استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت خشک نکردن ظروف توسط ظرفشویی

خشک نکردن ظروف در ظرفشویی

 

در سال‌های اخیر، ماشین ظرفشویی به یکی از پرکاربردترین لوازم خانگی تبدیل شده است و شرکت‌های گوناگون هر ساله مدل‌های جدیدی از این دستگاه را به بازار ارائه می‌دهند. هر چند مدل‌های جدیدتر دارای ویژگی‌ها و فناوری‌های بیشتر و متفاوت‌تری هستند اما به طور کلی عملکرد در همه ماشین‌های ظرفشویی، یکسان است. یکی از مشکلاتی که در بسیاری از ظرفشویی‌ها مشاهده شده، خشک نکردن ظروف است. اگر ظروفتان پس از اتمام کار دستگاه هنوز به طور کاملا خشک نشده‌اند یا بر روی آنها لکه‌های آب قرار دارند این مطلب به شما کمک خواهد کرد. با کاراباما همراه باشید تا 8 علت خشک نکردن ظروف توسط ظرفشویی را بررسی کنیم و راه کاری برای هر مورد ارائه دهیم.

توجه: ممکن است خشک نشدن ظروف در ظرفشویی ناشی از مسائل فنی باشد، در زمینه تعمیر ماشین ظرفشویی درخواست تعمیرکار حرفه‌ای تنها راه حل منطقی است، در غیر این صورت خطر صدمات جانی و خسارات مالی وجود دارد.

علت اول: تنظیمات اشتباه ماشین ظرفشویی

برخی از برنامه‌های ماشین ظرفشویی فاقد مرحله خشک کردن هستند. ممکن است دستگاه شما روی این برنامه‌ها تنظیم باشد و مرحله خشک کردن ظروف را انجام ندهد.

تنظیمات ماشین ظرفشویی

راه کار: با استفاده از دفترچه راهنمای دستگاه و یا سرچ مدل آن، برنامه درست را برای ماشین ظرفشویی‎‌تان انتخاب کنید. به طور کلی برنامه‌های QuicK و PreWash فاقد مرحله خشک کردن هستند، دستگاهتان را از تنظیم روی این برنامه‌ها خارج کنید.

علت دوم: اشتباه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

اگر ظروف را به صورت ناهمگون در سبد دستگاه بچینید و یا طبق دستورالعمل در آن قرار ندهید، در مراحل شستشو خلل ایجاد می‌شود.

چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

راه کار: مطلب کاراباما درباره نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی را بخوانید تا به چیدن صحیح ظروف، مقدار پر کردن دستگاه و فاصله مناسب بین ظروف آگاه شوید.

علت سوم: استفاده نکردن از مایع جلادهنده ظرفشویی (مایع کمک شستشو)

مایع جلادهنده یا همان مایع کمک شستشو با کاهش نیروی کشش سطحی آب، از ایجاد شدن قطرات کروی جلوگیری کرده و آب را به صورت سطح نازکی بر روی ظروف می‌نشاند تا به راحتی آبکشی و خشک شوند. در نتیجه لکه‌هایی که بر اثر بخار شدن قطرات مانده بر سطح ظروف ایجاد می شوند، دیگر وجود نخواهند داشت. به طور کلی مایع جلادهنده با سراریز کردن آب از روی ظروف، چرخه خشک کردن ماشین ظرفشویی را بهبود می‌بخشد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم از مایع جلادهنده (به میزان استاندارد) استفاده کنید. اگر هم تا به حال از آن استفاده می‌کردید مطمئن شوید مخزن آن دچار گرفتگی نباشد و بعد از هر بار شستشو کاملا مخزن مایع کمک آبکشی‌تان خالی باشد.

مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی

مطلب پیشنهادی کاراباما: 6 علت روشن نشدن و کار نکردن ماشین ظرفشویی

علت چهارم: خارج کردن ظروف قبل از اتمام کار دستگاه

خارج کردن ظروف زودتر از به اتمام رسیدن فرایند شستشو از دیگر دلایل خوب خشک نشدن ظرف‌هاست. واضح است که برای رفع این موضوع باید از به پایان رسیدن کار دستگاه اطمینان حاصل کنید و بعد ظروف را از ماشین ظرفشویی خارج کنید.

علت پنجم: خرابی هیت پمپ ماشین ظرفشویی

هیت پمپ ماشین ظرفشویی، طی چرخه خشک کردن، آب را گرم می‌کند. ممکن است هیت پمپ ماشین ظرفشویی شما آسیب‌دیده و یا سوخته باشد که این مسئله باعث خشک نشدن ظروف در دستگاه می‌شوند.

هیتر ماشین ظرفشویی

راه کار: قبل از تعمیر یا تعویض المنت ماشین ظرفشویی، باید اطمینان حاصل کنیم که منشا مشکل از آن است سپس به حل آن بپردازیم. تشخیص آسیب‌دیدگی هیتر ماشین ظرفشویی و همچنین تعمیر آن تنها باید توسط تکنسین حرفه‌ای ظرفشویی انجام شود، به هیچ وجه خودتان در راستای تعمیر آن اقدام نکنید زیرا قطعات دیگر ماشین ظرفشویی صدمه می‌بینند و همچنین این کار، از لحاظ ایمنی خطراتی در پی خواهد داشت.

علت ششم: خرابی ترموستات ماشین ظرفشویی

خرابی ترموستات می‌تواند منجر به خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی شود. این قطعه وظیفه تامین ایمنی دستگاه در مقابل افزایش بیش از حد دما را بر عهده دارد. اگر ترموستات معیوب باشد و به خوبی عمل نکند ممکن است قبل از اینکه ظرف‌ها خشک شوند المنت را خاموش کند. به این ترتیب، چرخه خشک کن با اختلال مواجه شده و ظروف به صورت کامل خشک نخواهند شد.

ترموستات ماشین ظرفشویی

راه کار: برای رفع مشکل در این شرایط، ترموستات باید تعویض و یا در صورت امکان، تعمیر شود. برای جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر، بهتر است که تعمیر و تعویض این قطعه حساس را به تکنسین‌های مجرب کاراباما بسپارید.

علت هفتم: خرابی دریچه هوای ماشین ظرفشویی

بسیاری از ماشین‌های ظر‌فشویی از یک دریچه هوا برای تخلیه هوای گرم و مرطوب تولید شده در چرخه آبکشی استفاده می‌کنند. اگر دریچه هوا به درستی باز نشود، رطوبت بر روی ظروف باقی خواهد ماند. از شایع‌ترین دلایل خشک‌ نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی وجود ایرادی در دریچه هوای دستگاه است. مثلا ممکن است دریچه هوا به درستی باز نشود.

راه کار: دریچه هوا را بررسی کنید تا از درست باز شدن آن اطمینان یابید. اگر متوجه مشکلی در باز شدن دریچه هوا شدید از یک تعمیرکار متخصص ماشین ظرفشویی کمک بگیرید.

علت هشتم: خرابی موتور فن دریچه هوای ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی مربوط به موتور فن دریچه هوا می‌باشد. برخی ماشین‌های ظرفشویی از یک موتور فن دریچه هوا به ‌منظور تسهیل در عمل خشک کردن ظروف استفاده می‌کنند. اگر موتور فن کار نکند، دستگاه ظروف را به درستی خشک نخواهد کرد.

راه کار: برای تشخیص خرابی موتور فن، وصل‌بودن جریان برق موتور باید تست شود. اگر موتور فن سوخته بود یا پروانه فن به سهولت و روانی نچرخید، وقت تعویض موتور فن دریچه هوا شده است. در تشخیص و رفع این مشکل از تعمیرکار ماشین ظرفشویی کمک بگیرید.

نکات کاربردی برای بهبود فرآیند خشک شدن ظروف در ظرفشویی:

  1. به محض اینکه کار ماشین ظرفشویی به پایان می‌رسد، درب آن را چند اینچ باز کنید. این کار اجازه می‌دهد تا هوای مرطوب خارج شود.
  2. بعد از اتمام کار ماشین ظرفشویی، ابتدا طبقه پایینی را خالی کنید. آب در سطوح مقعری مانند فنجان‌ها و لیوان‌هایی جمع می‌شود که معمولا بر روی طبقه بالایی قرار می‌گیرند. برای جلوگیری از ریختن آب روی ظروف طبقه پایین، ابتدا ردیف پایینی را خالی کنید.
  3. از مایع جلادهنده استفاده کنید.
  4. در تنظیمات شستشو از حالت گرما استفاده کنید.

جمع‌بندی:

در صورتی که خشک نشدن ظروف در ظرفشویی به دلیل درست چیده نشدن ظروف، تنظیمات اشتباه شستشو، تمام شدن مایع جلادهنده و یا زود خارج کردن ظروف اتفاق افتاده باشد، به راحتی می‌توانید این مشکلات را برطرف کنید و مجدداً از ماشین ظرفشویی استفاده کنید. اما اگر خرابی قطعات دستگاه موجب خشک نشدن ظروف باشد، به هیچ عنوان دستگاه را باز نکنید و دست به تعمیرات نزنید، زیرا ممکن است به سایر قسمت‌های ماشین ظرفشویی آسیب جدی وارد کنید و باعث شوید عملکرد دستگاه با مشکل مواجه شود. علل فنی خشک نکردن ظروف توسط ظرفشویی بسیار است، بنابراین در صورت نداشتن تخصص به ظرفشویی دست نزنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم این امر را به کارشناسان فنی تعمیرگاه مجاز کاراباما بسپارید.

۸ علت اصلی خشک نکردن ماشین ظرفشویی بوش + نحوه حل این مشکل

ماشین ظرفشویی بوش این روزها یکی از بهترین و محبوب‎ترین مدل‌های حال حاضر بازار است که از لحاظ کیفیت و کارآیی آن هیچ حرفی نمی‎توان زد. گاهی اوقات به خاطر رعایت نکردن یک سری اصول کلی یا نداشتن علم کافی نسبت به نحوه ی صحیح استفاده از آن، ممکن است دچار برخی مشکلات شوید. یکی از رایج‎ترین مشکلاتی که ممکن است در حین استفاده از ماشین ظرفشویی بوش با آن مواجه شوید، خشک نکردن ظروف است. خشک نکردن ماشین ظرفشویی بوش دلایل متفاوتی دارد و در برخی موارد ممکن است شما نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی بوش داشته باشید، ولی در بسیاری موارد با رعایت چند تکنیک ساده که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد، می‎توانید تا حد زیادی از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنید.

خشک نکردن ماشین ظرفشویی بوش

چرا ماشین ظرفشویی بوش خشک نمی‎کند؟

اینکه چرا ماشین ظرفشویی بوش ظرف‎ها را خشک نمی‌کند و پس از اتمام برنامه ی شستشو ظرف‌ها همچنان خیس هستند به دلایل بسیار زیادی بستگی خواهد داشت که در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد:

استفاده از تنظیمات نادرست

اولین دلیل خشک نکردن ماشین ظرفشویی بوش تنظمیات نادرست و استفاده نکردن از برنامه‌های شستشوی مناسب است. برای روبه‌رو نشدن با چنین مشکلی کافیست که دفترچه‌ی راهنما را به درستی بخوانید یا از کسی که نسبت به مدل ماشین ظرفشویی Bosch شما آشنایی دارد کمک بگیرید و از تنظیمات و برنامه‌های شستشوی مناسب استفاده کنید.

چیدمان نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی

دومین دلیلی که موجب خشک نکردن ماشین ظرفشویی بوش است، چنیش نادرست ظروف است. چنانچه ظرف‎ها را در جای تعیین شده نچینید و آنها را طبق اصولی که باید رعایت شود قرار ندهید، ممکن است هم ظرف‌ها به خوبی خشک نشوند و هم اینکه اصلا شستشو به طور کامل صورت نگیرد و پس از پایان شستشو ظرف‌ها همچنان کثیف باشند!

عدم استفاده از مایع جلادهنده ی ظرفشویی

سومین دلیل خشک نکردن ماشین ظرفشویی بوش به خاطر عدم استفاده از مایع جلا دهنده است که از ایجاد قطرات کروی جلوگیری می‎کند و در حین شستشو آب را به صورت سطح نازکی روی ظروف می‌پاشاند تا ظرف‎ها خیلی بهتر هم آبکشی شوند و هم خشک شوند.

عدم استفاده از مایع جلادهنده ی ظرفشویی

خارج کردن ظرف‎ها قبل از پایان برنامه ی شستشو

گاهی اوقات بدون اینکه تایم شستشو به پایان رسیده باشد ممکن است شما دستگاه را خاموش کنید و متوجه شوید که هنوز ظرف‌ها خیس هستند!

همیشه به خاطر داشته باشید که اصلا کار درستی نیست که قبل از اتمام زمان شستشو ماشین ظرفشویی را خاموش کنید یا ظرف‎ها را از آن خارج کنید. چرا که ظرف‌ها به خوبی خشک نخواهند شد و ممکن است این کار باعث بروز اختلال در ماشین ظرفشویی Bosch شود.

نقص فنی در هیت پمپ ظرفشویی

وظیفه ی اصلی هیت پمپ ظرفشویی گرم نگه داشتن آب در طول چرخه‎ی خشک کردن ظرف‌ها است و اگر هیت پمپ ماشین ظرفشویی شما دچار نقص فنی شود یا بسوزد، همین امر موجب خشک نکردن ماشین ظرفشویی بوش خواهد شد و خیلی سریع باید به فکر یک مرکز معتبر تعمیر لوازم خانگی برای رفع این مشکل باشید.

نقص فنی در ترموستات ماشین ظرفشویی

گاهی اوقات دلیل اصلی خشک نکردن ماشین ظرفشویی بوش خرابی ترموستات است که وظیفه‎ی اصلی آن تامین ایمنی دستگاه در برابر زیاد شدن دما است. اگر ترموستات ماشین ظرفشویی شما آسیب دیده باشد و عملکرد درستی نداشته باشد، قبل از شروع فرایند خشک کردن ظروف از کار خواهد ایستاد و در نتیجه ظروف خیس باقی خواهند ماند. بهتر است این مورد را تکنسین متخصص تعمیر ماشین ظرفشویی بوش بررسی و برطرف کند.

نقص فنی در ترموستات ماشین ظرفشویی

نقص فنی در دریچه‎ ی هوای ماشین ظرفشویی

هفتمین دلیل خشک نکردن ماشین ظرفشویی بوش خرابی و نقص فنی در دریچه‎ی هوای ظرفشویی است. چنانچه دریچه‏ی هوا عملکرد درست خود را نداشته باشد، پس از اتمام برنامه‎ی شستشو، ظروف همچنان خیس خواهند ماند. برای رفع این مشکل حتما از یک تعمیرکار بوش کمک بگیرید.

نقص فنی در موتور فن و دریچه هوای ظرفشویی

آخرین دلیلی که موجب بروز این مشکل خواهد بود، خرابی موتور فن و دریچه‎‌ی هوای ماشین ظرفشویی Bosch است. اگر موتور فن عملکرد صحیح خود را از دست داده باشد، ظرف‎ها بعد از اتمام تایم شستشو خیس باقی خواهند ماند.

طرز کار خشک کن ماشین ظرفشویی بوش

نحوه‌ی استفاده و طرز کار خشک کن ماشین ظرفشوی بوش به این صورت است که آب گرمی که در هنگام شستشوی ظروف استفاده می‎شود با رسیدن به مراحل آخر شستشو به آخرین و بالاترین درجه ی گرما خواهد رسید. وقتی که آب گرم در پایان برنامه ی شستشو خارج می‎شود، این گرمایی که درون محفظه‌ی ماشین ظرفشویی وجود دارد، موجب خواهد شد که هرگونه آبی که درون ماشین یا روی ظروف باقی مانده است تبخیر شود و همین امر موجب خواهد شد که ظرف‌ها در پایان شستشو خشک شوند. حتما توجه کرده‎اید که پس از خارج کردن ظرف‌ها از ماشین ظرفشویی، چقدر ظرف‎ها و بدنه ی داخلی داغ است. این گرما و داغی به همین دلیلی است که گفته شد.

حالا که دلایل خشک نکردن ماشین ظرفشویی بوش را می‎دانید…

فراموش نکنید راه‎کارهایی که در این مقاله عنوان کردیم را رعایت کنید و چنانچه متوجه شدید که ماشین ظرفشویی بوش خشک نمی‎کند و مشکل با راه‎کارهای این مقاله هم برطرف نمی شود، حتما از یک تکنسین آموزش دیده ماشین ظرفشویی کمک بگیرید و مشکل را برطرف کنید تا به مرور این نقص فنی به سایر قطعات سالم ماشین ظرفشویی شما آسیب نرساند.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران

سلام
مشکل ظرفشویی ال جی ما اینه که بعد از شستشو وقتی می خواد بره روی برنامه خشک کردن، از قسمت بالای دستگاه دود بلند می شه.
بعضی مواقع هم برق ها (فیوز) رو می پرونه.

پاسخ دهید

کژال پناهنده

سلام خسته نباشید ببخشید چرا ظرفشویی من با مدل Dw60m5070fs پس از شستشوی کامل و خاموش شدن چراغ ظرفها کامل خشک نمیشن و ازسبد ها و آب پاشش قطرات آب زیاری می ریزه؟

پاسخ دهید