آموزش نحوه شارژ گاز کولر ماشین در فصل تابستان + عکس

شارژ گاز کولر ماشین

آیا کولر ماشین شما هم خنک نمی کند؟ در این صورت با ما همراه باشید و مطالب این مقاله کاراباما را مطالعه کنید تا بتوانید بهترین اقدام را جهت رفع مشکل خود انجام دهید.

در این آموزش از کاراباما، قصد داریم تا در رابطه با شارژ گاز کولر ماشین مطالبی را به صورت آموزشی برای شما عزیزان مطرح کنیم. آنچه می خوانید، بنابر اطلاعات و تجارب چندین تعمیرکار فنی مجموعه کاراباما بوده که به صورت ساده و بدون ذکر جزئیات گردآوری شده است. از آنجایی که تنوع مدلها و برندهای کمپانی های ساخت خودرو بسیار زیاد است، نحوه شارژ گاز آنها در مراحلی ممکن است متفاوت باشد. البته هر یک از آنها نیز ممکن است نکته خاص به خود داشته باشند. با این حال سعی شده است تا کلیت فرآیند شارژ گاز کولر خودرو و نکات اساسی به طور کامل پوشش داده شود.

در صورتی که جهت شارژ گاز خودرو خود به کمک احتیاج دارید، از خدمات تعمیرکاران مجرب استفاده کنید تا خسارت و آسیبی به خود یا خودروتان وارد نشود. اگر می خواهید خودتان شخصا به شارژ گاز کولر ماشین تان اقدام کنید، ابتدا مطالب پیش رو را به طور کامل مطالعه نموده و در صورتی که هرگونه سوال یا نظری دارید، در انتهای صفحه می توانید از ما بپرسید.

هشدار!!

از آنجا که شارژ گاز کولر خودرو یک کار کاملا تخصصی می باشد، توصیه می کنیم که برای شارژ گاز کولر خودروتان به تعمیرکار مجرب مراجعه کنید. تنها افرادی که دانش کافی و تجربه انجام تعمیرات خودرو دارند، قادر خواهند بود که شارژ گاز کولر را بصورت صحیح و ایمن و بدون آسیب رساندن به خودرو انجام دهند. بنابراین در صورتی که هیچ تجربه ای در این زمینه ندارید، حتما به تعمیرکار حرفه ای مراجعه کنید.

قطعا لذت بردن از سرما کولر و خنک بودن فضای داخل ماشین، چیزی است که هر راننده و سرنشینی خواستار آن است. با این حال برای بسیاری از ما پیش آمده که پس از مدتی از کارکرد کولر ماشین خود، متوجه کاهش سرمای آن شده ایم. دلایل کاهش سرمای کولر خودرو می تواند متفاوت و متنوع باشد. یکی از دلایل اصلی این مشکل، کمبود گاز کولر ماشین است.

شارژ گاز کولر خودرو می تواند دو حالت داشته باشد. حالت اول مربوط به زمانی است که کولر به طور کامل فاقد گاز است و حالت دوم مربوط به زمانی است که ماشین تنها کمبود گاز دارد. مراحل شارژ گاز کولر خودرو برای این دو حالت تفاوت های اندکی دارند. از جمله تفاوت ها می توان به این موارد اشاره نمود:

 • در حالتی که سیستم فاقد گاز است، ابتدا باید سیستم وکیوم شده و از رطوبت و هوا خالی گردد و سپس شارژ گاز کولر انجام شود.
 • اگر سیستم کمبود گاز دارد، ابتدا باید علت کمبود و نشتی گاز مشخص شود. پس از رفع مشکل نشتی گاز، شارژ گاز کولر جهت تکمیل گاز کولر خودرو انجام می گیرد.

علت نشتی گاز کولر خودرو

با این وجود که نشتی گاز مبرد کولر گازی تنها دلیل کاهش سرما و خنکی کولر ماشین تان نیست، اما علت بروز این نشتی های گاز کولر خودرو را می توان موارد زیر دانست:

 • زمان کارکرد

دقیقا همانند سایر قطعات خودرو، عامل زمان کارکرد کولر و اصطکاک و تنش های ناشی از کارکرد کولر ماشینتان، در خرابی کولر و نشت مبرد از آن موثرند. ساییده شدن یک بست و یا لاستیک و یا سوراخ شدن و ترک برداشتن لوله های سیستم کولر خودرو، می تواند منجر به نشت گاز کولر شود. برخی از گازهای مبرد خاصیت فراریت دارند که این امر، خود موجب کاهش مقدار آنها پس از گذشت مدت زمان یکی دو سال می گردد.

 • محبوس نبودن

بر خلاف کولر گازی شما در خانه، کولری که در داخل ماشینتان تعبیه شده در داخل یک محفظه و بصورت یک واحد یکپارچه نمی باشد. درواقع اجزای سیستم کولر ماشینتان، در قسمت های مختلف خودرو قرار داشته و همین سبب می شود که در معرض عوامل مزاحم بسیاری چون نمک هایی که در فصل زمستان بر روی جاده می پاشند و یا سایر عوامل خورنده دیگر، که می تواند قطعات و لوله ها را خورده و سوراخ نماید و موجب نشتی گردد، قرار داشته باشند.

 • رطوبت

در صورتی که یک شیلنگ لاستیکی، بست پلاستیکی و یا هر قطعه دیگری از سیستم کولر ماشین، به هر دلیلی خراب شده و اجازه نفوذ رطوبت را به داخل سیستم بدهد، رطوبت وارد شده با گاز مبرد مخلوط شده و یک اسید خورنده ایجاد می کند که موجب ایجاد سوراخ های نشت گاز و خرابی دیگر اجزای سیستم کولر نیز می گردد.

 • خسارت ناشی از عوامل جاده ای و تصادف

ممکن است در اثر برخورد یک سنگ، افتادن در یک گودال و یا هر عامل مزاحم و آسیب زایی که ممکن است بر روی جاده پیش بیاید، اجزای سیستم کولر ماشین مانند لوله ها، شلنگ ها، بست و غیره، آسیب دیده و سوراخ شوند و نشتی گاز مبرد به وجود بیاید. همچنین در اثر تصادفات جاده ای نیز ممکن است برای سیستم خنک کننده مشکلی پیش آید.

راه های تشخیص نشت گاز کولر خودرو

به چند طریق مختلف می توان نشتی گاز کولر خودرو را متوجه شد. اگرچه تمام این فرآیند یک امر تخصصی بوده و از عیب یابی کولر، نشتی یابی و رفع آن تا شارژ مجدد گاز کولر ماشین را باید افراد حرفه ای و متخصص انجام دهند.

 • استفاده از لامپ فرابنفش

بسیاری از گازهای مبرد با یک رنگ قابل تشخیص در کارخانه مخلوط می شوند. این رنگ در زیر لامپ فرابنفش یا اصطلاحا نور سیاه، مشخص بوده و بنابراین می توان به راحتی نشتی گاز کبرد کولر را تشخیص داد.

 • شناساگر الکترونیکی

این قطعه یکی از ابزارآلات تخصصی تعمیرکاران بوده و اصطلاحا اسنیفر یا بوکننده نام دارد. این وسیله قادر به تشخیص بوی گازهای هالوژنه است که می تواند کوچکترین نشتی ها را نیز بیابد.

 • استفاده از گاز نیتروژن

در این روش و با استفاده از گاز نیتروژن، تمام سیستم کولر ماشین از گاز مبرد خالی شده و سپس با نیتروژن پر می شود. در تست نیتروژن با استفاده از صدای هیس مانندی که در نقاط دارای ترک و سوراخ به گوش می رسد، نشتی گاز کولر را می یابند.

 • استفاده از عامل تشخیص نشتی

در این روش با استفاده از یک محلول مخصوص که حاوی یک عامل تشخیص نشتی بوده، با اسپری محلول بر روی سیستم کولر از بیرون و مشاهده نقاطی که کف تولید شده، نشتی سیستم را می یابند. در این روش که برای یافتن نشتی های تقریبا بزرگ در نقاط قابل دسترس استفاده می شود، به راحتی و با ایجاد کف در این نقاط نشتی سیستم را مشخص می کند.

رفع نشتی گاز کولر خودرو

معمولا نشتی گاز کولر به اواپراتور مربوط است که در این مواقع می بایست آن تعمیر و یا تعویض نمود. در صورتی که سوراخ یا ترک به وجود آمده خیلی بزرگ باشد، ممکن است تعویض اواپراتور تنها گزینه ممکن باشد.
در صورتی که نشتی به لوله و یا یک بست مربوط است، می توانید رفع نشتی را خودتان نیز انجام دهید. البته با این فرض که تجربه و دانش فنی لازم را داشته باشید. در این مواقع معمولا تعویض قطعه مورد نظر است.

وسایل لازم برای شارژ گاز کولر ماشین

 1. شیلنگ مخصوص یا استفاده از کپسول ۱ کیلویی گاز R134 به همراه گیج و شیلنگ
 2. رابط شیلنگ
 3. گیج مانوفیلد
 4. کپسول یک کیلویی گاز

شارژ گار کولر ماشین
نکته:

سازندگان خودروهای شخصی با توجه به ساختار کمپرسور و کندانسور کولر و ماشین، نوع گاز مبرد استفاده شده در داخل کولر را مشخص می کنند. معمولا اکثر سازندگان از گازهایی چون R134a و R22 و R12 استفاده می کنند.
تغییر گاز مبرد کولر خودرو به هیچ عنوان اصولی و صحیح نمی باشد. بنابراین مخلوط کردن و یا استفاده از یک گاز متفاوت با آنچه که سازنده برای کولر ماشینتان مشخص نموده، کار اشتباهی است. دلیل این امر، مطابق بودن و همخوانی گاز مبرد با ساختار کمپرسور و نیز نوع روغن استفاده شده در سیستم است. در صورت تعویض گاز به صورت عمدی، روغن ممکن است با گاز جدید مطابقت نداشته و مخلوط نشود و درنتیجه سیستم و کمپرسور خشک کار کنند که منجر به آسیب به کمپرسور شده و تاحد گریپاژ کردن و سوختن هم پیش می رود!

همچنین میزان گاز مورد استفاده در هر مورد بر اساس مدل و نوع ماشین متفاوت است. به طور مثال، برای خودروهای پژو ۲۰۶، کیا اسپرتیج، تویوتا هایلوکس III، سانتافه II و سوناتا V به ترتیب مقدار ۶۵۰، ۵۱۰، ۴۵۰، ۸۵۰، ۵۵۰ گرم گاز مبرد از نوع R134a لازم است.

مراحل شارژ گاز کولر ماشین

در مرله اول، ابتدا داخل موتور را نگاه کرده و لوله کولر و شیر یا اصطلاحا والو کولر را پیدا کنید.

لوله گاز مبرد و شیر کولر ماشین لوله گاز و شیر کولر خودرو سواری

سپس درپوش آن را که معمولا آبی رنگ است، باز کنید و با انگشت یا یک وسیله دیگر شیر کولر را فشار دهید. اگر گاز با فشار بیرون زد، مشخص می شود که سیستم دارای گاز است و باید تکمیل گاز شود. اما اگر گازی بیرون نزد، مشخص می شود که سیستم فاقد گاز بوده و باید کامل شارژ گاز شود.

مراحل شارژ گاز کولر ماشین

همانطور که پیشتر اشاره شد، مراحل شارژ گاز کولر به صورت کامل تفاوت های اندکی با تکمیل شارژ دارد. در این جا با تکمیل شارژ گاز کولر، مطالب را ادامه می دهیم.
در این مرحله می بایست شیلنگ گیج را به شیر یا همان والو متصل کنید و کمی پیچ شیلنگ نزدیک گیج را باز کرده تا هوای داخل شیلنگ خارج شود. به یاد داشته باشید که ‌به هیچ عنوان نباید بجز گاز، هوا یا رطوبتی وارد سیستم شود.

حال شیر کپسول را باز کنید و اجازه دهید مقداری گاز وارد سیستم شود. سپس شیر گیج را بسته و ماشین را روشن کنید. کولر را روشن کرده و سرعت فن را بر روی بیشترین حالت ممکن قرار دهید. گیج فشار را نگاه کرده و عدد آن را بخوانید. در صورتی که این عدد بین ۳۵ تا ۴۰ psi بود، عملیات شارژ گاز به اتمام رسیده است.

فشار صحیح برای شارژ گاز کولر ماشین

اگر عدد گیج از این مقدار کمتر بود، مجددا شیر کپسول را باز کنید و اجازه دهید تا مقدار فشار به عدد مورد نظر برسد. در حالتی که این عدد بیشتر از بازه مورد نظر بود، می بایست مقداری از گاز موجود در سیستم را خالی کنید تا فشاری بر روی کمپرسور کولر خود نداشته باشید.

نکته!

دقت کنید که بازه ۳۵ تا ۴۰ psi به صورت نرمال برای اکثر ماشین ها جوابگو هستند. البته این بازه از چندین عامل متفاوت تاثیر می پذیرد. مهمترین این عوامل عبارتند از: دمای محیط اطراف (درجه حرارت شهر شما)، فشار کمپرسور، خلوص گاز مبرد و دور فن خنک کننده و…
در صورتی که بر اثر نشت گاز مبرد مقداری از روغن موجود در سیستم خارج شده، می بایست این مقدار شارژ شود. اما در حالت کلی و در اکثر اوقات نیازی به شارژ روغن نیست!

تعداد کل نظرات: 157

 • Avatar
  جواد شبان

  سلام وقت بخیر بسیار سپاسگزارم از مطالب آموزنده شما.سرشت نیکوی شما از بیان زیبا و روانتان هویداست.

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   نظر لطف شماست امیدوارم بتونیم بیشتر کمکتون کنیم

   • Avatar
    امید یوسفی

    سلام
    ماشین من پراید هستش واینکه کاملا همه سیستم کولر بخوبی کار میکنه تا دریچه داخل اتاق که با تنفس کردن جلویی دریچه بخار هم میکنه ولی اتاق ماشین رو خنک نمیکنه و از اواپراتور بعد از خاموش کردن کولر اب زیادی خارج میشه دلیل را لطفا بگویید

    • Avatar
     مهدی حسن زاده

     سلام یکی از وظایف اواپراتور خارج کردن رطوبت اتاق ماشین از طریق همون شیلنگ هست . خروج اب ازون شیلنگ کاملا طبیعی و نشون کولر کار خودشو درست انجام میده.تو مناطق شرجی بعد از توقف و خاموش کردن کولر حتی اون اب به حدی هست ک از زیر ماشین راه میفته.

 • Avatar
  محمد

  سلام همه خودرو ها باید بین۳۵تا ۴۰psi باشه؟
  وااینکه چند درجه باید باشد چون
  بصورت psiنوشتید منظورم اینه که اسپیلت بین۶۵تا۷۰هست کولر خودرو باید چقدر باشه؟

 • Avatar
  محمد

  سلام همه خودروها باید ۳۵تا۴۰باشه؟

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   بله تقریبا برای همه خودرو ها عمومیت داره

 • Avatar
  رامین

  سلام.مرحله دوم شارژ گاز کامل کولر ماشین برای زمانی که کولر شما کاملا بدون گاز است را آموزش نمی دهید.با تشکر

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   به زودی این اموزش اپلود خواهد شد

 • Avatar
  sohrab

  با درود و خسته نباشید
  ضمن تشکر از آموزش های بسیار کاربردی وسلیسی که میدهید بی صبرانه منتظر آموزش بخش دوم میباشیم.

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   چشم حتما به زودی

   • Avatar
    sohrab

    بی صبرانه منتظرم………
    خیلی ممنونم از آموزشهایی که میدهید .
    یه راهنمایی میخواستم موقع اضافه کردن گاز به مدار کولر اتومبیل شیلنگ گیج رو فقط به لوله کم فشار وصل میکنیم یا هر دو؟

    • محمد پیرنیا
     محمد پیرنیا

     سلام
     لازم نیست فقط به لوله کم فشار وصل بشه کافیه

 • Avatar
  هومن

  با سلام،من چند بار تابستان گاز کولر ماشین را شارژ کردم اما بعد مدتی تخلیه کی شود ،تحد فشار هوا هم قرار داده شده هیچگونه نشتی ندارد کاسه نمد کمپرسور هم تعویض شده اما بعد از یک یا دو ماه باد گرم می زند لطفا راهنمایی کنید متشکرم

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   مطمن باشید قسمتی از سیتم نشتی داره که باید حتما پیدا بشه
   حتما والف ها رو هم چک کنید

   • Avatar
    بابک

    سلام و درود
    اگر رطوبت وارد شد چکار کنیم؟

    • Avatar
     آتشکار

     سلام‌
     خسته نباشید
     ماشین من پارس موتور زانتیا است.چه نوع گازی براش خوبه.
     البته چند روز پیش دوباره گاز روش ریختم که کار اشتباهی کردم

  • Avatar
   sohrab

   مال ماشین دوستمم گازش تخلیه شده بود من براش با حوصله لوله پر فشار از درایر تا قسمتی که به اپراتور وصل میشه رو باز کردم که هم درایر رو عوض کنم برای دوستم هم ببینم اورینگ هاش سالمه که دیدم سمت درایر اصلا اورینگ نداره!!!!!
   بعضی از مکانیکها خیلی بی وجدان وسنبل کار و فقط اجرت بالا میگیرن متاسفانه
   خودت یه چک بکن مدار رو .من خودم از این دست سایتها خیلی مطالب یاد گرفتم و موفق به عیب یابی و تعمیر خیلی از جاهای ماشین خودم و دوستام شدم و خیلی خودم مدیون دست اندرکاران این سایتهای آموزشی مثل همین سایت میدونم.
   خیلی برام تعمیر ماشینم توسط خودم لذت بخشه.با هیچ لذتی هم نمیتونم مقایسه کنم.
   هر کمکی هم از دستم بربیاد برای شما دریغ نمیکنم بهم بگو.

   • Avatar
    عیسی

    سلام خوبین؟ میشه به این شماره پیام بدین بهتون زنگ بزنم مشکل کولر ماشین رو بگم هی گاز خالی میکنه ۰۹۳۶۰۳۵۲۷۳۷

  • Avatar
   مهدی حسن زاده

   سلام دوست عزیز سیستم شما نشتی خیلی ریز داره ک تشخیص اون فقط کار سرویسکارایی هست ک با ازت نشتیابی میکنن.اگه بتونید پیدا کنید حتما نشت سیستمتون پیدا میشه

 • Avatar
  ماهان مهتابی

  درود از مطالب بسیار آموزنده شما سپاسگذارم خسته نباشید

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   خواهش میکنم خوشحالیم موثر واقع شد

 • Avatar
  محمد رضائی

  باسلام آموزشهائی که توسط استادان عزیر در سایت ضما ارائه شده است ومیشود بسیار ارزنده و کمک خیلی زیادی برای استفاده کننده دارد از این لحاظ جای تشکر قدردانی دارد.ازعزیزان تقاضامندم نحوه باز وبستن اواپراتور پراید رادرسایت مد نظر قرار دهند با تشکر.

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   لطف دارید شم وظیفس
   شما چرا اواپراتور پراید رو باز کردید ؟

 • Avatar
  ali bji

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون….فشار مورد نیاز برای تست کولر ماشین به وسیله ی psi باید چقدر باشه

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   منطور از تست چیه منظور ارت هست ؟

 • Avatar
  مهدی صباحی

  با سلام خدمت استاد محترم
  اگر گاز سیستم بطور کامل تخلیه بشه لازمه که سیستم بوسیله روغن هم شارژ بشه یا شارژ گاز کافیه؟
  اگر پاسخ مثبته شارژ روغن در سیستم چطور انجام میشه
  با تشکر از استاد پیر نیا

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   نخیر نیاز به شارژ روغن در سیستم نیست ولی قبل از شارژ گاز کولر گازی حتما ابتدا سیستم را وکیوم کنید

 • Avatar
  محمود مودبی

  سلام ممنونم ازمطالب زیبایتان

 • Avatar
  حسین دهقانی

  سلام باید کپسول گاز سرپا و ایستاده باشه یا باید ان را بخوابانیم موقع گاز زدن
  در فصل زمستان هم میشه گاز زد یا مخصوص تابستانه
  لطفا توضیح کامل برام بفرستید ممنون از همکاری شما

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام دوست گرامی سوال شما واضح نیست لطفا کمی واضح تر سوال خودتان را مطرح کنید

  • Avatar
   ارش

   با سلام .
   و کسب اجازه از اساتید محترم
   کپسول باید به صورت ایستاده باشد.جهت اطلاع تان هیچ وقت کپسول را برعکس نکنید.منظور تزریق مبرد به صورت مایع باعث آسیب جدی به کمپرسور میشود.در زمستان هم میشود شارژ گاز انجام داد در صورتی که اطراف ترموستات را گرم نگه دارید تا عمل شارژ گاز به خوبی صورت بگیرد.کلا در یک محیط گرم این کار را انجام دهید.

 • Avatar
  رضا درویشی

  با سلام دوست عزیز بنده تعمیرکار کولر اتومبیل هستم با ۲۷ سال سابقه کار در جنوب کشور خدمتتان عرض کنم که در مورد فشار گاز در داخل مدار نمیتوان گفت که کولر تمام خودروکولردر فشار ۳۵ الی ۴۰ psi شارژ میشوند چون درجه حرارت هوای محیط و فشار کمپرسور و درصد خلوص گاز و Rpm فن خنک کننده کندانسور و موارد دیگری هست که در اندازه فشار ساکشن تاثیر دارند مورد بعدی اینه که قبل از شارژ گاز بنا به تشخیص تعمیرکار حتما باید مقدار روغنی که بر اثر نشتی از مدار خارج شده است باید شارژ شود

 • Avatar
  رضادرویشی

  با سلام دوست عزیز بنده تعمیرکار کولر اتومبیل هستم با ۲۷ سال سابقه کار در جنوب کشور خدمتتان عرض کنم که در مورد فشار گاز در داخل مدار نمیتوان گفت که کولر تمام خودروکولردر فشار ۳۵ الی ۴۰ psi شارژ میشوند چون درجه حرارت هوای محیط و فشار کمپرسور و درصد خلوص گاز و Rpm فن خنک کننده کندانسور و موارد دیگری هست که در اندازه فشار ساکشن تاثیر دارند مورد بعدی اینه که قبل از شارژ گاز بنا به تشخیص تعمیرکار حتما باید مقدار روغنی که بر اثر نشتی از مدار خارج شده است باید شارژ شود

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   ممنون از مطالب خوبی که عنوان کردید بله این مسایل هم قابل ذکر است ولی به دلیل اینکه این این اموزش کلی است امکان توضیحات خیلی ریز وجود ندارد

 • Avatar
  حبیب کده

  سلام و ممنون از راهنمایی های شما
  آیا می توان از گاز اسپیلت در خودرو استفاده کرد
  بعضا می شنویم که بعضی افراد جهت سرمایش بیشتر از ترکیب گاز خودرو و اسپیلت استفاده می کنند
  آیا درسته یا خیر
  چرا

  • محمد پیرنیا
   محمد پیرنیا

   سلام
   نخیر دوست گرامی تمامی گاز های فریونی از ترکیبات متفاوتی تولید شده است که با توجه به هر دستگاه مورد استفاده قرار میگیرد و انجام این کار بسیار برای کمپرسور و قطعات دیگر مضر بوده و امکان اسیب رساندن به کمرسور کولر گازی شما وجود دارد

 • Avatar
  محمد دادستانی

  سلام
  گاز کولر ماشین من کاملا تخلیه شذه بود و تعمیرکار فرمود باید روغن هم شارژ شود
  حالا چکار کنم؟
  میشه روغن اضافه تخلیه بشه؟

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   در شارژ مجدد گاز کولر گازی نیازی به شارژ روغن نیست مگر در زمانی که تمامی روغن سیستم مخصوصا به صورت مکش خالی شده باشد

   • Avatar
    محمد دادستانی

    سلام مجدد
    حالا چکار کنم؟ روغن اضافه رو میشه تخلیه کرد؟

    • کارشناس1: پیرنیا
     کارشناس1: پیرنیا

     سلام
     شما چه مقدار روغن به سیستم اضافه کرده اید و اینکه از چه نوع روغنی استفاده کرده اید؟

 • Avatar
  رحيم

  ی کمپرسور دارم نصب نشده چطور باید بفهمم سالمه ،چون از شیلنگا روغن میده

  • Avatar
   کارشناس 2 : علوی

   سلام
   با برق مستقیم دادن به کمپرسور و روشن کردن آن البته با دقت بسیار بالایی این کار را انجام دهید

 • Avatar
  جواد

  با دروود فراوان.کولر ماشین من وقتی هوا خیلی گرم باشه زیاد خنک نمیکنه مخصوصا وقتی دور بالا بزارید.تعمیر کار گفته یا مال فیلتر یا گازش کمه.چجوری میتونم ساده بفهمم گازش کمه ایا راهی هست؟سپاس از شما

 • Avatar
  امین

  باسلام لطفا میشه بگید که از کجا بفهمیم که گاز هنوز فول نشده و دوباره باید اضافه بشه باتشکر.

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   چک کردن گاز کولر گازی باید توسط گیج و مانوفیلد یا ترازو و یا امپر متر سنجیده شود

 • Avatar
  Javad adria

  ایا میتوان از گاز ۱۲۲ بجای ۱۳۴ استفاده کرد.؟فرقشون چیه اگه نمیشه؟سپاسگذارم

  • Avatar
   مهدی حسن زاده

   نه هر کمپرسور مختص ی گاز طراحی شده.حتما اسیب میزنه

 • Avatar
  ارش

  سلام
  ببخشید میشه واسه کامل کردن شارز گازکلر ماشین با گاز یخچال کامل بشه یا باید تخلیه بشه

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   باید چک کنید که از چه نوع گازی برای اتومبیل یا یخچال استفاده شده که برای تکمیل کردن یا شارژ مجدد هم از همان گاز استفاده شود

  • Avatar
   احسان

   گاز کولر مناسب برای هیوندای ورنا مدل ۱۳۸۳ چه گازی هست ممنون میشم پاسخ بدید

 • Avatar
  ارش

  شستشو لوله های یخچال با چ گازی انجام میشه ایا راه دیگه ای ه داره

 • Avatar
  احمد رضازاده

  با سلام. برای شارژ گاز کامل کولر اتوموبیل باید ابتدا توسط وکیوم پمپ سیستم خلاء کامل شده بدین صورت که دو تا شیر تبدیل آبی و قرمز که به شلنگهای تزریق گیج دوقولو متصل هستند را به والف های لوله های قسمت کم فشار و پر فشار وصل میکنیم و سر دیگر شلنگها را به گیج های کم فشار و پر فشار وصل میکنیم و اتصالات را محکم میکنیم. مسیر وسط گیج را به شلنگ زرد وصل کرده و سر دیگر را به وکیوم پمپ وصل میکنیم. سپس تمام شیر ها را باز میکنیم و وکیوم پمپ را روشن میکنیم تا عقربه فشار هر دو گیج به زیر صفر تا انتها برسد و آنگاه والوهای گیج دوقولو را میبندیم و پمپ را خاموش میکنیم. اگر عقربه های گیج ها کوچکترین تکانی در جهت افزایش نداشتند یعنی سیستم نشتی ندارد و برای اطمینان بیشتر بمدت یک ساعت صبر میکنیم. سپس که سر ساعت به گیج ها نگاه کردیم و نشتی ندیدیم مجدد پمپ را روشن کرده و شیرهای گیج دوقولو را باز میکنیم و صبر میکنیم تا نیم ساعت پمپ سیستم را تحت خلاء نگاه دارد تا هر گونه مولکول هوا یا مخصوصا رطوبت مسیر کاملا خارج شود. توجه کنید این خیلی مهم است و اکثر تعمیرکارها بدلیل نداشتن دانش کافی این مرحله را انجام نمیدن و فقط وقتی گیج ها فشار منفی را نشان دادن سریع پمپ را خاموش و شارژ گاز میکنن که کاملا اشتباه است. خوب پس از گذشت زمان نیم ساعت وکیوم پمپ را خاموش میکنیم مجدد تمام شیرها را محکم میبندیم. شلنگ زرد را از پمپ جدا کرده و به کپسول گاز وصل میکنیم. شیر کپسول را کمی باز میکنیم و اتصال شلنگ زرد را از محل گیج دوقولو کمی شل میکنیم و به محض شنیدن صدای خروج گاز دوباره آن را میبندیم. این کار برای خروج هوا از داخل شلنگ است. سپس ماشین را روشن و کلید AC کولر را زده و دور فن را تا آخر قرار میدیم و شیشه های ماشین را پایین میدیم. توجه کنید در این مرحله چون گاز در سیستم نیست کمپرسور تو مدار نمیاد که این طبیعی است. سپس شیر کپسول را که قبلا برای خارج کردن هوا باز کرده بودیم میبندیم و شیر آبی گیج را باز میکنیم و شیر قرمز را همچنان بسته نگه میداریم. توجه کنید شیر قرمز گیج هنگام شارژ گاز حتما باید بسته باشد. سپس دوباره شیر کپسول را مقداری باز میکنیم و به محض اینکه گیج فشار ضعیف مقداری فشار نشان داد دوباره شیر را میبندیم و دوباره این کار را تکرار میکنیم تا کمپرسور کلاج کرده و در مدار بیاید. آنگاه مرحله به مرحله و با حوصله شیر کپسول را باز و بسته میکنیم و به اعداد گیج دوقولو نگاه میکنیم. بهتر است در این مرحله مقداری آب روی رادیات کندانسور کولر بریزیم تا شبیه سازی دمای ۱۸ درجه محیط را توسط این کار انجام دهیم. هنگامی که عدد گیج فشار ضعیف بین ۳۰ تا ۳۵ psi و گیج فشار قوی به حدود ۲۲۰ psi رسید شارژ گاز کامل شده است. آنگاه ابتدا تمام شیر ها را از روی گیج گرفته تا تبدیل ها و کپسول میبندیم و اتصالات شلنگها را از روی لوله ها جدا میکنیم. کولر را خاموش میکنیم و ۱۰ دقیقه صبر میکنیم. سپس با مقداری کف محل والف های روی لوله های کم فشار و پر فشار را تست نشتی میکنیم. اگر مقداری حباب بیرون زد با آچار والف والفها را سفت میکنیم. دوباره کولر را روشن و پس از ۵ دقیقه با دماسنج دمای دریچه های اواپراتور داخل ماشین را چک میکنیم که دمای باد باید حدود ۶ درجه باشد. موفق باشید. اگر سوالی داشتید در خدمت هستم.

  • Avatar
   ایمان

   سلام.ممنون از راهنمایی و آموزشی که در اختیار عموم میذاری.یه سوال داشتم این که از کجا باید بفهمیم که فشار کمپرسور ضعیفه یا که خوبه؟

 • Avatar
  جاوید یاوری

  سلام و خسته نباشید میخواستم کولر ماشین گاز بزنم ولی دوتا والف تو لوله کشی کولرش هست یکی رو لوله باریک ویکی رو لوله ضخیم ازطریق کدومش شارژ گاز کنم؟ ممنونم

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   دوست گرامی شما چرا قصد شارژ گاز کولر گازی ماشین خود را دارید ؟ و اینکه قصد تزریق چه نوع گازی را دارید

 • Avatar
  حمید

  سلام به دوستان ِ
  برای من یه سوال پیش اومده که آیا گاز کولر خودرو رو میشه میکس کرد تا سرمایش بیشتری داشته باشه.
  بخاطر اینکه چند وقت پیش اهواز بودم و سوار یه پراید شدم که از شدت برودت سرما دستم رو بردم جلوی دریچه کولر حالت سوزش بهم دست داد خیلی خیلی خنک بود.از سرماش به راننده گفتم درجه فن رو کم کنه.
  برم خیلی مهمه لطفا راهنماییم کنید و باید چکار کنم.
  یه چیزی گفت که متوجه نشدم گفت با گازR12 پیشه یه استاد کار میکس گاز کردم.

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   نخیر دوست عزیز این کار اصلا کار درست و اصولی نیست مطمن باشید اگر این کار از لحاظ کیفی و کمی به صرفه بود قبل از انجام تست و راه اندازی میشد

   • Avatar
    حمید

    سلام.
    آقای پیرنیا ممنون از راهنمایی .
    خیلی جامع و کاربردی بود.
    تشکر

  • Avatar
   احمد رضازاده

   سلام. گاز R12 به هیچ وجه با روغن سنتتیک گاز R134 مخلوط نمیشه و باعث میشه سیستم و کمپرسور خشک کارکنه که باعث صدمه شدید به کمپرسور تا حد گیرپاچ و هزینه تعمیر بالا برای شما خواهد داشت. متاسفانه یک سری تعمیرکارهای بی انصاف فقط برای اینکه پول بگیرن و ادعا کنند که سرمای خوبی تحویل شما خواهند داد اخیرا این کار را انجام میدن که حد در زمان کمتر از یک ماه حتما کمپرسور شما داغون خواهد شد که اگر هم مراجعه کنید پاسخ منطقی به شما نخواهند داد و هزار دلیل برای شما میارن که اشکال را به گردن سیستم شما بندازن. پس مراقب باشید گول این موارد را نخورید. اگر تعمیرکار مجرب و با سواد باشد و تقلب در کارش نباشد با همین گاز R134 سرمای مطلوبی به شما خواهد داد.

 • Avatar
  جاوید یاوری

  سلام کولر کم خنک میکنه گازR134 رو دوتا لوله والف هست از طریق کدوم گاز بزنم؟

  • Avatar
   احمد رضازاده

   دوست عزیز اولا توصیه میکنم به شما که این کار را به عهده متخصص بگذارید. اگر هم خواستید خودتان انجام دهید در تمام اتوموبیل ها داخل محفظه موتور دو تا لوله هست که یکی قطر کمتر دارد که مربوط به لوله و والف پر فشار HP است و لوله دیگر که قطر بیشتری دارد با والف آن مربوط به قسمت کم فشار LP است که شما باید گاز را از والف LP تزریق کنید.

 • Avatar
  علی رضا یوسفی

  سلام ماشین پرادو مدل ۲۰۰۶ دارم به تازگی سرمایش تنها در سمت راست وجود دارد و باد کولر راننده گرم است.

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   امکان خرابی فن یا گرفتگی در مسیر خروجی فن وجود دارد

 • Avatar
  محمد

  سلام
  کولر ۲۰۶ را که گازش تخلیه شده بود بعد از رفع نشتی گاز زدم .عالیه کار می‌کرد ولی بعد از یک هفته دیگر کالج کمپرسور عمل نمی‌کرد.گاز دارد.کلاچ سالم است.نشتی ندارد.سایت گلس لهیدگی داشت عوض کردم.برنامه bsi مجددا زده شد.بدنبال تعمیرکارکولر هستم.

 • Avatar
  داودترکمن

  سلام ضمن تشکر از مطالبی که درج نموده اید من یک ون دارم که پارسال اول اردیبهشت خریدم طی ۴ماه ۲بار گاز تکمیلی پر کردم و در سری آخری یک شیشه نشتی کیر هم تعمیر کار ریخت چون می گفتند نشتی خیلی ریزی
  امروز هم بردم که کاملا پس از ۹ماه خالی خالی بود ولی ۲ جا بردم نتونستند نشتی یابیش کنند یکی می گفت خیلی ریزه ویکی می گفت نه درشته ولی باید کل ماشین باز بشود وهزینه بالایی هم دارد فقط تعمیرکاراول در عرض نیم ساعت گفت ۵دهم کم شده حالا می خواستم بدونم راه دیگری هست که با هزینه کمتر یا نشتی پیدا بشود یا جلویش گرفته شود با تشکرتازه من ماندم هر که یک قیمت می دهد پارسال من بندرعباس ۳۰۰۰۰تومان دادم کرج ۸۰۰۰۰تومان والان یکی تهران میگه ۱۵۰ یکی میگه ۲۰۰ هرکه یک قیمت

 • Avatar
  عبدالعلی کرمی

  سلام
  ماشینی که گاز کاملا خالی کرده و کولر ان کلاچ نمیکند میشود با هوا پر کرد تا ببینیم کلاچ میکند یا نه و بعد اقدام به گاز، زدن کنیم
  با تشکر

 • Avatar
  روح الله روشن نمایی

  با سلام من یک سیستم کولر روی کامیون سوار کرده ام برای شارز گاز مراجعه کردم ایرادیمیگیرند که کمبرسور ۱۲است وبقیه ۳۶
  سوال این است چه باید کرد و چه گازی باید شارز کرد با تشکر روشن نمایی

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   دوست گرامی کمپرسور ۱۲ است و بقیه ۳۶ یعنی چی لطفا توضیخ بدید

 • Avatar
  احمدرضا

  با سلام جهت اندازه گیری گاز خودرو میشه از درجه باد لاستیکخودرو استفاده کرد ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   باید تبدیل کنید چون درجه باد خودرو به بار تعریف شده و درجه گاز کولر گازی به PSI

 • Avatar
  حمید اشکان پور

  سلام با تشکر از اطلاعات مفید شما یک سوال داشتم خدمتتون کولر خودرو که روشن میکنم بعد از چند دقیقه ترموستات کردن کولر یه صدای شبیه بوق قطار میده لطفا راهنمایی بفرمائید سپاسگزارم

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   این صدا مداوم است یا یعد از مدتی قطع میشود ؟

  • Avatar
   نوید

   تسم کولرتو تعویز کن

 • Avatar
  sevenskylove

  سلام ممنون از آموزش های عالی تون

 • Avatar
  azoor

  ببسیارممنـونم ازمطالب بسیارمفیـدتون کـه بـدون هیـچ چشمـداشتی اطلاعـات مفیـدوارزندتـون دراختیـاردیگــرکـاربـران ازجملـه بنـده قــراردادیـدبعضـی اوقات اکثـرمکـانهایی کـه دررابطه باسرمـایش خـودروفعـالیت میکنندانصـاف راکنـارمیگــذارنـدومبـالغ انچـنانـی رابـرای کـوچکتـرین کـاری کـه انـجام میدهندطلب میکننـد،بااطلاعــاتـی کـه شمادراختیاردیگـران قـراردادیداحتمـالا افـرادزیـادی هستنـدکـه تمـکن مـالی ندارندومطالب شماگـره گشابـوده بـراشـون??

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   خوشحالیم که مشکل شما برطرف شده است

 • Avatar
  مهرداد هدایتی

  سلام، با تشکر از مطالب مفید و آموزنده شما دوست عزیز
  سوالی داشتم!
  یه پراید گاز کولر زدم و درجه رو روی عدد ۳۷ ثابت کردم
  تا زمانی که کمپرسور کولر روشنه باد سرد میزنه، وقتی کمپرسور خاموش میشه باد گرم میشه
  علت از چی میتونه باشه؟
  آیا گاز زیاد وارد مدار شده،؟ یا کمه و هنوز نیاز به شارژ داره؟
  از روی شیشه گیج که به جریان گاز نگاه میکنم، دیگه گاز به محض وارد شدن به سیستم قل قل نمیکنه، و به صورت مایع و بدون حباب وارد سیستم میشه
  آیا این موضوع طبیعیه؟ یا خیلی گاز وارد شده؟
  ممنون از شما

 • Avatar
  محمد تهراني

  آقا من بیشتر شارژ کردم رفت رو یهو رو قرمز رنگ جداش کردم حالا کولر ماشینم چند ثانیه کار میکنه قطع میشه حالا باید چیکار کنم

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   اگز شارژ زیادتری وارد دستگاه کرده اید باید از میزان گاز سیستم کم کنید

 • Avatar
  پویا شمس

  سلام کارتون عالی و حرفی توش نیس.
  لطفا فیلم بازکردن پنل داخلی تمام برندهای اسپیلت رو بذارین.سپاس بسیار

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   دوست گرامی این امکا وجود ندارد ولی شما باید بدانید که باز کردن تمام پنل ها روشی مشابه دارد که با تجربه به دست خواهد امد

 • Avatar
  حمیدفلاحی

  سلام.بهترین گاز R۱۳۴aبرای پراید که خنکی بهتری بده چه مارکیه؟در ضمن فشار گاز کولر پراید در زمان شارژ کامل در لوله برگشت در حالت روشن و خاموش چند psiباید باشه؟ متشکرم

 • Avatar
  حسین محمدی

  سلام وقت بخیر از راهنمائی شما در حل مشکلات بسیار سپاسگذارم
  تفاوت گیج ابی و قرمز چیست؟ ودر چه مواقعی هردو مورد استفاده قرار میگیرند؟ از لطف شما متشکرم

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   یکی از گیج ها گیج فشار بالا است و دیگری گیج فشار پایین که در مواقع مختلف استفاده میشود

 • Avatar
  محسن سهیلی

  سلام و ممنون از راهنمایی
  من یه سمند ef7 صفر گرفتم.فشار گاز های و لو پرشر دردور یک موتور چقدر باید باشه . کولر ماشین من وقتی اتاق سرد شد و بخصوص شبها به صورت رگباری دور تند فن رادیاتور رو قطع و وصل میکنه بردم نمایندگی کلید سه کاره طرح ایساکو با مارک ساندن نصب کرد درست نشد . از کلید سه کاره سامفر استفاده کنم .

 • Avatar
  حامی

  سلام و درود خدمت کارشناسان و دوستان عزیز
  چند وقت پیش فن جلوی موتور از کار افتاد و گاز کولر ماشین از قسمت سوییچ سه مرحله ای تخلیه شد و پس از تعویض سوییچ شارژ گاز انجام دادم که متاسفانه سرمایش سابق حاصل نشد…بعد از مدت کوتاهی دوباره همین قضیه تکرار شد با این تفاوت که گاز از قسمت سوپاپ کمپرسور تخلیه شد البته مقداری از گاز… و مقداری باقیست … گاز ۱۳۴a درجه یک با خلوص ۹۹٫۹۹% خریداری کردم الان میخوام انجام بدم …آیا نیازه که شارژ روغن هم انجام بشه؟
  نیاز به وکیوم کردن داره؟
  گاز قبلی کاملا تخلیه کنم؟
  از لوله کم فشار یا همون L گاز باید وارد بشه؟
  درضمن ماشینم سمند

 • Avatar
  ابوالفضل رنجبر

  با سلام لباسشویی پاکشوما در حالت خاموش آب پس از چند ساعت داخل محفظه پر میشه ضمناً دستگاه هیچ اروری هم نمیده وقتی هم که لباسشویی به برق میزنم و خشک کن میزنم کاملا آب تخلیه میشه زمان استفاده هم بدون هیچ مشکلی کار میکنه لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  • Avatar
   محمود کاظمی منش

   من ماشین سامسونگ دارم و همین مشکل داشت که حتی پمپ تخلیه رو هم عوض کردم ولی راهکار مناسب برای رفع این مشکل اینه که حتما شلنگ تخلیه نسبت به محل قرار گیری ماشین پایین تر باشه و حتی الامکان از یه خروجی مجاز برای تخلیه اب استفاده کنید یعنی هیچ وسیله دیگری به محل تخلیه ماشین وصل نشود

 • Avatar
  نیکدل

  با سلام ایا بعد از وکیوم کردن روغن از مدار خارج نمیشه. ایا نیاز به اضافه کردن روغن هست یا خیر .سپاس

 • Avatar
  امیریل

  سلام یک یخچال ساید حدودا چند کیلو گاز میخواد وتقریبا چقدر هزینه شارزش بادست مزد میشه ممنونم راهنمایی کنید وسوال دوم اینکه گاز r134کیلو چند برا کولر ماشین۱

 • Avatar
  رضا کثیر

  سلام بنده یه پژو پارس داشبورد جدید دارم که کولرش تهویه اتوماتیک هست یه مشکل داره که اف که میکنه دیگه روی گاز برنمیگرده توی خود سیستم هم خطای سنسور دمای محیط بیرون رو میزنه حالا اصلا این سنسور کجا هست و این سنسور اصلا ربطی به مشکل اف کردن داره یا نه ؟؟؟البته من خودم کارم تو کولر اسپلیت هستش وفشار گاز سیستم هم ۵۰psi هست

  • Avatar
   ميلاد غفاري

   فشار گاز رو بیار روی ٣۵ مشکل کولر شما اینه که گازش زیاده سنسور فشار بالا عمل میکنه

  • Avatar
   احمد فرودی نیا

   سلام در پارس های داشبورد جدید ک سیستم تهویه آنها اتوماتیک بوده اگر چنانچه پانل الکتریکی خطایی ثبت کنه دیگه کولر کار نمیکنه مال شما هم که الان زده سنسور دمای محیط بیرون یه سنسور داره داخل سپر جلو… جلو پنجره ماشین باز کنید قسمت پایین یه سنسور میبینید که یه فیش با دوتا سیم بهش وصله این سنسور و مخصوصا فیششو چک کن درست میشه

 • Avatar
  شیرزاد

  سلام یه سوال داشتم برای تست نشتی و فشار زدن به کولر ماشین از کدام لوله وچه مقدار فشار می‌توان زد؟با تشکر

 • Avatar
  محمد افتخاری

  سلام خسته نباشد ادرس شما کجاست تابیایم گاز بزنیم هر جا بردم پدرم درد اوردن هرکی یه چیزی میگه

 • Avatar
  محمد مرادی

  سلام.من از این شلنگهایی که روی کپسول کوچک نصب میشه و طرف دیگش به والف کولر متصل میشه،میخوام.چطور میتونم تهیه کنم؟ سپاس

 • Avatar
  امین

  سلام.اگر گاز کولر خودرو بیش از ۴۰باشه مثلا ۴۵یا بالا تر چه اتفاقی میوفته

 • Avatar
  محمد علی علمدار میلانی

  گاز ازت برای شستشوی مدار لازم است؟ به کمپرسور ماشین آسیب نمیرساند؟ چون که ماشین تصادف کرده وزمان صافکاری کنداسور و فیلتر سایت گلاس باز شده و به احتمال زیاد گرد وخاک وارد مدار شده..مقدار گاز کولر سمند LX چند گرم میباشد؟چرا که بهترین راه شاژ گاز وزنی و با ترازو میباشد..روغن کمپرسور همان روغن ۱۳۴ میباشد؟درزمان َشارژ گاز برای روغنکاری مدار جهت نرم شدن O رینگها ازکجا روغن را وارد مدار میکنیم و چقدر؟
  اصلا” برای تعویض کل روغن کمپرسور آن را از کجای کمپرسور خالی میکنیم وچه مقدارباید روغن بریزیم وازکجا؟ببخشید که سواءلات زیاد میپرسم امیدوارم جوابهای کامل تا آنجاییکه امکان دارد اراعه فرمایید….

 • Avatar
  محمد علی علمدار میلانی

  در ضمن چطور میتوانم به بخش بعدی آموزش مرحلهء دوم که شارژ کامل میباشددسترسی داشته باشم چون نتوانستم آن مرحله را باز کنم چون تازه سایت شمارا پیدا کردم و به اموراتش آشنا نیستم..
  بینهایت متشکرم

 • Avatar
  شاهین یوسفی

  با سلام خدمت استاد
  استاد این گاز ۱۳۴ یخچال با گاز ۱۳۴ کولر اتومبیل فرق میکنه
  گاز یخچال رو واسه اتومبیل ایا
  میشه استفاده کرد ؟؟
  با تشکر

  • Avatar
   علی حیدری

   سلام اره گازشون یکیه

 • Avatar
  اشرفی

  با درود.رادیاتور رو نصب کردم بعد از بستن کامل اتصالات برای تست از والف h باد داخل سیستم کردم . این کار ایرادی برای سیستم نداره و اصلا از این راه میشه اگه نشتی داره نشتی رو پیدا کرد

 • Avatar
  سیاوش.ق

  با درود به همه دوستان گرامی و دست به آچار و صرفه جو.
  با توجه به عدم وجود تعمیرکاران دوره دیده و مجرب، بهتراست برای حفظ محیط زیست، کار شارژ گاز خودرو را به اساتید مربوطه محول نمود.
  بهتر است تعمیرکارهای مجرب و با وجدان نیز در این سایت به دوستان نیازمند معرفی گردد هرچند درد سرهایی دارد اما کمک به حفظ محیط زیست در اولویت است.
  این امور در کشورهای پیشرفته ،غیر مجاز بوده و باید توسط متخصصین آن انجام شود.
  با تشکر.

 • Avatar
  علی مروتی

  سلام وخسته نباشید ببخشید این کپسول کوچک گاز کولر که در عکس بالا نشان داده شده باتمام وسایل روش هست که خودمان گاز کولر بزنیم یانه بعدش چند قیمت هست وکجا دارند ویکیش بسته برای خودرو سمند یا بیشتر لازم داردچونکه اصلا گاز ندارد ولی آب که روی رادیاتور میرزم خنک میکنه وبعدش گرم میشه چرا

 • Avatar
  امیر بخشی

  سلام
  ببخشید علی رقم اینکه شما تاکیید میکنید که به هیچ وجه گاز مایع نزنید سیستم رو فشار میاره رو کمپرسور
  ولی من ماشین خودم سمند هستش و گار مایع زدم و الان تقریبا یکی ۲ سالی میگذره و کولر عین ساعت کار میکنه و هیچ اتفاقی نیوفتاده الان بنظر شما برای بقیه ماشین هایی که مراجعه میکنند به من هم گاز مایع بزنم؟ولی سرمایش کولرم واقعا زیاد شده
  و سوال بعدیم این که گاها گیج رو که وصل میکنم به ماشین و شیر کپسول گاز رو باز میکنم با اینکه مدتی صبر میکنم ولی لقربه گیج تکون نمیخوره چرا؟

 • Avatar
  بابک

  با سلام و خسته نباشید
  دوستان کسی راهی بلد نیست بدون نیاز به بارکردن داشپورت بشه نشتی گاز کولر رو تشخیص داد؟

 • Avatar
  حمید ذوقی

  باسلام استاد محترم استاد عزیز درسته گفتن فوت استادی .وای ن افتخارات یه استاد ولی به سوالات باهمون تجربه استادی جواب دادین ..سوال وجوابا روخوندم ولی شما همون فوتو واسه خودتون وهمکارانتان حفظ کردید اکه اینجا سوال میکنن بخاطراینه که استادان کارشونو میدن شاگردای ناوارد هیچ کس هم دلسوزتر از صاحب جنس نیست بگذریم ..میشه کلا طریقه پصله گیج رو با رنگای شلنگ زرد ق مز ابی ت.ضیح بدین دیدم سوال کردن وشما زحمت کشیدین توضیح زیرکانه ای دادین ..مثلا فشار بالا کدومه فشار پایین کدومه ..چون هرچی سرچ کردم ندیدم ..درضمن ممنون که به همکارانتون ضرر نمیزنید ولی ای کاش کمی انصاف داشتن ..ممنون

 • Avatar
  محمد

  سلام وقت بخیر
  آیا گاز مارک های مختلف دارد و خوب و بد دارد یا همه یک چیز هستند

 • Avatar
  د - طالبی

  با سلام و خسته نباشید دلیل روشن ماندن فن سیستم کولر پراید بعد از خاموش کردن موتور را توضیح بفرمایید ضمنا بعد از یکبار دیگر روشن و خاموش کردن موتور، فن مربوطه خاموش می شود! ( البته بدون زدن کولر) با تشکر

 • Avatar
  پرویز_قاسمی

  عالی دوست عزیزکارتوناین طرح آموزش وراهنماییاتون خداپسندانه هست ومطمئن باشیدکارتون بی جواب نخواهدماند.ضمنابنده حقیرنیزتعمیرکارم وتعمیرگاه کوچولودرحدخودم دارم.خوشحال میشم درجواب سوالهای کاربران وتعمیرکاران ازتجربیات اندکی که دارم دراختیارشان گذاشته،ومنم درکارخیرتون وثوابش شریک کنید.

 • Avatar
  ابراهیم ملایجردی

  سلام استاد عزیز…گازی که داخل لوله ها است تبدیل به کف شده،وقتی هوا خیلی گرم میشه،انگارکه سرمایش سیستم کم میشه،
  ممنون،راهنمایی کنید

 • Avatar
  ابراهیم

  سلام.من تویوتا مدل ۲۰۰۸ gl دارم.کولرش در شتاب بالا مشکل پیدا میکنه باد دریچها اول لز سمت راست راننده بعد سمت چپ و بعد دو دریچه سمت شاگرد گرم میشه.کاپوت که زدم بالا لوله سرد از اکسپنشن ولو تا ورودبه کمپرسور یخ زده بود.چند بار گاز زدم و تخلیه کردم البته پیش متخصص با دستگاه و بی دستگاه از ۴۵۰ گرم تا ۶۵۰ گرم .حتی شیر اکسپنشن ولو هم تعویض کردم کندانسور بیرونی هم شستشو دادم بازم همونجوره تو شتاب بالا یخ میزنه و باد دریچه ها گرم میشه .تو شهر با دور پایین مشکلی نداره البته وقتی هوای بیرون ۳۸ تا ۴۰ درجه هست هم تو دور پایین یخ میزنه.کسی میتونه راهنمایی کنه دردش چیه.ممنون میشم

 • Avatar
  بهرنگ دادگر

  از اینکه خیلی با حوصله و ذکر جزئیات مطالب تهویه مطبوع را اموزش میدین تشکر میکنم .
  لطفا راهنمایی کنید که گاز ۱۳۲ برای یخچال و کولر ماشین مثل گاز ۲۲ فقط گاز باید شارژ بشه یا گاز و مایع با هم

 • Avatar
  بهزاد قوامی

  سلام
  وقت بخیر
  مدل ماشین من ام وی ام ۱۱۰ اس هست میخواستم بدونم چه مدلهایی از گاز رو به ماشینم بزنم؟

 • Avatar
  محسن

  سلام
  خودرو ۲۰۶ که کلا از گاز تخلیه شده باشه .مدت زمان مورد نیاز برای وکیوم حدودا چند دقیقه هست؟
  تشکر میکنم

 • Avatar
  محسن قربانی

  سلام
  خودرو ۲۰۶ درایر جدا گانه.اگر گاز خودرو کاملا تخلیه شده باشه .چند دقیقه برای وکیوم کردن سیستم نیازه.
  تشکر میکنم

 • Avatar
  پژمان

  سلام امروز بردم به گاز کولرم اظافه کرد و رسید به ۴٠ بادشم نسبتا خنکه ولی مثل قبل که یخ میزد نیست علت چیه؟؟؟

 • Avatar
  مهدی خسروی

  باسلام،خسته نباشید
  زمانی که گاز خودرو خالی میشه ومجددا میخواهیم شارژ کنیم ،نیاز مجدد به روغن هست، مثلا پراید ، وچه مقدار روغن نیازه، اگه ممکنه یک توضیح درموردتزریق روغن بدید

 • Avatar
  احمد مفتخری

  کولر ماشینم یکسره کار میکنه واتومات نمیکنه علت روغنی که به آن زده کولر ساز یا چیز دیگری هست.

 • Avatar
  سيدعلي حاجي ميرزا

  باسلام
  هزینه ٧٠گرم گاز R134a
  برای ٢٠۶چقدر هست؟؟

 • Avatar
  سعید صدارت

  سلام خسته نباشید … ماشین من تیبا هست
  حجم گاز بیشتر از ۲۸ قبول نمیکنه و اگر بیشتر بزنیم مرتب خاموش روشن میکنه … مشکلش چی هست به نظرتون؟ مکانیک میگه بوبین کمپرسور خراب شده
  نظر شما چیه؟

 • Avatar
  احمد

  دوست عزیز کندانسور اتوموبیل شما تا یک حجم معین شده ای میتواند گاز را به مایع تبدیل کند. اگر بیشتر گاز برنید نه تنها سرما بیشتر نمیشه بلکه به عکس کمتر هم میشه و روی کمپرسور فشار زیادی میاد و امکان داره آسیب جدی ببینه. پس فشار گاز به هیچ عنوان در زمان شارژ گاز نباید بیشتر از ۳۵psi شود.

 • Avatar
  علیرضا

  سلام
  وقتی کولر ماشین خوب خنک نمیکرد به نمایندگی مراجعه کردم و بعد از تخلیه کامل و مجدد پر کردن سرما کولر عالی شد ولی !!
  درجه ۱-۲-۳ که میذارم فن حدودا یک دقیقه کار میکنه به اندازه ۱۰ ثانیه خاموش میشه دوباره فن روشن میشه این کار پشت سر هم ادامه داره ولی روی درجه ۴ فن همیشه روشن !!!
  نکته این که قبلا در هنگام کولر گرفتن همیشه فن روشن بود روی تمام درجات !
  حتی با ی خودروی مشابه امتحان کردم اونم همش روشن !
  مشکل کار چی که بعد از تعویض گاز کولر به وجود اومد ؟

  راه حلی داره که خودم بدون مراجعه به نمایندگی درست کنم؟

 • Avatar
  R.NAZARI

  با درود و سلام
  در پاسخ به دوست عزیز جناب ذوقی: جناب مهندس پیرنیا در پیام های گذشته پاسخ این سوال رو فرمودند و در خصوص اینکه شما متوجه پاسخ ایشان نشدید بخاطر عدم آشنایی شما با سیستم هست که در صورتی واقعاً مایلید خودتان اقدام به تعمیر کنید حتماً قبل از آن جزوات و کتب مربوط به اصول سرد کننده را مطالعه کنید تا از صدمه زدن به خود و دستگاه جلوگیری کنید، لوله های دهش در کمپرسور ها لوله دیسشارژ یا HP نام دارد که در فصول مختلف سال و مقدار رطوبت محیط فشاری بین ۱۸۰ تا ۲۳۰ PSI دارد و در خودرو شیر قرمز به آن متصل میگردد و بیشتر جهت شارژ گاز به صورت وزنی و یا گرفتن فشار کمپرسور استفاده میشود، لوله مکش و یا ساکشن LP میباشد که نسبت به لوله HP قطر بالاتری دارد و شیر آبی روی آن نصب میشود که در صورتی که در گیج شارژ گاز نگاه کنید جهت داشتن دمای ۶ درجه سانتی گراد در دریچه کولر خودرو باید فشار ساکشن یا همان LP شما ۳۷ PSI باشد.

 • Avatar
  سام سپه پور

  این کپسول گاز (R134a)مگه به صورت مایع نیست وقتی که توی کپسوله . اگه کپسول گاز روبه LPوصل کنیم مایع وارد میشه یا گاز ؟. چون LPقسمت بعد از اواپراتور هستش (ساکشن کمپرسور)که حالت گازی هستش. قائدتا اگه مایع وارد بشه که کمپرسور میترکه چون مایعات غیر قابل تراکم هستن

 • Avatar
  علی اکبر مدبری

  سلام به اساتید گرامی، میخاستم بدونم که علائم زیاد بودن گاز کولر خودرو چی میتونه باشه؟ من ماشینو تازه گاز زدم ولی سرمای خوبی نداره، البته استاد کار کپسول گاز و وارونه کرد و تزریق و به صورت مایع انجام داد، در ضمن اواپراتور و تازه تعویض کردم، ممنون

 • Avatar
  رشید

  سلام خسته نباشید دوست عزیز
  پژو دارم مدل ۹۰
  هنگام روشن کردن کولر کمپرسور کلاچ نمیکنه
  وقتی گیجو میزنم ب والف کم فشار و پرفشار
  در قسمت کم فشار ،فشار میچسبه ب آخر گیج حدود ۹بار و در قسمت پرفشار ،فشار ۱۲بارو نشون میده مشکل از کجاست
  تکرار میکنم در حالت کمپرسور خاموش اینجوریه چون کمپرسور کلاچ نمیکنه
  تعمیر کار شارژ کرد کولرو نیم ساعت خوب کار کرد بعد قطع شد این مشکل پیش اومد

 • Avatar
  احمدی

  سلام آیا از گاز r22 میتوان برای شارژ کولر ماشین استفاده کرد؟

 • Avatar
  علی رامیار از نمایندگی هیوندا کرج

  سلام و ممنون از راهنمایی های جامع .در مورد گاز کولر r134 با کپسول مشکی رنگ اسپانیا کسی اطلاعات دارد ایا این گاز از نوع گاز باگاز r134 کپسول ابی رنگ تفاوت دارد.با تشکر .از وب سایت عالی شما.

  • Avatar
   اسماعیل نجاریان

   نه فرقی نداره

 • Avatar
  مختاری

  سلام وقتتون بخیر
  سوالم این است گفته شد فشار گاز باید بین ۳۵ تا ۴۰ باشه میخواستم بدونم دور موتور را باید روی چند ثابت نگه داریم چون هر چه دور موتور بالا تر بره فشار گاز کم میشه ممنون میشوم اگه راهنمایی کنید

 • Avatar
  ناصر باقرزاده

  با سلام و تشکر از زحمات شما در ارائه اطلاعات خوب و موثر
  ماشین من ریو هست .
  – وقتی کولر رو روشن می کنم صدایی شبیه شرشر آب میده و باد گرم می زنه .
  – لوله های کولر که داخل محفظه موتور گرم هستند و خنک نمیشن.
  – درپوش یکی از لوله ها رو باز کردم و گاز رو چک کردم که با فشار هوای خشکی زده بیرون ( البته نمی دونم گاز کولر بود باد خالی)

 • Avatar
  آر‌ش

  با سلام میخواستم بپرسم درجه های روی مانیفولد به چه صورت است چون روی درجه ها هم psi نوشته شده هم نوع گازها مثلا r22وبا هم فرق میکنه شما میگی درجه روی ۶۰ مثلا باشه در صورتیکه درجه psiبا r22یا۱۳۴a باهم فرق میکنه کولر ما که میتسوبیشی ۳۰۰۰۰ هست و گاز r22روی ۶۵ وpsi روی ۱۰۰ میشه کدام رو باید در نظر بگیریم یکی میگه psi ویکی میگه نوع گاز کدام درسته اگر ممکنه زود جواب بدید ممنون.

 • Avatar
  امید

  سلام من چند وقت پیش تصادف داشتم تعمیرکار گاز کولر را خالی کرد و گفت به احتمال زیاد چون تصادف داشتی ممکنه کولرت سوراخ شده باشه یا نشتی داشته باشه اول ببر تست کولر رو انجام بده بعد گاز بزن خواستم ببینم ایا جایی رو میشناسید که تست کولر رو انجام بدن ماشینم پژوپارس قدیمه

 • Avatar
  مسعود

  باسلام.برای شارژ کامل گاز، کولر پژو آردی چند درجه گاز باید وارد کنیم؟
  و در خصوص مرحله دوم یعنی شارژ کامل توضیحی ندادین

 • Avatar
  مهدی آب برین

  سلام وقت استاد گرامی و ارجمند بخیر طبق فرمایشات شما عقربه گیج باید رو ۳۵ تا ۴۰ باشد اما فرمایش نکردید دور کیلومتر باید رو چه شماره ای باشد اگر امکانش هست راهنمایی بفرمایید.
  ماشین بنده اپتیما هست

 • Avatar
  محمد رضا خوش زبان

  باسلام از برنامه های آموزندتون بسیار بسیار عالی بودبهره بردم سپاس خسته نباشید

 • Avatar
  مهدي

  سلام ، وقت بخیر
  من پراید مدل ۹۰ دارم ، وقتی شاسی کولر رو میزنم و فن رو روی ۱ قرار میدم چراغ سبز شاسی روشن میشه ولی وقتی رو حالت ۲ و ۳ قرار میدم خاموش میشه ، علتش چی میتونه باشه.
  ممنون
  مهدی

 • Avatar
  امیر رضایت

  سلام خسته نباشید.
  میخواستم با ازت سیستم خنک کننده ماشینو نشت یابی کنم،نهایت فشاری ک میشه ازت زد چند بار یا psi هست ممنون میشم راهنمایی کنید.
  با تشکر فراوان از راهنمایی های خوبتون

  • Avatar
   مزدک رهگذر

   ۳۰۰ psi خوبه ولی نهایت ۳۵۰ هم میتونید بزنید

 • Avatar
  یونس حق شناس

  سلام خسته نباشید .من پراید دارم وقتی کولر میگیرم اولش یه بوی میاد مانند بوی کل .بعد داخل سربالایی ها یه تقه ای زیر پای سمت شاگرد میاد که احساس میکنم کولر داره قعط و وصل میشه. میشه رهنماییم کنید باید چیکار کنم

 • Avatar
  مروتی

  سلام خسته نباشید
  هنگام شارژر گاز دور موتور رو چند باشه ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • Avatar
   مزدک رهگذر

   روی ۲۰۰۰ rpm

 • Avatar
  رضا آریایی

  سلام وخسنه نباشید
  ماشین من ریوهست و مدت هفت ساله که دارمش الن وقتی کولر میگیرم گاهی وقتها خنکه و گاهی خنک نیست بمن گفتن شاید نشتی داره ولی از اونجاییکه به کسی اطمینان ندارم بدست تعمیرکار ندادم میخواستم از شماکمک بگیرم ممنون

 • Avatar
  رضا رضایی

  سلام وقت بخیر
  شلنگ رابطی که تو عکس از کپسول یک کیلویی به ماشین وصل شده وروخودشم یه گیج داره،
  را چطور میتونم تهیه کنم آیا برای فروش داریدش؟

 • Avatar
  مسعود

  سلام دوستان
  ماشین من پژو slx هستش و جدیدا احساس کردم که کولر ماشین در حال حرکت باد گرم میزند و بعد از اینکه دور موتور رو تا ۴۰۰۰ و ۵۰۰۰ rpm بالا میبرم دوباره روشن میشه و خنک میشه مشکل کار کجاست؟؟؟لطفا راهنماییم کنید؟؟

 • Avatar
  امیر شهنواز

  سلام خسته نباشید
  من ساکن چابهار هستم و ماشین فلوئنس ۲۰۱۲ منطقه دارم حدود یک ماه و ده روز پیش متوجه شدم که کولر ماشینم خراب است، تعمیر کار به من گفت نشتی دارد و نشتی را در بست های لوله کولر دانست و نشتی آن را گرفت و با کپسول آبی سر قرمزی گاز آن را شارژ کرد ، قصد مسافرت به خراسان را کردم اما متأسفانه در ایرانشهر متوجه شدم کولر ماشین سرد نمیکند، در گناباد آن را برای تعمیر بردم، گفتند کمپرسور کولر بنده مشکل دارد و کاسه نمد آن خراب است، با بدبختی کاسه نمد آن را پیدا کردم و کمپرسور را نیز تعمیر کردم، اما در گناباد گفتند که کپسول سر قرمز مخصوص یخچال و کامیون‌های یخچال دار است و برای ماشین مناسب نیست و خطرناک است، بنابراین اینبار بعد از تزریق روغن آن را با کپسول سر آبی گاز کردند، اما الان هم متوجه شدم که کولر ماشین در حالت ایستاده سرد نمیکند و بعد از حرکت با افزایش کار موتور ماشین ،کولر سردتر میکند، متاسفانه به نظر می‌رسد که دریچه های وسطی ماشین هم مسدود است و زیاد هوایی از آن خارج نمیشود، حالا سوال بنده از شما بزرگواران این است که آیا تعمیر کار گناباد درست گفته؟ چرا ماشین در حالت سکون و بی حرکتی سرد نمیکند؟برای برطرف شدن این مشکل چه باید کرد؟ برای رفع انسداد دریچه های وسطی چه کنم؟ ماشین منطقه ای است و حق خروج از چابهار غیر از شعاع سی متری آن را ندارد، و خروج یک ماهه آن را هم استفاده کرده ام
  ممنونم از راهنمایی های ارزشمندتان

  • Avatar
   امین اکبری

   سلام،گاهی اگر فشار گاز داخل مدار زیاد باشد ،کمپرسور در دور متور پایین به سرعت قطع و وصل میکند،و سرمای مطلوبی ندارد،به یک آدم خبره مراجعه کنید فشار سیستم رو اندازه بگیرد،اگر زیاد بود کمی از گاز رو باید خالی کند،ضمنا اگر هم در اولین لحظه تو حالت درجا که کولر روشن میکنید صدای فییس شنیدید گاز داخل سیستم کم است و باید مقداری شارژ شود،به دریچه ها هم دست نزنید انسدادی ندارد

 • Avatar
  حسین محمدزاده

  سلام. وقت بخیر. خیلی ممنون از مطالب آموزنده تون. من یک خودرو ساینا اتومات دارم. آیا مشکل صدای زیاد تهویه مطبوع (فن بخاری داخل اتاق) که در کلیه سایناها و تیبا ها وجود دارد قابل رفع کردن می باشد؟

 • Avatar
  تراب رشنو

  سلام . کولر خودروی من زیاد خنک نمی کرد رفتم که گاز گیری کنم . استادکار ابتدا شیلنگ تخلیه را وصل کرد و گاز را خالی کرداز شیلنگ تخلیه مقدار مایع چرب مثل روغن خالی شد این مربوط به چی بوده و آیا اشکالی برای کمپرسور ایجاد نکرده و یا نمیکند . اصلا چی بوده ؟ البته بعد از ۳ دقیقه ای تخلیه با شیلنگ که انتهایش آزاد بود، استادکار نوک شیلنگ را به یک دستگاهی وصل کرد که اون روغن خالی نشه لطفا توضیح دهید که کار اشتباه بود یا نه و چه کاری باید انجام دهم که آسیبی به موتور کولر وارد نشود ؟ الان کولر خنک میکند

 • Avatar
  محمدرضا ن

  سلام خسته نباشید ممنون بابت مطالبتون
  ماشینه من جنسیس کوپه هست از وقتی گاز کولر زدم شیلنگ اصلی رطوبت زیادی روش جمع شده و از اون یه مایع سیاه میریزه یجورایی مخلوطی از اب و روغن هست سرمای کولر کم نشده در ضمن هروقت کولر میگیرم بعد از‌ ۴ ساعت این مایع میریزه رو زمین به اندزه نوکه انگشت این مورد مشکلی برای کمپرسور کولر ایجاد نمیکنه؟!

 • Avatar
  محسن

  درحالت کولرخاموش فشارگاز چقد هست؟

 • Avatar
  عزیز صفا

  سلام استاد خیلی مخلصیم .خدایش لذت میبرم از این همه حوصله شما که وقت میزارین و مارو راهنمایی میکنید خدا تن سالم به خودت و خانوادت بده .انصافا خیلی چیز از شما یاد گرفتم.مرسی از شما. مرسی ازشما .مرسی ازشما.هرچی بگم بازم کمه

 • Avatar
  طیب تاند

  سلام.ماشین من پرادو ۲۰۱۷ هستش از قشم.تعمیرکار وقتی که گاز کولر به ماشینم تزریق کرد از اول تا تکمیل گاز کپسول گاز را وارونه قرار داد.اگه موتور کولر از کار بیفته خیلی گرونه باید چه کار کنم لطفا توضیح بدید ممنون

 • Avatar
  نیما روشنایی

  سلام . من فشنگی ماشینم نشتی داشت عوض کردم دوباره بعد از یک هفته به نشتی افتاد . چرا

 • Avatar
  کریم

  سلام بسیار عالی بود خیلی توضیح دادین تشکر انشالله موفق باشید.

یک دیدگاه بنویس!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *