استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی و جمع شدن آب در آن + راه حل

علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی و جمع شدن آب در آن

شاید یکی از بدترین اتفاق هایی که می تواند در استفاده از ماشین ظرفشویی شما را آزار دهد، عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی و جمع شدن آب در ظرفشویی باشد. این اتفاق که چندان هم غیر معمول نیست، به دلایل متفاوتی روی میدهد که در این مقاله از کاراباما بر آن شدیم تا بصورت کامل به علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی بپردازیم.

اگر شما نیز با ماشین ظرفشویی خود مشکل دارید و به علت تخلیه نکردن آب ماشین ظرفشویی قادر به استفاده از آن نیستید، با ما همراه باشید تا به راه حل رفع مشکل خود دست یابید. در صورتی که دانش فنی و تجربه امور تعمیراتی ندارید و از پس رفع مشکل برنمی آیید، کافیست با متخصصین تعمیرات ماشین ظرفشویی کاراباما تماس بگیرید تا در سریعترین زمان ممکن، تکنسین مجرب کاراباما در منزل تان جهت تعمیر اصولی ظرفشویی شما حاضر گردد.

اگر جهت برطرف کردن مشکل ماشین ظرفشویی خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار ماشین ظرفشویی سامسونگ

علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی

علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی و در نتیجه جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی را به طور کلی می توان در دو حالت خلاصه کرد:

 1. مسیر لوله تخلیه ماشین ظرفشویی، فاضلاب و فیلترها دچار گرفتگی و مسدودیت شده اند و لذا این موارد می توانند علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی باشند.
 2. ایراد فنی و معیوب بودن برخی از قطعات مهم همچون پمپ و شیر و غیره، سبب تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی شده است.

بنابراین، برخی از مواردی که می بایست بررسی شوند را خود شما نیز می توانید انجام دهید و مشکل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی را برطرف سازید. این موارد در دسته اول قرار می گیرند. در دسته دوم، دانش تخصصی و تجربه کافی برای بررسی و عیب یابی ظرفشویی و قطعات آن لازم است و برای جلوگیری از خسارات بیشتر و تشدید مشکل، بهتر است با متخصص ماشین ظرفشویی تماس بگیرید. حال به بررسی تک تک مواردی خواهیم پرداخت که در عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی موثرند.

نکته:

این مقاله مربوط به ظرفشویی برند خاصی نمی باشد، تمام مواردی که در این مقاله به عنوان دلیل تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی و جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی بیان شده است برای تمام برندهای تولید کننده ماشین ظرفشویی صدق می کند. بنابراین اگر به دنبال علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ال جی، علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی بوش، علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی سامسونگ و … هستید می توانید از اطلاعات این مقاله استفاده نمایید.

 • لوله فاضلاب

ممکن است علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی، مربوط به خود دستگاه نباشد، بلکه به مسیر تخلیه فاضلاب شما مربوط باشد. اگر لوله فاضلاب مسدود شده باشد، امکان عبور آب و تخلیه آن وجود ندارد. این مورد را می توانید به کمک یک لوله کش متخصص پیگیری نمایید.

نحوه اتصال صحیحی شیلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی

 • شیلنگ تخلیه آب

شیلنگ یا لوله تخلیه ماشین ظرفشویی در پشت دستگاه قرار داشته و از یک سمت به پمپ تخلیه و از سمت دیگر به سینک ظرفشویی و لوله فاضلاب خانه شما متصل است. یکی از مواردی که می تواند علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی باشد، ایراد در لوله تخلیه است. مواردی که می بایست چک شوند عبارتند از:

 • رفع هرگونه پیچ و خم در شیلنگ تخلیه (به غیر از حلقه شیلنگ که جهت ایجاد اثر سیفون و برای جلوگیری از بازگشت فاضلاب به داخل دستگاه در آن وجود دارد)
 • نصب صحیح شیلنگ تخلیه طبق دفترچه راهنمای دستگاه و رعایت ارتفاع، حلقه یا پیچ جهت کمک به پمپ و بازنگشتن فاضلاب، قرارگیری صحیح در داخل لوله فاضلاب، اتصال صحیح به بدنه و…
 • اطمینان از مسدود نبودن و بلوکه نشدن جریان آب در داخل شیلنگ با باز کردن آن از دستگاه و امتحان کردن آن
 • تعویض شیلنگ تخلیه در صورت ایراد شیلنگ فعلی

مطلب پیشنهادی کاراباما: 6 علت روشن نشدن و کار نکردن ماشین ظرفشویی

بهتر است در همان ابتدای کار دستگاه را از پریز برق بیرون بکشید و شیر آب را نیز ببندید.

فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی

 • فیلتر تخلیه ظرفشویی

فیلتر تخلیه برای جلوگیری از ورود قطعات غذا و خرده ریزه ها به داخل پمپ و شیلنگ تخلیه تعبیه شده و مانع از مسدود شدن آنها و آسیب رسیدن به پمپ می گردد. اما گاهی ورود آشغال های کوچک و باقیمانده های غذا به داخل خود فیلتر و بلوکه کردن آن، علت جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی و تخلیه نشدن ظرفشویی است.

فیلتر ظرفشویی به صورت یک سیلندر پلاستیکی در کف دستگاه و در زیر بازوی آبپاش قرار دارد. برخلاف عقربه های ساعت فیلتر را چرخانده و سپس به سمت بالا بکشید تا آن را خارج کنید. در برخی مدل ها در زیر فیلتر استوانه ای، یک فیلتر صفحه ای درشت نیز قرار داده شده تا قطعات مواد غذایی درشت تر را بگیرد. فیلتر را به خوبی بشورید. همچنین سوراخی که فیلتر در آن قرار می گیرد و به شیلنگ یا لوله تخلیه منتهی می شود را تمیز کنید.

 • پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

پمپ تخلیه ظرفشویی در زیر آن و در پشت پنل قرار گرفته و به همراه یک بازو و یک قطعه الکترومغناطیسی مجموعه ای را با هدف تخلیه آب از دستگاه تشکیل می دهد. در صورتی که مسیر تخلیه آب از دستگاه به سینک فاضلاب باز باشد، می توان مشکل تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی را از پمپ تخلیه ظرفشویی دانست.

بررسی فنی و تکنیکال پمپ تخلیه پس از خارج کردن آن از ماشین ظرفشویی که با باز کردن پنل انجام می شود، توسط متخصص باتجربه و حرفه ای ممکن است. سپس به تشخیص تکنسین مجرب تعمیر یا تعویض پمپ تخلیه انجام خواهد گرفت.

 • برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

برد الکترونیکی ظرفشویی وظیفه ارسال دستورات مراحل کار به قطعات مختلف ظرفشویی را به عهده دارد. این قطعه با ارسال دستورات و نیز برقراری جریان الکتریکی به قطعات مکانیکی و غیر سبب عملکرد آنان در زمان مخصوص به هریک می شود و بنابراین به نوعی مغز دستگاه به شمار می رود.

در صورت وجود ایراد در برد الکترونیکی و معیوب بودن آن، امکان تخلیه نکردن آب ماشین ظرفشویی وجود دارد. در این مواقع می بایست دستگاه توسط متخصص باتجربه بازدید شده و در صورت نیاز برد الکترونیکی تعویض گردد.

علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش

در برخی از موارد که دستگاه به پایان سیکل شستشوی خود رسیده است و یا حتی در حالتی که ظرفشویی خاموش است، مقداری آب در داخل دستگاه جمع می شود. اگر این مقدار کم باشد، این امر طبیعیست. اما اگر مقدار آب قابل توجه است، وجود مشکلی در دستگاه را نشان می دهد که می تواند دردسرساز شده و گاهی سبب ایجاد بوی نامطبوع در ظرفشویی نیز گردد.

به طور کلی آب موجود در کف ماشین ظرفشویی، تمیز یا کثیف است. اگر آب کثیف باشد، ظرفشویی قادر به تخلیه کردن آب نبوده و یا آب تخلیه شده مجددا از طریق شیلنگ تخلیه به داخل ظرفشویی بازگشته است. اگر آب تمیز باشد، پس مشکلی در مسیر ورود آب به دستگاه وجود دارد.

در این مواقع، مواردی که می تواند علت جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی خاموش باشند و باید بررسی شوند عبارتند از: شیلنگ تخلیه ظرفشویی، فیلتر ماشین ظرفشویی، شیر برقی ورودی آب، پمپ تخلیه و برد الکترونیکی ظرفشویی.

توجه داشته باشید که اگر ماشین ظرفشویی تان به هر دلیلی در اواسط سیکل شستشو خاموش شود، مقداری آب در پایین دستگاه باقی خواهند ماند و تخلیه نمی شود. در این مواقع ابتدا دستگاه را مجددا بر روی یک برنامه شستشو قرار داده و پس از پایان شستشو مجددا چک کنید که آبی وجود دارد یا نه.

چگونه آب ماشین ظرفشویی را تخلیه کنیم؟

اگر در کف ظرفشویی تان آب جمع شده و می خواهید تا پیش از آمدن تعمیرکار و برای تشخیص بهتر او در هنگام بازدید دستگاه آب موجود در کف دستگاه را تخلیه نمایید، روش تخلیه آب ماشین ظرفشویی بدین گونه است:

اگر مقدار آب کمی زیاد است به کمک یک ظرف یا لیوان کوچک آبها را خارج کنید تا مقدار آنها کم شود. سپس به کمک قرار دادن دستمال جذب کننده رطوبت یا دستمال نظافت، حوله و یا پارچه های بی مصرف موجود در خانه، آب جمع شده در کف ماشین ظرفشویی را تخلیه کنید.

سخن پایانی:

در صورتی که موارد اشاره شده در بالا را بررسی و تغییراتی در آنها ایجاد نمودید (مثلا تمیز کردن فیلتر یا رفع مسدودیت لوله تخلیه و…)، مجددا دستگاه را بر روی یک برنامه کوتاه (مثلا Quickwash) قرار داده و ظرفشویی را اجرا کنید. به نحوه تخلیه آب ماشین ظرفشویی دقت کنید که آیا به طور کامل انجام می شود یا خیر و سپس در انتخای سیکل درب را باز کرده و بررسی کنید که آبی در کف ظرفشویی جمع شده است یا خیر. اگر مشکل شما برطرف نشده است، زمان آن رسیده تا با متخصصین ماشین ظرفشویی کاراباما برای رفع اصولی و بدون بازگشت دستگاه خود تماس بگیرید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
غلامرضارحیمی

بعدازشستشو اب کامل تخلیه نمی شود شیلنگ راامتحان کردم مشکلی نبود

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، علت تخلیه نشدن کامل آب ماشین ظرفشویی فقط مربوط به شیلنگ آن نمی باشد و می تواند دلایل دیگری مانند مشکلات فنی نیز داشته باشد.

  پاسخ دهید

گرگ کویر

سلام. بابت پاسخگویی سپاسگزارم
ممنون از راهنمایی های بی دریغتون

پاسخ دهید

حمیده حیدری پور

سلام ماشین ظرفشویی من ال جی هست و یه مدت ازش استفاده نمیکردم ،الان روشنش کردم و روی برنامه کوییک گذاشتم که خودشو بشوره ،و همه آب رو تخلیه کرد ولی بعد از اینکه طرف گذاشتم داخلش ،آب کف ظرفشویی میمونه،ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

پاسخ دهید

  فرهاد محمدی

  سلام کاربر گرامی
  اولین موردی که باید بررسی کنید، شیلنگ تخلیه است. ابتدا ماشین را از برق بکشید و اگر داخل کابینت است آن را بیرون بکشید. اول شیلنگ های اتصال به آب را از ماشین جدا کنید. از قسمت زیر دستگاه شروع به جدا کردن آن کنید. با بررسی آن مطمئن شوید مانعی برای خروج آب وجود ندارد. حال ماشین را تست کنید. ماشین را در همان حالت و خالی، استارت بزنید و یک برنامه شستشو با زمان کم را انتخاب کنید. حال چک کنید که با بررسی شیلنگ مشکل برطرف میشود یا خیر

  پاسخ دهید

رضا برادران

در پايان كار آب از ماشين تخليه نميشه و خطاي 25 رو اعلام ميكنه. مسير لوله تخليه رو چك كردم مشكلي نداشت. آب ماشين رو خالي كردم و فيلتر استوانه اي رو هم تميز كردم اما همچنان مشكل دارد. ممكن هست اشغالي از فيلتر رد شده باشد و در پمپ تخليه گير كرده باشد؟ پمپ تخليه رو چطوري مي تونم تميز كنم؟

پاسخ دهید

  فرهاد محمدی

  وقت بخی کاربر گرامی
  پمپ را باز کنید و آن را خارج کنید. ممکن است روی پروانه ی پمپ مواد غذایی رسوب کرده باشند. اگر کثیف بود آن را تمیز کنید. لطفا به هیچ وجه آب را مستقیم روی پمپ نریزید؛ زیرا ممکن اسیم پیچی آن به مشکل بخورد. اگر پمپ مشکلی نداشت شیلنگ تخلیه را هم چک کنید.

  پاسخ دهید