلیه و دوباره وکیوم بشه نداره

 • Avatar
  رضا از مشهد

  سلام خسته نباشید
  من خودم کولر گازی شارژ کردم اوئل خیلی خوب لوله باریکه رطوبت میزد بطور ی که که از رادیاتور داخلی ۲۰ لیتر آب در ۲۴ ساعت جمع میشد ولی الان رطوبت که نمیزنه سرماش هم کم شده آمپر دستگاه تست کردم تقریبا ۱ آمپر زیاد شده گاز دستگاه هم تست کردم از ۶۵ به ۷۰ رسیده به نظر شما امکان داره لوله مکش نشتی داشته و هوا مکش کرده باشه حالا گاز تخلیه ودوباره وکیوم کنم نیاز ی به شستشو با گاز مایع نداره آیا از مایع ضدبرودت استفاده کنم چقدر باید استفاده کرد کولر ۲۷ هزار است ممنون از راهنمایی تون

 • Avatar
  رضا ایران نژاد

  باسلام.
  کولرمان رو چند وقت پیش شارژ گاز کردم. اوایل خیلی خوب کار میکرد. لوله باریک رطوبت میزد و حتی رادیات داخل اتاق به قدری رطوبت میزد که در عرض ۲۴ ساعت ۲۰ لیتر اب جمع میشدولی چند وقتی است که رطوبت نمیزد و سرمای کولر هم کم شده است.
  امپر کولر تقریبا ۱ امپر نسبت به زمانی که کولر را شارژ کردم اضافه شده و درجه گژ هم از ۶۳ به ۷۰ رسیده است.
  به نظر شما ایا در مسیر لوله مکش نشتی وجود دارد و امکان دارد که هوا به داخل مکش کرده باشد که علت بالا رفتن امپر و درجه گژ باشد که سرمای کولر کم شده ؟
  به نظر شما دوباره گاز رو تخلیه کنم و شارژ گاز کنم ؟
  ایا نیازی هست که لوله های رادیات داخل ساختمان را با گاز مایع شست و شو بدم ؟
  ایا از مایع زد برودت یا همان مایع زدیخ که برای یخچال استفاده میشود برای کولر گازی هم استفاده کنم؟ به چه مقدار؟
  با تشکر از راهنمایی تون.

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   دوست گرامی قبل از هر کازی کولر گازی را سرویس کنید و از سالم بودن موتور فن داخلی و بیرونی مطمن شوید و تا حد امکان کولر گازی از تابش مستقیم افتاب دور نگه دارید

 • Avatar
  سجاد

  سلام
  گاز کولر زیاد میخام کمش کنم روغن موتورم پس میده بیرون باید چیکار کنم

 • Avatar
  آرش

  اگر از آب برای شستن قسمت خارجی کولر گازی و پره استفاده کنیم مشکلی پیش نمیاد؟ قسمتی هست که نباید آب وارد بشه؟
  همه ی برندها یکی هستند؟

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   باید قبل و بعد از شستن کولر گازی را خاموش کنید به تا کاملا خشک شود ولی در کل خطری وجود ندارد

 • Avatar
  محمد عبایی

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  ۱- چرا باید سیستم را با پمپ خلا وکیوم کرد؟
  ۲- اگر دستگاه بدون گاز مبرد روشن باشد برای مدت طولانی چه اتفاقی می افتد؟

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   تا ذرات رطوبت از سیستم تخلیه شود البته دلایل مفصل تری دارد ولی در نهایت برای همین دلیل استفاده میشود
   اگر کولر گازی شما برای مدت زیادی بدون گازی روشن شود مدام اوردلود کرده و در نهایت به کمپرسور اسیب خواهد رسید

 • Avatar
  صالحی

  سلام کولر گازی باگاز فریون ۴۱۰رومیشه گاز ۲۲زد

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   نخیر این امکان وجود ندارد

 • Avatar
  حسین محمودی

  سلام وخسته نباشی.کولر ال جی ۲۴ دارم که گاز گیری کردم و رادیاتور نصف آن سرد میشود ونصف بعدی سرد نمیشود مشکل کجاست ؟

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   قبل از هر کاری باید سیستم تخلیه و وکیوم کامل و دوباره شارژ شود اگر مشکل حل نشود امکان گرفتگی در سیستم بسیار زیاد است

 • Avatar
  Bahman Miree

  بادرود بیکران و وقت بخیر خدمت تمامی دوستان و اساتید محترم…… خداقوت.

