تفاوت کیفیت ۱۰۸۰p ،۷۲۰p و ۱۰۸۰i در تلویزیون HD

تلویزین HD

اصطلاح HD یا High Definition در تلویزیون HD به میزان دقت نمایشگر و یا تعداد پیکسل هایی که در داخل آن وجود دارند، اشاره می کند. پیکسل کوچک ترین المان قابل نمایش در یک نمایشگر است که این نقاط را در کنار هم قرار می دهد تا یک تصویر کلی از شکل بسازد. تلویزیون HD از استاندارد Definition پیروی می کند (سطحی از دقت و جزئیات در تلویزیون رنگی آنالوگ که اکثر ما با آن بزرگ شدیم) و تعداد پیکسل های زیادی را برای ایجاد تصاویر واضح تر و با کیفیت تر در هنگام پخش ویدئو در کنار هم قرار می دهد.

به طور کلی سه نوع رزولوشن HD مختلف با کیفیت ۷۲۰p، ۱۰۸۰p و ۱۰۸۰i وجود دارد که در هنگام خرید تلویزیون HD قیمت آن ها را قدری با هم متفاوت می سازد و اطلاع از این کیفیت ها ضروریست. به همین دلیل در این مقاله از کاراباما به توضیح کیفیت ۷۲۰p و نیز کیفیت ۱۰۸۰p و ۱۰۸۰i می پردازیم.

برای هر گونه تعمیر تلویزیون ال سی دی و ال ای دی، می توانید از طریق فرم ثبت سفارش آنلاین و یا تماس با ما در ارتباط باشید.

اگر جهت برطرف کردن مشکل تلویزیون خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار تلویزیون

تفاوت تلویزیون HD با کیفیت ۷۲۰p ،۱۰۸۰p و ۱۰۸۰i چیست؟

کیفیت ۷۲۰p ، ۱۰۸۰p و ۱۰۸۰i همگی ورژن های مختلفی از HD هستند که تا حدودی با هم تفاوت دارند. دقت کنید که شما واقعا نمی توانید تلویزیون HD ای با کیفیت ۱۰۸۰i خریداری کنید. در ادامه درباره این موضوع بیشتر توضیح می دهیم. بنابراین برای شروع به تفاوت کیفیت ۷۲۰p و ۱۰۸۰p می پردازیم.

جهت افزایش سطح دانش خود در خصوص مشکلات تلویزیون می توانید به مطلب عیب یابی تلویزیون کاراباما مراجعه کنید.

فرمت یا کیفیت ۷۲۰p در مقابل ۱۰۸۰p

یک تلویزیون HD با کیفیت ۷۲۰p دارای اندازه صفحه نمایش ۷۲۰×۱۲۸۰ پیکسل است که دقت آن دو برابر دقت استاندارد Standard Definition (SD) می باشد، و این باعث پخش باکیفیت تصویر در یک تلویزیون استاندارد می شود. در مقابل با تلویزیون HD با کیفیت ۱۰۸۰p باز هم کیفیت بالاتری را تجربه می کنید. ابعاد تلویزیونی با کیفیت ۱۰۸۰p برابر ۱۹۲۰×۱۰۸۰ پیکسل است که پنج برابر دقیق تر از SD است.

تلویزیون HD با رزولوشن یا وضوح ۷۲۰p، تنها قادر به نمایش ویدئوهایی با همین رزولوشن است. بنابراین اگر قصد بازی کردن با دستگاه هایی مثل PS4 (که از کیفیت ۱۰۸۰p Full HD پشتیبانی می کند) و یا تماشای ویدئوی با کیفیت بسیار بالای Netflix را دارید، خرید تلویزیون HD با وضوح ۷۲۰p جوابگو نخواهد بود. البته این بدین معنا نیست که PS4 و یا Netflix بر روی ۷۲۰p کار نمی کند، بلکه فقط نمی توانید بهترین کیفیت و وضوح تصویر را داشته باشید!

امروزه اکثر تلویزیون های ۷۲۰p که در فروشگاه ها دیده می شوند، در رنج قیمتی ارزان تر و به عنوان HD Ready عرضه می شوند. علت این نامگذاری هم این است که ۷۲۰p حداقل شرط برای پاسخ گویی به این استاندارد است. بیشتر تلویزیون های HD با کیفیت ۱۰۸۰p نیز با عنوان Full HD و یا True HD در بازار عرضه می شوند؛ چرا که شما با استفاده از آن ها تصاویر با کیفیت تر و بهتری را تجربه خواهید کرد.

تفاوت کیفیت 720p، 1080p و 1080i در تلویزیون HD

آیا یک تلویزیون HD با کیفیت ۷۲۰p می تواند ویدیوهای ۱۰۸۰p Full HD را پخش کند؟

هر سری از تلویزیون ها معمولا رزولوشن اصلی خود را دارند. به این معنا که سری ۷۲۰p در نمایش ویدیوهای ۷۲۰p HD بهتر عمل می کنند.

هر فرمتی که تلویزیون HD شما دریافت می کند، با رزولوشن یا وضوح اصلی آن نمایش داده می شود. بنابراین اگر تلویزیون ۷۲۰p شما یک سیگنال ۱۰۸۰p از پخش دریافت کند، پخش کننده و یا دستگاه های بازی بلوری (Blu-ray)، این تصاویر را برای نمایشگر شما با کیفیت پایین تر نمایش می دهند (مقیاس آن ها را پایین می آورد). از طرفی برای پخش تصویر با کیفیت ۵۷۰p نیز تا حد زیادی اندازه را بزرگ می کند و باز هم کیفیت نمایش پایین می آید.

