استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

5 علت شطرنجی شدن صفحه تلویزیون + ارائه راهکار

5 علت شطرنجی شدن صفحه تلویزیون + ارائه راهکار

تماشای تلویزیون و برنامه‌های مختلف آن یکی از سرگرمی‌های افراد در خانه به حساب می‌آید. اما برخی مواقع هنگام تماشای فیلم و تصاویر در تلویزیون، صفحه نمایش شطرنجی می‌شود به طوری که دیدن فیلم یا محتوای تصویری ممکن نخواهد بود. برخی از افراد با توجه به عدم آگاهی نسبت به علت شطرنجی شدن تصویر تلویزیون تنظیمات و قسمت‌های مختلف دستگاه را دستکاری می‌کنند که گاهی نه تنها مشکل را حل نمی‌کند بلکه باعث تشدید و بیشتر شدن مشکلات می‌شود. شطرنجی شدن تصویر در تلویزیون علل مختلفی دارد که در صورت آگاهی نسبت به آن‌ها می‌توان اقدامات لازم را جهت تعمیر تلویزیون و رفع مشکل انجام داد.

دلایل شطرنجی شدن تصویر تلویزیون

یکی از مشکلات رایج در تلویزیون‌ که ممکن است افراد زیادی با آن مواجه شوند شطرنجی شدن تصویر آن است. اما علت شطرنجی شدن تصویر تلویزیون چیست؟ در صورت بروز چنین مشکلی چه اقداماتی باید انجام داد؟ شطرنجی شدن صفحه تلویزیون بسته به علت آن در برخی از موارد موقت بوده و با انجام یکسری اقدامات برطرف می‌شود اما در برخی از موارد دائمی بوده و راهی برای رفع آن وجود ندارد. در این صورت تلویزیون به دلیل از بین رفتن کیفیت تصویر قابلیت استفاده نخواهد داشت. در ادامه با چند علت شطرنجی شدن تصویر و رفع آن آشنا می‌شویم.

باتوجه به حساسیت قطعات تلویزیون، در صورت خرابی و وجود مشکل در آن، حتما از یک مرکز معتبر تعمیر تلویزیون کمک بگیرید.

1. ضعیف بودن سیگنال

گاهی ممکن است هنگام تماشای یک فیلم یا مسابقه ورزشی، ناگهان صفحه تلویزیون شطرنجی شود. ضعیف بودن سیگنال را می‌توان به عنوان یکی از علل شطرنجی شدن تصویر نام برد. در واقع ضعیف بودن سیگنال باعث می‌شود امواج به درستی به صفحه نمایش منتقل نشده و صفحه شطرنجی شود.

یکی از علت‌های مهم نرسیدن سیگنال و امواج رادیویی به تلویزیون وجود موانعی در جلوی آنتن است که در این صورت می‌توان با تغییر مکان آنتن یا برداشتن موانع از جلوی آن این مشکل را برطرف کرد.

2. خراب شدن آنتن و شطرنجی شدن تصویر تلویزیون

معمولا برای دریافت بهتر امواج رادیویی و سیگنال، آنتن تلویزیون‌ها در فضای بیرون از خانه نصب می‌شوند. بدون شک پس از گذشت زمان عوامل محیطی مانند باد و باران و نور خورشید می‌توانند باعث وارد شدن آسیب به آنتن شوند. در صورتی که مدت زمان زیادی از نصب آنتن تلویزیون گذشته است، علت شطرنجی شدن تصویر تلویزیون می‌تواند مربوط به خرابی آنتن باشد.

با بررسی اتصالات و بدنه آنتن می‌توان وضعیت آن را مشاهده و در صورت آسیب جدی نسبت به تعویض آن اقدام کرد.

بیشتر بخوانید: تعمیر مادربرد تلویزیون: نشانه های خرابی مین برد کدام است؟

 

نوسانات جریان برق و شطرنجی شدن تصویر تلویزیون

3. نوسانات جریان برق

یکی از شرایطی که می‌تواند باعث وارد شدن آسیب به تلویزیون شود، نوسانات جریان برق است که به عنوان یک علت شطرنجی شدن تصویر نیز مطرح است. بالا بودن مصرف برق در یک منطقه باعث ایجاد نوسان در برق شده و در این حالت برق به صورت کامل به تلویزیون نمی‌رسد که می‌تواند باعث شطرنجی شدن تصویر آن شود.

در صورتی که در منطقه محل سکونت شما نوسان برق وجود دارد بهترین راهکار برای جلوگیری از شطرنجی شدن تصویر، استفاده از محافظ برق است. یکی از موارد شایعی که منجر به خرابی‌ دستگاه و الزام تعمیر تلویزیون از جمله تعمیر تلویزیون سامسونگ می‌شود، عدم استفاده از محافط برق است.

4. آسیب دیدن فیش‌ های رابط

گاهی برای تماشای فیلم و برنامه‌های مختلف در تلویزیون، از کابل‌ و رابط‌های مختلفی برای اتصال دستگاه‌ها استفاده می‌شود. در اینصورت علت بروز این مشکل را می‌توانید در فیش و کابل‌های رابط جستجو کنید. علت شطرنجی شدن تلویزیون در این شرایط می‌تواند به دلیل وارد شدن آسیب به فیش‌ها و کابل‌ها در اثر تکان خوردن،‌کشیده شدن و … باشد.

در صورتی که آسیب دیدگی فیش و کابل‌ها باعث شطرنجی شدن تلویزیون می‌شوند می‌توان با تعویض آن‌ها به راحتی این مشکل را برطرف کرد.

5. کارکرد نادرست صفحه نمایش

در برخی موارد تجهیزات جانبی مانند آنتن و کابل‌ها نقشی ندارند و علت شطرنجی شدن صفحه تلویزیون مربوط به کارکرد نادرست پنل صفحه نمایش است. وارد شدن ضربه، آب خوردگی و شکستگی پنل از عواملی است که می‌توانند باعث عملکرد نامناسب پنل تلویزیون شده و تصویر را به صورت شطرنجی نمایش دهد.

در صورت خرابی و وجود مشکل در صفحه نمایش تلویزیون تعمیر این دستگاه را به افراد غیرحرفه ای نسپارید و متناسب با برند دستگاه‌تان از یک تکنسین مجرب کمک بگیرید. برای مثال، تعمیر تلویزیون سونی را صرفا به متخصص همین برند بسپارید.

کلام پایانی

یکی از مشکلات رایج در تلویزیون‌ها، شطرنجی شدن صفحه نمایش در زمان مشاهده فیلم و محتوای تصویری است. در این شرایط پیش از اینکه اقدامی انجام شود باید ابتدا علت شطرنجی شدن صفحه تلویزیون را بررسی کرده و پس از تعیین علت اصلی اقدام به رفع مشکل کرد.

خرابی آنتن، ضعیف بودن سیگنال دریافتی، نوسان برق، آسیب‌دیدگی کابل‌ها و فیش‌های ارتباطی و کارکرد نادرست پنل از جمله عواملی هستند که می‌توانند باعث به وجود آمدن تصویر شطرنجی در تلویزیون شوند.

اگر تلویزیون شما تصویر ندارد، روی حالت استندبای باقی می‌ماند، روی تصویر آن لک دیده می‌شود یا به صورت ناگهانی خاموش می‌شود، از یک تکنسین تعمیر تلویزیون فیلیپس یا تکنسین‌های متخصص برندهای دیگر (بسته به برند دستگاه خودتان) راهنمایی بگیرید.

سوالات متداول

شطرنجی شدن صفحه تلویزیون بسته به علت آن در برخی از موارد موقت بوده و با انجام یکسری اقدامات برطرف می‌شود اما در برخی از موارد دائمی بوده و راهی برای رفع آن وجود ندارد. در این صورت تلویزیون به دلیل از بین رفتن کیفیت تصویر قابلیت استفاده نخواهد داشت.

در صورتی که در منطقه محل سکونت شما نوسان برق وجود دارد بهترین راهکار برای جلوگیری از شطرنجی شدن تصویر، استفاده از محافظ برق است تا در صورت کم و زیاد شدن جریان برق، از رسیدن برق به تلویزیون جلوگیری کرده و آن را خاموش کند.

معمولا برای دریافت بهتر امواج رادیویی و سیگنال، آنتن تلویزیون‌ را در فضای بیرون از خانه نصب می‌کنند. بدون شک پس از گذشت زمان عوامل محیطی مانند باد و باران و نور خورشید می‌توانند باعث وارد شدن آسیب به آنتن شوند.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.