استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت سرد نکردن آبسردکن یخچال و ساید بای ساید + دیگر مشکلات آبسردکن

کار نکردن آبسردکن و یخساز یخچال فریزر ساید بای ساید

در این مقاله از کاراباما می خواهیم تا در رابطه با علت سرد نکردن آبسردکن یخچال و مشکلاتی که ممکن است برای آبسردکن یخچال فریزر یا ساید بای ساید شما پیش آید، صحبت کنیم.

تابحال پیش آمده که آبسرد کن یخچالتان آب را خنک یا سرد نکند؟ آیا علت آب نیامدن از یخچال ساید شما به معنای خرابی آبسردکن و تعویض آن است؟ در این مواقع، که ممکن است بسیار آزار دهنده نیز باشد، بهتر است از علت دقیق مشکل و عیب یابی یخچال فریزر خود به طور دقیق مطلع بوده و اقدام صحیح را جهت برطرف نمودن مشکل و تعمیر آبسردکن یخچال خود در پیش بگیرید.

در صورتی که آبسردکن یخچال فریزر یا ساید بای ساید شما از کار افتاده است و به تعمیر آبسردکن یخچال احتیاج دارید، اما دانش، تجربه و مهارت کافی برای انجام آن را ندارید، می توانید با متخصصین زبده کاراباما جهت تعمیرات یخچال خود تماس بگیرید.

اگر جهت برطرف کردن مشکل یخچال خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار یخچال سامسونگ

علت کار نکردن آبسردکن یخچال

اگر آبسردکن یخچال کار نمی کند، بهتر است بیان دقیق تری برای کار نکردن آبسردکن پیدا نمود. آیا آبسردکن یخچال آب را سرد نمی کند؟ یا از آبسردکن آب خارج نمی شود؟ ممکن است دلیل کار نکردن آبسردکن یخچال، شکستگی یا خراب شدن پدال آبسردکن باشد. در ادامه به بررسی مشکلات مطرح شده خواهیم پرداخت.

علت سرد نکردن آبسردکن یخچال

در صورتی که آبسردکن یخچال آب را سرد نمی کند، این مشکل را می توان به موارد زیر مربوط دانست:

 1. تنظیم نبودن ترموستات دمایی یخچال
 2. ایراد برد کنترلی دیسپنسر یا آبسردکن

در صورتی که یخچال تان کلا خنک نمی کند، برای اطلاعات بیشتر و راه حل های رفع مشکل به مقاله علت سرد نکردن یخچال فریزر مراجعه کنید.

علت نیامدن آب از آبسردکن یخچال ( قطع شدن آب یخچال ساید )

گاهی ممکن است کار نکردن آب سرد کن به این معنی باشد که آبی از آبسردکن یخچال خارج نمی شود و یا به عبارت دیگر آبسردکن آب نمی دهد. در این مواقع می توان مشکل را به موارد زیر مربوط دانست:

 1. لوله انتقال آب یخ زده است
 2. ایراد در شیر ورودی آب یا شیر برقی
 3. فشار کم آب
 4. ایراد در فیلتر آب
 5. ایراد سوئیچ درب
 6. معیوب بودن سوئیچ دیسپنسر یا آبسردکن
 7. ایراد برد کنترلی آبسردکن

اجزاء مرتبط با کار نکردن آبسردکن ساید بای ساید

در اینجا مواردی که به عنوان دلایل کار نکردن آبسردکن یخچال ذکر شد را به صورت موردی بررسی خواهیم نمود.

 • عدم تنظیم دمایی ترموستات یخچال

در صورتی که ترموستات یخچال ایراد داشته باشد، تنظیم دما بهم ریخته و احتمالا علت گرم بودن آب یخچال ساید می باشد. در این حالت، تکنسین باید به بررسی ترموستات یخچال پرداخته و در صورت خرابی، آن را تعویض نماید.

خرابی ترموستات می تواند یکی از دلایل برفک زدن یخچال فریزر و همچنین علت یخ زدن مواد غذایی در داخل یخچال باشد. برای اطلاعات بیشتر به مقالات اختصاصی کاراباما در هر مورد مراجعه کنید.

