استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

کپسول اکسیژن|روش تست و تشخیص، خطرات، علت انفجار، نکات ایمنی و انواع آن

تشخیص کپسول اکسیژن

اول ایمنی بعد کار! این جمله را بارها و در موقعیت های مختلف شنیده ایم، اما بسیاری از افراد فنی و تعمیرکارانی که هر روزه با تجهیزات مختلف و خطرناک همچون کپسول هوا یا کپسول اکسیژن در ارتباطند و با آنها مشغول به کار هستند، متاسفانه در رعایت نکات ایمنی و توصیه های متخصصین، بی دقتی کرده و برای خود و اطرافیانشان خطرات گرانبها و جبران ناپذیری را رقم می زنند.

در این مقاله از کاراباما قصد داریم در خصوص خطرات کپسول اکسیژن، نکات ایمنی کار با کپسول اکسیژن جوشکاری، تفاوت کپسول اکسیژن پزشکی و صنعتی، دلایل انفجار کپسول اکسیژن و تست کپسول اکسیژن صحبت کنیم. بسیاری از افراد سوال می پرسند که چرا نباید با دست چرب به کپسول اکسیژن دست زد و یا اینکه تاریخ انقضا کپسول اکسیژن چه زمانیست؟ این پرسش ها را نیز در ادامه بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تقریبا تمامی تعمیرکاران و متخصصانی که در صنعت تهویه و وسایل برودتی مشغول به کار هستند، کپسول هوا یا اکسیژن به همراه کپسول ازت یکی از لوازم اصلی کار آنها به شما می رود که برای مصارف مختلف به کار می برند. اگر برای انجام تعمیرات و یا سرویس قصد استفاده از کپسول هوا یا اکسیژن را دارید، اما تجربه کافی و مهارت لازم را ندارید، شدیدا توصیه می کنیم که به هیچ عنوان به دستکاری و یا کار با کپسولها یا سیلندرهای هوا، اکسیژن و ازت اقدام نکنید. این کار حتما باید توسط افراد دوره دیده و باتجربه صورت بگیرد.

اگر جهت برطرف کردن مشکل کولر گازی خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار

تفاوت کپسول هوا و اکسیژن

کپسول هوا به سیلندرهایی گفته می شود که برای ذخیره و پر کردن یا اصطلاحا شارژ انواع گازهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. عمدتا مورد استفاده این کپسول های هوا برای پر کردن گاز اکسیژن است. بنابراین کپسول اکسیژن را به طور عامیانه کپسول هوا نیز می گویند.

مطلب پیشنهادی کاراباما: شارژ گاز کولر گازی و علائم کمبود گاز کولر گازی

خطرات کپسول اکسیژن

سیلندرها و یا کپسول های اکسیژن را برای موارد مختلفی استفاده می کنند. از جمله: فرآیندهای صنعتی در ساخت فولاد، جوشکاری و برش فلزات، صنعت شیشه کاری، مصارف پزشکی برای کمک به تنفس و غیره.

در هر یک از مصارف اکسیژن به صورت کپسول اکسیژن، حوادث مترقبه و خطراتی وجود دارند که باید نسبت به آنها آگاه بوده و با رعایت نکات ایمنی سعی در دوری از آنها داشته باشیم. خطرات کپسول اکسیژن را می توان انفجار کپسول یا ترکیدن کپسول اکسیژن، نشتی، اشتعال خود به خود، واکنش پذیری شدید در مجاورت روغن و گریس و غیره نام برد. در واقع علت اینکه چرا نباید با دست چرب به کپسول اکسیژن دست زد نیز همین است. اکسیژن تحت فشار و ترکیبات هیدروکربنی چون روغن و گریس، به شدت با هم واکنش زا بوده و موجب انفجار و آتش سوزی می شوند. حتی مقادیر کم از این هیدروکن ها با اکسیژن تحت فشار می تواند این نتایج را داشته باشد.

افزایش میزان غلظت اکسیژن در محل می تواند شرایط را برای حریق و اشتعال پذیری خود به خود آسان نماید. به همین دلیل یکی از مواردی که اغلب تعمیرکاران را در هنگام کار با کپسول اکسیژن به خطر می اندازد، سیگار کشیدن است.

دلایل انفجار کپسول اکسیژن

گاز اکسیژن با فشار بسیار بالا در درون سیلندر یا کپسول پر می شود.بنابراین یکی از دلایلی که علت انفجار یا ترکیدن کپسول اکسیژن است، ضعف سیلندر و بدنه آن بوده که به کیفیت ساخت شرکت سازنده مربوط می شود. همچنین در هنگام استفاده از کپسول اکسیژن و تجهیزات مربوطه، احتمال حریق و انفجار نیز وجود دارد که عمده دلایل آن عبارتند از:

 • رعایت نکردن موارد ایمنی
 • استفاده از موادی که با اکسیژن سازگار نیستند
 • استفاده از اکسیژن در تجهیزاتی که برای کار با اکسیژن ساخته نشده اند
 • استفاده نادرست از تجهیزات کار با اکسیژن
 • بالا رفتن غلظت اکسیژن در محیط بر اثر نشتی

مواردی که می توانند سبب افزایش غلظت اکسیژن در محیط شده و به بروز حریق کمک نمایند، را می توان اینگونه برشمارد:

 • نشت اکسیژن از شلنگها و لوله ها
 • نشت اکسیژن از شیرهای غیر استاندارد و معیوب
 • باز بودن تصادفی شیرها
 • نشت از طریق اتصالات نامرغوب
 • استفاده بیش از حد از اکسیژن در جوشکاری و برش فلزات
 • تهویه نامناسب محیط کار

مطلب پیشنهادی کاراباما: آموزش گام به گام تست کمپرسور کولر گازی

تست کپسول اکسیژن و تشخیص آن از کپسول ازت

اگر شما هم در صنایع برودتی مشغول به کار باشید، مطمئناً کپسول اکسیژن و کپسول ازت از لوازم کار شماست که از اکسیژن برای جوشکاری و از ازت برای نشت‌یابی و شستشوی سیستم استفاده می‌کنید. اما شاید شما برای استفاده از این دو کپسول مرتکب اشتباه شوید! قطعا این اشتباه را حتی یک‌بار هم انجام دهید، آخرین اشتباه زندگی شما خواهد بود! پس بهتر است روش تست کپسول اکسیژن را فرا بگیرید.

در خصوص تاریخ انقضای کپسول اکسیژن پر شده اینگونه می توان گفت که اگر از تاریخ شارژ سیلندر گاز از آن استفاده ای نشده است، تاریخ انقضای خاصی را نمی توان برای آن مشخص نمود. اما در برخی از مراجع خارجی، عدد 3 سال را برای نگهداری در منزل و انقضای کپسول اکسیژن پر شده توصیه کرده اند. برای اطمینان از پبسته بودن سیلندر، از تست کف و صابون استفاده کنید و از گرفتن شعله در برابر آن خودداری کنید.

نحوه تشخیص کپسول اکسیژن از کپسول ازت

هرگاه قصد استفاده از کپسول اکسیژن را داشتید، حتی اگر فروشنده هم به شما این اطمینان را داد که این کپسول ازت است یا اکسیژن است، برای تشخیص نوع کپسول، با احتیاط و نه خیلی نزدیک به دهانه شیر، یک نخ سیگار روشن را از سمت فیلتر آن جلوی خروجی کپسول بگیرید. اگر شعله سیگار خفه شد و خاموش شد، این کپسول ازت است. ولی اگر سیگار شعله کشید، این کپسول حاوی اکسیژن است.

نکات ایمنی کار با کپسول اکسیژن جوشکاری

 • در هنگام کار با کپسول اکسیژن جوشکاری نهایت دقت را داشته باشید.
 • برای حمل و نقل کپسول اکسیژن از چرخ های دستی استفاده کنید.
 • با استفاده از زنجیر و غیره از ثبات سیلندها و نیوفتادن آنها از ارتفاعات مطمئن شوید.
 • کپسول اکسیژن را از سیلندهای حاوی گازهای دیگر به خصوص گازهای قابل اشتعال جدا نمایید.
 • زمانی که از کپسول اکسیژن استفاده نمی شود، در محل مناسب نگهداری کنید که تهویه داشته و از مواد قابل اشتعال به دور باشد.
 • شیرها را به آرامی باز کنید، زیرا در اثر فشار خروج و اصطکاک مولکولها، گرما تولید شده و احتمال حریق وجود دارد.
 • از باز بودن کامل پیچ تنظیم فشار رگولاتور مطمئن شوید.
 • از بسته بودن کامل شیر سیلندر اکسیژن بلافاصله پس از پایان کار اطمینان یابید.
 • تجهیزات اکسیژن و کپسولها را تمیز نگه دارید و از نشست روغن و گریس بر روی آنها جلوگیری کنید.
 • از دستکش و دستمال تمیز برای نصب تجهیزاتی همچون رگولاتور استفاده کنید.
 • دستور العمل های سازنده تجهیزات را پیش از کار مطالعه کنید.
 • از نوار تفلون های مخصوص اکسیژن استفاده کنید.
 • گیج های با فشار پایین را در مسیرهای با فشار بالا نصب نکنید.
 • از یک گیج برای کنترل تمام سیلندها استفاده نکنید.
 • از بست های استاندارد برای اتصال شیلنگ به رگولاتور استفاده کنید.
 • سیلندرهای گاز و کپسول اکسیژن را در معرض نور مستقیم خورشید، محیط جوشکاری و دمای بالاتر از 65 درجه قرار ندهید.
 • برای روان شدن شیر و مهره ها از روغن کاری و گریس و غیره به هیچ وجه استفاده نکنید.
 • از غلتاندن کپسول اکسیژن بر روی زمین خودداری کنید.
 • در هنگام کار با سیلندر تحت فشار در فاصله مناسب بایستید و روبه روی مانومتر نباشید.
 • از کپسول گاز اکسیژن طبی در مصارف صنعتی خودداری کنید.

تفاوت کپسول اکسیژن پزشکی و صنعتی

کپسول گاز اکسیژن در پزشکی نیز کاربرد دارد و در انواع کلینیک ها، درمانگاه ها، بیمارستانها و مراکز خدمات درمانی بعنوان تجهیزات اکسیژن تراپی برای کمک به تنفس بیماران، به خصوص افرادی که به هیپوکسمی یا کمبود اکسیژن دچارند، مورد استفاده قرار می گیرد. سیلندر یا کپسول اکسیژن پزشکی به روش غربال گری مولکولی توسط دستگاه های اکسیژن ساز صنعتی تولید شده و در ابعاد مختلف با ظرفیت های 2 لیتری، 5 لیتری، 10 لیتری و … در بازار وجود دارد. گاز اکسیژن طبی بایستی در خلوص بالای 90% باشد که معمولا در بازه 90 تا 96% تهیه می شوند. این سیلندرها معمولا با فشار 100 بار پر می شوند.

کپسول گاز اکسیژن صنعتی اغلب برای جوشکاری و برش فلزات و در صنعت فولاد برای تولید آن استفاده می شود. گاز اکسیژن موجود در این سیلندهای صنعتی به شدت اکسید کننده است و به سوختن کمک می کند. معمولا در جوشکاری برای بالا بردن دمای شعله و ذوب موضعی فلزات و به صورت ترکیبی مانند اکسیژن-استیلن به کار می رود. در صنعت شیشیه سازی نیز از کپسول های اکسیژن برای مشعل های اکسیژن-هیدروژن برای پرداخت محصولات استفاده می شود. در صنایع دیگر چون جوهر سازی، تصفیه آب و اتومبیل سازی نیز کپسول های اکسیژن صنعتی به کار می روند.

گاز اکسیژن این گونه از سیلندرها در گرید صنعتی در کارخانه تهیه و در کپسول ها شارژ می شود. گرید صنعتی به این معناست که درصد خلوص اکسیژن در کاربرد آن بسیار مهم است و بنابراین کپسول های اکسیژن صنعتی از درجه خلوص بسیار بالایی برخوردارند؛ به طوری که حتما باید درجه خلوص اکسیژن این سیلندها از 99.5% بالاتر باشد. این سیلندها در انواع ظرفیت ها موجوند اما معمولا ظرفیت کپسول گاز صنعتی بسیار بیشتر از کپسول های طبی بوده و در حدود 50 و 100 لیتر می باشند.

مطالب پیشنهادی کاراباما: آموزش جمع کردن گاز کولر گازی (پمپ داون کردن)

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
.مدیریت

خوب چرا کپسولهاشون رو کوچیک نمیسازن؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  کوچک ؟؟؟ وقتی برای شارژ شدن به کارگاه برده میشود امکان اشتباه زیاد است به کوچک با بزرگی کپسول هم ربطی ندارد

  پاسخ دهید

   مجتبی حیدری

   با سلام خدمت شما کارشناس محترم بنده یه کپسول اکسیژن صنعتی دارم و میخواستم بپرسم آیا میشه با گاز آرگون یا co2 شارژ بشه؟

   پاسخ دهید

پیمان تمدن

مدتی پیش در مغازه ویا شاید در کارخانه .گاز اکسیژن با CO2اشتباه شد در بیمارستان به بیمار اعمال شد و درگذشت .منظور من این هست که شاید کپسول از خود شما باشه و برای شارژ ارسال میکنید پس از تحویل طبق نوشته استاد ازمایش کنید .

پاسخ دهید

  جواد رسولی

  سلام.میخاستم بگم من قبلا یه کپسول داشتم که ازت پر میکردم واسه کارای صنعتی.یه ساله که تو حیاط خونه کپسول خالیه فلکشم بازه .ولی الان یه مریض دارم تو خونه احتیاج به اکسیژن طبی داره کپسولو بردم اکسیژن طبی پر کردم بنظرتون واسه بیمار ضرر نداره؟شستشو نکردم ولی یه ساله فلکش بازه .پرسنلایی ک پر کردن گفتن مشکلی نداره بازم خاستم نظرات شمارو بدونم مرسی از لطفتون🙏🙏

  پاسخ دهید

میثم شاهینی

بهترین دیدگاه همان دیدگاهی است که در بالا مطرح شده و این مسئله رو واقعاً جدی بگیرید دوستان

پاسخ دهید

خلیلی

با سلام . تشکر از راهنمایی با ارزشتان لطفا اگر امکان دارد در مورد متن زیر تصویر یا فیلم بگذارید :
برای تشخیص کپسول اکسیژن یک نخ سیگار روشن را از سمت فیلتر آن جلوی خروجی کپسول بگیرید اگر شعله سیگار خفه شد و خاموش شد این کپسول ازت است ولی اگر سیگار شعله کشید این کپسول حاوی اکسیژن است.
با سپاس

پاسخ دهید

با سلام و خسته نباشید اولین سایت پر بار و اموزنده ای هستید که واقعا خالصانه و بدون کم و کاست مطالب مفید و اموزنده رو بصورت رایگان در دسترس عموم قرار داده اید خدا خیرتون بده و صمیمانه ارزوی سلامتی و شادکامی براتون دارم خیلی خیلی سپاسگزارم از شما بزرگوار

پاسخ دهید

حمیدرضا صادقی

درود و سپاس بی پایان به شما بزرگوار….
من دیروز یه کپسول ازت خریدم ضمن داشتن کپسول هوا ،،، یه طرح ابدایی در دست کار دارم که قسمتی از اون احتیاج به راه اندازی سیستم برودتی داره که من اولین باره دارم این کار رو تجربی انجام میدم ….
با توجه به تمام مراحل آموزشی که پشت سر گذاشتم اصلا اشاره ای به این اشتباه نشده بود،،، امروز مرحله شستشو و شارژ رو میخواستم انجام بدم که خیلی تصادفی با مقاله شما روبرو شدم ،،، الان امتحان کردم دیدم خدارو شکر درسته و مشکلی وجود نداره….
بسیار بسیار از شما و اون دوست عزیزی که اشاره به هر بار شارژ و هر بار امتحان کردن،،، ممنون از راهنمایی با ارزشتون.
موفق و پیروز باشید.

پاسخ دهید

امیر عسگری

بهترین راه برای رفع خطر استفاده از اکسیژن ساز و حذف این کپسول بسیار خطر ناک هست .
مشکل این جاست که اکسیژن ساز مقرون به صرفه برای این کار وجود نداره ولی من میخوام این محصول رو بسازم و با قیمت چهار تا پنج میلیون تومان راهی بازار کنم انشالله

پاسخ دهید

  قباد میرزایی

  واقعا کپسول اکسیژن یک بمب همراه هستش . ما اهل صنعت همگی بارها دیدیم و شنیدیم که چه خرابیها که به بار نیاورده . منتها ای کاش حمایت میکردن از ما و شما .. ولی افسوس اختراع بی اهمیته .

  پاسخ دهید

با درود خدمت شما ، ببخشید من یه کپسول کوچیک 5 لیتری نیتروژن دارم و میخوام اون رو با اکسیژن پر کنم چون سایز کوچیکه برای جوشکاری لوله های کولر گازی و یخچال استفاده کنم به نظر شما ایرادی نداره؟؟؟

پاسخ دهید

سلام یه کپسول دارم وقتی باهاش جوش میدم یه بوی بد خفه کننده ای ازش خارج میشه راه حلی هست مثلا شستشو؟ممنون

پاسخ دهید

سلام
من یک کپسول اکسیژن پر دارم که حدود دو ساله بدون استفاده همینطور یک کناری مونده میخواستم بدونم خطر داره یا نه؟
خالیش کنم دوباره شارژش کنم یا نه؟

پاسخ دهید

پارسا

دوست عزیز، کپسول اکسیژن بلا استفاده را با رعایت اصول ایمنی خالی کنید و دور بدنه آن و همچنین سر کپسول را با استفاده از سلفون کاملا بپوشانید (عایق کاری در برابر غبار و چربی های احتمالی محیط) که بمرور زمان می‌تواند بر سر رگولاتور کپسول بنشیند و اثر گزار باشد بنمایید، و کپسول را در محلی بدور از تابش مستقیم نور خورشید نگهداری کنید هیچ مشکلی ندارد، ولی در کل از نگهداری کپسول اکسیژن بلا استفاده اجتناب کنید بهتر است.

پاسخ دهید

مرتضی

سلام کبسول هوای ما امروز بالاش خیلی داغ کرد میخواستم بپرسم مشکل از کجاست خطری داره

پاسخ دهید

علی قیاسی

برای اینکه متوجه شویم کپسول اکسیژن بیمار نشتی دارد چه باید کرد؟

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. طبق مقاله می توانید با کمک کف زدن بر روی خروجی کپسول و حباب درست شدن یا نشدن از نشتی آن باخبر شوید. راه دیگر استفاده از مانومتر و اندازه گیری فشار در چند روز و مقایسه آنهاست.

  پاسخ دهید

سجاد شریفی

خیلی خطرناکه …نباید سیلندر نیتروژن رو اکسیژن کنی…و برای اینکار باید توسط یه شرکت دارایی تاییدصلاحیت داخل سیلندر ویدیو سکوپ شود تا از روغنی نبودن ان و اینکه ذرات دیگری در آن نباشد اطمینان حاصل کرد …سیلندر نیتروژن باتوجه به کاربردهای ممکن است داخل ان روغن برگشت خورده

پاسخ دهید

محسن صالحان

سلام. ایا میشه از کپسول گاز ماشین بجای هوا برش استفاده کرد

پاسخ دهید

مجید ذاکری

سلام من از سیلندرهای دو ونیم کیلویی ال پی جی برای هواگاز استفاده میکنم ولی متاسفانه این گازهای پیکنیکی نمیدانم به چه دلیلی هنگام خروج با چربی همراه هستند با وجودی که همکاران بنده چندین سال است که از این نوع سیلندرها استفاده میکنند ولی متاسفانه برای بنده پارسال در اثر خروج همین گازهای چرب اتفاق بدی افتاد و موجب ترکیدن و شعله ور شدن شلنگ هوا گاز شد خوشبختانه اسیب جانی نداشت امسال ان کپسول را کنار گذاشتم و کپسول نو دیگری تهیه کردم که متاسفانه بعد از یک سر جوش دادن دیدم که شیلنگ گاز شروع به چرب شدن کرد که بلافاصاله کار را متوقف و کپسول جدا کردم و شیلنگ را با بنزین شستشو دادم به دلیل اینکه در وسط کار بودم از گاز شهری استفاده کردم لااقل خیالم راحت بود که با گاز چرب روبرو نیستم متاسفانه این اتفاق فقط برای من افتاده و هیچ یک از همکاران این تجربه را نداشته اند نمیدانم ایراد از سیلندرها است یا گازها اتفاقا این سیلندر را به منزل منتقل کردم هنگام استفاده از خود چربی پس میدهد و دوده سیاه بجا میگذارد ایا شما میدانید ایراد کار کجاست ؟

پاسخ دهید

علیرضانیکخواه

باسلام ایاقبل ازبازکردن فلکه هواگاز اول ریگلاتورراتااخربازکنیم یانه یه توضیحی برای کارباهواگاز رابدهیدممنون

پاسخ دهید