استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت ارور E15 ماشین ظرفشویی بوش و نحوه رفع آن

ارور E15 ماشین ظرفشویی بوش و رفع آن

یکی از شایع ترین ارورهای ماشین ظرفشویی بوش که کاربران این برند تجربه می کنند، ارور E15 است. به طور کلی، کد خطای E15 در ماشین ظرفشویی بوش به این معنی است که آب در قسمت پایینی دستگاه محبوس شده است. با ظاهر شدن خطای E15 کار ماشین ظرفشویی بوش متوقف می شود. در این مقاله از کاراباما قصد داریم کد خطا یا ارور E15 ظرفشویی بوش و دلایل بروز آن را به طور مفصل توضیح بدهیم. لطفا توجه داشته باشید در صورتی که دانش فنی کافی را برای رفع این خطای ظرفشویی بوش ندارید، می توانید با پرکردن فرم درخواست آنلاین ما را از مشکل پیش آمده مطلع بسازید تا مقدمات تعمیر ماشین ظرفشویی بوش در محل انجام شود.

اگر جهت برطرف کردن مشکل ماشین ظرفشویی خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار ماشین ظرفشویی سامسونگ

علامت شیر آب در ماشین ظرفشویی بوش چه معنایی دارد؟

بسیاری از افراد در خصوص اینکه علامت شیر آب در ماشین ظرفشویی بوش آنها بر روی نمایشگر ظاهر شده است، از ما سوال می کنند. علت نمایش علامت شیر آب چیست و آیا این علامت به معنای خطا یا ارور است یا خیر؟

به طور کلی هنگامی که علامت شیر آب بر روی ظرفشویی بوش شما نشان داده می شود، یعنی ایرادی در سیستم در خصوص ورود و خروج آب به وجود آمده است. بنابراین در چندین مورد که مشکل دستگاه به ورود یا خروج آب مربوط است، علامت شیر آب می تواند نمایان شود که یکی از این موارد، بروز خطای e15 ظرفشویی بوش است. از سایر مشکلاتی که می تواند روشن شدن علامت شیر آب در ظرفشویی بوش را موجب شود می توان به آبگیری نکردن ظرفشویی، آبریزش یا نشتی ظرفشویی و… اشاره کرد. در هر مورد با برطرف کردن مشکل اصلی پیش آمده، علامت شیر آب نیز خاموش می شود.

پیشنهاد مطالعه : 6 علت روشن نشدن و کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش، ال جی، سامسونگ و سایر برندها

علت بروز خطا یا ارور E15 ماشین ظرفشویی بوش چیست و چه مفهومی دارد؟

چنانچه پیشتر نیز عنوان شد، ارور E15 یکی از شایع ترین خطاهای ماشین ظرفشویی بوش می باشد. در حقیقت کد ارور E15 ماشین ظرفشویی بوش به معنی این است که احتمالاً ظرفشویی نشتی بسیار کمی داشته که منجر به جمع شدن آب در سینی پایین دستگاه شده است. هنگامی که آب در سینی زیر ظرفشویی بوش جمع می شود، شناور Styrofoam در زیر دستگاه باعث می شود میکرو سوئیچ فعال شده و ورودی آب را ببندد و این امر منجر به نمایش ارور E15 می شود. منابع آموزشی زیادی وجود دارند که پیشنهاد می دهند برای برطرف کردن ارور E15 ماشین ظرفشویی بوش، دوشاخه دستگاه را از پریز برق جدا کنید، سپس ماشین ظرفشویی را با زاویه 45 درجه کج کنید، در همان حال هم دکمه پاور دستگاه را برای پاک کردن ارور فشار دهید.