 • ایراد لوله انتقال آب

اولین دلیل و معمول ترین دلیل آب ندادن آبسردکن یخچال، یخ زدن لوله آب درون درب است. گاهی این لوله را در بخش فریزر ساید بای ساید قرار می دهند که در این حالت نیز احتمال یخ زدن لوله بیشتر می شود. برای اطمینان از این امر، می توانید لوله را از سمت پایین یخچال جدا کنید و از درون آن فوت کرده و یا زیر شیر آب بگیرید. در صورتی که لوله یخ زده باشد، از سمت دیگر چیزی خارج نخواهد شد. جهت جلوگیری از بروز چنین مشکلی، بهتر است از تنظیم دمای صحیح فریزر خود مطمئن باشید. در صورتی که دمای فریزر به زیر صفر درجه فارنهایت (17.8- سانتیگراد) برسد، امکان یخ زدن لوله آب وجود دارد. دمای داخل فریزر باید همیشه در بازه 18- تا 12- درجه سانتیگراد حفظ شود.

 • ایراد برد کنترلی دیسپنسر یا آبسردکن

در صورتی که برد کنترلی دیسپنسر یا همان آبسردکن خراب باشد، بسیاری از عملیات های آبسردکن و نیز یخچال متوقف می شود. ممکن است این بخش، جریان یا ولتاژ الکتریکی لازم را که برای کارکرد صحیح آبسردکن یخچال لازم است، تامین نکند. این برد کنترلی دو بخش آبسردکن و یخساز و صفحه نمایش را کنترل می نماید. اگر تنها یکی از این بخشها کار نمی کنند، ابتدا آنها را بررسی نمایید و در صورتی که کل مجموعه دیسپنسر از کار افتاده است، برد را بررسی کنید که سوختگی یا اتصال کوتاه نداشته باشد و یا خازنی نسوخته باشد. تشخیص اینکه یخچال شما به یک برد کنترلی جدید احتیاج دارد یا خیر، برعهده تکنسین های حرفه ای تعمیر یخچال خواهد بود.

 • خرابی شیر ورودی یا شیر برقی

شیر ورودی آب (شیر برقی)، آب را به داخل یخچال آورده و به بخش های آبسردکن و یخساز یخچال می رساند و می تواند هم بصورت الکترونیکی و هم مکانیکی از کار بیوفتد. از سالم بودن سلنویدهای شیر ورودی آب توسط یک مولتی متر اطمینان حاصل کنید. به علاوه از مسدود نبودن آن نیز مطمئن شوید. در صورتی که به تشخیص تعمیرکار، شیر ورودی آب یخچال شما معیوب از آب درآمد، با تعویض آن احتمالا مشکل کار نکردن آبسردکن یخچال حل خواهد شد.

مطلب پیشنهادی: علت یخ زدن لوله های پشتی یخچال فریزر

 • کم بودن فشار آب خانه

یک دلیل دیگر برای مشکلات آبسردکن، کم بودن فشار آب خانگی شما است. همانطور که می دانید، حداقل فشار مورد نیاز برای عملکرد صحیح شیر ورودی آب، 20 psi است. لذا در صورتی که فشار آب خانگی شما از این مقدار کمتر باشد، ممکن است شیر باز نشده و درنتیجه آبسرد کن کار نکند.

 • ایراد فیلتر آب

در صورتی که فیلتر آب یخچال گرفته شده و مسدود باشد، جریان آب به آبسرکن دچار اختلال شده و کاهش می یابد، که این امر خود باعث کارکرد نادرست آبسردکن خواهد شد. فیلتر آب یخچال بطور معمول هر 6 ماه یک بار باید تعویض شود، تا از جریان مناسب و کیفیت آب قابل قبول اطمینان حاصل شود. در صورتی که می خواهید فیلتر آب یخچال را عوض کنید و به کمک تکنسین های متخصص کاراباما احتیاج دارید، به تعویض فیلتر یخچال مراجعه و ثبت درخواست نمایید.

 • خرابی میکروسوئیچ و کلیدهای دیسپنسر

ممکن است میکروسوئیچ یا کلیدهای دیسپنسر که بر روی یخچال نصب می شوند و عملیات اتوماتیک خروج آب و یخ از آبسردکن و یخساز را کنترل می کنند، ایراد داشته و معیوب باشند. این کلیدها که می توانند نوع یخ، دمای آب و سایر تنظیمات را کنترل کنند، ممکن است دارای اتصالات نادرست یا سوختگی باشند. همچنین ممکن است از فریم و بدنه خارج شده و یا به سبب ضربه یا حرارت دچار مشکلات فنی گردیده و جریان نداشته باشند.

مطالب پیشنهادی کاراباما:

 • ایراد سوئیچ درب یخچال

در حالتی که درب یخچال باز است، قفل درب باعث خاموش شدن آبسردکن و یخساز می شود. لذا یک علت سرد نکردن آبسردکن یخچال می تواند ایراد سوئیچ درب باشد. در صورتی که ایرادی در سوئیچ قفل درب وجود داشته باشد، حتی با بسته بودن درب نیز می تواند از فعال شدن و کار کردن آبسردکن و یا یخساز یخچال جلوگیری کند. برای تست سالم بودن قفل درب، از یک مولتی متر برای وجود جریان در آن استفاده کنید.

 • ایراد سیم کشی های داخلی

ممکن است علت سرد نکردن آبسردکن یخچال ناشی از سیم کشی های داخلی و مهار سیم ها در درون یخچال شما باشد. داخل یخچال و درب ها را بررسی کنید و سیم هایی که قطع شده اند را متصل کنید. ممکن است برخی از آنها بر اساس نوسانات جریان و یا عوامل دیگری سوخته باشند، که در این حالت تشخیص آنها ساده بوه و برای رفع مشکل باید تعویض شوند.

اگر مطالب ارائه شده در رفع مشکل مربوط به آبسردکن یخچال شما موثر نبودند، احتمالا به یک تعمیرکار حرفه ای جهت بازدید و رفع اشکال دستگاه و تعمیر آبسردکن یخچال نیاز دارید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
رضا منصوری

سلام
ساید اسنوا دارم بیش از 10 سال کار میکنه
مسیر لوله تو در آب سرد کن پشته پنل مسدود و آب خروجی نداریم ماه آخر بعضی وقتا باز و بعضی وقتا آب نمیآمد نمیدام پشت پنل چه قطعه هست که آب نمیاد
سوئیچ مشکل نداره آب قبل از لولای زیر در هست فقط مشکل شلنگ تو دره
لطفا راهنمایی بفرمایید
ضمنا سینی زیر پنل نمایش گر از فوم تزریقی جدا نمیشه که شلنگ بررسی بشه
سیم.ترمز داخل شیلنگ زدم پشت پنل گیر میکنه
ضمنا دما اوکی هست

پاسخ دهید

بهروز سرتیپی زاده

با عرض سلام و خسته نباشید. صبح روز قبل درب فریزر سای بای ساید دوو برای حدود دو سه ساعت، خوب بسته نشده بود. این امر باعث شده بود یخ فریز مقداری آب شده و آب از آن خارج شود. بعد از متوجه شدن این موضوع درب فریزر بسته شد. چند ساعت بعد متوجه شدم که یخ داخل یخساز بعد از آب شدن، مجددا به صورت یک پارچه یخ زده شده و مانع از خروج یخ از مجرای خروجی میشود. بنابراین مخزن مربوطه را خارج کرده و مجددا در محل خود قرار دادم. ولی بعد از تمیز کردن کامل فریزر متاسفانه عمل یخسازی انجام نمیشود. یعنی آب یخساز قطع شده است ولی آب یخچال آن وصل است. خواهشمند است راهنمایی فرمایید. آیا ممکن است مجرای ورودی آب به یخساز، یخ زده باشدد؟

پاسخ دهید

مهناز جوادی

با سلام و خسته نباشید یخچال ساید اسنوا داریم دو مشکل داره یکی اینکه یخ رو میسازه و هیچ مشکلی نداره اما یخ رو بیرون نمیده دوم اینکه ابسرد کنش اب رو سرد نمیکنه ممنون میشم پاسخ بدید

پاسخ دهید

امین کرمی

با سلام بنده یک یخچال ساید اسنوا خریداری کردم از همان روز اول آبسردش حتی از آب لوله گرمتره مشکلش چیه؟ و آیا در داخل یخچال منبع ذخیره داره و اگه داره در کجا تعبیه شده ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ دهید

فاطمه شریفیان

سلام وقت بخیر ، یخچال هیمالیا خریدم و ۲ روزه نصب شده و وصله ولی اصلا آبسرد آب سرد نمیده و لمس صفحه کار نمیکنه ، مشکل چی میتونه باشه ؟

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام فاطمه عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر یخچال هیمالیا رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

مهسا رحمانی

مایخچال و تازه خریدیم .آب و سرد نمیکنه چرا

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام مهسای عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر یخچال رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید