استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی| علت خاموش شدن یا روشن نشدن کمپرسور

علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی| علت خاموش شدن یا روشن نشدن کمپرسور

کولر گازی یکی از مهمترین لوازم منزل ماست که هم در تابستان برای خنک کردن محیط و هم در زمستان برای گرمایش و باد گرم از آن استفاده می کنیم. اما این دستگاه اجزای مختلفی دارد که در ارتباط دقیق و بهم وابسته منجر به عملکرد سرمایش یا گرمایشی آن می شوند. مهمترین این اجزا که قلب کولر و موتور آن است، کمپرسور کولر گازی می باشد.

در این مطلب از کاراباما قصد داریم در مورد علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی و راهکارهای آن صحبت کنیم. عنوان کار نکردن کمپرسور کولر گازی به خوبی قادر به بیان مشکل کمپرسور نمی باشد و بهتر است منظور دقیق خود را از کار نکردن کمپرسور بیان کنیم تا در تعمیرات کولر گازی تکنسین سریعتر مشکل را رفع نماید. بنابرانی در این مقاله کار نکردن کمپرسور را به مشکلات دقیق تر تقسیم و در مورد هر یک صحبت خواهیم کرد.

در صورتی که جهت برطرف کردن مشکل دستگاه خود نیاز به کمک تکنسین حرفه ای و باتجربه دارید، از قسمت زیر برند دستگاه خود را انتخاب کنید و در غیر این صورت ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

ما در کاراباما سالهاست که به مشتریان تمامی برندهای معتبر ایرانی و خارجی لوازم خانگی خدمات ارائه میکنیم، بنابراین اگر برند کولر گازی شما سامسونگ، ال جی و جنرال نمیباشد نیز میتوانید از طریق فرم زیر درخواست تعمیرات خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار

نکته:

کار نکردن کمپرسور کولر گازی به برند دستگاه و مدل آن بستگی ندارد. بنابراین می توان علت روشن نشدن کمپرسور کولر گازی ال جی، سامسونگ، جنرال و… و نیز علت خاموش شدن کمپرسور اسپیلت اجنرال، گری، تراست و… را یکی در نظر گرفت. لذا می توانید از این مقاله برای بررسی مشکل کمپرسور کولرتان صرف نظر از برند آن استفاده نمایید.

علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی

همانطور که گفتیم، قصد داریم علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی را به مشکلات دقیقتر تقسیم کنیم. در این مطلب به صحبت در خصوص علت روشن نشدن کمپرسور کولر گازی، علت خاموش شدن کمپرسور و علت خاموش و روشن شدن کمپرسور کولر گازی خواهیم پرداخت. همچنین به دلیل ارتباط موضوعی در خصوص علت داغ شدن کمپرسور نیز مطالبی را بیان می کنیم. پس با ما همراه باشید.

علت خاموش شدن کمپرسور کولر گازی

خاموش شدن کمپرسور را می توان کار نکردن کمپرسور کولر گازی نیز عنوان کرد. خاموش شدن ناگهانی کمپرسور کولر گازی منجر به خاموش شدن یا آف شدن کولر می شود. علت خاموش شدن کمپرسور کولر می تواند موارد متعددی باشد که معمولا تمامی آنها فنی بوده و باید حتما به تکنسین ماهر مراجعه کنید.

نیم سوز شدن یا معیوب بودن کمپرسور

در صورتی که موتور یا کمپرسور کولر گازی معیوب باشد، خاموش شدن کمپرسور بسیار محتمل است. یک علت خاموش شدن کمپرسور نیز می تواند تحت فشار بودن آن و نیم سوز شدن کمپرسور باشد. متاسفانه در بسیاری از مواقع راه حلی جز تعویض کمپرسور پیش روی شما نیست. زیرا ساختار داخلی کمپرسور و طراحی آن، تعمیرات کمپرسور را بسیار دشوار و پیچیده نمودده و بسیاری از تعمیرکاران دانش فنی لازم برای اینکار را ندارند.

کم بودن یا نامناسب بودن گاز مبرد

یکی دیگر از دلایل خاموش شدن کمپرسور کولر گازی به گاز مبرد درون آن برمی گردد. گاز مبرد باید متناسب با کمپرسور و روغن باشد و مقدار آن نیز به طور استاندارد و با توجه به ظرفیت کمپرسور باشد. در صورتی که نوع گاز نامناسب بوده و یا مقدار آن کمتر از حد استاندارد باشد، خاموش شدن کمپرسور کولر گازی احتمال بالایی دارد.

کم بودن مقدار گاز را می توان را با شارژ گاز جبران نمود. اما متاسفانه بسیاری از افراد با هدف سرمای بیشتر به تعویض نوع گاز کولر گازی اقدام می کنند که این امر نه تنها صحیح نیست، بلکه به مرور به کمپرسور آسیب رسانده و علت از کار افتادن کمپرسور کولر گازی و همچنین ایجاد مشکلاتی از قبیل آب دادن و پرتاب یخ و آب از کولر گازی دو تیکه (اسپیلت) نیز خواهد شد.

افزایش دمای کمپرسور

علت خاموش شدن کمپرسور کولر گازی می تواند افزایش دمای بیش از اندازه آن باشد. اگر موتور بی وقفه کار کند، افزایش دمای کمپرسور به سرعت اتفاق می افتد و به عنوان یک مکانیسم دفاعی کمپرسور خاموش می شود. در ادامه در رابطه با علت داغ شدن کمپرسور و افزایش دمای آن صحبت خواهیم کرد.

اشکالات برقی و یا ایراد در برد کولر

ممکن است یکی از سیم های اتصالی به کمپرسور و یا اجزای این قطعه دچار اتصالات برقی شده باشد. بنابراین بررسی کمپرسور و اجزای مرتبط با آن از لحاظ اتصال صحیح و قطع نشدگی سیم ها را مورد توجه داشته باشید، زیرا می تواند علت خاموش شدن کمپرسور اسپیلت باشد.

همچنین برد دستگاه در خاموش شدن کمپرسور اسپیلت می تواند نقش مهمی داشته باشد. فرمان روشن و خاموش شدن کمپرسور باید توسط برد کولر صادر شود. درنتیجه خاموش شدن ناگهانی کمپرسور می تواند به دلیل خرابی و ایراد برد کولر گازی باشد.

مطلب پیشنهادی: علت کار نکردن فن کولر گازی و راهکارهای آن

علت روشن نشدن کمپرسور کولر گازی

 

علت روشن نشدن کمپرسور کولر گازی

تعبیر دیگری از کار نکردن کمپرسور اسپیلت می تواند روشن نشدن کمپرسور اسپیلت باشد. مواردی که علت روشن نشدن موتور یا کمپرسور کولر گازی هستند را در ادامه آورده ایم. توجه کنید که برخی از این موارد در علت خاموش شدن موتور یا کمپرسور کولر گازی نیز سهیم بودند. درواقع در برخی مواقع یک مشکل می تواند علت خاموش شدن ناگهانی کمپرسور کولر گازی و در ادامه آن علت روشن نشدن کمپرسور باشد. این مشکل یکی از دلایل روشن نشدن کولر گازی است که در مقاله اختصاصی کاراباما در مورد آن به تفصیل صحبت کرده ایم.

پوسیدگی و قطع شدن سیم ها و اتصالات

اگر سیم ها و اتصالات کمپرسور به دلیل پوسیدگی و استهلاک ناشی از کارکرد زیاد کولر شل شده و یا قطع شوند، جریان الکتریکی به کمپرسور نخواهد رسید. فیش های متصل کننده سیم ها معمولا شل شده و یا بر اثر عبور جریان زیاد داغ شده و میسوزند که این مشکل می تواند علت روشن نشدن کمپرسور کولر گازی باشد.

