استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت اتومات نکردن کولر گازی چیست؟

علت اتومات نکردن کولر گازی

چرا کولر گازی یکسره کار می کند؟

اتومات نکردن کولر گازی و یا یکسره کار کردن کولر گازی یکی از رایج‌ ترین مشکلاتی است که ممکن است در هنگام استفاده از این وسیله با آن مواجه شویم. مشکل زمانی جدی‌تر می‌شود که بدانیم این مشکل می‌تواند به قیمت کل دستگاه تمام شده و خسارت سنگینی را برایمان به همراه داشته باشد؛ در چنین شرایطی بهتر است هرچه سریع‌تر نسبت به رفع آن و تعمیر کولر گازی اقدام کنیم اما پیش از آن بد نیست با دلایل مختلف اتومات نکردن کولر گازی آشنا شویم تا بتوانیم در هنگام مواجهه با آن‌ها، تصمیم بهتری بگیریم.

در این مقاله از کاراباما به بررسی علت اتومات نکردن کولر گازی پرداخته‌ایم تا آنچه لازم است در این مورد بدانید را در اختیارتان قرار دهیم؛ گرچه توصیه اکید ما به شما این است که به هیچ وجه، شخصا و بدون داشتن تخصص کافی، قطعات کولر گازی را وارسی نکنید تا آسیبی به دستگاه وارد نکرده و متحمل خسارت نشوید.

اگر جهت برطرف کردن مشکل کولر گازی خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار

آیا اتومات نکردن کولر گازی با یکسره کار کردن آن تفاوت دارد؟

پیش از بررسی علت اتومات نکردن کولر گازی، بد نیست با این مفهوم بیشتر آشنا شویم: یکسره کار کردن کولر گازی همان اتومات نکردن کولر گازی است و یکی از مشکلات متداول این دستگاه محسوب می‌شود. کولر گازی، برخلاف کولر آبی، یکسره کار نمی‌کند و برای خنک کردن محیط نیازی ندارد که تمام زمانی که به آن احتیاج داریم را کار کند و هوای خنک تولید کند.

کولر گازی دمای محیط را به دمای مد نظر شما رسانده و تا زمانی که دمای محیط به همان اندازه باقی مانده است، متوقف می‌ماند و فقط زمانی شروع به کار خواهد کرد که دما تغییر کرده باشد و یا به هر دلیلی نتواند تشخیص دهد که دما به همان اندازه‌ی مد نظر رسیده است.

اتومات نکردن کولر گازی چه دلایلی دارد؟

اگر کولر گازی شما یکسره کار می‌کند و به اصطلاح با مشکل اتومات نکردن کولر گازی مواجه هستید، احتمالا درگیر یکی از مشکلات زیر شده‌اید:

 • خرابی برد کنترل اصلی
 • خرابی ترمیستور کولر گازی
 • کثیف شدن کویل‌های کندانسور
 • خراب شدن ترموستات کولر گازی
 • اتصال کوتاه ترموستات کنترل دما
 • خرابی برد کنترل دما
 • خراب شدن برد رله کولر گازی

در ادامه، هرکدام از علت اتومات نکردن کولر گازی را بررسی کرده و راهکار هریک را مرور می‌کنیم. البته، توصیه‌ی اکید ما این است که به هیچ وجه شخصا برای برطرف کردن علت اتومات نکردن کولر گازی وارد عمل نشده و حتما در زمان بروز این مشکل با کاراباما تماس بگیرید. این مورد، بسیار تخصصی بوده و دستکاری دستگاه می‌تواند به قیمت از دست دادن آن تمام شود.

علت اتومات نکردن کولر گازی

نکته:

عیب یابی کولر گازی که خاموش نمی شود کمی تخصصی است. هرچند دلایل ساده ای هم میتواند منجر به بروز این مشکل شده باشد. اگر کولر گازی شما پس از رسیدن به دمای تنظیم شده خاموش نمی شود، ممکن است با کنترل های الکترونیکی مشکل داشته باشد. معیوب شدن ترموستات کولر و یا خارج شدن سنسور از موقعیت خود نیز می تواند علت یکسره کار کردن کولر گازی باشد.

درهرحال، اگر در پی علت اتومات نکردن کولر گازی هستید، می‌توانید هم به‌صورت آنلاین و با مراجعه به وب‌سایت کاراباما درخواستتان را ثبت کنید و هم می‌توانید با شماره 02158406 تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش پشتیبانی شما را راهنمایی کنند.

خرابی برد کنترل اصلی

برد کنترل اصلی تامین کننده‌ی ولتاژ تمامی قطعات کولر گازی است و زمانی که دچار خرابی شود ممکن است باعث شود که کمپرسور کولر گازی مدام کار کرده و علت اتومات نکردن کولر گازی باشد. اگر سایر قطعات آسیب ندیده باشند، می‌توان با تعویض برد این مشکل را برطرف کرد.

