آموزش نحوه راه اندازی و نصب ماشین لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش

آموزش نحوه نصب و راه اندازی لیاسشویی ال جی

بسیاری از افراد پس از خرید ماشین لباسشویی خود، برای نصب ماشین لباسشویی ال جی، سامسونگ یا بوش دچار مشکل می شوند. نکات کوچکی وجود دارد که برخی از افراد با رعایت نکردن این موارد در هنگام نصب لباسشویی، مشکلاتی را برای دستگاه خود در آینده به وجود می آورند. در این میان تعدادی از افراد نیز، به دلایل مختلف، شخصا اقدام به نصب ماشین لباسشویی خود می نمایند که با نصب نادرست و غیر اصولی لباسشویی خود مشکلات جدی را در آینده سبب می شوند. ممکن است تفاوت اندکی در طریقه نصب ماشین لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش با سایر برندهای ایرانی رایج وجود داشته باشد. بنابراین این مقاله پاسخگوی نیاز شما در خصوص طریقه نصب ماشین لباسشویی پاکشوما، حایر، اسنوا، آزمایش و… نیز خواهد بود.

در این مقاله از کاراباما، قصد داریم تا کلیه مطالب و مواردی که لازم است تا در هنگام راه اندازی و نصب ماشین لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش رعایت شود را به شما عزیزان آموزش دهیم. اگر پیشتر تجربه و سابقه نصب ماشین لباسشویی داشته اید، این مطلب در جهت مشخص کردن برخی نکات می تواند بسیار کاربردی باشد. در غیر اینصورت، توصیه اکید متخصصین کاراباما این است که حتما از نصاب ماشین لباسشویی حرفه ای جهت نصب دستگاه خود کمک بگیرید. متخصصین ماشین لباسشویی کاراباما جهت نصب ماشین لباسشویی شما به صورت اصولی، آماده ارائه خدمات خود هستند.

اگر به نصاب ماشین لباسشویی احتیاج دارید و یا جهت برطرف کردن مشکل لباسشویی خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست نصب یا تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار لباسشویی

از نصب لباسشویی در محل هایی با دمای زیر صفر درجه سانتیگراد یا در هوای آزاد بپرهیزید. اتصال زمین دستگاه را با توجه به کدها و اصول ایمنی برقرار سازید. در هنگام نصب ماشین لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش بر روی سطوح فرش شده، دقت کنید که سوراخ های تهویه هوا با فرش مسدود نگردند.

پیچ های پشت ماشین لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش

بسیاری از افراد با می پرسند که “پیچ ترنسلیت ماشین لباسشویی کجاست؟”

پیچ ترنسلیت لباسشویی که پیچ ترنسفر یا پیچ حمل و نقل نیز گفته می شود، به پیچ هایی گفته می شوند که در پشت ماشین لباسشویی قرار دارند. این پیچ های پشت ماشین لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش به جهت حفاظت از اجزای داخلی دستگاه در زمان حمل و نقل آن بکار می روند. قبل از استفاده از ماشین لباسشویی خود می بایست پیچ ها یا مهره های حمل و نقل را که در پشت آن قرار دارند باز کنید و سپس درپوش پلاستیکی که در بسته بندی دستگاه قرار دارد را در سوراخ پیچ ها قرار دهید.

بسته بندی ماشین لباسشویی ال جی

نحوه برداشتن مهره های حمل و نقل یا پیچ های پشت ماشین لباسشویی

باز نمودن مهره های مخصوص لباسشویی ۳- هنگام باز نمودن پیچ های پشت لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش، واشرهای چوب پنبه ای را نیز با کمی پیچش از جای خود خارج کنید. مهره ها و واشرها را برای استفاده های بعدی نگه دارید.

 • هر زمان نیاز به حمل و نقل دستگاه بود، می باید این پیچ ها را مجددا در جای خود محکم ببندید.

۴- سوراخ پیچ ها را با استفاده از درپوش های پلاستیکی تدارک دیده شده ببندید.

مهره های مخصوص ماشین لباسشویی ۱- به جهت حفاظت از اجزای داخلی لباسشویی در زمان حمل و نقل، ۳ تا ۶ مهره یا پیچ مخصوص به پشت دستگاه بسته می شوند که قبل از استفاده بایستی آنها را باز نمایید.

 • در صورت باز نکردن این پیچ ها، در زمان کارکرد لباسشویی با لرزش شدید، تکان خوردن و صدای بلندی مواجه می شوید.

۲- مهره یا پیچ های مذکور را با استفاده از آچار تدارک دیده شده، باز کنید.

محل مناسب جهت نصب لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش

محل قرارگیری ماشین لباسشویی

تراز کردن سطح زمین: نامسطح بودن سطح زیر ماشین لباسشویی باید حداکثر ۱ درجه باشد.

محل قرار گرفتن پریز برق: می بایست حداکثر ۱/۵ متر از طرفین دستگاه فاصله داشته باشد. از پریز برای چند دستگاه استفاده نکنید تا بار اضافی برق روی آن نگذارید.

فواصل اضافی: لازم است تا فاصله لباسشویی با دیوار پشتی و کابینت یا دیوارهای کناری رعایت شود. (۱۰ سانتیمتر از عقب و ۲ سانتیمتر از طرفین)

 • هرگز لباسها و مواد شوینده را بر روی ماشین لباسشویی قرار ندهید. وزن این مواد به بدنه و کنترل های دستگاه آسیب وارد می کند.

نحوه قرار گیری ماشین لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش

 • ماشین لباسشویی را بر روی یک سطح صاف و محکم قرار دهید!

از گردش مناسب هوا در اطراف ماشین لباسشویی خود مطمئن شوید و هرگونه انسداد مجاری توسط فرش، گلیم و غیره را برطرف سازید.

 • هرگز سعی نکنید که ناهمواری های کف زمین که واقع در زیر ماشین لباسشویی هستند را با استفاده از قطعات چوب، مقوا و غیره تراز کنید.
 • چنانچه ناچار از قرار دادن ماشین لباسشویی در کنار اجاق گاز یا اجاق ذغالی هستید، یک صفحه عایق (۶۰×۸۵ سانتیمتر) پوشیده شده با فویل آلومینیوم را در سمتی که در مجاورت گاز یا اجاق قرار می گیرد و در بین دستگاه و اجاق قرار دهید.
 • از قرار دادن ماشین لباسشویی در اتاق هایی که درجه حرارت آنها به زیر صفر درجه سانتیگراد می رسد، خودداری کنید.
 • محل قرارگیری لباسشویی را به نحوی انتخاب کنید که در صورت بروز خرابی، تعمیرکار مربوطه به راحتی به تمام جوانب آن دسترسی داشته باشد.
 • با استفاده از آچار بازکننده پیچ های حمل و نقل، هر چهار پایه دستگاه را طوری تنظیم کنید که دستگاه ثابت قرار گیرد. همچنین می بایست یک فاصله ۲۰ میلی متری بین کف زمین و کف لباسشویی در نظر گرفته شود.

اتصال الکتریکی

 1. از استفاده از سیم رابط و یا آداپتور دوبل خودداری شود.
 2. در صورت آسیب دیدگی کابل برق ماشین لباسشویی، می باید نسبت به تعویض آن توسط کارخانه تولید کننده و یا نمایندگی مجاز آن اقدام کنیدتا از بروز خطر جلوگیری بعمل آید.
 3. همیشه پس از استفاده از لباسشویی، دوشاخه دستگاه را از برق کشیده و شیر اصلی آب آن را نیز ببندید.
 4. دستگاه را به پریز متصل به زمین که در اتصال آن مقررات جاری سیم کشی رعایت گردیده، متصل کنید.
 5. محل قرارگیری دستگاه را طوری انتخاب کنید که دسترسی به پریز به راحتی ممکن باشد.
 • تعمیرات لباسشویی باید انحصارا توسط افراد متخصص انجام شود. تعمیرات انجام شده توسط افراد بی تجربه باعث بروز مشکل یا آسیب شدید به دستگاه خواهد شد.
 • از نصب ماشین لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش در اتاق هایی که دمای آنها به زیر صفر درجه می رسد، خودداری کنید. شیلنگ های یخ زده چنانچه تحت فشار قرار گیرند، ترک خواهند خورد. همچنین در دمای زیر نقطه انجماد، قابلیت کارکرد کنترل های الکترونیکی و کلیدها کاهش می یابد.

در صورتی که می خواهید از معنی کلمات، طرز کار دکمه ها و برنامه های شستشوی لباسشویی مطلع شوید، به مقالات اختصاصی کاراباما در این خصوص مراجعه کنید.

دکمه های لباسشویی ال جیدکمه های لباسشویی سامسونگدکمه های لباسشویی بوش

! احتیاط در خصوص کابل برق !

توصیه اکید در خصوص اکثر لوازم برقی آن است که این دستگاه ها را به یک مدار اختصاصی وصل کنیم. این بدین معنیست که یک پریز برق را جهت تامین برق یک دستگاه مشخص در نظر گرفته و از وصل کردن رابط های اضافی و وسایل برقی پرمصرف دیگر به آن پریز اجتناب کنیم.

از وارد کردن فشار بیش از حد به پریزهای دیوار خودداری کنید. پریزهای تحت فشار بیش از حد، پریزهای شل و آسیب دیده، سیم های رابط، سیم های سائیده شده برق و سیم های دارای روکش خراب یا ترک خورده خطر ساز هستند. هر یک از این موارد باعث برق گرفتگی یا بروز آتش سوزی خواهند شد. هر از چند گاهی کابل برق دستگاه را بررسی کنید و در صورتیکه ظاهر آن حاکی از آسیب دیدگی یا خرابی بود، دوشاخه دستگاه را از پریز خارج، استفاده از دستگاه را قطع و نسبت به تعویض کابل برق لباسشویی از مراکز مجاز اقدام کنید.

کابل برق دستگاه را از حوادث فیزیکی یا مکانیکی مانند پیچیده شدن، تاب خوردگی، له شدگی و قرار گرفتن لای درب محافظت کنید. همچنین توجه به دوشاخه ها، پریزهای دیواری و نقاط اتصال کابل به دستگاه الزامیست.

روش اتصال شیلنگ آب ماشین لباسشویی

اتصال شیلنگ تغذیه آب لباسشویی

 • فشار آب بایستی بین ۳۰ کیلو پاسکال و ۱۰۰۰ کیلو پاسکال باشد. اگر فشار آب بالای ۱۰۰۰ کیلو پاسکال است، یک دستگاه فشار شکن باید نصب شود.
 • هنگام اتصال شیلنگ به شیر آب از لخت کردن آن با برش عرضی خودداری کنید.
 • دو واشر پلاستیکی مخصوص آب بندی به همراه شیلنگ تدارک دیده شده که کاربرد آنها در جلوگیری از نشت آب در محل اتصال به شیر می باشد.
 • از محکم بودن اتصالات شیلنگ به شیر آب اطمینان حاصل کنید.
 • هر از چند گاهی وضعیت شیلنگ را مورد بررسی قرار داده و در صورت لزوم آن را عوض کنید.
 • از تاب خوردن شیلنگ و له شدن آن جلوگیری کنید.
 • زمانیکه دستگاه را به دو شیر آب وصل می کنید:
 • شیلنگ داخلی که اتصال آن به رنگ قرمز است، مخصوص آب گرم می باشد.
 • زمانی که لباسشویی را به دو شیر آب وصل می نمایید، استفاده از شیر آب گرم باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می گردد.

نکته:

پس از اتمام عملیات نصب ماشین لباسشویی، چنانچه از شیلنگ ها نشتی آب ملاحظه کردید، مراحل فوق را مجددا تکرار نمایید. جهت تامین آب دستگاه از معمولی ترین شیرهای آب استفاده کنید. در صورتیکه شیر آب مربع شکل یا خیلی بزرگ است، قبل از قرار دادن شیر در داخل مبدل، واشرهای رینگی را بردارید.

شیر معمولی بدون شیلنگ ورودی شیار و پیچ

۳- شیلنگ آب را بطور عمودی به سمت بالا بکشید طوری که بسته پلاستیکی در درون شیلنگ بتواند کاملا به شیر بچسبد و سپس آن را با پیچاندن به سمت راست محکم کنید.

بستن شیلنگ به شیر آب

۲- کانکتور را فشار دهید تا بسته پلاستیکی به شیر محکم بچسبد. سپس ۴ پیچ را محکم کنید.

اتصال بسته به شیر آب

1- برای متصل کردن کلاهک پیچ اتصال را باز کنید.

باز کردن کلاهک پیچ

شیر معمولی بدون شیار و شیلنگ ورودی لمسی (مدل های تک شیلنگ)

۳- با فشار دادن صفحه به سمت پایین، شیلنگ آب را به کانکتور وسطی متصل کنید.

اتصال شیلنگ آب به کانکتور وسطی

 • برای جداسازی شیلنگ تامین آب از کانکتور وسطی شیر را ببندید. سپس شیلنگ ورودی را پایین بکشید، صفحه را به پایین هل دهید.

اتصال شیلنگ به پشت لباسشویی

 • ماشین شما دارای تنها یک اتصال آب سرد است.
 • مطمئن شوید که شیلنگ تاب خوردگی ندارد و پاره نشده است.

۲- کانکتور بالایی را فشار دهید تا بسته پلاستیکی به شیر محکم بچسبد. سپس ۴ پیچ را محکم کنید.

بستن کانکتور بالایی به شیر

 • کانکتور وسطی را بچرخانید تا آب چکه نکند.
 • مطمئن شوید که کلاهک لاستیکی در درون کانکتور شیلنگ است.

درپوش لاستیکی داخل کانکتور

۱- پیچ کانکتور بالایی را شل کنید.

باز کردن پیچ کانکتور بالایی

 • در صورتی که قطر شیر بزرگ است صفحه هادی را بردارید.

برداشتن صفحه هادی

نکات قابل توجه

طراحی لباسشویی جهت استفاده بر روی دریا و یا نصب بر روی وسایل حمل و نقل متحرک از قبیل کاروان ها، هواپیماها و غیره صورت نپذیرفته است.

در صورت عدم استفاده از لباسشویی برای مدتی، شیر آب آن را ببندید (مثلا تعطیلات)، خصوصا اگر در محل نصب و نزدیکی دستگاه، آبرو (مجرای آب) وجود نداشته باشد.

در هنگام دور انداختن لباسشویی قدیمی، کابل برق آن را بریده و دوشاخه آن را دور بیاندازید. همچنین بمنظور جلوگیری از گیر کردن اطفال در داخل دستگاه، عملکرد قفل درب آن را غیر فعال کنید.

طریقه نصب شلنگ تخلیه لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش

محکم نمودن شیلنگ تخلیه با زنجیر

 • هنگام نصب شیلنگ تخلیه لباسشویی، آن را با یک رشته زنجیر محکم کنید.
 • محکم نمودن شلنگ تخلیه لباسشویی باعث محافظت کف زمین از نشت آب خواهد شد.

روش نصب شیلنگ تخلیه

نگهدارنده شیلنگ تخلیه

نصب صحیح شیلنگ تخلیه

 • ارتفاع محل نصب شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی نباید بیش از ۱۰۰ سانتی متر از سطح زمین باشد. در غیر اینصورت، آب داخل ماشین لباسشویی تخلیه نشده و یا کند تخلیه می گردد.
 • چنانچه طول شیلنگ تخلیه زیاد باشد، قدرت برگشت به دستگاه را نداشته و باعث ایجاد صدای غیر عادی خواهد شد.

تنظیم تراز لباسشویی

۱- تنظیم صحیح سطح تراز ماشین لباسشویی باعث جلوگیری از لرزش و صدای نامتعارف خواهد شد. دستگاه را بر روی سطحی محکم و صاف و ترجیحا در گوشه اتاق قرار دهید.

۲- در صورت ناصاف بودن کف زمین، پایه های قابل تنظیم دستگاه را به قدر نیاز تنظیم کنید (از قرار دادن قطعات چوب و امثالهم به زیر پایه خودداری کنید). از قرار داشتن هر چهار پایه بر روی زمین و ثبات آنها اطمینان حاصل کرده و سپس از تراز بودن کامل دستگاه مطمئن شوید (از یک تراز حباب دار استفاده کنید).

پیچ های تراز نمودن لباسشویی

 • پس از آنکه دستگاه را تراز کردید، قفل مهره ای را به سمت بالا بکشید. کلیه قفل های مهره ای می بایست محکم شوند.

در صورتی که پاسخ سوال خود را در این مطلب نیافتید، آن را در قسمت نظرات کاربران مطرح کنید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن شما را راهنمایی کنند.

نظرات کاربران

داود پنام

با سلام لباسشویی سامسونگ اتوماتیک ۸ کیلویی آکبند از اهواز خریداری کردم و جهت راه اندازی و نصب ماشین لباسشویی سامسونگ یک تعمیرکار آوردیم که با بی دقت ماشین را بدون انجام اتصالات و استقرار کامل دکمه play را فشار داد. حالا در لباسشویی قفل شده و باز و بسته نمیشود. بقیه اتصالات هم داخل دستگاه است. لطفا کمک کنید. با تشکر

فاطمه علوی

سلام وقت تون بخیر. ماشین لباسشویی ما LG است میخواستم بدونم ماشین لباسشویی به آبگرم وصل میشه یا سرد؟

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. دوست عزیز در ماشین لباسشویی هم به آبگرم وصل میشه هم به سرد. شما باید ببینید که دستگاه قابلیت وصل شدن به دو شیر را دارد؟ در اینصورت اگر به شیر آب گرم هم وصل بشود، در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد. در غیر اینصورت اتصال لباسشویی به شیر آب سرد کافیست.

محمود زارعي

بسیار متشکر از راهنمایی های ارزنده شما، به دنبال طریقه نصب شلنگ تخلیه لباسشویی بودیم که از مطالب شما استفاده بردیم. با تشکر

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. خوشحالیم که توانسته ایم به شما کمک کنیم دوست عزیز

اذر سعيدى

سلام ممنونم از توضیحات کاملتون درباره نصب ماشین لباسشویى
یک ماه پیش ماشین لباسشویى aeg946تهیه کردم. به خاطر صدایى که میداد مرجوع کردم براى گارانتى. که گفتند ایراد از تسمه بوده تعویض شده و مشکلى نیست. ولى به نظرم هنوز یک صداى اضافه حتى وقتى خالى کار میکنه داره. ى جورایى لنگ میزنه. نظر شما چیه. واینکه هنگام نصب پیچهاى ترنسلیت که شما درباره اش توضیح دادید کاملا کج شده بود. بسیار بسیار ممنون میشم به بنده پاسخ بدید

با سلام اگر در ماشین لباسشویی ال جی فقط شیر آب گرم وصل باشد چع اتفاقی می افتد؟ با تشکر

محمدرضا راد

سلام خسته نباشید . من لباسشویی ۹ کیلویی جدید ال جی خریدم ، متاسفانه نمیدونم به چه صورت دربش باز میشه