اورلود کمپرسور

در صورتی که دمای کولر گازی بیش از اندازه بالا رود، جهت حفاظت از موتور سیستم اورلود می کند. اورلود کمپرسور به این معناست که دستگاه ناگهان خاموش می شود. در این حالت تا سرد شدن موتور کمپرسور روشن نمی شود. بنابراین اورلود می تواند علت خاموش شدن ناگهانی و نیز علت روشن نشدن کمپرسور کولر گازی باشد. اما تا زمانی که علت اورلود کولر گازی برطرف نشود، مشکل به معنای واقعی حل نشده است. یعنی احتمال رخ دادن مجدد اورلود بالاست که با روشن و خاموش شدن کمپرسور کولر گازی به استهلاک بیشتر آن و احتمالا خرابی کمپرسور می انجامد.

ایراد در برد کولر

برد کولر وظیفه کنترل تمامی بخشها از جمله کمپرسور را دارد و همانطور که پیشتر گفته شد، می تواند جریان لازم برای شروع به کار کمپرسور را مختل کند. بنابراین یک برد معیوب می تواند علاوه بر علت خاموش شدن، علت روشن نشدن کمپرسور کولر گازی نیز باشد.

معمولا خرابی برد اتفاق رایجی نیست. بنابراین ابتدا سایر عواملی که ممکن است علت روشن نشدن کمپرسور باشند را بررسی کنید و در آخر به سراغ برد و بررسی سلامت آن بروید.

معیوب بودن خود کمپرسور

یکی یگر از دلایل روشن نشدن موتور کولر گازی این است که خود کمپرسور ایراد داشته و معیوب باشد. در این صورت احتمال روشن شدن کمپرسور پایین است و باید با مراجعه به تعمیرکار متخصص از او بخواهید تا کمپرسور را بررسی و تست نماید. معمولا خرابی کمپرسور کمتر پیش می آید ولی در صورتی که معیوب بودن کمپرسور محرض شود، معمولا با تعویض آن مشکل را برطرف می کنند. هرچند باید علت خرابی کمپرسور مشخص شود تا این اتفاق برای کمپرسور جدید نیز تکرار نشود.

مطلب پیشنهادی کاراباما: روش های تست کمپرسور

خرابی رله فرمان

رله وظیفه تامین برق اکثر قطعات کولر را برعهده دارد و خرابی آن می تواند دلیل روشن نشدن کمپرسور کولر گازی باشد. برای بررسی رله باید به کمک مولتی متر جریان های الکتریکی را اندازه گیری و وجود قطعی و غیره را بررسی نمود که در صورت لزوم با تعویض رله مشکل را برطرف کنید. رله با توجه به ظرفیت کولر ممکن است در برد و یا در یونیت خارجی اسپیلت نصب باشد.

خرابی سنسور دمای هوا

خرابی سنسور دمای هوا و یا قرارگیری اشتباه آن می توان علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی باشد. یعنی هم موجب خاموش شدن کمپرسور شده و هم از روشن شدن کمپرسور جلوگیری نماید. این مشکل با تشخیص اشتباه دما و یا عدم تشخیص درست و درنتیجه ارسال فرمان نادرست به کمپرسور توسط سنسور به وجود می آید که با تعویض سنسور قابل حل است.

خرابی خازن استارت

اکثرا علت روشن نشدن کمپرسور کولر گازی به استارت نزدن آن مربوط است که برای اینکار از خازن راه انداز یا خازن استارت کمک می گیرد. درنتیجه معیوب بودن و خرابی خازن می تواند از استارت کمپرسور و روشن شدن آن جلوگیری کند. اگر با تست اتصالات خازن به کمک مولتی متر جریانی مشاهده نشود، باید خازن را تعویض نمایید.

علت خاموش و روشن شدن کمپرسور کولر گازی

علت خاموش و روشن شدن کمپرسور کولر گازی

تعبیر دیگری از کار نکردن کمپرسور کولر گازی مشکل خاموش و روشن شدن کمپرسور به دفعات زیاد است که عملا کار نکردن کمپرسور را موجب می شود. علت خاموش و روشن شدن کمپرسور کولر گازی به تعداد زیاد، به خرابی برد الکترونیکی کولر مربوط است. ایراد در بخشی از برد می تواند دلیل نرسیدن جریان برق و یا قطع جریان به کمپرسور باشد و به صورت مکرر سبب خاموش شدن و روشن شدن مجدد کمپرسور یا موتور کولر باشد.
همچنین خرابی کمپرسور نیز می تواند علت خاموش و روشن شدن زیاد کمپرسور کولر باشد. کمپرسور بخشی مکانیکی و بخشی الکتریکی دارد که خرابی هر کدام از آنها می تواند بروز مشکلاتی را سبب شود. بعلاوه اگر متوجه یخ زدگی یا برفک در قسمت خارجی یونیت کولر شدید، به احتمال زیاد مبرد کم است. این موضوع اغلب علت خاموش و روشن شدن کمپرسور کولر گازی به صورت ناگهانی است.

مطلب پیشنهادی کاراباما: بهترین دما برای کولر گازی در تابستان و زمستان

علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی

از جمله مشکلات رایج در کمپرسورهای مختلف، داغ شدن یا گرم شدن زیاد کمپرسور است که می تواند علت از کار افتادن کمپرسور کولر گازی باشد. معمولا داغ شدن بیش از حد کمپرسور با خاموش شدن کمپرسور یا روشن نشدن آن موجب کار نکردن کولر گازی می شود. علت داغ شدن کمپرسور اسپیلت به مواردی مربوط است از جمله:

  • نوسان در برق و ورود جریان بیش از حد به کمپرسور
  • کمبود گاز و فشار کم گاز مبرد
  • کثیف بودن لوله های کندانسور و خنک نشدن مبرد
  • از کار افتادن فن کمپرسور و عدم تهویه مناسب هوا
  • کیپ شدن یا مسدود شدن لوله های کمپرسور یا بخشی از سیستم و درنتیجه افزایش فشار

همچنین علت گرم شدن زیاد کمپرسور یا داغ شدن آن می تواند به فشار تخلیه و مکش یا روغن ریزی مربوط باشد:

نسبت فشار تخلیه به مکش

فشار تخلیه ممکن است بیش از حد بالا باشد و یا اینکه فشار مکش بیش از حد کم باشد. این موارد ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهند. ممکن است گاز مبرد خیلی کم باشد و یا سیستم بیش از حد شارژ شده باشد. ممکن است شیر انبساط و یا فن کندانسور معیوب شده باشد. همچنین کویل های کندانسور کثیف می توانند این مشکل را ایجاد کند. به همین علت سرویس به موقع می تواند از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری نماید.

روغن ریزی

کمپرسورها نیاز به روغن تبرید دارند تا به درستی عمل کنند. وقتی که کمپرسور خیلی گرم می شود روغن کاهش می یابد و حلقه های پیستون، سیلندرها و دیگر اجزا یکی یکی از کار می افتند.

در این مطلب در رابطه با علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی صحبت کردیم و با بیان علل خاموش شدن، روشن نشدن و خاموش و روشن شدن زیاد کمپرسور به از کار افتادن کمپرسور پرداختیم. یادآور می شویم که مطالب گفته شده به نوع کمپرسور یا مدل و برند کولر گازی شما مربوط نمی باشد و کلیست. همچنین به دلیل تخصصی بودن موارد و نیاز به تجربه فنی، توصیه اکید بر مراجعه به تعمیرکار متخصص است تا با کمترین هزینه به رفع مشکل اقدام نماید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
رضا نیسی

با سلام و احترام
بنده به عنوان یک تعمیر. کار. کول به مشکل خوردم بعد از تعویض کمپرسور کولر. سامسونگ ۲۴هزار. کمپرسور. داغ میکنه خواستم بدونم علت داغی چیه همه کار. هم کردم از سرویس کندانسور. تا تعویض لوله مویی لوله برگشت خنک میشه ولی بازم اورلود میکنه امپر کل هم تقریبا ۱۴ هستش ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ دهید