استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت داغ شدن موتور و بدنه یخچال و راهکارهای برطرف کردن آن

علت داغ شدن زیاد موتور یخچال فریزر

در این مقاله از کاراباما، می خواهیم در رابطه با علت داغ شدن موتور یخچال و داغ شدن بدنه یا دیواره یخچال صحبت کنیم و راهکارهایی را برای برطرف نمودن آن بیان کنیم. ممکن است برای بسیاری از شما پیش آمده باشد که داغ شدن زیاد کمپرسور یخچال خود را متوجه شده باشید و یا با لمس دستگاه، از داغ بودن بدنه یخچال خود نگران شوید. بهتر است بدانید که گرمای موتور و بدنه یخچال امری طبیعیست و به نحوه کارکرد دستگاه مربوط است. بنابراین جای نگرانی ندارد.

اما اگر متوجه داغ شدن زیاد موتور یخچال یا داغ شدن زیاد بدنه و دیواره یخچال خود شده اید، به طوری که شباهتی با کارکرد سابق دستگاه ندارد، احتمالا خبر از وجود مشکلی در یخچال می دهد که بهتر است پیش از تبدیل شدن به یک مشکل جدی و هزینه بر برای رفع آن و تعمیر یخچال اقدام کنید.

در صورتی که یخچال شما سرد نمی کند و قصد دارید بدانید چرا داخل آن گرم است، شما را به مطالعه مقاله 10 علت سرد نکردن و گرم بودن داخل یخچال دعوت می کنیم.

توجه نمایید که مطالب بیان شده در این مقاله در خصوص تمامی برندهای یخچال صادق است. لذا اگر به دنبال علت داغ شدن موتور یخچال ال جی، سامسونگ، بوش، جنرال الکتریک، امرسان، پارس، اسنوا و… هستید و یا علت داغ شدن بدنه و دیواره یخچال برای شما مهم است، پاسخ مشکل خود را می توانید در این مقاله پیدا کنید.

اگر جهت برطرف کردن مشکل یخچال خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار یخچال سامسونگ

علت داغ شدن موتور یخچال

همانطور که اشاره شد، گرم شدن موتور یخچال و نیز بدنه و دیواره یخچال ساید بای ساید امری طبیعی است. اما اگر داغ شدن زیاد موتور یا کمپرسور یخچال اتفاق افتاده است و یا داغ شدن بدنه یخچال شما را نگران کرده است، نشانه ای غیر عادیست که از مشکلات رایج یخچال به شمار می آید. در ادامه مطالبی ذکر خواهد شد که می تواند علت داغ شدن زیاد موتور و بدنه یخچال شما باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص یخچال خود، به مطلب عیب یابی یخچال مراجعه کنید تا در صورت بروز مشکل خودتان قادر به رفع آن باشید.

دلیل گرم شدن موتور یخچال های قدیمی

در مدل های قدیمی یخچال که قطعا نمونه های آن را دیده اید، در پشت یخچال در پایین کمپرسور یا همان موتور یخچال قرار گرفته و در بالای کمپرسور لوله های سیاه رنگ مارپیچی را می بینید که با نام لوله های کندانسور یا کویل های کندانسور یخچال شناخته می شوند. درواقع درون کمپرسور و لوله های کندانسور، مبرد یا گاز یخچال وجود دارد که درون سیکل بسته ای در گردش است. زمانی که گاز گرمای مواد غذایی را جذب می کند و سپس به داخل کمپرسور راه می یابد، فشار آن افزایش یافته و دمای گاز بالا می رود. سپس به درون لوله های سیاه رنگ پشت یخچال راه یافته و در آنجا گرمای خود را به محیط می دهد. بنابراین گرم شدن کمپرسور یخچال و نیز لوله های پشت یخچال در مدل های قدیمی کاملا امری طبیعیست و مشکل زمانی پیش می آید که با داغ شدن کمپرسور و لوله های پشت یخچال رو به رو می شویم.

علت گرم شدن بدنه و اطراف یخچال ساید بای ساید

در مدل های امروزی یخچال و به خصوص یخچال های ساید بای ساید، لوله های کندانسور را دیگر در پشت یخچال نمی بینید، بلکه این لوله ها در داخل بدنه دستگاه تعبیه شده اند و در دیواره یخچال قرار دارند. لذا انتقال گرما از لوله ها و از دیواره یخچال خواهد بود که سبب گرم شدن بدنه و دیواره یخچال می گردد. بنابراین این اتفاق هیچ گونه نگرانی ندارد. اما اگر داغ شدن بدنه و بغل یخچال بیش از اندازه باشد، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.

مطلب پیشنهادی کاراباما: علت یخ زدن لوله های پشت یخچال

علت داغ شدن بدنه یخچال و موتور آن

علت داغ کردن موتور یخچال یا علت داغ شدن بدنه یا دیواره یخچال شما می تواند ناشی از تنها یک مورد نباشد. بلکه چندین عامل در بروز این مشکل سهیم باشند. در زیر عواملی را که سبب داغ کردن بدنه و کمپرسور یخچال می شوند را ذکر کرده ایم.

 • کمپرسور

اگر موتور یخچال زیاد داغ می کند، ممکن است به دلیل فشار بیش از حدی باشد که به آن وارد می شود. موتور یا کمپرسور یخچال در حین کار گرما تولید می کند، اما اگر به مدت طولانی مشغول به کار باشد، گرمای تولیدی آن بسیار و سبب داغ کردن کمپرسور یخچال می گردد که از عمر مفید آن کاسته و می تواند سبب خرابی آن شود. همچنین موجب داغ شدن بدنه و اطراف یخچال نیز می گردد.

دو دلیل رایج برای گرم شدن زیاد کمپرسور یخچال، کم بودن مبرد یا گاز یخچال و تنظیم دمای ترموستات بر روی مقادیر بسیار پایین است. یعنی درجه یخچال را اشتباه تنظیم کرده اید و موتور یخچال برای رسیدن به این دمای پایین با فشار بالا در حال کار است. ممکن است ترموستات به کلی خراب باشد، که در اینصورت باید آن را تعویض کنید.

در رابطه با یکسره کار کردن و اتومات نکردن یخچال در مقاله اختصاصی کاراباما بیشتر بخوانید.

راهکار جلوگیری از داغ شدن کمپرسور یخچال:

1- ابتدا دمای تعیین شده برای یخچال را بررسی کنید که بر روی ماکزیمم نباشد. تنظیم دمای یخچال بر روی مقدار متوسط مناسب است. همچنین تنظیم دما بر روی مقادیر بسیار کم می تواند منجر به یخ زدن وسایل در یخچال شود.

2- از قرار دادن مواد غذایی بسیار زیاد در داخل یخچال، به گونه ای که فضای کمی باقی بماند، خودداری کنید تا به کمپرسور فشار بیش از حد اعمال نشود.

3- درب یخچال را مرتبا باز و بسته نکنید. اینکار هوای سرد در داخل دستگاه را با هوای گرم جا به جا می کند و موجب برفک زدن یخچال فریزر می شود. علاوه بر آن کمپرسور برای جبران این اتلاف هوای سرد باید دوباره کاری نماید.

4- از گذاشتن موادی که دمای بالایی دارند، همچون غذاهای مانده بر روی اجاق خودداری کنید. پس از سرد شدن غذا آن را در داخل یخچال قرار دهید.

خرابی و ایراد در کمپرسور یکی از اصلی ترین دلایل روشن نشدن یخچال است. در این رابطه در کاراباما بیشتر بخوانید.

 • کندانسور

لوله های کندانسور وظیفه پخش و انتقال گرمای گرفته شده از داخل یخچال به محیط اطراف را بر عهده دارند. به مرور زمان، بر روی این لوله ها انواع ذرات گرد و خاک و آلودگی می تواند قرار گرفته و لوله ها را بپوشاند که در این حالت، پخش گرما و تبادل آن با محیط دشوارتر می گردد. حرارت در سایر اجزای سیستم خنک سازی، همچون کمپرسور نیز تجمع یافته و موجب بالا رفتن دمای این قطعات هم می شود. از آنجایی که کویل های کندانسور در مدل های جدید در بدنه تعبیه شده اند، بالا رفتن دمای این لوله هاست که علت داغ شدن بغل یخچال می باشد.

راهکارهای جلوگیری از داغ شدن بدنه یخچال:

1- اگر لوله های کندانسور در بیرون از یخچال قرار دارند، هر چند وقت یکبار آنها را با دقت تمیز کرده و نگذارید گرد و خاک بگیرند.

2- یخچال را در محیطی که هوای اطراف آن گرم است، قرار ندهید. زیرا تبادل حرارت با هوای محیط به خوبی صورت نمیگیرد و انتقال حرارت از بدنه یخچال به کندی صورت می گیرد.

3- یخچال را در آشپزخانه طوری جاگذاری کنید که از اطراف و پشت به اندازه 10 سانتی متر فضای خالی برای عبور هوا وجود داشته باشد.

 • فن خنک کننده

کمپرسور هر یخچال دارای یک فن خنک کننده است که به حذف گرمای تولیدی در هنگام تبدیل مبرد یخچال از مایع به گاز و بلعکس، کمک می کند. فن خنک کننده بسیار مهم است، به طوری که در صورت خرابی و کار نکردن آن، اورلود کمپرسور و داغ شدن آن اتفاق خواهد افتاد. اگر صدای نابهنجاری از فن شنیده می شود، احتمالا مشکلی دارد که باید توسط یک تعمیرکار متخصص بررسی شود.

سخن پایانی:

همچنان که دیدید، حرارت بدنه و موتور یخچال امری طبیعیست که نیازی به نگرانی ندارد، اما علت داغ شدن بدنه و دیواره یخچال سامسونگ، ال جی، بوش، الکترواستیل، جنرال الکتریک، اسنوا، پارس و… و یا داغ شدن بیش از حد موتور آنها، می تواند به وجود یک مشکل مربوط بوده و خرابی قریب الوقوع آنها را در پی داشته باشد. لذا اگر راهکارهای پیشنهادی را رعایت کرده اید و همچنان این مشکل را دارید، حتما به یک تعمیرکار متخصص برای بازرسی یخچال خود مراجعه کنید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
مهدی پسندیده

با سلام. یخچال ما به مشکل خورد.
یه تعمیر کار آوردیم گفت گاز نداره. گاز زدیم. ۳ روز بعد گازش رفت.
گفت کندانسور فرسوده شده. کندانسور خریدیم. باز گازش رفت.
گفت موتور خرابه. موتور۱.۴ نو خریدیم باز گاز زدیم.
یخچال درست شد. الان خوب یخ می بنده.
من یه فن پشت یخچال گذاشتم. ولی اصولی نیست.
الان دوهفته است خوب کار میکنه ولی خود تعمیر کار میگفت نباید انقدر داغ کنه.
سوال. کندانسور و اون فیلتر خیلی داغ میکنه. چرا؟

پاسخ دهید

مریم شاکری

سلام من ساید ال جی خریدم گرمای زیادی از کف سمت درب یخچال داره حرارت از کف احساس می‌کنم ولی خوب کار میکنه و مشکلی نداره خواستم ببینم این گرما ایرادی نداره

پاسخ دهید

  سلام من تعمیرکار یخچال الجی هستم تمام مدلها این گرما بخاطر لولهای hotlineهست مشکلی نداره

  پاسخ دهید

یاسمین بابایی

سلام یخچال ما خوب یخ نمیکنه برفک داشت تمیز کردم زدم ب برق الان دیدم پشت یخچال خیلی داغه ازچیه البته هوا گرمه و این یخ نکردن مواد غذایی طبیعیه الان مشکل من داغ بودنشه ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ دهید

مهدی رحیمی

سلام چند روزی هست یخچال فریزر موتورش کار میکنه خاموش نمیشه تعمیر کار اوردیم گفت از ترموستاتش هست عوض کردیم ولی بازهم درست نشد پشتش داغ میشه و دمای داخلش هم تا منفی 26 هم میره ممنون میشم راهنمایی کنید.

پاسخ دهید

سلام موتور یخچال زیاد داغ میشه ۲۰ دقیقه کار میکنه دیگه آف میکنه روشن نمیشه

پاسخ دهید

حمیدرضا شیرویه

باسلام بنده یک فیریزر یکی از دوستان به بنده داده و ما برای استفاده آوردیم و با نصب و تراز کردن آن بعد مدت ۲ساعت از زمان جابه جائی روشن کردیم ولی یکی اینکه صدای بدی داره و یکی اینکه هم کندانسور و هم کمپرسور داغی زیادی دارند و کمپرسور بیشتر لطف کنید و راهنمائی کنید با تشکر

پاسخ دهید

محسن نجف زاده

سلام من چند روز هست که یخچال ساید ال جی مدل ۲۸۷ خریدم دو روز هست که روشن کردیم از زیر یخچال قسمت جلو زیر درب سمت راست باد گرم می آید بنظرتون مشکل داره؟

پاسخ دهید

  سلام خسته نباشید یخچال ما الجی هستش نوارلاستیکی دورش وبدنه اش خیلی داغه آیا مشکلی داره یاگرماش عادیه قبلا تا این حد گرما نداشت ممکنه گازیخچال کم شده باشه؟

  پاسخ دهید

یخچال ساید مدل روسو چند وقتی هست که موقعی که اتومات میکنه و خاموش میشه سقف و دیوار سمت فریزر عرق میکنه حتی وقتی که کار میکنه در یخچال رو باز میکنم عرق میکنه ۲۴ ساعت خاموش کردم و دوباره شروع به کارکرد ولی باز اون حالت میشه میخواستم ببینم ایراد فنی داره یا نه؟

پاسخ دهید

عبدالله پسندیده

سلام ، ببخشید من یه سوال از خدمتتون داشتم ، قبلا یخچال ما دورش گرم میشد ولی چند روزه که اومدیم خونه جدید دیگه بدنه یخچال داغ نمیکنه و اونجوری نمیشه ، آیا تو یخچال مشکلی پدید اومده ؟ ممنونم اگه پاسخ منو بدید .

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. در صورتی که عملکرد یخچال مشکلی نداشته و هر دو قسمت یخچال و فریزر (در صورت وجود) به دمای تنظیم شده می رسند و داخل یخچال خنک است، هیچ مشکلی وجود ندارد.

  پاسخ دهید

سلام
یخچالمون هیمالیا هست
بالا یخچال هستش که اصلا خنک نمیکنه
پایین فریزر هستش که دو روز بعد اونم اصلا خنک نمیکنه
موتورش رو دیدیم که خیلی داغ کرده
حالا چیکار کنیم بهتره؟

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. دوست گرامی با توجه به آنچه گفتید، شما باید حتما از یک متخصص ماهر جهت بازدید از یخچال و عیب یابی دقیق آن کمک بگیرید.

  پاسخ دهید

فرداد اسدی

سلام دو روز پیش خانمم یخچالو که تمیز کرد بعد چند ساعت دیگه اتومات نمیکرد
الان فقط قسمت فریزرش کار میکنه
موتورشم بیش از حد داغ شده
فعلا از برق در آوردیمش تا یه تعمیر کار بیاد البته قبلا هم که تمیز میکرد یخچال یه سره کار میکرد تا اینکه چند بار از برق میکشیدیم و دوباره وصل میکردیم بعد خود به خود خوب میشد
احتمال داره گازش تموم شده باشه
یا ترموستاتش خراب شده
ممنون میشم راهنماییم کنید

پاسخ دهید

محمد رضایی

باسلام و عرض خسته نباشید.
آیا کم بودن گاز میتواند باعث داغ شدن کمپرسور ساید و دیر اتومات کردن آن شود؟
مقدار گاز مناسب در ساید پرو فایل امریکایی باید چه درجه ایی از گیج را نشان دهد؟

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. دوست عزیز به کمک گاز یخچال عملکرد سرمایشی اتفاق می افتد. در صورتی که گاز کم باشد، کمپرسور یا موتور برای رسیدن به دمای تنظیم شده و خنک کردن داخل یخچال باید بیشتر کار کند و گاهی این مدت زمان آنقدر زیاد است که موجب داغ کردن کمپرسور یخچال می شود. بنابراین ارتباط مستقیمی بین این دو برقرار است. میزان گاز نیز با توجه به کمپرسور و مدل آن می باشد که بر روی برچسب فنی کمپرسور قید شده است.

  پاسخ دهید

  دانیال

  سلام
  من یه کولر گازی دارم یبار شانسی کمپرسورش رو دست زدم دیدم دست و میسوزونه.خلاصه کلی پرس و جو و گفتند نمیدونم لوله گرفته و فلان و امان و ….
  همونجوری کار کرد الان یه کولر جنرال داشتم تو مغازه اونوهم بازکردم دیدم موتورش اتیشه.یخچال خونه با فریزر هم بوش دارم هر دوتا داع میکنه ولی نه مثل کولر.یه شارژر موبایل میزنیم به برق داغ میشه.بعد کمپرسور که یسره با پیستون کار میکنه نباید خنک باشه که.من فکر میکنم داغ شدنش عادیه.البته نه زیاد و همراه با مشکلات دیگه.اسمش کولر و یخچاله دیگه نباید موتورش هم یخ بزنه که.به نظر من عادیه گرمای موتور چون کولر مغازه و یخچال فریزر من که دیگه نو و تمیز و سالمه…..

  پاسخ دهید

سلام خسته نباشید یخچال ما الجی هستش نوارلاستیکی دورش وبدنه اش خیلی داغه آیا مشکلی داره یاگرماش عادیه قبلا تا این حد گرما نداشت ممکنه گازیخچال کم شده باشه,

پاسخ دهید

کابلی

علت این صداچیست انگار که قطره آب بروی فلز داغ میریزد .آیا خطرناک است؟

پاسخ دهید

  جعفر رادبویی

  سلام این صدای نشتیه گازه.

  پاسخ دهید

   رسول صادقی

   باسلام من دیردزیخچالموتمیزکردم مارکشم امرسانه ولی بالااصلاسردنمیکنه ولی پایینشم خوبه ولی زیادنه علتش چی میتونه باشه

   پاسخ دهید

    نسیم اسلام پور

    سلام دوست عزیز
    شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر دستگاهتون رو ثبت کنید.
    ما در کنارتون هستیم

    پاسخ دهید

Zahra alavi

با سلام..یخچال فریزر بست دارم که حدودا ده ساعت درش باز موند و همه وسایش اب شد ولی بعدش ۴کشوی پایین یخچال کاملا منجمد میکنه ولی چهار کشوی بالا خیلی کم کار میکنه و خوب منجمد نمیکنه درجش رو ماکزیممه و بدنه یخچال و لاستیکش کاملا داغه

پاسخ دهید

فریده شوریایی

با سلام
یخچال من سامسونگ sr 558 می باشد حدود دو روزه که از زیر یخچال آب بیرون میاد و احساس میکنم به علت جابجایی شلنگ تخلیه آب آن تکان خورده و مشکل دیگر اینکه موتور یخچال یک سره کار می‌کند و اتومات نمیشه ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ دهید

  سلام وقتتون بخیر یخچالمون مارک دونار بالا یخچال پایین فریزر هستش خیلی برفک داشت خاموش کردیم تمیزش کردیم بعد از یک ساعت به برق زدیم حالا یک سره کار میکنه و قسمت یخچال گرمه درصورتی که فریزر خنک شده وکمی هم برفک زده وقسمت پشت یخچال و موتورش هم خیلی داغه میخواستم بدونم مشگلی داره ممنونم

  پاسخ دهید

   نسیم اسلام پور

   سلام مهدی عزیز
   شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر دستگاهتون رو ثبت کنید.
   ما در کنارتون هستیم

   پاسخ دهید

کوروش عسکری

من فریزر و پول دارم…یکسره کار میکند.موتور آن زیاد داغ است.ولی بدنه خنکه..کارشناس گاز موتور را تنظیم کرده ولی بازهم همانطوره..علت چیست

پاسخ دهید

میثم نوری

با عرض سلام یخچال ما سامسونگ قدیمی کوچیک هست بالا فریزر پایین یخچال الان دیر اتومات میکنه و بدنه اش هم خیلی داغ میکنه ..در ضمن ترموستات هم روی ofمیذارم موتور خاموش میشه ..میشه راهنماییم کنید

پاسخ دهید

  سلام دوست عزیز
  اگر دستگاهتون نیاز به سرویس یا تعمیر داره می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر و سرویس دستگاهتون رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید