استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت کار نکردن فن کولر گازی و راهکارهای رفع مشکل

دلایل کار نکردن فن کولر گازی

اگر صاحب کولر گازی هستید و در خانه یا محل کارتان از هوای خنک و مطبوعی که فراهم می کند لذت می برید، به همان اندازه باید به فکر نگهداری و مراقبت از کولر گازی خود نیز باشید. این وسیله پرکار که بازدهی بالایی هم دارد، یک دستگاه الکتریکی- مکانیکی بوده و حساسیت های خود را دارد. بروز اتفاقاتی که سبب پیدایش مشکل در دستگاه و خرابی کولر گازی می شوند و یا بازدهی و راندمان آن را به شدت پایین می آورند، امری طبیعی و شایع است.

در این مقاله از کاراباما قصد داریم تا در رابطه با علت کار نکردن فن کولر گازی و راهکارهای موجود در این شرایط صحبت کنیم. طبیعتا برخی از مواردی که بیان می شوند، تخصصی و بررسی یا رفع آن نیازمند دانش فنی، تجربه و تسلط می باشد که در این مواقع تنها کمک گرفتن از تعمیرکار ماهر کولر را به شما توصیه می کنیم. اما برخی از مواردی که علت کار نکردن فن کولر اسپلیت هستند، ساده بوده و خود شما نیز قادر به برطرف کردن آنها هستید. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا در مورد دلیل کار نکردن فن کولر گازی خود اطلاعات مفیدی را به دست آورید.

در صورتی که جهت تعمیر کولر گازی خود نیاز به کمک تکنسین حرفه ای و باتجربه دارید، از قسمت زیر برند دستگاه خود را انتخاب کنید و در غیر این صورت ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

ما در کاراباما سالهاست که به مشتریان تمامی برندهای معتبر ایرانی و خارجی لوازم خانگی خدمات ارائه میکنیم، بنابراین اگر برند کولر گازی شما سامسونگ، ال جی و جنرال نمیباشد نیز میتوانید از طریق فرم زیر درخواست تعمیرات خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار

نکته:

مطالبی که به شما آموزش داده خواهد شد، کلی بوده و به برند و مدل کولر گازی شما مربوط نمی باشد. لذا می تواند از مطالب این مقاله در رفع مشکل کار نکردن فن کولر گازی ال جی، سامسونگ، بوش، جنرال، اجنرال، گری، تراست و غیره استفاده نمایید.

دلایل کار نکردن فن کولر گازی اسپلیت

همانطور که می دانید، کولر گازی از قطعات الکتریکی و مکانیکی بسیاری تشکیل شده که در انجام کارکردهایشان تا حد زیادی همپوشانی دارند. فن کولر گازی یکی از مهمترین بخش ها است که طبیعتا بروز هر گونه مشکل در بخش های دیگر نیز می تواند بر روی عملکرد آن موثر باشد. خرابی فن و کار نکردن فن کولر گازی اتفاقی کاملا مشهود است. چرا که به عینه بر روی کیفیت و عملکرد باد پرتابی کولر تاثیر می گذارد و به مرور به خنک نبودن باد کولر گازی منجر می شود. در ادامه با عواملی که دلیل کار نکردن فن کولر گازی هستند، آشنا می شویم.

نکته:

مشکل کار نکردن فن کولر گازی در حالتی که دستگاه بر روی سرمایش تنظیم شده باشد و کار نکند، مشکل محسوب می شود. در حال حاضر برخی از کولر گازی ها قابلیت دوگانه دارند. این مدل ها حالت گرمایش دارند و می توان از آنها در زمستان نیز استفاده نمود. لذا اگر در زمستان بدنبال این هستید که چرا فن کولر کار نمیکند ، جای نگرانی نیست! این امر در حالت گرمایش اصلا مشکل نیست.

نقش خازن در کار نکردن فن کولر گازی چیست؟

یکی از مواردی که می تواند علت کار نکردن فن کولر اسپلیت شما باشد، خرابی خازن است. معمولا خازن ها می سوزند و درنتیجه سبب قطع جریان می شوند. خازن کولر گازی به کمپرسور متصل است و در صورتی که سوخته باشد، دلیل اینست که چرا فن کولر گازی کار نمی کند.

راهکار: ابتدا سعی کنید تا با یک چوب بلند پره های فن را بچرخانید. اگر فن شروع به کار کرد، مشکل از خازن است. برای تست کردن خازن را با یک مولتی متر اندازه بگیرید. اگر جریان وجود ندارد، احتمالا خازن سوخته است که باید آن را تعویض کنید. با نمونه مشابه آن می توانید خودتان اینکار را انجام دهید. اما مراقب خطرات برق گرفتگی باشید.

