استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

مصرف برق کولر گازی : مقایسه برق کولر گازی با کولر آبی

مقایسه مصرف برق کولر آبی با کولر گازی و مزایا و معیایب کولر آبی و کولر گازی

همه مردم ایران با توجه به محل زندگی خود برای خنک کردن خود در فصل گرما از یک نوع کولر استفاده نمی‌کنند. ما امروز در این مقاله قصد داریم کمی به این انتخاب‌ها ازنظر اقتصادی و مصرفی بپردازیم.

شما از چه نوع کولری استفاده می کنید کولر آبی یا کولر گازی؟

جدای از تمامی مدل‌ها و برند ها بیشترین وسیله‌ای که در سراسر ایران در در و دیوار شهرها خودنمایی می‌کند دو نوع از کولر است که به کولر گازی و کولرآبی معروف هستند. کولر آبی به این دلیل نام‌گذاری شده که به‌وسیله آب عمل خنک‌کنندگی را انجام می‌دهد و کولر گازی به این دلیل به این نام معروف شده که به‌وسیله نوعی گاز بسیار سرد عمل خنک‌کنندگی را انجام می‌دهد. در این بحث می‌خواهیم به توضیح مختصری درباره مصرف برق کولر آبی و مصرف برق کولر گازی و همچنن مزایا و معایب هر یک از این کولرها بپردازیم.

در صورتی که به هر گونه خدمات نصب، سرویس و یا تعمیر کولر آبی یا کولر گازی نیاز دارید، حتما از تکنسین های متخصص این امر کمک بگیرید. اگر در این زمینه هیچ گونه دانش و تجربه عملی ندارید، به هیچ وجه شخصا اقدام به تعمیر کولر آبی یا تعمیر کولر گازی خود نکنید. زیرا علاوه بر امکان بزرگ تر کردن مشکل، ممکن است به خود و اطرافیانتان آسیب جدی برسانید.

کولر آبی و معایب و مزایای آن

امروزه روی پشت‌بام بیشتر خانه‌های قدیمی‌ می‌توانید کولرهای آبی و کانال‌های مربوط به آن را ببینید. در کولر آبی، فرایند خنک سازی با استفاده از تبخیر قطرات بسیار ریز آبی که با هوا آمیخته‌شده، ایجاد می‌شود. این نوع کولرها برای نقاطی که آب و هوایی خشک دارند، مناسب‌اند اما استفاده از آن‌ها در مناطقی که رطوبت بالایی دارند (مثل شهرهای شمالی و جنوبی که شرجی هستند)، چندان مناسب نیست. کولرهای آبی اگرچه مزایایی مانند مصرف کم برق و در مواقعی قیمت اولیه ارزانتر دارند، معایبی هم دارند که به نظر می‌رسد با توجه به آن‌ها یا باید کولرهای گازی را جایگزینشان کرد یا اصول بهداشتی و ایمنی آن‌ها را به‌طور کامل به اجرا درآورد. مشکل اصلی کولرهای آبی که به‌ویژه در روزهای آلودگی هوای تهران بیشتر به چشم می‌آید، این است که کاملاً در معرض گرد و خاک و هوای آلوده هستند و از این طریق، آلودگی‌ها و عوامل بیماری‌زا (باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها) به‌راحتی وارد خانه می‌شوند. اکثر افرادی که از کولر آبی استفاده می‌کنند، در طول تابستان دچار سردردهای موقت، گرفتگی بینی، گلودرد، عطسه و سرفه می‌شوند و این به علت آلودگی‌های ناشی از این سیستم خنک‌کننده است. پوشال کولر آبی مملو از گردوغبار و قارچ است و ازآنجاکه رطوبت دارند و آفتاب نیز به داخلش نمی‌تابد، این عوامل با جریان هوا به داخل خانه راه می‌یابند. این موضوع به‌ویژه در شهرهای آلوده‌ای نظیر تهران که ذرات معلق در هوا بیشتر است، تشدید می شود.