  علت یا علل وکیوم نشدن سیکل کولر چه عواملی می‌توانند باشند؟ و چرا بعضی سیستم ها اجازه وکیوم شدن را به پمپ وکیوم نمی‌دهند؟ یا ناقص می‌دهند؟؟؟ باسپاس فراوان…..

 • Avatar
  Bahman Miree

  بادرود و وقت بخیر و شادی و سلامتی و خداقوت جانانه خدمت اساتید عزیز و فهیم…..
  طرح یک سؤال: قیمت برد یخچال فریزر نوفراست یخساران ، مدل مروارید ۴۰۶۰N چقدرست؟ بسیار سپاسگزارم و ممنون…..

 • Avatar
  Bahman Miree

  بادرود بیکران و وقت بکام….

  طرح یک سؤال و مشکل اساسی و مبرم و اورژانسی: کولر ۳۲ هایسنس ایستاده ای داریم که پارسال بدلایل برق گرفتگی بدنه آن و بویژه بدنبال آن ، بادگرم و خنک نبودن محیط استاندارد درنظر گرفته شده ،بعداز کارکرد حدود ۲ ماه ، کمپرسور آن سوخت و بلبل گارانتی بودن آن ، ازسوی شرکت مربوطه ، کمپرسور نویی با همان مشخصات از طریق نمایندگی آن تعویض نمودیم و در واقع کولر نو و سالمی دوباره تحویل گرفتیم که متاسفانه سال بعد ، پس از ۳ ماه ، دوباره باد گرم آن شروع شد و یکبار هم شارژ گاز نمودند ولی ۱۰ ، ۲۰ روز بعد همان آش و همان کاسه ، و رسیدن به پله اول ، و باز بعداز کلی رایزنی‌ها و بحث و جدل با شرکت و نماینده آن ، چندباره و برای آخرین بار به نمایندگی مربوطه ارجاع دادیم و اینبار علت تمامی مشکلات را در گرفتگی لوله مویی آن (که با بقیه لوله مویی هایی که تا حالا دیده بودم فرق داشت و بهش چک والف می‌گفتند) میدونستند که بعد از تعویض این مهم ، این مشکل بوجود اومده که سیستم وکیوم نمیشه ، یعنی سیستم اجازه خلا کردن را بوسیله پمپ وکیوم نمیده و حالا موندیم که با این مشکل جدید بوجود اومده چه کنیم !!! حال ازهمه اساتید محترم و مهندسین و کارشناسان و متخصصان این امر استدعا میکنم که چنانچه نکته ای یا راهنمایی هایی در تجربه و ذهن فکور خویش دارند ما را بی نصیب نگذارند و بهره مندمیم نمایند . از درگاه خداوند باریتعالی ، آرزوی سلامتی و شادی بیشتر را برای همه شما مسئلت مینمایم. باتشکر و ارادت خاص

 • Avatar
  حسین محمودی

  سلام نشتی کولر چگونه پیدا کنیم وماده ی هست که نشتی زودرا پیداکنیم؟

 • Avatar
  جهاندوست

  سلام وخسته نباشید خدمت استادمحترم
  کولر۳۰ هزارتراست گازس چک کردم باگیچ۷۵نشون میده اما آمپر سنج۳آمپرکمتراز نرم تعریف شده موتور کولر(ضمنابوشهرم شدت گرمی هواهم بسیار بالاست)
  راهنمایی بفرمایید باید به کدومش اعتماد کنم؟

 • Avatar
  عباس

  سلام
  ببخشید من میخواستم وکیوم پمپ بگیرم ولی سردرگم شدم باید تک مرحله ای بگیرم یا دو مرحله‌ای
  ممنونم

 • Avatar
  منتظرنصر

  سلام استادمن یک کولر۳۲TCLدارم که وقتی روشنش میکنم بعداز۲۰تا۳۰دقیقه کارخاموش میشه تایمرروچک کردم خاموشه خواستم ببینم علت چی میتونه باشه

 • Avatar
  منتظرنصر

  سلام استادمن کولرTCL32دارم مدتیه هر۲۰/۳۰دقیقه کمپرسوروفن باهم خاموش میشه تایمرشوچک کردم خاموشه خواستم علتشوببینم چیه؟

 • Avatar
  کامران باورصاد

  سلام دیروز یک نصاب اومد کولر دوتیکه ی مارو که ازش آب میریخت رو پنلش رو باز کرد و سرویس کرد وبست و بعدش کومپرسور چک کرد ۳۰تا گاز داشت و بعدش۳۵تا دیگه گاز گیریش کرد میخواستم بپرسم که گاز کمپرسور باید ۶۵تا باشه یا بیشتر؟

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   این عدد کاملا بستگی به یک سری موارد دارد که در هر دستگاهی متفاوت است و عدد مشخصی نیست

 • Avatar
  حسینی

  سلام. از شمال کشور از شهر آمل هستم و تو کار نصب و تعمیرات کولر و یخچال هستم. دوست دارم با مجموعه شما همکاری کنم و کارهای نصب تو شمال رو براتون انجام بدم.

 • Avatar
  محمد

  سلام کولرم دوروز روشن میکردم عالی خنک میکرد .امروز روشن کردم همش باد گرم میزنه علت چیه؟

  • Avatar
   ابراهیم آزوری

   سلام یه اسپیلت توشیباهست صبح زود یاشبهاهوای خنک میده درطول روزانگارمیره روگرمایش بایدخاموش کنیم ودوباره خنک کنه گازشارژ کردیم ولی همونطوره یکنواخت خنک نمیکنه بیشترگرمامیزنه تاسرما مشکل چی میتونه باشه ممنون

 • Avatar
  ابراهیم

  سلام مهندس من یه کولر ۳۰هزار موتور موشکی کارکرده جنرال گرفتم چتد روز کارکرد بعد کمپرسور از کار افتاد و خطای E4 زده تعمیرکار اومد خازن و سیم کشی عوض کرد بازم درس نشد گاز براش زد تا ۶۸درجه چند ساعت خوب بود دوباره همون خطا رو میزنه لطفا راهنماییم کنید متشکرم

 • Avatar
  شهرام

  سلام.
  پای کولری با گاز ار۲۲ رفتیم و نیاز به ۲۰psi گاز داره. میخواستم بدونم به ازای هر ۱۰psi چه مقدار دستمزد باید بگیریم. تازه شروع بکار کردم

 • Avatar
  محسن چاکری

  سلام کولر اجنرال کم مصرف تازه خریدم وقتی روشن میکنیم بعداز ۱۵دقیقه کار کردن ارور ECروی پنل ظاهر میشود و کولر خاموش شده و به هیچ وجه دکمه کنترل کار نکرده وقفل میکند علت چیست

 • Avatar
  رضوی زاده

  سلام
  روی پلاک کولر ۳۰ هزار سامسونگ گاز ۲۲ نوشته فشار طراحی ساکشن ۱۰۰ پی اس آی.و فشار دیس ۴۵۰ تا…..من هر کولری تا الان شارژ کردم تا ۶۰ الی ۶۵ گاز میزدم….این کولر هم کارنت آمپرش ۱۳ بود..مکس کارنتش ۲۱ آمپر بود…من ۷۵ زدم با آمپر۱۴…..کولرهای دیگه که تا ۶۰ شارژ‌ میکردم.خط مایعم خیلی سرد میشد.اما این کولر هیچ چیزی تا ۷۵ رخ نداد.ولی تو اواپم سرما داشتم..در ضمن کمپرسورش رو هم خودم تعویض کردم.

