استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

تفاوت کیفیت 1080p ،720p و 1080i در تلویزیون HD

تلویزین HD

اصطلاح HD یا High Definition در تلویزیون HD به میزان دقت نمایشگر و یا تعداد پیکسل هایی که در داخل آن وجود دارند، اشاره می کند. پیکسل کوچک ترین المان قابل نمایش در یک نمایشگر است که این نقاط را در کنار هم قرار می دهد تا یک تصویر کلی از شکل بسازد. تلویزیون HD از استاندارد Definition پیروی می کند (سطحی از دقت و جزئیات در تلویزیون رنگی آنالوگ که اکثر ما با آن بزرگ شدیم) و تعداد پیکسل های زیادی را برای ایجاد تصاویر واضح تر و با کیفیت تر در هنگام پخش ویدئو در کنار هم قرار می دهد.

به طور کلی سه نوع رزولوشن HD مختلف با کیفیت 720p، 1080p و 1080i وجود دارد که در هنگام خرید تلویزیون HD قیمت آن ها را قدری با هم متفاوت می سازد و اطلاع از این کیفیت ها ضروریست. به همین دلیل در این مقاله از کاراباما به توضیح کیفیت 720p و نیز کیفیت 1080p و 1080i می پردازیم.

برای هر گونه تعمیر تلویزیون ال سی دی و ال ای دی، می توانید از طریق فرم ثبت سفارش آنلاین و یا تماس با ما در ارتباط باشید.

اگر جهت برطرف کردن مشکل تلویزیون خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار تلویزیون

تفاوت تلویزیون HD با کیفیت 720p ،1080p و 1080i چیست؟

کیفیت 720p ، 1080p و 1080i همگی ورژن های مختلفی از HD هستند که تا حدودی با هم تفاوت دارند. دقت کنید که شما واقعا نمی توانید تلویزیون HD ای با کیفیت 1080i خریداری کنید. در ادامه درباره این موضوع بیشتر توضیح می دهیم. بنابراین برای شروع به تفاوت کیفیت 720p و 1080p می پردازیم.

جهت افزایش سطح دانش خود در خصوص مشکلات تلویزیون می توانید به مطلب عیب یابی تلویزیون کاراباما مراجعه کنید.

فرمت یا کیفیت 720p در مقابل 1080p

یک تلویزیون HD با کیفیت 720p دارای اندازه صفحه نمایش 720×1280 پیکسل است که دقت آن دو برابر دقت استاندارد Standard Definition (SD) می باشد، و این باعث پخش باکیفیت تصویر در یک تلویزیون استاندارد می شود. در مقابل با تلویزیون HD با کیفیت 1080p باز هم کیفیت بالاتری را تجربه می کنید. ابعاد تلویزیونی با کیفیت 1080p برابر 1920×1080 پیکسل است که پنج برابر دقیق تر از SD است.

تلویزیون HD با رزولوشن یا وضوح 720p، تنها قادر به نمایش ویدئوهایی با همین رزولوشن است. بنابراین اگر قصد بازی کردن با دستگاه هایی مثل PS4 (که از کیفیت 1080p Full HD پشتیبانی می کند) و یا تماشای ویدئوی با کیفیت بسیار بالای Netflix را دارید، خرید تلویزیون HD با وضوح 720p جوابگو نخواهد بود. البته این بدین معنا نیست که PS4 و یا Netflix بر روی 720p کار نمی کند، بلکه فقط نمی توانید بهترین کیفیت و وضوح تصویر را داشته باشید!

امروزه اکثر تلویزیون های 720p که در فروشگاه ها دیده می شوند، در رنج قیمتی ارزان تر و به عنوان HD Ready عرضه می شوند. علت این نامگذاری هم این است که 720p حداقل شرط برای پاسخ گویی به این استاندارد است. بیشتر تلویزیون های HD با کیفیت 1080p نیز با عنوان Full HD و یا True HD در بازار عرضه می شوند؛ چرا که شما با استفاده از آن ها تصاویر با کیفیت تر و بهتری را تجربه خواهید کرد.

تفاوت کیفیت 720p، 1080p و 1080i در تلویزیون HD

آیا یک تلویزیون HD با کیفیت 720p می تواند ویدیوهای 1080p Full HD را پخش کند؟

هر سری از تلویزیون ها معمولا رزولوشن اصلی خود را دارند. به این معنا که سری 720p در نمایش ویدیوهای 720p HD بهتر عمل می کنند.

هر فرمتی که تلویزیون HD شما دریافت می کند، با رزولوشن یا وضوح اصلی آن نمایش داده می شود. بنابراین اگر تلویزیون 720p شما یک سیگنال 1080p از پخش دریافت کند، پخش کننده و یا دستگاه های بازی بلوری (Blu-ray)، این تصاویر را برای نمایشگر شما با کیفیت پایین تر نمایش می دهند (مقیاس آن ها را پایین می آورد). از طرفی برای پخش تصویر با کیفیت 570p نیز تا حد زیادی اندازه را بزرگ می کند و باز هم کیفیت نمایش پایین می آید.

تمام کانال های تلویزیونی HD در فرمت 1080i پخش می شوند. یک تلویزیون 720p برای متناسب کردن تصویر با سطح تکنولوژی خود، این وضوح را تا حدودی کاهش می دهد. در حالی که تلویزیون های 1080p می توانند وضوح آن را با کیفیت اصلی پشتیبانی کنند.

آیا تلویزیون شما هم صدا ندارد؟ به مقاله کاراباما در خصوص مشکلات صدای تلویزیون و راه حل آنها مراجعه کنید.

کیفیت اصلی محتوای بلوری 1080p است، بنابراین بهترین کیفیت نمایش آن ها در تلویزیون های 1080p محقق می شود. پس اگر قصد دارید در آینده از تکنولوژی بلو-ری استفاده کنید، بهتر است تلویزیون خود را از سری 1080p خریداری کنید. با توجه به کیفیت بالای تصویر، در یک نمایشگر با ابعاد 24 و یا 26 اینچی تفاوت کیفیت بسیار ناچیز است و فقط در صفحه نمایش های 32 اینچ به بالا می توانید از مزایای 1080p لذت ببرید!

کیفیت 1080p در تلویزیون HD

کیفیت 1080i چیست و تفاوت آن با کیفیت 1080p در چیست؟

هر دو فرمت 1080i و 1080p تصاویر را با پیکسل های 1080×1920 نمایش می دهند. تفاوت اصلی آن ها در چگونگی ساخت تصاویر بر روی تلویزیون است. حرف i کوچک در 1080i بدلیل اسکن ترکیبی (interlaced scan) این استاندارد است و حرف p کوچک در 1080p بر اسکن پیشرفته تاکید دارد.

اسکن ترکیبی، تصاویر را در خطوط عمودی نمایش می دهد. تصویر را به ستون های جداگانه ای تقسیم می کند و سپس هر خط را با نرخ بسیار بالا (در 1.25 ام ثانیه) نمایش می دهد. ابتدا خطوط فرد و سپس خطوط زوج بر روی صفحه نمایش نشان داده می شوند. البته این فرایند آنقدر سریع اتفاق می افتد که چشم انسان قادر به تشخیص آن نیست. از طرفی اسکن پیشرفته، تصاویر را به صورت متوالی یکپارچه می کند.

مطلب پیشنهادی کاراباما: علت روشن نشدن تلویزیون

نمایشگرهای فلت یا تخت مانند ال ای دی ها (LED)، ال سی دی ها (LCD) و پلاسماها (متداول ترین تلویزیون های HD)، به صورت خودکار هر سیگنال 1080i ورودی را به 1080p تبدیل می کنند. تلویزیون های با کیفیت خوب (به طور کلی برندهای مشهور گران تر هستند) از پردازش هوشمندانه ای برای جایگزینی خطوط خالی (گم شده) استفاده می کنند. اما تلویزیون های ارزان تر به این خوبی عمل نمی کنند.

اسکن ترکیبی، به عنوان یک فرم فشرده سازی داده ها برای تلویزیون های آنالوگ نیز معرفی شده اند (در هر زمان تنها ارسال نیم سیگنال). به همین دلیل در گذشته تلویزیون های CTR قدیمی (پرتوهای کاتودی) نمی توانستند به اندازه کافی برای یک تصویر پیشرفته اسکن فیزیکی نمایشگر را انجام دهند.

کیفیت 1080i در تلویزیون HD

مقایسه تلویزیون های HD با کیفیت 720p و 1080p با کیفیت Quad HD و 4k UHD

در یکی دو سال گذشته، تکنولوژی جدید تلویزیون های HD مانند نمایشگرهای 4k Ultra HD هزاران دلار هزینه داشت. اما اکنون قیمت آنها بسیار کاهش یافته است. تاکید می کنیم که تفاوت اصلی اکثر فرمت ها مربوط به وضوح نمایشگر است. حال این سوال پیش می آید که آیا باید یک تلویزیون 4k خریداری کنیم؟ بررسی ها نشان می دهد که تفاوت بین کیفیت 4k UHD و Full HD تنها زمانی قابل توجه است که شما این دو نمایشگر را در کنار هم قرار دهید و هیچ تضمینی هم وجود ندارد که 4k برای مدت زمان طولانی کار کند. بنابراین در صورت کمبود بودجه به شما پیشنهاد نمی کنیم که تلویزیون 4k بخرید.

مطلب پیشنهادی کاراباما: راهنمای خرید تلویزیون

آیا یک تلویزیون HD می تواند فیلم های با کیفیت 4k را پخش کند؟

بله! درست مثل یک تلویزیون 720p که DVD های 1080p Full HD را پخش می کند، یک تلویزیون HD نیز می تواند ویدئوهای 4k را بدون مشکل پخش کند. کیفیت ویدیو صرفا به اندازه نمایشگر شما و تعداد پیکسل های آن محدود می شود. در حقیقت، از آن جا که محتوای ویدیوی 4k UHD نرخ بیت بالاتری نسبت به ویدیوهای HD دارد، احتمال می رود که با کیفیت بالا در تلویزیون HD شما نمایش داده شود.

تفاوت تلویزیون با کیفیت 4k و full hd

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
ایمان فاتحی

سلام.مدتها بود تفاوت جواب P-I را بصورت ساده پیدا بکنم که در وبسایت شما پیدا شد.ممنون

پاسخ دهید

ببخشید یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید. اگر یه فیلم با کیفیت ۷۲۰ رو در یک نمایشگر ۳۲ اینچ به بالا پخش کنیم کیفیت افت میکنه؟ اگر اره چقدر؟

پاسخ دهید