استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

عیب یابی تلویزیون هایسنس؛ بررسی 10 مشکل متداول و علت بروز آنها

عیب یابی تلویزیون هایسنس؛ بررسی 10 مشکل متداول و علت بروز آنها

در میان انواع برندهای متفاوت تلویزیون، هایسنس یکی از باکیفیت‌ترین‌هاست که می‌تواند سال ها بدون مشکل خاصی کار کند. اما تلویزیون هم مانند سایر دستگاه‌های برقی در اثر استفاده نادرست و با گذشت زمان دچار ایراد می‌شود. تلویزیون هایسنس نیز از این قاعده مستثنی نیست. برخی از مشکلاتی که برای تلویزیون هایسنس پیش می‌آیند چندان جدی و اساسی نیستند و کاربر خود می‌تواند آن ها را رفع کند. اما برخی دیگر از مشکلات جدی هستند و برای رفع آنها باید از تکنسین‌های ماهر کمک بگیرید. در این مقاله از کاراباما قصد داریم به بررسی مشکلات رایج و عیب یابی تلویزیون هایسنس بپردازیم.

انواع مشکلات و خرابی های تلویزیون هایسنس

مشکلات متداول انواع تلویزیون‌ها از جمله تلویزیون هایسنس ممکن است در هر زمانی رخ بدهند. برای مثال حین تماشای یک بازی حساس فوتبال یا یک سریال جذاب و دوست داشتنی ناگهان تلویزیون به مشکل برمی خورد و امکان تماشای برنامه را از شما می گیرد. برخی از رایج‌ترین مشکلات تلویزیون هایسنس به قرار زیر هستند:

1. پخش صدا بدون تصویر

یکی از مشکلات متداول تلویزیون هایسنس زمانی است که شما دستگاه را روشن کرده اید و تنها صدای آن را می‌شنوید، بدون آن که تصویری از آن پخش شود. علت اصلی این خرابی، سوختگی لامپ‌های ال ای دی یا ال سی دی پشت دستگاه است.

هنگام عیب یابی تلویزیون هایسنس در صورت بروز این مشکل باید این نوع لامپ‌ها توسط تکنسین مورد بررسی قرار گیرد. برای تعمیر تلویزیون حتما از یک مرکز تخصصی کمک بگیرید.

2. روشن و خاموش شدن تلویزیون هایسنس

از دیگر مشکلاتی که در تلویزیون‌های هایسنس اتفاق می‌افتد، خاموش و روشن شدن خود به خودی دستگاه است. این نوع خرابی که نیاز به عیب یابی تلویزیون هایسنس دارد، از دو علت ناشی می‌شود.

علت اول آن خراب شدن مادربرد و آی سی دستگاه است. یا این که این مشکل زمانی رخ می‌دهد، که برد پاور خراب و معیوب شده باشد. در صورت سوختن کامل مین برد یا حتی برد پاور، چاره ای جز تعویض آن وجود ندارد.

محو شدن تصویر تلویزیون هایسنس پس از روشن شدن

3. محو شدن تصویر تلویزیون هایسنس پس از روشن شدن

گاهی اوقات ممکن است که وقتی تلویزیون را روشن می‌کنید، ناگهان تصویر محو شده و تلویزیون خاموش شود. این مشکل ممکن است در ابتدا پس از مدت زمان طولانی که از تماشای تلویزیون می گذرد، پیش بیاید.

اما در صورتی که برای تعمیر دستگاه اقدام نکنید، مشکل جدی‌تر شده و در فواصل زمانی کوتاه مدت اتفاق خواهد افتاد.

محو شدن تصویر در تلویزیون هایسنس به هنگام روشن بودن دستگاه مربوط به خرابی مادربرد یا بک لایت دستگاه است. به این منظور بازدید و تعمیر تلویزیون هایسنس توسط یک تکنسین ماهر ضروری است.

4. خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پس از چند ساعت روشن بودن

از دیگر خرابی هایی که در تلویزیون هایسنس ایجاد می‌شود، خاموش شدن ناگهانی است. اگر چنین مشکلی برای تلویزیون‌ هایسنس شما اتفاق افتاد، ابتدا بررسی کنید که گزینه تایمر دستگاه فعال نباشد. در غیر این صورت خرابی مادربرد یا برد پاور می‌تواند این مشکل را ایجاد کند.

در چنین شرایطی نیاز است به منظور عیب یابی تلویزیون هایسنس، یک تعمیرکار متخصص دستگاه را بازدید کرده و علت آن را تشخیص دهد.

5. شروع به کار تلویزیون هایسنس به صورت ناگهانی

یکی دیگر از مشکلات متداولی که در تلویزیون هایسنس اتفاق می‌افتد، روشن شدن خود به خودی دستگاه است. یعنی به این صورت که تلویزیون خاموش است و ناگهان روشن می‌شود.

علت اصلی این مشکل می‌تواند خرابی مادربرد دستگاه باشد که باید تعمیر شود. مادربرد قطعه ای است که روی آن قطعات مختلفی نصب شده است که عملکرد هر کدام باعث تولید حرارت می‌شود. در این حالت احتمال آسیب دیدن مادربورد و سوختن آن وجود دارد.

بیشتر بخوانید: تعمیر مادر برد تلویزیون

6. چشمک زدن کلید پاور بدون پخش تصویر

گاهی اوقات پیش می آید که دکمه پاور روی تلویزیون چشمک می‌زند، اما هیچ تصویری پخش نمی‌شود. علت بروز این مشکل می‌تواند خرابی یا معیوب شدن مادربرد تلویزیون باشد. به این منظور بازدید دستگاه توسط یک تکنسین به منظور رفع خرابی، ضروری است.

تیره شدن مانیتور یا صفحه نمایش تلویزیون هایسنس

7. تیره شدن مانیتور یا صفحه نمایش تلویزیون هایسنس

از دیگر مشکلات رایج در تلویزیون هایسنس، تیره شدن تصویر در صفحه نمایش است. به این معنا که وقتی به تماشای تلویزیون نشسته‌اید، بخشی از تصویر در صفحه نمایش به حالت تیره رنگ در‌می‌آید. این مشکل نوعی هشدار از خرابی بک لایت و لامپ‌های پشت دستگاه است.

در صورت بی‌توجهی و نادیده گرفتن این مشکل، تمام لامپ‌های قسمت بک لایت آسیب می‌بیند. پس وقتی مشاهده کردید که تصویر صفحه نمایش به رنگ تیره درآمده است، در اولین فرصت برای تعمیر تلویزیون با یک مرکز تعمیرات تماس بگیرید.

8. ایجاد نقاط پر نور روی صفحه تلویزیون

یکی از مشکلاتی که ممکن است در هر مدل از تلویزیون‌های هایسنس رخ دهد، ایجاد نقاط پرنور روی صفحه نمایش است. به این صورت که نور تصویر به صورت یکنواخت منتشر نمی‌شود و برخی از نقاط تصویر پرنورتور هستند. این مساله نشان می‌دهد که لامپ‌ها و بک لایت دستگاه خراب شده است.

علت اصلی آن هم جدا شدن منشورهایی است که به لامپ‌ها متصل است و نور آن‌ها را به صورت یکنواخت روی صفحه نمایش منتشر می‌کنند. البته خرابی و جدا شدن منشورها هم خود به علت حرارت زیادی است که لامپ‌ها پس از ساعت‌ها کار کردن ایجاد می‌کنند. یا این که ممکن است لامپ‌ها بی‌کیفیت و غیر استاندارد باشد و منشورها از آن جدا شود.

پرش تصویر روی صفحه نمایش تلویزیون

9. پرش تصویر روی صفحه نمایش تلویزیون

برخی اوقات هنگام تماشای تلویزیون هایسنس متوجه می‌شوید که تصویر پرش یا لرزش دارد. این مشکل مشابه لامپی است که چشمک می‌زند و وقتی ایجاد می‌شود که لامپ‌های قسمت بک لایت سوخته یا آسیب دیده باشد.

در این صورت هم برای عیب یابی تلویزیون هایسنس لازم است یک تکنسین دستگاه را بازدید کرده و با شناسایی علت، آن را تعمیر کند.

10. به هم ریختگی تصویر در صفحه نمایش

از دیگر مشکلاتی که ممکن است برای هر مدل از تلویزیون هایسنس ایجاد شود، زمانی است که تصویر پخش شده از صفحه نمایش به هم ریخته و مخدوش شود. این مشکل معمولا زمانی ایجاد می‌شود که پیکسل‌های صفحه نمایش در اثر ضربه دیدن پنل دستگاه، شکسته شود.

حل این مشکل هم تنها با تعویض پنل دستگاه امکان پذیر است. البته گاهی اوقات خرابی مادربرد یا برد تیکان هم می‌تواند علت بروز چنین مشکلی باشد که پس از تعویض آنها با نمونه سالم، مشکلات ایجاد شده هم برطرف می‌شود.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم مشکلات متداول تلویزیون هایسنس و علت بروز آن ها را مورد بررسی قرار دهیم. مطمئنا عیب یابی تلویزیون‌ هایسنس و رفع خرابی‌های متداول، تنها از عهده تعمیرکار یا تکنسینی برمی‌آید که تخصص لازم در تعمیر تلویزیون‌ هایسنس را داشته باشد. توصیه کلی به شما این است که به هنگام مشاهده هر کدام از خرابی های گفته شده، بدون نادیده گرفتن آنها، سریعا با یک مرکز تعمیرات معتبر تماس بگیرید. زیرا خرابی‌های گفته شده در اثر بی‌توجهی ممکن است گسترش یافته و به آسیب دیدگی بیشتر قطعات دستگاه منجر شود.

سوالات متداول

خرابی مادربرد دستگاه علت اصلی بروز چنین مشکلی است.

این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که بک لایت دستگاه دچار مشکل شود.

این مشکل می‌تواند به علت جدا شدن منشورها از لامپ‌های بک لایت رخ بدهد. زیرا منشورها نور لامپ‌های بک لایت را به صورت یکنواخت روی صفحه نمایش پخش می‌کنند.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.