استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

عیب یابی ماشین ظرفشویی و راهکارهای رفع مشکلات متداول آن

عیب یابی ماشین ظرفشویی و رفع مشکلات آن

طبیعی است که توقع داشته باشید ماشین ظرفشویی تان سال ها بدون مشکل کار کند. با این حال بسیاری از ماشین های ظرفشویی زودتر از آنچه توقع دارید، ایراداتی پیدا می کنند. خوشبختانه، بسیاری از این ایرادات جزئی هستند و با چند اقدام کوچک می توانید آنها را رفع کنید. بنابراین آگاهی از نحوه عیب یابی ماشین ظرفشویی برای همه دارندگان این دستگاه پرکاربرد زندگی امروز بسیار مفید خواهد بود.

به عنوان مثال، اگر ماشین ظرفشویی شما ظروف را به درستی نمی شوید و لکه های چربی روی ظروف باقی می مانند، سیکل شستشوی ظروف بسیار طولانی می شود و باید چند ساعت منتظر اتمام کار دستگاه بنشینید، یا اگر ماشین ظرفشویی اصلا آبگیری نمی کند، چه کار باید کرد؟ شناخت مشکلات متداول ماشین ظرفشویی کمک تان می کند که برای اقدام درست جهت رفع مشکل، تصمیم گیری کنید.

رفع مشکلات متداول ماشین ظرفشویی

برای عیب یابی ماشین ظرفشویی، رفع مشکلات متداول آن و انجام سرویس یا تعمیر ماشین ظرفشویی، لازم است دانش تخصصی داشته باشید. بنابراین، در زمینه انجام عیب یابی یا تعمیرات مربوط به ماشین ظرفشویی، حساس بوده، تنها به متخصصین حرفه ای اعتماد نمایید. دستکاری های ناشیانه در هنگام خرابی ماشین ظرفشویی، خواه توسط خودتان و خواه توسط افراد غیرحرفه ای ممکن است در نهایت به وارد آمدن خسارات جدی به دستگاه تان منجر شود.

نکات مهمی که قبل از عیب یابی ماشین ظرفشویی باید بدانید

2 نکته مهم وجود دارد که قبل از عیب یابی ماشین ظرفشویی خود باید بدانید:

 1. دفترچه راهنما را نگه دارید – دفترچه راهنما در مسیر عیب یابی ماشین ظرفشویی بسیار کمک کننده است. اگر دفترچه راهنما دستگاه تان را گم کرده اید، می توانید فایل پی دی آف آن را در وبسایت کاراباما دانلود کنید.
 2. ویدیوی آموزش تعمیر تماشا کنید – در صورتی که کمی دانش فنی در مورد تعمیر لوازم خانگی دارید و دوست دارید مشکل دستگاه تان را خودتان برطرف کنید، تماشای شخص دیگری که در حال تعمیر بخش مورد نظر شماست، درک بسیار واضح تری به شما می دهد. سپس می‌توانید تصمیم آگاهانه‌ای در مورد اینکه ادامه بدهید یا نه بگیرید.

عیب یابی با استفاده از دفترچه راهنمای ماشی ظرفشویی

عیب 1: ماشین ظرفشویی روشن نمی شود

روشن نشدن ماشین ظرفشویی می تواند دلایل متعددی داشته باشد. اگر دلیل روشن نشدن دستگاه ماهیت الکتریکی دارد، اشکال می تواند از پریز برق یا دوشاخه برق ظرفشویی باشد. از سالم بودن این دو و وجود جریان الکتریکی در آنها به وسیله فازمتر اطمینان حاصل کنید. به علاوه جعبه تقسیم و فیوزها را نیز بررسی کنید که نپریده باشند.

غیر از این موارد، ممکن است خرابی قفل درب و یا میکروسوئیچ درب، سبب بسته نشدن آن و درنتیجه روشن نشدن دستگاه شده باشد. در صورتی که درب و سیستم قفل آن سالمند، تایمر یا کنترل الکترونیکی ظرفشویی را بررسی کنید، مخصوصا اگر موتور پمپ تخلیه نیز شروع به کار نمی کند.

سایر مواردی که در حوزه تخصصی تکنسین بوده و باید توسط او بررسی شود، رله استارت، سلکتور و فیوز حرارتی می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به این مقاله رجوع کنید: 6 علت روشن نشدن و کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش، ال جی، سامسونگ و سایر برندها

عیب 2: ماشین ظرفشویی سر و صدای زیادی دارد

بسیاری از ماشین های ظرفشویی در هنگام کار سر و صدا دارند. اما اگر ظرفشویی شما پیش از این به آرامی عملیات شستشو را انجام می داد، و یا اگر به تازگی متوجه شدیدتر شدن و بلندتر شدن صدای ماشین ظرفشویی خود شده اید، این اتفاق نشانه وجود یک مشکل جدی در دستگاه شماست که باید سریعا رسیدگی شود.

دلایل سر و صدای زیاد ظرفشویی می تواند از معیوب بودن پمپ باشد. همچنین یکی دیگر از موارد شایع، نچیدن درست ظروف در ماشین ظرفشویی است که موجب برخورد بازوی آبپاش با ظروف و یا سبدها می شود. البته ممکن است خود بازوهای آبپاش و اسپری کننده های داخل دستگاه دچار مشکل شده باشند و نیاز به تعویض داشته باشند.

شما را برای خواندن مطالب تکمیلی در این خصوص به مقاله علت سر و صدای ظرفشویی دعوت می کنیم.

عیب 3: بوی بدی از داخل ماشین ظرفشویی می آید

گاهی ممکن است بوی بدی که از داخل ماشین ظرفشویی تان احساس می کنید، شما را از شستسوی ظروف خود با ماشین ظرفشویی پشیمان کند. در این مواقع به یاد داشته باشید که اگر رسیدگی نکنید، این مشکل به مرور تشدید شده و بوی تعفن از داخل ظرفشویی تان بلند خواهد شد.

یکی از دلایل بوی بد داخل ظرفشویی، گرفته شدن فیلتر تخلیه توسط پسماندها و ذرات باقیمانده غذایی است. گاهی این ذرات غذایی در سوراخ های بازوهای آبپاش قرا گرفته و علاوه بر مسدود شدن آنها، پس از مدتی موجب ایجاد بوی نامطبوع در داخل دستگاه می شوند.

مقاله راهکارهای رفع بوی بد ظرفشویی در این خصوص می تواند به شما کمک نماید.

عیب 4: ماشین ظرفشویی نشتی آب دارد

یکی از رایج ترین مشکلات ماشین های ظرفشویی که می تواند خسارات جدی به دستگاه وارد سازد، نشتی آبیا آبریزش آنهاست. در چنین مواقعی، اگر در طول سیکل شستشو و یا پس از اتمام آن، با حجمی از آب بر روی زمین مواجه شدید، موارد زیر را بررسی نمایید.

از جمله دلایل وجود نشتی در ماشین ظرفشویی، می توان به سالم نبودن واشر لاستیکی و بست درب اشاره کرد. همچنین امکان دارد که شیلنگ تخلیه آب ظرفشویی مسدود و یا پاره شده باشد. بنابراین، بهتر است این موضوع را پیگیری نمایید.

علاوه بر اینها، مواردی چون یک پمپ معیوب و یا بست پمپی که شل شده و ترک دارد نیز می تواند عامل بروز آبریزش ظرفشویی گردد. موارد دیگری نیز ممکن است موجب بروز نشتی در ماشین ظرفشویی شما شوند. برای کسب اطلاعات تکمیلی و نیز راهکارهای رفع هر یک به مقاله نشتی ماشین ظرفشویی مراجعه کنید.

عیب 5: ماشین ظرفشویی ظرف ها را تمیز نمی شوید

گاهی اوقات پیش می آید که پس از مدتی متوجه می شوید که ماشین ظرفشویی به خوبی ظرفها را نمی شوید! در این مواقع عیب یابی ماشین ظرفشویی می تواند به این طریق انجام گردد:

پیش از هر چیز باید از تمیز بودن دستگاه خود مطمئن شوید. بنابراین ابتدا به دنبال خارج کردن هرگونه پسماند غذایی، چربی و ذرات باقی مانده از غذا در ماشین ظرفشویی، کناره ها و اطراف واشر لاستیکی درب، فیلتر تخلیه و نیز منافذ بازوهای اسپری باشید.

سپس بازوهای اسپری و آبپاش را بررسی نمایید. ممکن است این بازوها معیوب بوده و قابلیت حرکت و چرخش نداشته باشند. همچنین ممکن است فشار آب آنها کم باشد. دلیل دیگری که می تواند سبب بروز این مشکل باشد، مناسب نبودن ماده شوینده و پودر/مایع مورد استفاده برای شستشوی ظروف است.

پیشنهاد مطالعه : 11 علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی|علت کدر شدن، سفیدک زدن و خش افتادن ظروف

عیب 6: ماشین ظرفشویی تخلیه نمی کند

در صورتی که ماشین ظرفشویی شما تخلیه نمی کند و آب در داخل دستگاه باقی مانده است، مشکل جدی پیش روی شماست که باید سریعا برای عیب یابی آن و رفع مشکل اقدام کنید. زیرا می تواند منجر به نشتی آب و پدیده سرریزی یا فلادینگ شود و خسارات بسیاری را برای آشپزخانه و ظرفشویی شما به همراه داشته باشد.

معمولا دلیل اصلی عدم تخلیه آب توسط ظرفشویی به خرابی پمپ تخلیه و یا مسدود بودن آن بر می گردد. ممکن است عاملی سبب مسدود شدن پروانه های پمپ شده باشد و یا پمپ به طور کل خراب بوده و نیاز به تعویض داشته باشد.

دلیل دیگری که موجب جمع شدن آب در داخل ماشین ظرفشویی و تخلیه نشدن آن می شود، گرفتگی فیلتر تخلیه، شیلنگ تخلیه آب و یا فاضلاب خروجی آب دستگاه است. شیلنگ تخلیه را بررسی کرده و از نبود پیچ و گرفتگی در آن مطمئن شوید.

گاهی اوقات این مشکل به دلایل دیگری چون شل بودن تسمه یا عدم ارسال فرمان تخلیه از برد الکترونیک دستگاه به پمپ تخلیه نشأت می گیرد. توصیه می کنیم که اگر با تمیز نمودن فیلتر و رفع مسدودیت شیلنگ تخلیه مشکل دستگاه تان رفع نشد، برای برطرف کردن اصولی و صحیح آن، با تعمیرکاران مجرب کاراباما تماس بگیرید.

عیب 7: ماشین ظرفشویی از آب پر نمی شود (آبگیری نمی کند)

ماشین ظرفشویی شما برای استارت سیکل شستشو به آب نیاز دارد. اگر ماشین ظرفشویی آبگیری نمی کند، یک دلیل ساده آن می تواند خرابی قفل درب باشد. با وجود اینکه درب دستگاه ممکن است بسته باشد، اما خرابی قفل به برد دستگاه فرمان باز بودن درب را ارسال می کند و آبگیری شروع نخواهد شد.

دلیل دیگری که می تواند منجر به پر نشدن دستگاه از آب شود، معیوب بودن شیر ورودی آب یا شیر برقی و نیز شیلنگ های متصل به آن می باشد. اگر شیر ورودی خراب باشد و یا شیلنگ ها خم شده، گرفته و مسدود شده اند، میزان آبی که به دستگاه وارد خواهد شد، بسیار کم و یا اصلا وجود نخواهد داشت.

عیب یابی این مشکل در ماشین های ظرفشویی، عامل سومی را نیز شناسایی می کند که عبارت است از خرابی سوئیچ شناور و خود شناور. این قطعه با هدف ارسال فرمان توقف آبگیری و بستن شیر ورودی زمانی که میزان آب کافی باشد، تعبیه شده است. بنابراین، در مواردی که با شناور یا سوئیچ شناور معیوب روبه رو هستیم، امکان آبگیری بیش از حد و آبریزش یا نشتی از دستگاه هم وجود دارد.

پیشنهاد مطالعه : دلایل عدم آبگیری ماشین ظرفشویی و راهکارهای حل این مشکل

عیب 8: ماشین ظرفشویی ظرف ها را به خوبی خشک نمی کند

عیب یابی ماشین ظرفشویی که ظرفها را خشک نمی کند و یا به خوبی خشک نمی کند، می تواند به چند مورد برگردد:

اولین و بزرگترین دلیل می تواند خرابی هیتر یا المنت گرمایی باشد. ترمینال های المنت را که در زیر لگن قرار دارند، برای سالم بودن کنترل کنید و در صورت خرابی هر یک از اجزای مربوطه آنها را تعویض کنید. دلیل دوم به ترموستات مربوط است. اگر ترموستات دستگاه که مسئول کنترل محدوده مجاز دمایی دستگاه است، خراب شده و ایراد داشته باشد، ممکن است ظروف به درستی خشک نشوند. سلامت این قطعه را با مولتی متر چک کنید.

دلیل سومی که می تواند منجر به خشک نشدن صحیح ظروف پس از سیکل شستشو توسط ماشین ظرفشویی شود، وجود مشکل در مخزن آبکشی و کلاهک شوینده است. توصیه می شود که از کمک یک تکنسین متخصص تعمیرات ظرفشویی برای برطرق نمودن مشکل در این حالت بهره بگیرید. ما در کاراباما برای کمک به شما و تعمیر سریع دستگاه تان در خدمت هستیم!

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
اکبر کلانتری

تعمیر کار میگوید موتور سوخته است چطور باید تعمیر کرد

پاسخ دهید

  نادر افشین

  ماشین ظرفشویی من در حین کار باعث شده که salty کنتور فیوز بپره احتمالا با شروع کارکرد پمپ تخلیه این اتفاق افتادهAEG80860 لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ دهید

  سلام میخام تایم ماشینو عوض کنم چکار کنم تایمش خراب شده ظرفارو رو بخاطر همین نمیشوره فقط آب میکشه

  پاسخ دهید

سید علی میرجهان

با سلام
مشکل ماشین من اینه که بعد از شستشو ظروف کریستان مات و گردی میشود و باید با دست ابگیری کنم و ظروف استیل نمک دارخ قرص را هم عوض کردم همچنان ایراد دارد راهنمایی لطفا

باتشکر میرجهان

پاسخ دهید

  محمد باقر زارعی

  سلام روز بخیر
  ماشین ظرف شویی بوش سری هشت ایرادی که دارد از بالا به پایین سه طبقه شستشو دارد که پایین تربت طبقه ظرفها شسته نمی‌شوند در واقع آبی پاشش نمیگرددآب پاس نیز چک کردیم مشکل ندارد لطفا راهنمایی کنید.

  پاسخ دهید

   فرهاد محمدی

   وقت بخیر
   این مشکل ممکن است مربوط به سوپاپ ماشین ظرفشویی باشد. این سوپاپ در پایین و چپ ماشین ظرفشویی قرار دارد. این شناور هنگامی که آب در ماشین ظرفشویی شما پر می شود بلند می شود و قبل از آن که آب بیش از اندازه پر شود آن را قطع می کند. اطمینان حاصل کنید که هیچ عاملی شناور را در حالت بالا نگه ندارد.
   عوامل دیگر مثل پمپ، سوئیچ درب ماشین ظرفشویی و… نیز موثر هستند. این موارد باید به طور دقیق بررسی شوند

   پاسخ دهید

رستا اکبری

صفحه نمایشگر E4 را نشان میدهد یعنی سریز شده چیکار کنم

پاسخ دهید

محمد جعفری

سلام ماشین ظرفشوئی ما مشکن ندم افزاری پیدا کرده است. هنگام کار اگر خاموش شود موقع روشن شدن ماشین از اول شروع به شستن می کند. خواهشمند است نحوه تنظیم را بفرمایید.

پاسخ دهید

رضا جبارزاده

سلام ظرفشویی بوش مدل SGS 65 T 32 مدتی است بسیار با تاخیر شروع بکارمیکند و مدت کل شستشو هم زیادتر شده و بتدریج این تاخیر زیاد تر میشود علتش چی میتونه باشه؟

پاسخ دهید

با سلام
من درب ماشین ظرفشویی را کلا باز کردم
الان روشن میشه و برنامه بهش میدم ولی شروع به کار نمیکنه
ممکنه سیم ها را اشتباهی وصل کرده باشم
ظرفشویی زاروتیه

پاسخ دهید

  باسلام ماشین ظرفشویی سامسونگ آبگیری نمیکنه هرچی سرچ میکنم میگه باید تمیز بشه چجوری باید تمیز کنم..؟؟کجاهاشو؟!

  پاسخ دهید

رویه رحمنی

سلام، خسته نباشید ظرفشویی من کن وود هست و به تازگی موقع آبگیری مدام جریان آب قطع میشه و با خاموش و روشن کردن ظرفشویی دوباره جریان آب برقرار میشه، گاهی باید چندین با ظرفشویی رو خاموش و روشن کنم تا آبگیری رو انجام بده، میشه بفرمایین مشکل از چیه. ممنون می شم اگر که پاسخ بدین

پاسخ دهید

محمد مهدی آرمان

ظرفشویی بوش روشن میشود.آبگیری میکند .کار میکند ولی قرص پودر شستشو باز نمیشود.

پاسخ دهید

عسکریان

سلام لطفا راهنمای ماشین ظرفشویی بوش مدل sms 68M12AU/73 را برایم ارسال کنید.
زمان شستشو ظرفها روی 49 دقیقه ست اما متاسفانه سر 15 دقیقه آخر دیگه کار نمیکنه

پاسخ دهید

یونس احمدی

درب ماشین ظرفشویی بستنه نمیشود بی زحمت علت و نحوه درست کردن را توضیح بدین ممنون.

پاسخ دهید

  فرهاد محمدی

  سلام
  درب ماشین به دلایل زیر ممکن است بسته نشود.
  خراب شدن قفل درب
  خراب بودن چفت درب ماشین ظرفشویی
  خراب شدن بازوی درب
  بررسی لولاهای درب ماشین ظرفشویی
  واشر یا لاستیک دور درب
  خراب شدن فنر درب ماشین ظرفشویی

  پاسخ دهید