توصیه هایی  درباره استفاده از کولر آبی که با زندگی و سلامت شما  ارتباط مستقیم دارد:

 1. هرسال پوشال کولر آب خود را عوض کنید یا خوب آن را بشویید. سطوح داخلی و کف کولر آبی نیز باید کاملاً تمیز شود.
 2.  به آب مخزن کولر، محلول ضدعفونی‌کننده سانوسیل اضافه کنید.
 3.  پس از شستشو و قبل از روشن کردن کولر، به مدت ۱۵ دقیقه، تنها پمپ آب را روشن کنید تا پوشال‌ها کاملاً خیس شوند.
 4.  برق‌گرفتگی شایع‌ترین خطری است که موقع راه‌اندازی‌ کولرهای آبی، افراد را تهدید می‌کند. یادتان باشد که این کولرها کاملاً مرطوب‌اند و این رطوبت به تشدید برق‌گرفتگی کمک می‌کند.
 5.  بدنه کولر فلزی است و سیم‌پیچی آن کمی مبهم است. پس تعمیر آن را به دست متخصصان بسپارید و هرگز برای تعمیر آن تنها به پشت‌بام نروید.
 6. اگر تازه به خانه‌ای اسباب‌کشی کرده‌اید، قبل از تعویض پوشال کولر، با یک فازمتر بدنه کولر را چک کنید تا برق نداشته باشد و پیش از هر اقدام ابتدا برق ساختمان را قطع کنید.
 7.  حتی‌الامکان کانال‌کشی کولرهای آبی را از کوتاه‌ترین مسیر انجام دهید و اگر کانال‌های کولر خارج از ساختمان است، به‌وسیله عایق‌کاری از گرم شدن کانال‌ها و به هدر رفتن سرما جلوگیری کنید.
 8. برای جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب روی کولر نیز سایبانی روی آن نصب کنید.
 9.  در طول روز تا حد ممکن از دور کند کولر استفاده کنید و به‌طور مداوم آن را روشن نگه ندارید.

کولرهای گازی و مزایای آن

کولرهای گازی برخلاف کولرهای آبی رطوبت محیط را افزایش نمی‌دهند و در مناطق مرطوب کارایی زیادی دارند. تا ۱۰ سال پیش کولرهای گازی تنها در شهرهای جنوبی کشور استفاده می‌شد اما چند سالی است که استفاده از آنها تقریبا در همه جا رایج شده است. کولرهای گازی هوای درون خانه را به می‌کشند و خنک می‌کنند. بنابراین احتمال ورود آلودگی از بیرون خانه به درون خانه بسیار کمتر است اما مشکل اصلی این کولرها، مصرف بالای انرژی است که البته با نصب و نگهداری مناسب و با رعایت تناسب ظرفیت برودتی کولر گازی با فضای موردنظر می‌توان این مشکل را نیز به حداقل رساند. پرکاربردترین کولرهای گازی به لحاظ شکل ظاهری و نوع کاربردشان پنجره‌ای و اسپلیت است. برق مصرفی کولرهای پنجره‌ای دو و نیم برابر اسپلیت است و اگرچه هزینه خرید انواع اسپلیت از انواع پنجره‌ای بیشتر است ولی این گرانی در طول چند سال و باتوجه به قبض برقی که پرداخت می‌کنید، جبران خواهد شد.

اما شاید همیشه یکی از نکاتی که برای استفاده کنند گان از کولر در ایران مطرح بوده، این است که مصرف برق کولر آبی و مصرف برق کولر گازی، زمانی که در یک بازه زمانی مشخص از آن ها استفاده می کنید، چه اختلافی با هم دارند؟

اگر از کولرهای آبی به طور متوسط در شبانه روز 10 ساعت استفاده کنید میزان مصرف برق کولر در طول یک ماه 120 کیلووات ساعت و تنها با استفاده از یک کولر گازی میزان مصرف برق کولر به 750 کیلو وات ساعت خواهد رسید.

اگر از کولرهای آبی به جای کولرهای گازی استفاده کنید، میزان مصرف برق کولر شما ( با کارکرد 10 ساعت در شبانه روز ) در طول یک ماه به یک ششم کاهش خواهد یافت .

اگر میزان مصرف برق شما با رعایت الگوی مصرف 200 کیلووات ساعت در طی ماه می باشد، تنها با جایگزینی یک کولر گازی به جای کولر آبی ( با کارکرد متوسط 10 ساعت در شبانه روز) هزینه برق مصرفی شما در طول یک ماه 7برابر خواهدشد.

به عنوان نمونه اگر یک مشترک خانگی در ماه های عادی و مناطق غیر گرمسیر با رعایت الگوی مصرف 200 کیلو وات ساعت در ماه مصرف برق داشته باشد، در ماه های گرم سال با استفاده از یک کولر آبی ( با کارکرد متوسط 10 ساعت در شبانه روز ) میزان مصرف برق ماهانه این مشترک به شرح زیر می شود:

کیلو وات ساعت KWH 120=وات 120000=30روز ×400وات× 10 ساعت

مصرف ماهانه، با داشتن یک کولر آبی کیلو وات ساعت KWH 320=200+120

و اگر همین مشترک خانگی کولر آبی را تبدیل به کولر گازی نماید :

KWH 750=وات 750000=30روز ×2500وات ×10ساعت

میزان برق مصرفی در هرماه با وجود یک کولر گازی KWH 950=200+750

به طور کلی با مقایسه مصرف برق کولر آبی و اسپیلت می توان متوجه شد که میزان مصرف برق کولر گازی در یک ماه تا 6 برابر میزان مصرف برق کولر آبی نیز می رسد. البته دقت در استفاده از کولر بخصوص در ساعات پیک مصرف (11 الی 4 بعد از ظهر) می تواند در کاهش میزان مصرف کولر تاثیر گذار باشد. در این ساعات بهتر است اگر از کولر گازی استفاده می کنید، دمای آن را خیلی کم نکنید و آن را بین 24  تا 26 درجه نگهدارید. اگر هم از کولر آبی استفاده می کنید، از دور تند آن در این ساعات استفاده نکنید.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد استفاده از کولر گازی های قدیمی و یا دست دوم است که باعث افزایش چند برابری میزان مصرف کولر گازی نسبت به کولرهای جدیدتر می شود. اگر قصد خرید کولر گازی (مقاله راهنمای خرید کولر گازی را مطالعه کنید) را دارید هر چند هزینه اولیه برای خرید کولر گازی کارکرده و دست دوم کمتر از کولر نو است اما با توجه به بیشتر بودن میزان مصرف کولر گازی کار کرده نسبت به یک کولر گازی جدید، در دراز مدت هزینه بیشتری را متقبل خواهید شد.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران

با این حساب
کولر ابی در شهرهایی که الودگی کمتری دارتد خیلی بهتره
چرا که رطوبت هوا هم افزایش پیدا میکند و مشکلات و ناراحتی های پوستی بوجود نمیاد
به خصوص عوامل بیماریزا که در شرایط اب و هوایی خشک بوجود میاد

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  بستگی به شرایط محیطی و زندگی شما دارد ولی در کل کولر گازی سالم تر و اصولی تر است اگر تمامی شرایط نسب و استفاده درست رعایت شود کولر گازی مناسب تر است

  پاسخ دهید

  Sicly.abm

  ممنون از سایت خوبتون و اطلاعات فوق العادتون و تشکر ویژه تر از همه ی دوستان عزیز بابت نظراتشون که بعضا نظرات فوق العاده ای داده بون …
  ولی یکی از بچه ها گل گفته بود : ” برق رو به هرشکلی میتونیم تولید کنیم ولی آب ؟! “

  پاسخ دهید

   نسیم اسلام پور

   سلام دوست عزیز
   خیلی خوشحالیم که براتون مفید بوده
   ما همیشه آماده خدمت رسانی هستیم

   پاسخ دهید

محسن سرابادان

نحوه امپر گرفتن کولر گازی برای تشخیص اصل یا فرع بودن کالا
از شروع به کار کولر چه موقع باید امپر گرفت
از اول یا یک ساعت بعد?

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  منظور از اصل و فرع بون کولر چیه ؟
  وقتی کولر گازی کاملا شروع به کار کرد باید آمپر اون گرفته بشه

  پاسخ دهید

  کامیارسعیدی

  سلام.گرفتن آمپر فقط مقدارمصرف برق رانشان میدهد و ارتباطی با اصل یافرع و تقلبی بودن ندارد. مقدار امپر مصرفی هم درکنار یونیت داخلی (پنل) و یونیت بیرونی روی یک برچسب همراه مابقی اطلاعات مربوط به دستگاه نوشته شده و امپر مصرفی درزمان سرمایش و گرمایش .بعداز حدودا 10 دقیقه که کمپرسور گرم شد میتوان امپر را اندازه گیری کرد که یکی از دقیق ترین راهها برای تشخیص انواع عیب در کولر گازی همین امپرسنجی هست.

  پاسخ دهید

شاهرخ شهریاری

سلام ، البته شما فقط فاکتور برق را در نظر گرفتید، اگر هزینه مصرف آب هم در کولر آبی در نظر بگیرید و میزان لیتر آب مصرفی در ساعت را هم اضافه فرمایید ، توجیح اقتصادی آن مشهود تر خواهد شد.(مخصوصاً در تهران)
با تشکر

پاسخ دهید

سلام. آقا باکولر گازی حداقل حیرونی نداری که درسال دوبار بخوای تمیزش کنی یا وسط گرمای ظهر موتور بسوزه یا بادش گرم بشه شبها یدفه بادش سرد باشه آبش قطع کنی یبار بادش گرم بشه ندونی چکار بکنی البته نظر من اینه که باتوجه به سیم پیچی موتور کولر آبی که سالیانه یکبار یا دوسالی یکبار باید سیم پیچیش کنی یا موتور کولر رو عوض کنی به اضافه پوشال و موادمصرفی کولردرصورت شکستن مصرف آب همه اینها رو درنظربگیری اگرهزینه ها بیشترازخرج کولر گازی نشه کمترهم نخواهدشد. کولرخونه من هفت هزاره موتورفابریک خودش چهارسال کارکردکه آب ریخت روش اتصالی کرد و سوخت الان شش هفت ساله که سالی یک بار یا باید سیم پیچیش کنم یا موتور نوب خرم. بااین اجناس بیخودی که توبازاره بهترازاین نمیشه من امسال رفتم تو خط کولر گازی سال بعدب هتون میگم بصرفه است یاخیر.

پاسخ دهید

مهرداد مرتضایی

سلام ما کولر آبی داریم و قصد خرید کولر گازی داریم اگه کولر گازی روی حالت اتوماتیک باشه به صرفه تر از کولر آبی نیست؟

پاسخ دهید

  کارشناس 2 : علوی

  سلام
  استفاده از کولر گازی و کولر ابی بستگی به شراط محیطی محل سکونت شما دارد این که در چه محیطی نصب و استفاده میشود تعداد نفرات آن مکان و ……. بهترین راه مشاوره با یک مرکر فروش کولر گازی و شنیدن نظرات ایشان است

  پاسخ دهید

متن محاسبه تفاوت نرخ برق در کولر آبی و گازی را شرکت توزیع برق قزوین تهیه نموده است و متاسفانه با توجه به شرایط بحرانی آب در کشور، هزینه های آب مصرفی کولر آبی در نظر گرفته نشده است. با توجه به اینکه صادرات برق برای وزارت نیرو جذابیت بیشتری دارد نمیتوان به این نحوه محاسبه استناد کرد. ضمن اینکه مواردی چون فیلتراسیون هوا و کنترل اتوماتیک سرما سازی به واسطه ترموستات توسط کولر های گازی در نظر گرفته نشده است. برای رطوبت دهی به فضا نیز می توان از راهکارهای ساده تر و مقرون به صرفه تری استفاده کرد مثل بخارساز ها یا آبنماهای آپارتمانی.

پاسخ دهید

  کامیارسعیدی

  درکولرهای غیراینورتر (نسل گذشته) بهترین حالت تنظیم درتابستان درحالت سرمایش هست نه حالت اتومات ،بهرحال کولر درتمام حالات کار زمانی که دمای محیط به دمای انتخابی روی ریموت برسدکه شما مشخص کردید کمپرسور بیرونی اتومات کرده وخاموش میشود ومصرف برق به حد ناچیزی میرسدوبعداز گرم شدن محیط دوتاسه درجه مجددا استارت میکند که استارت زیاد خودباعث بالارفتن مصرف میگردد

  پاسخ دهید

ایما همایون

سلام.
به زودی به آپارتمانی در مجتمع نقل مکان میکنیم. کولر آبی موجود بالکن را به شکل تاسف باری خراب کرده. آپارتمان ما طبقه سوم و شمالی است، در منطقه ای خنک تر و با هوایی تمیزتر از هوای معمول تهران. روبه رویش هم زمین وسیعی هست که باد در آن میچرخد. هزینه کولر گازی برق از سرم پراند. ولی این کولر را هم نمیشود تحمل کرد. موضوع ناراحتی های تنفسی ناشی از کولر آبی هم مهم است. ولی هزینه آب در مجتمع جمعی است. آپارتمان ما 100 متری است، دو نفریم و شبها از ده به بعد معمولا کولر خاموش است. زیاد هم به مشاوران فروش اعتماد ندارم چون قبلا امتحان کرده ام. با این وضع، بهترین پیشنهاد شما برای ما چیست؟ اگر سریع جواب دهید متشکر خواهم شد چون دو سه روز دیگر کار بازسازی شروع میشود.

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست گرامی شما باید به این نکته دقت کنید که اگر از کولر گازی در منزل استفاده کنید باید تمام درب ها و پنجره های موجود در منزل بسته و عایق شده باشد که این برخلاف عملکرد کولر ابی است پس شما عملا از امکانانی مانند باد برخوردار نیستید همچنین قصد خرید کولر گازی را برای فضای 100 متری دارید حتما باید از 2 یا چند کولر استفاده کنید پس با این اوصاف استفاده از کولر آبی مناسب و اصولی برای شما به صرفه تر است اگر قصد تهیه چند کولر گازی را ندارید

  پاسخ دهید

  کامیارسعیدی

  دوست عزیز کولرهای گازی نسل جدید درصورت نصب اصولی و انتخاب تناژ صحیح میتواند هزینه برق را تا میزان 10 درصد بکاهد البته بستگی به شرایط ومتراژ موردنظرشما و نوع مصرف و انتخاب شماست ،متونین برچسب مصرفی رو باکولرابی مقایسه کنید و تصمیم بگیرید.درصورت تمایل برای توضیحات بیشتر درخدمتم

  پاسخ دهید

کارشناس 1: پیرنیا

سلام
دوست گرامی ما این امکان را نداریم که مدل خاصی از کولر گازی را به شما معرفی کنیم و همچنین شما میتوانید از هر جایی کولر گازی انتخابی خود را تهیه کنید فقط به این نکته دقت داشته باشید که از مراکز معتبر خرید کنید

پاسخ دهید

اسماعیل

در ضمن شما مصرف آب کولر آبی رو حساب نکردین. اونم هزینه جدا داره. به نظر من کولر گازی بهتره.

پاسخ دهید

کارشناس 1: پیرنیا

سلام
نخیر باید مورد بفرمایید که اماده سازی و انتشار داده شود

پاسخ دهید

ابوالفصل

ولی کولر گازی بی آزاره کولر آبی یا تسمه پاره میکنه یا یاتاقان میزنه یا شیلنگش میپوسه تو افتاب یا تشتکش سوراخ میشه یا شیر ابش نشت میکنه و و و اما کولر گازی استهلاک روانی برای صاحبش نداره

پاسخ دهید

محمد كارگشا

سلام به نظرمن بايد توليد كولرهاي ابى متوقف شود چون مصرف ابش خيلى زياد است با اين كمبود يا آبى كه داريم ما در زندگى به هرصورت شده ميتونيم برق توليد كنيم ولى اب را نمشه توليد كرد ممنون

پاسخ دهید

نوید نبوی

سلام،خدا قوت،واحدی صدو پنجاه متری با سه خواب،در کل نیاز به چهار اسپیلت داره،اگر کولر کازی کم مصرف ال جی بگذارم،و در تابستان روزی دوازده ساعت دو اسپیلت کار کنه مصرف برقش نسبت به کولر آبی هفت هزار با همین تایم مصرف چقدر تفاوت داره؟
با تشکر

پاسخ دهید

من در شمال غرب کشور ساکن هستم و کولر ابی تهیه و نصب کردهام بسیار هم راضی هستم درسته که مصرف اب ان زیاده ولی دوستان هیچ اشاره به ان نکردهاند که این اب مصرفی از بین نمیرود و فقط شکل ان عوض شده و مجددا به طبیعت برمیگردد و بهتر است دیگران را گمراه نکرده و به شکل زیست محیطی و عمیق به این قضیه نگاه کنیم در رابطه با امپر مصرفی هر نوع کولری چه گازی یا ابی که سوال دوستان میباشد نیاز به امپرگیری ندارد اولا که روی موتور نوشته ثانیا اگه کنتور برق خونتون دیجیتال هست میزان امپر مصرفی کولر میتونید توش نگاه کنید و هرچی بود در 220ضرب کنید و توان مصرفی را به دست اورید البته زمانی که امپر را ثبت میکنید هیچ مصرف کننده دیگری نباید روشن باشد

پاسخ دهید

داود صادقی

برای یک ساختمون 120 متری یک دونه کولر ابی 7000 کافیه که البته این هفت هزار میزان هوادهیشه و مصرف برق کولر آبی 7000 هم حدود چهارصد وات ساعت اما در کولر گازی مصرف 24000 وات در ساعت و تازه تو، 120متر سه الی چهار تا نیازه که میشه اقلا 70000 وات سر به جهنم میزنه مصرفش من به تجربه دیدم اینو حالا ابش هم یه فاکتور جداس دیگه باید در نظر بگیرین

پاسخ دهید

داود صادقی

عذر میخوام در کامنت قبلی مصرف کولر گازی رو اشتباه نوشتم برای هر کولر گازی 2400 هست که سه تاش میشه 7200 و تقسیم بر 400 میشه 18 یعنی مصرف 18 برابر کولر ابی در یه زیر بنای 120 متری

پاسخ دهید

سلام من برای هوای معتدل یعنی سیرجان کولر گازی پاناسونیک mkf 24هزار خریدم متراژ خونه ۱۳۰متر هست عالی جواب میده فقط برای هزینه‌ برق کمتر اینورتر دار خرید کنید. من خیلی راضی هستم و با کولر آبی قابل مقایسه نیست کولر آبی خوب نیست .

پاسخ دهید

شجاعی

اگه فقط یه روز کولر ابی و گازی همزمان روشن باشن برای کولر گازی مشکل پیش میاد؟

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، اگر روشن بودن همزمان کولر آبی و گازی فقط برای یک روز اتفاق افتاده خیر مشکلی نیست.

  پاسخ دهید

یونس شهبازی

با سلام
وقتی بحث هزینه ها میشه کلا داستان عوض میشه،چرا که کولر آبی آبم مصرف میکنه،تو شرایطی که تو خشک سالی هستیم ،کولر گازی در هر صورت بهتر از آبیه،
با این شرط که تولید برق به هزار روش انجام میشه،ولی تولید آب زیاد کار آسانی نیست

پاسخ دهید

بی نظیر بود

پاسخ دهید

حسن درویشی

میزان برق مصرفی کولر گازی چندبرابر برق مصرفی کولر آبی می باشد.

پاسخ دهید

سلام
میخواستم ببینم اسپلیت هایی که اینورتور دار هستن واقعا مصرف برق رو تا ۶۰ درصد کاهش میدن؟

پاسخ دهید

  محمدی

  باسلام منو همسایمون برقمون مشترک هست ما فقط کولرآبی داریم ۳۵۰۰همسایمون کولر گازی میزان پرداخت ما ب چ صورتی باید باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ دهید

علی داودی

ممنون از اطلاعاتبه روز و مفید شما و البته رعابت اخلاق در کپی نکردن مطالب سایتهای دیگر
از خداوند منان برای شما طلب برکت را دارم

پاسخ دهید

  سلام دوست عزیز
  خیلی خوشحالیم که براتون مفید بوده
  خدمت به شما، افتخار ماست

  پاسخ دهید

دانیال عباییان

با سلام و احترام
علاوه بر کولرهای گازی و آبی، کولر های دیگری به نام کولرهای جذبی(چیلرهای جذبی) وجود دارد که مصرف انرژی آن در شرایطی پایین تر از کولرهای آبی است.این نوع کولرها دوریز آب ندارند و با خنک سازی آب خالص در دمای 5 درجه سانتیگراد و چرخش آن در رادیاتورهای داخل منزل فضای منزل را خنک می کنند.آلودگی محیط و انتشار باکتری و ویروس هم ندارند.انرژی ژنراتور آن نیز با سوختن گاز تامین می شود، اما حجم بزرگی دارند و قیمت آنها از کولرهای آبی بیشتر و از کولرهای گازی کمتر است.هزینه نگهداری و مصرف انرژی آن نیز بسیار کمتر از کولرهای آبی و گازی است . آیا شرکت هایی هستند که در ظرفیت پایین این چیلر ها را در ایران تولید کنند؟
با سپاس

پاسخ دهید