استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت خالی شدن یا نشت گاز یخچال فریزر و نحوه تشخیص آن

علت خالی شدن یا نشت گاز یخچال فریزر و نحوه تشخیص آن

خالی شدن گاز یخچال فریزر یکی از مشکلاتی است که می تواند منجر به عملکرد نادرست و یا حتی از کار افتادن دستگاه شما شود. در این مطلب از کاراباما، قصد داریم تا در رابطه با دلایل خالی شدن گاز یخچال فریزر و یا اصطلاحا نشتی گاز یخچال فریزر صحبت کنیم و همچنین نحوه تشخیص تمام شدن یا نشت گاز یخچال فریزر را برای شما عزیزان شرح دهیم.

در صورتی که یخچال شما با مشکلی رو به رو بوده که دلیل بروز آن را نمی دانید و یا از نحوه رفع آن اطلاع ندارید، بهتر است تا با مطالعه عیب یابی یخچال فریزر که توسط متخصصین کاراباما گردآوری شده است، دانش خود را در رابطه با یخچال و خرابی های آن افزایش دهید و در صورتی که به تعمیرات یخچال فریزر نیاز دارید، با متخصصین معتمد خود در کاراباما تماس بگیرید.

علت نشتی گاز یخچال فریزر

سیال مبرد که اصطلاحا گاز خوانده می شود، درون سیکل یخچال فریزر که یک حلقه بسته و تحت فشار است قرار گرفته و عملکرد سرمایشی یخچال به واسطه جذب و دفع حرارت توسط این گاز به وجود می آید. به طور معمول و در حالت کارکرد عادی یخچال فریزر، نشتی گاز ممکن نخواهد بود، اما در صورتی که به تازگی تعمیرات یخچال فریزر خود را به افراد ناشی سپرده باشید و یا اینکه یخچال خود را جا به جا کرده و در حین انتقال، کمپرسور و لوله ها آسیب دیده باشند، ممکن است به این سیکل بسته آسیب وارد کرده باشید و سبب نشتی گاز یخچال خود شده باشید.

همچنین برخی از افراد برای رفع برفک ها و یخ زدگی های یخچال خود، به اشتباه و با چاقو یا یک شی نوک تیز شروع به کندن برفک ها و یخ ها می کنند. این کار بسیار خطرناک و کاملا اشتباه است، زیرا امکان برخورد به لوله های مبرد در ناحیه فریزر و سوراخ کردن آنها وجود دارد که ممکن است منجر به خسارت زیادی برای شما و تعویض کلی فریزر یخچال تان شود. برای اطلاعات بیشتر در خصوص برفک زدن یخچال فریزر به مقاله اختصاصی کاراباما در این رابطه مراجعه کنید.

در این مواقع، معمولا سوراخ های ریز و درشتی که ممکن است در لوله های حاوی گاز و یا در خود کمپرسور به وجود آمده باشند، موجب خروج گاز و نشت مبرد شوند. این سوراخ ها می تواند به دلیل پوسیدگی لوله ها و جنس بد آنها بوده و یا بدلیل ضربه و آسیب به وجود بیاید. همچنین، ممکن است جوش بست ها و اتصال لوله ها نیز به دلیل کهنه شدن و یا ضربه خوردن شکسته شده و از این طریق گاز یخچال به بیرون نشت یابد.

علاوه بر این دو مورد، یکی دیگر از مواردی که می تواند دلیل نشتی گاز یخچال باشد، شیرها و اتصالاتی است که توسط تعمیرکار یخچال نصب و بسته شده است. ممکن است در مرتبه قبلی که تعمیرات یخچال خود را توسط تکنسینی غیر حرفه ای انجام داده اید، اتصالات لازم را به درستی و آب بندی شده انجام نداده باشد و با کوچکترین ضربه ای این اتصالات قطع و جدا شوند.

مطلب پیشنهادی کاراباما: علت بوی بد یخچال و نحوه رفع آن

نشتی گاز یخچال بصورت تمیز کردن با چاقو

نحوه تشخیص نشتی گاز یخچال (چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده است؟)

نحوه تشخیص نشت گاز یخچال در برخی موارد به سادگی ممکن است. مخصوصا اگر در هنگام ذوب برفک ها و یا حمل و نقل، آسیبی به دستگاه وارد کنید، متوجه بوی شیمیایی گاز و صدای آن به هنگام خروج تحت فشار از سیستم خواهید شد. اما اگر پس از مدتی به سراغ یخچال برویم، چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده یا یخچال گاز خالی کرده است؟

مطلب پیشنهادی کاراباما: علت یخ زدن وسایل در یخچال و راه حل آن

در مدل های قدیمی یخچال فریزر، گاز موجود در سیستم فریون است که از نوع گازهای CFC بوده که خطرناک و برای محیط زیست بسیار مضر است و به تخریب لایه اوزون کمک می کند. در صورتی که از مدل های قدیمی یخچال استفاده می کنید، تشخیص نشت گاز فریون راحتتر است، زیرا بوی نامطبوعی دارد که با اکسیژن متفاوت است. در مدل های امروزی یخچال، از گاز R134a استفاده می شود که نسبت به گازهایی مثل فریون برای محیط زیست و همچنین در کل خطر کمتری دارد. البته برای کار کردن با آنها کماکان باید با احتیاط و مراقبت های ایمنی عمل شود.

اگر نشتی از یک سوراخ کوچک بوده و به آهستگی صورت گیرد، تشخیص آن کمی مشکل بوده و توسط تعمیرکار حرفه ای و به کمک گیج فشار و ابزارآلات مشابه تشخیص داده می شود. اما نمودهایی از این مشکل در عملکرد یخچال قابل توجه خواهد بود. معمولا در این مواقع کاهش سرمای یخچال را خواهیم دید و همچنین متوجه تغییر صدای کمپرسور خواهید شد. حتی ممکن است بر روی زمین و یا اطراف ناحیه ای که نشتی رخ داده، متوجه روغن شوید که از سیستم خارج شده است. یکی دیگر از نشانه های بروز این مشکل، یخ زدن لوله اواپراتور یخچال می باشد. در این خصوص مطالعه مقاله کاراباما را به شما پیشنهاد می کنیم.

به یاد داشته باشید که همواره کاهش سرمای یخچال به معنای نشتی گاز و کاهش مبرد نیست! بلکه تنها یکی از مواردی که می تواند دلیل کاهش سرما باشد، کمبود گاز و نشت آن است و عمدتا کاهش سرمای یخچال به دلیل مشکلات الکتریکی یا مکانیکی دیگر در عملکرد یخچال به وجود می آید.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص علت خنک نکردن یخچال به مقاله اختاصی کاراباما در این مورد مراجعه کنید.

همچنین توجه داشته باشید که اگر موتور یخچال (کمپرسور) اصلا کار نمی کند و یا گرم می شود، مشکل احتمالا به دلیل نشتی و کمبود گاز نیست. در صورتی که موتور یا کمپرسور بی وقفه و یکسره کار کند، میفهمیم که گاز یخچال نشت کرده و کم شده است.

علاوه بر این ها، برای اینکه محل دقیق نشتی را بیابید، می توانید به کمک مقداری کف و یا با ریختن محلول مایع ظرفشویی و آب بر روی قسمت مشکوک به نشتی، به دنبال این باشید که آیا حبابی تشکیل می شود یا خیر؟ در صورتی که حباب های ریز را مشاهده نمودید، بدین معناست که نشتی وجود دارد.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران

سلام یخچال کاریز دو در دارم ترموستات عوض کردم اما همچنان آف نمیکنه

پاسخ دهید

اوا کرمی

سلام . ما یخچال دوقلوی سینجر داریم سه سال هست استفاده میکنیم . تا اینکه دوماه پیش یکمرتبه دماش کم شد . تعمیرکار اومد گازگیری کرد.یه هفته بعد دوباره همیجوری شد . دوباره اومدگازگیری کرد. چهار پنج مرتبه تکرار کردن . تا اینکه کلا لوله های روکار نصب کردن . دوباره گرم شده . چکار کنیم ؟

پاسخ دهید

حسین شمس

با سلام و احترام بنده 12ساله یخچال فریزر ساید سامسونگ دارم که متاسفانه مشکل خالی شدن گاز یخچال رو داریم 4ساله مدام هر8ماه یکبار دارم گاز تخلیه شده را مجددا گاز میکنم ولی هنوز عیب اون رو پیدا نکردیم دو مرتبه تاحالا از تکنسین های خود سامسونگ اومدن و فقط گاز کردن و رفتن و سه مرتبه دیگه هم تعمیرکارهای مختلف اومدن و باتوجه به قرار دادن فشار 250 الی 300 باز هم نشتی پیدانشد و مجبور به تعویض لوله های مارپیچ پشت یخچال فریزر کردیم وباز هم بعد از هشت ماه تخلیه کرد الان دوباره تعمیرکار اومده و با فشار250 تست خودش رو درون حوضچه آب انجام داد ولی حتی یک مرتبه هم حباب مشاهده نشده. لازم به ذکر است که فشار درون لوله های خود یخچال که 120 قرار دادیم کم نکرده پس چه اتفاقی ممکنه افتاده باشه که حتی با تعویض لوله های مارپیچ یخچال هم قابل حل نیست و الان دوباره تعمیرکار میگه اگه نشتی توی حوضچه آب پیدا نشد دوباره لوله های مارپیچ پشت یخچال رو برای بار سوم تعویض کنیم نمیدونم باید چیکار کنم تاحالا کلی هم با این حقوق کارگری هزینه کردم الان شما بفرمایید چیکار کنم ممنون

پاسخ دهید

    کارشناس5: شعبانی

    با سلام. دوست عزیز دلایل متعدد و قطعات مختلفی میتوانند سبب نشتی گاز یخچال سامسونگ شما باشند. بنابراین تنها لوله های پشت یخچال مقصر نیستند. با توجه به گفته شما احتمال وجود نشتی ریز وجود دارد که در بخش دیگری از یخچال واقع شده. توصیه میکنیم از خدمات یک متخصص تعمیر یخچال سامسونگ استفاده کنید و ابتدا مشکل نشتی را به صورت اصولی برطرف و سپس شارژ گاز کنید. به شما متخصصین کاراباما را پیشنهاد می کنیم که به صورت گارانتی شده خدمات خود را ارائه میکنند که نیازی به هزینه مجدد برای رفع مشکل نیست!

    پاسخ دهید