 • Avatar
  رضوی زاده

  امکان داره مثلا کولری با فشار ساکشن ۱۰۰ سرما بده…در ضمن کولر مورد نظر t3بود

 • Avatar
  علی گودرزی

  سلام لطفا روش جمع کردن و شارژ کردن کمپرسور رو اموزش بدین ممنون

 • Avatar
  حمید کریمی

  سلام ، مهندس من با خود کمپرسور کولر وکیوم انجام دادم اشکالی نداره ؟
  لوله رفت باز ، سر لوله به کپسول بسته میشه ، در اینحالت دستگاه کار میکنه و هوای محیط داخل رو از شیر رفت خارج میکنه بعد از گذشت ۱۵ دقیقه شیر کپسول متصل به لول رفت باز و شیر رفت بسته میشه تا مقداری گاز داخل سیستم متراکم بشه بعد شیر برگشت هم تا فشار کم بسته میشه که وقتی لوله رفت از کپسول جدا و به دستگاه متصل میشه کمی گاز بده و هوا نکشه و بعد هم که لوله محکم شد روال شارژ آغاز میشه ، البته تعمیرکار نیستم و فقط برای سیستم خودم انجام دادم که به پمپ وکیوم نخوام نیاز داشته باشم ، علت هم کلأ تعویض کمپرسور بود که خودم انجامش دادم

  بنظر من بهترین حالت در صورت نداشتن ابزار برای تنظیم گاز استفاده از دما سنج جلوی باد خروجی پنل هستش ، وقتی ساعاتی دستگاه یکسره کار کرده و دمای محیط تثبیت شده گاز رو کم میکنیم اگر دما افزایش یافت گاز اضافه میکنیم ، در صورت کاهش دما در یکی از دو حالت کم کردن یا اضافه فرق نمیکنه انقدر ادامه میدیم به اون کار تا حداکثر دمای تبرید بدست بیاد چون از یه نقطه به بعد سیستم پاسخ معکوس خواهد داد
  ممنون از تجربیاتتون

 • Avatar
  پارسا

  سلام مهندس وقت بخیر.
  شارژ گاز r410 باید به صورت مایع باشه ظاهرا. دلیلش رو میتونم بپرسم. و اینکه مثل r22 از همون شیر سرویس ساکشن یعنی لوله مکش باید شارژ بشه؟

 • Avatar
  داود رزمجو

  با سلام. کولر اسپیلت با مارک GREE سال گذشته سرما نداد، تمیرکاری امد گفت گاز نداره، (در حالی که دو سال قبلش خوب کار میکرد،) گاز زد اما اتفاقی نیفتاد، تعمیرکار دیگه امد و گاز زد بعد آن همه لوله ها یخ میزدند و دستگاه داخل منزل هم یخ میزد وآب میریخت . حالا هم همون وضعه و تمیرکار دیگه میگه که کولر نشتی داره. لطفا راهنمایی کنید تا از دست این تعمرکارا خلاص بشم. ممنون

 • Avatar
  محمد

  باعرض سلام من مجبور شدم کولردوتیکه خودم راجابه جا کنم وتعمیرکارکه اوردم برای جابه جاکردن لوله های کولرراوکیوم نکرد هواورطوبت داخل لوله هارابابازکردن گازدرداخل لوله ورودی وخروج گازازلوله خروجی انجام داد وگفت اینطوری هم می شود هوای لوله راخارج کنیم ومن سوال پرسیدم گفتن بارفتن رطوبت درگازباعث سوختن کمپرسور میشود ومن کاملا گازکولرراخارج ودوباره گازگیری کردم ولی الان کولرسرمای قبلاخودراندارد چی کارباید بکنم تشکر

 • Avatar
  صادق دریساوی

  باسلام ممنون از زحمات شما میخواستم بدونم در هنگام نصب کولر نو اگر طول لوله از ۵ متر کمتر باشه تمام گاز رو استفاده میکنیم؟

 • Avatar
  علی سروشه

  سلام.یک دستگاه کولر گازی اینورتر sam9000 دارم که بعد از مدتی متوجه به خم شدگی یا به اصطلاح دو پهن شدن لوله های نزدیک به کندانسور شدم به علت اتمام گارانتی به تعمیر کار زنگ زدم برای تعمیر کولر که گفتند فشار ۱۲۰ میباشد که باید کمتر شود .حال میگه شاید اگه لوله درست شه فشار بیاد پایین و شاید هم از موتور باشه . الان چیکار کنم ؟.نظر شما در مورد علت فشار بالا چیست .و این که ارزش تعمیر دارد.با توجه به اینکه بنده حدس میزنم به علت خنک بودن خانه و تنظیم درجه روی۲۴ دستگاه با توجه به اینورتر بودن قدرت موتور را کم کرده باشدو زمان فشار گیری اینورتر فعال بوده است

 • Avatar
  محسن رضایی

  سلام مهندس ببخشید کولر اسپیلت ۲۴ هزار موتور روتوری گازش چک شده خوبه آمپر چک شده خوبه تازه هم سرویس شده گاز R22 هم هستش سیستم هم وکیوم شده تا حالا هم مشکلی نداشته ولی جدید روشن که میکنی بعضی موقع یک ربع بعضی موقع شش ساعت بعضی موقع یک روز کامل کار میکنه بعد کمپرسور میشه آتیش خاموش میشه کمپرسور فقط فن داخل با فن بیرون کار میکنه روش درست کردنش رو می فرمایید سپاس گذارم

 • Avatar
  علیرضا مولوی

  سلام خسته نباشید میخواستم یک کولر گازی با موتور یخچال بسازم میخواستم بدونم که فشار گاز در حالت عادی چقد باید باشه و کمپرسور چقد باید فشرده کنه

 • Avatar
  آرش همایی

  سلام
  موتور کولر گازی پنجره ای ما سوخت و در تعمیرگاه یک موتور دست دوم روی آن نصب کردند. بعد تعمیر باد کولر مثل قبل خنک نیست. خواهش می کنم راهنمایی بفرمایید، آیا ایراد از موتور نصب شده است یا گازی که برای پر کردن موتور استفاده شده است؟
  آیا امکان دارد موتوری که تعمیرکار نصب کرده معیوب یا نیم سوز باشد.
  با تشکر از شما

 • Avatar
  محسن وصلیات

  سلام جناب مهندس
  رو پلاک کولرها یه وزن گاز مورد نیاز کولر رو میزنه و یه فشار گاز مثلا رو یه کولری زده r22-2.93kg
  و فشار رو زده۰٫۸mpa خب چه رابطه ایی بین فشار گاز و وزن گاز وجود دارد که ما با گیج در حین گازگیری اگه فشار به درجه مطلوب رسید متوجه میشیم که گاز کافی وارد کولر شده؟
  ببخشید من اماتورم

 • Avatar
  علی علوی

  پنل بیرون یه کم حالت برق گرفتگی داره.ارت ساختمان هم کار میکنه .علت؟
  کولر ۳۰۰۰۰ اجنرال موتور اسکرول.درجه برودت نهایت تا چند میتونه پایین بیاد؟برا ط۳ ما ۵ میاد ما ط۴ تا ۷ درجه
  اساسا موتور اسکرول سردتر میکنه یا پیستونی؟

 • Avatar
  سجاد برامكي

  سلام یه کولر گازی گریه ٣٠٠٠٠ صفر صفر که شخصی نسب کرده بعد از نسب متوجه میشود که خنک نمی کند بعد از یک تعمیرکار کمک میگیره که منجر به تخلیه گاز اصلی و تضریق گاز مجدد میشه که مجدد جوابی حاصل نمیشود حلال که اوردنش مغازه من بعد از وکیم کامل زمان شارژ متوجه شدم بعداز تضریق ٣٠٠ گرم گاز درجه گیج امد روی ۶۵ و هیچ خنکی حاصل نشد اگر تماس بگیری و راهنمایی صحیح بدهید هزینه راهنمای را پرداخت میکنم۰۹۱۷۳۲۱۲۳۷۱ برامکی

 • Avatar
  مرتضی قناد

  سلام از کجا درحالت معمولی متوجه بشیم که کمپرسور مکش خوب داره یا نه..
  منظظورم اینه اکه مکش کم بشه چقدر در سرمای کولر تاثیر میزاره..
  ممنون

 • Avatar
  ایوب جوکار

  بادرود فراوان
  برای جمع آوری گاز کولر گازی دو تیکه ابتدا بایستی کدام شیر رو ببندیم شیر لوله بزرگ یا لوله باریکتر با سپاس فراوان

