اجزا و قطعات کولر گازی خودرو و نحوه کارکرد آن

کولر گازی ماشین و خودرو

اجزا کولرگازی خودرو

در این آموزش به شناخت قطعات و اجزا کولرگازی خودرو می‌پردازیم که لازم است هر راننده‌ای آشنایی مختصری با آن داشته باشد تا در مواقع ضروری بتواند آن  را از قطعات دیگر متمایز کند همچنین باید توجه داشت که عدم کارکرد یا نادرست کار کردن هر یک از این قطعات باعث بروز مشکل در سیستم شده و کار سیستم را با مشکل مواجه می‌کند کولرگازی خودرو

۱فن الکتریکی

وقتی‌که فن الکتریکی مورداستفاده قرار می‌گیرد، می‌توان آن را روی کندانسور و یا روی رادیاتور نصب کرد. اگر فن کندانسور جلوتر از رادیاتور ماشین نصب شده باشد، در این حالت فن به‌گونه‌ای نصب می‌شود که هوا را از بیرون مکیده و روی سطح کندانسور می‌‌دمد (وضعیت رانشی). در صورتی که فن کندانسور در پشت کندانسور و در مقابل موتور نصب شود، هوا را از روی سطح کندانسور مکیده و به سمت موتور می‌دمد

شرایط استفاده از فن الکتریکی نسبت به شرایط به‌کارگیری آن‌ها متفاوت است، در صورتی که یک سوئیچ فشار سه وضعیتی در سیستم وجود داشته باشد فن الکتریکی با افزایش و یا کاهش فشار قطع و وصل خواهد شد. در غیر این صورت فن به‌صورت دائم کار و همراه با استارت سیستم تهویه مطبوع وارد مدار می‌شود.

در بعضی حالات فن کندانسور توسط یک سوئیچ حرارتی (thermistor) کنترل می‌شود. بدین‌صورت که با فن موتور هم‌زمان روشن و خاموش می شود و درواقع تابعی از شرایط حرارتی موتور است

fan۲-اواپراتور

یکی دیگر از قطعات اصلی سیستم کولر اتومبیل اواپراتور است.
اواپراتور مجموعه‌ای از قطعات است که وظیفه ایجاد برودت و کاهش گرمای هوای کابین اتومبیل را بر عهده دارد. یکی دیگر از وظایف مهم این قطعه، جذب رطوبت از هوای داخل کابین می‌باشد.
جریان سریع هوای ایجاد شده توسط فن الکتریکی با عبور از سطح کویل اواپراتور، برودت ایجاد شده توسط کویل را از طریق کانال‌ها و دریچه‌های هدایت هوا به داخل کابین اتومبیل انتقال می‌دهد. عمل ایجاد برودت توسط کویل اواپراتور باعث تقطیر رطوبت هوای داخل کابین گشته و قطرات آب ایجاد شده از طریق لوله مخصوصی به خارج از کابین اتومبیل منتقل می‌گردد.
سیستم کولر اتومبیل دارای دو سوئیچ کنترلی است که یکی از آن‌ها زمانی که فشار گاز کم یا زیاد باشد، کمپرسور را از مدار خارج نموده و دیگری از ایجاد یخ در داخل محفظه اواپراتور جلوگیری می‌نماید. عدم کارکرد مناسب هریک از این دو سوئیچ می‌تواند باعث از کار افتادن کل سیستم گردد

5.

۳کمپرسور

کمپرسور دستگاه حرکت دهنده گاز مبرد در کولر اتومبیل می‌باشد. کمپرسور با گرداندن گاز در اجزاء سیستم درواقع شبیه به قلب مجموعه عمل می‌نماید. همچنین کمپرسور فشار و درنتیجه دمای گاز کم‌فشار خارج‌شده از اواپراتور را نیز افزایش می‌دهد.

کمپرسور گاز مبرد را از اواپراتور به داخل کندانسور و سپس به کپسول خشک کننده و مجدداً به داخل اواپراتور سوق می‌دهد.

کمپرسور

کمپرسورهایی که در سیستمهای کولر اتومبیل به کار برده می‌شوند، می‌بایست دارای خواصی از قبیل وزن و حجم متناسب باقدرت موتور باشند تا هنگام نصب به‌راحتی در محل موردنظر قابل جایگذاری بوده و بار اضافی بر موتور اتومبیل تحمیل ننمایند.

۴کندانسور (رادیاتور کولر)

کندانسور یکی از اجزائی است که وظیفه تبادل حرارت را بر عهده دارد.
کندانسور گرمای جذب شده توسط اواپراتور از گاز مبرد داخل سیستم را به هوای محیط خارج از کابین اتومبیل انتقال می‌دهد

اواپراتوز

۵رسیوردرایر

رسیوردرایر به‌عنوان منبع ذخیره گاز مبرد و جاذب رطوبت گاز عمل می‌نماید. معمولاً این قطعه دارای یک پرشرکنترل (مانوستات) ایمنی می‌باشد تا در مواقعی که فشار گاز از حد تعریف شده کمتر یا بیشتر شود، به‌طور خودکار جریان برق کمپرسور را قطع ‌نماید.
همچنین بر روی این قطعه، شیشه‌ای جهت رؤیت گاز وجود دارد. شیشه رؤیت به ما این امکان را می‌دهد تا بتوانیم گردش و میزان گاز موجود در سیستم را کنترل نماییم.

7

۶شیر انبساط

شیر انبساط تعیین کننده میزان صحیح گاز وارد شونده از کندانسور به داخل اواپراتور از طریق یک فیلتر است. همچنین این قطعه فشار مبرد را به‌طور ناگهانی کاهش می‌دهد. هنگامی ‌که کمپرسور شروع به کار می‌نماید، شیر انبساط بازشده و مبرد مایع با عبور از صافی مربوط به ورودی مایع پرفشار به گاز پر فشار تبدیل می‌گردد.

4

۷-سیم کشی

وظیفه انتقال فرمانهای اجزای مرتبط با مجموعه کولر خودرو و نیز برق رسانی به این اجزا بر عهده درخت سیم کولر میباشد لازم به ذکر است در خودرو های جدید معمولاً تمام فرمان‌ها توسط ECU و به‌وسیله درخت سیم اصلی خودرو انتقال داده می‌شوند.

2

۸کلید کنترل فشار (مانوستات)

کلید کنترل فشار که معمولاً آن را مانوستات (MANOSTAT) می‌نامند، دارای دو وظیفه مهم می‌باشد. اول محافظت از اجزاء سیستم در برابر خرابی‌های ناشی از تغییرات فشار و دوم کنترل تغییرات فشار کندانسور. این سوییچ به سه نوع اصلی تقسیم می‌شود:

الف ـ کلید کنترل فشار پایین

ب ـ کلید کنترل فشار بالا

پ ـ کلید کنترل فشار سه مرحله

الف – این کلید معمولاً روی رسیورـ درایر و در قسمت بالایی آن که اتصالات ورودی و خروجی قرار دارند نصب شده و مجهز به دو ترمینال است که از یک طرف به کلاچ برقی و از طرف دیگر به ترموستات وصل می‌شود.

نحوه کارکرد کلید فشار پایین بسیار ساده است. در داخل این کلید یک سیلندر یا یک دیافراگم قرار دارد که در صورت حس کردن فشاری کمتر از مقدار تنظیم‌شده، مدار الکتریکی را قطع می‌کند. باید توجه داشت که در صورت کاهش فشار براثر وجود نشت در سیستم، کمپرسور توسط این کنترل از مدار خارج می‌شود تا از بروز آسیب‌های احتمالی جلوگیری به عمل آید.

کلید فشاری که به این صورت عمل می‌کند، عموماً از نوع معمولاً بسته (normally closed) می‌باشد.

ب – این کلید در اغلب مواقع روی رسیورـ درایر نصب می‌شود و دقیقاً عکس کلید فشار پایین عمل می‌کند. اما همانند کلید فشار پایین در مدار الکتریکی قرار می‌گیرد. در حقیقت کلید فشار بالا، مدار الکتریکی مرتبط با خود را در صورتی که فشار اعمال شده روی سیلندر و یا دیافراگم آن، بیشتر از مقدار تنظیم‌شده روی فنر (معمولاً ۲۷ bar تا ۳۲ bar) باشد قطع می‌کند. بدین ترتیب اگر فشار سیستم افزایش پیدا کند کارکرد کمپرسور متوقف شده و از صدمه دیدن کمپرسور و یا ترکیدن شلنگ‌ها و یا سایر اجزاء جلوگیری به عمل می‌آید. کلید کنترل فشار بالا نیز از نوع معمولاً بسته (normally closed) می‌باشد.

پ – در خودروهایی که در آن‌ها از فن الکتریکی برای خنک کردن موتور استفاده می‌شد و یا در حالت‌هایی که جریان هوای عبوری از کندانسور زیاد است از این کلید فشار استفاده می‌کنند.

این نوع کلید فشار نیز بر روی مسیر ولوله گاز فشار بالا نصب می‌شود و به همان صورت که قبلاً گفته شد عمل می‌کند و دارای چهار ترمینال برقی می‌باشند.

وظایف یک کلید فشار سه وضعیتی عبارت است از:

ـ کنترل فشار پایین

ـ کنترل فشار بالا

ـ کنترل کارکرد فن الکتریکی کندانسور

عملکرد دو مورد اول به همان صورت می‌باشد.

سومین خصوصیت این کلید باعث می‌شود که فن کندانسور تنها در مواقع نیاز و زمانی که شرایط سیستم ایجاب می‌کند وارد مدار شود. کنترل فن الکتریکی توسط دو سطح فشار تنظیم‌شده انجام می‌شود. زمانی که فشار رانش به سطحی بالاتر از فشار ماکزیمم رسید فن الکتریکی وارد مدار شده و یا فن در دور دوم شروع به کار می‌کند (در صورتی که فن دو دور باشد) و پس از آنکه فشار از به مقدار تنظیم شده رسید، فن کندانسور از مدار خارج می‌شود. کارکرد پیوسته فن الکتریکی سبب افزایش توان مصرفی، صدا و کاهش طول عمر فن می‌شود. مقادیر تنظیم شده روی کلید فشار سه‌حالته که بستگی به وظیفه این قطعه دارد به ترتیب عبارت است از:

ـ کلید فشار پایین در فشار ۲٫۵ bar مدار کلاچ کمپرسور را قطع می‌کند.

ـ کلید فشار بالا در فشار ۲۷ bar تا ۳۲ bar مدار کلاچ کمپرسور را قطع می‌کند.

ـ فن الکتریکی کندانسور حدوداً در فشار ۱۶ bar وارد مدار شده و در ۱۲ bar از مدار خارج می‌شود.

6

۹-شلنگ

شلنگ ها در سیستم تهویه مطبوع خودرو وظیفه ایجاد ارتباط بین اجزاء مختلف سیستم را بر عهده دارد. به‌گونه‌ای که اجزاء سیستم بتوانند در تمام شرایط کاری، به‌خوبی انجام‌وظیفه کنند.

این شلنگ ها به دلیل شرایط کاری خاص بایستی مطابق با استانداردهای بین‌المللی نظیر SAE (انجمن خودروسازان امریکا) ساخته می‌شوند.

ـ لایه داخلی شلنگ که از نفوذ مبرد جلوگیری می‌کند و ثبات فیزیکی و شیمیایی بسیار خوبی در دامنه -۳۰°C تا ۱۲۰°C دارد.

ـ قسمت میانی شلنگ که از یک سری الیاف بافته‌شده منسوج تشکیل‌شده است تا باعث افزایش مقاومت شلنگ در فشار‌هایی بالاتر از ۱۷۵ atm شود.

ـ لایه بیرونی که از موادی با مقاومت بالا در برابر عدم نفوذ رطوبت ساخته‌شده است.

اتصالاتی که در اجزاء مختلف شلنگ ها بکار می‌روند متناسب با نحو اتصالات اجزای شلنگ به سایر قطعات سیستم کولر خودرو، انتخاب می‌شوند.

که بر همین اصل مهم‌ترین انواع آن، فیتینگهای اتصال سریع (QUICK CONNECTION) و فیتینگهای اورینگ دار (o-ring fitting)‌ می‌باشند.

این اصل مهم را همواره باید در نظر گرفت که اتصالات می‌بایست به‌راحتی و به‌سرعت قابل وصل باشند و در عین حال آب بندی خود را در تمام شرایط کاری حفظ کنند.

8

۱۰-سوئیچ A/C

این قطعه در سیستم کولر خودرو وظیفه خاموش و روشن نمودن کولر را بر عهده دارد که با شکل‌های متفاوت در خودروهای مختلف وجود دارد معمولاً یک LED وظیفه نمایش حالت روشن یا خاموش این سوئیچ را نمایش می‌دهد لازم به ذکر است در بعضی از خودروهای روز دنیا این قطعه حذف گردیده و سیستم تهویه همراه با روشن نمودن خودرو به حالت فعال درمی‌آید و فقط دما بایستی تنظیم گردد.

3

۱۱-گاز کولر

خواص گاز R134 کولر استاندارد به شرح زیر است:

دما و فشار بحرانی مبرد، بالاتر از دما و فشار کاری سیستم

دمای انجماد پایین‌تر از نقطه انجماد کاری سیستم
گاز نباید اشتعال‌زا باشد، قابل‌انفجار نباشد و سمی نیز نباشد
زیست محیطی، مضر نبودن برای لایه ازون
زیست محیطی، پتانسیل گلخانه‌ای

گاز کولر ماشین

سوال بپرسید2

تعداد کل نظرات: 130

 • Seddegh

  عالی

 • علیرضا

  سلام
  آقا جون ببخشید پوستم کنده شد اینقد پول دادم واسه تعمیر کولر علتش اینه که
  کولر روشن میشه بعد چند دقیقه سیمها به حدی داغ میشه که روکشش آب میشه بعد دیکه خنک نمیکنه
  کمپرسور رو عوض کردم ،گاز زدم، آفتامات سر راهش گذاشتن سیم کشی عوض شده، یه کلید بجا دکمه acگذاشتن و …
  همون درد رو داره پدرم درومد

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   یکی از اصلی ترین کارهای یک تعمیرکار و یک پزشک معایته دقیق سیستم یا مریض و عیب یابی و پیدا کردن مشکل است وگرنه تعویض کمرسور کاره پیچیده ای نیست با توجه به عدم اطلاع کافی از وضعیت سیستم شما به شما توصیه میکنم حتما با یک تعمیرکار کولر گازی متعهد و متخصص مشورت کنید و از پرداخت هرینه اضافی خودداری کیند

  • حامد

   دینام زیاد شارژ,میکنه برادر

  • رضا

   برق کولر شما از دینام وصل شده ولتاژی که دینام تولید میکنه بیشتر از ۱۲ولت هس شما باید برق کولر و مستقیم از باطری بگیرید

 • علي كيا

  سلام
  کمپرسور کولر ماشین من که تازه خریدم کمی نشتی روغن داره . میخواستم بدونم اولا این مسآله چقدر حساسه ؟ و ثانیا قابل تعمیره یا حتما باید عوض بشه؟

  با سپاس از شما

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   اولا نشتی در هر قسمت از سیکل سرمایش کولر گازی چه ماشین و چه خانگی کاملا مشکل ساز بوده و عملا بعد از مدتی کولر گازی شما هیچ باردهی نحواهد داشت ولی اینکه چه کسی تشخیص داده است که کمپرسور کولر گازی ماشین شما نشتی دارد باید برسی شود و درباره اینکه قابل تعمیر است یا خیر باید عرض کنم که باید با یک تعمیرکار متخصص مشورت کنید و از نزدیک کولر گازی خودرو را چک کند تا متوجه عیب و نحوه برطرف کردن آن شود

 • صادق

  سلام
  ممنون بابت سایت خوبتون. کمپرسور کولر ماشین من ن مکش داره ن فشار میسازه فشار هر دو طرف ثابته . (ماشینم دوو).در صورتی که کلاچ سالمه و کمپرسور هم تو مدار میاد میخواستم بدونم مشکل از خود کمپرسوره؟ یا از سوپاپ کمپرسور؟یا از جای دیگه؟لطفا راهنماییم کنید

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   خواهش میکنم
   دوست عزیز این که میفرمایید کمپرسور کولر گازی ماشین شما مکش دارد دقیقا منظور شما چیه ؟ با چه ابزار و چه نوع تست کردنی به این نتیجه رسیدید که کمپرسور مکش دارد و سالم است

   • صادق

    ن کمپرسور مکش ندارد و فشار هم نمیسازد.وقتی گیج رو روی لوله فشار قوی و لوله فشار ضعیف نصب میکنم فشار هر دو طرف ثابته در صورتی ک کمپرسور داره کار میکنه.

  • amir ghoddosi

   ایراد کمپرسور شما از کچل شدن پستان کمپرسور یا گشاد شدن سیلندر هست در این مواقع بهتر است که کمپرسور رو عوض کنید
   .اما بعضی کپرسور ها که پراسدی مانند هست به علت گیر کردن سوپاپ کمپرسور هست

 • محمد مهدی قربانی

  سلام آیا با سیستم یخچال فریزر میتوان کولر گازی برای وانت پیکان ساخت؟
  ممنون لطفا اگه میشه راهنمایی کنید

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   تسلام
   این کار امکان پذیر است ولی نیازمند برسی و تحقیقات علمی زیادی است

 • محمد مهدی

  یا بجای کمپرسور چیز دیگری هست که همان کار را انجام دهد؟

  تشکر فراوان

 • محمد رضا

  سلام ایا میشه سیستنم کولر پراید رو روی تاج وانت نصب کرد و برای ب حرکت در اوردن کمپرسور از یک دینام برقی استفاده کنیم ممنون

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   این کار اگر هم عملی باشد کاره مقرون به صرفه ای نیست

 • رمضانی

  با سلام
  دوستان من سمند تازه تحویل گرفتم وقتی کولر روشن میکنم و وقتی دور موتور پایین هسته به طور نامنظم یه صدایی شبیه زوزه از داخل داشبورد به گوش مدرسه و بعد از چند ثانیه قطع میشه ممنون میشم بابت اینکه مشکل از کجاست بهم بگید
  با تشکر

  • meAfshin76

   سلام
   احتمال خرابی درکمپرسور کولر گازی هست ولی تا زمانی که دستگاه در گارانتی شرکت است حتما با نمایندگی تعمیرات شرکت تماس بگیرید

  • حامد

   صدای جریان گازه مشکل نداره

 • محمد مفخم

  سلام من دکمه acرو میزنم کولر کار نمیکنه ینی کمپرسور شروع ب کار نمیکنه خودم با یه سیم از سوکت ورودیه برق کمپرسور گرفتم وصل کردم به مثبت باتری که چک کنم کمپرسور سالمه یا نه که خداروشکر سالم بود و کار کرد فیوز مربوط به کولرم چک کردم سالم بود حالا نمیفهمم مشکل از کجاست دکمه acچراغش کار میکنه و سالمه به نظر شما کجا خرابه چطور میشه درستش کرد که نبرم باتریساز در ضمن ماشین پرایده..ممنون میشم جواب بدین

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   با توجه به کارهایی که انجام شده امکان خرابی کلید یا سیم کشی وجود دارد که باید به صورت دقیق برسی شود

 • احسان

  سلام دوستان نشتی راچگونه بایدگرفت برای کولرگازی ماشین

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   یاید قبل از هر کاری نشتی را پیدا کنید و بسته به نوع نشتی راه های مختلفی را برای حل کردن این مشکل انتخاب کنید

 • mohammad

  ببخشید مسیر گاز را پس از خروج از کمپرسور تا ورود دوباره آن به کمپرسور در مسیر واقعی گاز توضیح دهید لطفا

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   منظور شما از در مسیر واقعی چیه ؟

 • مرتضی آ

  سلام ،من ماشینم پرایده، کولر که روشن میکنم کمپرسور بعد دو سه ثانیه میره تو سرویس و خنک هم میکنه، بعد پنج شش ثانیه از سرویس خارج میشه دیگه هم تو سرویس نمیاد،بردم پیش تعمیرکار رله عوض کرد درست شد تا چند دقیقه باز از سرویس خارج شد،فشنگیش چک کرد درست بود بعد دوتا سیمهای فشنگی لخت کرد بهم گره زد که باز اومد تو سرویس بعد از نو از سرویس خارج شد که درجه هاشو گذاشت گفت گاز نداره واسه همین کمپرسور نمیاد داخل سرویس اومد گازش کرد درست شد که پیش خودش مرتب کولر میگرفت و قطع و وصل میکرد درست بود همین که اومدم تو خیابون کولر گرفتم دو دقیقه هم جواب نداد از نو قطع شد،رفتم باز پیشش میگه باید دستگاه بزنم شاید مشکل از esu باشه،که دیگه خسته شدم گذاشتم واسه یکروز دیگه،کسی میدونه مشکلش چیه بگه لطفا

  • محمد تاپاک

   مطمینا گاز داغ وارد شیر انبساط میشه برای تست شلنگ آب رو روی کندانسور بگیرید فشار میاد پایین و سرمایش خیلی زیاد میشه طوری که یخ میزنه فاصله بین رادیات و کندانسور رو چک کنید اگر نه شستشو نیاز داره من معمولا کندانسور رو عوض میکنم به غیر از اینا اگر فن کندانسور روشن نشه همین اطفاق میافته یه مطلب با اجازه به ازای ۶۰۰ گرم ۱۳۴ ۲۰۰ گرم کم کنید و ۳۰ تا ۴۰ گرم ۴۱۰ اضافه کنید ماشین من الان کاملا ۴۱۰ ۲۰۰ گرم گاز خنکیش فوقو العاده است البته که نقطه جوش ۴۱۰ بالا تره ولی ۱ ساله اینجوری استفاده کردم طوری نشده

 • امیر حسین

  سلام خسته نباشید میشه مسیر کامل گاز را در سیستم به صورت تصویری نمایش دهید با تشکر

  • کارشناس 2 : علوی

   سلام
   به رودی در اموزش به تشریح این مراحل خواهیم پرداخت

 • سعید

  با سلام
  کولر و که روشن میکنم کمپرسور فعال میشه و درست کار میکنه ولی یه سره کمپرسور درگیره و قطع نمیشه به نظر شما چه باید کرد

  • کارشناس 2 : علوی

   سلام
   منظور شما از یکسره کار میکنه و در گیره دقیقا چیه ؟ خوب اگر شما کولر گازی را در جای نامناسبی نصب کرده باشید مثلا یک کولر گازی ۱۲۰۰۰ را در یک سالن ۱۲۰ متری نصب کرده باشید قاعدتا شما به کولر گازی فرمان داده اید که تا زمانی که دمای این سالن را مثلا به ۱۸ درجه نرسانده ای نباید خاموش شوی و این عملا غیر ممکن است البته در این حالت کمپرسور به صورت دایم روشن خواهد ماند

 • فرزاد

  با سلام. ماشین تیبا دارم که وقتی کولر آن را روشن میکنم، در حالت حرکت احساس میکنم که کمپرسور زود خاموش و روشن میشود. میگویند باید ترموستات آن را تنظیم کنم اما نمیدانم در کجا قرار گرفته است. لطفا راهنمایی کنید. با سپاس فراوان.

  • کارشناس 2 : علوی

   سلام
   دوست گرامی شاید این خاموش و روشن شدن به دلیل رسیدن دما به دمای تنظیمی شماست حتما برسی کنید که قبل از خنک کردن کامل ماشین کولر گازی قطع میشود ؟

 • عدالت شکوری

  با سلام خسته نباشین.
  ماشین بنده پراید صبا هیتش اصلا سرمادهی نداره گازشو چک کردم اصلا گاز نداره.
  و زیر کمپرسور دو تا سوراخ خیلی کوچک نزدیک بهم وجود داره که از اونجا نشتی داره ایا این قایل حله یا باید کمپرسور عوص بشه.
  لطفا راهنمایی کنید.

  • کارشناس 2 : علوی

   سلام
   با توجه به این مشکل شما حتما باید به صورت حضوری به یک تعمیرکار متخصص اتومبیل مراجعه و نظر ایشان را در این باره جویا شوید

 • پيمان

  سلام ماشین من پراید صبا هستش اولش که ماشین سرده کولرو روشن میکنم خوب سرد میکنه اما بعد از حدود ٧ تا ١٠ دقیقه دیگ سرد تمیکنه و باد معمولی ازش میاد علتش چیه؟گازش کمه؟یا چیز دیگ ی است؟

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   امکان خرابی در ترموستات یا کم بودن گاز کولر گازی وجود دارد که باید برسی و تعمیر شود البته این دلایل مهم ترین دلایل است امکان وجود مشکلات دیگری هم هست که باید به صورت حضوری برسی شود

 • مجتبی پورحسینی

  سلام ببخشید منم مشکل یکی از دوستان رو دارم کمپرسور کولر پراید پاناسونیک خطیه پستوناش عملا سالمه ولی وقتی گیژ رو وصل میکنی فشار عقربه ثابته تغییر نمیکنه علتش از چی میتونه باشه.

 • سیامک

  سلام
  ماشین سمند مدل ۸۴ دارم. کولر ک روشن میکنم، مثلا یک ساعت در روز، بعد از دو سه روز یک لایه روغنی روی شیشه جلو پیدا میشه. چرب هست. اونجوری ک من خوندم، خرابی در قسمت اواپراتور هست. هر دو یا سه سال کولر رو گاز میزنم.

  مثلا آخرین باری ک گاز زدم سال ۹۲بود.پنج شش ماه در سال هم روزی یک ساعت روشنه. اما هنوز سرد میکنه و گاز کم نمیکنه. از همون موقع خرید ماشین این اشکال رو داشت. وقتی کولر خاموشه، اثری از اون لایه چربی نیست. بخاری رو هم هر سال همین موقع از مدار خارج میکنم (لوله هاش رو درمیارم و بهم وصل میکنم)

  تعمیرکار بردم. از هر ده نفر یک نفر میگه اشکال از اواپراتور هست و باید بری نو بخری برات عوض کنیم. حدود هشتصد هزار تومن گفتن هزینه داره. البته دو سال پیش گفتن ۵۰۰ تومن.

  خب این هزینه برام زیاده. سوال من این هست ک آیا این نشتی ک باعث چرب شدن و بخارآلود شدن شیشه جلو، برای سلامتی ضرر نداره؟ سمی نیست؟ این چرب شدن زیاد برام مهم نیست. فقط سمی نباشه هوای داخل برای تنفس.

  • حجت

   سلام سیامک، اگه رو داشبوردی داری داخل اتاق ماشین که در معرض تابش نور خورشید هستش ممکنه از اون باشه و اصلا ربطی به کولر نداشته باشه، من رو داشبوردی دارم و روی شیشه جلو یه لایه چرب میگیره از داخل اتاق،وقتی که رو داشبوردی رو برمیدارم هیچ چربی مشاهده نمیشه

 • امین

  سلام آیا پوشاندن لوله سرد کولر ماشین و عایق کردن آن فایده ای برای بالا بردن قدرت سرمایش دارد؟ اگر که دارد با چه چیزی باید این پوشش را ایجاد کرد؟

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   بله این کار برای بالا رفتن راندمان کولر گازی شما مفید است ولی باید دقت داشته باشید که اینکار به دلیل گرم شدن موتور اتومبیل کار خطرناکی است

 • مهدی حسن زاده

  با سلام و احترام مطلب من طولانی هستش ولی خواهش میکنم بخونین چون کلا من هرچی ماشین میگیرم دردای عجیب عریبی دارن و واقعا نیاز ب راهنمایی دارم ممنون
  ماشین من پراید هستش و بجز کمپرسور تمامی قطعات اون رو تعمیرکار تعویض کرد از کندانسور شروع کرد و از اواپراتور تشریف اوردن بیرون
  با تمام تعویض این قطعات حتی دو شیلنگ اصلی ایشون ۲۵۰ تا باد میزدن و بعد از یکساعت میومد روی ۲۰۰ اما هرچه کف صابون زدن پیدا نکردن تقریبا کلافه شدن ایشون
  بعد اومد پیچ درایر رو باز کرد و دوباره بست بقول خورس چک کرد ببینه درایرو برعکس نبسته بعد گفت درسته بعد ب من گفت فشار سیستم بیشتر از ۱۵۰ تا نیست شاید خیلی ریزه ۲۰۰ تا میزنم اگه کم نکرد شارژ میکنم
  ۲۰۰ تا باد زد بعد شیلنگ کمپرسور خودشو قطع کرد و بعد از یکساعت جازد تا چک کنه من اومدم شیر قبل از درجه رو باز کنم دستمو گرفت و گفت این باید بسته بمونه!!مطمئن نیستم ولی تو تستای قبلش بازس میکرد . همون روی ۲۰۰ موندخلاصه ۲۵۰ تا زد با این شرایط تکون نخورده بود و شارژ کرد ماشین سه چهار وز حتی درجا خوب سرد میکرد و تو همون دقیقه اول ترموستات میکرد ب مرور تقریبا بعد از ده روز متوجه شدم ماشین درجا جالب نیست باهاش تماس گرفتم گفت ب ماشین فشار اوردی کمپرسور سوپاپ کرده واسه اینکه بهش فشار نیاد ی خورده گازتو خالی کرده!!!حس میکنم با وجود۵۰۰هزار تومن خرج حس میکنم منو پیچونده
  عاجزانه خواهش میکنم کمکم کنین البته پیش یک تعمیرکار ارمنی ک کارش فقط کولر ماشین بود و مشخص بود بارشه داستانو تعریف کردم گفت باتریسازه باید اون شیرو باز میکرده و دغل کرده و تو روزای اول بهار اینکارو کردی کولرت از همین اول همین بوده ولی الان ک گرمه کولر نداری چون کمپرسورو دستگاه زد فشارش روی دورموتور درجا روی ۶۰ بود که گفت پایینه و وقتی گاز میداد میرفت بالا و گازو ول میکرد برمیگشت روی ۶۰ و میگفت نباید ب این سرعت عقربه برگرده و گفتن کمپرسورتون ایراد داره و باید تعویض شه
  بعد که دید لب و لوچم اویزون شد گفت باید گازتو خالی کنم و وکیوم کنم روعن مرعوب میریزم گاز با برند معتبر شارژ میکنم این تابستونو رد میکنی البته وقتی کمپرسورو تست کرد سری نمیدونم هوا بود چی بود شیرو باز کرد با کمپرسور روشن و فس فس از شیلنگ هوا بود خالی کرد بادهمین کار ی خورده کولرم بهتر شد ولی مثل رور اول ک شارژ کردم نشد البته احتمال نشتی از کاسه نمد کمپرسور رو هم دادن
  ممنون میشم نطر خودتونو بدین و هزینه تعمیر کولر من بدون‌تعویض کمپرسور و نشتیابی احتمالی ایشون حدود ۲۵۰۰۰۰ تومن گفتن باید در نظر بگیرم

 • سید جواد صالحی پور

  عالی

 • محمد محمدی

  بسیار خوب

 • مهدی حسن زاده

  سلام کسی نیس جواب منو بده اخه جالبه دوروز قبل از طرح سوال من کارشناسا پاسخ دادن نزدیک ده روزه سوال کردم
  راستی باری ک کمپرسور ضعیف شده ک دور درجا رویر۶۰ میمونه ک سالمش میگن باید ۳۰ باشه با کمپرسور سالم یک نیرو از موتور میگیره یا کمتر نیرو برای چرخش میخواد

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   باور کنید من از سوال شما چیزی متوجه نشدم لطفا تکرار کنید

 • ابراهیمی

  با سلام و تشکر
  کولر ماشین پراید کار نمی کرد به سرویس کننده مراجعه ،نشتی گرفته شد و گاز زده شد ولی سرما خروجی مناسب نبود و کمپسور دارای صدای بلندی بود ولی سرویس کننده انرا عادی فرض نمود بعد از مدتی کوتاه سر و صدا زیاد و چک ماشین روشن شد دوبار به تعمیرکار فوق مراجعه و گفت به تعمیر کار کمپسور مراجعه کن.بعد از روشن شدن مجدد از کمپسور دود بلند شد حالا نظرتون چیه این کمپسور ارزش تعمیر داره یا اصلا تعمیر میشه؟ یا دنبال خرید گمپسور نو باید باشم.لطفا راهنمایی فرمایید؟

 • فریبرز خشوعی

  سلام و عر ض ادب من یک ماشین رنو مدل داستر دارم که کمپرسور اون دایم ان و اف میشه.البته سیستم داستر همین جوری طراحی شده.و یک سنسور دما در ماشین روی ترموستات تعبیه شده.ان و اف شدن کمپرسور باعث میشه که کولر ماشین خنک کنددگی مطلوبی نداشته باشه.بنظرتون راه حلی براش وجود داره که ماشین خوب خنک بشه .البته بعضی از دوستان گاز زدن به ماشین که تاثیر چندانی نداشته .یکی از دوستان روی سنسور رو عایق کرده که کمپرسور یک سره کار میکنه و میگه کولر ماشین خیلی خنک شده. ایا این مسله برای کمپرسور ضرر داره؟راهی نیست که تو حالت عادی ماشین خنک شه ؟ممنون از راهنماییتون

 • سید محمود حاتمی

  با سلام و تشکراز مطالب اموزنده جنابعالی ماشین نیسان کولرش چند دقیقه کارمیکنه با سرمای مناسب و فشار گاز۶۰ بعداز ان ب یکباره فشار میرسه به ۲۰ سرماهم نداره لطفا بنده رو راهنمایی کنین

 • مهدی رجبی

  سلام من تازه کولر ماشین را گاز کردم حتی شلنگ برگشتی را هم عوض کردم ولی بعد از مدتی که کار میکند شروع میکند کمی هوای گرم بدهد مخصوصا بیرون از شهر علت اینکه بعضی مواقع هوای گرم میزند چیست

 • حمیدرضا چاقروند

  باسلام خودروبنده سمند می باشد زمانی که کولر را روشن می کنم دور تند فن راه نمی افتد ولی دور کند ره می افتد وبعداز اینکه دما بالا آمد دور تند شروع به کار می کند وزمانی که آمپر آب پایین می آید دوباره دور تند از کار افتاده ودور کند کار می کند ممنون میشم راهنمایی کنید تا عیبش رابدانم باتشکر از سایت خوبتان

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   گذراندن هوا با دور تند از روی کویل ها باعث خواهد شد که شما سرمای کمتری را احساس کنید

   • حمیدرضا چاقروند

    باعرض سلام اگر پاسخ بنده راداده اید منظورتان را متوجه نشدم همانطور که عرض کردم دورتند فن خنک کننده رادیاتور درابتدا کار نمی کند وبعدا به کار می افتد وبا پایین آمدن دما دوباره دورکند فعال میشود

 • ابراهیم احمدی

  نحوه عملکرد کمر سور کولر منظور صفحه مورب یا سو اش پلیت لطفا بگویید

 • ابراهیم احمدی

  نحوه عملکرد کمپ
  ر سور کولر منظور صفحه مورب یا سو اش پلیت لطفا بگویید

 • ابراهیم احمدی

  لطفا شماتیک نحوه عملکردتاثیر شیر Ecvبر صفحه مورب در کمپرسور کولر یا سو اش پلیت را بگویید

 • حمیدرضا چاقروند

  سلام کسی نتونست مشکل بنده را راهنمایی کنه باتشکر

 • خسروشاهی

  سلام
  ممنون از مطالب اموزنده
  چرا باد کولر از همه طرف خارج میشه
  از دریچه های بالا, پایین,وسط
  چه کار باید کنم

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   منظور شما از همه طرف چیه کمی واضح تر توضیح بفرمایید لطفا

 • غلامرضا

  سلام.لطفاراهنمایی کنین.چن روزپیش توراه سفر بعداز۳ساعت رانندگی ایستادم برای نیم ساعت بعدکه دوباره ماشینو استارت کردم وکولرو زدم حرکت کردم دیدم بادش گرمه.ایستادم کاپوتو باز کردم دیدم کمپرسور عمل نمیکنه البته بگم ماشین جک جی۵ صفره که کمپرسورش به صداافتاد وتونمایندگی تعویص شده.خلاصه رفتم سراغ رله جت فن.ناگهان جت فن روشن شد و کمپرسور هم درگیر شدمقداری تلق تلق کردوصدای تلق تلق با مقداری گاز دادن قطع شد. ولی بادش گرم بود دورموترو اوردم رو۳۰۰۰ که ناگهان سوپات تخلیه کمپرسور مقداری از گاز کولرو تخلیه کرد.هیچی حرکت کردیم یه۱۰۰کیلومتری تاشیراز بود.دوباره تو راه کولرو زدم دیدم داره خنک میکنه کم.تا رسیدیم شیراز تو ترافیک بادش گرم شد.خلاصه کلام اینکه.برگشتیم اصفهان ونمایندگی به اینصورت عمل کردیم.ابتدا گازوتخلیه کرد که کامل تخلیه نشد بهد کمپرسوروعوض کردن.خواستن بادستگاه تست کنن تا دوباره گاز بزنن مسیر مسدود بود.با درخواست من با فشار باد یکی یکی ابتدا لوله هارو باز کردن وتست کردن بهد اپراتورو با فشارباد تست کردن که روغنه زیادی از سوراخ دیگش بیرون زد که اونم باز بود بعد سراغ کندانسور رفتن وانم با فشار باد تست کردن که باد رد میشد ولی براده زیادی به بیرون پرتاب میشد.بعد که کلشو دوباره بستن ودستگاهو نصب کردن دوباره دستگاه ارور داد ومسیرو مسدود نشون داد.الانم اونا میگن کندانسور مسدوده ولی باباد باز بود.الان تقاضای قطعه کردن.تو روخدا راهنمایی کنین علت چیه
  ببخشید طولانی شد.باتشکر

 • اسماعیل

  با سلام خدمت کارشناس عزیز ماشینم پژو پارس tu5 مدل ۹۵ است که تصادف کرده و از جلو خورده الان که تعمیر کردم کولر رو وقتی که روشن میکنم حدود ۱۰ بار کل اتاق ماشین میلرزه و صدایی لرزش ماشین رو کامل میشه حس کرد میخواستم ببینم مربوط به کومپرسور ماشین میشه یا چیز دیگری مشکل داره خواهش میکنم جواب بدید
  با تشکر

 • اسماعیل

  یه پژو tu5 مدل ۹۵ است که تصادف کرده و از جلو خورده الان که تعمیر کردم کولر رو وقتی که روشن میکنم حدود ۱۰ بار کل اتاق ماشین میلرزه و صدایی لرزش ماشین رو کامل میشه حس کرد میخواستم ببینم مربوط به کومپرسور ماشین میشه یا چیز دیگری مشکل داره خواهش میکنم جواب بدید

 • سامان

  سلام خودرو اردی ۱۶۰۰ دارم گاز کولرش رو امسال پرکردم ولی هنوز باد گرم میده و خنک نمیکنه چکارش کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • غلامرضا

  ممنون که جوابموندادین
  ولی الان کمپرسور وکندانسور ولوله هارو تعویض کردن وبقیه ماجرا ولی حالا کولر روشن میشه خنک میکنه ولی ناگهان کمپرسور قطع میکنه.نمایندگی میگه باید اواپراتور هم تعویض بشه شاید گرفتگی داره ودرخواست زدن تروخدا شماهم نظر کارشناسیتونو بدین.ماشین جک جی۵ دنده صفر که دوبار کمپرسورش تعویض شده واینبار کمپرسور ولوله ها وکندانسور ولی بازهم کمپرسور قطع میکنه.نظر شماهم اواپراتوره؟

 • رضا آزموده

  سلام
  مطالب شما در عین سادگی و و روان بودن ارزنده است
  سوالی که پیش میاید کیفیت گازهای ۱۳۴ موجود میباشد
  چه برند از گازها را پیشنهاد میکنید برای کولر خودرو سواری؟
  متشکرم

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   خواهنش میکنم
   دوست گرامی امکان نظر دهی دریاره یک برند گاز در بازار وجود ندارد برند های متفاوتی هستند که در بازار وجود دارد ولی در حالت کلی فرق بسیار زیادی از لحاظ کیفییت وجود ندارد و همگی تقریبا در یک سطح هستند

 • رضا شفیعی

  سلام خسته نباشید
  زمانی که کولر روشن میکنم گاز کولر یا فشار میزنه بیرون از سمت فن ها
  فن ها رو چک کردم سالم بودن علت چی میتونه باشه ؟؟

 • azoor

  سلام من خودروپرایدهشتاددارم که وقتی توی ترافیکم کولراصن خنکی نداره ولی وقتی ماشبن تپی سرعت معمولی چهاریاپنج تقریبابادش مطبوع میشه ولی کلی ازکلرماشین راضی نیستم ایاراهی داره که بتونم ازکلراستفاده مطلوب کنم

 • فرهاد سعدیان

  با سلام وتشکر از توضیحات کامل شما
  بنده یک خودرو جک اس ۵ اتومات دارم که گاهی اوقات وقتی که کولر میگیرم یک دفعه باد کولر داغ داغ میشه مثل اینکه بخاری روشن کردیم و یکبار که کولر رو روشن و خاموش بشه دوباره بادش سرد میشه
  متاسفانه نمایندگی هم دقیقا علتش رو متوجه نمیشه ویکبار پنل کولر روعوض کردن یعنی همون قسمتی که دکمه های کولر روی ان هست و یکبار هم موتور تعویض حالت دریچه ها رو عوض کردن ولی ایراد برطرف نشد
  لطفا شما من رو راهنمایی بفرمایید ممنون از لطف شما

 • غلامرضا

  سلام من هنوزمنتظرپاسخ شماهستم.لطفا منت بزارین

 • رضا خرسندی

  سلام .من کولر میگیرم دورتند فن ماشینم .هی قطع وصل میشه هرده ثانیه میگیره ول میکنه.ممنونم

 • زهره امیدی

  با سلام و احترام
  اینجانب دانشجو هستم و برای کار تحقیق خود به گاز کولر خودرو به اندازه ی یک کپسول یک لیتری نیازمندم.
  برایتان امکان دارد راهنمایی فرمایید که از کجا و با چه هزینه ای میتوانم تهیه کنم.
  سپاسگزاروقدردانم

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   از تمامی فروشگاه های لوازم یدکی تهویه مطبوع امکان خریداری دارید که قوطی های ۶۰۰ گرمی و ۱ کیلویی هم وجود دارد

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   از تمامی فروشگاه های لوازم یدکی تهویه مطبوع امکان خریداری دارید که قوطی های ۶۰۰ گرمی و ۱ کیلویی هم وجود دارد.

 • مهدی مکتبی

  سلام. من پارس سال دارم. مشکل اینه که وقتی کولر میزنم به مدت ۵ ثانیه کولر وارد سرویس میشه و بعد از ۵ ثانیه قطع میشه و این روند برای تقریبا ۱۰ بار تکرار میشه تا کمپرسور روشن بمونه و از اون به بعد کولر نرمال کار میکنه. لطفا راهنمایی کنید.

 • مصطفي

  عالی بود
  ممنون

 • Hamed nazari

  بسیار خوب
  Or very nice

 • مهدی جباريان

  سلام ممنون بابت مطلب کاملتون، کولر ماشین من از مقدار برودتش کم شده مخصوصا وقتی ماشین متوقف هست سرمای تولید شده خیلی کم میشه، کندانسور را شستشو دادم ولی چندان تاثیر نداشت، لازم به ذکر است ۹ سال از عمر ماشین من میگذرد و تا بحال کولر آن سرویس نشده، امکان داره گاز کولر کم شده باشه؟

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   بله امکان کم شدن گاز کولر ماشین شما وجود دارد که که باید برسی و اگر نیاز به شارژ هست شارژ گاز شود

 • مهدی سلیمی

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید.
  بعد از خاموش کردن ماشین از زیر ماشین آب چکه چکه میریزه و سرازیر میشه آیا طبیعیه؟
  دوم اینکه پرتاب باد از دریچه ها ضعیفه آیا علت خاصی داره؟

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   باید برسی کنید که این اب از کدام قسمت سرازیر میشود و پرتاب کم باد هم به فن مربوط است که باید برسی و از سالم بودن آن مطمن شوید

 • فرامرز

  با درود
  ممنون از مظالب آموزندتون
  بنده پارس TU5 دارم و مدتی هست که کولر در حین حرکت و یا در جا کار کردن(همراه با دل زدن شدید) باد گرم میده و کمپرسور از کار میوفته و تا گاز ندم و دور موتور بالا نیاد کار نمیکنه و مورد بعدی اینکه وقتی کولر میگیرم بعد از گاز دادن در حالت درجا و دور بالا یهو ماشین خاموش میشه ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.
  با سپاس

 • امین حسینی

  سلام وقت بخیر.
  بنده کولر اتومبیلم خنک نمیکرد که بردم برای تعمیر و عیب یابی دستگاه وصل کردن و گفتن فشار در هر دو طرف بالاست و با روشن کردن کولر و گذاشتن کمپرسور در مدار باز هم هیچ تغییری حاصل نمیشه و علت این مشکل رو خرابی کمپرسور تشخیص دادن ناچارا یک کمپرسور آکبند و فابریک خریدم و بعد از نصب و تست نشتی دوباره دستگاه وصل کردن و باز هم مشکل پابرجا بود و تعمیر کار مصر بود که کمپرسور خرابه میخواستم راهنمایی کنید که آیا امکان داره قطعه ی دیگری هم باعث وقوع همچین حالتی بشه . ممنون میشم جواب سوالم رو بفرمایید .خدانگهدار

 • احد فتوحی

  با سلام فن بخاری ۴۰۵ کار نمی کنه مقاومت فن عوض کردم فیوز ها سالم هستند مدل ۹۳ جدید

 • فرزاد ط

  سلام سوالم اینه : وقتی کولر خودرو رو روشن میکنم (تندر۹۰اتومات) صدای قیییییژژژژژژ از سیستم شنیده میشه که با گاز دادن و بالارفتن دور موتور این صدا هم زیاد میشه و با کم کردن گاز هم این صدا کم میشه توی نمایندگی به دلیل عدم توانایی تعمیرکاران ، ابتدا کمپرسور رو کلا عوض کردن باز هم صدا وجود داشت ، دفعه بعد سیستم فن رو کامل عوض کردن هنوز هم همونجوریه ، چه باید کرد؟

  • م ن

   سلام این صدای قیییژژژژژژ که فرمودید فکر میکنم از شل بودن تسمه دینام باشه یه چک کنید بد نیست

 • امیر توفیقی

  سلام کولر پراید را که می خواهم خاموش کنم با خاموش کردن دکمه ac , کولر قطع نمیشه و فرضا نیم ساعت بعد اگه دمنده را باز کنی باد سرد می یاد و فن دور تند هم یکسره روشن است و از چشمی مربوطه به عبور گاز هم نگاه کردم , گاز در جریان است و صرفا موقعی سیستم کولر قطع میشه که با سوویچ ماشین را خاموش کنم . لطفا راهنمایی بفرمایید در باره علت خرابی و راه حل اصلاح و اینکه اگه به همین وضعیت از کولر استفاده کنم آیا عواقبی دارد ؟ متشکرم

 • حامد

  هنگام روشن بودن کولر آب از سمت راننده به داخل ماشین میاد.ممنون علتشو بگید

  • حجت

   سلام، حامد جان ماشین من همین مشکلو داره، بعد کلی تحقیق فهمیدم شلنگ فاضلاب اواپراتور ماشین مسدود شده، کارش اینه که رطوبت داخل اتاق رو میگیره و انتقال میده زیر ماشین و خارج میکنه، اون شلنگ مسدود شده، اما نمیدونم چطوری درستش کنم و دقیقا کجا قرار گرفته، ماشین من سمنده، الان اینجا دنبال همونم که چطوری درستش کنم، اگه تونستی پیداش کنی بمن خبر بده، ممنون میشم، دوستان اگه کس دیگه هم اطلاع داره لطفا کمک کنه دمتون گرم

 • سجاد شريفي

  باسلام
  کولر ماشینم (تیبا صندوق دار ۹۶)از کار افتاده (بعد از یک یا دو ساعت کارد و خاموش کردن ماشین و مجدد روشن کردن متوجه شدم ازکار افتاده است)
  به تعمیرکارنشان دادم دوتا سیم زیر داشبورد سمت شاگرد رو به هم وصل کرد و مجدد روشن شد ولی گفت که ترموستات اواپراتور خراب شده .
  میخواستم بدونم تعویض ترموستات کارمشکلی هستش یا خودمم میتونم این کار رو انجام بدم؟
  اگر در خصوص تعویض ترموستات اواپراتور راهنمایی بفرمایید ممنون می شم.

 • پیام

  سلام خسته نباشین. ۴۰۵ مدل ۸۷دارم.ک الان مهر ۹۶ هست. کولر ک میزنم اوکی کار میکنه سرما عالی ولی بعضی وقتا ینی زمان مشخصی نداره یهو باد گرم میشه.ولی انگار کولر درگیره چون دور موتور پایین نمیاد و جفن فن های جلو هم کار میکنن. یهو دیدی بعد دو دیقه دوباره انگار کلاچ گرفت خنک شد یا رفت تا چندین دیقه. دکمه آ سی همک خاموش میکنم ک مثلا دوباره کولر فعال بشه ولی باز همچی درگیر میشه ولی باد یخ نیست فقط باد فنه. پیش کولر ساز باتری ساز تنظیم موتور بردم ندونستن مشکلش. لطفا لطفا راهنمایی کنین بندرعباسم هوا گرم کولر خراب بشه ینی ماشین انگار هیچ.

 • MWeb

  با تشکــــــــــــــــ از مقاله خوبتون ـــــــــــــــــــر… 🙂

 • شهاب شاهی

  چند روز پیش رفتم شمال وقتی کولر روشن بود دیدم اب میریزه کف ماشین . دلیلش چیه

  • حجت

   سلام، منم همین مشکلو دارم، شلنگ تخلیه رطوبت مسدود شده، بهش میگن لوله فاضلاب اواپراتور، اما نمیدونم جاش کجاست و چطور بازش کنم، اگه راهی پیدا کردی لطفا بهم خبر بده

 • وحید

  ممنون عالی

 • حامدلک

  سلام…وقتی کولر میگیرم خوب خنک میکنه ولی بعداز چند دقیقه باد گرم میزنه باعث میشه که کولرروخاموش کنم.بعدازچنددقیقه که روشن میکنم دوباره همین کار تکرارمیشه..ماشینم پرایدهست.ممنون

 • حامد

  سلام وقت بخیر
  لطفاً‌ بفرمایین تفاوت مدل در موتورهای کولر خودرو از یک مارک چیه؟ مثلا در خودرو ۴۰۵ موتور کولر ساندن مدل SD6V12 با مدل SD7H15 چه تفاوتی داره و آیا قابل جاگزینی به جای هم هست یا خیر؟

 • ماهان

  سلام کولر لیفان ۸۲۰ در طول زمستون ازش استفاده نشده الان که روشن کردم هیچ سرمایی بیرون نمیده به نمایندگی مراجعه کردم میگن باید کمپرسور کولر – اواپراتو -کندانسور و لوله خروجی اواپراتور تعویض بشه البته ماشین گارانتیه اما نکته اینجاست که تعمیرکارای نمایندگی تخصصی در تشخیص عیب ندارن و ترجیح میدن که همه چیز رو تعویض کنن و البته اواپراتورش هم نیست باید سفارش بدن از چین بیاد.
  سوالم اینه که احتمال نداره که گازش خالی شده باشه؟؟

 • سینا کاظمی

  سلام داستر دارم ولی در حین حرکت وقتی کولر روشن هست پدال گاز را که رها میکنم باد گرم میزنه لطفا اگر میدونید ایراد چی هست بگید در ضمن گاز هم عوض کردم

 • ع-خ

  سلام
  سانتافه ۲۰۱۴ دارم بعد از یکساعت کار کردن یهو کولر باد نداره اگه چند دقیقه کولر خامو ش کنم دوباره یه مدتی کار میکنه بعد باد نداره لطفا راهنمایی کنید.

  • حجت

   سلام، فکر می‌کنم مشکل از رله فن داخل اتاق یا سوکت باشه که وقتی گرم میشه برق قطع میشه ویا جاش برای پایه های رله گشاد شده،مشکل من مشابه بود و مشکل از اینا بود،

 • بشیر

  با سلام خدمت کارشناس محترم
  یک پارس ELX 83 دارم از وقتی این ماشین رو گرفتم کولرش منو اذیت میکنه طوریه وقتی دکمه A/Cرو میزنم کولر وصل میشه وخب سرد میکنه به محض قطع شدن کمپرسور که دوباره باید عمل کنه وصل بشه وکمپرسور بیاد توی مدار عمل نمیکنه وهوای گرم میاد تو کابین و اصلا کمپرسور نمیاد تو مدار بعضی وقتها بعد ازمدتی شانسی کمپرسور میاد تو مدار پیش تعمیرکار کار بردم گفت باید فشنگی اب که یه جورایی مربوط میشه به ECUباید تعویض گردد بخاطر اینکه دستور از ECUهم میگیره به همون خاطره کمپرسور وصل نمیشه چون ناگفته نماند بعضی وقتها چرا اب پشت امپر هم روشن میشد خلا صه این کار هم کردم ولی خب نشد رله مربوط به کولر هم که بود میکشید بیرون و جامیزد کمپرسور وصل میکرد در اخر هم گفت چون ماشین مدل پاینه دسته سیم جلوی موتور زیادی کار کرده واطلاع رسانی خبی بین کمپرسور وقطعات مرتبط کولر با ECUنداره وباید تعویض گردد
  ممنون میشم از کارشناس محترم که در این خصوص راهنمایی و کمکم کنن تا این مشکل رو برطرف کنم
  باتشکر

 • حکیم کمالی

  من یک پراید دارم روزها در هوای گرم جنوب کولر اصلا سرد نمیکنه یعنی رو کولر نمیگیره ولی سر صبح و شبها طوری سرد میکنه یخ های منجمد را خورد خورد بیرون میزنه. ترموستات قطع وصل نمیکنه علت چیست ممنون از سایت تون

 • محمد افتخاری

  سلام خسته نباشید یه سوال داشتم ماشینم ۲۰۶تیپ ۲ مدل۸۳ هست وقتی کولر میگیرم نحوه عمل کرد فن ماشین باید چطوری باشه برا من الان این طوری هست دکمه a/cمیزنم فن کند ماشین ۲۰ ثاینه بعد وارد مدار میشه کار میکنه بعد ۱دقیقه قطع همین طوری ادامه میده وقتی هوا سرد بود امتحان کردم اگه هوا گرم باشه مدوام کار میکنه این کار کرد طبیعه یا نه ممنون میشم جواب بدید ممنون از سایت خوبتون

 • ﺭاﻣﻴﻦ ﻣﺤﻤﺪﻱ

  ﺑﺎﻋﺮﺽ ﺳﻼﻡ ﻭﺧﺴﺘﻪ ﻧﺒﺎﺷﻴﺪ ﺑﺎﺑﺖ ﺳﺎﻳﺖ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﭘﺮﺑﺎﺭﺗﻮﻥ و ﺁﺭﺯﻭﻱ ﻣﻮﻓﻘﻴﺖ ﺑﺮاﻱ ﺷﻤﺎ.ﺑﻨﺪﻩ ﭘﺮاﻳﺪﻱ ﺩاﺭﻡ ﻛﻪ ﻛﻮﻟﺮﺵ اﺯ ﻧﻆﺮ ﺳﺮﻣﺎ ﺧﻮﺑﻪ ﻭﻟﻲ ﻳﻪ ﺑﻮﻱ ﻧﺎﻣﻂﺒﻮﻋﻲ اﺯﺵ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﻴﺸﻪ ﻛﻪ ﻗﺎﺑﻞ ﺗﺤﻤﻞ ﻧﻴﺴﺖ.ﭘﻴﺶ ﺗﻌﻤﻴﺮﻛﺎﺭ ﮔﺎﺯ ﺯﺩﻣﺶ ﻭﺟﺮﻳﺎﻥ ﺭﻭ ﺑﻬﺶ ﮔﻔﺘﻢ ﻭﻟﻲ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﻫﻤﻮﻥ ﺑﻮ اﺯﺵ ﻣﻴﺎﺩ.ﻧﻆﺮﺷﻤﺎ ﭼﻲ ﻫﺴﺖ? ﺩﺭﺿﻤﻦ ﺩﺭﺁﺧﺮ ﮔﻔﺖ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭﺵ ﻫﻢ ﺑﺎﻳﺪ ﻋﻮﺽ ﺑﺸﻪ!

 • هادی ذاکرین

  سلام من یه تویونا کرونا دارم که کولر نداره اگر بخوام روش کولر بذارم هزینم چقدر میشه؟

 • خسرو محمدپور

  سلام میشه یه فیلم آموزشی از بازکردن کندانسور پراید بذارید ؟ قدرت باد دهی فن اومده پایین فک کنم کثیف شده .
  ممنونم از سایت خوبتون

 • سعيد محرابي

  سلام متاسفانه نمیدانم چه جوری به بعضی از تعمیر کارهای کولر ماشین مجوز میدهند بنده کمپرسور کولرم ۶سال بخوبی کار میکرد بعد از این مدت احساس کردم خوب سرد نمیکنه بردم پیش یک کولر ساز بدون توجه به نوع کمپرسور وروغن وگاز ان شارژش کرد فرداش کمپرسور کولرم به گیر پاژ افتاد وهزینه سنگینی به من تحمیل کرد دوباره کمپرسور عوض کردم بردم شارژش کرد یک ساعت بعد گیرپاژ کرد تعمیر کار گفت ایراد از کمپرسوره وچون مسیر کولرت روغن سیاه کرده باید کلا همه مدار کولرت وتجهیزاتش رو عوض کنی وگرنه بیفایده است پدرم درومد وداشتم ناامید میشدم تا اینکه دوباره یه کمپرسور استوک سالم خریدم وتو اینترنت مشخصاتشو زدم نوع گاز وروغنشو برام مشخص کرد بردم به تعمیرکار چی کولر گفتم از همین نوع که خودم میگم روغن تو کمپرسور بریز وگازی هم که خودم میگم بریز همون کاررو کرد وخوشبختانه کولرم بسار عالی شروع به کار کرد وهیچ مشکلی نداره وخوب هم سرد میکنه در واقع خودم ایراد کاررو فهمیدم نه کولر ساز من نمیدونم چرا اینقدر غیر اصولی والکی کار میکنند وهزینه برای مردم میتراشند

 • عماد

  سلام ماشین ۴۰۵دلرم وقتی بخاری ماشین روشن میکنم دکمه ac روشن میشه مشکل از چیه؟!؟

 • علی بخشی

  سلام روزتون بخیر

  ماشین رانا دارم وقتی کولر ماشین رو روشن میکنم اول یه مقدار خنک میکنه ولی دماش خیلی پایین نمیره که بخاد کامل خنک کنه ولی وقتی که کولر روشنه کلید ورود هوای سرد یا گرم رو بخاری میزارم و درحالتی که کولر روشنه بخاری رو روشن میکنم چند ثانیه روی بخاری میمونه وقتی باز میارم روی هوای سرد سرمای کولر بیشتر میشه انگار که توو اون چند ثانیه یه چیزی یخ میزنه و خنک تر میکنه بنظرتون ایراد از چیه ؟

 • مقیمی

  سلام
  من پراید دارم کولرم تا همین چند وقت پیش سر حال و خوب بود ولی چند وقتیه تا روشن ش می کنم ۱ تا ۵ دقیقه خوب خنک می کنه بعدش از مدار خارج میشه و کولر صدای تق تق (مثل ضربه زدن دو تا فلز به هم) می ده و دوباره کولر میاد تو مدار و اون صدا هم معمولا با گاز دادن از بین میره.
  پیش تعمیرکار هم بردم فقط هی گاز شارژ کرده گاز ایرانی چینی و … ولی خب معلومه که فایده نداشته.

  الان مشکلم تعمیراتیه یا باید کل سیستم رو تعویض کنم (منظورم اینه که ارزش تعمیر داره؟)
  تعمیرکار ماهر و کار بلد و منصف پیدا نکردم در این زمینه، شما پیشنهادی دارید برای این قضیه؟

 • مختار علوی

  سلام وقت بخیر،،پژو ۴۰۵ مدل ۹۴ داریم وقتی کولر روشن میکنی تا ۱۰ دقیقه اینها باد خنک میده بعد از اون گرم میشه ،،گازشم پر پره
  تازه هم سرسیلندر تعمیر کردم(اگر مربوط باشه)
  ایرادش از چیه

 • اصلانی

  سلام
  من پراید ۸۴ انژکتور دارم
  ۲۰ روزی میشه که وقتی موتور درجا کار میکنه و کولر هم گرفتم دمای آب روی خط یک بالاتر نمیره و عالی کار میکنه. اما وقتی در حین حرکت با کولر روشن سرعت بالای ۸۰ کیلومتر آمپر ماشین آروم آروم میاد تا نزدیک نقطه جوش یعنی قرمز
  رادیاتور نو
  آب کم نمیکنه
  ترموستات ۷۱
  فشنگی جلو موشی نو
  در حالت عادی بدون کولر عالی اما با کولر در حین حرکت میره بالا مخصوصا سربالایی عادی
  و بعضا تو کفی هم همینطوره
  پیش چندتا مکانیک بردم گفتن اصلا مشکلی نیست
  پیش باطریساز و تعمیرات کولر هم بردم
  حتی کندانسور هم تو کارواش تمیز کرده
  دیگه نمیدونم چشه
  هیشکی سر در نمیاره
  حتی شک کردم مشکل سرسیلندر باشه که گفتن عالیه ولی موندم چشه

  • رضا کریمی

   علطش مصرف سوختته وقتی کولر ماشینتو روشن میکنی خود به خود از Ecu دستور میگیره و سوختتون از طریق انژکتور ها بیشر میکنه و اگه سوخت بیشتری وارد موتور بشه دمای موتر بالا میره من مشکل ماشینتونو گفتم راه حلشو خودتون پیدا کنید

 • آرش

  سلام خسته نباشید من وقتی کولر رو روشن میکنم کمپرسور کار نمیکنه خنک هم میشه ولی بعد چند دقیقه هرچی دکمهac رو میزنم کمپرسور خاموش نمیشه باید حتما ماشین رو خاموش کنم تا کمپرسور از مدار جدا شه ،بنظر شما مشکل از چیه فیوز و رله هم سالم هستن

 • میثم مولائی

  سلام ماشین ۴۰۵ دارم بعداز نیم ساعت که کولر کارمیکنه یهویی قطع میکنه ودیگه باد نمیزنه انگار خفه میکنه بعد که کولر رو خاموش و دوباره روشن میکنم درست میشه مشکلش چیه ؟

 • کیا

  بادرود به شما
  آناتومی خوبی از کولر خودرو بود

 • پراید ایمن سالار جاده ها«شوخی کردم»

  سلام دوست عزیزم من کمپرسور کولر پراید باز کردم میخوام کلاچشو باز کنم درنمیاد پیچش بازه هر کار میگنم کلاچ درنمیاد چه کنم برادر؟؟؟؟

 • امیر نصرالهی

  با سلام اقا من اومدم مهندس بازی در بیارم پیچهای تنظیمات اواپراتور رو انگولک کردم الان هم شیلنگم یخ میزنه هم اتومات نمیکنه یه کله روشن میمونه الان باید چطوری باید تنظیمش کنم

 • شهاب گریلی

  سلام
  یه ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۵ دارم سرمای کولر خیلی خوبه فقط موردی که هست تقریبا هر یه ربع یا بار یه ۱۰ ثانیه باد گرم میزنه و دوباره خنک میزنه به تعمیر کار نشون دادم گفت دیاگ زدی از برنامه خارج شده برو ایران خودرو بگو برنامه خودشو بزنه رفتم ایران خودرو میگه سیستم کار کولر ۲۰۶ همینه و اوکی هست .
  نطر شما چیه

 • صدر

  بسیار خوب توضیح داده بودید سپاس

 • ح.آزاد

  باسلام،
  آیا همونطور که یکی از کاربران فرمودن،به ازاء مقداری گاز۱۳۴،مقداری گاز۴۱۰، تزریق کرده و سرمادهی بهترشده، آیا اساتید یا کاربران،نظرات و تجاربی دراین زمینه دارن که راهنمایی کنن؟
  ممنون

 • آرمین

  سلام
  سیستمی وجود داره که کولر پژو پارس رو از موتور جدا کنیم ، منظورم کمپرسور برقی بگذاریم ، کولر تمام جون ماشین رو میگیره و در سربالایی آمپر میره بالا و واشر سرسیلندر میسوزونه ، واقعا راهی نیست ؟ شایدم ابداع شده من خبر ندارم

 • حسین ترابی

  سلام.
  آیا برای اقلیمهای مختلف کولر خودرو تفاوت دارد ?
  اتومبیل من رنو داستر است در هوای گرم یا کارکرد طولانی باد گرم میزند میگویند کمپرسور ان اروپایی است باید تعویض شود شرکت مربوطه طفره میرود لطفا راهنمایی بفرمایید.

 • عبداله غلام پور

  با سلام کولر ماشین من خوب خنک نمی کند. گاز آن با دستگاه چک شده و فن آن نیز خوب کار می کند. گاز در قسمت جلو درون لوله ها هم سرد هست. اما داخل خودرو خنک نیست. لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر

 • فرشاد مخلص

  باسلام مزدا ۳دارم کولرش کار نمیکرد مکانیک بوبین روعوض کرد کلاچ روهم همیتطور بعد از چنددقیقه کارازکارافتاد میگه مسیر جرم داره باید شسته بشه این ایراد تمام مزدا ۳ هاست یه۹ چیزی حدود ۳میلیون هزینه برات برمیداره

 • حمید رضا جمشیدی

  سلام
  آیا برای تعویض بوبین یا همان مگنت کولر نیاز به تخلیه گاز کولر هست؟ توضیحا خودرو توسان میباشد

 • ساسان

  سلام به همه.یه sdمدل ۹۶ برج ۸ دارم.ساکن اصفهان.مشکل اینه که وقتی مسافرت میرم مثلا میام تا تهران به اونجاها که میرسم کولر ماشین یه دفعه از کار میافته میره روی فن تا ماشینو ۳یا۴ ساعت خاموش نکنی درست نمیشه یعنی ماشین باید خنک بشه.۴تا نمایندگی رفتم نفهمیدن چون تو حالت عادی یا توی ترافیک شهر مشکلی نیست واسه همین نمایندگی میرم میگن اشکالی نداره همون موقع که ایراد داره باید بیاری ببینیم اکثرت هم میگن از سنسور دما وفشار گاز کولره چون توی هوای خیلی گرم کاشان : قم یا تهران این مشکل پیش میاد به ۰۹۶۴۴ نمایندگی ایرنخودرو زنگ زدم اونم احتمال همینو میداد چون تو حالت عادی مشکلی نداره نمیشه رفع عیب کرد منم وسطه اتوبان حین مسافرت که نمیتونم دنبال نماینگی بگردم گفتم یکی از شماها با این مشکل مواجه شده باشین کمکم بکنین البته یه سرس میگفتن از ecu هست که توی هوای گرم فشار گاز کولر که بالا میره فن ماشین نمیتونه گاز رو خنک کنه برای اینکه به موتور فشار نیاد کولر رو از کار میندازه که اینم ایراد از esu هست که فرمان اشتباه میده راهنمایی بکنین ممنون میشم

 • علی کیان

  سلام
  من می‌خوام کولر پراید کاملا برقی بشه یعنی قدرت موتور از روی کمپرسور برای چرخشش برداشته بشه

 • یک دیدگاه بنویس!

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لطفا به این سوال پاسخ دهید *