علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

علت لرزش ماشین لباسشویی

برای اکثر مردم این موضوع اتفاق افتاده است که ماشین لباسشویی هنگام کار، بخصوص مراحل آخر کار که با قدرت بیشتری برای خشک کردن لباس ها عمل می کند، دچار لرزش شود و به این طرف و آن طرف حرکت کند. لرزش و حرکت ماشین لباسشویی به اطراف در هنگام کار کردن ممکن است برای شما نگران کننده به نظر برسد، مخصوصاً وقتی که به خاطر این تکان خوردن ها سروصدای زیادی ایجاد شود؛ اما در خیلی از مواقع این لرزش به خاطر عدم استفاده درست از دستگاه و برخی مواقع هم به دلیل نقص فنی لباسشویی می‌باشد. به همین دلیل در این مقاله از کاراباما قصد داریم درباره مواردی که باعث لرزش و حرکت ماشین لباسشویی می شود بیشتر توضیح دهیم.

اگر جهت برطرف کردن مشکل ماشین لباسشویی خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات لباسشویی خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار لباسشویی

تراز نبودن ماشین لباسشویی

علت لرزش ماشین لباسشویی

قطعاً یکی از علت های لرزش و حرکت ماشین لباسشویی، تراز نبودن ماشین لباسشویی است. بسیاری از مراحل برنامه های شستشو می توانند دلیل راه رفتن ماشین لباسشویی، تکان خوردن و لرزش ماشین لباسشویی شوند، اما اگر لباسشویی شما تراز نباشد، این لرزش ها و تکان ها بیشتر خواهند شد.

تراز نبودن از رایج ترین دلایل لرزش لباسشویی است که خوشبختانه برطرف کردن آن کار چندان سختی نیست. برای تراز کردن ماشین لباسشویی می توانید با استفاده از ابزار تراز مهندسی این کار را انجام دهید. اگر ابزار تراز در اختیار ندارید می توانید برای تراز کردن ماشین لباسشویی، آن را بر روی یک تکه تخته سه لا نیز قرار دهید. به یاد داشته باشید که در صورتی که لباسشویی را به تازگی خریداری کرده اید، در هنگام نصب حتما پیچ ترنسلیت ماشین لباسشویی (یا پیج ترنسفر) را از پشت آن باز کنید. باز نکردن پیچ یا بست هایی که برای جلوگیری از حرکت نکردن لگن لباسشویی تعبیه شده اند، می تواند موجب لرزش شدید و حرکت ماشین لباسشویی شود.

تنظیم پایه های ماشین لباسشویی

علت لرزش ماشین لباسشویی

ماشین های لباسشویی طوری طراحی شده اند که می توانند با توجه به سطح زمین تنظیم شوند. تنظیم پایه لباسشویی کار آسانی بوده و برای اکثر برندهای لباسشویی فرآیند مشابهی دارد. دو پایه جلو ماشین لباسشویی دارای مکانیزم ترازبندی همراه با یک قفل هستند تا پس از تنظیم آنها، مانع از حرکت پایه ها شود. هر پایه باید در ارتفاع مناسب تنظیم شود و سپس قفل آن فعال گردد.

دو پایه عقبی ممکن است مانند پایه های جلویی تنظیم شوند و یا اینکه خودشان تنظیم شوند. اگر خودشان تنظیم می شوند، لباسشویی را به سمت پایه های جلو خم کنید تا پایه های عقب جا به جا شوند، سپس لباسشویی را روی زمین بگذارید تا پایه ها به صورت خودکار تنظیم شوند.

البته دقت کنید که در بعضی از مواقع، ممکن است یک یا چندتا از پایه ها آسیب دیده و یا شکسته شده باشند؛ یا ممکن است پایه ها سرپوش پلاستیکی نداشته باشند، در این مواقع بهتر است پایه های جدید و مناسب را تهیه نموده و نسبت به تعویض پایه ها اقدام نمایید. بعلاوه می توانید از پد ضد لرزش ماشین لباسشویی در زیر دستگاه استفاده کنید. پدهای ضد لرزش لباسشویی را می توانید از فروشگاه ها و ابزارآلات تهیه فرمایید.

بار لباسشویی نامتعادل است

علت لرزش ماشین لباسشویی

اگر بار لباسشویی شما نامتعادل باشد، باید درب لباسشویی را باز کنید و لباس ها را به صورت یکنواخت و متعادل بچینید. حتی ممکن است چندین بار مجبور شوید این کار را انجام دهید تا بار لباسشویی شما متعادل شود.

اگر بیش از حد ظرفیت ماشین لباسشویی، در آن لباس بریزید، وزن زیاد می تواند باعث برهم خوردن تعادل لباسشویی شود. به عنوان یک قاعده کلی در نظر داشته باشید که باید مقداری کمتر از ظرفیت ماشین لباسشویی در آن لباس قرار دهید تا لباس ها بتواند آزادانه حرکت کنند.

معمولاً میزان ظرفیت ماشین لباسشویی، بیان کننده مقدار لباسی است که به صورت خشک (لباسی که هنوز خیس نشده باشد) می توانید در هر چرخه شستشو در لباسشویی قرار دهید. ظرفیت لباسشویی بر حسب کیلوگرم بر روی آن درج شده است. در غیر این صورت می توانید به دفترچه راهنمای لباسشویی خود مراجعه کنید تا از میزان ظرفیت دستگاه مطلع شوید.

کمک فنر

 

همه ماشین های لباسشویی درب از جلو برای کاهش حرکت دیگ لباسشویی هنگام چرخش، دارای کمک فنر هستند. کمک فنرها به فریم پایه و بیرون دیگ متصل شده اند و برای دسترسی به آن ها باید پنل عقبی یا جلویی را بردارید. هنگامی که کمک فنرها ضعیف شده یا آسیب ببینند، بارهای نامتعادل باعث می شود ماشین لباسشویی به حرکت دربیاید و یا اینکه دچار لرزش شود و اغلب در طول فرایند شستشو صدای بلندی ایجاد می شود. اگر این مشکلات برطرف نشوند، می توانند منجر به آسیب دیدن سایر اجزا ماشین لباسشویی نیز شود.

در چنین مواقعی باید کمک فنرها برای وجود هر گونه علائم شکستگی، نشتی و یا ضعیف شدن قدرت عمل توسط تکنسین متخصص تعمیر ماشین لباسشویی بررسی شوند و در صورت نیاز تعمیر و یا تعویض شوند.

علت لرزش ماشین لباسشویی

فنرهای دیگ

فنرهای دیگ در ماشین لباسشویی به منظور معلق نگه داشتن دیگ در اتاقک لباسشویی و یا ثابت نگه داشتن دیگ به پایه ماشین لباسشویی استفاده می شود. همچنین این فنرها هنگامی که ماشین می چرخد، لرزش ها و ارتعاشات سبد شستشو را جذب می کنند.

گاهی اوقات این فنرها آسیب دیده، کش می آیند و یا از هم جد می شوند و باعث ایجاد لرزش و سروصدای زیاد ماشین لباسشویی می شوند؛ بنابراین بهتر است ماشین لباسشویی شما توسط کارشناس فنی مورد بازدید قرار بگیرد و فنرهای تعلیق آن به دقت بررسی شود تا اگر معیوب شده اند، توسط تکنسین متخصص تعویض شوند.

علت لرزش ماشین لباسشویی

تسمه کاهش حرکت دیگ

برخی از ماشین لباسشویی های درب از بالا از تسمه کاهش حرکت دیگ برای زیرسازی دیگ در زمان چرخش استفاده می کنند. چهار تسمه به بالای دیگ و هر گوشه اتاقک لباسشویی متصل شده است. این تسمه ها لاستیکی هستند و ممکن است در همان استفاده عادی از دستگاه از بین بروند. هنگامی که تسمه ها کش پیدا کنند و یا آسیب ببینند، ممکن است دیگ در طول فرایند چرخش با اتاقک تماس پیدا کند و باعث به وجود آمدن لرزش، حرکت یا صدای ضربه بلند شود. اگر به صورت مداوم بیش از ظرفیت لباسشویی در آن لباس بریزید، فشار زیادی به این تسمه ها وارد می کنید و منجر به خراب شدن آن ها شوید. در نهایت این تسمه ها باید جایگزین شوند و البته ما پیشنهاد می کنیم که در صورت بروز چنین مشکلی هر ۴ تسمه جایگزین شوند.

علت لرزش ماشین لباسشویی

قطعات دیگر

در این مقاله متداول ترین قطعاتی که ممکن است علت لرزش و حرکت ماشین لباسشویی باشند و یا باعث ایجاد سرو صدای زیاد ماشین لباسشویی شوند را بررسی کردیم. البته علت لرزش لباسشویی می تواند مربوط به قطعات دیگری مثل پد دمپر، حلقه کمک فنر، پد پوششی دیگ، بلبرینگ ماشین لباسشویی  و … نیز باشد که باید توسط تکنسین و تعمیرکار حرفه‌ای ماشین لباسشویی به دقت مورد بررسی و عیب یابی قرار بگیرد.

علت لرزش ماشین لباسشویی ال جی، سامسونگ، دوو  و …

در قسمت های پیشین، دلایل کلی و متداول لرزش ماشین لباسشویی مانند تراز نبودن، بار نامتعادل، ایراد در کمک فنرها، و فنرهای دیگ را توضیح دادیم. لازم به ذکر است که ماشین لباسشویی شما از هر برندی باشد، همین مواردی که ذکر شد می توانند باعث لرزش و حرکت ماشین لباسشویی شما شود. بنابراین علت لرزش ماشین لباسشویی ال جی، علت لرزش ماشین لباسشویی ماشین لباسشویی سامسونگ، دوو، پاکشوما و … تقریبا مشابه بوده و شما می توانید با مطالعه مواردی که ذکر شد به علت تکان خوردن لباسشویی خود پی ببرید.

اگر شما هم با چنین مشکلی مواجه شده‌اید و نمی دانید که علت اصلی لرزش و حرکت لباسشویی شما چیست، به عنوان یک مرکز تخصصی تعمیرات ماشین لباسشویی پیشنهاد می کنیم که از طریق تماس و یا پرکردن فرم درخواست تعمیرات لباسشویی، ما را از مشکل خود مطلع سازید تا در کوتاه ترین زمان ممکن نزدیک ترین و حرفه‌ای‌ترین تعمیرکار ماشین لباسشویی را برای تعمیر لرزش لباسشویی به محل شما اعزام نماییم.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

ماشین لباسشویی ما بوش بود هنگام خشک کردن دیگه تو خونه راه میرفت از این سایت متوجه شدیم ۴ تا پیچ پشتی واسه حمل و نقل و باز نکردیم .ممنونم

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. از اینکه مطالب آموزشی ما در راستای کمک به شما و رفع مشکل دستگاه تان مثمر ثمر بوده است بسیار خوشحالیم. هدف مجموعه کاراباما ارائه بهترین خدمات به شماست.

جلال حدادزاده

سلام ماشین لباسشویی من آاگ ساخت ألمان مدل ٧۴۶١٠ است و یک اشکال دارد که موقع شروع به چرخش خشک زدن لرزش بوجود میاد و صدای بلند دارد و بعد که حرکت شروع شد صدا قطع میشود ، اگر بار ماشین زیاد باشد این لرزش و صدا بیشتر می شود ، چند بار پیچ های پایه جلویی را تنظیم کردم ولی فایده نکرد ، نگران هستم تا مشکل جدی بوجود نیاره

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، با توجه به مواردی که بیان کردید ممکن است لباسشویی شما مشکل فنی داشته باشد و این مشکل مربوط به فنرهای دیگ، بلبرینگ، کمک فنر یا قطعات دیگر باشد که باید تسط متخصص قبل از بزرگتر شدن مشکل بررسی و عیب یابی شود.

توحید

پیچ های که باید باز بشن کدومان؟؟ از پشت منظورمه خدا ویکی کلافه شدیم نمایندگی هم بردیم فایده نداره از روز اول اینطوریه
میگم ماله ما خیلی تکون میخوره چهار تا پیچ میشه با عکس نشون بدیدد کدومان؟؟لطفا

  کارشناس 4: جعفری

  سلام، برای این موضوع شما می توانید مقاله “آموزش نحوه راه اندازی و نصب ماشین لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش” را مطالعه کنید.

کاکا غراوی

سلام لباسشویی ارج دو موج قدیمی دارم یکی تایمر و دیگری واسه ابگرم وقتی که خشک کن می چرخد صدای تق تق و بعد لرزش شدید و یواش یواش کم می شود تا خشک کردن به پایان برسد پایه میزان است و از بالا دوتا فنر دارد از پایین دوتا کمک اصطکاکی دارد لطفا چه کار کنم فنر را اضافه کنم چه طور می شود؟

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، اگر لباسشویی شما صدا و لرزش غیر طبیعی دارد و مشکل از تراز بودن دستگاه نیست. مشکل لباسشویی شما فنی است که باید توسط تکنسین متخصص به دقت بررسی شود.

ا. قاسمی

با سلام و وقت بخیر
ماشین لبسشویی زینکو دارم که خیلی ماشین خوبی است ولی چند وقت است که در هنگام خشک کردن هم صدای وحشتناکی داره و هم راه میره . لطفا راهنمایی فرمایید . ممنون

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، دلایل لرزش، تکان خوردن و راه افتادن ماشین لباسشویی در مقاله بررسی شده، لطفا مقاله را به صورت کامل مطالعه نمایید.

پوراندخت سعادتی

لباسشویی ما کنوود هست موقع تخلیه آب لباس دیگ حرکت شدید به جلو وعقب داره طوریکه به در فشار وارد میکنه با صدای زیاد. ممنون میشم دلیلش رو بفرمایید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، یکی از دلایل حرکت غیر عادی و زیاد دیگ لباسشویی خرابی بلبرینگ های لباسشویی شماست که باید توسط تکنسین متخصص تعویض شوند. البته در چنین مواقعی معمولا در دور تند نیز صدای بیشتری از لباسشویی می شنوید.

samiraebrahimi

ما تازه لباسشویی خریدیم الجی. درمرحله خشک کن لرزش شدید داره

  کارشناس 4: جعفری

  سلام، اگر لباسشویی خود را تازه نصب کرده اید، ممکن است تراز لباسشویی ال جی شما به صورت دقیق انجام نشده و همین موضوع عامل لرزش لباسشویی شما باشد. به میزان ظرفیت لباسشویی خود نیز توجه کنید و دستگاه را بیش از حد با لباس پر نکنید.

سعید حمیدی

سلام، ماشین لباسشویی ۷ کیلویی بوش دارم که اخیرا موقع آبکشی لباس صدای خورخور شنیده میشه؟ علتش چی میتونه باشه؟ ممکنه چیزی در شلینگ تخلیه گیر کرده باشه؟ شیلنگ رو چطور بررسی کنیم که مسیرش بازه؟

وحید صادقی

سلام و خسته نباشید.
بنده بعد از اثاث کشی فراموش کردم پیچ نگه دارنده رو باز کنم و لباسشویی رو روشن کردم .بعد اینکه رو دور تند رفت صدا و لرزش وحشتناک داشت و سریع متوجه اشکال شده و پیچها رو باز کردم.ولی بعد از اون اتفاق لرزش ماشین بیشتر شده و هر کاری میکنم ثابت نمیمونه. بارها ترازش کردم.سوالم اینه چه پیامدهایی می‌تونه به بار بیاره وقتی با پیچهای نگه دارنده کار کنه؟؟
ممنونم که پاسخگو هستید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. دوست عزیز متاسفانه مشکل تا حدی پیش آمده و آنچه در لرزش لباسشویی خود میبینید پیامد اتفاقیست که افتاده است. توصیه می کنیم در صورتی که متوجه شدید لرزش و سر و صدایی غیر طبیعی از دستگاه سر میزند، بلافاصله سفارش خود در کاراباما را ثبت نمایید. تا متخصص ما سریعا به محل شما برای برطرف نمودن مشکل و جلوگیری از خسارات بیشتر مراجعه نماید.

  مهدی عباسی

  سلام
  بنده هم همین کار رو انجام دادم و فراموش کرده بودم که پیچ هارو باز کنم
  و اینکه بعدش که پیچ هارو باز کردم پیچ ها تاب برداشتن و لباسشویی دیگش خیلی لق میزنه موقع کار کردن
  و دیگ هم وقتی خاموشه با دست تکون میدم انگار که رو هوا آزاده و جلو عقب میره
  مشکلش از چی میتونه باشه و هزینه‌اش چقدر میشه تقریبا؟