توجه کنید که کج کردن دستگاه و تخلیه آب جمع شده در سینی آن و تنظیم مجدد شناور، مشکل ماشین ظرفشویی شما را واقعاً برطرف نمی کند و این کار یک راه حل موقتی است. اگر به دنبال یک راه حل واقعی هستید، بهتر است به مراکز مجاز تعمیر لوازم خانگی مراجعه کنید. توجه داشته باشید که ارور E15 ماشین ظرفشویی بوش ممکن است به خاطر هر یک از دلایل زیر رخ دهد:

 • خراب شدن سنسور نشتی
 • انسداد سیستم تخلیه (فیلتر، شیلنگ، فاضلاب)
 • فرسوده شدن یا کم فشار شدن نازل ها
 • مشکل در آب پاش ماشین ظرفشویی بوش
پیشنهاد مطالعه : علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی و جمع شدن آب در آن + راه حل

تمیز کردن فیلتر، جایگزین کردن شلنگ تخلیه انشعابات لوله ها

مسدود شدن فیلتر به دلیل باقی ماندن مواد غذایی در آن نیز می تواند علت ارور E15 ماشین ظرفشویی بوش شما باشد. بنابراین باید این فیلتر تمیز شود. فیلتر ماشین ظرفشویی در پایین دستگاه قرار دارد. می توانید از دفترچه راهنمای ظرفشویی بوش خود برای پیدا کردن آن کمک بگیرید. برای دسترسی به فیلتر باید درب ماشین ظرفشویی را باز کنید، سبد ظروف ظرفشویی را بیرون بکشید و سپس درپوش کف ظرفشویی را بچرخانید تا بتوانید به فیلتر دسترسی پیدا کنید. فیلتر را بیرون بیاورید، آن را به خوبی با آب بشویید و مجدداً در جای خود قرار دهید. خیلی از مواقع هم دلیل بروز ارور E15 ماشین ظرفشویی بوش به خاطر پوسیده شدن لوله ها و شلنگ تخلیه دستگاه است که باید توسط تکنسین متخصص تعمیر ماشین ظرفشویی بوش به درستی جایگزین شود.

سنسور نشتی و آبپاش ظرفشویی

در موارد نادری نیز علت بروز ارور E15 بوش درست عمل نکردن سنسور نشتی و یا آبپاش های ماشین ظرفشویی است و از آنجایی که این موارد فنی هستند، حتما باید دستگاه شما توسط کارشناس متخصص تعمیر ماشین ظرفشویی عیب یابی شده و قطعات معیوب در صورت نیاز تعمیر و یا تعویض شوند.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران

سلام
بسیار ممنون بابت راهنماییتون در مورد ارور E15
با کج کردن ماشین در زاویه ۴۵ درجه و خارج شدن آب ، مشکل رفع شد…

پاسخ دهید

زهرا علی احمدی

با سلام با تشکر فراوان از سایت خوبتون من ظرفشوییم پیغام E15 میداد وبا توجه به سایت خوب شما این مشکل را حل کردم ممنون از سایت خوبتون خدا قوت

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام دوست عزیز
  خیلی خوشحالیم که براتون مفید بوده
  ما همیشه آماده خدمت رسانی هستیم

  پاسخ دهید

   سلام منم امرور با مشکلE15مواجه شدم طبق دستور شما عمل کردم رفع شد ممنونم از سایت مفید شما

   پاسخ دهید

    نسیم اسلام پور

    سلام دوست عزیز
    خیلی خوشحالیم که براتون مفید بوده
    ما همیشه آماده خدمت رسانی هستیم

    پاسخ دهید

علی احمدی

با سلام با تشکر فراوان از سایت خوبتون من ظرفشوییم پیغام E15 میداد وبا توجه به سایت خوب شما این مشکل را حل کردم ممنون از سایت خوبتون خدا قوت

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام دوست عزیز
  خیلی خوشحالیم که براتون مفید بوده
  ما همیشه آماده خدمت رسانی هستیم

  پاسخ دهید

داود مقبولی

سلام علامت چراغ شیر روشن می ماند ضمن خود به خود پمپ تخلیه آب کار می کند.

پاسخ دهید