استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت بخار دادن کولر گازی چیست؟

بخار دادن کولر گازی

در زمان خروج بخار از کولر گازی چه کار کنیم؟

بخار دادن کولر گازی یکی از مشکلات متداول کولر گازی محسوب می‌شود که توجه به موقع به آن، می‌تواند از بروز خسارات جبران‌ناپذیر به دستگاه، پیشگیری کند. پیش از هر اقدامی برای تعمیر کولر گازی، بد نیست با علت بخار دادن کولر گازی آشنا شوید تا در هنگام تماس با تعمیرگاه مجاز و درخواست کمک از تکنسین، بدانید که با چه مشکلی روبه‌رو هستید و مورد پیش آمده را دقیق‌تر و بهتر به تعمیرکار توضیح دهید.

در این مقاله از کاراباما به بررسی علت بخار دادن کولر گازی پرداخته‌ایم تا آنچه لازم است در این مورد بدانید را در اختیارتان قرار دهیم؛ گرچه توصیه اکید ما به شما این است که به هیچ وجه، شخصا و بدون داشتن تخصص کافی، قطعات کولر گازی را وارسی نکنید تا آسیبی به دستگاه وارد نکرده و متحمل خسارت نشوید.

اگر جهت برطرف کردن مشکل کولر گازی خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار

بخار دادن کولر گازی بیشتر در چه فصلی رخ می‌دهد؟

برخی معتقدند که مشکل بخار دادن کولر گازی بیشتر در فصل زمستان رخ می‌دهد که این تصور، کاملا اشتباه است. فرقی نمی‌کند که در فصل تابستان و از حالت سرمایشی کولر گازی استفاده می‌کنید یا در فصل زمستان و از حالت گرمایشی آن، مشکل بخار دادن کولر گازی در هر فصلی می‌تواند گریبان شما را بگیرد و شما را با مشکل مواجه کند؛ پیش پیشنهاد می‌کنیم هر شش ماه یکبار و با شروع فصول گرم و سرد سال، حتما از خدمات سرویبس کولر گازی کاراباما استفاده کنید تا بتوانید از چنین مشکلاتی به راحتی و با کمترین هزینه پیشگیری کرده باشید.

بخار دادن کولر گازی در کدام بخش از دستگاه رخ می دهد؟

بیشتر مواقع، یونیت خارجی یا یونیت انتهایی دستگاه در زمان بروز مشکل از خود بخار خارج می‌کند، البته که یونیت داخلی کولر گازی هم گاهی دچار چنین مشکلی می‌شود که در ادامه، به شرح هرکدام خواهیم پرداخت.

بخار دادن کولر گازی

علت بخار دادن کولر گازی از یونیت خارجی چیست؟

پیش از هرچیز باید بدانیم که کمپرسور و کندانسور کولر گازی در یونیت خارجی قرار دارند و زمانی بخار دادن کولر گازی از یونیت خارجی اتفاق می‌افتد که حالت ضد یخ زدگی یا دیفراست کولر گازی فعال می‌شود. وجود یخ در یونیت خارجی کولر گازی باعث پایین آوردن بازدهی کارکرد دستگاه می‌شود و به همین دلیل خود دستگاه، حالت ضد یخ زدگی یا دیفراست را فعال می‌کند تا یخ‌های یونیت خارجی هرچه زودتر از بین بروند.

نکته:

عیب یابی کولر گازی که مشکل یخ زدن دارد کمی دشوار است. زیرا بخش‌های مختلف کولر گازی که یخ می‌زنند، می‌توانند دلایل متفاوتی داشته باشند. به طور مثال کمبود گاز مبرد می‌تواند به یخ زدن پنل یا لوله کوچک (لوله رفت) منجر شود. اگر جریان هوا در کویل های اواپراتور به خوبی برقرار نباشد هم ممکن است این مشکل به وجود بیاید.

درهرحال، اگر با مشکل یخ زدن کولر گازی مواجه شدید، می‌توانید هم به‌صورت آنلاین و با مراجعه به وب‌سایت کاراباما درخواستتان را ثبت کنید و هم می‌توانید با شماره 02158406 تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش پشتیبانی شما را راهنمایی کنند.

حالا که به فرایند دیفراست اشاره شد، بد نیست با مراحل آن اشنا شوید.

مراحل ضد یخ زدگی یا دیفراست کولر گازی که موجب بخار دادن کولر گازی می‌شوند

  • فن یونیت خارجی متوقف می‌شود تا دمای موتور کولر بالا رفته و گرمای به وجود آمده باعث ذوب شدن یخ شود.
  • شیر برقی حالت سیستم کولر را تغییر می‌دهد تا یونیت خارجی نقش یک تبخیر کننده را برای کولر بازی کند.
  • گازهای موجود در مبرد گرم کولر به سمت کویل‌ها حرکت می‌کنند تا باعث گرم شدن یونیت خارجی و آب شدن یخ‌ها شوند.
  • با این اقدامات یخ موجود در یونیت آب شده و با تبخیر آب، بخار از یونیت کولر خارج می‌شود.

پس اگر در چنین حالتی، شاهد بخار دادن کولر گازی باشید، جای نگرانی نیست؛ اما اگر یخ‌ها آب شوند و همچنان شاهد بخار دادن کولر گازی باشید، بهتر است هرچه سریع‌تر کولر گازی را خاموش کرده و با تعمیرگاه مجازی نظیر کاراباما تماس بگیرید.

علت بخار دادن کولر گازی از یونیت داخلی چیست؟

تا به اینجا متوجه شدیم که در بیشتر مواقع، بخار دادن کولر گازی از یونیت خارجی طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد، مگر در شرایطی که این مشکل ادامه دار باشد؛ اما آیا بخار دادن کولر گازی از یونیت داخلی هم به همین شکل است؟ برای درک پاسخ این سوال، بهتر است به سراغ علت بخار دادن کولر گازی از یونیت داخلی برویم.

علت بخار دادن کولر گازی از یونیت داخلی یکی از دو مورد زیر است:

  • وجود اختلاف دمای زیاد بین پنل داخلی و هوای اتاق
  • رطوبت بیش از حد موجود در هوای محیط و انتقال آن به کویل‌های پنل کولر

در چنین شرایطی هم نباید نگران بخار دادن کولر گازی بشوید، البته پیشنهاد ما به شما این است که ترجیحا از دستگاه‌های تولیدکننده‌ی رطوبت؛ نظیر بخور گرم و سرد در نزدیکی کولر گازی استفاده نکنید تا شاهد بخار دادن کولر گازی نباشید.

لازم به ذکر است که تنها زمانی بخار دادن کولر گازی طبیعی به نظر می‌رسد و جای نگرانی ندارد، که تکرار شونده نباشد. اگر این مشکل چندین بار در طی یک روز تکرار شود، باید هرچه سریع‌تر با تکنسین تماس بگیرید تا کولر گازی شما را بررسی کند. مراقب باشید که اگر دلایلی که پیش‌تر به آن‌ها اشاره شد، نظیر: رطوبت و اختلاف دما، وجود نداشت، پس حتما در عملکرد دستگاه خللی ایجاد شده و قطعه‌ای از کولر گازی آسیبب دیده است.

قطعات موجود در کولر گازی و تکنولوژی به کار رفته در این نوع از دستگاه‌ها، پیچیده و پیشرفته هستند، به همین دلیل توصیه اکید ما به شما این است که به هیچ عنوان شخصا کولر گازی را باز نکنید و باعث ایجاد خرابی‌های بعدی در قطعات دستگاه نشوید.

اگر کولر گازی به صورت دوره‌ای چک شود، هم دیرتر دچار مشکل خواهد شد و هم در مواجهه با خرابی‌های آن متحمل خسارات سنگین نخواهید شد. عیب یابی کولر گازی در زمان مناسب بهترین اقدامی است که از طریق آن می‌توانید عمر مفید کولر گازی را بیشتر کرده و کارآیی آن را نیز بهبود ببخشید.

اگر اخیرا با مشکل بخار دادن کولر گازی روبه‌رو شده‌اید، حتما در بخش نظرات مشکلتان را شرح دهید تا کارشناسان کاراباما پاسخگوی شما باشند.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.