استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت خاموش شدن جاروبرقی و راه حل های آن

علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی

امروزه در تقریبا تمامی منازل یکی از انواع مختلف جاروبرقی را می توان پیدا کرد. تمیز کردن خانه و پاکیزگی آن، بدون وجود جاروبرقی کاری بسیار وقت گیر و کلافه کننده است و در دراز مدت به کمر و زانوهای شما هم آسیب می رساند. بنابراین اهمیت جاروبرقی و سلامت آن و کارکرد بدون مشکل و عملکرد بالای آن بسیار حائز اهمیت است. از آنجا که هزینه خرید این وسیله الکتریکی نیز چندان پایین نیست، لازم است تا مراقبت و نگهداری آن را جدی بگیرید و در صورت بروز مشکل سریعا برای رفع آن اقدام نمایید.

در این مطلب، قصد داریم تا علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی و راه حل های آن را توضیح داده و به عیب یابی دستگاه شما کمک نماییم تا اگر خود توانایی و تسلط لازم برای اینکار را دارید، شخصا به تعمیر جاروبرقی خود اقدام نمایید. هرچند این کار را توصیه نکرده و مراجعه به متخصص را بهترین کار می دانیم.

متاسفانه بسیاری از تعمیرکاران، تخصص و تجربه کافی برای تعمیر جاروبرقی شما را ندارند و ممکن است منجر به تشدید مشکل یا بروز مشکلات دیگری نیز شوند. این امر در کنار اینکه تعمیرات جاروبرقی های برخی برندهای خارجی نیز بسیار تخصصی و پیچیده است، سبب می شود تا تنها تعمیرکار متخصص جاروبرقی دارای صلاحیت کافی برای رسیدگی به دستگاه شما باشد. کاراباما با صدها متخصص جاروبرقی، انواع برندهای موجود و تمامی مدلهی جاروبرقی را به صورت گارانتی شده تعمیر خواهد نمود.

اما علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی می تواند به چندین مورد مختلف مربوط باشد. در برخی موارد، حتی روشن نشدن جاروبرقی پس از خاموش شن آن هم ممکن است برای شما پیش بیاید. با ما همراه باشید تا از این موارد اطلاع یابید.

برای تعمیر جاروبرقی بوش به صورت تخصصی کلیک کنید.

خرابی ترموستات جاروبرقی

ترموستات جاروبرقی برای کارکرد بدون عیب موتور و سلامت آن در دستگاه وجود دارد. اگر موتور بیش از حد داغ شود ممکن است نیم سوز شده و یا کاملا بسوزد. بنابراین ترموستات با غیر فعال کردن مدار و خاموش کردن موتور، جاروبرقی شما را ناگهان خاموش می کند. پس از گذشت مدت زمانی و بعد از خنک شدن موتور می توان مجددا از جاروبرقی استفاده نمود.

اما در صورتی که ترموستات جاروبرقی معیوب باشد، ممکن است علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی باشد و همچنین داغ شدن ترموستات می تواند علت روشن نشدن جاروبرقی باشد. اگر پس از گرم شدن موتور ترموستات فعال شود، موتور را از کار انداخته و جاروبرقی را خاموش می کند. یک تکنسین متخصص می تواند در مدت زمان بسیار کوتاه جاروبرقی شما را تعمیر و ترموستات آن را تعویض نماید.

اتصالی و قطعی سیم برق جاروبرقی

یکی دیگر از علت هایی که می توان موجب خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی و یا روشن نشدن جاروبرقی شما باشد، اتصالی کردن و یا قطع شدن سیم برق جاروبرقی است. این اتفاق زمانی روی خواهد داد که سیم برق جاروبرقی را تا انتها بیرون آورده و آن را کشیده باشید. بسیاری از افراد اینکار را انجام داده و در این حالت ناگهان دستگاه را جا به جا می کنند. ممکن است اتصال سیم های برق در درون مدار داخلی دستگاه قطع شده و تامین برق موتور انجام نگردد که موجب خاموشی ناگهانی جاروبرقی در وسط کار و یا روشن نشدن جاروبرقی شود.

بهتر است یکبار سیم جاروبرقی را تا انتها بیرون بکشید و سیم دستگاه را کمی قبل از پایان آن علامت گذاری نمایید تا در دفعات آتی بیشتر از آن سیم را نکشید. برای رفع اصولی، این مشکل باید حتما توسط متخصص برطرف گردد.

مسدود شدن جاروبرقی با زباله

یکی از رایج ترین مشکلات در هنگام استفاده از جاروبرقی، مسدود شدن لوله تلسکوپی، خرطومی و یا سر برسی یا سر پارویی جاروبرقیست. معمولا با گیر کردن آشغال و مو در این قطعات، ابتدا قدرت مکش جارو کاهش یافته و به مرور آنها مسدود می شوند، که به علت هوادهی نامناسب می تواند سبب فشار به موتور و داغ شن آن و نهایتا خاموش شدن جاروبرقی گردد. گاهی این مشکل حتی به نیم سوز شدن موتور جاروبرقی نیز می انجامد. در هر بار جارو کردن توصیه می شود تا ابتدا لوله ها را کاملا چک کنید تا از مسدود بنودن آنها مطمئن شوید.

مسدود شدن جاروبرقی با زباله

کثیفی و یا مسدود شدن فیلترهای هوا

نقش اصلی فیلتر جاروبرقی در هوادهی موتور دستگاه است. اگر فیلترها کثیف بوده و یا توسط گرد و خاک مسدود شده باشند، تهویه هوا به خوبی انجام نشده و سبب داغ شدن موتور می گردد که درنتیجه برای آسیب نرسیدن به موتور، جاروبرقی ناگهان خاموش می گردد. توصیه می شود که پیش از جارو کشیدن فیلترهای هوایی نیز چک شده و بررسی شوند. برخی از فیلترها قابل شستشو بوده و برخی دیگر که این امکان را ندارند، باید هر چند وقت یکبار تعویض شوند.

پر شدن کیسه یا پاکت جاروبرقی

از دیگر مواردی که سبب خفگی و عم هوادهی موتور جاروبرقی می شود که درنهایت منجر به خاموش شدن جاروبرقی می گردد، پر شدن کیسه یا پاکت جاروبرقی است. اگر از جاروبرقی های بدون کیسه استفاده نمی کنید، باید کیسه دستگاه را چک کرده و آن را خالی کنید. استفاده از کیسه های یک بار مصرف و کیسه های نانو برای کارکرد بهتر جاروبرقی شما پیشنهاد می شود.

سایر مواردی که علت خاموش شدن جاروبرقی و روشن نشدن آن هستند

مواردی که در بالا ذکر شد، از رایج ترین دلایل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی می باشند. اما موارد دیگری نیز وجود دارند که در صورتی که هیچ یک از دلایل بالا در رفع مشکل جاروبرقی شما کارساز نبودند، می توانید آنها را بررسی کنید.
ایراد دوشاخه برق و یا پریز برق منزل شما می تواند علت خاموش شدن دستگاه باشد. ابتدا پریز را با فازمتر تست کنید و سپس دو شاخه دستگاه را بازرسی کنید که قطعی و پارگی نداشته باشد.

کلید پاور یا روشن/ خاموش جاروبرقی می تواند ایراد داشته و اتصالی داشته باشد. به طوری که در اواسط کار سبب خاموش شدن جاروبرقی شما گردد و یا علت روشن نشدن جاروبرقی تان باشد. این مشکل توسط تعمیرکار کاراباما به راحتی قابل رفع است.

نیم سوز شدن موتور و یا سوختن آن از دیگر علل خاموش شدن یکباره و یا روشن نشدن جاروبرقی به شمار می آید. در این مواقع راهی بجز تعمیرات تخصصی توسط تعمیرکار مجرب نخواهید داشت.

در این مطلب مواردی که علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی شما می شوند و نیز در برخی موارد سبب روشن نشدن جاروبرقی هستند را مرور کردیم. در صورتی که پس از خواندن این مطلب همچنان جاروبرقی شما مشکل دارد، و یا خود قادر به رفع مشکل نبودید، می توانید با متخصصین مجرب کاراباما تماس گرفته و درخواست تعمیرات جاروبرقی خود را ثبت کنید تا در اولین فرصت برای تعمیر جاروبرقی تان به منزل شما بیاییم.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
جلال محمدی

سلام یه جارو برقی داریم سامسونگ که با کم کردن سرعت آن خاموش میشود لطفا راهنمایی فرمایی

پاسخ دهید