خرابی ترمیستور کولر گازی

ترمیستور وظیفه‌ی اندازه‌گیری دمای اتاق را برعهده دارد تا فرمان روشن بودن یا خاموش شدن را به کولر گازی بدهد. زمانی که این قطعه خراب می‌شود، گزارش دمای هوای اتاق به دستگاه داده نشده و با مشکل اتومات نکردن کولر گازی و یا یکسره کار کردن کولر گازی مواجه خواهید شد. این مشکل، با دستان توانمند تکنسین قابل حل است.

کثیف شدن کویل‌های کندانسور

کویل‌های کندانسور گرمای مبرد وارد شده را جذب کرده و به خاموش شدن کولر گازی کمک می‌کنند. اگر کویل‌های کندانسور کثیف شده باشند، نمی‌توانند گرما را به درستی جذب کنند و کولر مدام برای سرد کردن بیشتر، کار خواهد کرد. برای برطرف کردن این علت اتومات نکردن کولر گازی، می‌توانید کوبل‌ها را تمیز کنید و جهت پیشگیری از این مورد، کویل‌ها را همیشه تمیز نگه دارید.

خراب شدن ترموستات کولر گازی

از دیگر علت‌های اتومات نکردن کولر گازی، خراب شدن ترموستات دستگاه است، چراکه ترموستات همواره در حال چک کردن دمای هوا بوده و دستور کار کردن یا توقف کار را به کولر گازی صادر می‌کند. خراب شدن ترموستات مساوی با یکسره کار کردن کولر گازی است و البته، می‌تواند مشکلات دیگری را نیز برای دستگاه ایجاد کند. توصیه می‌شود بررسی ترموستات را بر عهده‌ی تکنسین کاراباما قرار دهید.

اتصال کوتاه ترموستات کنترل دما

ترموستات کنترل دما نیز می‌تواند علت اتومات نکردن کولر گازی باشد و زمانی که ترموستات اتصال کوتاه شده باشد، ولتاژ به صورت دائمی به کمپرسور ارسال می‌شود و کولر گازی یکسره کار می‌کند. به وسیله مولتی متر می‌توان این مشکل را بررسی کرد و اگر ترموستات تماما رسانندگی داشت، باید فورا جهت تعویض آن اقدام کنید.

خرابی برد کنترل دما

برد کنترل دما یکی دیگر از قطعاتی است که درصورت اتومات نکردن کولر گازی باید به سراغ آن رفت. مراقب باشید که پیش از تعویض این قطعه، سایر بخش‌ها و قطعات کولر را نیز بررسی کنید؛ چراکه ممکن است به سایر بخش‌ها نیز اسیب رسانده باشد.

علت اتومات نکردن کولر گازی

خراب شدن برد رله کولر گازی

و نهایتا می‌رسیم به آخرین علت اتومات نکردن کولر گازی که خراب شدن رله کولر گازی است. وظیفه رله، تامین ولتاژ بیشتر بخش‌های کولر گازی است و زمانی که عملکردش به هر دلیلی دچار اختلال شود، ولتاژ به صورت دائمی به کمپرسور ارسال شده و موجب اتومات نکردن کولر گازی می‌شود. پیش از تعویض این قطعه نییز باید از سلامت سایر قطعات دستگاه مطمئن شوید.

سخن آخر

قطعات موجود در کولر گازی و تکنولوژی به کار رفته در این نوع از دستگاه‌ها، پیچیده و پیشرفته هستند، به همین دلیل توصیه اکید ما به شما این است که به هیچ عنوان شخصا کولر گازی را باز نکنید و باعث ایجاد خرابی‌های بعدی در قطعات دستگاه نشوید.

اگر کولر گازی به صورت دوره‌ای چک شود، هم دیرتر دچار مشکل خواهد شد و هم در مواجهه با خرابی‌های آن متحمل خسارات سنگین نخواهید شد. عیب یابی کولر گازی در زمان مناسب بهترین اقدامی است که از طریق آن می‌توانید عمر مفید کولر گازی را بیشتر کرده و کارآیی آن را نیز بهبود ببخشید.

اگر اخیرا با مشکل اتومات نکردن کولر گازی روبه‌رو شده‌اید، حتما در بخش نظرات مشکلتان را شرح دهید تا کارشناسان کاراباما پاسخگوی شما باشند.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
محسن اسکندری

سلام یک کولرگازی نومارک نیکورا خریداری کردم یک هفته یکسره کار میکند خانه هم سرد میشود اماروی فن نمیرود درضمن کولر گازی پنجره ای ۱۸۰۰۰میباشد لطفا راهنمایی کنید

پاسخ دهید

  فرهاد محمدی

  وقت بخیر دوست عزیز
  این مورد باید توسط کارشناس متخصص و در محل بررسی شود.
  در صورت نیاز می‌توانید با شماره‌ی 02158406 تماس حاصل فرمایید.

  پاسخ دهید