ایراد خازن یکی از دلایل اصلی در روشن نشدن کولر گازی است که به طور مفصل در مقاله اختصاصی کاراباما بررسی شده است.

علت نچرخیدن فن کولر گازی موتور فن چرخشی است؟

موتور فن محور دوگانه (دوال شفت) که به موتور فن چرخشی نیز شناخته می شود، یکی از عواملیست که در صورت معیوب بودن می تواند علت نچرخیدن فن کولر گازی باشد. این موتور فن دارای دو تیغه یا پروانه است که یکی از آنها با کشیدن هوای محیط به داخل و بر روی کویل های کندانسور موجب خنک شدن آنها می شود، و پروانه دیگر در طرف دیگر موتور هوا را به روی کویل های اواپراتور هدایت می کند. موتور فن دارای بیرینگ ها یا یاتاقان هایی می باشد که به مرور زمان شل شده، می سوزند و یا خم می شوند، که این حالت به کار نکردن فن کولر گازی می انجامد.

راهکار: محور پروانه های موتور فن را تکان دهید. اگر محور موتور فن شل باشد و یا تکان نخورد، به معنای خرابی موتور فن است که باید آن را تعویض کنید. البته اینکار تخصصی و حساس است و توصیه می شود که از یک فرد ماهر و باتجربه بخواهید تا موتور فن را تعویض نماید.

موتور فن هم می تواند علت کار نکردن فن کولر باشد

ایراد در موتور فن عامل کلیدی در علت خاموش شدن فن کولر گازی و علت روشن نشدن فن است. مشکل موتور فن می تواند به دلیل خرابی بلبرینگ های آن باشد، که در اینصورت تیغه ها آزادانه نخواهند چرخید. همچنین خرابی موتور فن می تواند بدلیل ایراد داخلی در قسمت پاور قطعه باشد.

راهکار: به صورت دستی تیغه ها را بچرخانید. برای اینکار با احتیاط و به کمک یک چوب بلند اینکار را انجام دهید. اگر چرخش تیغه ها با مقاومت مواجه شد و نچرخیدند، آنگاه ایراد از بلبرینگ ها می باشد که باید موتور فن را تعویض کنید. اما در صورت چرخش آنها باید جریان ورودی را تست کنید. اگر برق به موتور فن می رسد ولی همچنان کار نمی کند، ایراد داخلی دارد که بهتر است آن را تعویض کنید زیرا تعمیرات آن گزینه مناسبی نمی باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشکلات کولر گازی تان، شما را به مطالعه مطلب عیب یابی کولر گازی دعوت می کنیم.

نقش ترموستات در کار نکردن فن کولر گازی چیست؟

ترموستات قطعه ایست که دمای هوا را تشخیص داده و بر اساس دمای تنظیمی شما برای کولر، اگر دمای هوا افزایش یابد با وصل کردن مدار سبب رسیدن جریان به کمپرسور و فن می شود تا هوا را خنک کرده و به دمای تنظیم شده برساند. لذا خرابی ترموستات می تواند پسخی برا این باشد که چرا فن کولر گازی کار نمی کند.

راهکار: ابتدا باید از وجود جران در ترموستات به کمک یک مولتی متر مطمئن شوید. اگر در حالتی که سرمایش کولر گازی فعال است، ترموستات جریان نداشته باشد، ایراد دارد و باید آن را تعویض کنید.

سنسور یا ترموستات کنترل دمای کولر گازی

خرابی سنسور کنترل دما دلیل کار نکردن فن کولر گازی است

هنگامی که کمپرسور کار می کند، موتور فن نیز باید در حال کار باشد. اگر کمپرسور در حین کار بوده اما فن کار نمی کند، خازن فن و یا موتور فن احتمالا ایراد دارند. در صورتی که کمپرسور و موتور فن هردو کار نمی کنند، ممکن است مشکل از ترموستات یا سنسور کنترل دما باشد. سنسور کنترل دما دارای پایانه های الکتریکی است که در گذر زمان احتمال سوختن آنها بالاست. در حالت سوختن پایانه ها ترموستات یا سنسور کنترل دما به درستی کار نکرده و می تواند دلیل کار نکردن فن کولر گازی باشد.

راهکار: به کمک مولتز متر وجود جریان در سنسور کنترل دما را بررسی کنید و در صورت لزوم قطعه را تعویض نماییید.

ترمیستور معیوب علت کار نکردن فن اسپلیت است

ترمیستور یک سنسور تشخیص دماست که به برد اصلی متصل است و دمای هوای داخل اتاق را اندازه می گیرد. خرابی این قطعه می تواند علت روشن نشدن فن کولر گازی باشد.

راهکار: برای تعیین معیوب بودن ترمیستور با استفاده از یک مولتی متر جریان آن را اندازه بگیرید. اگر ترمیستور ایراد داشته باشد، جریانی نداشته و عدد صفر را نشان می دهد که در این حالت باید آن را تعویض نمود.

نقش موتور دمنده در کار نکردن فن کولر گازی چیست؟

موتور دمنده یا بلوور قطعه ای از کولر گازیست که به مرور زمان دچار ایراد شده، نیم سوز می شود و یا به کلی می سوزد و از کار می افتد. یکی از مواردی که علت نچرخیدن فن کولر گازی به صورت آزادانه است، خرابی موتور بلوور می باشد.

راهکار: ابتدا پروانه های فن را بصورت دستی بچرخانید و اگر این اتفاق نیوفتاد موتور بلوور را تعویض کنید. سپس به کمک مولتی متر جریان آن را اندازه بگیرید. اگر موتور بلوور جریان می گیرد اما همچنان کار نمی کند، معیوب بوده و باید آن را تعویض کنید. بدلیل حساس بودن و تخصصی بودن اینکار، توصیه می کنیم که از تعمیرکار ماهر کمک بگیرید.

برد رله کولر گازی

نقش برد رله در کار نکردن فن کولر اسپیلت چیست؟

برد رله با تنظیم ولتاژ ورودی به بسیاری از اجزای کولر گازی، از قعات مهم دستگاه محسوب می شود. برد رله همچنین ولتاژ موتور فن را کنترل می کند و بنابراین خرابی آن می تواند علت خاموش شدن فن کولر گازی باشد.

راهکار: تعویض برد رله است. البته به یاد داشته باشید که خرابی برد رله در اولویت آخر قرار بگیرد و پیش از آن ابتدا عواملی همچون خازن و موتور فن را بررسی کنید.

نقش برد کنترل اصلی در کار نکردن فن کولر گازی چیست؟

برد کنترل اصلی کولر گازی قطعه ایست که مدیریت جریان رسانی به تمامی بخش های کولر را برعهده دارد. بنابراین خرابی برد اصلی می توند از رسیدن برق به موتور فن کولر جلوگیری نماید و علت کار نکردن فن کولر گازی باشد. هرچند خرابی برد اصلی می تواند جوابی برای چرا فن کولر کار نمیکند باشد، اما بهتر است این قطعه را در آخر بررسی کنید.

راهکار: ابتدا عوامل دیگر را بررسی نمایید. اگر تمامی بخش ها و قطعات مرتبط به درستی کار می کردند، آنگاه می تواند با بررسی و تعویض برد اصلی مشکل کارکرد فن اسپیلت را رفع کنید.

در این مقاله از کاراباما، علل کار نکردن فن کولر گازی یا اسپیلت را بررسی کردیم و راهکارهای موجود در صورت خرابی هر یک از قطعات مرتبط را بیان کردیم. اگر خودتان امکان انجام این موارد را نداشتید و یا پس از بررسی آنان همچنان فن کولر گازی تان کار نمی کند، توصیه می کنیم تا با متخصصین کاراباما برای رفع مشکل خود تماس بگیرید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
موسوی

با سلام
به چه نحوی میشه فهمید فن کولر پنجره ای یا اسپلیت ضعیف شده؟
منظورم نحوه تست فن کولر می باشد. با تشکر منتظر راهنمایی شما هستم

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  ضعیف شدن خود فن بسیار بسیار کم اتفاق میافتد ولی امکان خرابی خازن فن بسیار بالاست ولی درباره تست فن کولر باید عرض کنم که نسبت به نوع فن این کار متفاوت است.

  پاسخ دهید

   احمد جوان

   سلام کاسپیلت ۳۰۰۰۰۰دارم که اتاق وحسابی سرد نیکنه اما اصلا روی فن نمیاد علت چیست ۶ساعت یکسره روشن هست اما رو فن نمیاد دمای روی ۲۷میزارم

   پاسخ دهید

    نسیم اسلام پور

    سلام دوست عزیز
    اگر دستگاهتون نیاز به سرویس یا تعمیر داره می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر و سرویس دستگاهتون رو ثبت کنید.
    ما در کنارتون هستیم

    پاسخ دهید

parsa bebahani

سلام استاد
کولرگازی پنجره ای سوپرا دارم که وقتی روشن میکنیم شروع به کار میکنه پرتاب وخنکی داره امابعد از5دقیقه پرتاب بادش قطع میشه ولی کمپرسورکارمیکنه مجبورمیشم خاموشش کنم خازن هم عوض کردم حل نشدلطفاراهنمایی کنید. باتشکر

پاسخ دهید

  سلام کولراسپلیت دارم که کار مکند سرمای خوبی دارد ولی بعد از پنج دقیقه فن بیرونی خاموش مشود وکولرکامل روشن است موتور هم روشن مشکل چیست

  پاسخ دهید

احمد جوان

سلام کاسپیلت ۳۰۰۰۰۰دارم که اتاق وحسابی سرد میکنه اما اصلا روی فن نمیاد علت چیست ۶ساعت یکسره روشن هست اما رو فن نمیاد دمای روی ۲۷یا ۲۵میزارم

پاسخ دهید

محمد خالدی

سلام
دستون درد نکنه مقاله مفیدی بود.
سپاس

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام دوست عزیز
  خیلی خوشحالیم که براتون مفید بوده
  ما همیشه آماده خدمت رسانی هستیم

  پاسخ دهید

  عباس صالحی

  سلام استاد
  کولرگازی پنجره ای سوپرا دارم که وقتی روشن میکنیم شروع به کار میکنه پرتاب وخنکی داره امابعد از5دقیقه پرتاب بادش قطع میشه ولی کمپرسورکارمیکنه مجبورمیشم خاموشش کنم خازن هم عوض کردم حل نشدلطفاراهنمایی کنید. باتشکر

  پاسخ دهید

   نسیم اسلام پور

   سلام عباس عزیز
   شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر کولر گازی رو ثبت کنید.
   ما در کنارتون هستیم

   پاسخ دهید

حمید غانمی

سلام.کولر دو تیکه 36000 مارک تولیپس موتور پیستونی دارم.خازن فن کولر سوخت تعمیرکار خازن خراب شده را دور انداخت واطلاعات خازن هم روی فن کولر به درستی ثبت نشده به جز اینکه فن 100Wو عدد 6P روی فن نوشته شده شماره خازن باید چند میکرو فاراد باشد.ممنون

پاسخ دهید

خابل نمبمب

سلام کولر گاژی دارم هرگاه موتور کمپرسور روشن‌ می شود فن پنل داخل خاموش می شود مشکل چه

پاسخ دهید

  فرهاد محمدی

  سلام روز بخیر
  این مشکل می‌تواند به دلیل خرابی ترموستات یا خازن فن باشد. موتور فن نیز ممکن است دچار ایراد شده باشد. دلایل دیگری هم وجود دارد که در این مقال نمی‌گنجد.
  برای عیب یابی می‌توانید درخواست اعزام تکنسین را به صورت تلفنی یا آنلاین انجام دهید.

  پاسخ دهید

سلام کولر پنجره ای جنرال دارم روی درجه کم کولر فقط صدا کمپرسور میاد و فن کار نمیکن ولی روی درجه بیشتر فن و کمپرسور روشن میشن و عادی کار میکن البته روی درجه فن خالی اصلا کار نمیکن و انگار دستگاه خاموش کردی در حالی که روی درجه فن است . بنظر شما ایراد از سلکتور جلو کولر میتونه باش یا خازن فن خراب شده خواهشن راهنمایی کنید

پاسخ دهید

  فرهاد محمدی

  وقت بخیر دوست عزیز
  برای اطمینان از حل مشکل، با ما در تماس باشید تا متخصصین در اسرع وقت به محل اعزام شوند.

  پاسخ دهید

مرتضی حیدری

سلام اسپیلت مجیک دارم کمپرسور در حالت خاموش یکسره شده فن عمل نمیکند راهنمایی لطفاً

پاسخ دهید

حسن اشرف زاده

با سلام کولر اسپليت 28000 دوو دارم بعد روشن کردن با کنترل فن داخلي روشن اما فن بيروني با جذب شدن کنتاکتور ابتدا روشن وسريع قطع ميشود ضمنا خازن 55ميکروفاراد وکنتاکتور چانت که خال زده بود تعويض شد وهمچنين سرسيمهاي مربوط به کمپرسور چک وتعويض شد. ممنونم پاسخ دهيد

پاسخ دهید

منصور کریمی

سلام . من‌یه گری ۲۴ تازه خریدم که فن ش روشن نمیشه تعمیرکار اومد چک کرد گفتند سیم فن رو کارخانه وصل نکرده و فن رو با تغییر سیم رو برد یکسره کرد. ایا این مشکلی برای کولر ایجاد نمیکنه ؟ ممنونم

پاسخ دهید

عباس جوهری

سلام اسپیلت پاناسونیک ۲۴ هزار موتور کار نمیکنه موتور چک کردم مشکلی نداره خازن عوض کردم روشن نمیشه ممنون راهنمای کنید

پاسخ دهید