استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

عیب یابی کولر گازی و نحوه برطرف کردن مشکلات رایج کولر گازی

جابجایی، نصب، سرویس و تعمیر کولر گازی

فهرست مطالب

وقتی که تابستان از راه می رسد، شما نیاز دارید تا از کولر گازی خود بدون مشکل استفاده کنید. اما اگر کولر گازی به درستی کار نکرد چه کاری باید انجام داد؟ نگران نباشید! شما می توانید از مطالب زیر جهت عیب یابی کولر گازی (اسپلیت) خود استفاده کنید.

هر یک از مشکلات رایج کولر گازی که در ادامه آورده شده اند، به دلیل برخی ایرادات در قطعات و غیره به وجود می آیند. در هر مورد می توانید با مراجعه به مقاله اختصاصی کاراباما در رابطه با آن مشکل اطلاعات کاملتر و نیز راه حل های موجود برای برطرف نمودن آن را بیابید. در صورتی که با مشکلات و خرابی کولر گازی روبه رو هستید و تجربه لازم درباره تعمیر و سرویس کولر گازی خود را ندارید، پیشنهاد می کنیم با مرکز تخصصی تعمیرات و سرویس کولر گازی کاراباما تماس بگیرید. همچنین متذکر می شویم که مقاله حاضر صرف نظر از برند کولر گازی شما می تواند در تعیین مشکل و تشخیص راه حل مفید واقع شود. لذا می توانید جهت عیب یابی کولر گازی سامسونگ، جنرال، اجنرال، گری، وست پوینت و… از همین مقاله استفاده کنید.

در صورتی که جهت تعمیر کولر گازی خود نیاز به کمک تکنسین حرفه ای و باتجربه دارید، از قسمت زیر برند دستگاه خود را انتخاب کنید و در غیر این صورت ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

ما در کاراباما سالهاست که به مشتریان تمامی برندهای معتبر ایرانی و خارجی لوازم خانگی خدمات ارائه میکنیم، بنابراین اگر برند کولر گازی شما سامسونگ، ال جی و جنرال نمیباشد نیز میتوانید از طریق فرم زیر درخواست تعمیرات خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار

فهرست مطالب :

چرا کولر گازی (اسپلیت) هوای خنک پرتاب نمی کند؟

ممکن است این مشکل برای کولر گازی شما هم اتفاق افتاده باشد. اما چرا باد کولر گازی خنک نیست؟!

اگر کولر گازی شما روشن می شود ولی هوای خنک پرتاب نمی کند، بهتر است ابتدا مطمئن شوید تمام دریچه های کولر باز است و ترموستات هم به درستی تنظیم شده است. اگر مشکل از آن نبود، فیلتر هوای کولر گازی را بررسی کنید. اگر فیلتر بخاطر گرد و غبار مسدود شده باشد، شما هیچ جریان هوایی دریافت نمی کنید. اگر مشکل همین است، فیلتر کولر گازی را با برس و صابون تمیز کنید. اگر تا به حال این کار را انجام نداده اید، پیشنهاد می کنیم حتما به مقاله چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم مراجعه کنید.

با تعویض و تمیز کردن به موقع فیلتر، می توانید از این گونه مشکلات پیشگیری کنید. علاوه بر مواردی که ذکر شد، دلایل دیگری نیز وجود دارند که می توانند بر سرمایش کولر شما تاثیر گذار باشند. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص، شما را به خواندن مقاله خنک نبودن باد کولر گازی دعوت می کنیم.

کولر گازی (اسپلیت) به اندازه کافی خنک نمی کند

دریچه های کولر گازی را بررسی کنید تا از باز بودن آنها مطمئن شوید. حتی اگر یکی از آنها بسته باشد خنک کردن کل خانه سخت تر خواهد بود؛ چرا که هوای گرم قسمتی که دریچه کولر آن بسته است با هوای خنک بقیه قسمت ها ادغام شده و هوای منزل به اندازه کافی خنک نخواهد شد. در غیر اینصورت شما ممکن است مشکل دیگری از جمله نشتی در خنک کننده (refrigerant line) داشته باشید.

چرا کولر گازی (اسپلیت) خاموش نمی شود؟

عیب یابی کولر گازی (اسپلیت) که خاموش نمی شود کمی تخصصی است. هرچند دلایل ساده ای هم میتواند منجر به بروز این مشکل شده باشد. اگر کولر گازی شما پس از رسیدن به دمای تنظیم شده خاموش نمی شود، ممکن است با کنترل های الکترونیکی مشکل داشته باشد. معیوب شدن ترموستات کولر و یا خارج شدن سنسور از موقعیت خود نیز می تواند علت یکسره کار کردن کولر گازی باشد.

اگر بعد از زدن دکمه پاور زمان بیشتری طول می کشد تا کولر خاموش شود، احتمال کثیف بودن فیلتر یا کویل های کندانسور وجود دارد. یک دلیل دیگر خاموش نشدن کولر گازی می تواند قدیمی بودن و یا قدرت نامناسب کولر گازی در مقایسه با اندازه منزل شما باشد. سایر دلایلی که می توانند علت خاموش نشدن کولر گازی باشند عبارتند از:

 • خراب شدن بردهای مختلف کولر (برد اصلی، برد رله، برد کنترل دما)
 • گیر کردن فن کولر گازی
 • کوتاه بودن کابل ترموستات
 • درست کار نکردن ترموستات
 • خرابی ترمیستور کولر گازی
 • خراب شدن کنتاکتور

علت خاموش نشدن کمپرسور کولر گازی (اسپلیت)

اگر کمپرسور کولر گازی یکسره کار می کند، ممکن است به دلایل مختلفی این حالت به وجود آمده باشد. برخی از این دلایل را پیشتر اشاره کردیم. به طور مثال کثیف بودن کویل های کندانسور یا فیلتر کولر گازی. همچنین کمبود گاز نیز از دلایل خاموش نشدن کمپرسور اسپیلت است. با مراجعه به مقاله روش ها و مراحل شارژ گاز کولر گازی می توانید اطلاعات بیشتری در این رابطه به دست آورید. علاوه بر این، تنظیم اشتباه کولر بر روی مقدار خیلی کم یعنی درجات پایین همچون 16 و 17 درجه سانتی گراد، می تواند علت یکسره شدن کمپرسور کولر گازی باشد. زیرا ممکن است دستگاه برای خنک سازی محیط تا دمای پایین به اندازه کافی قدرت نداشته باشد.

در ادامه عیب یابی کولر گازی (اسپلیت) باید به بررسی ترمیستور نیز بپردازید. ایراد در ترمیستور یا سنسور دمایی کولر گازی که وظیفه تشخیص دمای اتاق را دارد می تواند دلیل کار کردن یکسر کمپرسور و در نتیجه خاموش نشدن کولر گازی باشد.

چرا کولر گازی خود به خود خاموش می شود؟

یکی دیگر از مشکلات رایج کولر گازی که به عیب یابی اسپیلت به طور دقیق احتیاج دارد، خاموش شدن یکباره کولر است. از جمله دلایل این مشکل می توان به افزایش دمای کمپسور و اورلود کولر اشاره کرد که برای ایمنی دستگاه را خاموش می کند. همچنین ایراد در برد، ترموستات و یا کمپرسور کولر گازی نیز می توانند سبب بروز این مشکل باشند. با مراجعه به مقاله آف شدن ناگهانی کولر گازی از تمامی دلایل موجود در بروز این مشکل و راه حل های احتمالی آن باخبر شوید.

دلیل نشت آب از داخل کولر گازی چیست؟

برای جلوگیری از آسیب ناشی از نشتی آب کولر گازی، ابتدا کولر را خاموش کنید. مسیر تخلیه آب (میعانات) ممکن است گرفته شده باشد. ابتدا سعی کنید گرفتگی مسیر تخلیه آب را باز کنید، اگر مشکل حل نشد، تشت تخلیه کولر گازی شما ممکن است زنگ زده باشد و یا پمپ (پمپ فشرده) کولر گازی معیوب شده باشد. دلایل دیگر و نحوه برطرف کردن مشکل را میتوانید در مقاله علت تخلیه نشدن آب کولر گازی و علت آب دادن کولر گازی مطالعه فرمایید.

دلیل نشت آب از بیرون کولر گازی چیست؟

در روزهای گرم و یا مرطوب ممکن است گودال آبی زیر کندانسور کولر خود مشاهده کنید، که البته در صورتی که کولر گازی به درستی کار می کند عادی است! در آب و هوای خنک، یک کولر گازی ممکن است یخ بزند و با ذوب شدن یخ آن آب جمع شود. این مورد هم عادی است ولی اگر کولر به دلیل دیگری نشتی آب دارد، سعی کنید فیلتر کولر گازی را تمیز و یا تعویض کنید. اگر مشکل همچنان حل نشد، جهت بررسی و برطرف کردن مشکل با متخصص ماهر تماس بگیرید. ممکن است به مبرد بیشتری نیاز داشته باشید و یا لوله تخلیه مسدود شده باشد.

چرا وقتی کولر خاموش است نشتی آب دارد؟

اگر گاز کولر گازی شما کم باشد و یا فیلتر آن کثیف شده باشد، کولر گازی هنگام کار کردن ممکن است یخ بزند. بعد از اینکه دستگاه را خاموش کنید یخ ها آب شده و ممکن است باعث خیس شدن کف یا سقف منزل شما شود. اگر تمیز کردن فیلتر کولر باعث برطرف شدن مشکل نشد، می توانید جهت بررسی و برطرف کردن مشکل خود با ما تماس بگیرید.

چرا کولر گازی یخ می زند؟

عیب یابی کولر گازی (اسپلیت) که مشکل یخ زدن دارد کمی دشوار است. زیرا بخش های مختلف کولر گازی که یخ می زنند می توانند دلایل متفاوتی داشته باشند. به طور مثال کمبود گاز مبرد می تواند به یخ زدن پنل یا لوله کوچک (لوله رفت) منجر شود. اگر جریان هوا در کویل های اواپراتور به خوبی برقرار نباشد هم ممکن است این مشکل به وجود بیاید. در مقاله دلیل یخ زدن کولر گازی تمامی موارد به همراه راه حل های احتمال آنان بیان شده اند که می توانید با مراجعه و مطالعه این مقاله به برطرف کردن مشکل کولر گازی خود کمک کنید.

چرا فن داخلی کولر گازی کار نمی کند؟

اگر فن داخلی کولر گازی کار نمی کند، ابتدا بررسی کنید که چیزی داخل آن گیر نکرده باشد. سپس فیلتر هوا را بررسی کنید. اگر مسدود شده بود، ممکن است خودتان بتوانید مشکل را برطرف کنید. اگر کویل اواپراتور و مسیر خنک کننده یخ زده بود، ممکن است به یک تعمیرکار متخصص نیاز داشته باشید. زیرا به احتمال زیاد اجزای داخلی فن و یا حتی موتور آن نیاز به تعویض دارد و یک فرد متخصص باید آن را بررسی کند.

چرا فن خارجی کولر گازی کار نمی کند؟

اگر فن بیرونی به درستی در حال چرخش نبود، ابتدا باید جعبه برق و فیوز را بررسی کنید. ممکن است ایراد در خازن یا موتور فن باشد. برای عیب یابی کولر گازی (اسپلیت) می توانید فن را با یک تکه چوب هل دهید تا ببینید که آیا فن شروع به کار می کند یا خیر؟

نکته مهم: هرگز با دست فن را هل ندهید. زیر اگر فن شروع به کار کند انگشتان دستتان آسیب جدی می بینند!

اگر همچنان فن شروع به کار نکرد، شما به یک تعمیرکار نیاز دارید. تا آمدن تعمیرکار دستگاه را خاموش کنید.

در مقاله عدم کارکرد فن کولر گازی تمامی مواردی که باید در این رابطه بررسی شوند را ذکر کرده ایم که مطالعه آن را به شما توصیه می کنیم.

علت داغ شدن موتور فن کولر گازی

یکی از مشکلات رایج کولر گازی داغ کردن فن کولر و یا موتور فن کولر گازی است. چندین دلیل برای داغ شدن موتور فن کندانسور اسپیلت وجود دارد که نبود جریان هوای مناسب برای تهویه فن یکی از آنهاست. معیوب بودن موتور و یا سایز کوچک موتور فن در مقایسه با کولر گازی نیز می تواند علت داغ کردن فن کولر گازی باشد. همچنین در صورتی که خازن نامناسب و یا تیغه های فن با سایز نادرست بر روی موتور نصب شوند، جریان ورودی بشدت افزایش و موجب داغ شدن موتور فن می شود. در عیب یابی کولر گازی (اسپلیت) خود به این امر دقت کنید که بسیاری از قطعات همچون فن به نگهداری صحیح و سرویس دوره ای احتیاج دارند. عدم سرویس به موقع یکی دیگر از دلایل گرم شدن بیش از حد فن کولر گازی است.

چرا کولر گازی روشن نمی شود؟

اگر با مشکل روشن شدن کولر مواجه شده اید، در گام نخست عیب یابی کولر گازی ابتدا به سراغ جعبه فیوز و پریز برق بروید تا از رسیدن جریان الکتریکی به کولر مطمئن شوید. ممکن است مشکل شما با ریست کردن کولر گازی برطرف شود. اگر نحوه دقیق اینکار را نمی دانید، می توانید به مقاله کاراباما برای چگونگی انجام آن مراجعه کنید. ایراد ترموستات و یا معیوب بودن کمپرسور از دیگر دلایل بروز این مشکل هستند. برای اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم حتما به مقاله دلایل روشن نشدن اسپیلت مراجعه کنید.

چرا صدای کولر گازی زیاد است؟

اگر هنگام کارکرد کولر گازی صداهای عجیبی از پنل داخلی یا یونیت خارجی آن می شنوید، ممکن است مشکل جدی رو به روی شما باشد، بنابرانی عیب یابی کولر گای را جدی بگیرید و با دقت انجام دهید. صدای کولر می تواند به خاطر گرفتگی فیلتر، خرابی بلبرینگ، ایراد فن، آسیب دیدن کویل و غیره باشد. صداهای مختلف مانند صدای سوت، صدای کوبش، صدای جیر جیر کردن و موارد دیگر، هر کدام علل مختلفی دارند که در مقاله سر و صداهای کولر گازی به تمامی آنها پرداخته ایم و هر یک را توضیح داده ایم.

چرا کمپرسور اسپیلت کار نمی کند؟

کمپرسور یا موتور مهمترین جزء کولر گازی است. اگر متوجه شده اید که کمپرسور کولرتان کار نمی کند، بهتر است برای عیب یابی کولر گازی (اسپلیت) و رفع مشکل از یک متخصص کمک بخواهید. زیرا دلایلی که سبب این مشکل می شوند عمدتا تخصصی هستند. کم بودن یا نامناسب بودن نوع گاز، اشکالات برقی، ایراد در برد کولر، معیوب بودن خود کمپرسور و… از مهمترین دلایلی هستند که سبب عدم کارکرد کمپرسور کولر می شوند. اگر کمپرسور کولر خاموش می شود یا روشن نمی شود، بهتر است ابتدا به مقاله دلایل از کار افتادن کمپرسور اسپیلت مراجعه کنید و مطالب را با دقت مطالعه و سپس در سیستم بررسی کنید. در صورتی که مشکل پابرجا بود، در سریعترین زمان از یک متخصص کولر گازی برای بازدید دستگاه سوال کنید.

چرا کولر گازی (اسپلیت) گرم نمی کند؟

برخی اسپیلت ها دوفصله اند، یعنی دارای قابلیت گرمایش علاوه بر سرمایش هستند. عیب یابی اسپیلت که در حالت گرم باد سردی دارد، همانند عیب یابی کولری که باد خنک ندارد، کاری تخصصی و فنیست. مواردی مثل کم بودن ظرفیت کولر در مقایسه با متراژ خانه، کم بودن گاز مبرد و ایراد در سیکل گرمایش از جمله فن داخلی و خارجی، کمپرسور، کندانسور و… از دلایلی هستند که موجب بروز این مشکل می باشند. برای اطلاع از چگونگی استفاده از حالت گرمای کولر و نیز دلایل گرم نبودن باد کولر، به مقاله کاراباما در این رابطه مراجعه کنید که حاوی اطلاعات ارزشمندی در این خصوص است.

چرا ریموت کولر کار نمی کند؟

بسیاری از اوقات از کار افتادن کنترلر کولر گازی به معنای خراب بودن آن نیست. گاهی مشکل ساده است! همچون تمام شدن باتری کنترلر، که با تعویض باتری برطرف می شود. برای اطمینان از سلامت کارکرد ریموت می توان آن را تست کرد. در مقاله علل از کار افتادن ریموت کولر مواردی که سبب کار نکردن آن هستند و نیز نحوه تست ریموت را توضیح داده ایم.

اگر ریموت کنترل کولر گازی دکمه های متنوعی دارد که کارکرد آنها را نمی دانید، به مقاله راهنمای ریموت کولر گازی مراجعه کرده و مطالب آن را با دقت مطالعه کنید.

چرا باد کولر گازی پرتاب کمی دارد؟

اگر قدرت پرتاب باد کولر کم شده است، برای عیب یابی کولر گازی خود ابتدا فیلترهای کولر گازی را بررسی کنید که مسدود نباشند و در صورت لزوم آنها را بشویید. ممکن است مشکل از بلوور کولر باشد که موتور آن نیم سوز شده و یا ایراد دارد و یا به دلیل گردو خاک کثیف شده و بازده سابق را ندارد. مقاله دلایل کاهش قدرت پرتاب باد کولر تمامی مواردی که لازم است تا بررسی شوند را به شما آموزش خواهد داد.

چرا کولر گازی به همراه باد آب پرت می کند؟

شکستن سینی ناودانی و کم بودن گاز از مهمترین دلایلی هستند که باعث پخش قطرات آب به همراه باد از کولر می باشند. راه حل های این مشکل را می توانید در مقاله پرتاب قطره های آب از اسپیلت بیابید. این مشکل در حالت سرمای کولر اتفاق می افتد و در حالت گرما بروز این اتفاق غیر عادی و نشانه نشتی است.

خرابی برد کنترل الکتریکی

بسیاری از مشکلات رایج کولر گازی به دلیل خرابی برد فرمان یا مدار الکتریکی دستگاه است که در صورت بروز مشکل برای این قسمت، امکان به وجود آمدن مشکلات و خرابی کولر گازی در سایر بخش ها نیز هست. بررسی برد و تعمیر آن نیار به تخصص و تجربه فنی یک تعمیرکار ماهر کولر گازی دارد. بنابراین اگر صلاحیت لازم را ندارید به هیچ وجه به سراغ برد کولر نروید. در برخی مواقع تنها یک قطعه همچون خازن یا فیوز برد سوخته است که با تعویض می تواند درست شود. اما گتهی مشکل بیشتر از یک قطعه است و با تعویض برد باید برطرف شود.

ﻣﺸﻜﻼﺕ ﺍﻟﻜﺘﺮیکی سیستم های تهویه مطبوع

ﺍﻳﻦ ﻣﺸﻜﻼﺕ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﻣﺴﺎﺋﻞ ﻋﻤﻮمی ﺩﺭ ﺍﻛﺜﺮ ﺩﺳﺘﮕﺎﻩ ﻫﺎی ﺗﻬﻮﻳﻪ ﻣﻄﺒﻮﻉ  مانند کولر گازی اسپیلت، پنجره ای، داکت و… ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﺑﺮﺍی ﺭﻓﻊ ﻣﺸﻜﻞ ﺑﺎﻳﺪ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﮕﺎهی ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻛﺮﺩ ﻛﻪ ﻗﺎﺑﻠﻴﺖ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﮔﻴﺮی ﻫﺮ ﺳﻪ ﭘﺎﺭﺍﻣﺘﺮ ﻣﻘﺎﻭﻣﺖ، ﺟﺮﻳﺎﻥ ﻭ ﻭﻟﺘﺎژ ﺭﺍ ﺩﺍﺷﺘﻪ باشد. ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻳﻨﻜﺎﺭ ﺳﺮﻭﻳﺴﻜﺎﺭﺍﻥ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺍﺯ ﻣﻮﻟﺘﻲ ﻣﺘﺮﻫﺎی ﺍﻧﺒﺮی (Clamp) ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ میﻛﻨﻨﺪ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺷﻜﻞ ﺯﻳﺮ ﻧﻤﻮﻧﻪ ﺁﻧﻬﺎ ﺭﺍ میﺑﻴﻨﻴﺪ.

ﻣﻮﻟﺘﻲ ﻣﺘﺮﻫﺎی ﺍﻧﺒﺮی (Clamp) برای اندازه گیری آمپر، ولتاژ و وماقمت کولر گازی

 

ﺳﻨﺠﺶ ﺁﻣﭙﺮ ، ولت و اهم در کولر گازی (اسپلیت)

ﺑﺮﺍﻱ اندازه گیری آمپر در کولر گازی، فک های ﻣﻮﻟتی ﻣﺘﺮ ﺭﺍ ﺣﻮﻝ ﻳﻚ ﻭﺍﻳﺮ ﺗﻚ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩﻩ ﺗﺎ ﻓﻴﻠﺪ ﻣﻐﻨﺎﻃﻴﺴﻲ ﺣﻮﻝ ﺳﻴﻢ ﺑﺎ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﺍﻟﻘﺎﻳﻲ ﺩﺭ ﻓﻜﻬﺎی ﺍﻧﺒﺮ ﻣﻮﺟﺐ ﻧﻤﺎﻳﺶ ﻣﻴﺰﺍﻥ ﺁﻣﭙﺮ ﻋﺒﻮﺭی ﺍﺯ ﺳﻴﻢ ﺷﻮﺩ. ﺑﺎﻳﺪ ﺗﻮﺟﻪ ﺩﺍﺷﺖ ﻛﻪ ﻓﻜﻬﺎی ﻣﻮﻟﺘﻲ ﻣﺘﺮ ﺭﺍ ﺣﻮﻝ ﻳﻚ ﺳﻴﻢ ﺗﻜﻲ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﻫﻴﺪ. ﺑﺮﺍﻱ ﺳﻨﺠﺶ ﺍﻫﻢ ﻭ ﻭﻟﺖ نیز ﺑﺎﻳﺪ ﺍﺯ ﺳﻴﻢ ﻫﺎی ﺭﺍﺑﻂ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻛﺮﺩ.

مشکلات مکانیکی کولر گازی (اسپلیت)

ﺍﻳﻦ ﻣﺸﻜﻼﺕ ﻛﻪ ﻣﻲ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﺣﺎﺻﻞ ﺍﺯ ﺷﺎﺭژ ﻧﺎﻣﻨﺎﺳﺐ، ﻣﺸﻜﻼﺕ ﺳﻴﻜﻞ ﺗﺒﺮﻳﺪ ﻭ ﻳﺎ ﻛﻮﻳﻠﻬﺎ ﺑﺎﺷﺪ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﻣﺴﺎﺋﻠﻲ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﺩﺭ کولرهای گازی ﻣﻬﻢ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﻨﺪ. ﺍﻭﻟﻴﻦ ﭼﻴﺰﻱ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺑﺮﺧﻮﺭﺩ ﺑﺎ ﭼﻨﻴﻦ ﻣﺸﻜﻠﻲ ﺑﺎﻳﺪ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﮔﻴﺮﺩ ﻭﺻﻞ ﻛﺮﺩﻥ گیج فشار ﺑﻪ ﺷﻴﺮ ﺳﺮﻭﻳﺲ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﻧﻤﻮﻧﻪ ﺍی ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﮔﻴﺞ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺷﻜﻞ ﺯﻳﺮ ﻣﻲ ﺑﻴﻨﻴﺪ. ﺍﻳﻦ ﮔﻴﺞ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺣﻘﻴﻘﺖ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﺩﻭ ﮔﻴﺞ ﻓﺸﺎﺭی ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﻣﻨﻴﻔﻮﻟﺪ ﻧﻴﺰ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﻳﻜﻲ ﺍﺯ ﮔﻴﺞ ﻫﺎ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺭﻧﮓ ﺁﺑﻲ ﻣﺸﺨﺺ ﺍﺳﺖ ﺑﺮﺍﻱ ﻓﺸﺎﺭ ﭘﺎﻳﻴﻦ LP ﻭ ﺩﻳﮕﺮﻱ ﺑﻪ ﺭﻧﮓ ﻗﺮﻣﺰ ﺑﺮﺍﻱ ﻓﺸﺎﺭﻫﺎﻱ ﺑﺎﻻ HP بکار ﻣﻲ ﺭﻭﺩ. ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﺭﻭﻱ ﺻﻔﺤﻪ ﻣﺪﺭﺝ ﻋﻼﻭﻩ ﺑﺮ ﻧﺸﺎﻥ ﺩﺍﺩﻥ ﻓﺸﺎﺭ، ﺩﺭﺟﺎﺕ ﺩﻳﮕﺮ ﺩﻣﺎی ﺍﺷﺒﺎﻉ ﻣﺒﺮﺩﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺭﺍ ﻧﺸﺎﻥ ﻣﻲ ﺩﻫﺪ. ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﻳﻦ مثلا ﺑﺎ ﺩﺍﺷﺘﻦ ﻓﺸﺎﺭ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻣﻲ ﺗﻮﺍﻥ ﺩﻣﺎی ﻣﺎﻳﻊ ﻣﺒﺮﺩ ﺩﺭ ﺁﻥ ﻓﺸﺎﺭ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺭﻭی ﮔﻴﺞ ﺧﻮﺍﻧﺪ.

گیج فشار کولر گازی با دو لوله فشار بالا و فشار پایین

ﻣﮑﺎﻧﻴﺰﻡ ﺩﺍﺧﻠﯽ ﺍﻳﻦ ﻧﻮﻉ ﮔﻴﺞ ﺩﺭ ﺷﮑﻞ بالا ﻧﺸﺎﻥ ﺩﺍﺩﻩ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ. ﻳﮏ ﻟﻮﻟﮥ ﺍﻧﻌﻄﺎﻑ ﭘﺬﻳﺮ ﮐﻪ ﻳﮏ ﺳﺮ ﺁﻥ ﺑﺴﺘﻪ ﺍﺳﺖ به همرﺍﻩ ﻣﮑﺎﻧﻴﺰﻣﯽ ﺑﺮﺍی ﭼﺮﺧﺶ ﻋﻘﺮﺑﻪ ﺗﺸﮑﻴﻞ ﺩﻫﻨﺪۀ ﺍﺟﺰﺍی ﺩﺍﺧﻠﯽ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﻨﺪ. ﺍﻳﻦ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﺳﻴﺴﺘﻢ Bourdon ﺷﻨﺎﺧﺘﻪ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ. ﺑﺎ ﻭﺭﻭﺩ ﮔﺎﺯ ﭘﺮﻓﺸﺎﺭ ﺑﺪﺍﺧﻞ ﻟﻮﻟﮥ ﺧﻤﻴﺪﻩ ﺣﺮﮐﺖ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﺗﻮﺳﻂ ﺍﺟﺰﺍی ﻣﮑﺎﻧﻴﮑﯽ ﺍﻳﻦ ﺣﺮﮐﺖ ﺑﻪ ﻋﻘﺮﺑﻪ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﻣﯽ ﻳﺎﺑﺪ.

علامت ها یا نشانه های کارکرد نادرست کولر گازی

ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺑﺨﺶ ﻋﻼﺋﻢ ﻛﻠﻲ ﻛﻪ میﺗﻮﺍﻧﺪ ﻧﺸﺎﻧﮕﺮ مشکلات کولر گازی ﺑﺎﺷﻨﺪ ﻣﻮﺭﺩ ﺑﺮﺭﺳﻲ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﻲ ﮔﻴﺮﻧﺪ.

سوپر هیت

ﻫﻤﺎﻧﻄﻮﺭ ﻛﻪ ﻣﻲﺩﺍﻧﻴﺪ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺳﻮﭘﺮﻫﻴﺖ ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺩﻣﺎﻱ ﺑﻴﻦ ﺩﻣﺎﻱ ﺗﺒﺨﻴﺮ ﻣﺒﺮﺩ ﺩﺭ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻭ ﺩﻣﺎﻱ ﺑﺨﺎﺭ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ ﺧﺮﻭﺟﻲ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﺩﻟﻴﻞ ﺩﺭﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺘﻦ ﺳﻮﭘﺮﻫﻴﺖ ﺑﺮﺍﻱ ﻳﻚ ﺳﻴﺴﺘﻢ، ﺟﻠﻮﮔﻴﺮﻱ ﺍﺯ ﻭﺭﻭﺩ ﺍﺣﺘﻤﺎﻟﻲ ﻣﺎﻳﻊ ﺑﻪ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﻭ ﺍﻃﻤﻴﻨﺎﻥ ﺍﺯ ﺗﻐﺬﻳﻪ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﺗﻮﺳﻂ ﺑﺨﺎﺭ ﺧﺎﻟﺺ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ.

ﺷﺮﺍﻳﻂ ﻧﺮﻣﺎﻝ:

ﻣﺨﻠﻮﻃﻲ ﻛﻪ ﺍﺯ ﻟﻮﻟﻪ ﻛﺎﭘﻴﻼﺭی ﺧﺎﺭﺝ ﻣﻲﺷﻮﺩ ﺷﺎﻣﻞ 20% بخار و 80% مایع ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ. ﺍﻳﻦ ﻣﺨﻠﻮﻁ ﺩﺭ ﺣﻴﻦ ﻋﺒﻮﺭ ﺍﺯ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﺑﺎ ﺟﺬﺏ ﮔﺮﻣﺎ ﺗﺒﺨﻴﺮ ﺷﺪﻩ ﺍﺯ ﻗﺴﻤﺘﻬﺎی ﺍﻧﺘﻬﺎﻳﻲ ﻛﻮﻳﻞ (نقطه B) آخرین قطرات ﻣﺎﻳﻊ ﺑﻪ ﺑﺨﺎﺭ ﺗﺒﺪﻳﻞ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ. ﭘﺲ ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺑﺨﺎﺭ ﺧﺎﻟﺺ ﺑﺎ ﺟﺬﺏ ﮔﺮﻣﺎﻱ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﮔﺮﻣﺘﺮ ﺷﺪﻩ ﺗﺎ ﺍﺯ ﻧﻘﻄﻪ C ﺧﺎﺭﺝ ﻣﻲﺷﻮﺩ. ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺩﻣﺎﻱ ﺑﺨﺎﺭ ﺧﺮﻭﺟﻲ ﻭ ﺩﻣﺎﻱ ﺍﺷﺒﺎﻉ ﻣﺎﻳﻊ ﻣﺒﺮﺩ ﺑﺎﻳﺪ بین 5C تا 10C باشد.

ﺳﻮﭘﺮ ﻫﻴﺖ ﺯﻳﺎﺩ:

ﺩﻣﺎﻱ ﺑﺨﺎﺭ ﺧﺮﻭﺟﻲ 20C ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﺑﻴﺎﻧﮕﺮ ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺩﻣﺎﻳﻲ ﻣﻌﺎﺩﻝ 16C ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﺍﻳﻦ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺳﻮﭘﺮﻫﻴﺖ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺍﺯ ﺣﺪ ﻧﺮﻣﺎﻝ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ. ﺳﻮﭘﺮﻫﻴﺖ ﺯﻳﺎﺩ ﺣﺎﻛﻲ ﺍﺯ ﻭﺭﻭﺩ ﻣﺎﻳﻊ ﻛﻢ ﺑﻪ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﻧﺸﺎﻥ ﻣﻲ ﺩﻫﺪ ﺁﺧﺮﻳﻦ ﻗﻄﺮﺍﺕ ﻣﺎﻳﻊ ﻣﺒﺮﺩ ﺧﻴﻠﻲ ﺳﺮﻳﻊ ﺗﺒﺨﻴﺮ ﺷﺪﻩ ﺍﻧﺪ.

ﺳﻮﭘﺮ ﻫﻴﺖ ﻧﺎﻛﺎفی:

ﺩﻣﺎﻱ ﺧﺮﻭﺟﻲ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻫﻤﺎﻥ 4C ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺣﻘﻴﻘﺖ ﺑﻴﺎﻧﮕﺮ ﺳﻮﭘﺮﻫﻴﺖ ﺻﻔﺮ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ. ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﻳﻦ ﻣﺸﺨﺺ ﻣﻲﺷﻮﺩ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺧﺮﻭﺟﻲ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻣﺎﻳﻊ ﻣﺒﺮﺩ ﻫﻤﭽﻨﺎﻥ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺍﺳﺖ. ﺳﻮﭘﺮﻫﻴﺖ ﻧﺎﻛﺎﻓﻲ ﺑﻴﺎﻧﮕﺮ ﻭﺭﻭﺩ ﻣﺎﻳﻊ ﺯﻳﺎﺩ ﺑﻪ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﺍﺯ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﺗﺒﺨﻴﺮ ﺁﻥ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ.

ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﻳﻦ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺳﻮﭘﺮﻫﻴﺖ ﺑﻴﺎﻧﮕﺮ ﻣﻴﺰﺍﻥ ﻣﺎﻳﻊ ﺩﺭ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ. ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺯﻳﺎﺩ ﺳﻮﭘﺮﻫﻴﺖ ﺑﻴﺎﻧﮕﺮ ﻛﻤﺒﻮﺩ ﻣﺎﻳﻊ ﺩﺭ ﺁﻥ ﻭ ﺳﻮﭘﺮﻫﻴﺖ ﻛﻢ ﺣﺎﻛﻲ ﺍﺯ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺑﻮﺩﻥ ﻣﺎﻳﻊ ﺍﺯ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﺗﺒﺨﻴﺮ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ.

ساب کولینگ

ﺍﻳﻦ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺑﻴﺎﻧﮕﺮ ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺩﻣﺎﻱ ﺍﺷﺒﺎﻉ ﻣﺎﻳﻊ ﻣﺒﺮﺩ ﺩﺭ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ ﻭ ﺩﻣﺎﻱ ﻣﺎﻳﻊ ﺩﺭ ﺧﺮﻭﺟﻲ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ.

ﺷﺮﺍﻳﻂ ﻧﺮﻣﺎﻝ:

ﺑﺨﺎﺭ ﻳﺎ ﺩﻣﺎﻱ 70C ﻭﺍﺭﺩ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺑﻪ ﺗﺪﺭﻳﺞ ﺑﺎ ﺩﺍﺩﻥ ﮔﺮﻣﺎ ﺑﻪ ﻣﺤﻴﻂ ﺑﻪ ﻣﺎﻳﻊ ﺗﺒﺪﻳﻞ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ ﺩﺭ ﻧﻘﻄﻪ B ﺁﺧﺮﻳﻦ ﺫﺭﺍﺕ ﺑﺨﺎﺭ ﺑﻪ ﻣﺎﻳﻊ ﺩﺭ ﺩﻣﺎﻱ 39C تبدیل می شود و پس از آن B تا C ﺑﺎ ﺟﺬﺏ ﮔﺮﻣﺎﻱ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﻣﺤﻴﻂ ﺍﺯ ﻣﺒﺮﺩ ﺩﺭ ﺧﺮﻭﺟﻲ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ ﻣﺎﻳﻊ با دمای 34C ﺧﺎﺭﺝ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ ﻛﻪ ﺑﻴﺎﻧﮕﺮ ساب کولینگ 5C ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ. ﺳﺎﺏ ﻛﻮﻟﻴﻨﮓ نرمال بین 4C تا 7C می باشد.

ﺳﺎﺏ ﻛﻮﻟﻴﻨﮓ ﺯﻳﺎﺩ:

ﺩﻣﺎﻱ ﺍﺷﺒﺎﻉ ﻣﺒﺮﺩ 39C و دمای خروجی 27C می باشد که ساب کولینگ معادل 12C را نشان می دهد. ﻣﻴﺰﺍﻥ ﺯﻳﺎﺩ ﺳﺎﺏ ﻛﻮﻟﻴﻨﮓ ﺑﻴﺎﻧﮕﺮ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺯﻳﺎﺩ ﻣﺎﻳﻊ ﻣﺒﺮﺩ ﺩﺭ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ 12 ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ.

ﺳﺎﺏ ﻛﻮﻟﻴﻨﮓ ﻛﻢ:

ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺳﺎﺏ ﻛﻮﻟﻴﻨﮓ ﺻﻔﺮ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ. ﻣﻘﺪﺍﺭ ﻛﻢ ﺳﺎﺏ ﻛﻮﻟﻴﻨﮓ ﺑﻴﺎﻧﮕﺮ ﻛﻤﺒﻮﺩ ﻣﺎﻳﻊ ﺩﺭ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ.

به طور کلی ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺳﺎﺏ ﻛﻮﻟﻴﻨﮓ ﻧﺸﺎﻥ ﺩﻫﻨﺪﻩ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﻣﺎﻳﻊ ﺩﺭ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ. ﺍﮔﺮ ﻣﻘﺪﺍﺭ آن ﺯﻳﺎﺩ ﺑﺎﺷﺪ ﺁﻧﮕﺎﻩ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﻣﺎﻳﻊ ﺩﺭ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ ﺯﻳﺎﺩ ﺍﺳﺖ. ﻛﻢ ﺑﻮﺩﻥ ﺁﻥ ﻧﻴﺰ ﺑﻴﺎﻧﮕﺮ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﻣﺎﻳﻊ ﻛﻢ ﺩﺭ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ.

فشار (LP (Low pressure

ﺑﺮﺍﻱ ﺗﺄﻣﻴﻦ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﺳﺮﻣﺎﻳﻲ ﺑﺎﻳﺪ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭﻱ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺷﻮﺩ ﻛﻪ ﻗﺎﺑﻠﻴﺖ ﺗﺒﺨﻴﺮ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﻣﺸﺨﺼﻲ ﺍﺯ ﻣﺒﺮﺩ ﺭﺍ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﻳﻦ ﺩﺑﻲ ﺣﺠﻤﻲ ﺑﺨﺎﺭ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺷﺪﻩ ﺗﻮﺳﻂ ﺁﻥ ﻣﺸﺨﺺ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ ﺑﺎ ﺩﺍﺷﺘﻦ ﺩﺑﻲ ﺣﺠﻤﻲ ﻣﺜًﻼ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ ﻛﻪ ﻗﺎﺑﻠﻴﺖ ﺟﺎﺑﺠﺎﻳﻲ ﺍﻳﻦ ﺣﺠﻢ ﺍﺯ ﺑﺨﺎﺭ ﺭﺍ ﺑﻴﻦ ﻓﺸﺎﺭﻫﺎﻱ مشخص LP,HP داشته باشد. حال در ﺻﻮﺭﺗﻴﻜﻪ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺑﺨﺎﺭ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺷﺪﻩ ﺗﻮﺳﻂ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻛﺎﻫﺶ ﻳﺎﺑﺪ ﺍﺯ ﺁﻧﺠﺎﺋﻴﻜﻪ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﻣﻜﺶ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﺗﻐﻴﻴﺮﻱ ﻧﻜﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ ﺍﻳﻦ ﻣﺴﺌﻠﻪ ﻣﻲ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ ﻛﺎﻫﺶ ﻓﺸﺎر LP شود. در ﺻﻮﺭﺗﻴﻜﻪ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﻗﺎﺩﺭ ﺑﻪ ﻣﻜﺶ ﻛﺎﻣﻞ ﺑﺨﺎﺭ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺷﺪﻩ ﺗﻮﺳﻂ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻧﺒﺎﺷﺪ ﻭ ﻣﻘﺪﺍﺭ LP افزایش می یابد.

بنابراین مقدار LP ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻧﺸﺎﻥ ﺩﻫﻨﺪﻩ ﻧﺎﺗﻮﺍﻧﻲ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﺩﺭ ﺗﺄﻣﻴﻦ ﺑﺨﺎﺭ ﻻﺯﻡ ﺑﺮﺍﻱ ﻗﺴﻤﺖ ﻣﻜﺶ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﻣﻘﺪﺍر LP ﺑﺎﻻ ﺑﻴﺎﻧﮕﺮ ﻋﺪﻡ ﺗﻮﺍﻧﺎﻳﻲ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﺩﺭ ﺗﺄﻣﻴﻦ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﻻﺯﻡ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﻜﺶ ﺑﺨﺎﺭ ﺗﻮﻟﻴﺪﻱ ﺗﻮﺳﻂ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ.

کمبود مبرد در کولر گازی

پارامتر ﻓﺸﺎﺭ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻓﺸﺎﺭ ﺑﺎﻻ سوپرهیت ﺳﺎﺏ ﮐﻮﻝ ﺩﻣﺎی ﺧﺮﻭﺟﯽ ﺍﺯ ﮐﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺩﻣﺎی ﻫﻮﺍی ﻭﺭﻭﺩ ﻭ ﺧﺮﻭﺝ ﺑﻪ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﮐﺸﻴﺪﻩ ﺷﺪﻩ ﺗﻮﺳﻂ ﮐﻤﭙﺮﺳﻮﺭ
ﻭﺿﻌﻴﺖ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﺗﻘﺮﻳﺒﺎً ﭘﺎﻳﻴﻦ ﺑﺎﻻ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﺑﺎﻻ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﭘﺎﻳﻴﻦ

بررسی:

ﻛﻤﺒﻮﺩ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﺳﺮﻣﺎیی: ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻛﻤﺒﻮﺩ ﻣﺒﺮﺩ ﻣﻴﺰﺍﻥ ﮔﺮﻣﺎﻱ ﺟﺬﺏ ﺷﺪﻩ ﺍﺯ ﻣﺤﻴﻂ ﻛﻢ ﺷﺪﻩ ﻭ ﻋﻤًﻼ ﺳﺮﻣﺎﺩﻫﻲ ﺩﺳﺘﮕﺎﻩ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻣﻲﺁﻳﺪ.

ﺳﻮﭘﺮ ﻫﻴﺖ ﺑﺎﻻ: ﺑﺪﻟﻴﻞ ﻛﻤﺒﻮﺩ ﻣﺎﻳﻊ ﻣﺒﺮﺩ ﺩﺭ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻣﻴﺰﺍﻥ ﺳﻮﭘﺮﻫﻴﺖ ﺑﺎﻻ ﻣﻲﺭﻭﺩ.

LP پایین: ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺑﺨﺎﺭ ﺩﺭ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻣ ﻲﺁﻳﺪ ﻭ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﺳﻌﻲ ﺩﺭ ﻛﺸﻴﺪﻥ ﻣﻘﺪار ﺑﺨﺎﺭ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺣﺪ ﺭﺍ ﺩﺍﺭﺩ فشار LP کاهش می یابد.

ساب کولینگ و HP پایین: ﺍﺯ ﺁﻧﺠﺎﻳﻴﻜﻪ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﻛﻤﺘﺮﻱ ﮔﺮﻣﺎ ﺩﺭ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﺟﺬﺏ ﺷﺪﻩ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﮔﺮﻣﺎﻱ دفع ﺷﺪﻩ ﻧﻴﺰ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﺑﺎﻻﺗﺮﻱ ﭘﻴﺪﺍ ﻣﻲﻛﻨﺪ ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﻳﻦ ﺑﺨﺎﺭ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺧﻨﻚ ﺷﺪﻩ ﻭ ﻓﺸﺎﺭ HP ﺍﻓﺖ ﻣﻲ ﻛﻨﺪ ﺩﺭ ﻋﻴﻦ ﺣﺎﻝ ﭼﻮﻥ ﻣﻴﺰﺍﻥ ﻣﺎﻳﻊ ﺩﺭ ﻗﺴﻤﺖ ﺍﻧﺘﻬﺎﻳﻲ ﻛﻮﻳﻞ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ ﻛﻤﺘﺮ ﺍﺳﺖ ﻋﻤﻼً ﺳﺎﺏ ﻛﻮﻟﻴﻨﮓ ﻛﺎﻫﺶ ﻣﻲ ﻳﺎﺑﺪ.

نکته: ﺑﺎﻳﺪ ﺗﻮﺟﻪ ﺩﺍﺷﺖ ﺍﺯ ﺁﻧﺠﺎﺋﻴﻜﻪ ﻓﺸﺎﺭ LP  ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻣ ﻲﺁﻳﺪ ﺩﻣﺎﻱ ﻣﺒﺮﺩ ﺑﻪ ﺯﻳﺮ C نزول کرده است. ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﻳﻦ ﺭﻭﻱ ﺗﻌﺪﺍﺩﻱ ﺍﺯ ﺭﺩﻳﻔﻬﺎﻱ ﻛﻮﻳﻞ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﺑﺮﻓﻚ ﺯﺩﻩ ﻣﻲﺷﻮﺩ ﻭ ﺩﺭ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﺷﺪﻳﺪﺗﺮ ﺣﺘﻲ ﺍﻣﻜﺎﻥ ﻳﺦ ﺯﺩﻥ ﺳﻄﺢ ﺭﻭﻱ ﻛﻞ ﻛﻮﻳﻞ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ ﻛﻪ ﺧﻮﺩ ﺑﺎﻋﺚ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﻧﺎﻣﻨﺎﺳﺐ ﮔﺮﻣﺎ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ.

ﺩﻻﻳﻞ: ﻳﻜﻲ ﺍﺯ ﺩﻻﻳﻞ ﺍﺻﻠﻲ ﻧﺸﺖ ﻣﺒﺮﺩ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﺑﺮﺍﻱ ﭘﻴﺪﺍ ﻛﺮﺩﻥ ﻣﺤﻞ ﻧﺸﺖ ﻣ ﻲﺗﻮﺍﻥ ﺍﺯ ﺳﻨﺴﻮﺭﻫﺎﻱ ﺍﻟﻜﺘﺮﻭﻧﻴﻜﻲ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻛﺮﺩ ﻭ ﻳﺎ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﻛﻒ ﺻﺎﺑﻮﻥ ﻣﺤﻞ ﻧﺸﺖ ﺭﺍ ﭘﻴﺪﺍ ﻛﺮﺩ. ﺩﺭ ﺿﻤﻦ ﺑﻪ ﻳﺎﺩ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻴﺪ ﺍﺯ ﺁﻧﺠﺎﺋﻴﻜﻪ ﺭﻭﻏﻦ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﻣﺒﺮﺩ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﺩﺍﺭﺩ ﺩﺭ ﻣﺤﻞ ﻧﺸﺖ ﺳﻄﺢ ﺭﻭﻏﻨﻲ ﻣ ﻲﺷﻮﺩ. ﺩﻟﻴﻞ ﺩﻳﮕﺮ ﺑﺮﺍﻱ ﺷﺎﺭژ ﻧﺎﻛﺎﻓﻲ ﻣﻲ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺷﺎﺭژ ﻧﺎﻣﻨﺎﺳﺐ ﺩﺳﺘﮕﺎﻩ ﺑﺎﺷﺪ.

جدول شارژ زیاد گاز کولر گازی

پارامتر ﻓﺸﺎﺭ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻓﺸﺎﺭ ﺑﺎﻻ سوپرهیت ﺳﺎﺏ ﮐﻮﻝ ﺩﻣﺎی ﺧﺮﻭﺟﯽ ﺍﺯ ﮐﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺩﻣﺎی ﻫﻮﺍی ﻭﺭﻭﺩ ﻭ ﺧﺮﻭﺝ ﺑﻪ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﮐﺸﻴﺪﻩ ﺷﺪﻩ ﺗﻮﺳﻂ ﮐﻤﭙﺮﺳﻮﺭ
ﻭﺿﻌﻴﺖ بالا بسیار بالا کم زیاد پایین کم زیاد

ﺑﺮﺭسی:

ﺳﺎﺏ ﻛﻮﻟﻴﻨﮓ ﺑﺎﻻ: ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺑﺎﻻ ﺭﻓﺘﻦ ﻓﺸﺎﺭ ﻭ ﺩﻣﺎﻱ ﺍﺷﺒﺎﻉ ﻣﺒﺮﺩ، ﻧﺎﺣﻴﻪ ﺑﻴﺸﺘﺮﻱ ﺍﺯ ﻛﻮﻳﻞ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ ﺑﻪ ﻣﺎﻳﻊ ﻣﺒﺮﺩ ﺍﺧﺘﺼﺎﺹ ﻣﻲ ﻳﺎﺑﺪ ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﻳﻦ ﺑﺪﻟﻴﻞ ﻭﺟﻮﺩ ﻣﺒﺮﺩ ﺯﻳﺎﺩ ﺩﺭ ﻗﺴﻤﺘﻬﺎﻱ ﺍﻧﺘﻬﺎﻳﻲ ﻛﻮﻳﻞ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺳﺎﺏ ﻛﻮﻝ ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﻣﻲ ﻳﺎﺑﺪ.

ﻛﺎﻫﺶ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﺳﺮﻣﺎیی: ﺑﺪﻟﻴﻞ ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ HP ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﺑﺎﻳﺪ ﺗﻼﺵ ﺑﻴﺸﺘﺮﻱ ﺑﺮﺍﻱ ﭘﻤﭗ ﻛﺮﺩﻥ ﻣﺒﺮﺩ ﺍنجام ﺩﻫﺪ ﻛﻪ ﻣﻮﺟﺐ ﻛﺎﻫﺶ ﺩﺑﻲ ﻣﺒﺮﺩ ﺩﺭ ﻣﺴﻴﺮ ﺷﺪﻩ ﻭ ﻋﻤﻼً ﻇﺮﻓﻴﺖ ﺳﺮﻣﺎﺩﻫﻲ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻣﻲ ﺁﻳﺪ.

ﻛﺎﻫﺶ ﺳﻮﭘﺮ ﻫﻴﺖ: ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ HP  ﻣﻘﺪﺍﺭ ﻣﺎﻳﻊ ﺑﻴﺸﺘﺮﻱ ﺍﺯ ﻛﺎﭘﻴﻼﺭﻱ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﻭ ﻭﺍﺭﺩ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻣﻲﺷﻮﺩ ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﺑﺎ ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ LP  ﺩﻣﺎﻱ ﺍﺷﺒﺎﻉ ﻧﻴﺰ ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﻳﺎﻓﺘﻪ ﻭ ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺩﻣﺎﻱ ﺟﻮﺵ ﻣﺒﺮﺩ ﺑﺎ ﻣﺤﻴﻂ ﻛﺎﻫﺶ ﻣﻲ ﻳﺎﺑﺪ ﻫﺮ ﺩﻭ ﻋﺎﻣﻞ ﻣﻮﺟﺐ ﻛﺎﻫﺶ ﺳﻮﭘﺮﻫﻴﺖ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ.

ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ LP:  ﺍﺯ ﺁﻧﺠﺎﺋﻴﻜﻪ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﻛﻤﺘﺮﻱ ﺑﺨﺎﺭ ﺭﺍ ﻣﻜﺶ ﻣﻲﻛﻨﺪ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﻓﺸﺎر LP  افزایش می یابد.

دلایل: ﺷﺎﺭژ ﺯﻳﺎﺩ ﻣﺒﺮﺩ ﺑﺪﻟﻴﻞ ﺷﺎﺭژ ﻧﺎﻣﻨﺎﺳﺐ ﺩﺭ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﻧﺼﺐ ﺑﻮﺟﻮﺩ ﻣﻲ ﺁﻳﺪ ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﻳﻦ ﻻﺯﻡ ﺍﺳﺖ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﭘﻼﻙ ﻧﺼﺐ ﺷﺪﻩ ﺭﻭﻱ ﻛﻮﻟﺮ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺍﺯ ﻣﺒﺮﺩ ﺷﺎﺭژ ﺷﻮﺩ. ﻋﺎﻣﻞ ﺩﻳﮕﺮﻱ ﻛﻪ ﻣ ﻲﺗﻮﺍﻧﺪ ﺑﻪ ﻇﻬﻮﺭ ﺍﻳﻦ ﻋﻼﺋﻢ ﺷﻮﺩ ﻭﺟﻮﺩ ﮔﺎﺯﻫﺎﻱ ﺩﻳﮕﺮﻱ ﻏﻴﺮ ﺍﺯ ﻣﺒﺮﺩ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻫﻮﺍ ﻭ ﻧﻴﺘﺮﻭژﻥ ﺩﺭ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﻣﻮﺟﺐ ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﻓﺸﺎﺭ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ.

جدول ظرفیت کندانسور

پارامتر ﻓﺸﺎﺭ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻓﺸﺎﺭ ﺑﺎﻻ سوپرهیت ﺳﺎﺏ ﮐﻮﻝ ﺩﻣﺎی ﺧﺮﻭﺟﯽ ﺍﺯ ﮐﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺩﻣﺎی ﻫﻮﺍی ﻭﺭﻭﺩ ﻭ ﺧﺮﻭﺝ ﺑﻪ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﮐﺸﻴﺪﻩ ﺷﺪﻩ ﺗﻮﺳﻂ ﮐﻤﭙﺮﺳﻮﺭ
ﻭﺿﻌﻴﺖ بالا بسیار بالا کم کم بالا کم زیاد

بررسی:

HP بالا: ﻫﻨﮕﺎﻣﻴﻜﻪ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ ﻛﺎﻓﻲ ﻧﺒﺎﺷﺪ (ﻣﺜﻼً ﻛﻮﻳﻞ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﺑﺎشد) گرمای مبرد به خوبی جذب نشده و به همین دلیل با افزایش دما مقدار HP افزایش می یابد.

ﺳﺎﺏ ﻛﻮﻟﻴﻨﮓ ﭘﺎﻳﻴﻦ: ﺍﺯ ﺁﻧﺠﺎﺋﻴﻜﻪ ﺫﺭﺍﺕ ﺑﺨﺎﺭ ﺑﺪﻟﻴﻞ ﻛﻤﺒﻮﺩ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﺣﺮﺍﺭﺕ ﺩﻳﺮﺗﺮ ﺑﻪ ﻣﺎﻳﻊ ﺗﺒﺪﻳﻞ ﻣﻲ ﺷﻮﻧﺪ ﻋﻤﻼً ﻣﻘﺪﺍﺭ ﻣﺎﻳﻊ ﺩﺭ ﻗﺴﻤﺖ ﺍﻧﺘﻬﺎﻳﻲ ﻛﻮﻳﻞ ﻛﻢ ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺳﺎﺏ ﻛﻮﻟﻴﻨﮓ ﻛﻮﭼﻚ ﻭ ﺣﺘﻲ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺻﻔﺮ ﺍﺳﺖ.

ﭘﺎﻳﻴﻦ ﺑﻮﺩﻥ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﺳﺮﻣﺎیی: ﺑﺪﻟﻴﻞ ﺑﺎﻻ ﺑﻮﺩن HP ﻣﻘﺪﺍﺭ ﻣﺒﺮﺩ ﺟﺮﻳﺎﻧﻲ ﭘﻤﭗ ﺷﺪﻩ ﺗﻮﺳﻂ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﻛﺎﻫﺶ یافته و عملا ظرفیت سرمایی کاهش می یابد.

ﺩﻻﻳﻞ: ﺑﻪ ﺩﻭ ﺩﻟﻴﻞ ﻋﻤﺪﻩ ﻣ ﻲﺗﻮﺍﻧﺪ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ ﻛﺎﻫﺶ ﻳﺎﺑﺪ. ﺍﻭًﻻ ﮔﺮﻓﺘﮕﻲ ﻛﻮﻳﻞ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﺑﺮﺍﻱ ﺣﻞ ﺁﻥ ﺑﺎﻳﺪ ﻛﻮﻳﻞ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ ﺭﺍ ﺗﻤﻴﺰ ﻛﺮﺩ. ﺩﻭﻣﻴﻦ ﻋﺎﻣﻞ ﻛﻢ ﺑﻮﺩﻥ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﻫﻮﺍ ﻳﺎ ﺑﺮﮔﺸﺖ ﻫﻮﺍﻱ ﺧﺮﻭﺟﻲ ﺍﺯ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ. ﺑﺮﺍﻱ ﺗﺸﺨﻴﺺ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺗﻤﻴﺰ ﻛﺮﺩﻥ ﻛﻮﻳﻞ ﺍﮔﺮ ﻣﺸﻜﻞ ﻣﺮﺗﻔﻊ ﻧﺸﺪ ﻣﺴﺌﻠﻪ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﻫﻮﺍ ﻣﺸﻜﻞ ﺳﺎﺯ ﺍﺳﺖ.

جدول کمبود ظرفیت اواپراتور

پارامتر ﻓﺸﺎﺭ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻓﺸﺎﺭ ﺑﺎﻻ سوپرهیت ﺳﺎﺏ ﮐﻮﻝ ﺩﻣﺎی ﺧﺮﻭﺟﯽ ﺍﺯ ﮐﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺩﻣﺎی ﻫﻮﺍی ﻭﺭﻭﺩ ﻭ ﺧﺮﻭﺝ ﺑﻪ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﮐﺸﻴﺪﻩ ﺷﺪﻩ ﺗﻮﺳﻂ ﮐﻤﭙﺮﺳﻮﺭ
ﻭﺿﻌﻴﺖ بسیار پایین پایین بسیار کم خوب پایین به دلایل مراجعه شود پایین

بررسی:

ﻛﻤﺒﻮﺩ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﺳﺮﻣﺎیی: ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻣﺤﺪﻭﺩ ﺷﺪﻥ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﻫﻮﺍ، ﻇﺮﻓﻴﺖ ﺳﺮﻣﺎﺩﻫﻲ ﻛﻮﻟﺮ ﻛﺎﻫﺶ ﻣﻲ ﻳﺎﺑﺪ.

ﺳﻮﭘﺮﻫﻴﺖ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻛﻢ: ﺑﺪﻟﻴﻞ ﺗﺒﺎﺩﻝ ﺣﺮﺍﺭﺕ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻋﻤﻼً ﻣﺎﻳﻊ ﻣﺴﻴﺮ ﺑﻴﺸﺘﺮﻱ ﺩﺭ ﻛﻮﻳﻞ ﻃﻲ ﻛﺮﺩﻩ ﺗﺎ ﺑﻪ ﺑﺨﺎﺭ ﺗﺒﺪﻳﻞ ﺷﻮﺩ ﻭ ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﻳﻦ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺳﻮﭘﺮﻫﻴﺖ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻣﻲﺁﻳﺪ. ﺩﺭ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﺷﺪﻳﺪ ﺍﻣﻜﺎﻥ ﻭﺭﻭﺩ ﻣﺎﻳﻊ ﺑﻪ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ.

LP بسیار پایین: از آنجایی که مقدار بخار تولید شده ﺩﺭ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻛﻢ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﺑﺎ ﻧﺮﺥ ثابتی ﺑﺨﺎﺭ ﺭﺍ ﻣﻜﺶ ﻣ ﻲﻛﻨﺪ مقدار LP پایین می آید.

ﺗﻮﺟﻪ: ﺑﺪﻟﻴﻞ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﺑﻮﺩﻥ LP در این حالت ﺍﻣﻜﺎﻥ ﻳﺦ ﺯﺩﻥ ﺑﺨﺎﺭ ﺁﺏ ﺭﻭﻱ ﺳﻄﺢ ﻛﻮﻳﻞ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ ﻛﻪ ﺧﻮﺩ ﺑﺎﻋﺚ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﺣﺮﺍﺭﺕ ﺁﻫﺴﺘﻪ ﺗﺮ ﻣﻲﺷﻮﺩ.

ﺩﻻﻳﻞ: ﭼﻨﺪ ﻋﺎﻣﻞ ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ ﻛﻤﺒﻮﺩ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ. ﺍﻭﻟﻴﻦ ﺣﺎﻟﺖ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﮔﺮﻓﺘﮕﻲ ﺧﻮﺩ ﻛﻮﻳﻞ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺣﺎﻟﺖ ﺑﺪﻟﻴﻞ ﻛﻨﺪ ﺷﺪﻥ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﺣﺮﺍﺭﺕ ﺑﻴﻦ ﻫﻮﺍ ﻭ ﻣﺒﺮﺩ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﺳﺮﻣﺎﺩﻫﻲ ﻛﺎﻫﺶ ﻣﻲ ﻳﺎﺑﺪ. ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻭﺿﻌﻴﺖ ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺩﻣﺎﻱ ﻫﻮﺍﻱ ﻭﺭﻭﺩ ﻭ ﺧﺮﻭﺝ ﻛﻢ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ. ﺩﺭ ﺣﺎﻟﺖ ﺩﻳﮕﺮ ﻛﻢ ﺷﺪﻥ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﻫﻮﺍﻱ ﻋﺒﻮﺭﻱ ﺍﺯ ﺭﻭﻱ ﻛﻮﻳﻞ ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ ﺑﺮﻭﺯ ﺍﻳﻦ ﻣﺸﻜﻞ ﻣ ﻲﺷﻮﺩ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺣﺎﻟﺖ ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺩﻣﺎﻱ ﻫﻮﺍﻱ ﻭﺭﻭﺩ ﻭ ﺧﺮﻭﺝ ﺯﻳﺎﺩ ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﺩﻣﺎﻱ ﻫﻮﺍﻱ ﺧﺮﻭﺟﻲ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻛﻢ ﺍﺳﺖ ﺍﻳﻦ ﻭﺿﻌﻴﺖ ﻣﻲ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﺑﻪ ﺩﻟﻴﻞ ﮔﺮﻓﺘﮕﻲ ﻓﻴﻠﺘﺮ ﻫﻮﺍ ﻭ ﻳﺎ ﻣﺸﻜﻞ ﻓﻦ (ﻛﻪ ﺑﺎﻋﺚ ﻛﺎﻫﺶ ﺩﻭﺭ ﺁﻥ ﻣ ﻲﺷﻮﺩ) ﺑﺎﺷﺪ. ﻳﻚ ﻣﻮﺭﺩ ﺩﻳﮕﺮ ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﻣﺸﻜﻞ ﺩﺭ ﺍﺛﺮ ﭼﺮﺧﺶ ﻫﻮﺍﻱ ﺧﺮﻭﺟﻲ ﺑﻪ ﻗﺴﻤﺖ ﻣﻜﺶ ﻫﻮﺍﻱ ﻛﻮﻟﺮ ﭘﺪﻳﺪ ﻣ ﻲﺁﻳﺪ ﻛﻪ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﻧﺤﻮﻩ ﻧﺼﺐ ﺁﻥ ﻣﻲﺷﻮﺩ.

جدول ﻇﺮﻓﻴﺖ ﺍﺷﺘﺒﺎﻩ کاپیلار

پارامتر ﻓﺸﺎﺭ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻓﺸﺎﺭ ﺑﺎﻻ سوپرهیت ﺳﺎﺏ ﮐﻮﻝ ﺩﻣﺎی ﺧﺮﻭﺟﯽ ﺍﺯ ﮐﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺩﻣﺎی ﻫﻮﺍی ﻭﺭﻭﺩ ﻭ ﺧﺮﻭﺝ ﺑﻪ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﮐﺸﻴﺪﻩ ﺷﺪﻩ ﺗﻮﺳﻂ ﮐﻤﭙﺮﺳﻮﺭ
ﻭﺿﻌﻴﺖ بسیار پایین پایین بسیار بالا خوب بالا پایین پایین

بررسی:

ﻛﻤﺒﻮﺩ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﺳﺮﻣﺎﺩهی: ﮔﺮﻓﺘﮕﻲ ﻟﻮﻟﻪ ﻛﺎﭘﻴﻼﺭﻱ ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ ﺍﻓﺖ ﻓﺸﺎﺭ ﺑﺎﻻ ﻭ ﻛﺎﻫﺶ ﻣﻴﺰﺍﻥ ﻣﺎﻳﻊ ﻭﺭﻭﺩﻱ ﺑﻪ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻣﻲﺷﻮﺩ ﺩﺭ ﻧﺘﻴﺠﻪ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﺳﺮﻣﺎﺩﻫﻲ ﺍﻓﺖ ﻣﻲﻛﻨﺪ.

ﺳﻮﭘﺮ ﻫﻴﺖ ﺑﺎﻻ: ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻛﻤﺒﻮﺩ ﻣﺎﻳﻊ ﺩﺭ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺳﻮﭘﺮﻫﻴﺖ ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﻣﻲ ﻳﺎﺑﺪ.

LP پایین: ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺛﺎﺑﺖ ﻣﺎﻧﺪﻥ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﻣﻜﺶ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﻭ ﻛﻢ ﺷﺪﻥ ﺑﺨﺎﺭ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺷﺪﻩ ﺗﻮﺳﻂ اواپراتور فشار LP کاهش می یابد.

ﺳﺎﺏ ﻛﻮﻝ ﺧﻮﺏ: ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻛﻢ ﺷﺪﻥ ﮔﺮﻣﺎﻱ ﺟﺬﺏ ﺷﺪﻩ ﻣﻴﺰﺍﻥ ﮔﺮﻣﺎﻱ ﺩﻓﻊ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ ﻧﻴﺰ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﺁﻣﺪﻩ ﻭ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻛﻢ ﺷﺪﻥ ﮔﺮﻣﺎﻱ ﺟﺬﺏ ﺷﺪﻩ ﻣﻴﺰﺍﻥ ﮔﺮﻣﺎﻱ ﺩﻓﻊ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ ﻧﻴﺰ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﺁﻣﺪﻩ ﻭ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺟﻤﻊ ﺷﺪﻥ ﻣﺎﻳﻊ ﺩﺭ ﻗﺴﻤﺖ ﺍﻧﺘﻬﺎﻳﻲ ﻛﻮﻳﻞ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ ﺳﺎﺏ ﻛﻮﻝ ﺑﺎﻻ ﻣﻲﺭﻭﺩ.

ﺗﻮﺟﻪ: ﺩﺭ ﺍﻳﻨﺤﺎﻟﺖ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺍﻓﺖ LP ﺍﻣﻜﺎﻥ ﻳﺦ ﺯﺩﻥ ﺑﺨﺎﺭ ﺁﺏ ﺭﻭﻱ ﻛﻮﻳﻞ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ ﻛﻪ ﺧﻮﺩ ﺑﻌﻨﻮﺍﻥ ﻋﺎﻳﻖ ﻋﻤﻞ ﻣﻲﻛﻨﺪ.

دلایل: ﺑﻪ ﭼﻨﺪ ﺩﻟﻴﻞ ﺍﻳﻦ ﻣﺸﻜﻞ ﭘﺪﻳﺪ ﻣﻲﺁﻳﺪ. ﻳﻜﻲ ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺩﻻﻳﻞ ﮔﺮﻓﺘﮕﻲ ﻟﻮﻟﻪ ﻛﺎﭘﻴﻼﺭﻱ ﺗﻮﺳﻂ ﺫﺭﺍﺕ ﺧﺎﺭﺟﻲ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ. ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﻗﻄﺮ ﺩﺍﺧﻠﻲ ﻛﺎﭘﻴﻼﺭﻱ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻛﻢ ﺍﺳﺖ ﻛﻮﭼﻜﺘﺮﻳﻦ ﺫﺭﻩ ﺧﺎﺭﺟﻲ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﭘﻠﻴﺴﻪ ﻳﺎ ﺟﻮﺵ ﻣ ﻲﺗﻮﺍﻧﺪ ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ ﮔﺮﻓﺘﮕﻲ ﻧﺴﺒﻲ ﻛﺎﭘﻴﻼﺭﻱ ﺷﻮﺩ. ﺩﺭ ﺍﻳﻨﺤﺎﻟﺖ ﺑﺮﺍﻱ ﻛﺸﻒ ﻣﺴﺌﻠﻪ ﻣﻲ ﺗﻮﺍﻥ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺑﺴﺘﻦ ﮔﻴﺞ ﻓﺸﺎﺭ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ  ﺭﺍ ﺧﺎﻣﻮﺵ ﻛﺮﺩ ﺑﺎﻳﺪ ﻓﻮﺭﺍً ﻓﺸﺎر  LP,HP ﻣﺘﻌﺎﺩﻝ ﺷﻮﺩ ﺩﺭ ﻏﻴﺮ ﺍﻳﻨﺼﻮﺭﺕ ﻣﺴﺌﻠﻪ ﮔﺮﻓﺘﮕﻲ ﻛﺎﭘﻴﻼﺭﻱ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ. ﺩﺭ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﺩﻳﮕﺮ ﺍﻣﻜﺎﻥ ﻟﻪ ﺷﺪﻥ ﻟﻮﻟﻪ ﻛﺎﭘﻴﻼﺭﻱ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ ﻛﻪ ﻣﺴﺎﺋﻠﻲ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻣﻮﺭﺩ ﻗﺒﻞ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﻣﻲﻛﻨﺪ. ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺗﻴﻜﻪ ﻛﺎﭘﻴﻼﺭﻱ ﻋﻮﺽ ﺷﺪﻩ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﻟﻮﻟﻪ ﺟﺪﻳﺪ ﻣﻄﺎﺑﻖ ﺷﺮﺍﻳﻂ ﻛﺎﺭﻛﺮﺩ ﺩﺳﺘﮕﺎﻩ ﻧﺒﺎﺷﺪ (ﺑﺎ ﺍﻓﺖ ﻓﺸﺎﺭ ﺑﻴﺸﺘﺮ) ﺍﻳﻦ ﻣﺸﻜﻞ ﭘﺪﻳﺪ ﻣﻲﺁﻳﺪ.

ﺗﻮﺟﻪ: ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺗﻴﻜﻪ ﮔﺮﻓﺘﮕﻲ ﺩﺭ ﻓﻴﻠﺘﺮ ﺩﺭﺍﻳﺮ ﺑﺎﺷﺪ ﻣﺸﻜﻼﺕ ﻓﻮﻕ ﻣﺠﺪﺩﺍً ﺑﺮﻭﺯ ﻣﻲﻛﻨﺪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺣﺎﻟﺖ ﺑﺮﺍﻱ ﺗﺸﺨﻴﺺ ﻻﺯﻡ ﺍﺳﺖ ﺑﺎ ﻟﻤﺲ ﻛﺮﺩﻥ ﺩﻭ ﻃﺮﻑ ﻓﻴﻠﺘﺮ ﺩﺭﺍﻳﺮ ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺩﻣﺎ ﺣﺲ ﺷﻮﺩ. ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺗﻴﻜﻪ ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺩﻣﺎ ﺯﻳﺎﺩ ﺑﺎﺷﺪ ﺑﻪ ﺍﺣﺘﻤﺎﻝ ﺯﻳﺎﺩ ﮔﺮﻓﺘﮕﻲ ﺩﺭ ﻓﻴﻠﺘﺮ ﺩﺭﺍﻳﺮ ﺍﺳﺖ.

جدول ﻛﻤﺒﻮﺩ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ

پارامتر ﻓﺸﺎﺭ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻓﺸﺎﺭ ﺑﺎﻻ سوپرهیت ﺳﺎﺏ ﮐﻮﻝ ﺩﻣﺎی ﺧﺮﻭﺟﯽ ﺍﺯ ﮐﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺩﻣﺎی ﻫﻮﺍی ﻭﺭﻭﺩ ﻭ ﺧﺮﻭﺝ ﺑﻪ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﮐﺸﻴﺪﻩ ﺷﺪﻩ ﺗﻮﺳﻂ ﮐﻤﭙﺮﺳﻮﺭ
ﻭﺿﻌﻴﺖ بالا پایین کمی زیاد خوب پایین کم زیاد

ﺑﺮﺭسی:

ﻛﻢ ﺑﻮﺩﻥ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﺳﺮﻣﺎﺩهی: ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻛﻢ ﺑﻮﺩﻥ ﺩﺑﻲ ﻣﺒﺮﺩ ﺟﺮﻳﺎﻧﻲ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﺟﺬﺏ ﮔﺮﻣﺎ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻣﻲﺁﻳﺪ.

ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ LP: ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻛﺎﻫﺶ ﺩﺑﻲ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﻣﻜﺶ ﺗﻮﺳﻂ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺑﺨﺎﺭ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻣﻘﺪﺍﺭ LP ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﻣﻲ ﻳابد.

کاهش HP: ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻛﻢ ﺑﻮﺩﻥ ﮔﺮﻣﺎﻱ ﺟﺬﺏ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺣﺮﺍﺭﺗﻲ ﻛﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﺩﻓﻊ ﺷﻮﺩ کم ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﻛﻨﺪﺍﻧﺴﻮﺭ ﺑﻴﺶ ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﻳﻦ ﺩﻣﺎﻱ ﻣﺒﺮﺩ ﻛﺎﻫﺶ ﻳﺎﻓﺘﻪ و HP نیز کاهش می یابد.

ﺩﻻﻳﻞ: ﻛﻤﺒﻮﺩ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﺑﻪ ﻣﻔﻬﻮﻡ ﺍﻳﻦ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﺣﺠﻢ ﻣﺒﺮﺩ ﺟﺎﺑﺠﺎ ﺷﺪﻩ ﺗﻮﺳﻂ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﻛﺎﻫﺶ ﻳﺎﻓﺘﻪ ﺍﺳﺖ ﺍﻳﻦ ﻣﺴﺌﻠﻪ ﻣ ﻲﺗﻮﺍﻧﺪ ﺑﻪ ﺩﻟﻴﻞ ﺧﺮﺍﺑﻲ ﺳﻮﭘﺎﭘﻬﺎ ﺩﺭ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﭘﻴﺴﺘﻮﻧﻲ ﻭ ﻳﺎ ﺧﺮﺍﺑﻲ ﺗﻴﻐﻪ ﺩﺭ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭﻫﺎﻱ ﺭﻭﺗﺎﺭﻱ ﺑﺎﺷﺪ.

ﻧﻘﺺ ﺷﻴﺮ ﭼﻬﺎﺭ ﻃﺮﻓﻪ

ﺑﺮﺭسی: ﺩﺭ ﺣﺎلتی که ﻟﻐﺰﻧﺪﻩ ﺩﺍﺧﻠﻲ ﺷﻴﺮ ﭼﻬﺎﺭ ﻃﺮﻓﻪ ﺑﻴﻦ ﻣﺴﻴﺮ ﺣﺮﻛﺖ ﺧﻮﺩ ﮔﻴﺮ ﻛﻨﺪ ﻣﻲﺗﻮﺍﻧﺪ ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ ﻋﻤﻠﻜﺮﺩ ﻧﺎﻣﻨﺎﺳﺐ ﺩﺳﺘﮕﺎﻩ ﺷﻮﺩ. ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺣﺎﻟﺖ ﻣﻴﺰﺍن  LP بالا و HP پایین آمده و ظرفیت سیستم کاهش می یابد.

ﺩﻻﻳﻞ: ﺑﻪ ﭼﻨﺪ ﺩﻟﻴﻞ ﺍﻣﻜﺎﻥ ﮔﻴﺮ ﻛﺮﺩﻥ ﻟﻐﺰﻧﺪﻩ ﺩﺍﺧﻠﻲ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺗﻴﻜﻪ ﺿﺮﺑﻪ ﺍﻱ ﺑﻪ ﺷﻴﺮ ﭼﻬﺎﺭ ﻃﺮﻓﻪ ﻭﺍﺭﺩ ﺷﺪﻩ ﺑﺎﺷﺪ ﺑﻨﺤﻮﻱ ﻛﻪ ﺣﺎﻟﺖ ﺍﺳﺘﻮﺍﻧﻪ ﺍﻱ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ ﺑﺪﻫﺪ ﺣﺮﻛﺖ ﻟﻐﺰﻧﺪﻩ ﻣﺤﺪﻭﺩ ﻣ ﻲﺷﻮﺩ ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﺟﻮﺷﻜﺎﺭﻱ ﻧﺎﺩﺭﺳﺖ ﻣﻲ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ ﺗﻐﻴﻴﺮ ﺷﻜﻞ ﺷﻴﺮ ﺷﻮﺩ. ﻣﺴﺌﻠﻪ ﺩﻳﮕﺮ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﻋﻤﻞ ﻧﻜﺮﺩﻥ ﺳﻠﻨﻮﺋﻴﺪ ﻭﺍﻟﻮ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﺍﻣﻜﺎﻥ ﻗﻄﻌﻲ ﻣﺪﺍﺭ ﺩﺭ ﺁﻥ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻃﻤﻴﻨﺎﻥ ﺍﺯ ﻋﻤﻠﻜﺮﺩ ﺩﺭﺳﺖ ﺳﻠﻨﻮﺋﻴﺪ ﻣﻲﺗﻮﺍﻥ ﻳﻚ ﺁﻣﭙﺮﻣﺘﺮ ﺍﻧﺒﺮﻱ ﺭﺍ ﺑﺎ ﺩﻫﺎﻧﻪ ﺑﺎﺯ ﺑﻪ ﺳﻠﻨﻮﺋﻴﺪ ﻧﺰﺩﻳﻚ ﻛﺮﺩ ﻭ ﺍﺯ ﻭﺟﻮﺩ ﻓﻴﻠﺪ ﻣﻐﻨﺎﻃﻴﺴﻲ ﺩﺭ ﺍﻃﺮﺍﻑ ﺁﻥ ﻛﻪ ﺑﺼﻮﺭﺕ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﺩﺭ ﺁﻣﭙﺮﻣﺘﺮ ﻇﺎﻫﺮ ﻣ ﻲﺷﻮﺩ ﺍﻃﻤﻴﻨﺎﻥ ﺣﺎﺻﻞ ﻧﻤﻮﺩ.

مشکلات مربوط به موتور برقی کمپرسور کولر

ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭﻫﺎیی ﻛﻪ ﺑﺮﺍﻱ کولر گازی ﻛﻮﭼﻚ ﺑﻜﺎﺭ ﻣﻲ ﺭﻭﻧﺪ ﻋﻤﻮﻣﺎً ﺍﺯ ﻧﻮﻉ ﺗﻚ ﻓﺎﺯ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ. ﺩﻭ ﺳﻴﻢ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺷﻜﻞ C,R,S ﭘﻴﭻ ﺭﺍﻩ ﺍﻧﺪﺍﺯ ﻭ ﺩﺍﺋﻢ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻮﺗﻮﺭﻫﺎ ﺑﺎ ﻳﻚ ﺳﺮ ﻣﺸﺘﺮﻙ ﺩﺭ ﻛﻞ ﺳﻪ ﺗﺮﻣﻴﻨﺎﻝ ﻣﺸﺎﻫﺪﻩ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ. ﺳﻴﻢ ﭘﻴﭻ ﺭﺍﻩ ﺍﻧﺪﺍﺯ ﺩﺍﺭﺍی ﻣﻘﺎﻭﻣﺖ ﺑﻴﺸﺘﺮﻱ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺳﻴﻢ ﭘﻴﭻ ﺩﺍﺋﻢ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ. ﺩﺭ ﺯﻳﺮ ﺑﻪ ﺗﻌﺪﺍﺩﻱ ﺍﺯ ﻣﺸﻜﻼﺕ ﺩﺭ ﺭﺍﺑﻄﻪ ﺑﺎ ﻣﻮﺗﻮﺭﻫﺎﻱ ﺍﻟﻜﺘﺮﻳﻜﻲ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﻣﻲﺷﻮﺩ.

ﻣﻘﺎﻭﻣﺖ ﺍﻟﻜﺘﺮیکی: ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻳﻚ ﺍﺻﻞ ﻛﻠﻲ ﺑﺎﻳﺪ ﺍﺑﺘﺪﺍ ﻣﻘﺎﻭﻣﺖ ﺳﻪ ﺳﺮ ﺗﺮﻣﻴﻨﺎﻝ ﺭﺍ ﺩﻭ ﺑﻪ ﺩﻭ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﮔﺮﻓﺖ ﻭ ﺳﭙﺲ ﺑﺎ ﺗﻮجه به مقادیر بدست آمده باید مقاومت R→S با مجموع C→R و C→S برابر باشد. همپنین مقاومت C→R از C→S باید کمتر باشد.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
حسین فتاحی

با سلام کولر گازی بنده جنرال گلد اسپیلت 24000 هستش میخواستم بپرسم چرا وقتی کولر رو روشن میکنم روی حالت سرمایش پنل بیرونی سوت میکشه و لوله بزرگه هم یخ میزنه و باد خنک خوبی نمیده ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  احتمال زیاد بودن گاز کولر گازی یا بسته بودن خروجی هوای پنل داخلی زیاد است باید این کار توسط یک تعمیرکار متخصص چک شده و عیب یابی شود

  پاسخ دهید

  شهرام حمید

  سلام کولر مدیا ۳۶هزار دارم موتور نو عوض کردم ولی یک ساعت کار میکند بعد فن بیرون از کار میفته وبعد از موتورکولر خاموش میشود بعداز چند دقیقه دوباره که روشن میکنم کار میکند و دوباره آف

  پاسخ دهید

   ایوبی

   سلام وقت بخیر و خسته نباشید
   یه سوال داشتم کولر گازی اسپلیتمون هر چها پنج دقیقه یک بار روی فن می افتد و پس از چند دقیقه دوباره روی کمپروسر می افتد البته هوای خونه هم زیاد خنک نیست که بگیم چون هوا خنکه اتومات می کند دمای کولر هم روی 19 درجه می باشد ممنون میشم کمک کنید و سوال رو پاسخ بدید

   پاسخ دهید

   سلام کولر گازی 4ماه پیش خریداری وکارشناسی نصب کرده روشن کردیم روی درجه 17 روشن شد وورجه اش کم یا یاد نمیشه بعد چند دقیقه هم ازکار میافته گری 1800میباشه

   پاسخ دهید

    سلام دوست عزیز
    اگر دستگاهتون نیاز به تعمیر داره می تونید با کاراباما تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان در زمینه تعمیر دستگاهتون رو ثبت کنید.
    ما در کنارتون هستیم

    پاسخ دهید

اسحاق حمایتی

سلام.4ماه پیش یه کولر گازی دوتیکه وست پوینت 24000 سرمایشی خریدم که تا دو سه روز پیش عالی کار میکرد. ولی دو سه روزه روزی 5 یا 6بار و هر بار به مدت یکی دو دقیقه موتور بیرونی صدای بلندی میدهد. تا اینکه امشب موتور کولر گازی ناگهانی خاموش شد ولی پنل داخلی کار میکرد اما سرما و پرتاب خیلی ضعیفی داشت. پس از یکی دو دقبقه مجددا موتور بیرون شروع بکار میکند و همه چیز عادی و نرمال میشود. ولی بعد از دقایقی مجددا مشکل به وجود می آید. علت خرابی کولر چیست و چکار باید کنم؟ لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  موتور چه صدایی میدهد و اینکه در چه زمانی ؟ زمانی که کمپرسور اف میشود ؟ آیا امکان لرزش بدنه هست ؟

  پاسخ دهید

  شهرام حمید

  سلام کولر مدیا ۳۶هزار دارم موتور نو عوض کردم ولی یک ساعت کار میکند بعد فن بیرون از کار میفته وبعد از موتورکولر خاموش میشود بعداز چند دقیقه دوباره که روشن میکنم کار میکند و دوباره آف

  پاسخ دهید

مهدی آینه گردان

با سلامـ میخواستم بپرسم هزینه سرویس کولر گازی تی سی ال چقدر میشود
خواهشن قیمت بگید

پاسخ دهید

سبحان عادلی

درود بر شما
ضمن تشکر از اختصاص وقت به پاسخگویی جنابعالی
فن کویل سقفی داریم، قسمت سرد کننده مثل بقیه کولرهای اسپلیت هستش
کولر با سرد کنندگی مناسب کار میکنه اما بعد از عمل کردن ترموستات در اکثر مواقع برای استارت مجدد کمپرسور از سرویس خارج میشه و E01 روی نمایشگر مشاهده میشه
سپاسگزار میشم اگه راهنمایی بفرمایید.

پاسخ دهید

  امین خلیلی

  سلام پنل کولر خوب کار میکنه فقط کمپرسور بعضی وقت ها روشن نمیشه کنار لوله و سیم برق کمپرسور ضربه میزنه استارت میزنه میشه راهنمایی کنید چرا اینجور میشه؟ممنون از سایت خوبتون

  پاسخ دهید

محمد محلی

با سلام
ما یک کولر اسپیلت داریم که در سال سوم بعد از نصب باد آن گرم شد و مقداری از لوله های آن یخ میزد و تعدادی از آنها هم گرم بودن ولی به علت اینکه یک کولر دیگه در خونه داشتیم این رو تعمیر نکردم و حدود سه چهار سالی به همین صورت موند(البته از اون استفاده نمیکردیم) تا امسال که رفتم و چک کردم و دیدم فشار گازش کمه و آمپر مصرفیش هم کمتر از اونی هست که نوشته شده(روی بدنه اون نوشته 14 آمپر، ولی کولر حدود 9 آمپر مصرف میکرد) در نتیجه اون رو شارژ کردم و با توجه به اینکه گفته بودید بهتره که شارژ با آمپر صورت بگیره، بنده گاز رو کم کم تزریق کردم تا اینکه به 13 آمپر رسید و بالاتر نرفت( فشار گاز هم حدود 70 psi شد) وقتی کپسول گاز رو برداشتم احساس کردم خیلی سبکتر شده و شاید حدود یک و نیم کیلو گاز وارد کولر شده بود، ولی وقتی پایین اومدم و داخل اوتاق رو چک کردم، باز هم سرما نداشت و باد آن کمی خنک بود و دست هم به رادیاتور میزدم سرد نبود، خلاصه کولر رو خاموش کردم و چند ساعت بعد دوباره روشن کردم و متوجه شدم کمپرسور زیر بار نمیره و لحظه استارت زور میزنه چند ثانیه و دوباره قطع میشه، میشه دلیلش تزریق اضافه گاز باشه؟ اگه گاز رو اضافه زدم چرا آمپر به اون حد استانداردش نرسید؟(حین گازگیری دایم آمپر رو چک میکردم) اگه گاز اضاف باشه چطوری باید خارجش کنم که روغن کمپرسور خارج نشه؟ و اینکه اون نصاب موقع نصب کولر، تله روغن براش ایجاد نکرده و ارتفاع پنل بیرونی از داخلی هم حدود 4 متر هست، آیا امکان داره که روغن به داخل لوله مویین ها اومده باشه و دلیل خنک نکردن گرفتگی اون باشه؟ چطور باید متوجه گرفتگی لوله مویین بشم؟ و همچنین اختلاف فشار لوله رفت و برگشت چقدر باید باشه؟
ببخشی که سوالاتم اینقدر زیاد شد، ممنون میشم جوابمو بدید

پاسخ دهید

احمد ج

با عرض سلام دلیل اینکه هر ده دقیقه کولر اسپیلت میتوبیشی آف و آن میکند چیست؟با تشکر

پاسخ دهید

افشار

سلام مطالب بسیار مفید هستند از این بابت تشکر میکنم لطفا در خصوص علت خاموش نشدن کولر گازی بیشتر توضیح بدید. من بررسی کردم اما مشکلم حل نشده هنوز

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. دوست عزیز لطفا اطلاعات دقیقتر از مشکلات کولر گازی خود ارائه کنید تا امکان راهنمایی بیشتر باشد. اگر تخصص و تجربه کافی برای انجام تعمیرات کولر ندارید هم حتما توصیه میکنیم از یک تعمیرکار کاهر کمک بگیرید.

  پاسخ دهید

حامد نوروزی

سلام،کولر گازی 48 گری نو گرفتم، نصبش کردیم، فن کار می‌کنه ولی رو موتور نمیره، لطفا راهنمایی علت نرفتن کولر روی موتور چیه ممنون

پاسخ دهید

سلام با عرض خسته نباشيد
ما دوتا كولر ١٢٠٠٠ اسپليت سوپر جنرال داريم يكي اتاق طبقه پايين يكي اتاق طبقه بالا ، كولر اتاق پايين موتور بيروني اصلا افتاب نميخوره ولي كولر طبقه بالا موتورش روي پشت بوم گذاشته سايبان داره ولي يه مقداري افتاب ميخوره و باد گرم ، كولر اتاق بالا سرماش نصف كولر اتاق پايين هست گازش هم اندازه گرفتم فشارش ٧٠psi بود امپر مصرفي ٦/٨A ميخواستم بدونم مشكلش چي هست ايا اين عادي هس يا نه؟ اگه فن موتور بيروني عوض كنم قوي تر بذارم تاثيري داره؟ براي كولر مشكلي ايجاد ميكنه يا نه ؟

پاسخ دهید

شاهرودی

سلام یک کولر اسپیلت 30000 فوجی داریم اوایل خیلی خوب سرد می کرد و اب هم از شیلنگ پشت خارج می شد ولی امسال از وسط فروردین که در شهر زابل هوا گرم می شود اصلا از شیلنگ پشت کولر قطره ای اب نمی آید. در صورتیکه در تابستان و گرمای 48 درجه 50 تا 69 لیتر آب می گرفتیم مسئول و نمایندگی شهرمان که نصاب آن هم بوده اوردم و ایرادی نگرفت. لطفا راهنمایی کنید

پاسخ دهید

امیر کیانی

با عرض سلام.
آیا قسمت گرمایشی کولر گازی ربطی به گاز کولر دارد یا نه؟ به دلیل جابجایی مکان کولر گازی گاز کولر نشتی پیدا کرده و دوباره باید شارژ کنیم. ولی قسمت گرمایشی هم از کار افتاده.

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. دوست عزیز گاز موجود در سیستم کولر گازی سبب عملکرد آن می شود. تفاوتی بین حالت سرما و گرما نیست و در حالت گرمایشی تنها تغییرات کوچکی در سیستم داده شده تا مسیر حرکت گاز درون لوله ها تغییر کند. بنابراین بله مربوط است و اگر باد گرم کولر هم افت کرده است ممکن است به دلیل نشتی گاز باشد.

  پاسخ دهید

محمد رضا

سلام
من یک کولر بوتان دارم و بعضی مواقع باد گرم میزنه و وقتی دستگاه بیرون رو نگاه میکنم میبینم که فنش در حال کار کردن ولی باد گرم میزنه
در 3 مورد هم برتاب اب دیدم ازش و شاید گازش کم بوده باشه ولی قبل هم که میزان گازش درست بوده هم این مشکل باد گرم رو داشتم
یکی میگفت سر ظهر هوا گرم نوسان برق یکی گفت گازش کمه یکی گفت کثیف شده و با انجام همه اینها باز گاهی اوقات بادش گرم میشه و بعد نیم یا یک ساعت درست میشه

پاسخ دهید

یوسفزاده

سلام وقتتون بخیر.کولر گازی حایر داریم .به مدت دو ساعت که کار میکنه آب میریزه ازش . که باید خاموشش کرد تا زمین خیس نشه .به نظرتون علت چیه ممنونم.محیط آموزشگاه خیاطی هست.

پاسخ دهید

با سلام و خسته نباشید.روی صفحه کولر علامتی شبیه تایمر یا ساعت میاد و فن کولر روشن نمیشود و کولر کار نمیکند.مشکل چیست؟

پاسخ دهید

  احسان

  شما تایمر را روشن کردید و در ساعات خاصی خودکار روشن و خاموش میشه. از روی کنترل دکمه تایمر را بزنید تا صفر بشه

  پاسخ دهید

مولایی

با سلام
کولر گازی west point 24000 از داخل آب میدهد لطفا راهنمائی فرمائید

پاسخ دهید

  احسان

  مشکل آبریزش کولر شما به علت کثیف بودن قسمت داخلی یا درآمدن شیر درین آب می باشد و یا گیر کردن چیزی در لوله آب و یا نداشتن شیب مناسب دلیل آب دادن کولر گازی است

  پاسخ دهید

تقوایی

سلام 3ماه کولر گازی خریدم وقتی روشن میکنم ارور AS روی پانل نشون میده که در اینصورت باد گرمی هم میده و حدود کمتر از پنج دقیقه به مدت 2 الی 4 دقیقه این وضع می مونه میشه راهنماییم کنید؟

پاسخ دهید

سلام
کولر گازی سامسونگ دارم. چند روز پیش برای اینکه باد سرد را کمی ملایم تر کنم، دما رو از 18 گذاشتم رو 25. بعدش فن کولر شروع به کار کرد و دیگه دما پایین نیومد. هر چی با ریموت ور رفتم و کارهای مختلف کردم اتفاقی نیوفتاد و اخر سر حتی ارتباط ریموت با دستگاه قطع شد. با اینکه صفحه ریموت کاملا روشنه و میشه دما را تنظیم کرد اما هیچ چیزی به کولر منتقل نمیکنه. مادون قرمزش را هم تو دوربین گوشی چک کردم سالم بود. مشکل از چیه؟!

پاسخ دهید

  احسان

  قسمت جلو کولر را باز کنید یکبار به صورت دستی کولر را با دکمه ریست کنید

  پاسخ دهید

علی اکبر هراتیان

سلام اسپیلت 18000هزار اجنرال با گاز R410 هر دو ساعت یک بار ارور ECمیده برای رفع عیبش باید چه کار کنم ممنون

پاسخ دهید

روحانی احسان

سلام ، دمپر یا swing اصلی هنگام روشن کردن کورس کمی دارد و باید با دست آن را باز کرد. در هنگام خاموش کردن هم دمپر یا swing اصلی بسته نمیشود. صدای کار کردن موتور به صورت هرزگرد می آید ولی حرکت نمیکند. علت بسته نشدن دریچه کولر گازی چیست؟

پاسخ دهید

سلیمانی

یک کولر میتسوبیشی 30 هزار دارم که شبها روی فن می افتد و اگر آن را خاموش نکنم فیوز می پرد. من یکساعت آن را خاموش می کنم و دوباره روشن میکنم، کولر نرمال می شود. آنرا سرویس کردم و گاز کولر توسط نمایندگی تست شد و نرمال بود. علت چه میتواند باشد؟

پاسخ دهید

سلام اسپیلت هایسنس ۱۲۰۰۰ داریم. اوایل نصب خوب بود فقط مشکل آبریزش داشت که بخاطر شیب لوله درین بود. تعمیرکار اومد و اسپیلت رو باز کرد و مشکل برطرف شد. بعد از چند هفته گاهی اوقات که روشن میکنیم صدای تق تق از اسپیلت میاد. همیشه هم نیست و بعضی اوقات صدای تق تق اسپیلت هستش. زمان صدا دادن لرزش نداره و این صدا به درجه دما و سرعت فن هم حساس نیست. روی هر دما و سرعت فن بزاریید بازم اون صدا به گوشتون میرسه. در ضمن اسپیلت یک سانت با دیوار فاصله داره (کامل فیت دیوار نیست) و با زور متوسط به راحتی میشه تکونش داد اما تعمیرکار گفت این فاصله یک سانتی چیزی نیست. لطفا راهنمایی کنید علت صدای تق تق کولر از کجاست؟

پاسخ دهید

کولر ۳۰۰۰۰ وست پوینت دارم. یک ماه نصب کردم که شروع به یخ زدن کرد. نشت یابی هیچی مشخص نشد. حتی رادیاتور رو با فشار ۵۰۰ گذاشتیم تو حوض آب هیچی نشتی نداشت کمپرسور هم همچنین. گاز گیری کردیم و روشن کردم دو ساعت بعد کولر شروع به یخ زدن کرد. لطفا راهنمایی کنید مشکل از کجاست؟

پاسخ دهید

پژمان متقی

با سلام. موتور فن داخل پس از مدتی کارکردن از حرکت میایستد و صدای کمپرسور از پنل بیرون می آید. کولر را خاموش میکنیم و دوباره روشن میکنیم و موتور فن مجددا شروع به چرخش کرده اما بعد از حدود نیم تا یکساعت بعد دوباره همین اتفاق می افتد. لطفا راهنمایی کنید. البته بنده پروانه فن داخل را در اوردم و موقع جا زدن کمی کج جا رفت اما براحتی همراه با فن میچرخد.

پاسخ دهید

مجید قاسمی

با سلام
کولر گازی من جنرال مکس ۲۴۰۰۰ است وقتی روشن میکنیم بعداز مدت ۲ دقیقه ارور p6 میدهد و خاموش میشود فیلترها را نیز شستم ولی باز این ارور را میدهد ممنون میشم راهنمایی کنید.

پاسخ دهید

اسماعیل زمانی

سلام وقت بخیر کولر اجنرال اینورتر دارم کد خطا EC میزنه مربوط به چیه؟ خودم میتونم درستش کنم یا زنگ بزنم به متخصص ها؟ سپاسگزارم

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. دوست عزیز این ارور ایراد از باز بودن سنسور دمای لوله تخلیه کولر را بازگو می کند. اگر خودتان قادر به رفع خرابی کولر گازی نیستید، حتما به افراد متخصص مراجعه کنید.

  پاسخ دهید

سلام
ممنون از اینکه به سوالات پاسخ می دهید
من یک کولر گازی گری دارم یکدفعه در اتاق یک بوی سوختن اومد و از ا ن به بعد دیگه سرمایش و گرمایش انجام نمیشه
البته تو همه مود ها میره و کولر و فن و … کار میکنه
خازن و کمپرسور هم کار میکنند ولی هوای سرد و گرم نمیاد
علت چی می تونه باشه
ممنون

پاسخ دهید

مهرداد

سلام . کولر اجنرال ۳۰ هزار دارم . شب ها معمولا از ساعت ۱۰ شب به بعد تا ۶ صبح مرتبا خاموش و روشن میکنه . با وجود اینکه دمای اتاق ها خنک نشده و به دمای تنظیم شده نمیرسه . ممنون میشم علت رو بفرمایید . ضمنا ما در جنوب خوزستان هستیم .

پاسخ دهید

صادق احمدی

سلام علت بسته نشدن دریچه کولر گازی چی هست؟

پاسخ دهید

بهنام ده آرا

سلام و خسته نباشيد.
راهنمايي مي خواستم در مورد كولر گازی شارپ. روزها فن روشن است ولي كمپرسور خاموش است. شبها فقط وقتي كار مي كند كه روي درجه 23 بگذارم. احساس مي كنم دور فن پايين مي آيد. مشکل از چیه؟ متشكرم.

پاسخ دهید

ولی پور

سلام. وقتتون بخیر… کولر گازی 30000 سامسونگ هستش. بعد از روشن شدن، حدود دو دیقه بدون مشکل خنک میکنه بعد از اون موتور از مدار خارج میشه ولی فن کندانسور بیرون همچنان کار میکنه. وقتی که موتور از مدار خارج میشه رله عمل میکنه و یه نوسان برق کوچیک روی برق خونه میندازه… این نوسان موقع روشن شدن هم بوده. منظورم این هست که از طریق رله خاموش میشه موتور. مشکل از چی هست؟

پاسخ دهید

ف. عزیری

با سلام کولر گازی ما حین کار کردن که دماش را زیاد می کردم خاموش شد بدون اینکه دریچه بسته بشه بنظرتون مشکل خاموش شدن ناگهانی کولر از چی میتونه باشه؟

پاسخ دهید

سیدعبدالمجید حسینی

با سلام
کولر گازی هایسنس بیست و هشت هزار داریم که وقتی روشن میکنیم
1- در زیر پنل چند قطره نشتی آب سیاه رنگ ایجاد میشود
2- پس از روشن شدن برای چند دقیقه همراه باد سرد بوی پلاستیک سوخته پخش میکند .
3- از بازدیدی که داخل داکت داشتم دیدم یک قسمتی از پوشش لوله گاز حالت پلاسیده شده
لطفأ در صورت امکان راهنمایی بفرمائید
باسپاس

پاسخ دهید

سعید سنایی

سلام کولر من کنوود 12000 هستش بعد از روشن کردن، یکباره فن دورش کم میشه و زیاد نمیشه تا کمپرسور اتومات کنه. بعد دور فن زیاد میشه وقتی کمپرسور روشن میشه فن دوباره میره روی دور کند. میشه راهنمایی کنید؟ ممنونم خسته نباشید

پاسخ دهید

مرتضی برام زاده

سلام خسته نباشید میخواستم ببینم چطور میتونم مشکل بالا پاین کردن باد کولر گازی جنرال 30000 رو حل کنم وقتی روشن میشه میاد پاین میره بالا دیگه تکون نمی خوره

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. دوست عزیز بر روی کنترل کولر گازی کمه swing وظیفه تنظیم پره های دریچه کولر را برعهده دارد که سبب بالا پایین شدن مسیر باد کولر است.

  پاسخ دهید

رضا محمدی

سلام خسته نباشید.کولر گازی ۲۴هزار سامسونگ تازه خریدم .شب ها زیاد اتوماتیک میکنه یعنی هر پنج دقیقه هرچقدر هم درجه دما رو بالا پایین میکنم تغییری نمیکنه

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. دوست عزیز اطلاعات بیشتری ارائه دهید تا امکان راهنمایی باشد. اگر کولر اتاق را به دمای تنظیم شده میرساند پس اتومات کردن آن طبیعیست. ممکن است دمای تنظیم شده برای اتاق اشتباه باشد و یا کولر مناسب آن فضا نباشد. بهترین کار اینست که با نمایندگی کولر گازی سامسونگ جهت ارسال تکنسین برای عیب یابی کولر گازی تماس بگیرید.

  پاسخ دهید

Mahdi Toussi

سلام، کولری گازی اسپلیت 30000 اجنرال خریدم بعد از نصب و راه اندازی پس از 24 ساعت، ارور E1 را نشان میدهد لطفا راهنمایی کنید که مشکل از کجاست؟ پنل روشن میشه ولی فرمان به کمپرسور برای استارت نمی دهد

پاسخ دهید

حمزه بنی سکین

سلام من دوتا کولر دارم یکی جنرال و دومی سوپرجنرال. بعد از سه سال کارکرد پنل داخل انها فرسوده شده و چند جا سوراخ شدند که قابل تعمیر نبودند. خواستم بببنم چرا این اتفاق میوفته هر دوی انها نو بودنند باتشکر

پاسخ دهید

سعید جعفری

با سلام خدمت استاد محترم
من یه کولر اسپلیت ۳۰ هزار میتسوبیشی دارم
هنگامی در طول بامداد هوا خنک میشود کمپرسور خارجی خاموش میشود و پنل داخلی در حالت فن قرار میگیرد ولی در طول روز که هوا گرمه مشکلی نداره.
لطف کنید راهنمایی کنید

پاسخ دهید

حسين طباطبايي

سلام من كولر گازي جنرال مكس دارم خطاي EC داده و خاموش شد زيادم روشن نكردم ميشه لطفا راهنماييم كنيد

پاسخ دهید

سلام. خسته نباشید. وقتی کولر و روشن میکنم، از همون اول میره رو حالت فن. فقط باد میزنه.دستگاه بیرون انگار دوست داره روشن شه ولی نمیتونه. دلیلش چیه؟ ممنون

پاسخ دهید

حسین خادمی

با سلام
کولر گازی اسپلیت 36000 اجنرال داریم.بعداز روشن شدن کولر، موتور چند دقیقه کار میکنه(فن بیرون جفتش روشن میشن) و روی موتور (جفت فن بیرون خاموش میشن)در میاد بطوریکه داخل اتاق گرم میشه، دوباره کولر میره رو موتور و دو فن بیرون روشن میشن .مدت زمان روشن بودن و کارکردن روی موتور کمه. لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ دهید

علی رازقی زاده

سلام،کولر اسپلیت را خواستم امسال برای بار اول روشن کنم قسمت داخل اتاق روشن شد اما قسمت بیرونی اصلا روشن نشد نه کمپرسور و نه فن. علتش چی میتونه باشه؟

پاسخ دهید

javadjahane

سلام کولر اسپیلت داریم دیشب روشن کردیم رو موتور نمی رود . علت نرفتن کولر دوتیکه روی موتور رو توضیح بدید لطفا

پاسخ دهید

سلام
کولر اسپلیت ۱۸۰۰۰ هایسنس داریم. دریچه ورود هوا وقتی که خاموشه در حالت نیمه باز و بسته هستش. یعنی خوب بسته نمیشه. چی کار کنم لطفاً بفرمایید علت بسته نشدن دریچه کولر چیه؟

پاسخ دهید

مریم عباسی

سلام،کولر اجنرال خریداری کردیم،بعد از ۴،۵ روز ارور ec داد،مشکل رو چطور میشه حل کرد؟ممنون

پاسخ دهید

مهدی کاظم نسب

سلام دمپر چپ وراست کولر کار نمیکنه تازه خریداری کردم میشه راهنماییم کنید

پاسخ دهید

نداجهانبین

چندوقتی هست از کولربخارمیزنه بیرون مواقع زیر بار فتن هردرجه تنظیم میکنم بازم بخار میزنه یه صدای تق تق کردن هم ازش میاد مشکل ازچیست؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ دهید

مهدی نیک سرشت

سلام،کولردوتیکه گری۳۰۰۰۰دارم فقط بعدازظهر هابین ساعت ۳ت۵بعدازظهردوتاسه بار خاموش میشه اروE1میزنه بعدش خوبه مشکلی نداره تا فرداش ممنون میشم جواب بدین.

پاسخ دهید

  میثم بهاری

  با سلام
  من کولر گازی 30 هزار اوجنرال دارم مشکلی که هست اینه که موتور بییرون اف یا خاموش نمیشه و یکسره کار میکنه حتی وقتی که کولر و خاموش میکنم موتور بیرون بازم روشن میمونه و باید کولر و کلا از برق بکشم تا خاموش بشه و یه بارم پنل داخل یخ زد

  پاسخ دهید

محمد شاه بختی

سلام.کولر میتسو بیشی 30 هزار دارم.دقیق 5 دقیقه کار میکنه.5 دقیقه offمیکنه.تشکر

پاسخ دهید

عادل مظاهري

با سلام
احتراما” كولر گازي من وقتي كه خاموش است و برق كنتور روشن و خاموش مي شود شروع به روشن شدن مي كند و روشن مي ماند. لطفا راهنمايي كنيد. با تشكر

پاسخ دهید

مهدی رضایی

سلام..کولر30هزارمدل لبخند دارم.اخیرا بعداز40تا60دقیقه بعداز کارکردن,خاموش شده و روی صفحه E4می آید.تعویض خازن و سرویس جعبه بیرونی انجام دادم ولی مجدد این ارور را نشان داده وخاموش می شود.لطفا عیب و رفع عیب را بیان بفرمایید.باتشکر

پاسخ دهید

احسان اطریشی

سلام من لیسانس الکترونیک دارم وتاحدی از ازاسپیلیت سردرمیارم یه اسپلیت18000اینورترتی سی ال دارم ارورE0میداد کندانسورو بازکردم برق توی برد نبود اا ای دی هاش خاموش بود ماسفت روی برد رو عوض کردم برق اومد وفن روشن شد بعد چند ثانیه ای به محض اینکه موتور اومداستارت کنه اتصالی کرد وفیوز پریدو ماسفت دوباره سوخت 3تا سیم موتورم چک کردم سیم پیچ سالم بود به بدنه هم را نمیداد ماسفتها هم قیمتش بالاست نمیشه هی عوض کرد تا عیبو فهمید لطفا راهنماییم کنید ممنون

پاسخ دهید

سهیلا حیدری

ببخشید من کولر گازی گری استفاده میکنم ،امروز وقتی خواستم روشن کنم دیدم درجه و علامت رو روی کولر نشون نمیده مشکلش چی میتونه باشه؟

پاسخ دهید

وحید کریمی

سلام وقت بخیر مایه کولر ۱۸۰۰۰ تراست داریم
کمپرسور روشن میشه ولی پنل داخلی نه مشکل چی میتونه باشه و هزینه چقدر داره
ممنون از سایت خوبتون

پاسخ دهید

شهاب عبادی

با سلام
کولر جنرال۱۸ هزار دارم.وقتی میوفته روی فن کل پنجره میلرزونه. و صدای سوت مانند میده .لطفا راهنمایی کنید. تشکر.

پاسخ دهید

  سلام دوست عزیز
  اگر دستگاهتون نیاز به سرویس یا تعمیر داره می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر و سرویس دستگاهتون رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

محمد تقی امیدی

با سلام شب هنگام خوابیدن کولر گازی کار می کرد در حین خواب متوجه شدم هوای اتاق گرم شده است دیدم کولر گازی خاموش شده و علامت EC را نشان میدهد فیوز برق را خاموش و روشن کردم متوجه شدم کمپرسور کار نمی کند . ببخشید علت چییست و چگونه می بایست رفع عیب گردد

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام دوست عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر دستگاهتون رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

وحید سراوانی

س.بعضی اوقات اسپیلت رو روشن میکنم با اینکه روی سرمابشی هست باد گرم میزنه بعد چند ثانیه لوله ها صدا میده و انگار چیزی توش حرکت میکنه یک هو باد سرد میاد ولی بعضی اوقات تا خاموش نکنی باد گرم میزنه. بعضی اوقات هم درست کار میکنه. تعمیرکار اوردم میگه باید یه شیر داره باید یک سره بشه روی کولر بخاری شو باید قطع کرد برای این کار هم میگه باید گازش تخلیه بشه آیا درسته ؟ ممنون

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام دوست عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر دستگاهتون رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

محمد دزیانی

اسپیلت سامسونگ لوله داخلی بر اثر لرزش سابیده و سوراخ شد روش قیر بود تو وکیوم نشان نداد تو گاز زدن نشان داد تعمیر کار اوردم جوش داد ولی کمپرسور گاز در حالت روشن دریافت نمیکنه و لوله رفت با مقدار گازی که داشت برفک زد و موتر تو 10دقیقه خیلی داغ کرد نظر شما چیست

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام دوست عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر دستگاهتون رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

رضا عینی

سلام . اسپیلت سوپر جنرال 12000 سرویسهاشو انجام دادیم و گازگیری هم شده ولی از ظهر تا شب کمپرسور و فن بیرونی از کار میفته و سرما نداره کسی میدونه مشکل چیه؟
*کولر تو گرمای خوزستان داره کار میکنه

پاسخ دهید

رضا رضایی

سلام وقت بخیر.من کولر گازی هایسنس رو تازه خریداری و نصب کردم.منظقه ای که ما زندگی می کنیم باد شدیدی معمولا در حال وزیدن هست.در زمان باد شدید پنل داخل شروع به صدای تق تق می کنه هم در حالت خاموش هم در حالت روشن.مشکل از چی میتونه باشه؟

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام دوست عزیز
  اگر دستگاهتون نیاز به سرویس یا تعمیر داره می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر و سرویس دستگاهتون رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

سلام یه کولر گازی ۳۰هزار جنرال شکار ۲ماهه نصب کردم سمت چپ پنل بادش سرد و عالیه ولی سمت راستش سرماش خیلی کمه گازشم میزونه لطفا راهنمایی کنید

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام دوست عزیز
  اگر دستگاهتون نیاز به سرویس یا تعمیر داره می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر و سرویس دستگاهتون رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید