تفاوت فرمت های ۱۰۸۰p ،۷۲۰p و ۱۰۸۰i در تلویزیون HD

تلویزین HD

اصطلاح HD یا High Definition در تلویزیون HD به میزان دقت یک نمایشگر و یا تعداد پیکسل هایی که در داخل آن وجود دارند، اشاره می کند. پیکسل کوچک ترین المان قابل نمایش در یک نمایشگر است که این نقاط در کنار هم قرار می گیرند تا یک تصویر کلی شکل بگیرد.

تلویزیون HD از استاندارد Definition (سطحی از دقت و جزئیات در تلویزیون رنگی آنالوگ که اکثر ما با آن بزرگ شدیم.) پیروی می کند و تعداد پیکسل های زیادی را برای ایجاد تصاویر واضح تر و با کیفیت تر در هنگام پخش ویدئو در کنارهم قرار می دهد.

برای هر گونه تعمیر تلویزیون، ال سی دی و ال ای دی می توانید از طریق فرم ثبت سفارش آنلاین و یا تماس با ما در ارتباط باشید.

 

به طور کلی سه نوع رزولوشن HD مختلف با فرمت های ۷۲۰p، ۱۰۸۰p و ۱۰۸۰i  وجود دارد که در هنگام خرید تلویزیون HD قیمت آن ها قدری با هم متفاوت است.

تفاوت  تلویزیون HD با فرمت های  ۷۲۰p، ۱۰۸۰p و۱۰۸۰i  چیست؟

۷۲۰p، ۱۰۸۰p و ۱۰۸۰i   همگی ورژن های مختلفی از HD هستند که تا حدودی با هم تفاوت دارند. دقت کنید که شما واقعا نمی توانید تلویزیون HD ای با صفحه نمایش ۱۰۸۰i خریداری کنید. جلوتر درباره این موضوع بیشتر توضیح می دهیم. بنابراین برای شروع به تفاوت ۷۲۰p و ۱۰۸۰p می پردازیم.

فرمت ۷۲۰p در مقابل ۱۰۸۰p

یک تلویزیون HD با فرمت ۷۲۰p دارای اندازه ۱۲۸۰* ۷۲۰ پیکسل است که دقت آن دو برابر دقت استاندارد Definition می باشد واین باعث پخش باکیفیت تصویر در یک تلویزیون استاندارد می شود. در مقابل با تلویزیون HD با فرمت  ۱۰۸۰p باز هم کیفیت بالاتری را تجربه می کنید. ابعاد ۱۰۸۰p، ۱۹۲۰*۱۰۸۰ پیکسل است که پنج برابر دقیق تر از SD است.

تلویزیون HD با رزولوشن یا وضوح ۷۲۰p، تنها قادر به نمایش ویدئوهایی با همین رزولوشن است. بنابراین اگر قصد بازی با دستگاه هایی مثل PS4 (که از ۱۰۸۰p Full HD پشتیبانی می کند.) و یا تماشای ویدئو با کیفیت بسیار بالای Netflix را دارید، خرید تلویزیون HD با وضوح ۷۲۰p جواب گو نخواهد بود. البته این بدین معنا نیست که PS4 و یا Netflix بر روی ۷۲۰p کار نمی کند، بلکه فقط نمی توانید بهترین کیفیت را داشته باشید.

امروزه اکثر تلویزیون های ۷۲۰p که در فروشگاه ها دیده می شوند، در رنج قیمتی ارزان تر و به عنوان HD Ready عرضه می شوند. علت این نامگذاری هم این است که ۷۲۰p حداقل شرط برای پاسخ گویی به ای استاندارد است.

بیشتر تلویزیون های HD با فرمت ۱۰۸۰p که مشاهده می کنید نیز با عنوان Full HD و یا True HD در بازار عرضه می شوند؛ چرا که شما با استفاده از آن ها تصاویر با کیفیت تر و بهتری را تجربه خواهید کرد.

تلویزین HD

آیا یک تلویزیون HD  با فرمت ۷۲۰p می تواند ویدئوهای ۱۰۸۰p Full HD را پخش کند؟

هر سری از تلویزیون ها معمولا رزولوشن اصلی خود را دارند. به این معنا که سری ۷۲۰p در نمایش ویدئو های ۷۲۰p HD بهتر عمل می کنند.

هر فرمتی که تلویزیون HD  شما دریافت می کند، با رزولوشن یا وضوح اصلی آن نمایش داده می شود. بنابراین اگر سری ۷۲۰p شما یک سیگنال ۱۰۸۰p از پخش دریافت کند، پخش کننده و یا دستگاه های بازی بلو-ری، این تصاویر را برای نمایشگر شما با کیفیت پایین نمایش می دهند. ( مقیاس آن ها را پایین می آورد.) از طرفی برای پخش ۵۷۰p نیز تا حد زیادی اندازه را بزرگ می کند و باز هم کیفیت نمایش پایین می آید.

تمام کانال های تلویزیونی HD مانند  Sky، Virgin media و … در فرمت ۱۰۸۰i پخش می شوند. یک تلویزیون ۷۲۰p برای متناسب کردن تصویر با سطح تکنولوژی خود، این وضوح را تا حدودی کاهش می دهد. در حالی که تلویزیون های ۱۰۸۰p می تواند وضوح آن را با کیفیت اصلی پشتیبانی کند.

فرمت اصلی بلو-ری ۱۰۸۰p است، بنابریان بهترین کیفیت نمایش آن ها در تلویزیون های ۱۰۸۰p است. بنابراین اگر قصد دارید در آینده از تکنولوژی بلو-ری استفاده کنید، بهتر است تلویزیون خود را از سری ۱۰۸۰p خریداری کنید. با توجه به کیفیت تصویر در یک نمایشگر صفحه نمایش ۲۴ اینچی و یا ۲۶ اینچی تفاوت بسیار ناچیزی دارند. فقط در صفحه نمایش های ۳۲ اینچ به بالا می توانید از مزایای ۱۰۸۰p لذت ببرید!

تلویزین HD

فرمت ۱۰۸۰i چیست و تفاوت آن با ۱۰۸۰p در چیست؟

هر دو فرمت ۱۰۸۰i و۱۰۸۰p تصاویر را با پیکسل های ۱۹۲۰*۱۰۸۰ نمایش می دهند. تفاوت اصلی آن ها در چگونگی ساخت تصاویر بر روی تلویزیون است.

حرف i کوچک در استاندارد ۱۰۸۰i به دلیل اسکن ترکیبی (interlaced scan) این استاندارد است و حرف p کوچک در ۱۰۸۰p بر اسکن پیشرفته تاکید دارد.

اسکن ترکیبی، تصاویر را در خطوط عمودی نمایش می دهد، تصویر را به ستون های جداگانه ای تقسیم می کند و سپس هر خط را با نرخ بسیار بالا (در ۱٫۲۵ ام ثانیه) نمایش می دهد. ابتدا خطوط فرد و سپس خطوط زوج بر روی صفحه نمایش نشان داده می شوند. البته این فرایند آنقدر سریع اتفاق می افتد که چشم انسان قادر به تشخیص آن نیست. از طرفی اسکن پیشرفته، تصاویر را به صورت متوالی  یکپارچه می کند.

نمایشگرهای فلت مانند ال ای دی ها، ال سی دی ها و پلاسماها (متداول ترین تلویزیون های HD)  به صورت خودکار هر سیگنال ۱۰۸۰i ورودی را به ۱۰۸۰p تبدیل می کنند. تلویزیون های با کیفیت خوب (به طور کلی برندهای مشهور گران تر هستند.) از پردازش هوشمندانه ای برای جایگزینی خطوط خالی (گم شده) استفاده می کنند، اما تلویزیون های ارزان تر به این خوبی عمل نمی کنند.

اسکن ترکیبی به عنوان یک فرم فشرده سازی داده ها برای تلویزیون های آنالوگ نیز معرفی شده اند (در هرزمان تنها ارسال نیم سیگنال) به همین دلیل در گذشته تلویزیون های CTR قدیمی (پرتوهای کادو) نمی توانستند به اندازه کافی برای یک تصویر پیشرفته اسکن فیزیکی نمایشگر را انجام دهند.

تلویزین HD

مقایسه تلویزیون های HD با فرمت های ۷۲۰p و ۱۰۸۰p با Quad HD و ۴k UHD

در یکی دو سال گذشته تکنولوژی جدید تلویزیون های HD گران قیمت مانند نمایشگرهای ۴k Ultra HD هزاران دلار هزینه داشت اما اکنون قیمت آن بسیار کاهش یافته است. تاکید می کنیم که تفاوت اصلی اکنثر فرمت ها مربوط به وضوح نمایشگر است.

حال این سوال پیش می اید که آیا باید یک تلویزیون ۴k خریداری کنیم؟ بررسی ها نشان می دهد که تفاوت بین ۴k UHD و Full HD تنها زمانی قابل توجه است که شما این دو نمایشگر را در کنار هم قرار دهید و هیچ تضمینی هم وجود ندارد که ۴k برای مدت زمان طولانی کار کند. بنابراین به شما پیشنهاد نمی کنیم ۴k بخرید.

آیا یک تلویزیون HD می تواند فیلم های ۴k را پخش کند؟

بله! درست مثل یک تلویزیون ۷۲۰p که DVDهای ۱۰۸۰p Full HD را پخش می کند، یک تلویزیون HD می تواند ویدئوهای ۴k را بدون مشکل پخش کند. کیفیت ویدئوصرفا به اندازه نمایشگر شما و تعداد پیکسل ها محدود می شود. در حقیقت، از آن جا که محتوای ویدئو ۴k UHD نرخ بیت بالاتری نسبت به ویدئوهای HD دارند، احتمال این را دارند که با کیفیت بالا در تلویزیون HD شما نمایش داده شوند.

تفاوت تلویزیون 4k و hd

در صورتی که پاسخ سوال خود را در این مطلب نیافتید، آن را در قسمت نظرات کاربران مطرح کنید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن شما را راهنمایی کنند.

نظرات کاربران