تمام کانال های تلویزیونی HD در فرمت ۱۰۸۰i پخش می شوند. یک تلویزیون ۷۲۰p برای متناسب کردن تصویر با سطح تکنولوژی خود، این وضوح را تا حدودی کاهش می دهد. در حالی که تلویزیون های ۱۰۸۰p می توانند وضوح آن را با کیفیت اصلی پشتیبانی کنند.

آیا تلویزیون شما هم صدا ندارد؟ به مقاله کاراباما در خصوص مشکلات صدای تلویزیون و راه حل آنها مراجعه کنید.

کیفیت اصلی محتوای بلوری ۱۰۸۰p است، بنابراین بهترین کیفیت نمایش آن ها در تلویزیون های ۱۰۸۰p محقق می شود. پس اگر قصد دارید در آینده از تکنولوژی بلو-ری استفاده کنید، بهتر است تلویزیون خود را از سری ۱۰۸۰p خریداری کنید. با توجه به کیفیت بالای تصویر، در یک نمایشگر با ابعاد ۲۴ و یا ۲۶ اینچی تفاوت کیفیت بسیار ناچیز است و فقط در صفحه نمایش های ۳۲ اینچ به بالا می توانید از مزایای ۱۰۸۰p لذت ببرید!

کیفیت 1080p در تلویزیون HD

کیفیت ۱۰۸۰i چیست و تفاوت آن با کیفیت ۱۰۸۰p در چیست؟

هر دو فرمت ۱۰۸۰i و ۱۰۸۰p تصاویر را با پیکسل های ۱۰۸۰×۱۹۲۰ نمایش می دهند. تفاوت اصلی آن ها در چگونگی ساخت تصاویر بر روی تلویزیون است. حرف i کوچک در ۱۰۸۰i بدلیل اسکن ترکیبی (interlaced scan) این استاندارد است و حرف p کوچک در ۱۰۸۰p بر اسکن پیشرفته تاکید دارد.

اسکن ترکیبی، تصاویر را در خطوط عمودی نمایش می دهد. تصویر را به ستون های جداگانه ای تقسیم می کند و سپس هر خط را با نرخ بسیار بالا (در ۱٫۲۵ ام ثانیه) نمایش می دهد. ابتدا خطوط فرد و سپس خطوط زوج بر روی صفحه نمایش نشان داده می شوند. البته این فرایند آنقدر سریع اتفاق می افتد که چشم انسان قادر به تشخیص آن نیست. از طرفی اسکن پیشرفته، تصاویر را به صورت متوالی یکپارچه می کند.

مطلب پیشنهادی کاراباما: علت روشن نشدن تلویزیون

نمایشگرهای فلت یا تخت مانند ال ای دی ها (LED)، ال سی دی ها (LCD) و پلاسماها (متداول ترین تلویزیون های HD)، به صورت خودکار هر سیگنال ۱۰۸۰i ورودی را به ۱۰۸۰p تبدیل می کنند. تلویزیون های با کیفیت خوب (به طور کلی برندهای مشهور گران تر هستند) از پردازش هوشمندانه ای برای جایگزینی خطوط خالی (گم شده) استفاده می کنند. اما تلویزیون های ارزان تر به این خوبی عمل نمی کنند.

اسکن ترکیبی، به عنوان یک فرم فشرده سازی داده ها برای تلویزیون های آنالوگ نیز معرفی شده اند (در هر زمان تنها ارسال نیم سیگنال). به همین دلیل در گذشته تلویزیون های CTR قدیمی (پرتوهای کاتودی) نمی توانستند به اندازه کافی برای یک تصویر پیشرفته اسکن فیزیکی نمایشگر را انجام دهند.

کیفیت 1080i در تلویزیون HD

مقایسه تلویزیون های HD با کیفیت ۷۲۰p و ۱۰۸۰p با کیفیت Quad HD و ۴k UHD

در یکی دو سال گذشته، تکنولوژی جدید تلویزیون های HD مانند نمایشگرهای ۴k Ultra HD هزاران دلار هزینه داشت. اما اکنون قیمت آنها بسیار کاهش یافته است. تاکید می کنیم که تفاوت اصلی اکثر فرمت ها مربوط به وضوح نمایشگر است. حال این سوال پیش می آید که آیا باید یک تلویزیون ۴k خریداری کنیم؟ بررسی ها نشان می دهد که تفاوت بین کیفیت ۴k UHD و Full HD تنها زمانی قابل توجه است که شما این دو نمایشگر را در کنار هم قرار دهید و هیچ تضمینی هم وجود ندارد که ۴k برای مدت زمان طولانی کار کند. بنابراین در صورت کمبود بودجه به شما پیشنهاد نمی کنیم که تلویزیون ۴k بخرید.

مطلب پیشنهادی کاراباما: راهنمای خرید تلویزیون

آیا یک تلویزیون HD می تواند فیلم های با کیفیت ۴k را پخش کند؟

بله! درست مثل یک تلویزیون ۷۲۰p که DVD های ۱۰۸۰p Full HD را پخش می کند، یک تلویزیون HD نیز می تواند ویدئوهای ۴k را بدون مشکل پخش کند. کیفیت ویدیو صرفا به اندازه نمایشگر شما و تعداد پیکسل های آن محدود می شود. در حقیقت، از آن جا که محتوای ویدیوی ۴k UHD نرخ بیت بالاتری نسبت به ویدیوهای HD دارد، احتمال می رود که با کیفیت بالا در تلویزیون HD شما نمایش داده شود.

تفاوت تلویزیون با کیفیت 4k و full hd

نظرات کاربران