استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

رسوب گیری پکیج ایران رادیاتور، بوتان و سایر برندها

آموزش نحوه رسوب زدایی پکیج دیواری و رادیاتورها

در سال های اخیر پکیج دیواری یکی از بهترین سیستم های گرمایشی منازل بوده است. این دستگاه پرکار هم گرمایی یکنواخت را در محیط خانه فراهم می کند، و هم آب گرم مورد نیاز ما را تامین می کند. از این رو رسیدگی و مراقبت از این دستگاه اهمیت زیادی دارد. هرچند، گاهی با وجود رعایت نکات مراقبتی باز هم ممکن است شاهد بروز ایراداتی در پکیج خود باشیم. در واقع به دلیل عملکرد سنگین و تمام وقتی که پکیج دارد، انتظار افت عملکرد یا بروز مشکل در آن کاملا طبیعی به نظر می رسد. با این حال با سرویس به موقع پکیج و انجام برخی راهکارهای مراقبتی می توانید تا حد زیادی به افزایش عمر دستگاه و بهبود عملکرد آن کمک کنید. یکی از این راهکارها، رسوب گیری پکیج است. با آموختن روش رسوب گیری پکیج، لطف بزرگی به این دستگاه خواهید کرد.

در این مقاله از کاراباما، علت رسوب گرفتن پکیج و همین طور راهکارهای پیشگیری از جرم و رسوب گرفتن پکیج در اختیار شما قرار خواهد گرفت. به علاوه، دو روش ساده نیز به شما معرفی می کنیم که به کمک آنها می توانید جرم گیری پکیج ایران رادیاتور، بوتان یاهر برند دیگری را انجام دهید.

هشدار:

روش های رسوب زدایی پکیج دیواری و یا رسوب زدایی رادیاتورها تخصصی و فنی است. بنابراین به تجربه و تسلط برای انجام آنها و جلوگیری از آسیب ناخواسته به دستگاه نیاز است. در صورتی که توانایی اینکارها را ندارید و یا تجربه کافی در خصوص سرویس پکیج ندارید، به هیچ وجه شخصا برای جرم گیری پکیج اقدام نکنید و حتما از تعمیرکاران ماهر و باتجربه کمک بگیرید.

نکته:

آنچه در ادامه به عنوان نحوه رسوب گیری پکیج و رادیاتورها خواهید خواند، رویه ای کلی است که صرف نظر از برند پکیج شما جوابگو بوده و کاربردیست. بنابراین می توانید از این مقاله برای نحوه رسوب زدایی پکیج بوتان، ایران رادیاتور، ایساتیس، آریستون، فرولی و… استفاده نمایید.

اگر جهت برطرف کردن مشکل پکیج خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار پکیج

علت جرم یا رسوب گیری پکیج و رادیاتورها چیست؟

مشکل به وجود آمدن و تشکیل رسوب یا جرم در پکیج دیواری می تواند دردسر آفرین باشد. اما رفع این مشکل کار چندان دشواری نیست. به خصوص اگر در مراحل اولیه باشد، به راحتی توسط خود شما نیز امکان پذیر است. با این حال، در صورتی که فکر می کنید کار جرم گیری پکیج از عهده خودتان برنمی آید می توانید از مراکز مجاز تعمیر لوازم خانگی کمک بگیرید.

در ادامه با روش هایی جهت رسوب زدایی پکیج ایران رادیاتور، بوتان و غیره و رسوب گیری رادیاتور آشنا می شویم، اما پیش از آن بهتر است چگونگی و علت تشکیل رسوب در پکیج را بدانیم.

در صورتی که در رابطه با مشکلات رایج پکیج و نحوه رفع آنان اطلاعات زیادی ندارید، شما را به خواندن مقاله عیب یابی پکیج ایران رادیاتور، بوتان و سایر برندها دعوت می کنیم.

رسوب یا جرم گیری پکیج دیواری و رادیاتورها به دلیل وجود سختی بالای آب، املاح و ترکیباتی که تمایل به ته نشینی دارند و لوله های نامناسب و لوله کشی غیر استاندارد سیستم پکیج به وجود می آید. زمانی که ترکیبات کلسیم، منیزیم، سدیم و… موجود در آب با مولکول های فلزی مبدل یا لوله واکنش می دهند، تشکیل رسوب داد و ته نشین می شوند که موجب انسداد مسیر عبور آب موجود در سیستم پکیج می گردد. این اتفاق یکی از موارد رایج در رابطه با پکیج های دیواری و رادیاتورها است و می تواندمشکلاتی را برای آنها به وجود آورد و حتی مجبورتان کند از یک تکنسین تعمیر پکیج کمک بگیرید.

رسوب موجب انسداد مسیر عبور آب موجود در سیستم پکیج

نشانه های زمان رسوب زدایی پکیج و رادیاتورها

گاهی رسوب گیری پکیج دیواری یا رادیاتورها به حدی می رسد که سبب مشکل می شود و لازم است از یک تکنسین تعمیر پکیج ایران رادیاتور، بوتان یا هر برند دیگری کمک بگیرید. زمانی که رسوب زدایی پکیج و رادیاتورها لازم باشد، نشانه هایی را در سیستم می توان مشاهده کرد. از قبیل این نشانه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تغییرات و نوسانات دمایی آب گرم مانند سرد گرم شدن آب پکبج
 • افت فشار آب گرم در شیرهای خروجی
 • طولانی شدن زمان گرم شدن آب در مقایسه با گذشته
 • افزایش فشار پکیج
 • افت بازده حرارتی رادیاتورها و سرد ماندن قسمتهایی از آن
 • سر و صدای پکیج و تق تق کردن آن

 رسوب گیری پکیج ایران رادیاتور و بوتان

بسته به اینکه چقدر از کارکرد پکیج دیواری می گذرد و آخرین تاریخ سرویس پکیج و رسوب زدایی پکیج چه زمانی بوده، و در حال حاضر چه میزان رسوب یا جرم در سیستم وجود دارد و چند درصد آنها رسوب های سخت و سفت شده هستند، روش رسوب زدایی پکیج و مدت زمان رسوب گیری پکیج می تواند متغیر باشد. اما این زمان معمولا در حد چند ساعت است. در ادامه 2 روش معمول برای رسوب زدایی پکیج را آموزش می دهیم. از آنجا که در رسوب گیری پکیج غالبا از مواد اسیدی استفاده می شود، این فرآیند را اسید شویی پکیج نیز می خوانند.

توجه کنید که رسوب و جرم پکیج می تواند یکی از دلایل بوی بد پکیج نیز باشد. در این رابطه با مراجعه به مقاله علت بوی گاز پکیج و بوی دود و سوختگی آن مطالب بیشتری بخوانید.

روش اول رسوب زدایی پکیج با باز کردن آن

در روش اول نحوه رسوب زدایی پکیج و  شستشوی پکیج ایران رادیاتور یا هر برند دیگری، لازم است تا مبدل پکیج را از آن باز کنیم. برای اینکار ابتدا برق پکیج را با کشیدن دو شاخه آن قطع می کنیم. سپس کاور روی پکیج را باز می کنیم.

در این روش نیازی به دستگاه رسوب گیری پکیج نیست و تنها با کمک مواد جرم گیر یا رسوب زدا به حذف اجرام و رسوبات موجود در مبدل اقدام می کنیم. از آنجا که این مواد عمدتا سمی و اسیدی هستند، رعایت برخی موارد ایمنی ضروریست:

1- حتما از ماسک، دستکش، عینک محافظ و لباس کار در هنگام اسید شویی پکیج استفاده کنید.

2- مراقب پاشیدن و ریختن اسید بر روی لباس و دست خود باشید و در صورتی که این اتفاق افتاد، سریعا با آب و صابون شستشو دهید.

پس از درآوردن کاور پکیج، باید آب آنرا خالی کنیم. برای اینکار ابتدا شیر آب سرد ورودی به پکیج را می بندیم و سپس شیر پرکن پکیج که در زیر آن قرار دارد را باز می کنیم. برای تخلیه سریع آب، به سراغ شیر آب گرم دستشویی بروید. آن را باز می گذاریم تا آب موجود در سیستم تخلیه شود.

حال لازم است تا پیچ هایی که مبدل پکیج را به بدنه محکم کرده اند، باز کنیم. پس از درآوردن مبدل با دقت تمام، آنرا برای اسید شویی در داخل تشت آماده می کنیم. به کمک محلول هایی که جهت رسوب زدایی استفاده می شوند (دیسکلر)، یا اسیدهای صنعتی قوی (جوهر نمک و…)، رسوب گیری مبدل پکیج را آغاز می کنیم. تنها از یک طرف مبدل رسوب زداها را می ریزیم. پس از حدود 1 الی 2 ساعت مبدل را تخلیه و چند مرحله با آب فشار قوی شستشو می دهیم.

رسوب گیری پکیج با باز کردن مبدل

در صورتی که جرم گیری مبدل پکیج بالا بوده و رسوب های سفت و سختی دارد که با اینکار تمام آنها حذف نشده اند، توصیه می کنیم که برای مدتی مبدل را بر روی شعله گاز بگذارید تا حسابی داغ شده و قرمز شود. در این حالت با چندبار ضربه زدن به آن سعی کنید لایه های رسوبی را جدا کنید و بیاندازید، و پس از سرد شدن مبدل چندین بار با فشار قوی آن را آبکشی کنید.

پس از تخلیه کامل مبدل از رسوبات، مجددا با پیچ ها در جای قبلی محکم می کنیم. سپس شیر پرکن را بسته و آب پکیج را وصل می کنیم و پس از به فشار رساندن دستگاه (1.5 بار)، برای تست عملکرد پکیج را روشن می کنیم.

مطلب پیشنهادی کاراباما: علت نشت آب از پکیج و راه حل های رفع آن

روش دوم رسوب زدایی پکیج بدون باز کردن آن

در این روش نیازی به باز کردن مبدل پکیج نداریم. رسوب زدایی پکیج دیواری در این حالت به کمک پمپ و یا اصطلاحا دستگاه پاور فلاش صورت می گیرد. در پاور فلاش پکیج دستگاه و پمپ به مدار متصل می شود، اما در اینجا ما تنها با مبدل پکیج سر و کار داریم.

پمپ اسید شویی یا دستگاه پاور فلاش جهت رسوب زدایی پکیج

در این روش پمپ را در داخل ظرف اسید قرار داده و از یک طرف به مبدل وصل می کنیم و طرف دیگر را نیز به داخل ظرف پمپ باز می گردانیم. بدین طریق اسیدشویی پکیج به کمک پمپاژ از داخل ظرف اسید صورت می گیرد و تمامی رسوبات و اجرام کنده شده و از بین می روند. زمان لازم برای کارکرد پمپ در این روش کوتاهتر و در حد 30 دقیقه است. پس از پایان این مرحله بهتر است ظرف پمپ را این بار با آب گرم پر کرده و اجازه دهید تا دستگاه برای چند دقیقه کار کند. اینکار سبب می شود تا تمامی رسوبات شکل گرفته در مبدل و لوله های آن خارج گردد.

مطلب پیشنهادی کاراباما: علت گرم نکردن پکیج ایران رادیاتور و بوتان و گرم نشدن آب آنها

نکته:

ممکن است با یک مرتبه عملیات در هر یک از روش های گفته شده جهت رسوب گیری پکیج دیواری، به خوبی رسوبات سفت و سخت شده از مبدل کنده نشوند. برای این منظور، تکرار مراحل پیشنهاد می شود که می تواند زمان کل رسوب زدایی پکیج در منزل را به 3 الی 4 ساعت افزایش دهد.

نحوه رسوب زدایی رادیاتور پکیج

ممکن است رسوبات موجود در پکیج دیواری که سبب افت عملکرد آن شده، در سیستم، یعنی در مدار لوله ها و رادیاتورها باشد. لذا نحوه رسوب زدایی رادیاتورها و مدار لوله ها را در این بخش آموزش خواهیم داد. برای اینکار ابتدا به سراغ پکیج دیواری رفته و پس از تخلیه آب آن از طریق شیر پرکن، شلنگ های رفت و برگشت رادیاتور را از پکیج باز کنید. همچنین شلنگ آب سرد ورودی به پکیج را نیز باز کنید.

اکنون می بایست شلنگ ورودی آب سرد به پکیج را به کمک رابط مغزی به شلنگ رفت رادیاتورها متصل نمایید و شلنگ برگشت از رادیاتورها را که از پکیج جدا نمودید، به داخل یک ظرف یا سینگ ظرفشویی هدایت کنید. با باز نمودن شیر آب سرد، آب با فشار در داخل مدار رادیاتورها حرکت نموده و از طریق شلنگ برگشتی از رادیاتورها آب کثیف که حاوی رسوبات و گل و لای است، به داخل سینک و یا ظرف خواهد ریخت. چندین بار اینکار را تکرار کنید تا زمانی که آب برگشتی از رادیاتورها کاملا شفاف باشد. بدین ترتیب رسوب زدایی رادیاتورها و لوله ها انجام شده و مسیر باز می شود.

مطلب پیشنهادی کاراباما: نحوه راه اندازی و روشن کردن پکیج بوتان و ایران رادیاتور

راهکارهای جلوگیری از رسوب گیری پکیج و رادیاتورها

بهتر است پیش از آنکه به رسوب زدایی پکیج و رسوب گیری رادیاتورها مجبور شوید، از بروز این مشکل تا حد امکان جلوگیری نمایید. برای اینکار می توانید با نصب فیلتر بر روی ورودی آب سرد پکیج، سختی آب را تا حد زیادی کاهش داده و از ورود ترکیبات و املاح سنگین در آب که ته نشین شده و موجب تشکیل رسوب می گردند، جلوگیری کنید. همچنین استفاده از محلول های ضد رسوب در ابتدای راه اندازی پکیج نیز ایده خوبیست. این ترکیبات در داخل سیستم جاگیری نموده و از تشکیل فیلم رسوبات جلوگیری می کنند.

اما هیچ چیز جای سرویس به موقع و منظم پکیج را نمی گیرد. مراقبت از دستگاه و رفع مشکلات جزئی پیش از آنکه به خرابی دستگاه بیانجامند و اطمینان از اینکه پکیج در بالاترین سطح بازدهی کار می کند، از طریق سرویس پکیج به وسیله افراد متخصص حاصل می شود.

در این مقاله از کاراباما به آموزش نحوه رسوب زدایی پکیج دیواری و مدار رادیاتورها پرداختیم. همانطور که پیشتر بیان کردیم، رسوب زدایی پکیج ایران رادیاتور با رسوب زدایی پکیج بوتان و یا ایساتیس یا آریستون هیچ تفاوتی ندارد. لذا این آموزش جامع و برای تمامی برندها قابل استفاده است. اما در صورتی که مهارت کافی و تسلط فنی برای جرم گیری پکیج را ندارید، حتما از خدمات تعمیرکاران ماهر و باتجربه همچون متخصصین کاراباما استفاده نمایید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
محمدرفيع حيدري

با سلام
احتراما جهت جلو گيري از ايجاد رسوب در لوله و اتصالات پكيج ديواري و شبكه آب فلزي ، پيشنهاد ميگردد از دستكاه ضد رسوب الكترونيكي توليد شده توسط شركت ايراني استفاده گردد. اين دستگاه حتي براي پاك كردن رسوبات ايجاد شده قبلي هم كاربرد دارد و هيچ گونه خورندگي و مشكلات زيست محيطي كه در روشهاي شستشوي شيميايي وجود دارد ، ايجاد نمي كند.

پاسخ دهید

صادق علیخانی

با سلام
بعد از روشن شدن پکیج در حالت زمستانه صدای اب یا هوا در پکیج شنیده میشه ولی انگار از خروجی هواگیری پکیج هوا خارج نمی شه مثل اینکه رسوب یا نمک گرفته باشه چطوری رسوب و نمکش را تخلیه کنم البته رادیاتورها هواگیری شدند فقط هوا در پکیج میمونه ممنون میشم کمک کنید سپاس

پاسخ دهید

  حیدر سهرابی

  سلام
  برای هواگیری پکیج مهره پلاستیکی بغل پمپ باید باز باشه اگه این مهره را کلا باز کنیم و همیشه باز باشه هوا خارج میشه و آب بیرون نمیاد چون شناور داره.

  پاسخ دهید

مهران نيكزاد

سلام
سيستم گرمايش وسرمايش ايران رادياتورL28FF و اسپيلت جنرال ميباشد.
درحال حاضر مشكلي كه سيستم منزل ما داره اينكه،سيستم در حالت تابستانه پرتاب باد خيلي ضعيفي دارد،علت آن چيست؟ و چگونه مشكل آن رفع ميشود؟

پاسخ دهید