علت سر و صدای زیاد و انواع صدا دادن پکیج دیواری + نمونه صوتی

علت صدا دادن پکیج و انواع صدای بلند آن

معمولا اکثریت ما نسبت به پکیج دیواری خود غافلیم. تا زمانی که آب گرم مورد نیاز و حرارت مناسب رادیاتورها تامین باشند، به نحوه کارکرد پکیج دیواری خود توجهی نداشته و مراقبت از آن و سرویس دوره ای پکیج را لازم نمی دانیم. اما همانند هر وسیله و دستگاه دیگری، شرایط تغییر نموده و مشکلات و خرابی پکیج دیواری نیز گاها اتفاق خواهد افتاد، و صدا دادن پکیج و سر و صدای زیاد پکیج معمولا اولین نشانه است.

در این مقاله از کاراباما، در رابطه با علت صدا دادن پکیج و علت صدای زیاد پکیج مطالبی را بیان خواهیم کرد. همچنین نمونه انواع صدا دادن های پکیج را برای آموزش بهتر قرار داده ایم، تا با یادگیری آنها خودتان امکان عیب یابی مشکلاتی چون صدای زوزه پکیج دیواری و صدای تق تق پکیج را داشته باشید. اما در صورتی که تسلط کافی و توانایی لازم برای اینکار را نداشتید، با متخصصین مجرب برند پکیج تان در کاراباما، جهت تعمیرات پکیج دیواری خود تماس بگیرید.

نکته:

آنچه در این مقاله خواهید خواهند، مطالب کلی و جامعیست که صرف نظر از برند پکیج شما در عیب یابی علت صدا دادن پکیج کاربرد دارد. بنابراین می توان از مطالب حاضر برای علت صدای زیاد پکیج آریستون، ایساتیس، ایران رادیاتور، بوتان، گلدیران و… استفاده نمود.

چرا پکیج صدا می دهد؟

اگر متوجه صدا دادن پکیج خود شده اید، ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که چرا پکیج صدا می دهد؟ در جواب می توان گفت که سر و صدای پکیج دیواری می تواند امری طبیعی بوده و صدای شمعک، جرقه زن، فن و یا پمپ پکیج باشد. اما اگر پیشتر این صداها را نمی شنیدید، و صدای بلند پکیج یا صدای نابهنجار پکیج مانند تق تق کردن پکیج، زوزه کشیدن و سوت کشیدن پکیج شما را نگران کرده است، ممکن است مشکلی در دستگاه باشد که بهتر است نسبت به آن بی تفاوت نباشید.

اگر می خواهید اطلاعات خود را در رابطه با مشکلات پکیج و راه حل آنها افزایش دهید، به مطلب عیب یابی مشکلات رایج پکیج دیواری مراجعه کنید.

علت صدای زیاد پکیج

اگر به دنبال علت زیاد شدن صدای پکیج خود هستید، مواردی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم را بررسی کرده و هر کدام که دلیل صدای زیاد پکیج شما بودند را با توجه به راهکار ارائه شده برطرف نمایید.

هشدار:

پکیج دیواری دستگاهی گآزسوز و حساس است که ساختار پیچیده ای دارد. داشتن دانش فنی، تجربه و تسلط کافی برای انجام تعمیرات و رفع مشکلات پکیج الزامیست. در غیر اینصورت ریسک خطرات جدی و وارد آمدن خسارات زیادی به دستگاه وجود دارد. لذا از دستکاری خودسر پکیج دیواری جدا خودداری فرمایید.

۱- محل نصب پکیج نامناسب است

در برخی مواقع در هنگام نصب پکیج، به کج بودن دیوار یا سطحی که دستگاه بر آن نصب می شود، توجه نشده و نیز بر اثر فشار بیش از حد قاب پکیج دیواری خم شده و به بدنه دستگاه می چسبد. این امر علت سر و صدای زیاد پکیج در آینده می گردد. بنابراین از تراز بودن دستگاه مطمئن شوید.

۲- مشکل از هوا گرفتگی مدار پکیج است

به مرور زمان هوای محیط می تواند در سیستم مدار گرمایشی پکیج وارد شده و مشکلات بسیاری را به وجود آورد. عدم هواگیری پکیج و رادیاتورها که به راحتی و توسط آچار هواگیری و شیر هواگیری زیر پکیج قابل انجام است، می تواند علت صدا دادن پکیج شما باشد.

نکته:

هوای اضافی مدار گرمایشی می تواند مشکلات دیگری همچون خاموش شدن پکیج و روشن نشدن آن را نیز سبب شود.

۳- دمای آب ورودی خیلی سرد است

گاهی اوقات در زمستان که آب خیلی سرد وارد منبع پکیج می شود، به دلیل اختلاف دمای نسبتا زیاد بین آب و محیط داغ منبع، انقباض و انبساط های موضعی به وجود آمده که علت سر و صدای زیاد پکیج می گردد.

۴- سوپاپ های پکیج ایراد دارند

بر اثر کارکرد طولانی مدت پکیج، سوپاپ های آن دچار فرسودگی شده و معیوب می شوند. معیوب شدن سوپاپ ها یکی از رایج ترین علل صدای بلند پکیج است. این مساله باید توسط تعمیرکار بررسی شده و در صورت خرابی سوپاپ ها، تعویض آنها انجام گیرد.

۵- فن پکیج معیوب است

سر و صدای پکیج می تواند از فن آن باشد. علت صدای زیاد فن پکیج بدلیل شکستگی آن و یا گرد و غبار موجود باشد که فن را پوشانده است. معمولا در شهرهایی که سطح آلودگی هوا بالا بوده، ذرات گرد و خاک بسیار موجب کوتاه شدن عمر مفید فن پکیج می شوند، که در انتهای عمر خود می تواند علت صدای زیاد فن پکیج باشد. برخی از فن ها عایق صدا دارند که به هنگام بررسی و تمیز کردن فن لازم است سالم بودن عایق نیز بررسی شود.

۶- ایراد از پمپ پکیج است

از اصلی ترین قطعات پکیج دیواری پمپ آب است که پمپ سیرکولاتور نیز گفته می شود. پمپ آب وظیفه گردش آب در مدار را برعهده دارد. اگر بخشی از پمپ دچار ایراد شده باشد یا هوا و یا شئ کوچکی به واسطه آب بدان راه یافته و در داخل آن گیر کرده باشد، علت صدای زیاد پمپ پکیج خواهد بود. معمولا عیب یابی صدا دادن پکیج در اکثر موارد به صدای زیاد پمپ پکیج مربوط است. ممکن است ضربه گیرهای پمپ نیز از جای خود تکان خورده باشند که صدای زیاد پکیج را سبب شده اند.

۷- مبدل اصلی پکیج رسوب گرفته است

مبدل پکیج قطعه ای متشکل از لوله های مارپیچی است که آب درون آن گرم می شود. اما به مرور زمان آبی که درجه سختی بالایی دارد و درون لوله ها و مبدل در جریان است، رسوب گذاری کرده و سبب رسوب گرفتن مبدل می شود. بنابراین علت صدای زیاد پکیج می تواند به رسوب گرفتگی مبدل مربوط باشد. در این حالت می توان به کمک پاور فلو (Power Flow) جهت شستشو و رسوب زدایی مبدل اقدام کرد. البته اینکار تخصصیست و باید توسط تعمیرکار باتجربه انجام شود.

۸- مشکل از لوله کشی نامناسب سیستم پکیج است

یکی از مهمترین دلایلی که سبب صدا دادن پکیج می شود، درواقع از خود پکیج نیست و به سیستم لوله کشی آن برمی گردد. لوله کشی نامناسب و استفاده از مسیرهای پر پیچ و خم و قطرهای باریک و جنس نامناسب لوله، همگی سبب عدم امکان نقباض و انبساط مناسب لوله ها می شوند، علت صدای تق تق در پکیج می باشند. در این سرایط استفاده از عایق ها و ضربه گیرها جهت مهار لوله های پکیج راهکاریست که می تواند صدای زیاد پکیج را تا حدی کاهش دهد.

انواع صدا دادن های پکیج به همراه نمونه صدا

در این بخش علت انواع صدا دادن های پکیج دیواری را به همراه نمونه هر یک از آنها برای شما آموزش می دهیم.

علت صدای تق تق پکیج

این مشکل بیشتر در برندهایی چون ایران رادیاتور و بوتان به چشم می خورد. علت صدای تق تق پکیج ایران رادیاتور یا بوتان، می تواند به موارد زیر مربوط باشد:

  • لوله کشی نامناسب
  • لرزش یا خرابی پمپ
  • سرد بودن آب ورودی
  • وجود هوا در سیستم
  • رسوب گیری مبدل

با توجه به مطالبی که در بالا آموزش داده شد. می توانید براحتی علت صدای تق تق پکیج خود را بیابید و در صورت امکان آن را برطرف نمایید.

علت زوزه کشیدن پکیج یا سوت کشیدن آن

گاهی اوقات صدایی همچون سوت یا زوزه از پکیج به گوش می رسد که در پکیج های برند بوتان شایع است. علت زوزه کشیدن پکیح بوتان یا سوت کشیدن آن را می توان به موارد زیر مرتبط دانست:

  • وجود رسوب در مبدل ثانویه
  • لرزش یا خرابی فن
  • وجود هوا در سیستم

علت صدای ضربه یا چکش در پکیج

صدای ضربه مانند در پکیج که شبیه به صدای چکش است، عمدتا به دلیل پمپ آب می باشد. ممکن است لرزش یا خرابی پمپ علت صدای ضربه یا چکش در پکیج باشد. همچنین باید سرعت پمپ و حجم آب در گردش نیز بررسی شوند. لوله کشی نامناسب هم، به طوری که از قطرهای کم و لوله های باریک در سیستم پکیج استفاده شده باشد، می تواند سبب صدای ضربه یا چکش باشد.

در این مقاله از کاراباما، به پرسش چرا پکیج صدا می دهد پرداختیم و با انواع صداهای پکیج دیواری و علت بروز آنها آشنا شدیم. مجددا تکرار می کنیم که این آموزش قابل استفاده برای انواع برندها از قبیل ایران رادیاتور، بوتان، ایساتیس، آریستون، فرولی، تاچی و… می باشد. صدا دادن پکیج امر مهمیست و می تواند نشانه زودهنگامی از خراب شدن آن باشد، لذا سریعا در رفع آن اقدام کنید و اگر خودتان قادر به اینکار نیستید، از متخصصین زبده و باتجربه کمک بگیرید.

در صورتی که پاسخ سوال خود را در این مطلب نیافتید، آن را در قسمت نظرات کاربران مطرح کنید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن شما را راهنمایی کنند.

نظرات کاربران