اجزا و قطعات کولر گازی خودرو و نحوه کارکرد آن

کولر گازی ماشین و خودرو

اجزا کولرگازی خودرو

در این آموزش به شناخت قطعات و اجزا کولرگازی خودرو می‌پردازیم که لازم است هر راننده‌ای آشنایی مختصری با آن داشته باشد تا در مواقع ضروری بتواند آن  را از قطعات دیگر متمایز کند همچنین باید توجه داشت که عدم کارکرد یا نادرست کار کردن هر یک از این قطعات باعث بروز مشکل در سیستم شده و کار سیستم را با مشکل مواجه می‌کند کولرگازی خودرو

۱فن الکتریکی

وقتی‌که فن الکتریکی مورداستفاده قرار می‌گیرد، می‌توان آن را روی کندانسور و یا روی رادیاتور نصب کرد. اگر فن کندانسور جلوتر از رادیاتور ماشین نصب شده باشد، در این حالت فن به‌گونه‌ای نصب می‌شود که هوا را از بیرون مکیده و روی سطح کندانسور می‌‌دمد (وضعیت رانشی). در صورتی که فن کندانسور در پشت کندانسور و در مقابل موتور نصب شود، هوا را از روی سطح کندانسور مکیده و به سمت موتور می‌دمد

شرایط استفاده از فن الکتریکی نسبت به شرایط به‌کارگیری آن‌ها متفاوت است، در صورتی که یک سوئیچ فشار سه وضعیتی در سیستم وجود داشته باشد فن الکتریکی با افزایش و یا کاهش فشار قطع و وصل خواهد شد. در غیر این صورت فن به‌صورت دائم کار و همراه با استارت سیستم تهویه مطبوع وارد مدار می‌شود.

در بعضی حالات فن کندانسور توسط یک سوئیچ حرارتی (thermistor) کنترل می‌شود. بدین‌صورت که با فن موتور هم‌زمان روشن و خاموش می شود و درواقع تابعی از شرایط حرارتی موتور است

fan۲-اواپراتور

یکی دیگر از قطعات اصلی سیستم کولر اتومبیل اواپراتور است.
اواپراتور مجموعه‌ای از قطعات است که وظیفه ایجاد برودت و کاهش گرمای هوای کابین اتومبیل را بر عهده دارد. یکی دیگر از وظایف مهم این قطعه، جذب رطوبت از هوای داخل کابین می‌باشد.
جریان سریع هوای ایجاد شده توسط فن الکتریکی با عبور از سطح کویل اواپراتور، برودت ایجاد شده توسط کویل را از طریق کانال‌ها و دریچه‌های هدایت هوا به داخل کابین اتومبیل انتقال می‌دهد. عمل ایجاد برودت توسط کویل اواپراتور باعث تقطیر رطوبت هوای داخل کابین گشته و قطرات آب ایجاد شده از طریق لوله مخصوصی به خارج از کابین اتومبیل منتقل می‌گردد.
سیستم کولر اتومبیل دارای دو سوئیچ کنترلی است که یکی از آن‌ها زمانی که فشار گاز کم یا زیاد باشد، کمپرسور را از مدار خارج نموده و دیگری از ایجاد یخ در داخل محفظه اواپراتور جلوگیری می‌نماید. عدم کارکرد مناسب هریک از این دو سوئیچ می‌تواند باعث از کار افتادن کل سیستم گردد

5.

۳کمپرسور

کمپرسور دستگاه حرکت دهنده گاز مبرد در کولر اتومبیل می‌باشد. کمپرسور با گرداندن گاز در اجزاء سیستم درواقع شبیه به قلب مجموعه عمل می‌نماید. همچنین کمپرسور فشار و درنتیجه دمای گاز کم‌فشار خارج‌شده از اواپراتور را نیز افزایش می‌دهد.

کمپرسور گاز مبرد را از اواپراتور به داخل کندانسور و سپس به کپسول خشک کننده و مجدداً به داخل اواپراتور سوق می‌دهد.

کمپرسور

کمپرسورهایی که در سیستمهای کولر اتومبیل به کار برده می‌شوند، می‌بایست دارای خواصی از قبیل وزن و حجم متناسب باقدرت موتور باشند تا هنگام نصب به‌راحتی در محل موردنظر قابل جایگذاری بوده و بار اضافی بر موتور اتومبیل تحمیل ننمایند.

۴کندانسور (رادیاتور کولر)

کندانسور یکی از اجزائی است که وظیفه تبادل حرارت را بر عهده دارد.
کندانسور گرمای جذب شده توسط اواپراتور از گاز مبرد داخل سیستم را به هوای محیط خارج از کابین اتومبیل انتقال می‌دهد

اواپراتوز

۵رسیوردرایر

رسیوردرایر به‌عنوان منبع ذخیره گاز مبرد و جاذب رطوبت گاز عمل می‌نماید. معمولاً این قطعه دارای یک پرشرکنترل (مانوستات) ایمنی می‌باشد تا در مواقعی که فشار گاز از حد تعریف شده کمتر یا بیشتر شود، به‌طور خودکار جریان برق کمپرسور را قطع ‌نماید.
همچنین بر روی این قطعه، شیشه‌ای جهت رؤیت گاز وجود دارد. شیشه رؤیت به ما این امکان را می‌دهد تا بتوانیم گردش و میزان گاز موجود در سیستم را کنترل نماییم.

7

۶شیر انبساط

شیر انبساط تعیین کننده میزان صحیح گاز وارد شونده از کندانسور به داخل اواپراتور از طریق یک فیلتر است. همچنین این قطعه فشار مبرد را به‌طور ناگهانی کاهش می‌دهد. هنگامی ‌که کمپرسور شروع به کار می‌نماید، شیر انبساط بازشده و مبرد مایع با عبور از صافی مربوط به ورودی مایع پرفشار به گاز پر فشار تبدیل می‌گردد.

4

۷-سیم کشی

وظیفه انتقال فرمانهای اجزای مرتبط با مجموعه کولر خودرو و نیز برق رسانی به این اجزا بر عهده درخت سیم کولر میباشد لازم به ذکر است در خودرو های جدید معمولاً تمام فرمان‌ها توسط ECU و به‌وسیله درخت سیم اصلی خودرو انتقال داده می‌شوند.

2

۸کلید کنترل فشار (مانوستات)

کلید کنترل فشار که معمولاً آن را مانوستات (MANOSTAT) می‌نامند، دارای دو وظیفه مهم می‌باشد. اول محافظت از اجزاء سیستم در برابر خرابی‌های ناشی از تغییرات فشار و دوم کنترل تغییرات فشار کندانسور. این سوییچ به سه نوع اصلی تقسیم می‌شود:

الف ـ کلید کنترل فشار پایین

ب ـ کلید کنترل فشار بالا

پ ـ کلید کنترل فشار سه مرحله

الف – این کلید معمولاً روی رسیورـ درایر و در قسمت بالایی آن که اتصالات ورودی و خروجی قرار دارند نصب شده و مجهز به دو ترمینال است که از یک طرف به کلاچ برقی و از طرف دیگر به ترموستات وصل می‌شود.

نحوه کارکرد کلید فشار پایین بسیار ساده است. در داخل این کلید یک سیلندر یا یک دیافراگم قرار دارد که در صورت حس کردن فشاری کمتر از مقدار تنظیم‌شده، مدار الکتریکی را قطع می‌کند. باید توجه داشت که در صورت کاهش فشار براثر وجود نشت در سیستم، کمپرسور توسط این کنترل از مدار خارج می‌شود تا از بروز آسیب‌های احتمالی جلوگیری به عمل آید.

کلید فشاری که به این صورت عمل می‌کند، عموماً از نوع معمولاً بسته (normally closed) می‌باشد.

ب – این کلید در اغلب مواقع روی رسیورـ درایر نصب می‌شود و دقیقاً عکس کلید فشار پایین عمل می‌کند. اما همانند کلید فشار پایین در مدار الکتریکی قرار می‌گیرد. در حقیقت کلید فشار بالا، مدار الکتریکی مرتبط با خود را در صورتی که فشار اعمال شده روی سیلندر و یا دیافراگم آن، بیشتر از مقدار تنظیم‌شده روی فنر (معمولاً ۲۷ bar تا ۳۲ bar) باشد قطع می‌کند. بدین ترتیب اگر فشار سیستم افزایش پیدا کند کارکرد کمپرسور متوقف شده و از صدمه دیدن کمپرسور و یا ترکیدن شلنگ‌ها و یا سایر اجزاء جلوگیری به عمل می‌آید. کلید کنترل فشار بالا نیز از نوع معمولاً بسته (normally closed) می‌باشد.

پ – در خودروهایی که در آن‌ها از فن الکتریکی برای خنک کردن موتور استفاده می‌شد و یا در حالت‌هایی که جریان هوای عبوری از کندانسور زیاد است از این کلید فشار استفاده می‌کنند.

این نوع کلید فشار نیز بر روی مسیر ولوله گاز فشار بالا نصب می‌شود و به همان صورت که قبلاً گفته شد عمل می‌کند و دارای چهار ترمینال برقی می‌باشند.

وظایف یک کلید فشار سه وضعیتی عبارت است از:

ـ کنترل فشار پایین

ـ کنترل فشار بالا

ـ کنترل کارکرد فن الکتریکی کندانسور

عملکرد دو مورد اول به همان صورت می‌باشد.

سومین خصوصیت این کلید باعث می‌شود که فن کندانسور تنها در مواقع نیاز و زمانی که شرایط سیستم ایجاب می‌کند وارد مدار شود. کنترل فن الکتریکی توسط دو سطح فشار تنظیم‌شده انجام می‌شود. زمانی که فشار رانش به سطحی بالاتر از فشار ماکزیمم رسید فن الکتریکی وارد مدار شده و یا فن در دور دوم شروع به کار می‌کند (در صورتی که فن دو دور باشد) و پس از آنکه فشار از به مقدار تنظیم شده رسید، فن کندانسور از مدار خارج می‌شود. کارکرد پیوسته فن الکتریکی سبب افزایش توان مصرفی، صدا و کاهش طول عمر فن می‌شود. مقادیر تنظیم شده روی کلید فشار سه‌حالته که بستگی به وظیفه این قطعه دارد به ترتیب عبارت است از:

ـ کلید فشار پایین در فشار ۲٫۵ bar مدار کلاچ کمپرسور را قطع می‌کند.

ـ کلید فشار بالا در فشار ۲۷ bar تا ۳۲ bar مدار کلاچ کمپرسور را قطع می‌کند.

ـ فن الکتریکی کندانسور حدوداً در فشار ۱۶ bar وارد مدار شده و در ۱۲ bar از مدار خارج می‌شود.

6

۹-شلنگ

شلنگ ها در سیستم تهویه مطبوع خودرو وظیفه ایجاد ارتباط بین اجزاء مختلف سیستم را بر عهده دارد. به‌گونه‌ای که اجزاء سیستم بتوانند در تمام شرایط کاری، به‌خوبی انجام‌وظیفه کنند.

این شلنگ ها به دلیل شرایط کاری خاص بایستی مطابق با استانداردهای بین‌المللی نظیر SAE (انجمن خودروسازان امریکا) ساخته می‌شوند.

ـ لایه داخلی شلنگ که از نفوذ مبرد جلوگیری می‌کند و ثبات فیزیکی و شیمیایی بسیار خوبی در دامنه -۳۰°C تا ۱۲۰°C دارد.

ـ قسمت میانی شلنگ که از یک سری الیاف بافته‌شده منسوج تشکیل‌شده است تا باعث افزایش مقاومت شلنگ در فشار‌هایی بالاتر از ۱۷۵ atm شود.

ـ لایه بیرونی که از موادی با مقاومت بالا در برابر عدم نفوذ رطوبت ساخته‌شده است.

اتصالاتی که در اجزاء مختلف شلنگ ها بکار می‌روند متناسب با نحو اتصالات اجزای شلنگ به سایر قطعات سیستم کولر خودرو، انتخاب می‌شوند.

که بر همین اصل مهم‌ترین انواع آن، فیتینگهای اتصال سریع (QUICK CONNECTION) و فیتینگهای اورینگ دار (o-ring fitting)‌ می‌باشند.

این اصل مهم را همواره باید در نظر گرفت که اتصالات می‌بایست به‌راحتی و به‌سرعت قابل وصل باشند و در عین حال آب بندی خود را در تمام شرایط کاری حفظ کنند.

8

۱۰-سوئیچ A/C

این قطعه در سیستم کولر خودرو وظیفه خاموش و روشن نمودن کولر را بر عهده دارد که با شکل‌های متفاوت در خودروهای مختلف وجود دارد معمولاً یک LED وظیفه نمایش حالت روشن یا خاموش این سوئیچ را نمایش می‌دهد لازم به ذکر است در بعضی از خودروهای روز دنیا این قطعه حذف گردیده و سیستم تهویه همراه با روشن نمودن خودرو به حالت فعال درمی‌آید و فقط دما بایستی تنظیم گردد.

3

۱۱-گاز کولر

خواص گاز R134 کولر استاندارد به شرح زیر است:

دما و فشار بحرانی مبرد، بالاتر از دما و فشار کاری سیستم

دمای انجماد پایین‌تر از نقطه انجماد کاری سیستم
گاز نباید اشتعال‌زا باشد، قابل‌انفجار نباشد و سمی نیز نباشد
زیست محیطی، مضر نبودن برای لایه ازون
زیست محیطی، پتانسیل گلخانه‌ای

گاز کولر ماشین

سوال بپرسید2

تعداد کل نظرات: 165

 • Avatar
  Seddegh

  عالی

 • Avatar
  علیرضا

  سلام
  آقا جون ببخشید پوستم کنده شد اینقد پول دادم واسه تعمیر کولر علتش اینه که
  کولر روشن میشه بعد چند دقیقه سیمها به حدی داغ میشه که روکشش آب میشه بعد دیکه خنک نمیکنه
  کمپرسور رو عوض کردم ،گاز زدم، آفتامات سر راهش گذاشتن سیم کشی عوض شده، یه کلید بجا دکمه acگذاشتن و …
  همون درد رو داره پدرم درومد

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   یکی از اصلی ترین کارهای یک تعمیرکار و یک پزشک معایته دقیق سیستم یا مریض و عیب یابی و پیدا کردن مشکل است وگرنه تعویض کمرسور کاره پیچیده ای نیست با توجه به عدم اطلاع کافی از وضعیت سیستم شما به شما توصیه میکنم حتما با یک تعمیرکار کولر گازی متعهد و متخصص مشورت کنید و از پرداخت هرینه اضافی خودداری کیند

  • Avatar
   حامد

   دینام زیاد شارژ,میکنه برادر

  • Avatar
   رضا

   برق کولر شما از دینام وصل شده ولتاژی که دینام تولید میکنه بیشتر از ۱۲ولت هس شما باید برق کولر و مستقیم از باطری بگیرید

  • Avatar
   شاهرخ واحدى

   مشکل شما مقاومت کلاچ کولر هست به احتمال زیاد کلاچ کولر شما نیم سوز شده و جریان زیادى میکشد شما مىتوانید سیم پیچ کلاچ کولر را اهم چک کنید و در صورت عدم تطابق مقاومت آن با رنج استاندارد نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

 • Avatar
  علي كيا

  سلام
  کمپرسور کولر ماشین من که تازه خریدم کمی نشتی روغن داره . میخواستم بدونم اولا این مسآله چقدر حساسه ؟ و ثانیا قابل تعمیره یا حتما باید عوض بشه؟

  با سپاس از شما

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   اولا نشتی در هر قسمت از سیکل سرمایش کولر گازی چه ماشین و چه خانگی کاملا مشکل ساز بوده و عملا بعد از مدتی کولر گازی شما هیچ باردهی نحواهد داشت ولی اینکه چه کسی تشخیص داده است که کمپرسور کولر گازی ماشین شما نشتی دارد باید برسی شود و درباره اینکه قابل تعمیر است یا خیر باید عرض کنم که باید با یک تعمیرکار متخصص مشورت کنید و از نزدیک کولر گازی خودرو را چک کند تا متوجه عیب و نحوه برطرف کردن آن شود

 • Avatar
  صادق

  سلام
  ممنون بابت سایت خوبتون. کمپرسور کولر ماشین من ن مکش داره ن فشار میسازه فشار هر دو طرف ثابته . (ماشینم دوو).در صورتی که کلاچ سالمه و کمپرسور هم تو مدار میاد میخواستم بدونم مشکل از خود کمپرسوره؟ یا از سوپاپ کمپرسور؟یا از جای دیگه؟لطفا راهنماییم کنید

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   خواهش میکنم
   دوست عزیز این که میفرمایید کمپرسور کولر گازی ماشین شما مکش دارد دقیقا منظور شما چیه ؟ با چه ابزار و چه نوع تست کردنی به این نتیجه رسیدید که کمپرسور مکش دارد و سالم است

   • Avatar
    صادق

    ن کمپرسور مکش ندارد و فشار هم نمیسازد.وقتی گیج رو روی لوله فشار قوی و لوله فشار ضعیف نصب میکنم فشار هر دو طرف ثابته در صورتی ک کمپرسور داره کار میکنه.

   • Avatar
    عسگر حیدری

    باسلام سوارماشین بنده بعدازروشن حدود۵دقیقه بادگرم میده درضمن ماشین پارسtu5می باشد.ممنون اگه راهنمایی کنید

  • Avatar
   amir ghoddosi

   ایراد کمپرسور شما از کچل شدن پستان کمپرسور یا گشاد شدن سیلندر هست در این مواقع بهتر است که کمپرسور رو عوض کنید
   .اما بعضی کپرسور ها که پراسدی مانند هست به علت گیر کردن سوپاپ کمپرسور هست

 • Avatar
  محمد مهدی قربانی

  سلام آیا با سیستم یخچال فریزر میتوان کولر گازی برای وانت پیکان ساخت؟
  ممنون لطفا اگه میشه راهنمایی کنید

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   تسلام
   این کار امکان پذیر است ولی نیازمند برسی و تحقیقات علمی زیادی است

   • Avatar
    امین ن

    سلام
    ماشین من ۲۰۶ تیپ ۵
    کولر ماشین من داخل شهر باد گرم و سرد میشه زمانی که کلاچ می‌گیرد ‌دور موتور میاد پایین اف میکنه وقتی حرکت می‌کنم باز سرد میشه

 • Avatar
  محمد مهدی

  یا بجای کمپرسور چیز دیگری هست که همان کار را انجام دهد؟

  تشکر فراوان

 • Avatar
  محمد رضا

  سلام ایا میشه سیستنم کولر پراید رو روی تاج وانت نصب کرد و برای ب حرکت در اوردن کمپرسور از یک دینام برقی استفاده کنیم ممنون

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   این کار اگر هم عملی باشد کاره مقرون به صرفه ای نیست

 • Avatar
  رمضانی

  با سلام
  دوستان من سمند تازه تحویل گرفتم وقتی کولر روشن میکنم و وقتی دور موتور پایین هسته به طور نامنظم یه صدایی شبیه زوزه از داخل داشبورد به گوش مدرسه و بعد از چند ثانیه قطع میشه ممنون میشم بابت اینکه مشکل از کجاست بهم بگید
  با تشکر

  • Avatar
   meAfshin76

   سلام
   احتمال خرابی درکمپرسور کولر گازی هست ولی تا زمانی که دستگاه در گارانتی شرکت است حتما با نمایندگی تعمیرات شرکت تماس بگیرید

  • Avatar
   حامد

   صدای جریان گازه مشکل نداره

 • Avatar
  محمد مفخم

  سلام من دکمه acرو میزنم کولر کار نمیکنه ینی کمپرسور شروع ب کار نمیکنه خودم با یه سیم از سوکت ورودیه برق کمپرسور گرفتم وصل کردم به مثبت باتری که چک کنم کمپرسور سالمه یا نه که خداروشکر سالم بود و کار کرد فیوز مربوط به کولرم چک کردم سالم بود حالا نمیفهمم مشکل از کجاست دکمه acچراغش کار میکنه و سالمه به نظر شما کجا خرابه چطور میشه درستش کرد که نبرم باتریساز در ضمن ماشین پرایده..ممنون میشم جواب بدین

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   با توجه به کارهایی که انجام شده امکان خرابی کلید یا سیم کشی وجود دارد که باید به صورت دقیق برسی شود

 • Avatar
  احسان

  سلام دوستان نشتی راچگونه بایدگرفت برای کولرگازی ماشین

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   یاید قبل از هر کاری نشتی را پیدا کنید و بسته به نوع نشتی راه های مختلفی را برای حل کردن این مشکل انتخاب کنید

 • Avatar
  mohammad

  ببخشید مسیر گاز را پس از خروج از کمپرسور تا ورود دوباره آن به کمپرسور در مسیر واقعی گاز توضیح دهید لطفا

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   منظور شما از در مسیر واقعی چیه ؟

 • Avatar
  مرتضی آ

  سلام ،من ماشینم پرایده، کولر که روشن میکنم کمپرسور بعد دو سه ثانیه میره تو سرویس و خنک هم میکنه، بعد پنج شش ثانیه از سرویس خارج میشه دیگه هم تو سرویس نمیاد،بردم پیش تعمیرکار رله عوض کرد درست شد تا چند دقیقه باز از سرویس خارج شد،فشنگیش چک کرد درست بود بعد دوتا سیمهای فشنگی لخت کرد بهم گره زد که باز اومد تو سرویس بعد از نو از سرویس خارج شد که درجه هاشو گذاشت گفت گاز نداره واسه همین کمپرسور نمیاد داخل سرویس اومد گازش کرد درست شد که پیش خودش مرتب کولر میگرفت و قطع و وصل میکرد درست بود همین که اومدم تو خیابون کولر گرفتم دو دقیقه هم جواب نداد از نو قطع شد،رفتم باز پیشش میگه باید دستگاه بزنم شاید مشکل از esu باشه،که دیگه خسته شدم گذاشتم واسه یکروز دیگه،کسی میدونه مشکلش چیه بگه لطفا

  • Avatar
   محمد تاپاک

   مطمینا گاز داغ وارد شیر انبساط میشه برای تست شلنگ آب رو روی کندانسور بگیرید فشار میاد پایین و سرمایش خیلی زیاد میشه طوری که یخ میزنه فاصله بین رادیات و کندانسور رو چک کنید اگر نه شستشو نیاز داره من معمولا کندانسور رو عوض میکنم به غیر از اینا اگر فن کندانسور روشن نشه همین اطفاق میافته یه مطلب با اجازه به ازای ۶۰۰ گرم ۱۳۴ ۲۰۰ گرم کم کنید و ۳۰ تا ۴۰ گرم ۴۱۰ اضافه کنید ماشین من الان کاملا ۴۱۰ ۲۰۰ گرم گاز خنکیش فوقو العاده است البته که نقطه جوش ۴۱۰ بالا تره ولی ۱ ساله اینجوری استفاده کردم طوری نشده

  • Avatar
   ارمین

   اسم و مدل ماشین نگفدین تو خونواده پژو جز ۲۰۶ و ااونایی ک تیوفایون
   مشکل از کمبود یا ازدیاد گاز هستش
   پرایدم همینطور…
   ولی قطعی این نیست
   از ایسیو هم میشع ولی ب احتمال کم.
   ک اکثرا تو ۲۰۶ شایع هست

 • Avatar
  امیر حسین

  سلام خسته نباشید میشه مسیر کامل گاز را در سیستم به صورت تصویری نمایش دهید با تشکر

  • Avatar
   کارشناس 2 : علوی

   سلام
   به رودی در اموزش به تشریح این مراحل خواهیم پرداخت

 • Avatar
  سعید

  با سلام
  کولر و که روشن میکنم کمپرسور فعال میشه و درست کار میکنه ولی یه سره کمپرسور درگیره و قطع نمیشه به نظر شما چه باید کرد

  • Avatar
   کارشناس 2 : علوی

   سلام
   منظور شما از یکسره کار میکنه و در گیره دقیقا چیه ؟ خوب اگر شما کولر گازی را در جای نامناسبی نصب کرده باشید مثلا یک کولر گازی ۱۲۰۰۰ را در یک سالن ۱۲۰ متری نصب کرده باشید قاعدتا شما به کولر گازی فرمان داده اید که تا زمانی که دمای این سالن را مثلا به ۱۸ درجه نرسانده ای نباید خاموش شوی و این عملا غیر ممکن است البته در این حالت کمپرسور به صورت دایم روشن خواهد ماند

 • Avatar
  فرزاد

  با سلام. ماشین تیبا دارم که وقتی کولر آن را روشن میکنم، در حالت حرکت احساس میکنم که کمپرسور زود خاموش و روشن میشود. میگویند باید ترموستات آن را تنظیم کنم اما نمیدانم در کجا قرار گرفته است. لطفا راهنمایی کنید. با سپاس فراوان.

  • Avatar
   کارشناس 2 : علوی

   سلام
   دوست گرامی شاید این خاموش و روشن شدن به دلیل رسیدن دما به دمای تنظیمی شماست حتما برسی کنید که قبل از خنک کردن کامل ماشین کولر گازی قطع میشود ؟

 • Avatar
  عدالت شکوری

  با سلام خسته نباشین.
  ماشین بنده پراید صبا هیتش اصلا سرمادهی نداره گازشو چک کردم اصلا گاز نداره.
  و زیر کمپرسور دو تا سوراخ خیلی کوچک نزدیک بهم وجود داره که از اونجا نشتی داره ایا این قایل حله یا باید کمپرسور عوص بشه.
  لطفا راهنمایی کنید.

  • Avatar
   کارشناس 2 : علوی

   سلام
   با توجه به این مشکل شما حتما باید به صورت حضوری به یک تعمیرکار متخصص اتومبیل مراجعه و نظر ایشان را در این باره جویا شوید

 • Avatar
  پيمان

  سلام ماشین من پراید صبا هستش اولش که ماشین سرده کولرو روشن میکنم خوب سرد میکنه اما بعد از حدود ٧ تا ١٠ دقیقه دیگ سرد تمیکنه و باد معمولی ازش میاد علتش چیه؟گازش کمه؟یا چیز دیگ ی است؟

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   امکان خرابی در ترموستات یا کم بودن گاز کولر گازی وجود دارد که باید برسی و تعمیر شود البته این دلایل مهم ترین دلایل است امکان وجود مشکلات دیگری هم هست که باید به صورت حضوری برسی شود

 • Avatar
  مجتبی پورحسینی

  سلام ببخشید منم مشکل یکی از دوستان رو دارم کمپرسور کولر پراید پاناسونیک خطیه پستوناش عملا سالمه ولی وقتی گیژ رو وصل میکنی فشار عقربه ثابته تغییر نمیکنه علتش از چی میتونه باشه.

 • Avatar
  سیامک

  سلام
  ماشین سمند مدل ۸۴ دارم. کولر ک روشن میکنم، مثلا یک ساعت در روز، بعد از دو سه روز یک لایه روغنی روی شیشه جلو پیدا میشه. چرب هست. اونجوری ک من خوندم، خرابی در قسمت اواپراتور هست. هر دو یا سه سال کولر رو گاز میزنم.

  مثلا آخرین باری ک گاز زدم سال ۹۲بود.پنج شش ماه در سال هم روزی یک ساعت روشنه. اما هنوز سرد میکنه و گاز کم نمیکنه. از همون موقع خرید ماشین این اشکال رو داشت. وقتی کولر خاموشه، اثری از اون لایه چربی نیست. بخاری رو هم هر سال همین موقع از مدار خارج میکنم (لوله هاش رو درمیارم و بهم وصل میکنم)

  تعمیرکار بردم. از هر ده نفر یک نفر میگه اشکال از اواپراتور هست و باید بری نو بخری برات عوض کنیم. حدود هشتصد هزار تومن گفتن هزینه داره. البته دو سال پیش گفتن ۵۰۰ تومن.

  خب این هزینه برام زیاده. سوال من این هست ک آیا این نشتی ک باعث چرب شدن و بخارآلود شدن شیشه جلو، برای سلامتی ضرر نداره؟ سمی نیست؟ این چرب شدن زیاد برام مهم نیست. فقط سمی نباشه هوای داخل برای تنفس.

  • Avatar
   حجت

   سلام سیامک، اگه رو داشبوردی داری داخل اتاق ماشین که در معرض تابش نور خورشید هستش ممکنه از اون باشه و اصلا ربطی به کولر نداشته باشه، من رو داشبوردی دارم و روی شیشه جلو یه لایه چرب میگیره از داخل اتاق،وقتی که رو داشبوردی رو برمیدارم هیچ چربی مشاهده نمیشه

 • Avatar
  امین

  سلام آیا پوشاندن لوله سرد کولر ماشین و عایق کردن آن فایده ای برای بالا بردن قدرت سرمایش دارد؟ اگر که دارد با چه چیزی باید این پوشش را ایجاد کرد؟

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   بله این کار برای بالا رفتن راندمان کولر گازی شما مفید است ولی باید دقت داشته باشید که اینکار به دلیل گرم شدن موتور اتومبیل کار خطرناکی است

 • Avatar
  مهدی حسن زاده

  با سلام و احترام مطلب من طولانی هستش ولی خواهش میکنم بخونین چون کلا من هرچی ماشین میگیرم دردای عجیب عریبی دارن و واقعا نیاز ب راهنمایی دارم ممنون
  ماشین من پراید هستش و بجز کمپرسور تمامی قطعات اون رو تعمیرکار تعویض کرد از کندانسور شروع کرد و از اواپراتور تشریف اوردن بیرون
  با تمام تعویض این قطعات حتی دو شیلنگ اصلی ایشون ۲۵۰ تا باد میزدن و بعد از یکساعت میومد روی ۲۰۰ اما هرچه کف صابون زدن پیدا نکردن تقریبا کلافه شدن ایشون
  بعد اومد پیچ درایر رو باز کرد و دوباره بست بقول خورس چک کرد ببینه درایرو برعکس نبسته بعد گفت درسته بعد ب من گفت فشار سیستم بیشتر از ۱۵۰ تا نیست شاید خیلی ریزه ۲۰۰ تا میزنم اگه کم نکرد شارژ میکنم
  ۲۰۰ تا باد زد بعد شیلنگ کمپرسور خودشو قطع کرد و بعد از یکساعت جازد تا چک کنه من اومدم شیر قبل از درجه رو باز کنم دستمو گرفت و گفت این باید بسته بمونه!!مطمئن نیستم ولی تو تستای قبلش بازس میکرد . همون روی ۲۰۰ موندخلاصه ۲۵۰ تا زد با این شرایط تکون نخورده بود و شارژ کرد ماشین سه چهار وز حتی درجا خوب سرد میکرد و تو همون دقیقه اول ترموستات میکرد ب مرور تقریبا بعد از ده روز متوجه شدم ماشین درجا جالب نیست باهاش تماس گرفتم گفت ب ماشین فشار اوردی کمپرسور سوپاپ کرده واسه اینکه بهش فشار نیاد ی خورده گازتو خالی کرده!!!حس میکنم با وجود۵۰۰هزار تومن خرج حس میکنم منو پیچونده
  عاجزانه خواهش میکنم کمکم کنین البته پیش یک تعمیرکار ارمنی ک کارش فقط کولر ماشین بود و مشخص بود بارشه داستانو تعریف کردم گفت باتریسازه باید اون شیرو باز میکرده و دغل کرده و تو روزای اول بهار اینکارو کردی کولرت از همین اول همین بوده ولی الان ک گرمه کولر نداری چون کمپرسورو دستگاه زد فشارش روی دورموتور درجا روی ۶۰ بود که گفت پایینه و وقتی گاز میداد میرفت بالا و گازو ول میکرد برمیگشت روی ۶۰ و میگفت نباید ب این سرعت عقربه برگرده و گفتن کمپرسورتون ایراد داره و باید تعویض شه
  بعد که دید لب و لوچم اویزون شد گفت باید گازتو خالی کنم و وکیوم کنم روعن مرعوب میریزم گاز با برند معتبر شارژ میکنم این تابستونو رد میکنی البته وقتی کمپرسورو تست کرد سری نمیدونم هوا بود چی بود شیرو باز کرد با کمپرسور روشن و فس فس از شیلنگ هوا بود خالی کرد بادهمین کار ی خورده کولرم بهتر شد ولی مثل رور اول ک شارژ کردم نشد البته احتمال نشتی از کاسه نمد کمپرسور رو هم دادن
  ممنون میشم نطر خودتونو بدین و هزینه تعمیر کولر من بدون‌تعویض کمپرسور و نشتیابی احتمالی ایشون حدود ۲۵۰۰۰۰ تومن گفتن باید در نظر بگیرم

 • Avatar
  سید جواد صالحی پور

  عالی

 • Avatar
  محمد محمدی

  بسیار خوب

 • Avatar
  مهدی حسن زاده

  سلام کسی نیس جواب منو بده اخه جالبه دوروز قبل از طرح سوال من کارشناسا پاسخ دادن نزدیک ده روزه سوال کردم
  راستی باری ک کمپرسور ضعیف شده ک دور درجا رویر۶۰ میمونه ک سالمش میگن باید ۳۰ باشه با کمپرسور سالم یک نیرو از موتور میگیره یا کمتر نیرو برای چرخش میخواد

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   باور کنید من از سوال شما چیزی متوجه نشدم لطفا تکرار کنید

 • Avatar
  ابراهیمی

  با سلام و تشکر
  کولر ماشین پراید کار نمی کرد به سرویس کننده مراجعه ،نشتی گرفته شد و گاز زده شد ولی سرما خروجی مناسب نبود و کمپسور دارای صدای بلندی بود ولی سرویس کننده انرا عادی فرض نمود بعد از مدتی کوتاه سر و صدا زیاد و چک ماشین روشن شد دوبار به تعمیرکار فوق مراجعه و گفت به تعمیر کار کمپسور مراجعه کن.بعد از روشن شدن مجدد از کمپسور دود بلند شد حالا نظرتون چیه این کمپسور ارزش تعمیر داره یا اصلا تعمیر میشه؟ یا دنبال خرید گمپسور نو باید باشم.لطفا راهنمایی فرمایید؟

 • Avatar
  فریبرز خشوعی

  سلام و عر ض ادب من یک ماشین رنو مدل داستر دارم که کمپرسور اون دایم ان و اف میشه.البته سیستم داستر همین جوری طراحی شده.و یک سنسور دما در ماشین روی ترموستات تعبیه شده.ان و اف شدن کمپرسور باعث میشه که کولر ماشین خنک کنددگی مطلوبی نداشته باشه.بنظرتون راه حلی براش وجود داره که ماشین خوب خنک بشه .البته بعضی از دوستان گاز زدن به ماشین که تاثیر چندانی نداشته .یکی از دوستان روی سنسور رو عایق کرده که کمپرسور یک سره کار میکنه و میگه کولر ماشین خیلی خنک شده. ایا این مسله برای کمپرسور ضرر داره؟راهی نیست که تو حالت عادی ماشین خنک شه ؟ممنون از راهنماییتون

 • Avatar
  سید محمود حاتمی

  با سلام و تشکراز مطالب اموزنده جنابعالی ماشین نیسان کولرش چند دقیقه کارمیکنه با سرمای مناسب و فشار گاز۶۰ بعداز ان ب یکباره فشار میرسه به ۲۰ سرماهم نداره لطفا بنده رو راهنمایی کنین

 • Avatar
  مهدی رجبی

  سلام من تازه کولر ماشین را گاز کردم حتی شلنگ برگشتی را هم عوض کردم ولی بعد از مدتی که کار میکند شروع میکند کمی هوای گرم بدهد مخصوصا بیرون از شهر علت اینکه بعضی مواقع هوای گرم میزند چیست

 • Avatar
  حمیدرضا چاقروند

  باسلام خودروبنده سمند می باشد زمانی که کولر را روشن می کنم دور تند فن راه نمی افتد ولی دور کند ره می افتد وبعداز اینکه دما بالا آمد دور تند شروع به کار می کند وزمانی که آمپر آب پایین می آید دوباره دور تند از کار افتاده ودور کند کار می کند ممنون میشم راهنمایی کنید تا عیبش رابدانم باتشکر از سایت خوبتان

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   گذراندن هوا با دور تند از روی کویل ها باعث خواهد شد که شما سرمای کمتری را احساس کنید

   • Avatar
    حمیدرضا چاقروند

    باعرض سلام اگر پاسخ بنده راداده اید منظورتان را متوجه نشدم همانطور که عرض کردم دورتند فن خنک کننده رادیاتور درابتدا کار نمی کند وبعدا به کار می افتد وبا پایین آمدن دما دوباره دورکند فعال میشود

 • Avatar
  ابراهیم احمدی

  نحوه عملکرد کمر سور کولر منظور صفحه مورب یا سو اش پلیت لطفا بگویید

 • Avatar
  ابراهیم احمدی

  نحوه عملکرد کمپ
  ر سور کولر منظور صفحه مورب یا سو اش پلیت لطفا بگویید

 • Avatar
  ابراهیم احمدی

  لطفا شماتیک نحوه عملکردتاثیر شیر Ecvبر صفحه مورب در کمپرسور کولر یا سو اش پلیت را بگویید

 • Avatar
  حمیدرضا چاقروند

  سلام کسی نتونست مشکل بنده را راهنمایی کنه باتشکر

 • Avatar
  خسروشاهی

  سلام
  ممنون از مطالب اموزنده
  چرا باد کولر از همه طرف خارج میشه
  از دریچه های بالا, پایین,وسط
  چه کار باید کنم

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   منظور شما از همه طرف چیه کمی واضح تر توضیح بفرمایید لطفا

 • Avatar
  غلامرضا

  سلام.لطفاراهنمایی کنین.چن روزپیش توراه سفر بعداز۳ساعت رانندگی ایستادم برای نیم ساعت بعدکه دوباره ماشینو استارت کردم وکولرو زدم حرکت کردم دیدم بادش گرمه.ایستادم کاپوتو باز کردم دیدم کمپرسور عمل نمیکنه البته بگم ماشین جک جی۵ صفره که کمپرسورش به صداافتاد وتونمایندگی تعویص شده.خلاصه رفتم سراغ رله جت فن.ناگهان جت فن روشن شد و کمپرسور هم درگیر شدمقداری تلق تلق کردوصدای تلق تلق با مقداری گاز دادن قطع شد. ولی بادش گرم بود دورموترو اوردم رو۳۰۰۰ که ناگهان سوپات تخلیه کمپرسور مقداری از گاز کولرو تخلیه کرد.هیچی حرکت کردیم یه۱۰۰کیلومتری تاشیراز بود.دوباره تو راه کولرو زدم دیدم داره خنک میکنه کم.تا رسیدیم شیراز تو ترافیک بادش گرم شد.خلاصه کلام اینکه.برگشتیم اصفهان ونمایندگی به اینصورت عمل کردیم.ابتدا گازوتخلیه کرد که کامل تخلیه نشد بهد کمپرسوروعوض کردن.خواستن بادستگاه تست کنن تا دوباره گاز بزنن مسیر مسدود بود.با درخواست من با فشار باد یکی یکی ابتدا لوله هارو باز کردن وتست کردن بهد اپراتورو با فشارباد تست کردن که روغنه زیادی از سوراخ دیگش بیرون زد که اونم باز بود بعد سراغ کندانسور رفتن وانم با فشار باد تست کردن که باد رد میشد ولی براده زیادی به بیرون پرتاب میشد.بعد که کلشو دوباره بستن ودستگاهو نصب کردن دوباره دستگاه ارور داد ومسیرو مسدود نشون داد.الانم اونا میگن کندانسور مسدوده ولی باباد باز بود.الان تقاضای قطعه کردن.تو روخدا راهنمایی کنین علت چیه
  ببخشید طولانی شد.باتشکر

 • Avatar
  اسماعیل

  با سلام خدمت کارشناس عزیز ماشینم پژو پارس tu5 مدل ۹۵ است که تصادف کرده و از جلو خورده الان که تعمیر کردم کولر رو وقتی که روشن میکنم حدود ۱۰ بار کل اتاق ماشین میلرزه و صدایی لرزش ماشین رو کامل میشه حس کرد میخواستم ببینم مربوط به کومپرسور ماشین میشه یا چیز دیگری مشکل داره خواهش میکنم جواب بدید
  با تشکر

  • Avatar
   امیر

   سلام من یه خودرو دوو سیلو دارم که امروز گازش کردم اما نمیدونم چرا باد گرم میزنه در ضمن کلاچ درگیر میشه

 • Avatar
  اسماعیل

  یه پژو tu5 مدل ۹۵ است که تصادف کرده و از جلو خورده الان که تعمیر کردم کولر رو وقتی که روشن میکنم حدود ۱۰ بار کل اتاق ماشین میلرزه و صدایی لرزش ماشین رو کامل میشه حس کرد میخواستم ببینم مربوط به کومپرسور ماشین میشه یا چیز دیگری مشکل داره خواهش میکنم جواب بدید

 • Avatar
  سامان

  سلام خودرو اردی ۱۶۰۰ دارم گاز کولرش رو امسال پرکردم ولی هنوز باد گرم میده و خنک نمیکنه چکارش کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • Avatar
  غلامرضا

  ممنون که جوابموندادین
  ولی الان کمپرسور وکندانسور ولوله هارو تعویض کردن وبقیه ماجرا ولی حالا کولر روشن میشه خنک میکنه ولی ناگهان کمپرسور قطع میکنه.نمایندگی میگه باید اواپراتور هم تعویض بشه شاید گرفتگی داره ودرخواست زدن تروخدا شماهم نظر کارشناسیتونو بدین.ماشین جک جی۵ دنده صفر که دوبار کمپرسورش تعویض شده واینبار کمپرسور ولوله ها وکندانسور ولی بازهم کمپرسور قطع میکنه.نظر شماهم اواپراتوره؟

 • Avatar
  رضا آزموده

  سلام
  مطالب شما در عین سادگی و و روان بودن ارزنده است
  سوالی که پیش میاید کیفیت گازهای ۱۳۴ موجود میباشد
  چه برند از گازها را پیشنهاد میکنید برای کولر خودرو سواری؟
  متشکرم

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   خواهنش میکنم
   دوست گرامی امکان نظر دهی دریاره یک برند گاز در بازار وجود ندارد برند های متفاوتی هستند که در بازار وجود دارد ولی در حالت کلی فرق بسیار زیادی از لحاظ کیفییت وجود ندارد و همگی تقریبا در یک سطح هستند

 • Avatar
  رضا شفیعی

  سلام خسته نباشید
  زمانی که کولر روشن میکنم گاز کولر یا فشار میزنه بیرون از سمت فن ها
  فن ها رو چک کردم سالم بودن علت چی میتونه باشه ؟؟

 • Avatar
  azoor

  سلام من خودروپرایدهشتاددارم که وقتی توی ترافیکم کولراصن خنکی نداره ولی وقتی ماشبن تپی سرعت معمولی چهاریاپنج تقریبابادش مطبوع میشه ولی کلی ازکلرماشین راضی نیستم ایاراهی داره که بتونم ازکلراستفاده مطلوب کنم

 • Avatar
  فرهاد سعدیان

  با سلام وتشکر از توضیحات کامل شما
  بنده یک خودرو جک اس ۵ اتومات دارم که گاهی اوقات وقتی که کولر میگیرم یک دفعه باد کولر داغ داغ میشه مثل اینکه بخاری روشن کردیم و یکبار که کولر رو روشن و خاموش بشه دوباره بادش سرد میشه
  متاسفانه نمایندگی هم دقیقا علتش رو متوجه نمیشه ویکبار پنل کولر روعوض کردن یعنی همون قسمتی که دکمه های کولر روی ان هست و یکبار هم موتور تعویض حالت دریچه ها رو عوض کردن ولی ایراد برطرف نشد
  لطفا شما من رو راهنمایی بفرمایید ممنون از لطف شما

 • Avatar
  غلامرضا

  سلام من هنوزمنتظرپاسخ شماهستم.لطفا منت بزارین

 • Avatar
  رضا خرسندی

  سلام .من کولر میگیرم دورتند فن ماشینم .هی قطع وصل میشه هرده ثانیه میگیره ول میکنه.ممنونم

 • Avatar
  زهره امیدی

  با سلام و احترام
  اینجانب دانشجو هستم و برای کار تحقیق خود به گاز کولر خودرو به اندازه ی یک کپسول یک لیتری نیازمندم.
  برایتان امکان دارد راهنمایی فرمایید که از کجا و با چه هزینه ای میتوانم تهیه کنم.
  سپاسگزاروقدردانم

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   از تمامی فروشگاه های لوازم یدکی تهویه مطبوع امکان خریداری دارید که قوطی های ۶۰۰ گرمی و ۱ کیلویی هم وجود دارد

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   از تمامی فروشگاه های لوازم یدکی تهویه مطبوع امکان خریداری دارید که قوطی های ۶۰۰ گرمی و ۱ کیلویی هم وجود دارد.

 • Avatar
  مهدی مکتبی

  سلام. من پارس سال دارم. مشکل اینه که وقتی کولر میزنم به مدت ۵ ثانیه کولر وارد سرویس میشه و بعد از ۵ ثانیه قطع میشه و این روند برای تقریبا ۱۰ بار تکرار میشه تا کمپرسور روشن بمونه و از اون به بعد کولر نرمال کار میکنه. لطفا راهنمایی کنید.

 • Avatar
  مصطفي

  عالی بود
  ممنون

 • Avatar
  Hamed nazari

  بسیار خوب
  Or very nice

 • Avatar
  مهدی جباريان

  سلام ممنون بابت مطلب کاملتون، کولر ماشین من از مقدار برودتش کم شده مخصوصا وقتی ماشین متوقف هست سرمای تولید شده خیلی کم میشه، کندانسور را شستشو دادم ولی چندان تاثیر نداشت، لازم به ذکر است ۹ سال از عمر ماشین من میگذرد و تا بحال کولر آن سرویس نشده، امکان داره گاز کولر کم شده باشه؟

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   بله امکان کم شدن گاز کولر ماشین شما وجود دارد که که باید برسی و اگر نیاز به شارژ هست شارژ گاز شود

 • Avatar
  مهدی سلیمی

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید.
  بعد از خاموش کردن ماشین از زیر ماشین آب چکه چکه میریزه و سرازیر میشه آیا طبیعیه؟
  دوم اینکه پرتاب باد از دریچه ها ضعیفه آیا علت خاصی داره؟

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   باید برسی کنید که این اب از کدام قسمت سرازیر میشود و پرتاب کم باد هم به فن مربوط است که باید برسی و از سالم بودن آن مطمن شوید

 • Avatar
  فرامرز

  با درود
  ممنون از مظالب آموزندتون
  بنده پارس TU5 دارم و مدتی هست که کولر در حین حرکت و یا در جا کار کردن(همراه با دل زدن شدید) باد گرم میده و کمپرسور از کار میوفته و تا گاز ندم و دور موتور بالا نیاد کار نمیکنه و مورد بعدی اینکه وقتی کولر میگیرم بعد از گاز دادن در حالت درجا و دور بالا یهو ماشین خاموش میشه ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.
  با سپاس

 • Avatar
  امین حسینی

  سلام وقت بخیر.
  بنده کولر اتومبیلم خنک نمیکرد که بردم برای تعمیر و عیب یابی دستگاه وصل کردن و گفتن فشار در هر دو طرف بالاست و با روشن کردن کولر و گذاشتن کمپرسور در مدار باز هم هیچ تغییری حاصل نمیشه و علت این مشکل رو خرابی کمپرسور تشخیص دادن ناچارا یک کمپرسور آکبند و فابریک خریدم و بعد از نصب و تست نشتی دوباره دستگاه وصل کردن و باز هم مشکل پابرجا بود و تعمیر کار مصر بود که کمپرسور خرابه میخواستم راهنمایی کنید که آیا امکان داره قطعه ی دیگری هم باعث وقوع همچین حالتی بشه . ممنون میشم جواب سوالم رو بفرمایید .خدانگهدار

 • Avatar
  احد فتوحی

  با سلام فن بخاری ۴۰۵ کار نمی کنه مقاومت فن عوض کردم فیوز ها سالم هستند مدل ۹۳ جدید

 • Avatar
  فرزاد ط

  سلام سوالم اینه : وقتی کولر خودرو رو روشن میکنم (تندر۹۰اتومات) صدای قیییییژژژژژژ از سیستم شنیده میشه که با گاز دادن و بالارفتن دور موتور این صدا هم زیاد میشه و با کم کردن گاز هم این صدا کم میشه توی نمایندگی به دلیل عدم توانایی تعمیرکاران ، ابتدا کمپرسور رو کلا عوض کردن باز هم صدا وجود داشت ، دفعه بعد سیستم فن رو کامل عوض کردن هنوز هم همونجوریه ، چه باید کرد؟

  • Avatar
   م ن

   سلام این صدای قیییژژژژژژ که فرمودید فکر میکنم از شل بودن تسمه دینام باشه یه چک کنید بد نیست

 • Avatar
  امیر توفیقی

  سلام کولر پراید را که می خواهم خاموش کنم با خاموش کردن دکمه ac , کولر قطع نمیشه و فرضا نیم ساعت بعد اگه دمنده را باز کنی باد سرد می یاد و فن دور تند هم یکسره روشن است و از چشمی مربوطه به عبور گاز هم نگاه کردم , گاز در جریان است و صرفا موقعی سیستم کولر قطع میشه که با سوویچ ماشین را خاموش کنم . لطفا راهنمایی بفرمایید در باره علت خرابی و راه حل اصلاح و اینکه اگه به همین وضعیت از کولر استفاده کنم آیا عواقبی دارد ؟ متشکرم

 • Avatar
  حامد

  هنگام روشن بودن کولر آب از سمت راننده به داخل ماشین میاد.ممنون علتشو بگید

  • Avatar
   حجت

   سلام، حامد جان ماشین من همین مشکلو داره، بعد کلی تحقیق فهمیدم شلنگ فاضلاب اواپراتور ماشین مسدود شده، کارش اینه که رطوبت داخل اتاق رو میگیره و انتقال میده زیر ماشین و خارج میکنه، اون شلنگ مسدود شده، اما نمیدونم چطوری درستش کنم و دقیقا کجا قرار گرفته، ماشین من سمنده، الان اینجا دنبال همونم که چطوری درستش کنم، اگه تونستی پیداش کنی بمن خبر بده، ممنون میشم، دوستان اگه کس دیگه هم اطلاع داره لطفا کمک کنه دمتون گرم

 • Avatar
  سجاد شريفي

  باسلام
  کولر ماشینم (تیبا صندوق دار ۹۶)از کار افتاده (بعد از یک یا دو ساعت کارد و خاموش کردن ماشین و مجدد روشن کردن متوجه شدم ازکار افتاده است)
  به تعمیرکارنشان دادم دوتا سیم زیر داشبورد سمت شاگرد رو به هم وصل کرد و مجدد روشن شد ولی گفت که ترموستات اواپراتور خراب شده .
  میخواستم بدونم تعویض ترموستات کارمشکلی هستش یا خودمم میتونم این کار رو انجام بدم؟
  اگر در خصوص تعویض ترموستات اواپراتور راهنمایی بفرمایید ممنون می شم.