 • Avatar
  علی نجف ابادی

  سلام خسته نباشین
  من یه سوال داشتم نوع گاز کولر پاناسونیک در سرمایش کولر تاثیر داره؟اخه کولر نو خریدم ولی باد خیلی سرد نمیزنه تامیر کارم چک کرده میگه گاز کم نداره
  ممنون از سایت خوبتون

 • Avatar
  ساسان مطلوب طلب

  سلام .من یه کنار اسپیلت درست وستینگ هاوس دارم که به مدت یکسال اول به خوبی سرما ولی میکرد .که بخاطر اینکه خانه عوض کردم نصاب کولر آوردم کنار رک باز کرد بعد از جابه جای منزل با راهنمای یکی از دوستان نصاب خودم کولر رو نصب کردم و هوای داخل لوله بدون وکیوم رد کردم و شروع به کار کرد از اول کمی سرما دلش کم بود تا چند وقت پیش یه روز صبح دیدم کولر خاموش شده ارور ec داره .وقتی کولر از برق کشیدم بعد روشن کردم بعد از چند دقیقه کولر کار کرد کمپرسور خاموش شد ولی فن بیرونی روشن می مونه . تا اینکه انقدر روشن بود که دوباره خاموش می شود ارور ec میداد . من دوباره گاز جمع کردم و لوله ها باز کردم که ترموسات چک کنم .وقتی دوباره آمدم خدا لوله ها خارج کنم فقط فقط از داخل لوله بزرگ خدا آمد شک کردم که آیا گاز داره یا نه هر چی لوله بزرگ باز نگه داشتم که کار ممبرد بیاد اصلا کاری نیومد فقط فقط خدا آمد که حتی یه قطره هم چیزی بود نیومد تا اینکه هیچ چیزی نیومد .ازتون خواهش می کنم دلیل ارور و نبود گار بگین .من فکر می کنم نفر اول سهل انگاری کرده و کاز در رفته .

 • Avatar
  اسد الله

  سلام جناب پیریان ما یه کولر گری ۳۰هزار داریم موتورش سوخت یه موتوربراش گرفتیم اصلا سرماش خوب نیست وموتور داغ میکنه مثل آتیش گازشم رو ۷۰ولی آمیرش رو۱۲ علت چی میشه ممنون میشم اکه راهنمایم کنی

 • Avatar
  رضا شاپوری

  سلام
  یک عدد کولر ۳۶ هزار گری خریدم حس میکنم سرمای کافی نداره و فقط بادش خنکه.
  روی پانل داخل و بیرون هم هر چی نگاه کردم مقدار آمپر رو نزده.
  گیج وصل کردم مقدار گاز موجود رو ۷۵psi نشون میده.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • Avatar
  جمال ابراهیم زاده

  سلام من کولری دوتیکه دارم به دلیل سرقت لوله هاش مجبور به تعویض گرایر شدم اما تعمیر کار یک سر لوله مویی رو به همون شیر رفت وصل کرد وسر دیگه اون رو پلمپ کرد میخواستم ببینم کارش درسته ودر ثانی از اون موقع کولر درست نشد که باعث یخ زدن لوله بزرگ وپنل داخلی شده تعمیر کار دیگری آمده واحتمال کیپ شدن دوباره گرایر رو مطرح کرده لازم به ذکره که گازش هم کم شده مجددا ممنون میشم راهنماییم کنید

 • Avatar
  رحمان پورقنبری

  سلام، آیا برای نشتی کولر حتما باید از گاز ازت استفاده شود یا با باد و سپس وکیوم کردن کافی است؟ و اینکه آیا ممکن است که نشتی بعد از سالها در لوله های توکار باشد. ممنون مهندس

 • Avatar
  محسن ح

  سلام مهندس دوتا کپسولR22 دارم یکیش ایسکون هست یکیش هم رفرون،حالا یه کولر دست دوم خریدم هیچ گاز نداره،قراره اوسا بیاد برام گازش کنه کپسول باید چجوری بزاره برعکس بزاره یا نه

 • Avatar
  حوت ستار

  سلام کولرگازی ۱۸۰۰۰ پنجره ای دو لوله اواپراتور یخ میزنه و۷ امپر جریان میکشه وامپر ۱۰ باید باشه علت میتونه نشتی باشه یا لوله گیر باشه

 • Avatar
  خدادادی

  سلام و خسته نباشید بخاطر پاسخ های صبورانه شما
  من یک کولر اسپلیت ال جی نکست وان دارم که سال ۹۵ خریدم.الان یک سال است که بعضی مواقع در پانل داخلی عرق میکنه و به پایین چگه میکند.سرویس کار آوردم و چک کرد و گفت که احتمالا یا از رطوبت خونه است یا اینکه نیاز به شارژ گاز دارد و باید دو کیلو گاز نیاز دارد و با حدود قیمت ۵۰۰۰۰۰ تومان هزینه ….
  سئوال اول اینکه شرایط خونه در ۳ سال گذشته تغییر نکرده آیا رطوبت میتواند دلیل عرق کردن کولر باشد؟ در این شرایط شهر های شمالی کشور چه وضعیتی دارد؟
  سئوال دوم اینکه برچسب اطلاعات فنی کولر به یک و سه دهم کیلو گاز اشاره کرده ، آیا مقدار گازی که سرویس کار اشاره کرده (۲ کیلو ) درست است؟
  سئوال سوم (با عرض شمرنده گی) برای کسی که ابزار و وسیله چک کردن گاز رو نداره ، چطور باید متوجه بشه گاز کم کرده یا نه .البته یه سرمای نسبی هم کولر داره و نمیشه گفت سرمای کولر کم شده است

 • Avatar
  حمید خدادادی

  سلام
  آیا برای کولر گازی اسپلیت استفاده از محافظ برق نیاز است یا خیر؟ اگر نیاز هست باید چه مشخصاتی داشته باشد؟

 • Avatar
  رضا قلعه وردی

  سلام کولر گازی گری ۳۰۰۰۰ دارم صدای گردش گاز در پنل داخلی قطع نمیشه و صدای زیادی داره چکار باید کرد تا صدا قطع شود

 • Avatar
  کامبیز امیری

  سلام کولر ۳۰ هزار جنرال روش ۱۱.۶ آمپر زده . تا ۱۰.۹ آمپر میاد نیاز به گاز داره یا نه .با تشکر

 • Avatar
  کامبیز امیری

  سلام کولر ۳۰۰۰۰ جنرال ۱۱.۶ آمپر ، ۱۰.۹ آمپر نشان میده کسری گاز داره یا خوبه؟

 • Avatar
  احسان نوحی

  سلام کولر ۳۰ هزار جنرال موقع استارت تا چند دقیقه باد سرد می وزد وبعد باد سرد ملایم مشکل از کجاست با تشکر

 • Avatar
  موسوی

  سلام من یک دستگاه کولر گازی دوتیکه دست دوم خریدم نمیدونم چه مارکی هست. کنترل هم نداره چطور باید بفهمیم که چه نوع کنترلی براش تهیه کنیم . آیا باید بورد را عوض کنم؟

 • Avatar
  حسن قریانی

  سلام من تعمیر کار موتور کولر گازی هستم
  خوشحال میشیم برای همکاری یا تعمیر کمپروسور

 • Avatar
  حسین

  سلام
  با عرض خسته نباشیدخدمت کارشناس محترم سایت
  اگر در مراحل شارژ گازR22 به مقدار۱۵psi کاز بصورت مایع(سروته) تزریق شود مشکلی ایجادمیکندیاخیر ممنون

 • Avatar
  حسین

  سلام
  با عرض خسته نباشیدخدمت کارشناس محترم سایت
  اگر در مراحل شارژ باگازR22 به مقدار۱۵psi گاز بصورت مایع(سروته) تزریق شود مشکلی ایجادمیکندیاخیر ممنونم

 • Avatar
  غلامرضا.ب ب

  با عرض سلام و ادب مهظر مهندس عزیز
  یه کولر گازی گری ۳۰۰۰۰گری دارم حدود یکساله نصب شده .چند وقتیه احساس میکردم سرمایش کم شده . تعمیرکارامد با گیج چک کردن که مقدار گاز کافی نیست . که بعد شاررژ تکمیلی .الان میبینم که کندانسور کنداکت نمیکه به عبارتی کمپروسور یکسره کارمیکنه .حال نگرانم که مشکلی باشه …درضمن گولر نرمال به نظر میاد ..ممنون میشم راهنمایی کنین

 • Avatar
  رضا عسگری

  سلام و خسته نباشید.
  ۲تا سئول داشتم،
  چند درصد گاز برای کولر جنرال ۱۲۰۰۰ مناسبه یا استاندارده
  اگه کولر اوتومات نکنه ایرادش چیه و چه صدماتی داره

 • Avatar
  بهنام جعفری

  با سلام.کولر گازی کار کرده خریدیم که نصاب بعد نصب مقدار کمی گاز زد.بعد از چند روز شدت سرما کم شد.نصاب دیگری آمد و گفت که نشتی داره نشتی برطرف کرد و گاز زد.که دوباره سرما زیاد ندارد بخصوص ظهرها بعد از تماس گفتن که نصاب قبلی وکیوم نکرده و هوا و گاز مخلوط شده.
  و برای داشتن سرمای زیاد باید گاز خالی بشه وکیوم بشه بعد پر بشه. آیا گفته نصاب درسته.
  ممنون می‌شم راهنمایی کنید.

 • Avatar
  امین علیرضازاده

  سلام لوله برگشت گاز مکش یک برفک کمی بر روی ان ایجاد میشه وبعد ۳۰ ثانیه با تغیر صدای کمی موتور پیستونی که شروع به اب شدن میکنه دراین هنگام از پنل داخلم صدای شدید جریان گاز به وجودمیاد .

 • Avatar
  شهاب

  سلام
  کولر گازی من اصلا خنک نمیکنه و مدل جنرال است
  تعمیرکار پیشنهاد گاز هندی با قیمت ۳۵۰۰۰۰تومن را داده
  میخام بدونم گاز هندی چه مزیتی نسبت به گازهای دیگه داره و این قیمت بالا نیست؟
  ممنونم.شهاب .تهران

 • Avatar
  سیروس شهرکی

  سلام لطفا طریقه تست کردن گازیا اندازه گیری گاز اسپیلت را با استفاده از گیج مرکب بصورت ساده برای اینکه بدونیم نیاز به شارج مجدد است یا نه بدهید

 • Avatar
  جلالی

  سلام جناب پیرنیا
  ممنون از اطلاعات خوبتون
  یک دستگاه اسپلیت میتسوبیشی اینورتر ۲۷۰۰۰ خریداری کردم و برج ۱۰ پارسال هم نصب شد، و تا الان استفاده نشده بود حال که روشنش کردیم ، سرمایش ندارد و با شرکت تماس گرفتم گفتن که باید شارژ بشه و آمدن مقداری شارژ گاز کردن و برودت دستگاه کمی بهتر شد و گفتن که گاز روغن دار همراهشون نیست باید برن بیارن .
  میخواستم راهنماییم کنین آیا گفته ایشون منطقی هست ؟
  و سوال دوم اینکه اجرت و شارژ این کار چقدر هست ؟
  ممنون از شما .

 • Avatar
  مسعود

  سلام
  سایتتون عالیه
  من کولر ۲۴۰۰۰ پاناسونیک دارم
  چند ماه پیش سرویس شده
  جدیدا لوله کم فشار(ضخیم تر) یخ میزنه
  فشار گاز در حالت روشن ۵۵ و خاموش ۱۳۰ بود
  لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر

 • Avatar
  غلامرضا

  با سلام کولر گازی با گاز ‌‌r407لوله رفت یخ میزنه و لوله برگشت گرمه آیا نیاز به گاز داره اگه هم گاز میخواد گاز قبلی باید تخلیه شه یا نه رو همون گاز بزنم ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • Avatar
  امیر نظری

  سلام کولر گازی ۲۴۰۰۰هزار در یک فروشگاه جابجا شده توسط یک نفر به اصطلاح متخصص اما بعد از دو ماه باد گرم زد گاز رو شارژ کردم تا سه ماه خنک کرد اما الان باد گرم میزنه

یک دیدگاه بنویس!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *