استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

ریست ماشین لباسشویی بوش با 5 روش ساده (راهنمای قدم به قدم)

ریست ماشین لباسشویی بوش با 5 روش ساده (راهنمای قدم به قدم)

یکی از رایج‌ترین ایرادات لباسشویی از کار ایستادن ناگهانی آنهاست. به این ترتیب که دستگاه ناگهان متوقف می‌شود و هیچ یک از دکمه‌های آن کار نمی‌کنند. در این شرایط توصیه می‌شود که پیش از مراجعه به مراکز تعمیر لوازم خانگی، دستگاه را ریست کنید. این احتمال وجود دارد که ریست کردن دستگاه هیچ کمکی نکند، با این حال، بد نیست به عنوان اولین گام آن را امتحان کنید. در این مقاله نحوه ریست لباسشویی بوش را به چند شیوه خواهیم دید. با دنبال کردن مراحل قید شده بسته به نوع دستگاه‌تان، به راحتی می‌توانید آن را ریست کنید.

چرا لباسشویی بوش نیاز به ریست شدن دارد؟

از کار افتادن یا نچرخیدن دیگ شستشو، خشک نکردن یا مشکلات این چنینی، از جمله عواملی هستند که ممکن است با ریست کردن لباسشویی برطرف شوند. جالب است بدانید که مهم‌ترین کاربردی که ریست لباسشویی در پی خواهد داشت، رفع کدهای خطایی است که ممکن است روی نمایشگر ماشین لباسشویی شما نمایش داده شده باشد.

لازم به ذکر است که اگر ماشین لباسشویی، دچار مشکل فنی جدی شده یا یکی از قطعات داخلی سوخته یا خراب شده باشد، مشکل با ریست لباسشویی برطرف نخواهد شد.

در صورتی که پس از ریست کردن مشکل دستگاه برطرف نشد، از یک تکنسین متخصص تعمیر لباسشویی کمک بگیرید تا دستگاه شما را عیب یابی کند.

ساده ترین روش ریست لباسشویی بوش

اگر شما هم به هر دلیلی قصد ریست کردن ماشین لباسشویی خود را دارید، بسیار مهم است که تمامی فرایند را به خوبی بدانید و این کار را به درستی انجام دهید. چرا که در غیر این صورت، نه تنها مشکل ماشین لباسشویی برطرف نخواهد شد، بلکه ممکن است آسیب‌های بسیار جدی به سایر قطعات آن وارد کنید.

ساده‌ترین روش ریست لباسشویی بوش به صورت زیر است:

 1. قبل از انجام هر کاری، دو شاخه‌ی برق ماشین لباسشویی را از پریز بکشید.
 2. حدود 5 تا 6 دقیقه صبر کنید و سپس دکمه‌ استارت لباسشویی را به مدت 5 ثانیه فشار دهید.
 3. مجدد دوشاخه لباسشویی را به برق متصل و دستگاه را روشن کنید.

برای اینکه مطمئن شوید مشکل برطرف شده است یا خیر، باید یکی از برنامه‌های شسشتوی ماشین لباسشویی را انتخاب کنید و بررسی کنید که آیا لباسشویی فرایند شستشو را کامل می‌کند یا نه.

در بسیاری از موارد اگر مشکل ماشین لباسشویی خیلی جدی نباشد، با انجام دادن این کار، مشکل برطرف خواهد شد و روال شستشوی لباس‌ها مثل قبل خواهد بود. توجه داشته باشید که این روش ریست کردن، صرفا مختص ماشین‌های لباسشویی بوش نیست. ماشین لباسشویی شما هر برندی که داشته باشد، با این روش، به احتمال زیاد کار خواهد کرد و مشکل برطرف خواهد شد.

نحوه ریست کردن لباسشویی بوش با دکمه

نحوه ریست کردن لباسشویی بوش با دکمه

در برخی ماشین‌ لباسشویی‌های بوش، دکمه‌ مخصوصی برای انجام این کار تعبیه شده است. در ادامه روش کامل ریست لباسشویی بوش با دکمه را توضیح خواهیم داد:

 1. ابتدا، ماشین لباسشویی خود را خاموش کنید.
 2. دکمه‌ Cotton را انتخاب کنید.
 3. در این مرحله باید ماشین لباسشویی‌تان را روشن کنید.
 4. بعد از روشن کردن، بلافاصله دکمه Temp یا Speed Spin را فشار دهید.
 5. دکمه Level Water یا Function را فشار دهید تا گزینه T01 روی صفحه نشان داده شود.
 6. بعد از نمایش T01، بلافاصله کلمه T02 نشان داده می‌شود، اینجاست که باید دکمه استارت را فشار دهید.
 7. با فشار دادن استارت، کلمه ELT نشان داده می‌شود. در اینجا باید دکمه Reset را فشار دهید.
 8. حالا باید دکمه Temp را 5 ثانیه نگه دارید تا مشکل برطرف شود.
 9. در آخر هم کد EOD نمایش داده خواهد شد.

با انجام دادن همین چند راه ساده، ممکن است مشکل برطرف شود. ولی گاهی اوقات ممکن است مشکل به وجود آمده، به خاطر خرابی سوئیچ درب یا تایمر باشد. در چنین مواردی مشکل فقط با تعویض یا تعمیر این قطعات برطرف خواهد شد. در صورت خرابی و وجود مشکل در میکروسوئیچ یا تایمر از یک مرکز تخصصی تعمیر لباسشویی بوش راهنمایی بگیرید.

ریست کردن لباسشویی بوش بدون دکمه

روشی که بالا گفته شد، در ماشین‌ لباسشویی‌های بوش که مدل‌های قدیمی‌تری دارند، قابل استفاده است. در طراحی‌های جدید این برند از لباسشویی، دکمه‌ای به اسم دکمه‌ Reset وجود ندارد و کار را خیلی ساده‌تر کرده است.

برای ریست لباسشویی بوش در مدل‌های جدید، کافیست دستگاه را کاملا خاموش کنید، آن را از برق بکشید و 30 ثانیه تا 1 دقیقه صبر کنید. سپس ماشین لباسشویی خود را روشن کنید. چنانچه مشکلی اساسی در ماشین لباسشویی وجود نداشته باشد، با همین روش ساده، مشکل برطرف خواهد شد.

ریست لباسشویی بوش در مدل های قابل برنامه ریزی

ریست لباسشویی بوش در مدل های قابل برنامه ریزی

روش دیگری که برای ریست کردن ماشین‌های لباسشویی بوش وجود دارد، ریست کردن آن در مدل‌های قابل برنامه‌ریزی است. به این صورت که می‌توانید با چرخاندن دکمه ولوم برنامه‌ها، دستگاه را ریست کنید. روش کار هم بسیار ساده است و در ادامه در مورد آن توضیح خواهیم داد:

 • قبل از هر کاری ولوم را روی حالت خاموش قرار دهید (وضعیتی شبیه به ساعت 12 ).
 • سپس درب دستگاه را ببندید و ولوم را در جهت عقربه‌های ساعت روی ساعت 6 قرار بدهید.
 • 3 ثانیه مکث کنید و سپس دکمه Spin را نگه دارید.
 • سپس ولوم را روی حالت ساعت 7 قرار دهید و این بار 2 ثانیه مکث کنید.
 • در نهایت دکمه چرخش را رها کنید و ولوم را در وضعیت خاموش قرار دهید.

با انجام دادن این فرایند، اگر مشکل جدی در ماشین لباسشویی وجود نداشته باشد، دستگاه مجددا شروع به کار خواهد کرد.

یک نکته‌ی بسیار مهم در مورد این روش ریست لباسشویی بوش وجود دارد:

هرگز این کار را با فواصل خیلی کم و بلافاصله بعد از به نمایش آمدن هر کد خطایی در ماشین لباسشویی انجام ندهید. چرا که برخی از کدهای خطا و برخی مشکلاتی که ممکن است باعث از کار افتادن ماشین لباسشویی باشد، خیلی جدی است و انجام دادن این کار، فقط مشکلات را بیشتر خواهد کرد.

اگر یک بار این کار را انجام دادید و مشکل برطرف نشد، بهترین کار بررسی دفترچه راهنما است. اگر با این بررسی مشکل برطرف نشد، حتما از یک تکنسین ماشین لباسشویی Bosch کمک بگیرید. با انجام دادن این کار، مشکل در کوتاه‌ترین زمان ممکن، برطرف خواهد شد.

ریست کردن لباسشویی بوش در مدل های قابل برنامه ریزی و بدون دکمه‌ Spin

ریست لباسشویی بوش در مدل های قابل برنامه ریزی و بدون دکمه‌ Spin

ماشین‌ لباسشویی بوش، انواع مختلفی دارد. در برخی مدل‌ها نه دکمه ریست وجود دارد و نه امکان ریست کردن به روش‌های بالا وجود دارد. روش دیگری برای انجام این کار وجود دارد. این روش مختص ماشین‌ لباسشویی‌های بوش بدون دکمه Reset است. روش انجام این کار هم بسیار ساده است و کافیست دستورالعمل‌های زیر را اجرا کنید:

 1.  ابتدا، درب ماشین لباسشویی را ببندید و ولوم را در حالت خاموش (off) قرار دهید.
 2. دکمه شروع یا همان استارت را فشار دهید و چند ثانیه نگه دارید.
 3. همزمان که دکمه استارت را نگه داشته‌اید، دکمه ولوم را بر خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید و روی برنامه express 15 یا شستشوی سریع بگذارید.
 4. دکمه استارات را پس از 10 ثانیه رها کنید و ولوم را در حالت off یا خاموش قرار دهید.
 5. ماشین لباسشویی را روشن کنید و ببینید که مشکل برطرف شده است یا خیر.
بیشتر بخوانید: بهترین مدل ماشین لباسشویی بوش

کلام پایانی

نکته‌ی بسیار مهمی که در مقاله به آن اشاره کردیم این بود که ریست لباسشویی بوش را به صورت مداوم و پشت سر هم انجام ندهید، چرا که از کار افتادن ماشین لباسشویی گاهی اوقات ممکن است به خاطر بروز برخی نقص‌های فنی در قطعات مهم لباسشویی باشد. انجام دادن این کار توسط شما، فقط کار را سخت‌تر می‌کند و ممکن است مشکلات جدی را برای ماشین لباسشویی‌تان به وجود بیاورد. در صورتی که با انجام دادن این روش‌ها مشکل برطرف نشد، بهترین کار کمک گرفتن از یک تکنسین و بررسی‌های تخصصی‌تر است.

سوالات متداول

چناچه ماشین لباسشویی از حرکت بایستد یا با فشار دادن دکمه استارت فرایند شستشو صورت نگیرد یا اینکه دیگ شستشو با روشن شدن حرکت نکند، می‌توانید دستگاه را ریست کنید.

در صورتی که با این مشکل مواجه شدید، ممکن است دکمه Reset خراب شده باشد. لازم است که یک تکنسین دستگاه را عیب یابی کند.

برای ریست لباسشویی بوش در مدل‌های جدید، کافیست دستگاه را کاملا خاموش کنید، آن را از برق بکشید و 30 ثانیه تا 1 دقیقه صبر کنید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.