استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

شارژ گاز کولر ماشین + آموزش نشت یابی (علت نشتی و رفع نشتی)

شارژ گاز کولر ماشین

آیا کولر ماشین شما هم خنک نمی کند؟ در این صورت با ما همراه باشید و مطالب این مقاله کاراباما را مطالعه کنید تا بتوانید بهترین اقدام را جهت رفع مشکل خود انجام دهید.

در این آموزش، قصد داریم تا در رابطه با شارژ گاز کولر ماشین مطالبی را به صورت آموزشی برای شما عزیزان مطرح کنیم. آنچه می خوانید، بنابر اطلاعات و تجارب چندین تعمیرکار فنی مجموعه کاراباما بوده که به صورت ساده و بدون ذکر جزئیات گردآوری شده است. از آنجایی که تنوع مدلها و برندهای کمپانی های ساخت خودرو بسیار زیاد است، نحوه شارژ گاز آنها در مراحلی ممکن است متفاوت باشد. البته هر یک از آنها نیز ممکن است نکته خاص به خود داشته باشند. با این حال سعی شده است تا کلیت فرآیند شارژ گاز کولر خودرو و نکات اساسی به طور کامل پوشش داده شود.

در صورتی که جهت شارژ گاز خودرو خود به کمک احتیاج دارید، تعمیر کولر گازی خودرو را به متخصصان کاراباما بسپارید تا خسارت و آسیبی به خود یا خودروتان وارد نشود. اگر می خواهید خودتان شخصا به شارژ گاز کولر ماشین تان اقدام کنید، ابتدا مطالب پیش رو را به طور کامل مطالعه نموده و در صورتی که هرگونه سوال یا نظری دارید، در انتهای صفحه می توانید از ما بپرسید.

هشدار!!

از آنجا که شارژ گاز کولر خودرو یک کار کاملا تخصصی می باشد، توصیه می کنیم که برای شارژ گاز کولر خودروتان به تعمیرکار مجرب مراجعه کنید. تنها افرادی که دانش کافی و تجربه انجام تعمیرات خودرو دارند، قادر خواهند بود که شارژ گاز کولر را بصورت صحیح و ایمن و بدون آسیب رساندن به خودرو انجام دهند. بنابراین در صورتی که هیچ تجربه ای در این زمینه ندارید، حتما به تعمیرکار حرفه ای مراجعه کنید.

چگونه بفهمیم گاز کولر ماشین کم شده ؟

برای بسیاری از ما پیش آمده که پس از مدتی از کارکرد کولر ماشین خود، متوجه کاهش سرمای آن شده ایم. دلایل کاهش سرمای کولر خودرو می تواند متفاوت و متنوع باشد. اما یکی از دلایل اصلی این مشکل، کمبود گاز کولر ماشین است. بنابراین اولین راه تشخیص کم شدن گاز کولر توجه به میزان سرمای باد کولر است. دومین راه تشخیص که فنی محسوب می شود، بستن گیج فشار سنج به ماشین و اندازه گیری میزان گاز موجود است. در این حالت اگر فشاری که بر روی گیج نشان داده می شود از میزانی که برای شارژ گاز توصیه می گردد کمتر باشد، پس گاز کولر ماشین کم شده است.

ما با همه جور داستانی مواجه شده ایم! بعد از یک روز خسته کننده و طولانی به خانه برمی گردید و برای دوش گرفتن آماده می شوید. اما آب گرمی در کار نیست! با کمی بررسی متوجه می شوید که پکیج تان ایراد پیدا کرده و اصلا کار نمی کند! در چنین شرایطی، بهتر است به جای حرص خوردن، با مرکز تعمیر پکیج ایران رادیاتور تماس بگیرید تا دستگاه تان بیش از اندازه در حالت استراحت نماند و بدون فوت وقت به برنامه روتین زندگی تان برگردید. در این مرکز تکنسین های پکیج ایران رادیاتور، خدمات تخصصی باکیفیتی را در زمینه نصب، تعمیرات و سرویس این دستگاه به مشتریان ارائه می دهند.

شارژ گاز کولر خودرو می تواند دو حالت داشته باشد. حالت اول مربوط به زمانی است که کولر به طور کامل فاقد گاز است و حالت دوم مربوط به زمانی است که ماشین تنها کمبود گاز دارد. مراحل شارژ گاز کولر خودرو برای این دو حالت تفاوت های اندکی دارند. از جمله تفاوت ها می توان به این موارد اشاره نمود:

 • در حالتی که سیستم فاقد گاز است، ابتدا باید سیستم وکیوم شده و از رطوبت و هوا خالی گردد و سپس شارژ گاز کولر انجام شود.
 • اگر سیستم کمبود گاز دارد، ابتدا باید علت کمبود و نشتی گاز مشخص شود. پس از رفع مشکل نشتی گاز، شارژ گاز کولر جهت تکمیل گاز کولر خودرو انجام می گیرد.

علت نشتی گاز کولر خودرو

با این وجود که نشتی گاز مبرد کولر خودرو تنها دلیل کاهش سرما و خنکی کولر ماشین تان نیست، اما علت بروز این نشتی های گاز کولر خودرو را می توان موارد زیر دانست:

 • زمان کارکرد

دقیقا همانند سایر قطعات خودرو، عامل زمان کارکرد کولر و اصطکاک و تنش های ناشی از کارکرد کولر ماشینتان، در خرابی کولر و نشت مبرد از آن موثرند. ساییده شدن یک بست و یا لاستیک و یا سوراخ شدن و ترک برداشتن لوله های سیستم کولر خودرو، می تواند منجر به نشت گاز کولر شود. برخی از گازهای مبرد خاصیت فراریت دارند که این امر، خود موجب کاهش مقدار آنها پس از گذشت مدت زمان یکی دو سال می گردد.

 • محبوس نبودن

بر خلاف کولر گازی شما در خانه، کولری که در داخل ماشینتان تعبیه شده در داخل یک محفظه و بصورت یک واحد یکپارچه نمی باشد. درواقع اجزای سیستم کولر ماشینتان، در قسمت های مختلف خودرو قرار داشته و همین سبب می شود که در معرض عوامل مزاحم بسیاری چون نمک هایی که در فصل زمستان بر روی جاده می پاشند و یا سایر عوامل خورنده دیگر، که می تواند قطعات و لوله ها را خورده و سوراخ نماید و موجب نشتی گردد، قرار داشته باشند.

 • رطوبت

در صورتی که یک شیلنگ لاستیکی، بست پلاستیکی و یا هر قطعه دیگری از سیستم کولر ماشین، به هر دلیلی خراب شده و اجازه نفوذ رطوبت را به داخل سیستم بدهد، رطوبت وارد شده با گاز مبرد مخلوط شده و یک اسید خورنده ایجاد می کند که موجب ایجاد سوراخ های نشت گاز و خرابی دیگر اجزای سیستم کولر نیز می گردد.

 • خسارت ناشی از عوامل جاده ای و تصادف

ممکن است در اثر برخورد یک سنگ، افتادن در یک گودال و یا هر عامل مزاحم و آسیب زایی که ممکن است بر روی جاده پیش بیاید، اجزای سیستم کولر ماشین مانند لوله ها، شلنگ ها، بست و غیره، آسیب دیده و سوراخ شوند و نشتی گاز مبرد به وجود بیاید. همچنین در اثر تصادفات جاده ای نیز ممکن است برای سیستم خنک کننده مشکلی پیش آید.

راه های نشت یابی گاز کولر خودرو

به چند طریق مختلف می توان نشتی گاز کولر ماشین را متوجه و برای نشت یابی گاز کولر خودرو اقدام نمود. اگرچه تمام این فرآیند یک امر تخصصی بوده و از عیب یابی کولر، نشتی یابی و رفع آن تا شارژ مجدد گاز کولر ماشین را باید افراد حرفه ای و متخصص انجام دهند.

 • استفاده از لامپ فرابنفش

بسیاری از گازهای مبرد با یک رنگ قابل تشخیص در کارخانه مخلوط می شوند. این رنگ در زیر لامپ فرابنفش یا اصطلاحا نور سیاه، مشخص بوده و بنابراین می توان به راحتی نشتی گاز کولر ماشین را تشخیص داد.

 • شناساگر الکترونیکی

این قطعه یکی از ابزارآلات تخصصی تعمیرکاران بوده و اصطلاحا اسنیفر یا بوکننده نام دارد. این وسیله قادر به تشخیص بوی گازهای هالوژنه است که می تواند کوچکترین نشتی ها را نیز بیابد.

 • استفاده از گاز نیتروژن

در این روش و با استفاده از گاز نیتروژن، تمام سیستم کولر ماشین از گاز مبرد خالی شده و سپس با نیتروژن پر می شود. در تست نیتروژن با استفاده از صدای هیس مانندی که در نقاط دارای ترک و سوراخ به گوش می رسد، نشتی گاز کولر را می یابند.

 • استفاده از عامل تشخیص نشتی

در این روش با استفاده از یک محلول مخصوص که حاوی یک عامل تشخیص نشتی بوده، با اسپری محلول بر روی سیستم کولر از بیرون و مشاهده نقاطی که کف تولید شده، نشتی سیستم را می یابند. در این روش که برای یافتن نشتی های تقریبا بزرگ در نقاط قابل دسترس استفاده می شود، به راحتی و با ایجاد کف در این نقاط نشتی سیستم را مشخص می کند.

رفع نشتی گاز کولر خودرو

معمولا نشتی گاز کولر به اواپراتور مربوط است که در این مواقع می بایست آن را تعمیر و یا تعویض نمود. در صورتی که سوراخ یا ترک به وجود آمده خیلی بزرگ باشد، ممکن است تعویض اواپراتور تنها گزینه ممکن باشد.
در صورتی که نشتی به لوله و یا یک بست مربوط است، می توانید رفع نشتی را خودتان نیز انجام دهید. البته با این فرض که تجربه و دانش فنی لازم را داشته باشید. در این مواقع معمولا تعویض قطعه لازم است.

وسایل لازم برای شارژ گاز کولر ماشین

 1. شیلنگ مخصوص یا استفاده از کپسول ۱ کیلویی گاز R134 به همراه گیج و شیلنگ
 2. رابط شیلنگ
 3. گیج مانوفیلد
 4. کپسول یک کیلویی گاز

شارژ گار کولر ماشین

نکته:

سازندگان خودروهای شخصی با توجه به ساختار کمپرسور و کندانسور کولر و ماشین، نوع گاز مبرد استفاده شده در داخل کولر را مشخص می کنند. معمولا اکثر سازندگان از گازهایی چون R134a و R22 و R12 استفاده می کنند.
تغییر گاز مبرد کولر خودرو به هیچ عنوان اصولی و صحیح نمی باشد. بنابراین مخلوط کردن و یا استفاده از یک گاز متفاوت با آنچه که سازنده برای کولر ماشینتان مشخص نموده، کار اشتباهی است. دلیل این امر، مطابق بودن و همخوانی گاز مبرد با ساختار کمپرسور و نیز نوع روغن استفاده شده در سیستم است. در صورت تعویض گاز به صورت عمدی، روغن ممکن است با گاز جدید مطابقت نداشته و مخلوط نشود و درنتیجه سیستم و کمپرسور خشک کار کنند که منجر به آسیب به کمپرسور شده و تاحد گریپاژ کردن و سوختن هم پیش می رود!

مقدار گاز کولر ماشین های مختلف

میزان گاز مورد استفاده در خودرو بر اساس مدل و نوع ماشین متفاوت است. به طور مثال، برای مقدار گاز کولر پژو 206، پژو پارس و 405، کیا اسپرتیج، تویوتا هایلوکس III، سانتافه II و سوناتا V به ترتیب مقدار 650، 580، 510، 450، 850، 550 گرم گاز مبرد از نوع R134a لازم است.

همچنین میزان گاز کولر پراید و خانواده آن، در مدل های مختلف بر اساس سازنده کولر و کمپرسور متفاوت است. به طور مثال: میزان گاز کولر تیبا با کولر ساخته شده توسط سردساز خودرو (کمپرسور FOTON)، 675 گرم از نوع R134a است. اما مقدار گاز کولر تیبا با کولر سندن (کمپرسور SANDEN)، 550 گرم است.

انواع گاز کولر خودرو و بهترین مارک گاز کولر خودرو

گاز کولر ماشین چه نوع گازی است؟ این سوال در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد. گاز مبرد یا خنک کننده ای که در کولر خودرو شما وجود دارد، دقیقا همان مبردی بوده که در یخچال ها استفاده می شود. البته همانطور که اشاره شد، انواع مختلفی از گاز در کولر خودروها استفاده می شوند که شما باید حتما از نوع گاز استاندارد ماشین تان استفاده کنید. R134a، R22، R12 از معروفترین انواع گاز کولر ماشین هستند. از جمله بهترین مارک گاز کولر خودرو نیز می توان به برند ایسکون (ISCON)، هانی ول (HONEYWELL)، گالکو (GALCO) و… اشاره کرد.

مراحل شارژ گاز کولر ماشین

در مرحله اول، ابتدا داخل موتور را نگاه کرده و لوله کولر و شیر یا اصطلاحا والو کولر را پیدا کنید.

لوله گاز مبرد و شیر کولر ماشینلوله گاز و شیر کولر خودرو سواری

سپس درپوش آن را که معمولا آبی رنگ است، باز کنید و با انگشت یا یک وسیله دیگر شیر کولر را فشار دهید. اگر گاز با فشار بیرون زد، مشخص می شود که سیستم دارای گاز است و باید تکمیل گاز شود. اما اگر گازی بیرون نزد، مشخص می شود که سیستم فاقد گاز بوده و باید کامل شارژ گاز شود.

مراحل شارژ گاز کولر ماشین

همانطور که پیشتر اشاره شد، مراحل شارژ گاز کولر به صورت کامل تفاوت های اندکی با تکمیل شارژ دارد. در این جا با تکمیل شارژ گاز کولر، مطالب را ادامه می دهیم.
در این مرحله می بایست شیلنگ گیج را به شیر یا همان والو متصل کنید و کمی پیچ شیلنگ نزدیک گیج را باز کرده تا هوای داخل شیلنگ خارج شود. به یاد داشته باشید که ‌به هیچ عنوان نباید بجز گاز، هوا یا رطوبتی وارد سیستم شود.

حال شیر کپسول را باز کنید و اجازه دهید مقداری گاز وارد سیستم شود. سپس شیر گیج را بسته و ماشین را روشن کنید. کولر را روشن کرده و سرعت فن را بر روی بیشترین حالت ممکن قرار دهید. گیج فشار را نگاه کرده و عدد آن را که فشار گاز کولر خودرو است، بخوانید. در صورتی که فشار گاز کولر ماشین بین 35 تا 40 psi باشد، عملیات شارژ گاز به اتمام رسیده است.

فشار صحیح برای شارژ گاز کولر ماشین

اگر عدد گیج از این مقدار کمتر بود، مجددا شیر کپسول را باز کنید و اجازه دهید تا مقدار فشار به عدد مورد نظر برسد. در حالتی که این عدد بیشتر از بازه مورد نظر بود، می بایست مقداری از گاز موجود در سیستم را خالی کنید تا فشاری بر روی کمپرسور کولر خود نداشته باشید.

نکته!

دقت کنید که بازه 35 تا 40 psi به صورت نرمال برای اکثر ماشین ها جوابگو هستند. البته این بازه از چندین عامل متفاوت تاثیر می پذیرد. مهمترین این عوامل عبارتند از: دمای محیط اطراف (درجه حرارت شهر شما)، فشار کمپرسور، خلوص گاز مبرد و دور فن خنک کننده و…، در صورتی که بر اثر نشت گاز مبرد مقداری از روغن موجود در سیستم خارج شده، می بایست این مقدار شارژ شود. اما در حالت کلی و در اکثر اوقات نیازی به شارژ روغن نیست!

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
جواد شبان

سلام وقت بخیر بسیار سپاسگزارم از مطالب آموزنده شما.سرشت نیکوی شما از بیان زیبا و روانتان هویداست.

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  نظر لطف شماست امیدوارم بتونیم بیشتر کمکتون کنیم

  پاسخ دهید

   امید یوسفی

   سلام
   ماشین من پراید هستش و اینکه کاملا همه سیستم کولر بخوبی کار میکنه تا دریچه داخل اتاق که با تنفس کردن جلویی دریچه بخار هم میکنه ولی اتاق ماشین رو خنک نمیکنه و از اواپراتور بعد از خاموش کردن کولر آب زیادی خارج میشه دلیل را لطفا بگویید

   پاسخ دهید

    مهدی حسن زاده

    سلام یکی از وظایف اواپراتور خارج کردن رطوبت اتاق ماشین از طریق همون شیلنگ هست . خروج آب ازون شیلنگ کاملا طبیعیه و نشون دهنده اینه کولر کار خودشو درست انجام میده. تو مناطق شرجی بعد از توقف و خاموش کردن کولر حتی اون آب به حدی هست که از زیر ماشین راه میوفته.

    پاسخ دهید

     علیرضاطاهرخانی

     سپاس از راهنمایی استادانه شما
     لطفا سایتهای دیگه از شما یاد بگیرند که این آموزش رابی دریغ وبدون پکیج های آموزشی در اختیار خواهان این مطلب قرار داده اید.

     عمران قنبری

     سلام پرایدم لوله گاز کولرش یه سوراخ کوچیک برداشته وداره خیلی کم نشت می‌کنه باید چیکارش کنم
     ممنون میشم راهنماییم کنید،🙏

     موسی ساعدی

     برای ماشین میتوان از گاز R22 استفاده کرد

    احسان رحیمی

    سلام وقت بخیر. تشکر از سایت خیلی خوبتون. ببخشید من کولرم نشتی داشت که برطرف کردم بعد با دستگاه وکیوم کردم. الان خیلی بادش سرد نیست. تعمیرکار بهم گفت چون مدتی گاز توی کولر نبوده باید چند روز کار کنه و یواش یواش بادش خنک تر میشه. آیا این ادعا درست است؟ بازم تشکر از وقتی که میزارید.

    پاسخ دهید

     احسان همواره جهرمی

     سلام خودروی اچ30کراس دارم.کولرش گاز خالی میکنه. 1/5ساله که درگیرم .درجا مشکلی نداره ولی در حرکت خیلی سریع گاز تخلیه شده و باد گرم میزنه.لطفا پاسخ دهید.نمایندگی هم عاجز مونده. ممنون

     ابوالفضل گرجی

     سلام لوله رو بسیار با احتیاط باز کنید،پیش یک جوشکار حرفه ای آلومینیم و آرگون ببرید تا سوراخ رو جوش بده در غیر این صورت بایستی لوله مورد نظر تعویض گردد.

    سید محسن حسینی

    سلام.باید پنجره ها و دریچه تهویه از بیرون رو ببندید تا هوا از بیرون خودرو به داخل وارد نشود . همچنین لاستیکهای دربها وشیشه ها و لاستیکهای عایق بندی اتاق نباید درز داشته باشد . در صورتی که هیچ هوایی وارد اتاق خوردو نشود میزان رطوبت به حداقل خواهد رسید.و راندمان خنک سازی کولر افزایش می یابد

    پاسخ دهید

    رضا متین خواه

    از مطالب مفید و ذی ارزش شما کمال تشکر را دارم.

    پاسخ دهید

    کامروز انبیر

    با سلام من کولر ماشینم نشتی گاز داره هر جا هم بردم نتونستن پیدا کنن ولی آخرین باری که گاز پر کردم در حین رانندگی متوجه شدم یک دفعه یک مه سفید از درچه کولر اومد تو اتاق و بعد کولر از کار افتاد و متوجه شدم این نشتی نبوده این اتفاق میفتاده و یک دفعه خالی میشده حالا میشه منو راهنمایی کنید ایراد چی بوده و چطور میشه حل کرد؟

    پاسخ دهید

     وحید هیبت زهی

     سلام من به ۲۰ روز پیش کولر ماشین گاز کردم الان از کار افتاده خنک نمیکنه نشتی هم نداره میشه راهنمای کنی مشکلش چیه ممنون

    هادی بلالی

    سلام ممنون از مطالب مفیدتونِ.یه سوالی برام پیش اومده که آیا میشه با استفاده از کپسول co2 کولر ماشینرو شارژ کرد؟ همون کپسول های آتش نشانی که میه ازش یخ خشک ه تولید کرد

    پاسخ دهید

  محمد اسماعیلی

  پژو405

  پاسخ دهید

  بابک باصری

  با سلام و خسته نباشید.میزان حجم گاز کوار تندر نود مدل ۹۶ باید چند PSI باشد؟آیا نحوه گاز گیری یا شارژ گاز این‌ خودرو با سایر خودروها مثل پارس و ۴۰۵ و یا ۲۰۶ متفاوت است؟با تشکر از راهنمایی شما.

  پاسخ دهید

  ۷خخخخخخخخ

  سلام پارس معمولی چه نو گازی میخواد؟

  پاسخ دهید

سلام همه خودرو ها باید بین35تا 40psi باشه؟
وااینکه چند درجه باید باشد چون
بصورت psiنوشتید منظورم اینه که اسپیلت بین65تا70هست کولر خودرو باید چقدر باشه؟

پاسخ دهید

سلام همه خودروها باید 35تا40باشه؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  بله تقریبا برای همه خودرو ها عمومیت داره

  پاسخ دهید

   Mohammad Moridi

   با سلام و عرض خسته نباشی.ماشین پراید دارم.وقتی کولر ماشین روشن کردم دود سفیدی از دریچه کلر بیرون زد.و بعدا بوی بد و نامطبوعی هم میده .در ضمن کمپرسور هم نشتی گاز داره. به نظر جنابعالی عیبش چیه ؟ با تشکر

   پاسخ دهید

رامین

سلام.مرحله دوم شارژ گاز کامل کولر ماشین برای زمانی که کولر شما کاملا بدون گاز است را آموزش نمی دهید.با تشکر

پاسخ دهید

با درود و خسته نباشید
ضمن تشکر از آموزش های بسیار کاربردی و سلیسی که میدهید بی صبرانه منتظر آموزش بخش دوم میباشیم.

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  ممنونم. خوشحالیم که مطالب برای شما مفید بوده اند. حتما به زودی ادامه آموزش شارژ گاز کولر خودرو را قرار می دهیم.

  پاسخ دهید

   بی صبرانه منتظرم….خیلی ممنونم از آموزشهایی که میدهید .
   یه راهنمایی میخواستم موقع اضافه کردن گاز به مدار کولر اتومبیل شیلنگ گیج رو فقط به لوله کم فشار وصل میکنیم یا هر دو؟

   پاسخ دهید

    کارشناس 1: پیرنیا

    سلام
    لازم نیست فقط به لوله کم فشار وصل بشه کافیه

    پاسخ دهید

     ابوالفضل گرجی

     شیلنگ کم فشار (آبی) رو به لوله کم فشار (لوله ضخیم) وصل میکنیم و شیلنگ زرد رو هم به کپسول گاز کولر متصل میکنیم.

با سلام، من چند بار تابستان گاز کولر ماشین را شارژ کردم اما بعد مدتی تخلیه می شود، تحت فشار هوا هم قرار داده شده هیچگونه نشتی ندارد کاسه نمد کمپرسور هم تعویض شده اما بعد از یک یا دو ماه باد گرم می زند. لطفا راهنمایی کنید متشکرم

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  مطمن باشید قسمتی از سیتم نشتی داره که باید حتما پیدا بشه
  حتما والف ها رو هم چک کنید

  پاسخ دهید

  من از این دست سایتها خیلی مطالب یاد گرفتم و موفق به عیب یابی و تعمیر خیلی از جاهای ماشین خودم و دوستام شدم و خیلی خودم رو مدیون دست اندرکاران این سایتهای آموزشی مثل همین سایت میدونم. ممنونم ازتون. ماشین دوستمم گازش تخلیه شده بود و من براش با حوصله لوله پرفشار از درایر تا قسمتی که به اپراتور وصل میشه رو باز کردم که هم درایر رو عوض کنم هم ببینم اورینگ هاش سالمه یا نه که دیدم سمت درایر اصلا اورینگ نداره!!!!! بعضی از مکانیکها خیلی بی وجدانن و سنبل کار و فقط اجرت بالا میگیرن متاسفانه. خودت یه چک بکن مدار رو.

  پاسخ دهید

  مهدی حسن زاده

  سلام دوست عزیز احتمالا سیستم شما نشتی خیلی ریز داره که تشخیص اون فقط کار سرویسکارایی هست ک با ازت نشتیابی میکنن. اگه بتونید پیدا کنید حتما نشتی سیستمتون پیدا میشه

  پاسخ دهید

   حبیبه سیستانی

   با سلام ما یه 405 مدل 85 خریدیم که کولر ش گاز نداره.اگر نشتی داشته باشه تعمیر و گازش چقدر هزینه داره

   پاسخ دهید

   عرفان خزایی

   با سلام و خسته نباشید
   من تازه کولر ماشینم رو شارژ کردم اما مکانیک به من گفت چون مدتی است که کولر خودروی شما کار نکرده باید چند روز صبر کنید تا کم کم بادش خنک شود ایا این عملکرد درست است

   پاسخ دهید

ماهان مهتابی

درود از مطالب بسیار آموزنده شما سپاسگذارم خسته نباشید

پاسخ دهید

با سلام و تشکر از سایت خوبتون….فشار مورد نیاز برای تست کولر ماشین به وسیله ی psi باید چقدر باشه

پاسخ دهید

مهدی صباحی

با سلام خدمت استاد محترم
اگر گاز سیستم بطور کامل تخلیه بشه لازمه که سیستم بوسیله روغن هم شارژ بشه یا شارژ گاز کافیه؟
اگر پاسخ مثبته شارژ روغن در سیستم چطور انجام میشه
با تشکر از استاد پیر نیا

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  نخیر نیاز به شارژ روغن در سیستم نیست ولی قبل از شارژ گاز کولر خودرو حتما ابتدا سیستم را وکیوم کنید

  پاسخ دهید

   ابوالفضل گرجی

   ابتدا بایستی علت خارج شدن گاز مشخص بشود اگر بر اثر نشتی باشد بایستی ابتدا نشتی رفع بشود و سپس تمامی مراحل تخلیه،وکیوم و شارژ بایستی انجام بشود.

   پاسخ دهید

  ابراهیم ملک

  سلام
  نشتی کولر بجز میسر لوله ها و شیلنگ ‌و رادیاتور ممکنه از خود کمپرسور هم نشتی داشته باشه که بسیار جزیی باشه آیا تشکیلات مانند سردخانه توی داشبورد هم ممکنه خراب باشه

  پاسخ دهید

حسین دهقانی

سلام باید کپسول گاز سر پا و ایستاده باشه یا باید آن را بخوابانیم موقع شارژ گاز کولر ماشین؟
در فصل زمستان هم میشه گاز زد یا مخصوص تابستانه؟ لطفا توضیح بدید. ممنون از همکاری شما

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام دوست گرامی
  کپسول باید به صورت ایستاده باشد. هیچ وقت کپسول را برعکس نکنید. منظور تزریق مبرد به صورت مایع است که باعث آسیب جدی به کمپرسور میشود. در زمستان هم میشود شارژ گاز کولر انجام داد، در صورتی که اطراف ترموستات را گرم نگه دارید تا عمل شارژ گاز به خوبی صورت بگیرد. کلا در یک محیط گرم این کار را انجام دهید.

  پاسخ دهید

رضادرویشی

با سلام. دوست عزیز بنده تعمیرکار کولر اتومبیل هستم با ۲۷ سال سابقه کار در جنوب کشور. خدمتتان عرض کنم که در مورد فشار گاز در داخل مدار نمیتوان گفت که کولر تمام خودروها در فشار ۳۵ الی ۴۰ psi شارژ میشوند. چون درجه حرارت هوای محیط و فشار کمپرسور و درصد خلوص گاز و Rpm فن خنک کننده کندانسور و موارد دیگری هست که در اندازه فشار ساکشن تاثیر دارند. مورد بعدی اینکه قبل از شارژ گاز بنابه تشخیص تعمیرکار حتما باید مقدار روغنی که بر اثر نشتی از مدار خارج شده است شارژ شود.

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  ممنون از مطالب خوبی که عنوان کردید. به دلیل اینکه این آموزش کلی است امکان ارائه توضیحات خیلی ریز وجود ندارد و ممنونیم از شما برای تکمیل این آموزش.

  پاسخ دهید

حبیب کده

سلام و ممنون از راهنمایی های شما
آیا می توان از گاز اسپیلت در خودرو استفاده کرد؟ بعضا می شنویم که بعضی افراد جهت سرمایش بیشتر از ترکیب گاز خودرو و اسپیلت استفاده می کنند آیا درسته یا خیر؟ چرا؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  نخیر دوست گرامی تمامی گازهای فریونی از ترکیبات متفاوتی تولید شده است که با توجه به هر دستگاه مورد استفاده قرار میگیرد. انجام این کار یعنی میکس گاز بسیار برای کمپرسور و قطعات دیگر مضر بوده و امکان آسیب رساندن به کمپرسور کولر شما وجود دارد.

  پاسخ دهید

محمد دادستانی

سلام
گاز کولر ماشین من کاملا تخلیه شده بود و تعمیرکار فرمود باید روغن هم شارژ شود. حالا چکار کنم؟ میشه روغن اضافه تخلیه بشه؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  در شارژ مجدد گاز کولر ماشین نیازی به شارژ روغن نیست مگر در زمانی که تمامی روغن سیستم مخصوصا به صورت مکش خالی شده باشد

  پاسخ دهید

   محمد دادستانی

   سلام مجدد
   حالا چکار کنم؟ روغن اضافه رو میشه تخلیه کرد؟

   پاسخ دهید

    کارشناس 1: پیرنیا

    سلام
    شما چه مقدار روغن به سیستم اضافه کرده اید و اینکه از چه نوع روغنی استفاده کرده اید؟

    پاسخ دهید

يه كمپرسور دارم نصب نشده چطور بايد بفهمم سالمه ؟ چون از شيلنگا روغن ميده

پاسخ دهید

  کارشناس 2 : علوی

  سلام
  با برق مستقیم دادن به کمپرسور و روشن کردن آن میتوانید سلامت آن را چک کنید. البته با دقت بسیار بالایی این کار را انجام دهید

  پاسخ دهید

با دروود فراوان. کولر ماشین من وقتی هوا خیلی گرم باشه زیاد خنک نمیکنه مخصوصا وقتی دور بالا بزارید. تعمیرکار گفته یا مال فیلتر یا گازش کمه. چجوری میتونم بفهمم گازش کمه آیا راهی هست؟ سپاس از شما

پاسخ دهید

با سلام لطفا میشه بگید که از کجا بفهمیم که گاز هنوز فول نشده و دوباره باید اضافه بشه؟ باتشکر.

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  چک کردن گاز کولر باید توسط گیج و مانوفیلد یا ترازو یا آمپر متر سنجیده شود. هر زمان به وزن مورد نظر یا فشار مورد نظر رسید، کار شارژ گاز کولر تمام میشود.

  پاسخ دهید

  نیما جباری

  سلام امروز کولرو برام شارژ کرد اون شلنگی که وسل به گاز و به ماشین وسل میشه گاهی در مورد 2تا سرنگ آب میزد 2باره میزد به ماشین شیره کپسول باز می‌کرد دلیلش چیه؟؟؟؟

  پاسخ دهید

   سلام دوست عزیز
   اگر دستگاهتون نیاز به سرویس یا تعمیر داره می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان تعمیر و سرویس دستگاهتون رو ثبت کنید.
   ما در کنارتون هستیم

   پاسخ دهید

Javad adria

آیا میتوان از گاز ۱۲۲ بجای ۱۳۴ استفاده کرد؟ فرقشون چیه اگه نمیشه؟ سپاسگذارم

پاسخ دهید

سلام
ببخشید میشه واسه شارژ گاز کولر ماشین با گاز یخچال کامل بشه؟ یا باید تخلیه بشه؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  باید چک کنید که از چه نوع گازی برای اتومبیل یا یخچال استفاده شده که برای تکمیل کردن یا شارژ مجدد هم از همان گاز استفاده شود و نیازی به تخلیه در صورت تکمیل گاز نیست.

  پاسخ دهید

  احسان

  گاز کولر مناسب برای هیوندای ورنا مدل ۱۳۸۳ چه گازی هست ممنون میشم پاسخ بدید

  پاسخ دهید

احمد رضازاده

با سلام. برای شارژ گاز کولر ماشین باید ابتدا توسط وکیوم پمپ سیستم خلاء کامل شود. بدین صورت که دو تا شیر تبدیل آبی و قرمز که به شلنگهای تزریق گیج دوقولو متصل هستند را به والف های لوله های قسمت کم فشار و پر فشار وصل میکنیم و سر دیگر شلنگها را به گیج های کم فشار و پر فشار وصل میکنیم و اتصالات را محکم میکنیم. مسیر وسط گیج را به شلنگ زرد وصل کرده و سر دیگر را به وکیوم پمپ وصل میکنیم. سپس تمام شیرها را باز میکنیم و وکیوم پمپ را روشن میکنیم تا عقربه فشار هر دو گیج به زیر صفر تا انتها برسد و آنگاه والوهای گیج دوقولو را میبندیم و پمپ را خاموش میکنیم. اگر عقربه های گیج ها کوچکترین تکانی در جهت افزایش نداشتند، یعنی سیستم نشتی ندارد و برای اطمینان بیشتر بمدت یک ساعت صبر میکنیم. سپس که سر ساعت به گیج ها نگاه کردیم و نشتی ندیدیم مجدد پمپ را روشن کرده و شیرهای گیج دوقولو را باز میکنیم و صبر میکنیم تا نیم ساعت پمپ سیستم را تحت خلاء نگاه دارد. تا هر گونه مولکول هوا یا مخصوصا رطوبت مسیر کاملا خارج شود. توجه کنید این خیلی مهم است و اکثر تعمیرکارها بدلیل نداشتن دانش کافی این مرحله را انجام نمیدهند و فقط وقتی گیج ها فشار منفی را نشان دادند سریع پمپ را خاموش و شارژ گاز میکنند که کاملا اشتباه است. پس از گذشت زمان نیم ساعت وکیوم پمپ را خاموش میکنیم و مجدد تمام شیرها را محکم میبندیم. شلنگ زرد را از پمپ جدا کرده و به کپسول گاز وصل میکنیم. شیر کپسول را کمی باز میکنیم و اتصال شلنگ زرد را از محل گیج دوقولو کمی شل میکنیم و به محض شنیدن صدای خروج گاز دوباره آن را میبندیم. این کار برای خروج هوا از داخل شلنگ است. سپس ماشین را روشن و کلید AC کولر را زده و دور فن را تا آخر قرار میدهیم و شیشه های ماشین را پایین میکشیم. توجه کنید در این مرحله چون گاز در سیستم نیست کمپرسور داخل مدار نمیاد که این طبیعی است. سپس شیر کپسول را که قبلا برای خارج کردن هوا باز کرده بودیم میبندیم و شیر آبی گیج را باز میکنیم و شیر قرمز را همچنان بسته نگه میداریم. توجه کنید شیر قرمز گیج هنگام شارژ گاز حتما باید بسته باشد. سپس دوباره شیر کپسول را مقداری باز میکنیم و به محض اینکه گیج فشار ضعیف مقداری فشار نشان داد دوباره شیر را میبندیم و دوباره این کار را تکرار میکنیم تا کمپرسور کلاچ کرده و در مدار بیاید. آنگاه مرحله به مرحله و با حوصله شیر کپسول را باز و بسته میکنیم و به اعداد گیج دوقولو نگاه میکنیم. بهتر است در این مرحله مقداری آب روی رادیات کندانسور کولر بریزیم تا شبیه سازی دمای 18 درجه محیط را توسط این کار انجام دهیم. هنگامی که عدد گیج فشار ضعیف بین 30 تا 35 psi و گیج فشار قوی به حدود 220 psi رسید، شارژ گاز کولر خودرو کامل شده است. آنگاه ابتدا تمام شیرها را از روی گیج گرفته تا تبدیل ها و کپسول میبندیم و اتصالات شلنگها را از روی لوله ها جدا میکنیم. کولر را خاموش میکنیم و 10 دقیقه صبر میکنیم. سپس با مقداری کف محل والف های روی لوله های کم فشار و پر فشار را تست نشتی میکنیم. اگر مقداری حباب بیرون زد با آچار والف والفها را سفت میکنیم. دوباره کولر را روشن و پس از 5 دقیقه با دماسنج دمای دریچه های اواپراتور داخل ماشین را چک میکنیم که دمای باد باید حدود 6 درجه باشد. موفق باشید. اگر سوالی داشتید در خدمت هستم.

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. از اینکه اطلاعات و دانش خود را به این صورت و با دقت در خدمت ما و دوستان قرار داده اید، بسیار متشکریم.

  پاسخ دهید

سلام به دوستان
برای من یه سوال پیش اومده که آیا گاز کولر خودرو رو میشه میکس کرد تا سرمایش بیشتری داشته باشه؟
بخاطر اینکه چند وقت پیش اهواز بودم و سوار یه پراید شدم که از شدت برودت سرما دستم رو بردم جلوی دریچه کولر حالت سوزش بهم دست داد خیلی خیلی خنک بود. به راننده گفتم درجه فن رو کم کنه. یه چیزی گفت که متوجه نشدم گفت با گاز R12 پیشه یه استاد میکس گاز کردم!

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست عزیز این کار اصلا کار درست و اصولی نیست. مطمئن باشید اگر این کار از لحاظ کیفی و کمی به صرفه بود قبل از انجام تست و راه اندازی میشد

  پاسخ دهید

  احمد رضازاده

  سلام. گاز R12 به هیچ وجه با روغن سنتیک گاز R134 مخلوط نمیشه و باعث میشه سیستم و کمپرسور خشک کار کنه که باعث صدمه شدید به کمپرسور تا حد گیرپاچ و هزینه تعمیر بالا برای شما خواهد شد. متاسفانه یک سری تعمیرکارهای بی انصاف فقط برای اینکه پول بگیرن و ادعا کنند که سرمای خوبی تحویل شما خواهند داد اخیرا این کار را انجام میدن که در زمان کمتر از یک ماه حتما کمپرسور شما داغون خواهد شد که اگر هم مراجعه کنید پاسخ منطقی به شما نخواهند داد و هزار دلیل برای شما میارن که اشکال را به گردن سیستم شما بندازن. پس مراقب باشید گول این موارد را نخورید. اگر تعمیرکار مجرب و باسواد باشد و تقلب در کارش نباشد با همین گاز R134 سرمای مطلوبی به شما خواهد داد.

  پاسخ دهید

جاوید یاوری

سلام کولر کم خنک میکنه گازR134 رو دوتا لوله والف هست از طریق کدوم گاز بزنم؟

پاسخ دهید

  احمد رضازاده

  دوست عزیز اولا توصیه میکنم به شما که این کار را به عهده متخصص بگذارید. اگر هم خواستید خودتان انجام دهید در تمام اتوموبیل ها داخل محفظه موتور دو تا لوله هست که یکی قطر کمتر دارد که مربوط به لوله و والف پر فشار HP است و لوله دیگر که قطر بیشتری دارد با والف آن مربوط به قسمت کم فشار LP است که شما باید گاز را از والف LP تزریق کنید.

  پاسخ دهید

علی رضا یوسفی

سلام ماشین پرادو مدل 2006 دارم به تازگی سرمایش تنها در سمت راست وجود دارد و باد کولر راننده گرم است.

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  امکان خرابی فن یا گرفتگی در مسیر خروجی فن وجود دارد

  پاسخ دهید

سلام
کولر ۲۰۶ را که گازش تخلیه شده بود بعد از رفع نشتی گاز زدم. عالی کار می‌کرد ولی بعد از یک هفته دیگر کلاچ کمپرسور عمل نمی‌کرد. گاز دارد. کلاچ هم سالم است. نشتی هم ندارد. علت چیست؟

پاسخ دهید

عبدالعلی کرمی

سلام
ماشینی که گاز کاملا خالی کرده و کولر آن کلاچ نمیکند میشود با هوا پر کرد تا ببینیم کلاچ میکند یا نه؟ و بعد اقدام به گاز زدن کنیم؟
با تشکر

پاسخ دهید

روح الله روشن نمایی

با سلام من یک سیستم کولر روی کامیون سوار کرده ام. برای شارژ گاز مراجعه کردم ایرادی میگیرند که کمبرسور 12 است و بقیه 36
سوال این است چه باید کرد و چه گازی باید شارژ کرد با تشکر

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست گرامی کمپرسور 12 است و بقیه 36 یعنی چی؟ لطفا توضیح بدید
  اگر منظور شما از این اعداد نوع گاز است، باید مطابق با نوع کمپرسور گازی شارژ کنید که همخوانی داشته باشد. همخوانی کمپرسور و سایر سیستم کولر خودرو نیز لازم است.

  پاسخ دهید

احمدرضا

با سلام جهت اندازه گیری گاز خودرو میشه از درجه باد لاستیک خودرو استفاده کرد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  باید تبدیل کنید چون درجه باد خودرو به بار تعریف شده و درجه گاز کولر گازی به PSI

  پاسخ دهید

  محمد فردوسی

  سلام وقتتون بهخیر نوع گاز ال۹۰پارس تندر

  پاسخ دهید

حمید اشکان پور

سلام با تشکر از اطلاعات مفید شما. یک سوال داشتم خدمتتون. کولر خودرو که روشن میکنم بعد از چند دقیقه ترموستات کردن کولر یه صدای شبیه بوق قطار میده. لطفا راهنمایی بفرمائید سپاسگزارم

پاسخ دهید

بسیار ممنـونم از مطالب بسیار مفیـدتون کـه بـدون هیـچ چشمـداشتی اطلاعـات مفیـد و ارزندتـون در اختیـار دیگــر کـاربـران از جملـه بنـده قــراردادیـد. بعضـی اوقات اکثـر مکـانهایی کـه در رابطه با سرمـایش خـودرو فعـالیت میکنند، انصـاف را کنـار میگــذارنـد و مبـالغ آنچـنانـی را بـرای کـوچکتـرین کـاری کـه انـجام میدهند طلب میکننـد، با اطلاعــاتـی کـه شما در اختیار دیگـران قـرار دادید، احتمـالا افـراد زیـادی هستنـد کـه تمـکن مـالی ندارند و مطالب شما گـره گشا بـوده بـراشـون.

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  هدف ما افزایش اطلاعات و کمک به دوستان است. هرچند در مواقعی که تجربه و دانش کافی وجود ندارد، توصیه می کنیم برای جلوگیری از خسارت حتما به متخصص مراجعه کنید. اما خوشحالیم که توانسته ایم در رفع مشکل شما و دیگران کمکی کرده باشیم.

  پاسخ دهید

مهرداد هدایتی

سلام، با تشکر از مطالب مفید و آموزنده شما دوست عزیز
سوالی داشتم!
شارژ گاز کولر پراید رو زدم و درجه رو روی عدد 37 ثابت کردم. تا زمانی که کمپرسور کولر روشنه باد سرد میزنه، وقتی کمپرسور خاموش میشه باد گرم میشه. علت از چی میتونه باشه؟ آیا گاز زیاد وارد مدار شده؟ یا کمه و هنوز نیاز به شارژ داره؟
از روی شیشه گیج که به جریان گاز نگاه میکنم، دیگه گاز به محض وارد شدن به سیستم قل قل نمیکنه، و به صورت مایع و بدون حباب وارد سیستم میشه. آیا این موضوع طبیعیه؟ یا خیلی گاز وارد شده؟
ممنون از شما

پاسخ دهید

محمد تهراني

آقا من بيشتر شارژ كردم. يهو رو قرمز رنگ جداش كردم حالا كولر ماشينم چند ثانيه كار ميكنه قطع ميشه بايد چيكار كنم؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  اگر شارژ گاز کولر ماشین را بیش از حد انجام داده اید، باید از میزان گاز سیستم کم کنید

  پاسخ دهید

حمیدفلاحی

سلام. بهترین گاز R۱۳۴a برای پراید که خنکی بهتری بده چه مارکیه؟ در ضمن فشار گاز کولر پراید در زمان شارژ گاز کامل در لوله برگشت در حالت روشن و خاموش چند psi باید باشه؟ متشکرم

پاسخ دهید

حسین محمدی

سلام. وقت بخیر. از راهنمایی شما در حل مشکلات بسیار سپاسگذارم
تفاوت گیج آبی و قرمز رنگ چیست؟ و در چه مواقعی هر دو مورد استفاده قرار میگیرند؟ از لطف شما متشکرم

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  یکی از گیج ها، گیج فشار بالا است و دیگری گیج فشار پایین که در مواقع مختلف استفاده میشود

  پاسخ دهید

محسن سهیلی

سلام و ممنون از راهنمایی
من یه سمند ef7 صفر گرفتم. فشار گاز های و لو پرشر در دور یک موتور چقدر باید باشه؟ کولر ماشین من وقتی اتاق سرد شد و بخصوص شبها به صورت رگباری دور تند فن رادیاتور رو قطع و وصل میکنه. بردم نمایندگی کلید سه کاره طرح ایساکو با مارک ساندن نصب کرد درست نشد. از کلید سه کاره سامفر استفاده کنم ؟

پاسخ دهید

سلام و درود خدمت کارشناسان و دوستان عزیز
چند وقت پیش فن جلوی موتور از کار افتاد و گاز کولر ماشین از قسمت سوئیچ سه مرحله ای تخلیه شد و پس از تعويض سوئیچ شارژ گاز کولر انجام دادم که متاسفانه سرمایش سابق حاصل نشد…بعد از مدت کوتاهی دوباره همین قضيه تکرار شد با این تفاوت که گاز از قسمت سوپاپ کمپرسور تخلیه شد البته مقداری از گاز… و مقداری باقیست … گاز 134a درجه یک با خلوص 99.99% خریداری کردم الان میخوام انجام بدم …آيا نیازه که شارژ روغن هم انجام بشه؟ نیاز به وکیوم کردن داره؟ گاز قبلی کاملا تخلیه کنم؟ از لوله کم فشار یا همون L گاز باید وارد بشه؟
درضمن ماشینم سمند هست

پاسخ دهید

نیکدل

با سلام آیا بعد از وکیوم کردن روغن از مدار خارج میشه؟ آیا نیاز به اضافه کردن روغن هست یا خیر؟ سپاس

پاسخ دهید

رضا کثیر

سلام بنده یه پژو پارس داشبورد جدید دارم که کولرش تهویه اتوماتیک هست یه مشکل داره که اف که میکنه دیگه روی گاز برنمیگرده توی خود سیستم هم خطای سنسور دمای محیط بیرون رو میزنه حالا اصلا این سنسور کجا هست و این سنسور اصلا ربطی به مشکل اف کردن داره یا نه ؟؟؟البته من خودم کارم تو کولر اسپلیت هستش وفشار گاز سیستم هم 50psi هست

پاسخ دهید

  ميلاد غفاري

  فشار گاز رو بيار روي ٣٥. مشكل كولر شما اينه كه گازش زياده سنسور فشار بالا عمل ميكنه

  پاسخ دهید

  احمد فرودی نیا

  سلام در پارس های داشبورد جدید ک سیستم تهویه آنها اتوماتیک بوده اگر چنانچه پانل الکتریکی خطایی ثبت کنه دیگه کولر کار نمیکنه مال شما هم که الان زده سنسور دمای محیط بیرون یه سنسور داره داخل سپر جلو… جلو پنجره ماشین باز کنید قسمت پایین یه سنسور میبینید که یه فیش با دوتا سیم بهش وصله این سنسور و مخصوصا فیششو چک کن درست میشه

  پاسخ دهید

سلام. اگر گاز کولر خودرو بیش از 40 باشه مثلا 45 یا بالا تر چه اتفاقی میوفته؟

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  سلام. دوست عزیز هیچ گاه از مقدار توصیه شذه بیشتر گاز شارژ نکنید. گاز اضافی در سیستم کولر به کمپرسور فشار آورده و کندانسور توان لازم برای مایع کردن آن را ندارد. بنابراین به سیستم کولر آسیب می رسد و همچنین سرمای کولر کاهش می یابد.

  پاسخ دهید

محمد علی علمدار میلانی

سلام. ممنون از مطالب مفید شما. گاز ازت برای شستشوی مدار لازم است؟ به کمپرسور ماشین آسیب نمیرساند؟
مقدار گاز کولر سمند LX چند گرم میباشد؟ روغن کمپرسور همان روغن 134 میباشد؟ در زمان شارژ گاز برای روغن کاری مدار جهت نرم شدن رینگها از کجا روغن را وارد مدار میکنیم و چقدر؟برای تعویض کل روغن کمپرسور آن را از کجای کمپرسور خالی میکنیم و چه مقدار باید روغن بریزیم و از کجا؟ ببخشید که سوالات زیاد شد

پاسخ دهید

شاهین یوسفی

با سلام خدمت استاد
استاد این گاز 134 یخچال با گاز 134 کولر اتومبیل فرق میکنه
آیا گاز یخچال رو واسه اتومبیل میشه استفاده کرد ؟؟
با تشکر

پاسخ دهید

سیاوش.ق

با درود به همه دوستان گرامی و دست به آچار
با توجه به عدم وجود تعمیرکاران دوره دیده و مجرب، بهتر است برای حفظ محیط زیست، کار شارژ گاز کولر خودرو را به اساتید مربوطه محول نمود.
کمک به حفظ محیط زیست در اولویت است و در کشورهای پیشرفته، انجام شارژ گاز خودرو غیر مجاز بوده و باید حتما توسط متخصصین آن انجام شود.

پاسخ دهید

امیر بخشی

سلام
ببخشید علی رقم اینکه شما تاکید میکنید که به هیچ وجه گاز مایع نزنید به سیستم فشار میاره و کمپرسور، ولی من ماشین خودم سمند هستش و گاز مایع زدم و الان تقریبا یکی ۲ سالی میگذره و کولر عین ساعت کار میکنه و هیچ اتفاقی نیوفتاده. بنظر شما برای بقیه ماشین هایی که مراجعه میکنند به من هم گاز مایع بزنم؟ سوال بعدیم این که گاها گیج رو که وصل میکنم به ماشین و شیر کپسول گاز رو باز میکنم، با اینکه مدتی صبر میکنم ولی عقربه گیج تکون نمیخوره چرا؟

پاسخ دهید

با سلام و خسته نباشید
دوستان کسی راهی بلد نیست بدون نیاز به باز کردن داشبورد بشه نشتی گاز کولر ماشین رو تشخیص داد؟

پاسخ دهید

حمید ذوقی

با سلام استاد محترم. ممنونم که وقت میزارین ولی کاش انصافم داشتین…سوال و جوابا رو خوندم ولی شما همون فوت کار رو انگار واسه خودتون و همکارانتان حفظ کردید، بگذریم … میشه کلا طریقه وصل گیج رو با رنگای شلنگ زرد قرمز و آبی توضیح بدین؟ دیدم سوال کردن و شما زحمت کشیدین توضیح زیرکانه ای دادین…مثلا فشار بالا کدومه؟ فشار پایین کدومه؟

پاسخ دهید

  با درود و سلام
  جناب مهندس پیرنیا در پیام های گذشته پاسخ این سوال رو فرمودند و در خصوص اینکه شما متوجه پاسخ ایشان نشدید بخاطر عدم آشنایی شما با سیستم هست که در صورتی واقعاً مایلید خودتان اقدام به تعمیر کنید، حتماً قبل از آن جزوات و کتب مربوط به اصول سرد کننده را مطالعه کنید. تا از صدمه زدن به خود و دستگاه جلوگیری کنید. لوله های دهش در کمپرسورها لوله دیس شارژ یا HP نام دارد که در فصول مختلف سال و مقدار رطوبت محیط، فشاری بین 180 تا 230 PSI دارد و در خودرو شیر قرمز به آن متصل میگردد و بیشتر جهت شارژ گاز به صورت وزنی و یا گرفتن فشار کمپرسور استفاده میشود. لوله مکش و یا ساکشن LP میباشد که نسبت به لوله HP قطر بالاتری دارد و شیر آبی روی آن نصب میشود که در صورتی که در گیج شارژ گاز نگاه کنید جهت داشتن دمای 6 درجه سانتی گراد در دریچه کولر خودرو، باید فشار ساکشن یا همان LP شما 37 PSI باشد.

  پاسخ دهید

سلام وقت بخیر
آیا گاز مارک های مختلف دارد و خوب و بد دارد یا همه یک چیز هستند؟

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. گاز کولر خودرو برندهای مختلفی دارد و چندی از سازندگان معروف عبارتند از ایسکون، هانی ول، گالکو و…

  پاسخ دهید

بهرنگ دادگر

از اینکه خیلی با حوصله و ذکر جزئیات مطالب تهویه مطبوع را آموزش میدین تشکر میکنم .
لطفا راهنمایی کنید که گاز ۱۳۲ برای یخچال و کولر ماشین مثل گاز ۲۲ فقط گاز باید شارژ بشه یا گاز و مایع با هم؟

پاسخ دهید

بهزاد قوامی

سلام
وقت بخیر
مدل ماشین من ام وی ام ۱۱۰ اس هست میخواستم بدونم چه مدل هایی از گاز رو میتونم به ماشینم بزنم؟

پاسخ دهید

محسن قربانی

سلام
خودرو 206 درایر جداگانه. اگر گاز کولر خودرو کاملا تخلیه شده باشه چند دقیقه برای وکیوم کردن سیستم نیازه؟
تشکر میکنم

پاسخ دهید

مهدی خسروی

با سلام، خسته نباشید
زمانی که گاز خودرو پراید خالی میشه و مجددا میخواهیم شارژ گاز کنیم، نیاز مجدد به روغن هست و چه مقدار روغن نیازه؟

پاسخ دهید

احمد مفتخری

کولر ماشینم یکسره کار میکنه و اتومات نمیکنه علت این مشکل به خاطر روغنی که به آن زده کولر ساز یا چیز دیگریه؟

پاسخ دهید

سعید صدارت

سلام خسته نباشید … ماشین من تیبا هست
حجم گاز بیشتر از ۲۸ قبول نمیکنه و اگر بیشتر بزنیم مرتب خاموش روشن میکنه … مشکلش چی هست به نظرتون؟

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  سلام. دوست عزیز کندانسور اتوموبیل شما تا یک حجم معین شده ای میتواند گاز را به مایع تبدیل کند. اگر بیشتر گاز برنید نه تنها سرما بیشتر نمیشه بلکه به عکس کمتر هم میشه و روی کمپرسور فشار زیادی میاد و امکان داره آسیب جدی ببینه. پس فشار گاز به هیچ عنوان در زمان شارژ گاز نباید بیشتر از 35psi شود.

  پاسخ دهید

علیرضا

سلام
وقتی کولر ماشین خوب خنک نمیکرد به نمایندگی مراجعه کردم و بعد از تخلیه کامل و مجدد پر کردن گاز، سرما کولر عالی شد ولی درجه ۱-۲-۳ که میذارم، فن حدودا یک دقیقه کار میکنه به اندازه ۱۰ ثانیه خاموش میشه دوباره فن روشن میشه این کار پشت سر هم ادامه داره ولی روی درجه ۴ فن همیشه روشن! قبلا در هنگام کولر گرفتن همیشه فن روشن بود روی تمام درجات! مشکل کار چیه که بعد از تعویض گاز کولر ماشین به وجود اومد؟

پاسخ دهید

ح.آزاد

باسلام،
آیا همونطور که یکی از کاربران فرمودن، به ازاء مقداری گاز 134، مقداری گاز 410 تزریق کرده و سرمادهی بهترشده، آیا اساتید یا کاربران، نظرات و تجاربی دراین زمینه دارن که راهنمایی کنن؟
ممنون

پاسخ دهید

  سلام نه کار خوبی نیست. گاز میکس باعث از بین رفتن سیستم مخصوصا کمپرسور میشه

  پاسخ دهید

سام سپه پور

این کپسول گاز (R134a) مگه به صورت مایع نیست وقتی که توی کپسوله؟ اگه کپسول گاز رو به LP وصل کنیم مایع وارد میشه یا گاز؟ چون LP قسمت بعد از اواپراتور هستش (ساکشن کمپرسور) که حالت گازی هستش. قائدتا اگه مایع وارد بشه که کمپرسور میترکه چون مایعات غیر قابل تراکم هستن

پاسخ دهید

علی اکبر مدبری

سلام به اساتید گرامی، میخواستم بدونم که علائم زیاد بودن گاز کولر خودرو چی میتونه باشه؟ من ماشینو تازه گاز زدم ولی سرمای خوبی نداره، البته تعمیرکار کپسول گاز رو وارونه کرد و تزریق رو به صورت مایع انجام داد، در ضمن اواپراتور تازه تعویض کردم، ممنون

پاسخ دهید

سلام خسته نباشید دوست عزیز
پژو دارم مدل 90
هنگام روشن کردن کولر کمپرسور کلاچ نمیکنه
وقتی گیجو میزنم به والف کم فشار و پرفشار . در قسمت کم فشار، فشار میچسبه به آخر گیج حدود 9بار و در قسمت پرفشار، فشار 12 بارو نشون میده مشکل از کجاست؟ تکرار میکنم در حالت کمپرسور خاموش اینجوریه چون کمپرسور کلاچ نمیکنه

پاسخ دهید

احمدی

سلام آیا از گاز r22 میتوان برای شارژ کولر ماشین استفاده کرد؟

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. در صورتی که کمپرسور کولر گازی خودرو متناسب با گاز r22 کار می کند، حتما باید از همین نوع گاز استفاده کنید.

  پاسخ دهید

بهروز

سلام ماشین من بیوک هستش گاز فابریکش r12 بود کمپرسور کولرشو عوض کردم مال دوو انداختم که گازشون r134 هستش
الان بنظرتون باید r12 بزنم یا ۱۳۴

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  سلام. گاز کولر باید متناسب با کمپرسور باشد تا آسیبی نبیند.

  پاسخ دهید

علی رامیار از نمایندگی هیوندا کرج

سلام و ممنون از راهنمایی های جامع . در مورد گاز کولر r134 با کپسول مشکی رنگ اسپانیا کسی اطلاعات دارد؟ آیا این نوع گاز با گاز r134 کپسول آبی رنگ تفاوت دارد؟ با تشکر از وب سایت عالی شما.

پاسخ دهید

مختاری

سلام وقتتون بخیر
سوالم این است گفته شد فشار گاز باید بین ۳۵ تا ۴۰ باشه میخواستم بدونم دور موتور را باید روی چند ثابت نگه داریم چون هر چه دور موتور بالا تر بره فشار گاز کم میشه ممنون میشوم اگه راهنمایی کنید

پاسخ دهید

ناصر باقرزاده

با سلام و تشکر از زحمات شما در ارائه اطلاعات خوب و موثر
ماشین من ریو هست .
– وقتی کولر رو روشن می کنم صدایی شبیه شرشر آب میده و باد گرم می زنه .
– لوله های کولر که داخل محفظه موتور گرم هستند و خنک نمیشن.
– درپوش یکی از لوله ها رو باز کردم و گاز رو چک کردم که با فشار هوای خشکی زده بیرون

پاسخ دهید

آر‌ش

با سلام میخواستم بپرسم درجه های روی مانیفولد به چه صورت است چون روی درجه ها هم psi نوشته شده هم نوع گازها مثلا r22 و با هم فرق میکنه شما میگی درجه روی 60 مثلا باشه در صورتیکه درجه psi با r22 یا 134a با هم فرق میکنه. کولر ما که میتسوبیشی 30000 هست و گاز r22 روی 65 و psi روی 100 میشه کدام رو باید در نظر بگیریم؟ یکی میگه psi ویکی میگه نوع گاز کدام درسته؟ اگر ممکنه زود جواب بدید ممنون.

پاسخ دهید

سلام من چند وقت پیش تصادف داشتم تعمیرکار گاز کولر را خالی کرد و گفت به احتمال زیاد چون تصادف داشتی ممکنه کولرت سوراخ شده باشه یا نشتی داشته باشه اول ببر تست کولر رو انجام بده بعد گاز بزن خواستم ببینم ایا جایی رو میشناسید که تست کولر رو انجام بدن ماشینم پژوپارس قدیمه

پاسخ دهید

مسعود

باسلام. برای شارژ کامل گاز کولر پژو آردی چند درجه گاز باید وارد کنیم؟

پاسخ دهید

مهدی آب برین

سلام وقت استاد گرامی و ارجمند بخیر طبق فرمایشات شما عقربه گیج باید رو ۳۵ تا ۴۰ باشد اما فرمایش نکردید دور کیلومتر باید رو چه شماره ای باشد اگر امکانش هست راهنمایی بفرمایید.
ماشین بنده اپتیما هست

پاسخ دهید

سلام ، وقت بخير
من پرايد مدل 90 دارم ، وقتي شاسي كولر رو ميزنم و فن رو روي 1 قرار ميدم چراغ سبز شاسي روشن ميشه ولي وقتي رو حالت 2 و 3 قرار ميدم خاموش ميشه ، علتش چي ميتونه باشه.
ممنون

پاسخ دهید

امیر رضایت

سلام خسته نباشید.
میخواستم با ازت سیستم کولر ماشینو نشت یابی کنم، نهایت فشاری که میشه ازت زد چند بار یا psi هست؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.
با تشکر فراوان از راهنمایی های خوبتون

پاسخ دهید

مروتی

سلام خسته نباشید
هنگام شارژر گاز کولر خودرو دور موتور رو چند باشه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

پاسخ دهید

رضا آریایی

سلام و خسته نباشید
ماشین من ریو هست و مدت هفت ساله که دارمش الان وقتی کولر میگیرم گاهی وقتها خنکه و گاهی خنک نیست. به من گفتن شاید نشتی داره ولی میخواستم از شما کمک بگیرم از کجا بفهمم کولر ماشین نشتی داره؟ ممنون

پاسخ دهید

مسعود

سلام دوستان
ماشین من پژو slx هستش و جدیدا احساس کردم که کولر ماشین در حال حرکت باد گرم میزند و بعد از اینکه دور موتور رو تا 4000 و 5000 rpm بالا میبرم دوباره روشن میشه و خنک میشه مشکل کار کجاست؟؟؟ لطفا راهنماییم کنید؟؟

پاسخ دهید

امیر شهنواز

سلام خسته نباشید
من ساکن چابهار هستم و ماشین فلوئنس ۲۰۱۲ منطقه دارم حدود یک ماه و ده روز پیش متوجه شدم که کولر ماشینم خراب است، تعمیر کار به من گفت نشتی دارد و نشتی را در بست های لوله کولر دانست و نشتی آن را گرفت و با کپسول آبی سر قرمزی گاز آن را شارژ کرد ، قصد مسافرت به خراسان را کردم اما متأسفانه در ایرانشهر متوجه شدم کولر ماشین سرد نمیکند، در گناباد آن را برای تعمیر بردم، گفتند کمپرسور کولر بنده مشکل دارد و کاسه نمد آن خراب است، با بدبختی کاسه نمد آن را پیدا کردم و کمپرسور را نیز تعمیر کردم، اما در گناباد گفتند که کپسول سر قرمز مخصوص یخچال و کامیون‌های یخچال دار است و برای ماشین مناسب نیست و خطرناک است، بنابراین اینبار بعد از تزریق روغن آن را با کپسول سر آبی گاز زدند، اما الان هم متوجه شدم که کولر ماشین در حالت ایستاده سرد نمیکند و بعد از حرکت با افزایش کار موتور ماشین ،کولر سردتر میکند، متاسفانه به نظر می‌رسد که دریچه های وسطی ماشین هم مسدود است و زیاد هوایی از آن خارج نمیشود،
سوال بنده از شما بزرگواران این است که آیا تعمیرکار گناباد درست گفته؟ چرا ماشین در حالت سکون و بی حرکتی سرد نمیکند؟ برای برطرف شدن این مشکل چه باید کرد؟ برای رفع انسداد دریچه های وسطی چه کنم؟
ممنونم از راهنمایی های ارزشمندتان

پاسخ دهید

  امین اکبری

  سلام، گاهی اگر فشار گاز داخل مدار زیاد باشد ،کمپرسور در دور موتور پایین به سرعت قطع و وصل میکند و سرمای مطلوبی ندارد. به یک آدم خبره مراجعه کنید فشار سیستم را اندازه بگیرد. اگر زیاد بود کمی از گاز رو باید خالی کند، ضمنا اگر در اولین لحظه تو حالت درجا که کولر روشن میکنید صدای فییس شنیدید گاز داخل سیستم کم است و باید مقداری شارژ شود. به دریچه ها هم دست نزنید انسدادی ندارد

  پاسخ دهید

تراب رشنو

سلام . کولر خودروی من زیاد خنک نمی کرد رفتم که گاز گیری کنم . استادکار ابتدا شیلنگ تخلیه را وصل کرد و گاز را خالی کرد از شیلنگ تخلیه مقدار مایع چرب مثل روغن خالی شد این مربوط به چی بوده و آیا اشکالی برای کمپرسور ایجاد نکرده و یا نمیکند ؟ البته بعد از 3 دقیقه ای تخلیه با شیلنگ که انتهایش آزاد بود، استادکار نوک شیلنگ را به یک دستگاهی وصل کرد که اون روغن خالی نشه لطفا توضیح دهید که کار اشتباه بود یا نه و چه کاری باید انجام دهم که آسیبی به موتور کولر وارد نشود ؟ الان کولر خنک میکند

پاسخ دهید

محمدرضا ن

سلام خسته نباشید ممنون بابت مطالبتون
ماشین من جنسیس کوپه هست از وقتی گاز کولر زدم شیلنگ اصلی رطوبت زیادی روش جمع شده و از اون یه مایع سیاه میریزه یجورایی مخلوطی از آب و روغن هست. سرمای کولر کم نشده در ضمن هر وقت کولر میزنم بعد از‌ ۴ ساعت این مایع میریزه رو زمین به اندازه نوک انگشت. این مورد مشکلی برای کمپرسور کولر ایجاد نمیکنه؟!

پاسخ دهید

طیب تاند

سلام. ماشین من پرادو 2017 هستش از قشم. تعمیرکار وقتی که گاز کولر به ماشینم تزریق کرد از اول تا تکمیل گاز، کپسول گاز را وارونه قرار داد. اگه موتور کولر از کار بیفته خیلی گرونه باید چه کار کنم؟ لطفا توضیح بدید ممنون

پاسخ دهید

سلام بسیار عالی بود خیلی توضیح دادین تشکر انشالله موفق باشید.

پاسخ دهید

ابراهیم

با عرض سلام وخسته نباشید خدمت اساتید محترم
پراید 131 دارم که کولرش خنک نمیکرد و یک بار هم بردم تا گازش را تعویض کنند و بعد از شارژ گاز دوباره عمل نکرد و چون تعمیرکاری که شارژ گاز را انجام داده بود گفت که مسیر گاز یک گرفتگی دارد و من هم وقت ندارم و گازش پر است و فقط باید بدهی همکاران مسیرش را باز کنند. میخواستم بدانم که 1- احتمالا” چه قسمتی از مسیر گرفتگی دارد 2- اینکه گازی که شارژ شده به همان مقدار میماند یا اینکه تخلیه شده است؟
متشکر از راهنمایی هاتون

پاسخ دهید

امير خزايي

با سلام و وقت بخير
كولر خودرو توسان روي چه psi بايد باشد
باتشكر

پاسخ دهید

Masood jokar

سلام آقا خسته نباشید. ماشین پرایده گاز کم نمیکنه منتهی بعد از یک هفته که کار میکنه خاصیت گاز کولر از بین میره یعنی فشار نمیفته نشتی هم نداره . یعنی از چی میتونه باشه؟ ممنون میشم کمکم کنید

پاسخ دهید

با سلام تشکر میکنم از مطالب مفید و پرکاربردتان. خیلی استفاده کردم ممنونم

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. خوشحالیم که توانسته ایم مطالبی مفید و کاربردی برای شما تولید کنیم.

  پاسخ دهید

محمود معمار

با سلام خدمت شما من پراید دارم وقتی کولر روشن میکنم یکم گازه ماشینو فشار میدم از سوپاپ کمپرسور گازو تخلیه میکنه ولی کل گاز خالی نمیشه ولی چند بار تخلیه کنه خالی میکنه . لطفا دلیل اینو برام توضیح بدین. در ضمن گاز کولرو استاندارد میزنم

پاسخ دهید

سیدعلی هاشمی مطلق

با توجه به اینکه سال گذشته شارژ گاز کولر پراید را انجام دادم و زمستان اصلا کولر پراید را که باید چند بار روشن می کردم تا در تابستان راحت باشم نکردم، حال خنک نمی کند و فشار گاز ۴۰psi می باشد. مشکل چیست؟ ممنون میشم

پاسخ دهید

ali moghimi

با سلام به تازگی کولر ماشین پراید رو شارژ کردم. تا سه روز خوب سرد می کرد و شیلنگ کمپرسور رو عوض کردم و آچار کشی هم کرده بودم ولی الان باد گرم میده بیرون ممکنه از کمپرسور باشه ؟

پاسخ دهید

عبدالعلی یعقوبوند پاپی

عالی بود

پاسخ دهید

علی محبی

خودروی بنده ریو مدل87تاسال96احتیاجی به گاز نداشت سال 98 گاز زده بعداز سه ماه گازش رفت یکی از شیلنگ ها سوراخ شده تعویض کرده امسال هرچه آب کف زدن نشتی پیدا نکرده حال تعمیرکار می گوید کمپرسور نشتی دارد برحدس گمان لطفا راهنمایی کنید متشکرم

پاسخ دهید

حسن خسروی

سلام ، سمند 86دارم پارسال گاز به کولر زدم خوب خنک میکرد ، توجاده برای اینکه مدام سرما بده،سنسور کنار پدال گاز رو بیرون کشیدم ،فرداش بوی گاز شدید تو ماشین پیچید ، توقف کردم+خاموش و روشن چیزی متوجه نشدم ،دوروز بعد که خواستم کولر بگیرم صدای فیس از زیر داشبورد اومد فهمیدم گاز خالی کرده ،
میشه بگید چرا گاز خالی کرده ؟
دلیلش بیرون کشیدن سنسور دما میتونه باشه؟
به نظرتون از قسمت اواپراتور نشت گاز داشته؟
میتونید کمک کنید ممنون میشم پاسخ بدید

پاسخ دهید

سعید چگینی

گاز کولر r22 رو میشه جایگزین r134 کرد،
مداری که با ۱۳۴ کار کرده رو کامل تخلیه و شستشو بدیم بعد ۲۲ شارژ کنیم؟البته کمپرسور هم پیستونی ۱۰ پیستونی هست .ممنون اگه راهنمایی کنید

پاسخ دهید

رحیم میزانی

شلنگ کولر چسبیده به بدنه جلوی ماشین ( ال 90 ٍe1 )و سوراخ شده . ممکنه علت آن عدم قرار گرفتن موتور در جای خود باشه چون من به نمای داخل موتور ال90 نگاه کردم . شلنگ از بدنه جلوی ماشین فاصله داشته .؟

پاسخ دهید

موسوی

با سلام خدمت شما. من کولرم سال گذشته بعد از اینکه روی درجه سوم یا آخر گذاشتم بعد دو سه بار استفاده دیدم باد خنک نمیزنه پرسیدم گفتن هیچ گازی نداره و احتمالا نشتی داشته یک بار دادم و گاز داخلش رو پر کردن تا دو ماه خوب بود و دوباره بعد اینکه یکی دوبار تو اخرین درجه گذاشتم و ی مسافتی رو استفاده کردم حالا دوباره بادش کم شده و پرسیدم گفتن 50 60 درصد گاز خالی شده نمیدونم چرا اینطوری میشه و چکار باید بکنم

پاسخ دهید

كمال بهرامي

باسلام واحترام لطفا بفرماييد چگونه متوجه درجه گاز كوجود در سيستم باشيم چون در فصل ما درجه حرارت كندانسور بالاست وزياد نشون ميده در حاليكه هنوز كامل شارژ نشده

پاسخ دهید

بهنام ساتکی

آقا من نمیتونم سوال بپرسم چرا رو صفحه نشون میده سوالامو

پاسخ دهید

  سلام دوست عزیز
  هر سوالی دارید بپرسید. سوال شما پس از بررسی و تایید، پاسخ و نمایش داده می شود.
  موفق باشید

  پاسخ دهید

اهورا نادری

بادرود و سپاس پژو206 اینجانب بعلت خرابی اورینگ پایین تر از برف پاک کن کنار مخزن اب گازش تخلیه شد تعمیر کار با کمپرسور یخچال کار را انجام داد سوال ایا کولر اکنون رطوبتی دارد؟ و برای تمیز کردن سیستم از رطوبت با دستگاه مناسب ایا گازی که در کولر است قابل استفاده است ودستگاه وکیوم توانایی تفکیک گاز از رطوبت را دارد یا باید گاز جدید تزریق گردد باتشکر فراوان مطالب بسیار مفید است.

پاسخ دهید

بهترین گاز برای ال 90 چه گازی هست که بیشترین سرمایش رو داشته باشه.خیلی ممنون از مطالب مفید و آموزنده

پاسخ دهید

  درود بر شما عزیزان کار شناس
  پژو 206 دارم،. فشار گاز کولر 40psiمیباشد ولی کولر اصلا خنک نمیکند،،، هنگام شارژ کپسول وارونه بوده
  آیا فشار گاز زیاده یا گاز مایع باعث می‌شود که گاز در سیستم حرکت نکند
  در ضمن در هنگام کولر احساس میکنم فشار بیشتر از قبل به کمپرسور میاد
  تشکر از شما که وقت میزارید

  پاسخ دهید

کامل صمدی

سلام خسته نباشید استاد مطالب خیلی مفید بود صمدی از تبریز

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام دوست عزیز
  خیلی خوشحالیم که براتون مفید بوده
  ما همیشه آماده خدمت رسانی هستیم

  پاسخ دهید