استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت خاموش شدن و روشن نشدن لامپ یخچال و نحوه تعویض آن

علت روشن نشدن لامپ یخچال و نحوه تعویض لامپ

امروزه یخچال فریزرهای خانگی قابلیت ها و ویژگی های کاربردی و چشم گیر بسیاری دارند که شاید لامپ و چراغ های ال ای دی قسمت های مختلف آن آنچنان به چشم نیاید. با این حال، اگر شما هم مانند بسیاری از افراد که در نیمه های شب به سراغ یخچال می روند تا خوراکی و نوشیدنی خود را از یخچال بردارند، این کار را به دفعات انجام داده باشید، ارزش لامپ یخچال فریزر را که در آن تاریکی به کمک شما می آید، بهتر می دانید.

در این مقاله از کاراباما، علت روشن نشدن لامپ یخچال و یا به عبارت دیگر علت خاموش شدن لامپ یا سوختن لامپ یخچال را برای شما توضیح خواهیم داد. در ادامه نحوه تعویض لامپ یخچال فریزر را به شما آموزش خواهیم داد، تا اینکار را خودتان در منزل انجام دهید.

اگر به هر دلیلی قادر به عیب یابی روشن نشدن لامپ یخچال خود نبودید، یا بدلیل قرار داشتن لامپ ال ای دی یخچال در قسمتی که دسترسی آن دشوار است توانایی تعویض لامپ یخچال را نداشتید، می توانید از خدمات متخصصین مجرب کاراباما برای تعمیر یخچال خود استفاده کنید.

دلایل روشن نشدن لامپ یخچال فریزر

از آنجا که تفاوتی در نحوه کارکردن لامپ یخچال های مختلف وجود ندارد، بنابراین مواردی که در ادامه بعنوان علت خاموش شدن یا سوختن لامپ یخچال ساید بای ساید شما ذکر خواهیم کرد برای تمامی برندهای ال جی، سامسونگ، بوش، جنرال الکتریک، الکترواستیل و… جوابگو بوده و قابل استفاده است.

برای ایمنی خود، پیش از اقدام به انجام هر یک از موارد، دوشاخه یخچال را از پریز برق بکشید.

1- سوختن لامپ یخچال

مهمترین دلیلی که در اکثر موارد علت روشن نشدن یا خاموش شدن لامپ یخچال شماست، سوختن لامپ است. لامپ یخچال همچون لامپ های خانه شما عمر مفیدی دارد. بنابراین در اثر کارکرد و استهلاک پس از مدتی می سوزد. دو نوع لامپ یخچال وجود دارد. لامپ یخچال رشته ای که در مدل های قدیمی بیشتر پیدا می شود و سوختن آن مشهود است. به طوری که بخشی از آن سیاه شده و اگر تکان داده شود صدای رشته درون آن را که افتاده و قطع شده است خواهید شنید. نوع دوم لامپ ال ای دی (LED) یخچال است که در مدل های جدید یخچال فریزر اکثر برندها برای کاهش برق مصرفی استفاده شده است. لامپ LED طول عمر بسیار بالاتری داشته و به ندرت می سوزد. اگر لامپ سوخته است، باید نمونه مشابه با لامپ یخچال خود را خریده و نصب کنید. در انتهای مقاله نحوه تعویض لامپ یخچال را به شما آموزش می دهیم.

دلیل سوختن لامپ یخچال و نحوه تعویض لامپ

2- ایراد از سوکت یا سرپیچ لامپ

در صورتی که لامپ سالم باشد، ممکن است دلیل خاموش شدن لامپ یخچال تان به دلیل ایراد سوکت لامپ باشد که سرپیچ نیز گفته می شود. سرپیچ لامپ قسمتیست که لامپ یخچال در آن قرار می گیرد. به دلیل رطوبت یخچال ممکن است سرپیچ زنگ زده باشد، که در این صورت جریان برق را به لامپ نمی رساند. یکی دیگر از دلایل کار نکردن لامپ یخچال، سوختگی یا خرابی سرپیچ است. در این صورت باید پیچ های سوکت لامپ را باز کرده و آن را بررسی کنید و در صورت لزوم تعویض کنید. در موقع بررسی سوکت لامپ، سیم های متصل و پایه های آن را فراموش نکنید. به کمک یک مولتی متر و اندازه گیری وجود جریان از صحت این قطعه اطمینان یابید.

مطلب پیشنهادی کاراباما: علت بوی بد یخچال و نحوه رفع آن

3- مشکل میکروسوئیچ درب یخچال

میکروسوئیچ درب قطعه ای از یخچال است که با باز شدن درب یخچال فعال شده و مدار لامپ را وصل می کند تا لامپ روشن شود. بنابراین ایراد این سوئیچ می تواند یکی از دلایل روشن نشدن لامپ یخچال باشد. میکروسوئیچ دارای فنریست که به هنگام باز شدن درب باز شده و مدار وصل شده و جریان برق به لامپ می رسد و آن را روشن می کند. هنگامی که درب بسته می شود، فنر سوئیچ فشرده شده و مدار را قطع می کند. اگر سوئیچ لامپ خراب باشد، لامپ یخچال روشن نمی شود یا همیشه روشن می ماند.

محل قرارگیری سوئیچ لامپ در یخچال های مختلف و مدل های متفاوت فرق دارد. اما معمولا می توان آن را در بالای یخچال یافت. برای تست کردن سوئیچ باید آن را درآوردید. مراقب سیم های متصل آن باشید. سپس به کمک مولتی متر هر دو حالت فنر را تست کنید و اگر معیوب بود آن را با نمونه مشابه مطابق با مدل یخچال خود تعویض کنید.

4- ایراد در برد الکترونیکی یخچال

در نهایت اگر مشکل از هیچ یک از بخش های بالا نبودند، باید مدار یخچال را بررسی کنید. مکن است ایراد کوچکی در مدار همچون سوختگی یک خازن سبب عدم برق رسانی به مدار لامپ یخچال شده باشد. از آنجایی که این امر به دانش تخصصی الکترونیک و تعمیرات یخچال احتیاج دارد و کمبود تجربه می تواند به آسیب به بخش های دیگر یخچال منجر شود، توصیه می کنیم که از یک تعمیرکار متخصص و باتجربه بخواهید تا یخچال فریزر شما را بررسی کند.

ایراد برد می تواند مشکلات دیگری از جمله روشن نشدن یخچال فریزر را نیز سبب شود. در این رابطه در کاراباما بیشتر بخوانید.

نحوه تعویض لامپ یخچال

در این بخش می خواهیم تا چگونگی تعویض کردن لامپ یخچال را به شما آموزش دهیم. ابتدا باید محل قرار گیری لامپ یخچال خود را بیابید که معمولا در بالای یخچال قرار دارد و یا در مدل های قدیمی در کنار ترموستات در گوشه قرار گرفته است. اگر لامپ را پیدا نمی کنید به سراغ دفترچه راهنمای یخچال خود بروید. معمولا یک محافظ پلاستیکی یا حباب بر روی لامپ قرار می گیرد تا پخش نور را بیشتر کند. این محافظ به کمک یک پیچ و یا پین های فشاری در جای خود محکم شده است. با باز کردن پیچ و یا کمی فشار به پین ها قادر به باز کردن و درآوردن محافظ خواهید بود. اکنون در حالی که یخچال به برق متصل نیست، لامپ قدیمی را با پیچ دادن آن از سرپیچ جدا کنید. سپس لامپ جدید را که مشابه لامپ قبلی خریداری کرده اید، در سرپیچ محکم کنید. دوشاخه را به برق متصل کرده و لامپ جدید را تست کنید.

در این مقاله با دلایل خاموش شدن لامپ ال ای دی یخچال آشنا شدیم و نحوه تعویض لامپ یخچال را بیان کردیم. در صورتی که اینکار برای شما مشکل بوده می توانید به راحتی و با یک تماس از متخصصین کاراباما برای عیب یابی و تعویض لامپ یخچال خود کمک بگیرید. همچنین اگر یخچال شما مشکلات دیگری همچون روشن نشدن، یکسره کردن و… دارد، مطالعه مطلب عیب یابی یخچال فریزر را به شدت توصیه می کنیم.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
عباس نوری

سلام لامپ ال ای دی داخل یخچال روشن نمی شود

پاسخ دهید