 • Avatar
  پیام

  سلام خسته نباشین. ۴۰۵ مدل ۸۷دارم.ک الان مهر ۹۶ هست. کولر ک میزنم اوکی کار میکنه سرما عالی ولی بعضی وقتا ینی زمان مشخصی نداره یهو باد گرم میشه.ولی انگار کولر درگیره چون دور موتور پایین نمیاد و جفن فن های جلو هم کار میکنن. یهو دیدی بعد دو دیقه دوباره انگار کلاچ گرفت خنک شد یا رفت تا چندین دیقه. دکمه آ سی همک خاموش میکنم ک مثلا دوباره کولر فعال بشه ولی باز همچی درگیر میشه ولی باد یخ نیست فقط باد فنه. پیش کولر ساز باتری ساز تنظیم موتور بردم ندونستن مشکلش. لطفا لطفا راهنمایی کنین بندرعباسم هوا گرم کولر خراب بشه ینی ماشین انگار هیچ.

 • Avatar
  MWeb

  با تشکــــــــــــــــ از مقاله خوبتون ـــــــــــــــــــر… 🙂

 • Avatar
  شهاب شاهی

  چند روز پیش رفتم شمال وقتی کولر روشن بود دیدم اب میریزه کف ماشین . دلیلش چیه

  • Avatar
   حجت

   سلام، منم همین مشکلو دارم، شلنگ تخلیه رطوبت مسدود شده، بهش میگن لوله فاضلاب اواپراتور، اما نمیدونم جاش کجاست و چطور بازش کنم، اگه راهی پیدا کردی لطفا بهم خبر بده

 • Avatar
  وحید

  ممنون عالی

 • Avatar
  حامدلک

  سلام…وقتی کولر میگیرم خوب خنک میکنه ولی بعداز چند دقیقه باد گرم میزنه باعث میشه که کولرروخاموش کنم.بعدازچنددقیقه که روشن میکنم دوباره همین کار تکرارمیشه..ماشینم پرایدهست.ممنون

 • Avatar
  حامد

  سلام وقت بخیر
  لطفاً‌ بفرمایین تفاوت مدل در موتورهای کولر خودرو از یک مارک چیه؟ مثلا در خودرو ۴۰۵ موتور کولر ساندن مدل SD6V12 با مدل SD7H15 چه تفاوتی داره و آیا قابل جاگزینی به جای هم هست یا خیر؟

 • Avatar
  ماهان

  سلام کولر لیفان ۸۲۰ در طول زمستون ازش استفاده نشده الان که روشن کردم هیچ سرمایی بیرون نمیده به نمایندگی مراجعه کردم میگن باید کمپرسور کولر – اواپراتو -کندانسور و لوله خروجی اواپراتور تعویض بشه البته ماشین گارانتیه اما نکته اینجاست که تعمیرکارای نمایندگی تخصصی در تشخیص عیب ندارن و ترجیح میدن که همه چیز رو تعویض کنن و البته اواپراتورش هم نیست باید سفارش بدن از چین بیاد.
  سوالم اینه که احتمال نداره که گازش خالی شده باشه؟؟

 • Avatar
  سینا کاظمی

  سلام داستر دارم ولی در حین حرکت وقتی کولر روشن هست پدال گاز را که رها میکنم باد گرم میزنه لطفا اگر میدونید ایراد چی هست بگید در ضمن گاز هم عوض کردم

 • Avatar
  ع-خ

  سلام
  سانتافه ۲۰۱۴ دارم بعد از یکساعت کار کردن یهو کولر باد نداره اگه چند دقیقه کولر خامو ش کنم دوباره یه مدتی کار میکنه بعد باد نداره لطفا راهنمایی کنید.

  • Avatar
   حجت

   سلام، فکر می‌کنم مشکل از رله فن داخل اتاق یا سوکت باشه که وقتی گرم میشه برق قطع میشه ویا جاش برای پایه های رله گشاد شده،مشکل من مشابه بود و مشکل از اینا بود،

 • Avatar
  بشیر

  با سلام خدمت کارشناس محترم
  یک پارس ELX 83 دارم از وقتی این ماشین رو گرفتم کولرش منو اذیت میکنه طوریه وقتی دکمه A/Cرو میزنم کولر وصل میشه وخب سرد میکنه به محض قطع شدن کمپرسور که دوباره باید عمل کنه وصل بشه وکمپرسور بیاد توی مدار عمل نمیکنه وهوای گرم میاد تو کابین و اصلا کمپرسور نمیاد تو مدار بعضی وقتها بعد ازمدتی شانسی کمپرسور میاد تو مدار پیش تعمیرکار کار بردم گفت باید فشنگی اب که یه جورایی مربوط میشه به ECUباید تعویض گردد بخاطر اینکه دستور از ECUهم میگیره به همون خاطره کمپرسور وصل نمیشه چون ناگفته نماند بعضی وقتها چرا اب پشت امپر هم روشن میشد خلا صه این کار هم کردم ولی خب نشد رله مربوط به کولر هم که بود میکشید بیرون و جامیزد کمپرسور وصل میکرد در اخر هم گفت چون ماشین مدل پاینه دسته سیم جلوی موتور زیادی کار کرده واطلاع رسانی خبی بین کمپرسور وقطعات مرتبط کولر با ECUنداره وباید تعویض گردد
  ممنون میشم از کارشناس محترم که در این خصوص راهنمایی و کمکم کنن تا این مشکل رو برطرف کنم
  باتشکر

 • Avatar
  حکیم کمالی

  من یک پراید دارم روزها در هوای گرم جنوب کولر اصلا سرد نمیکنه یعنی رو کولر نمیگیره ولی سر صبح و شبها طوری سرد میکنه یخ های منجمد را خورد خورد بیرون میزنه. ترموستات قطع وصل نمیکنه علت چیست ممنون از سایت تون

 • Avatar
  محمد افتخاری

  سلام خسته نباشید یه سوال داشتم ماشینم ۲۰۶تیپ ۲ مدل۸۳ هست وقتی کولر میگیرم نحوه عمل کرد فن ماشین باید چطوری باشه برا من الان این طوری هست دکمه a/cمیزنم فن کند ماشین ۲۰ ثاینه بعد وارد مدار میشه کار میکنه بعد ۱دقیقه قطع همین طوری ادامه میده وقتی هوا سرد بود امتحان کردم اگه هوا گرم باشه مدوام کار میکنه این کار کرد طبیعه یا نه ممنون میشم جواب بدید ممنون از سایت خوبتون

 • Avatar
  ﺭاﻣﻴﻦ ﻣﺤﻤﺪﻱ

  ﺑﺎﻋﺮﺽ ﺳﻼﻡ ﻭﺧﺴﺘﻪ ﻧﺒﺎﺷﻴﺪ ﺑﺎﺑﺖ ﺳﺎﻳﺖ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﭘﺮﺑﺎﺭﺗﻮﻥ و ﺁﺭﺯﻭﻱ ﻣﻮﻓﻘﻴﺖ ﺑﺮاﻱ ﺷﻤﺎ.ﺑﻨﺪﻩ ﭘﺮاﻳﺪﻱ ﺩاﺭﻡ ﻛﻪ ﻛﻮﻟﺮﺵ اﺯ ﻧﻆﺮ ﺳﺮﻣﺎ ﺧﻮﺑﻪ ﻭﻟﻲ ﻳﻪ ﺑﻮﻱ ﻧﺎﻣﻂﺒﻮﻋﻲ اﺯﺵ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﻴﺸﻪ ﻛﻪ ﻗﺎﺑﻞ ﺗﺤﻤﻞ ﻧﻴﺴﺖ.ﭘﻴﺶ ﺗﻌﻤﻴﺮﻛﺎﺭ ﮔﺎﺯ ﺯﺩﻣﺶ ﻭﺟﺮﻳﺎﻥ ﺭﻭ ﺑﻬﺶ ﮔﻔﺘﻢ ﻭﻟﻲ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﻫﻤﻮﻥ ﺑﻮ اﺯﺵ ﻣﻴﺎﺩ.ﻧﻆﺮﺷﻤﺎ ﭼﻲ ﻫﺴﺖ? ﺩﺭﺿﻤﻦ ﺩﺭﺁﺧﺮ ﮔﻔﺖ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭﺵ ﻫﻢ ﺑﺎﻳﺪ ﻋﻮﺽ ﺑﺸﻪ!

 • Avatar
  هادی ذاکرین

  سلام من یه تویونا کرونا دارم که کولر نداره اگر بخوام روش کولر بذارم هزینم چقدر میشه؟

 • Avatar
  خسرو محمدپور

  سلام میشه یه فیلم آموزشی از بازکردن کندانسور پراید بذارید ؟ قدرت باد دهی فن اومده پایین فک کنم کثیف شده .
  ممنونم از سایت خوبتون

 • Avatar
  سعيد محرابي

  سلام متاسفانه نمیدانم چه جوری به بعضی از تعمیر کارهای کولر ماشین مجوز میدهند بنده کمپرسور کولرم ۶سال بخوبی کار میکرد بعد از این مدت احساس کردم خوب سرد نمیکنه بردم پیش یک کولر ساز بدون توجه به نوع کمپرسور وروغن وگاز ان شارژش کرد فرداش کمپرسور کولرم به گیر پاژ افتاد وهزینه سنگینی به من تحمیل کرد دوباره کمپرسور عوض کردم بردم شارژش کرد یک ساعت بعد گیرپاژ کرد تعمیر کار گفت ایراد از کمپرسوره وچون مسیر کولرت روغن سیاه کرده باید کلا همه مدار کولرت وتجهیزاتش رو عوض کنی وگرنه بیفایده است پدرم درومد وداشتم ناامید میشدم تا اینکه دوباره یه کمپرسور استوک سالم خریدم وتو اینترنت مشخصاتشو زدم نوع گاز وروغنشو برام مشخص کرد بردم به تعمیرکار چی کولر گفتم از همین نوع که خودم میگم روغن تو کمپرسور بریز وگازی هم که خودم میگم بریز همون کاررو کرد وخوشبختانه کولرم بسار عالی شروع به کار کرد وهیچ مشکلی نداره وخوب هم سرد میکنه در واقع خودم ایراد کاررو فهمیدم نه کولر ساز من نمیدونم چرا اینقدر غیر اصولی والکی کار میکنند وهزینه برای مردم میتراشند

 • Avatar
  عماد

  سلام ماشین ۴۰۵دلرم وقتی بخاری ماشین روشن میکنم دکمه ac روشن میشه مشکل از چیه؟!؟

 • Avatar
  علی بخشی

  سلام روزتون بخیر

  ماشین رانا دارم وقتی کولر ماشین رو روشن میکنم اول یه مقدار خنک میکنه ولی دماش خیلی پایین نمیره که بخاد کامل خنک کنه ولی وقتی که کولر روشنه کلید ورود هوای سرد یا گرم رو بخاری میزارم و درحالتی که کولر روشنه بخاری رو روشن میکنم چند ثانیه روی بخاری میمونه وقتی باز میارم روی هوای سرد سرمای کولر بیشتر میشه انگار که توو اون چند ثانیه یه چیزی یخ میزنه و خنک تر میکنه بنظرتون ایراد از چیه ؟

 • Avatar
  مقیمی

  سلام
  من پراید دارم کولرم تا همین چند وقت پیش سر حال و خوب بود ولی چند وقتیه تا روشن ش می کنم ۱ تا ۵ دقیقه خوب خنک می کنه بعدش از مدار خارج میشه و کولر صدای تق تق (مثل ضربه زدن دو تا فلز به هم) می ده و دوباره کولر میاد تو مدار و اون صدا هم معمولا با گاز دادن از بین میره.
  پیش تعمیرکار هم بردم فقط هی گاز شارژ کرده گاز ایرانی چینی و … ولی خب معلومه که فایده نداشته.

  الان مشکلم تعمیراتیه یا باید کل سیستم رو تعویض کنم (منظورم اینه که ارزش تعمیر داره؟)
  تعمیرکار ماهر و کار بلد و منصف پیدا نکردم در این زمینه، شما پیشنهادی دارید برای این قضیه؟

 • Avatar
  مختار علوی

  سلام وقت بخیر،،پژو ۴۰۵ مدل ۹۴ داریم وقتی کولر روشن میکنی تا ۱۰ دقیقه اینها باد خنک میده بعد از اون گرم میشه ،،گازشم پر پره
  تازه هم سرسیلندر تعمیر کردم(اگر مربوط باشه)
  ایرادش از چیه

 • Avatar
  اصلانی

  سلام
  من پراید ۸۴ انژکتور دارم
  ۲۰ روزی میشه که وقتی موتور درجا کار میکنه و کولر هم گرفتم دمای آب روی خط یک بالاتر نمیره و عالی کار میکنه. اما وقتی در حین حرکت با کولر روشن سرعت بالای ۸۰ کیلومتر آمپر ماشین آروم آروم میاد تا نزدیک نقطه جوش یعنی قرمز
  رادیاتور نو
  آب کم نمیکنه
  ترموستات ۷۱
  فشنگی جلو موشی نو
  در حالت عادی بدون کولر عالی اما با کولر در حین حرکت میره بالا مخصوصا سربالایی عادی
  و بعضا تو کفی هم همینطوره
  پیش چندتا مکانیک بردم گفتن اصلا مشکلی نیست
  پیش باطریساز و تعمیرات کولر هم بردم
  حتی کندانسور هم تو کارواش تمیز کرده
  دیگه نمیدونم چشه
  هیشکی سر در نمیاره
  حتی شک کردم مشکل سرسیلندر باشه که گفتن عالیه ولی موندم چشه

  • Avatar
   رضا کریمی

   علطش مصرف سوختته وقتی کولر ماشینتو روشن میکنی خود به خود از Ecu دستور میگیره و سوختتون از طریق انژکتور ها بیشر میکنه و اگه سوخت بیشتری وارد موتور بشه دمای موتر بالا میره من مشکل ماشینتونو گفتم راه حلشو خودتون پیدا کنید

 • Avatar
  آرش

  سلام خسته نباشید من وقتی کولر رو روشن میکنم کمپرسور کار نمیکنه خنک هم میشه ولی بعد چند دقیقه هرچی دکمهac رو میزنم کمپرسور خاموش نمیشه باید حتما ماشین رو خاموش کنم تا کمپرسور از مدار جدا شه ،بنظر شما مشکل از چیه فیوز و رله هم سالم هستن

  • Avatar
   hosain55

   مشکلت برقیه یا از کامپیوتر

 • Avatar
  میثم مولائی

  سلام ماشین ۴۰۵ دارم بعداز نیم ساعت که کولر کارمیکنه یهویی قطع میکنه ودیگه باد نمیزنه انگار خفه میکنه بعد که کولر رو خاموش و دوباره روشن میکنم درست میشه مشکلش چیه ؟

 • Avatar
  کیا

  بادرود به شما
  آناتومی خوبی از کولر خودرو بود

 • Avatar
  پراید ایمن سالار جاده ها«شوخی کردم»

  سلام دوست عزیزم من کمپرسور کولر پراید باز کردم میخوام کلاچشو باز کنم درنمیاد پیچش بازه هر کار میگنم کلاچ درنمیاد چه کنم برادر؟؟؟؟

 • Avatar
  امیر نصرالهی

  با سلام اقا من اومدم مهندس بازی در بیارم پیچهای تنظیمات اواپراتور رو انگولک کردم الان هم شیلنگم یخ میزنه هم اتومات نمیکنه یه کله روشن میمونه الان باید چطوری باید تنظیمش کنم

 • Avatar
  شهاب گریلی

  سلام
  یه ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۵ دارم سرمای کولر خیلی خوبه فقط موردی که هست تقریبا هر یه ربع یا بار یه ۱۰ ثانیه باد گرم میزنه و دوباره خنک میزنه به تعمیر کار نشون دادم گفت دیاگ زدی از برنامه خارج شده برو ایران خودرو بگو برنامه خودشو بزنه رفتم ایران خودرو میگه سیستم کار کولر ۲۰۶ همینه و اوکی هست .
  نطر شما چیه

 • Avatar
  صدر

  بسیار خوب توضیح داده بودید سپاس

 • Avatar
  ح.آزاد

  باسلام،
  آیا همونطور که یکی از کاربران فرمودن،به ازاء مقداری گاز۱۳۴،مقداری گاز۴۱۰، تزریق کرده و سرمادهی بهترشده، آیا اساتید یا کاربران،نظرات و تجاربی دراین زمینه دارن که راهنمایی کنن؟
  ممنون

  • Avatar
   hosain55

   سلام نه کار خوبی نیست/گاز میکس باعث از بین رفتن سیستم مخصوصا کمپرسور میشه

 • Avatar
  آرمین

  سلام
  سیستمی وجود داره که کولر پژو پارس رو از موتور جدا کنیم ، منظورم کمپرسور برقی بگذاریم ، کولر تمام جون ماشین رو میگیره و در سربالایی آمپر میره بالا و واشر سرسیلندر میسوزونه ، واقعا راهی نیست ؟ شایدم ابداع شده من خبر ندارم

 • Avatar
  حسین ترابی

  سلام.
  آیا برای اقلیمهای مختلف کولر خودرو تفاوت دارد ?
  اتومبیل من رنو داستر است در هوای گرم یا کارکرد طولانی باد گرم میزند میگویند کمپرسور ان اروپایی است باید تعویض شود شرکت مربوطه طفره میرود لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • Avatar
   hosain55

   سلام به کیفیت گاز کولر بستگی داره

 • Avatar
  عبداله غلام پور

  با سلام کولر ماشین من خوب خنک نمی کند. گاز آن با دستگاه چک شده و فن آن نیز خوب کار می کند. گاز در قسمت جلو درون لوله ها هم سرد هست. اما داخل خودرو خنک نیست. لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر

 • Avatar
  فرشاد مخلص

  باسلام مزدا ۳دارم کولرش کار نمیکرد مکانیک بوبین روعوض کرد کلاچ روهم همیتطور بعد از چنددقیقه کارازکارافتاد میگه مسیر جرم داره باید شسته بشه این ایراد تمام مزدا ۳ هاست یه۹ چیزی حدود ۳میلیون هزینه برات برمیداره

  • Avatar
   hosain55

   باید تست بشه شاید کمپرسور از کار افتاده یا شیر

 • Avatar
  حمید رضا جمشیدی

  سلام
  آیا برای تعویض بوبین یا همان مگنت کولر نیاز به تخلیه گاز کولر هست؟ توضیحا خودرو توسان میباشد

 • Avatar
  ساسان

  سلام به همه.یه sdمدل ۹۶ برج ۸ دارم.ساکن اصفهان.مشکل اینه که وقتی مسافرت میرم مثلا میام تا تهران به اونجاها که میرسم کولر ماشین یه دفعه از کار میافته میره روی فن تا ماشینو ۳یا۴ ساعت خاموش نکنی درست نمیشه یعنی ماشین باید خنک بشه.۴تا نمایندگی رفتم نفهمیدن چون تو حالت عادی یا توی ترافیک شهر مشکلی نیست واسه همین نمایندگی میرم میگن اشکالی نداره همون موقع که ایراد داره باید بیاری ببینیم اکثرت هم میگن از سنسور دما وفشار گاز کولره چون توی هوای خیلی گرم کاشان : قم یا تهران این مشکل پیش میاد به ۰۹۶۴۴ نمایندگی ایرنخودرو زنگ زدم اونم احتمال همینو میداد چون تو حالت عادی مشکلی نداره نمیشه رفع عیب کرد منم وسطه اتوبان حین مسافرت که نمیتونم دنبال نماینگی بگردم گفتم یکی از شماها با این مشکل مواجه شده باشین کمکم بکنین البته یه سرس میگفتن از ecu هست که توی هوای گرم فشار گاز کولر که بالا میره فن ماشین نمیتونه گاز رو خنک کنه برای اینکه به موتور فشار نیاد کولر رو از کار میندازه که اینم ایراد از esu هست که فرمان اشتباه میده راهنمایی بکنین ممنون میشم

  • Avatar
   hosain55

   فشار گازت میره بالا- اول از کیفیت گاز مطمن بشو / فن هاتم باید دور بالاش کار کنه وقتی امپر میره بالا

 • Avatar
  علی کیان

  سلام
  من می‌خوام کولر پراید کاملا برقی بشه یعنی قدرت موتور از روی کمپرسور برای چرخشش برداشته بشه

 • Avatar
  سهیل

  سلام
  من یه طرحی دارم ( نمونه آزمایشی ساخته شده) که کولر خودرو رو برقی میکنه و نیازی به گاز نداره .هم میتونه بخاری باشه و هم اینکه کولر …
  درصورت نیاز ایمیل ازسال کنید.

 • Avatar
  رضا درویشی

  دوست عزیز کلیه قطعات التریکی از قبیل فن ها و رله ها و بوبین کمپرسور از نظر امپر مصرفی بصورت جداگانه با برق مستقیم چک شوند تا مشخص شود کدامیک از این قطعات امپر بیشتریردارد و باعث داغ شدن بیش از حد کلید و سیم کشی میشود

 • Avatar
  محمد

  پراید۱۳۲،مدل ۸۹،کولررو که روشن میکنم ده بیست دقیقه خنکه بعد باد گرم میزنه،چه مشکلی داره؟

  • Avatar
   hosain55

   سلام گاز کولرت کمه

 • Avatar
  پوریا .م

  سلام خسته نباشید من ماشینم دوو هست کولرشو دادم سرویس کردن همه چیزش اوکی هست از داخل موتور گازش فوله و کمپرسو فشارش خوبه فن ها درست کار میکنن وقتی کولر میزنی لوله ها قشنگ سرد میشن ولی سرمای داخل کابین کمه . مخصوصا وسط تابستان دیگه سرمای داخل کابین جواب نمیده .بنظر شما عیب از کجاست؟

 • Avatar
  وحیدحسین زاده

  سلام،بنده ی ماکسیما خریدم الان چندوقته با کولرش مشکل دارم یمدت نشتی داشت بردم برطرف کردن گاز زدم ولی دریغ از یخورده هوای خنک،پرتاب بادش که پایین دریچه های کانالشم عوض نمیکنه بردم گفتن که پنل دکمه هات خرابه برای کولرشم ی دکمه جدا کشیده بودن که وقتی میزنی یکسره کار میکنه اتوماتم نمیکنه،رفتم پنلشو خریدم عوض کردم ولی باز رو کولر نرفت دوباره باید همون دکمه کولری که جدا کشیدنو بزنی ولی دریچه هاشو باز عوض نمیکنه باد خنکم خیلی کمه،خاستم اگه میشه راهنمایی کنین،درضمن کولرساز وقتی گاز میزد میگفت این درجه فشارو برعکسه اون شلنگ نازکه برای هوای گرم هم بجای گرم شدن خنک میشه

 • Avatar
  مهدی صفار

  سلام
  آقا مقدار صحیح روغن کمپرسور ساندن پراید چند سی‌سی‌باید باشه. لطفا دقیق راهنمایی کنید آخه هر کسی یک حرفی میزنه

 • Avatar
  علی زمانی

  تاثیری ندارد چون لوله خنک ،گاز برگشتی از اواپراتور میباشد ….که مجدا به سیکل سرمایش توسط کمپرسور کشیده میشود..

 • Avatar
  امیر.ج

  سلام
  من ۱۱۱دارم
  لوله ورودی کولر ماشین سرد سرد هست
  اما لوله برگشتی به درایر گرم نمیشه… از شیشه درایر که نگاه میکنم گاز توش جریان داره … علتش چی هست؟

 • Avatar
  بهروز

  سلام ماشین من بیوکه گاز فابریکش r12بود کمپرسور کولرشو عوض کردم مال دوو انداختم که گازشون r134هستش
  الان بنظرتون باید r12بزنم یا ۱۳۴

 • Avatar
  محمد احمدیان

  باسلام وخسته نباشیدبنده ماشین روآسال دارم وقتی ازکولرش استفاده میکنم ازلحظه روشن شدن ۳۰ ثانیه کارو۱۰ ثانیه آف میخوره کمپرسورش،وفرقی نمیکندچه درحال حرکت ماشین وچه ایستاده ولی سرماش عالیه وتعمیرکارپارسال برای سرویس بردم گاز۲۲ زدگفت که این مدل گمپرسورگاز۲۲ میخوره ومدل کمپرسورمتسوبیشی اصل ژاپن هست که نوگرفتم وبه پژو۴۰۵ هم میخوره حالا نمیدانم این وضعیت نرماله یانه لطفاًراهنمایی کنیدممنون ازلطف شما کارشناسان صبورومحترم

 • Avatar
  قاسم شهریور

  با سلام
  ماشین من سمند ای اف سون هستش شلنگ گرم کولر ترکیده عوض کردم البته تعمیر کار برام پرس کرد گفت بهتر از اصلیش جواب میده حالا دوباره سر پرس که زده نشتی داره و گاز خالی کرده میخوام بدونم دلیلش چیه
  تعمیر کار میگه ی دلیلی داره که اینجور میشه خواستم ببینم نظر شما چیه?
  ممنونم از شما

 • Avatar
  حسین قربانی

  سلام. خودروی من سمند EF7 بنزین سوز هست. وقتی کولر را روشن می کنم همه چیز خوبه ولی احساس می کنم که در حین رانندگی بدون اینکه AC خاموش بشه کولر خاموش میشه و بعد مجدد بعد از ۵ ثانیه روشن میشه و این کار متناوب در هر ۱ دقیقه ۳ تا ۴ بار اتفاق میافته ولی به هیچ عنوان از خنکی اون کم نمیشه. لطفا راهنمایی کنید آیا این مورد طبیعی هست یا نه و برا یخودرو در هنگان حرکت ضرر نداره.

 • Avatar
  Saeidr

  سلام کولر پرایدم بعد حدود نیم ساعت سرعت پرتاب بادش به شدت افت میکنه و وقتی لوله شو دیدم توو موتور یه لایه قطور برفک زده بود
  علت چیه باتشکر

 • Avatar
  محمد . محمدی

  خدمت استاد محترم
  من یه خودرو ریو دارم گاز جدید زدم ۴۵ درجه زد بنظرم .
  حالا یدم کمپرسور آف آن میشه سرماشم کم یعنی تا می خواد خنکی کامل بده قبلش کمپرسور آف شده ۵ ثانیه بعد وصل ۵ ثانیه قطع خلاصه یرقان شده

 • Avatar
  علیرضا ج

  سلام و درود
  من یک پراید کاربراتوری دارم که وقتی ماشین و روشن میکنم وحرکت میکنم کولر میگیرم اولش خوب خنک میکنه وبعد دیگه خنک نمیکنه .وقتی که نگاه کردم دیدم روغن و بوی روغن کمپرسور زده بیرون و با فشار پاشیده روی رادیاتور .خواستم بدونم مشکلش چیه .ممنون میشم راهنمایی کنید

 • Avatar
  م ر

  سلام
  وقتی کولر ماشینو برای سرویس باز کردم داخل رادیاتور اواپراتور مقدار زیادی روغن بود آیا وجود روغن درانجا الزامیست یا خیر ؟
  در کدام قسمت باید روغن باشد ومقدار آن چقدر است ونوع روغن چیست؟

 • Avatar
  شهروز فرخی

  سلام
  من سمند مدل ۸۹ دارم مشکل کولرش اینه که باید حتما دور موتور رو بالا برد تا کمپرسور کلاچ کنه و کولر شروع به سرد کردن کنه که در این حالت سرمای خیلی خوبی هم داره ولی تا دور موتور پایین میاد مثلا وقتی که با دنده ۵ در حال حرکت باشی و یا ماشین در جا کار کنه کولر قطع میشه لطفا راهنمایی بفرمایید.

 • Avatar
  فرشید علادی

  سلام عالی بود ولی مشکل کولر ماشین من قید نشده بود تو ظهر پنکه میشه توشب سیبری میشه کمپرسور عوض کردم لوله ها اکسپکشن رادیات ها باتوزن شستشو شده ولی هنوز حل نشده یعنی مانوستاتش خراب یاحساس شده؟چه علتی میتونه داشته باشه کمکم کنید لطفا ماشین سراتو ۲۰۱۳

 • Avatar
  معین معین زاده

  سلام به همه اساتید…من پراید دارم مدل ۹۳ ..وقتی کولر میزنم بعد از ده دقیقه ربع ساعت باد معمولی میندازه…تا وقتی که کولر رو خاموش کنم بعد از دو دقیقه روشن کنم که دوباره باد سرد بندازه …گازش فوله مشکلی نداره …به من گفتن مشکل از اسپکشن هست ….ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 • Avatar
  علی دریابار

  با سلام من یه پراید مدل ۷۹ دارم
  دوساله پیش رفتم نشت یابی کرد و گاز زد و یه مدت کار میکرد که ماشین جوش میاورد( که بعدها علت جوش آوردن ماشین از رادیاتور بود )بعد از چند وقت دیدم سرمایی نداره بردم دوباره همه جا رو تست کرد و گاز زد دوباره بعد از ۳روز دیدم گرما میده بردن باز این دفعه هم قشنگ تست کرد و آخرش گفت ماله سوپاپه کمپرسوره و از اونجا نشتی میده
  میخواستم ببینم اولا قابل تعمیره این سوپاپ و دوما کجای کمپرسور هست با تشکر

 • Avatar
  مهدی مسلمی

  سلام من یه پژو دارم کولرش خوبه ولی دور موتور از ۳۰۰۰که بیشتر میشه کولر دیگه باد داغ میده وبعد میاد رو۳۰۰۰درست میشه وبعد برعکسشم اتفاق میفته یعنی توشهر که دور موتور کمه بازم خاموش روشن میشه یه صدای تیک در قسمت فیوز ها به گوش میرسه آیا مشکلش از کجاس ؟؟؟

 • Avatar
  امیر

  سلام.کولر پراید به نیسان وانت میخوره و آیا جواب میده؟

 • Avatar
  مصیب ازاد

  سلام ماشین من پژو ۴۰۵ هستش،کولر رو که روشن میکنم وقتی توی گرمای زیاد که باشم مثل ظهر در حالت سکون خنک نمیشه باید ماشین حتما گاز بخوره تا خنک شه بعد که به صورت اتومات قطع میشه وقتی وصل میشه دوباره دیگه یا کلا خنک نمیشه یا با پرگاز کردن و بالا بردن دور موتور تا ۵۰۰۰ دوباره خنک میشه باز دوباره همین چرخه ادامه داده….گاز رو عوض کردم بعلاوه کلید سه کاره….ممنون میشم راهنماییم کنین

یک دیدگاه بنویس!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *