استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

روش های تست کمپرسور کولر گازی | تست سیم پیچ، فشار و صدا

آموزش روش های تست کمپرسور کولر گازی

کمپرسور یا موتور کولر گازی مانند قلب تپنده دستگاه عمل می کند و یکی از قطعات بسیار حساس و حیاتی محسوب می شود، به طوریکه هر گونه ایراد یا عیب کوچکی در کارکرد کمپرسور، می تواند منجر به اخلال و یا حتی از کار افتادن کلی کولر گازی شود. در این آموزش از کاراباما که توسط متخصصین حرفه ای تعمیرات کولر گازی گردآوری شده است، قصد داریم به روش تست کمپرسور کولر گازی یا همان موتور کولر گازی بپردازیم. با ما همراه باشید!

انواع روش تست کمپرسور کولر گازی

ممکن است برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد، که چه موقع تست کمپرسور کولر گازی مورد نیاز خواهد بود؟ و یا چه زمانی باید به فکر تعویض کمپرسور کولر بود؟

از این جهت که کمپرسور یا موتور کولر گازی قطعه ای تقریبا غیر قابل تعمیر است و در صورت خرابی و وجود ایراد در آن باید حتما تعویض گردد، لازم است تا قبل از اینکه به فکر تعویض کمپرسور کولر خود باشید، حتما از خرابی کمپرسور کولر گازی خود مطمئن شده و ایراد را به درستی تشخیص داده باشید. زیرا هزینه خرید کمپرسور یا همان موتور کولر گازی کم نیست. بنابراین تست کمپرسور یا موتور کولر گازی لازم می نماید. اما اگر در تشخیص سالم بودن کمپرسور کولر گازی خود مطمئن نیستید، حتما از تعمیرکاران حرفه ای و ماهر بخواهید تا به کمک تجربه خود به شکل اصولی تست موتور کولر گازی را انجام و دستگاه شما را بازرسی نمایند.

در صورتی که موارد زیر را در کولر خود مشاهده نمودید، احتمالا ایراد از کمپرسور یا موتور کولر گازی بوده و ممکن است نیاز به تعویض آن باشد:

 • زمانی که کولر گازی را روشن نموده و فن داخلی شروع به کار می کند اما بلافاصله پس از وارد شدن کمپرسور به مدار، فیوز عمل کرده و اصطلاحا می پرد. (علت پریدن فیوز کولر گازی)
 • کمپرسور کولر کار نمی کند. یعنی فن بیرونی روشن می شود اما کمپرسور روشن نمی شود.
 • کولر گازی سرمای کافی ندارد، در حالیکه میزان گاز موجود در سیستم و محل نصب کولر گازی مناسب است و از این بابت مطمئن هستید. (مثلا یک کولر گازی ۱۲ هزار را برای یک ساختمان ۱۰۰ متری نصب نکرده اید!)

در صورت بروز چنین مشکلاتی، باید قبل از تست کمپرسور کولر گازی، قطعات سر راه کمپرسور تست شوند و درنهایت اقدام به تست کمپرسور و در صورت لزوم تعویض آن کنید. بر طبق یک روش اصولی، ابتدا باید تست کنید که برق به ترمینال کندانسور می رسد یا خیر. یعنی اینکه آیا کندانسور تغذیه می شود؟ اگر برق به آنجا می رسد، مرحله بعدی تست کنتاکتور کولر گازی است. باید تست کنید که آیا کنتاکتور عمل می کند و جریان به خازن منتقل می شود؟ درنهایت، باید خازن را تست کرده و مطمئن شوید که سالم است و جریان کامل را به کمپرسور منتقل می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص معایب کولر خود به مطلب عیب یابی کولر گازی و برطرف کردن مشکلات آن مراجعه کنید.

پس از اینکه مراحلی که در بالا ذکر شد را انجام دادید، نوبت به تست کمپرسور یا موتور کولر گازی می رسد. کمپرسور کولر گازی را به سه روش می توان تست نمود. این روش ها عبارتند از: تست سیم پیچ، تست صدا و تست فشار یا کارکرد کمپرسور

در صورتی که کولر گازی شما دچار مشکل شده است و دانش و تخصص فنی لازم برای برطرف کردن آن را ندارید و جهت برطرف کردن مشکل دستگاه خود نیاز به کمک تکنسین حرفه ای و باتجربه دارید، از قسمت زیر برند دستگاه خود را انتخاب کنید و در غیر این صورت ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار

روش اول: تست سیم پیچ کمپرسور کولر گازی

در این روش تست کمپرسور کولر گازی، سه مرحله وجود دارد که به ترتیب در زیر به توضیح آنها خواهیم پرداخت. به یاد داشته باشید که حتما قبل از شروع به کار، فیوز اصلی را قطع نموده و از نبود جریان در دستگاه مطمئن شوید.

ابتدا درپوش ترمینال کمپرسور را برمی داریم و از روغنی نبودن سوکت های کمپرسور مطمئن می شویم. زیرا روغنی شدن این سوکت ها مانع برقراری تماس ترمینال و سوکت می شود.

مرحله بعد تست سیم پیچ است. برای این کار باید یک اهم متر در اختیار داشته باشید. اهم متر را روی حالت هشدار (Buzzer) قرار داده و کانکتورهای کمپرسور (S,R,C) را دو به دو باهم چک کنید. در این حالت باید تمام کانکتورها به یکدیگر ارتباط داشته و اصطلاحا به هم راه داشته باشند. به معنای دیگر، با چک کردن دو به دوی کانکتورها می بایست صدای هشدار اهم متر که به صورت بوق است را شنید.

اگر صدای بوق را شنیدید، مطمئنا سیم پیچ سالم است و باید به سراغ روش های دیگر بروید (تست صدا و فشار) و کمپرسور را نیز از نظر مکانیکی تست نمایید. اما در صورتی که صدای بوق را نشنیدید (کانکتورها به هم راه ندادند)، ممکن است کمپرسور اورلود کرده باشد. باید مطمئن شوید که مشکل راه ندادن و ارتباط نداشتن کانکتورها به اورلود کمپرسور مربوط نمی باشد.

مرحله سوم تست اتصال بدنه است. در تمام کمپرسورها به‌ هیچ‌ عنوان نباید کانکتورهای کمپرسور به بدنه راه دهند یا بوق داشته باشند. برای تست این حالت، اهم متر را روی حالت هشدار قرار داده و یک سر سیم آن را به کانکتور و سر دیگر آن را به بدنه کمپرسور یا لوله رفت متصل کنید. اگر اهم متر بوق کشید، نشان از خرابی کمپرسور و سیم پیچ دارد ولی اگر راه نداد یا بوق نکشید، نوبت به مراحل بعدی میرسد.

به یاد داشته باشید که جهت انجام تست بدنه، لازم است تا حتما سیم های متصل به کمپرسور کولر را از آن جدا نمایید و سپس تست را انجام دهید.

توجه: حتماً در هنگام تست بدنه مطمئن شوید که قسمتی از بدنه کمپرسور که سیم اهم متر را برای تست به آن وصل می کنید، رنگ شده یا کثیف نباشد. زیرا رنگ و کثیفی مانع اتصال سیم اهم متر به بدنه و انجام تست صحیح می شود.

نکته: همیشه سالم بودن سیم پیچ داخلی کمپرسور، نشان دهنده سالم بودن کمپرسور نیست! در بسیاری از مواقع سیم پیچ کمپرسور سالم است ولی مشکلات دیگری دارد که باعث عدم کارکرد یا کارکرد ضعیف آن می شود.

روش دوم: تست صدای کمپرسور کولر گازی (Hammering)

یکی دیگر از روش های تست کمپرسور کولر گازی، تست صدا یا (Hammering) است. ممکن است برای شما هم جالب باشد که چطور می توان به کمک صدای تولید شده از کمپرسور، تست موتور کولر را انجام داد و عیب احتمالی آن را متوجه شد. در ادامه به توضیح این روش خواهیم پرداخت.

تست صدا برای اطمینان از سلامت کارکرد سیم پیچ و روتور انجام می شود و پیش از اینکه تست صدا را انجام دهید، بهتر است به نکته زیر توجه نمایید!

نکته: اگر در هنگام تست سیم پیچ کمپرسور کولر گازی متوجه اتصال ترمینال کمپرسور به بدنه شدید، یا به عبارت دیگر، در صورتی که سیم پیچ به بدنه راه دارد یا به وسیله اهم متر بوق می کشد، احتیاجی به انجام تست صدا نبوده و کمپرسور کولر گازی شما به طور قطع سوخته است و باید تعویض گردد.

برای انجام تست صدای کمپرسور ابتدا کابل استارت را پیدا کرده و سوکت آن را از ترمینال کمپرسور جدا کنید. سپس کمپرسور را از طریق اتصال به برق مستقیم و یا با راه اندازی خود کولر گازی روشن کنید. اگر کمپرسور به هیچ عنوان راه اندازی نشد، مطمئنا کمپرسور کولر گازی شما سوخته است و راهی جز تعویض کمپرسور باقی نمی ماند.

اگر کمپرسور با صدای غیرطبیعی شروع به کار نمود و یا کلا قفل شد و جریان بالایی کشید، از خراب بودن روتور خبر می دهد که در این حالت نیز کمپرسور معیوب بوده و قابل استفاده نمی باشد. لذا باید به فکر تعویض کمپرسور کولر گازی خود باشید.

نکته: در صورتی که زمان این تست طولانی شود، تا حدی خطرناک بوده و لذا نباید اجازه دهید که از 3 ثانیه بیشتر طول بکشد!

روش سوم: تست فشار کمپرسور کولر گازی

یکی از علل خرابی کمپرسور یا موتور کولر گازی، فشار کمپرسور است که در این بخش به آموزش نحوه تست فشار آن می پردازیم.
اگر با وجود شارژ گاز کولر گازی به صورت کامل و نیز نبود رطوبت و هوا در سیکل دستگاه، سرمای مطلوبی را از کولر خود دریافت نمی کنید، در حالی که تست های سیم پیچ و صدا را نیز بر روی کمپرسور کولر گازی خود انجام داده اید و هیچ گونه مشکلی وجود نداشته و خبر از سلامت فیزیکی و الکتریکی کمپرسور می دهند، بهتر است به سراغ تست فشار موتور کولر گازی بروید.

البته بهتر است ابتدا شیر برقی را چک کنید و همچنین لوله مویی را بررسی کنید که گرفته نشده باشد. در غیر این حالت، ممکن است کمپرسور کولر شما از فشار افتاده باشد که باید حتما توسط تکنسین حرفه ای بازرسی شود.

مراحل بررسی فشار کمپرسور کولر گازی

ابتدا باید گاز مبرد موجود در سیستم را تخلیه کنید. پس از خالی کردن کامل گاز کولر، لوله ورودی و خروجی به یونیت را درآورده و پنل بیرونی را باز کنید. به دو طریق می توان تست فشار کمپرسور کولر گازی را انجام داد و از کاهش فشار کمپرسور باخبر شد.

 • استفاده از گیج مانوفیلد

در این روش با استفاده از گیج مانوفیلد فشار دهش کمپرسور را اندازه گیری می کنیم. اما به دلیل تنوع کمپرسورها از لحاظ ظرفیت و مدل و نیز اختلاف فشار هر یک، این روش برای هر کمپرسور متفاوت خواهد بود. لذا از توضیح این روش خودداری می کنیم و به بیان یک روش کلی تر که به صورت علمی بر روی تمامی کمپرسورها تست شده و نتیجه داده است می پردازیم.

 • تست فشار کمپرسور با دست

این روش بسیار ساده و کاربردی، برای تمامی مدل های کمپرسور نتیجه می دهد. برای تست کمپرسور کولر، ابتدا در حالت سرمایش دستگاه را روشن کرده و سپس دست یا انگشت خود را در برابر خروجی لوله دهش قرار دهید. اگر کمپرسور کولر شما مشکلی نداشته باشد، بیشتر از 3 الی 5 ثانیه قادر نخواهید بود تا دست خود را در مقابل لوله قرار دهید و فشار هوای خروجی دست شما را پس خواهد زد. اما اگر فشار زیادی را در مقابل دست یا انگشت خود احساس نکردید، مطمئنا نشان از معیوب بودن کمپرسور کولر گازی و افت فشار آن دارد.

نکته: ترمینال کمپرسور به صورتی طراحی شده که در صورت بالا رفتن فشار کمپرسور کولر گازی به هر علتی، خود ترمینال ترکیده و از ترکیدن کمپرسور جلوگیری می نماید.

تذکر: به هنگام انجام تست فشار کمپرسور کولر گازی، نکات ایمنی را حتما رعایت نمایید، زیرا این تست خطرناک بوده و احتمال آسیب جدی به شما و دستگاه وجود دارد. حتما از عینک های ایمنی استفاده کرده و هیچ گاه سر خود را در مقابل ترمینال کمپرسور قرار ندهید. همچنین قبل از انجام تست، حتما درپوش ترمینال را در جای خود محکم نموده و مهره آن را ببندید. به یاد داشته باشید که هیچگاه نباید تست فشار کمپرسور را بیشتر از 3 الی 5 ثانیه ادامه دهید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
منصور بتویی

سلام تست صدای کمپرسور چطوره ؟ چطور میشه انجام ذاد

پاسخ دهید

  سلام در آموزشهای اتی حتما به ان پرداخته خواهد شد.

  پاسخ دهید

   میثم احسانی

   سلام.
   من یه کولر گازی دارم که از دیروز تا حالا صداش تغییر کرده.
   صدایی شبیه صوت ولی مدام. سرمای کولر مشکلی نداره. فیوز پرونی هم نداره. ولی ظاهرا صدا از سمت کمپرسور تولید میشه.
   به تعمیرکار گفتم نفهمیده. البته شاید وارد نبوده.
   خواستم ببینم مشکل از چی میتونه باشه.
   ممنون.

   پاسخ دهید

  باسلام
  بنده که کولر 36000دارم که چند وقت پیش موتورش سوخت و عوضش کردیم الان بدنه کولر برق میده تعمیر کار اومد گفت موتور کولر نشتی برق داره میشه راهنمایی کنید
  آیا برای موتور کولر خطر ناکه

  پاسخ دهید

   نسیم اسلام پور

   سلام علی عزیز
   شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر کولر رو ثبت کنید.
   ما در کنارتون هستیم

   پاسخ دهید

سلام و ممنون از راهنماییتون
دوست عزیز اون 2 تا راه دیگه رو کی قرار میدید؟
دوست عزیز یه کولر 24000 جنرال با کمپرسور توشیبا دارم که مدتیه کمپرسورش کار نمیکنه البته وقتی کولر را روشن میکنم و هنگامی که میخواد گاز رو به جریان بندازه کمپرسور در حد 2 یا 3 ثانیه روشن میشود و مشخص است که کار میکند ولی مثل این میمونه که جام کرده یا گیر کرده و بلافاصله قطع میشه و دوباره در فاصله زمانی نا معینی همین اتفاق میافته ولی باز هم کار نمیکنه
لطفا اگر با این توضیحات میتوانید بهم بفرمایید که آیا مشکل از کمپرسور است یا نه ؟
و اگر کمپرسور خراب شده آیا به هیچ عنوان قابل تعمییر نیست ؟
و آخرین سئوال اینکه هزینه کمپرسور با تعویض و … به صورت کامل چقدر است؟
ممنون میشم پاسخ بنده رو بدید
ممنون از لطفتون

پاسخ دهید

  محمد پیرنیا

  باسلام
  راه دوم هم اپلود شد میتونید از اینجا ببینید
  اولا که کمپرسور کولر گازی یک پکیج کامل هست و به هیچ عنوان قابل تعمیر نیست
  برای مشکل کمپرسورتن دلایل زیادی میتونه وجود داشته باشه که یکیش مشکل جام کردن یا خورد شدن روتور داخلی میتونه باشه و یکی دیگه مشکل سیم پیچ
  باید کولر رو تست کنید ببینید هنگام راه اندازی چه مقدار امپر میکشه از این طریق تا حدودی میشه متوجه شد که چه مشکلی داره
  شما قبل از هر کاری بهتره که اول مقدار جریان برق وخازن کولر گازی رو تست کنید بعد به فکره تعویض کمپرسور باشید چون معمولا هزینه بالایی داره حدود 1 ملیون البته بسته به توع کمپرسور مصرفی
  ما پیشنهاد میکنم اگر متخصص نیستید حتما بک تعمیرکار، کولر گازی رو چک کنه

  پاسخ دهید

ایرج مرادی

با سلام و تشکر از راهنماییهای شما
من تعمیر کار کولر هستم جدیدا با مشکلی مواجه شده ام اگه ممکنه راهنمایی کنید .
من کمپرسور کولر اسپلیت جنرال ۳۰۰۰۰عوض کردم . قبل از اقدام به نصب کمپرسور چک کردم ظاهرا مشکلی نداره ولی بعد از نصب و وکیوم به محض گاز زدن تقریبا حدود ۳۵psi کمپرسور حدود ۱۲ امپر میکشه و سریع به حدی داغ میشه که اور لود میشه . نمی دونم مشکل چیه . تمام لوله ها م با اذت شستشو کردم . فقط ایا احتمال داره کمپرسور ایراد داشته باشه ؟
از راهنماییتون ممنون هستم .

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  توجه داشته باشید حتما قبل از نصب باید کمپرسور به طور کملا دقیق باید تست بشود چه از نظر مکانیکی و چه الکترونیکی
  اگر از سلامت کمپرسور مطمن هستید با توجه به توضیح شما احتمال بسته شدن مسیر شیر برقی ولوله مویی بسیار بالاست

  پاسخ دهید

   نیما چهرازی

   با سلام،
   من یک کولر گازی گری سی هزار دارم که تعمییر کار بعد از چک‌کردن آن به این نتیجه رسید که موتور سوخته،،،بعداز تعویض‌موتور در طی روزهای بعد مشاهده شد که لوله بزرگ و پنل کولر یخ میزند و فیلتر هوای پنل تمییز بوده و قبل از سوختن موتور ب هیچ‌عنوان مورد یخ زدگی نداشته.باید بگم که جهت تعویض موتور فقط تیکه ی بیرونی ب کارگاه انتقال داده شد و پنل داخلی جهت سرویس لوله های آن باز نشد.در صورت امکان راهنمایی بفرمایید که مشکل از کجا میتواند باشد ممنون.

   پاسخ دهید

    سلام خسته نباشید کولر پنجره ای 24هزار دارم روشن میشه هواشم سرد ولی فقط ظهر انگار ک موتورش از کار میفته و صدای ویژژژژ میده و رادیاتور جلو داغ میشه خاموش میکنم میزارم خنک بشه روشن میشه و این حالت تو روز شاید دوسه بار بشه مشکلش چیه تعمیرکارا میگن موتورش ضعیف شده درحالی ک ۲ساله خریدم وزیاد استفاده نکردم ممنون میشم جوابمو بدین

    پاسخ دهید

    مریم رشیدی

    سلام کولر گازی جنرال گلد 24هزار بعد ازجابجایی اسپیلت و کمپرسور بدنه کمپرسوربرق داره علت چیست؟

    پاسخ دهید

  پارس تهویه

  سلام شیر برقی رو حذف کن تا در آینده مشکل نخوره دوما لوله مویی رو شستشو بده سوما کمپرسور معادل خودش انتخاب کن با شماره فنی مطابقت داشته باشه درظاهر ممکنه ۳۰ هزار باشه ولی ممکنه ۳۲۰۰۰ باشه اهم سیم پیچ کمپرسور قبل از نصب بگیر . گاز رو خالی کن درحالت خالی بار ببین چن آمپر مصرف داره!

  پاسخ دهید

sobhan mohamadi

سلام باد کولر ما یهو گرم شد خاموشش کردیم یه ربع بعد روشنش کردیم درست شد بیشتر ظهر اینطور میشه شبها خوبه الان چند روزه اینطور شده لطفا در رفع ایرادش راهنمایی کنید با تشکر

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  برای این مشکل 4 دلیل وجود داره
  اولیش اینه که کولر شما جای درستی نصب نشده و تهویه مناسبی نداره
  کولر شما شدیدا به سرویس نیاز داره و باید سرویس بشه
  کولر شما مناسب منطقه اب و هوایی شما نیست
  و در اخر هم ممکنه کولر نیاز به گاز داشته باشه و یا اینکه کمپرسور اون دچاز مشکل شده باشه

  پاسخ دهید

   عزیز فقط کابلت داغ میکنه آمپرمیکشه صد. درصد کابلته عزیز. هیچ ربطی به چیزای دیگه نداره

   پاسخ دهید

  پیمان

  چون برق خونه تون موقع ظهر نمیکشه موتور کولر گازی قطع وصل میکنه باد سرد و باد گرم میده

  پاسخ دهید

علي درياني

سلام خسته نباشيم.مي تونيد توضيح بديد چطور ميشه شير برقي رو دراورد و كدام لوله رو ميشه به هم وصل كرد

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  شیر برقی بحث طولانی داره که در چند خط نیمشه توضیحش داد اگر منظورتون از وصل کردن لوله اینه که از مسیر حذف کردن شیر برقیه باید عرض کنم خدمتتون که در دوستان دارن یک اموزش کامل درباره شیر برقی و نحوه کارکرد اون و طریقه عوض کردنش آماده میکنن که در اولین فرصت یه صورت فیلم به صورت کامل روی سایت قرار داده میشود.

  پاسخ دهید

رضا سحرخیز

سلام و خسته نباشید یه سوال دوهفته پیش کولر رو سرویس و گازگیری و چک کامل کردیم خازنش هم سالمه جای خوبی هم نصب کردم‌فقط ظهرها که روش میکنم بعد از ۲۰ثانیه کمپرسور صدای جیغ ترمز میده. هر چندبار که از فن میزنم رو موتور صدا میده. شبا این مشکل رو نداره از یه تعمیر کار سوال کردم گفت کمپرسورش نیم سوز شده با تشکر.

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام البته اگه بخواهیم نظره دقیقی بدیم باید کاملا سیستم چک بشه ولی با توجه به کارایی که شما انجام دادی احتمال مشکل در کمپرسور بالاست

  پاسخ دهید

  مجيد طاهري

  ممكنه اشكال از فن باشه كه خوب گاز خنك نميكنه و يا پنل بيروني خيلي كثيفه كمپرسور بيش از حد داغ ميشه اورلود ميكنه جيغش شبيه خارج شدن گاز با فشار هستش

  پاسخ دهید

  سلام یه کولر 30000 سامسونگ دارم گاز نداشت گاز زدم یک روز خنک کرد بعدش دیگه خنک نکرد لوله مسی را چک کردم سرد و گرم نمیشود پنل کولر باز کردم کمپرسور خیلی داغ میشه از کسی که گاز زده بود خواستم بیاد گاز رو چک کنه ببینم گاز خالی نکرده ولی گیج منیفول زد درجه چرخش نداشت و درجه بالا وایساده بود لطفا راهنمایی کنید از چی هست این طرف که گاز زد علم بر طرف کردن ایرادشو نداشت در ضمن کولرم شیر 4 طرفه نداره یکسره شده ممنون از سایت خوبتون

  پاسخ دهید

ایرج مرادی

با سلام
چطور میشه از سلامت لوله مویی و شیر برقی کولر گازی اطمینان حاصل نمود؟
با تشکر از راهنماییهای خوب شما

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  متاسفانه یا خوشبختانه یکی از بدیهای تعمیرات کولر گازی تشخیص سخت عیب اون هست چون یک سیستم بسته بوده و
  اما درباره سول شما باید بگم که نمیتونید دقیقا و صد در صد مطمن شد که آیا این قطعات مشکل داشته یا نه ؟ باید با تست گرفتم از تک تک قطعات در اخر یه این قطعات رسید اما نکته ای که عیب یابی این قطعات باید بدانیم این است که
  1- لوله مویی در کولر گازی به دلیل ضخامتش خیلی به ندرت به مشکل میخوره و مثل لوله مویی یخچال احتمال خرابی خیلی خیلی کمتری داره اما یکی از علایم خرابیش اینه که قبل از لوله مویی برفک زده یا یخ میزند
  2 – اما درصد خرابی شیر برقی خیلی خیلی بالاست که در اموزش های اینده حتما به طور مفصل همراه با فیلم ب اون پرداخته میشه اما یکی از واضح ترین نشانه خرابی اینه که در حالت عادب ع تا لوله شیر برقی در زمان کارکرد کولر 2 به 2 دمای متفاوت دارند مثلا 2 تا از انها سرد و2 تا داغ ولی اگز شیر برقی با مشکل مواجه شود یا خراب شود تمامی 4 لوله تقریبا با هم دما میشوند و امپر دستگاه پایین می اید

  پاسخ دهید

  سام وقت بخیر. یک کولر دوتیکه 12000 داریم که مدتی بود در هوای گرم ظهر در خوزستان کمپرسور خاموش و فقط فن دستگاه روشن هست و دیگه بادس خنک نمیکرد. یک تعمیرکار آوردیم دستگاه هم بیرونی هم داخلی سرویس شد و پنل داخل نشتی داشت که جوشکاری شد، سایر قطعات تست شد و گازگیری شد و… اما فقط یک روز کار داد دوباره اورلود میشه. سال گذشته هم خارن تعویض شده. مشکل میتونه از کجا باشه؟
  قراره باز تعمیرکار بیان ببینن
  ممنونم از پاسخگوییتون پیش پیش

  پاسخ دهید

  سلام.
  من یه کولر گازی دارم که از دیروز تا حالا صداش تغییر کرده.
  صدایی شبیه صوت ولی مدام. سرمای کولر مشکلی نداره. فیوز پرونی هم نداره. ولی ظاهرا صدا از سمت کمپرسور تولید میشه.
  به تعمیرکار گفتم نفهمیده. البته شاید وارد نبوده.
  خواستم ببینم مشکل از چی میتونه باشه.
  ممنون.

  پاسخ دهید

نادر نجفی

سلام. کولر اسپیلت ال جی ۳۰۰۰۰ گلد اسمارت دارم. فن وکمپرسور مدتی کار میکنند. اما پس از حدود نیم ساعت کمپرسور بیرون دیگر کار نمیکند و فقط باد گرم میزند . خازنها و گاز اسپیلت چک شده اند و مشکلی ندارند. عیب دستگاه چیست؟؟؟
با سپاس از محبتتان

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  علت های زیادی متوایند برای این مشکل وجود داشته باشد که در زید مختصرا به ان میپردازم
  1- خرابی برد یا سنسور داخلی
  2-کثیفی کندانسور دستگاه البته اگر فقط کمپرسور بعد از مدتی خاموش میشود و فن کار میکند این احتمال کمتر است
  3-کیپی در سیستم
  ولی قبل از هر نظر قطعی باید سیستم برسی شود و آمپر دستگاه چک شود که با توجه به توضیحات مختصر احتمال خرابی برد با سنسور از همه قوی تر است

  پاسخ دهید

  هانیه

  سلام خسته نباشد
  کولر گازی ما در ابتدا خوب کار میکند ولی پس از گذشت پنج شش ساعت از روشن بودن باد آن خیییلی کم میشود؛کولر روشنه ولی یه باد خییییلی ضعیف داره؛ اگه کولر رو ب مدت یکساعت خاموش کنم باد کولر درست میشه ولی باز بعد از گذشت پنج شیش ساعت دوباره بادش خیییییلی کم میشه بنظرتون مشکل از چیه؟
  ممنون

  پاسخ دهید

   کارشناس 1: پیرنیا

   سلام
   احتمال خرابی برد فرمان وجود دارد که باید بررسی و تعمیر شود البته اگر در این 5 و 6 ساعت هیچ مشکلی با میزان پرتاب باد آن ندارید

   پاسخ دهید

محمد شعباني

سلام
من يه ٢٤٠٠٠ ال جي دارم كه وقتي روشن ميكنم كاركردش عاديه
جريان مصرفي بين ٨/٥ تا ٩ هستش
اما بعد از يك دقيقه كاركرد جريان بسيار بالا رفته و صداي كمپرسور عوض ميشه انگار تحت فشاره و اورلود عمل ميكنه
بعد از اون فقط فن كار ميكنه و هر چند دقيقه بعد از استارت مجدد كمپرسور همين اتفاق ميوفته
ميخواستم بدونم چه علت هايي ميتونه باعث اين عملكرد بشه
تست سيم پيچ کولر و اتصال بدنه و ميزان ظرفيت خازن با اهم متر انجام شده و همه چيز عاديه

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دلایل زیادی برای به وجود امدن این حالت وجود دارد که با چک کردن دقیق یاید متوجه عیب شد ولی به چند مورد از مهمترین علت های اشاره میکنم
  1-گیر بودن شیر برقی با هر گرقتگی در سیستم
  2- تنظیم نیودن گاز سیستم
  3- مشکل نوسان برق ورودی به سیتم
  4- کثیف بودن سیستم

  پاسخ دهید

بهار تهرانی

سلام و خسته نباشید،من یک اسپلیت جنرال دارم که بعد از چند ماه دوباره راه اندازی کردم اما با مشکلی مواجه شده است، اینکه در هر درجه از 16تا 32 کمپرسور به طور مداوم کار میکند و خاموش نمیشود،اما مشکلاتی اعم از صدای نامناسب یا هوای گرم را ندارد،تنها مشکل همین است، دلیلش چیست؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  باید به این نکته توجه کنید که کولری که در منزل یا مجل کارتان نصب کردید باید مناسب همان فضا باشد مثلا اگر یک کولر 9000 را در یک اتاق 80 متری نصب بکنید و دمای کولر را 16 درجه تنظیم کنید کمپرسور کولر تا زمانی که دمای تمام اتاق را به 16 درجه نرساند خاموش نخواهد شد و مسلما این کار ساعتها زمان میبرد اگر از این موضوع مطمئن هستید حتما بایک تعمیرکار مشورت کنید

  پاسخ دهید

سلام
خسته نباشید..
من کامنت های دوستان رو بالا خوندم..چندتا از دوستان اشاره داشتن که کولرهاشون الکی مدل گلد و..هستش که همه چیزشون عالیه ولی ظهر به قول دوستان صدای نامربوط موتور و دوست بعدی بهتر گفت ک صدای جیغ ترمز میدن..این دقیقا مشکل کولر خونه ماست..بذارید کامل درد چهارساله رو بهتون بگم..
چهارسال پیش ی کولر سی و هشت هزار الکی مدل گلد خریدم که دقیقا چهارماه بعد از خرید کولر شروع به جیغ کشیدن موتور کرد..زنگ زدیم نمایندگی محترم و بعد از دوو ماه رفت و اومد و هر روز پول ایاب و الذهاب سرویس کار و …نتیجه این شد که موتور رو عوض کنن..موتور ک عوض شد دقیقا چهارماه بعد از اون همین مشکل جیغ کشیدن موتور و خاموش شدنش موقع ظهر تکرار شد..اینقدر فشار به کولر میاد ک حتی سیم های داخلی کولر اب میشدند و تا الان که خدمت شما هستم کولر همچنان ظهرها یهو موتور جیغ ترمز میکشت و خاموش میشه..کولر همه چیزش خوبه ..نصب خوب..مکان خوب..سرویس..کنداکتور و خازن سالم..فقط ظهرها صدای جیغ و خاموشی موتور..نمیدونم دیگه چیکار کنم..

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  محل زندگی شما کجاست ؟
  کولر در چه شرایطی نصب شده است ؟
  چه زمان های بیشتر با این مشکل برخورد میکنید ؟

  پاسخ دهید

  پیمان

  کولر باید در هوای آزاد باشه

  پاسخ دهید

  مهندس نادر جبالیان پور

  سلام. علت اصلی افزایش دما در کمپرسور و عملکرد رله جریان و تریپ اورلود باعث خاموشی کمپرسور است و علت جیغ کشیدن کمپرسور احتمالا جام کردن پیستون و یا سرازیر شدن روغن در اواپراتور ( پنل داخل ) و گرفتگی لوله ها است. راه حل های پیشنهادی: 1- پنل کندانسور (پنل بیرونی ) حتما در معرض سایه و دور از دیوار و فضای پشت پنل حداقل 40cm و جلوی پنل و سمت بغل رادیاتور کاملا باز باشد 2- پنل کندانسور (پنل بیرونی ) حتما حداقل ماهی یک مرتبه رادیاتور مربوطه با آب سرویس و غبار گیری شود 3- ارتفاع نصب پنل داخلی بالاتر از پنل بیرونی باشد جهت برگشت روغن به کمپرسور. در کولرهایی که کمپرسور مجهز به مخزن تله روغن گیر می باشد می توان پنل بیرونی را در ارتفاعی بالاتر از پنل داخل نصب کرد مثلا بالای پشت بام 4 – در کولرهایی که مجهز به تله روغن گیر کمپرسور نیستند می توان در هنگام نصب، لوله ها را کنار پنل بیرونی (لوله های ورودی و خروجی) به صورت یک حلقه با قطر عمود بر زمین کنار پنل شکل داده و بانداژ نموده تا انتقال روغن همراه با گاز به سمت پنل داخل به حداقل برسد.

  پاسخ دهید

عبدا… کلاه کج

سلام ، یه کولر گازی اسپیلت داریم ، امروز متوجه شدم بادش گرمه ، رفتم درپوشی که به کمپرسور و ترمینالها دسترسی پیدا میکنه رو باز کردم ، دست گذاشتم روی کمپرسور دیدم به شدت داغه ، کلا از برق کشیدمش ، بعد از چند ساعت که خنک شد ، دوباره روشنش کردم ، وقتی روشنش کردم کمپرسور یه صدایی میداد ٍ مثل اینکه زور بزنه روشن شه ولی روشن نمی شد و بعد از چند ثانیه به شدت داااااغ شد ، سریع رفتم خاموشش کردم ، میخواستم بپرسم مشکل از کجاست… مرسی

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  با توجه به مواردی که شما گفتید کمپرسور تلاش میکند که روشن شود ولی به دلایلی قدرت این کار را ندارد و صدایی که شما میشنوید و گرمای شدید کمپرسور نیز به همین علت است این مشکل چندین دلیل دارد که در زیر به ان اشاره میکنیم
  1- جریان برق ورودی کم است یعنی کمتر از 180 ولت زیرا تا حدود 180 ولت هم کمپرسور قادر به روشن شدن میباشد
  2-خازن کولر خراب شده وقدرت را اندازی و تامین ولتاژ کولر را ندارد
  3- کمپرسور جام کرده است و(روتور آن گیر کرده است)

  راه حل …
  1- جریان برق ورودی به ترمینال کولر گازی را چک کنید و از میران آن مطمئن شوید
  2-خازن کولر را به وسیله اهمتر تست کنید و در صورت خرابی جایگزین کنید
  3-به وسیله پیچ گو.شنی یا اچار فرانسه به کمپرسور چند ضربه وارد کنید در در بعضی موارد امکان درست شدن دارد.
  برای انجام هر کاری اول برق ورودی را قطع کنید…

  پاسخ دهید

رامین

با سلام
ایا امکان تعویض کمپرسور پیستونی با روتاری هست یا نه.
لطفا در مورد تعویض لوله مویی و جدول آن راهنمایی بفرمایید.
با تشکر

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  بله این امکان وجود دارد که شما این دو کمپرسور را با هم تعویض کنید در متاطق گرم وخشک مثل اهواز معمولا این کار بیشتر انجام میشود ولی دلیل شما برای این کار چیه ؟؟؟
  درباره لوله مویی باید بگم که این کار نیاز به اطلاعات دقیق از سیستم داره که شما باید داشته باشید و در غیر این صورت باید به ازمون وخطا این کار را انجام بدید مثلا لوله مویی 10 سانتی بزارید و نسبت به تغییرات سیستم 1 سانت کم کنید یا 1 سانت بیشتر کنید …. دراین مورد به این شکل اطلاعات بیشتری نمیتوان داد

  پاسخ دهید

محمد شعباني

سلام
دو تا سوال داشتم
اول اينكه شير برقي فقط در كولر هاي سرمايشي گرمايشي استفاده ميشه يا در كولر هاي سرمايشي هم وجود داره.
سوال دومم در مورد نحوه تميز كردن لوله مويي هستش
و اينكه گرفتگي لوله مويي چه نشانه هايي داره؟
تشكر از كمكتون.

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  بله شیر برقی با هیت پمپ فقط در کولر های دو منظوره (سرمایشی گرمایشی ) استفاده میشه
  لوله مویی کولر بر خلاف یخچال که قطر کمی داره قطره بیشنری داره وکمتر گرفته میشه و نشانه های گرفتگی ان یخ زدن یا برفک زدن قبل از لوله مویی هست ولی باید در صورت بروز مشکل کل سیستم اعم شیرسرویس و شیر برقی و لوله مویی و … چک شود

  پاسخ دهید

رامین

با سلام
چند وقت پیش یک کولر هیتاچی رو سرویس کردم .به کولر کمی گاز اضافه کردم و فشار گاز روی 65 و امپر دستگاه هم روی 10.5 بود .بعد از اینکه کولر رو خاموش و دوباره روشن کردم در زما استار کولر جریان زیادی کشید به طوریکه اورلود هم عمل کرد و بعد چند بار اورلود کرد و کمپسور سوخت.روی برد داخلی کولر هم یک کلید بود که 2 حالت بود حالت اول normal swich بود و حالت دوم oop بود که در این حالت گاز رو شارژکردم

پاسخ دهید

آرستان پاویز

سلام
کولر قدیمی جنرال پنجره ای . اگه ممکنه پایه های ترموستات ( دو پایه ) به کجا ها وصل میشه ؟ کلید 8 تا پایه داره که پایه 1 و7 و 2 و 4 و 6 و 8 قابل استفاده است . از کمپروسور هم از پایه C سیم سیاه میاد . با تشکر

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  متاسفانه دیاگرام این کولر را موجود ندارم با ازمون و خطا مشکلتون رو حل کنید

  پاسخ دهید

محمد صفری

سلام کولر گازی ما الجی 24 هزار هستش باد گرم میزند یعنی 20 دقیقه کمپرسور کار میکند بعد خاموش می‌شه گفتن گاز میخواد زدن ولی فرقی نکرد تعمیر کار بعدی گفت خازنش خرابه عوض کرد فرقی نکرد باز باد گرم میده بعد 10 کمپرسور خاموش میشه ولی هوا که خنک میشه کار میکنه

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  احتمالا کمپرسور شما با مشکل مواجه شده (از فشار افتاده است) با اینکه در مسیر لوله کیپی وجود دارد حتما با یک تعمیرکار متخصص مشورت کنید

  پاسخ دهید

سعید علیخانی

با سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت خوب و کامل شما
من هفته پیش یک کولر 12000 اجنرال پاور خریدم برای اتاق 12 متری. مشکل من اینه که کمپرسور بطور دائم کار می کنه البته در صورتی که درجه کمتر از 28 باشه. و کلا دمای اتاق زیر 24 درجه نمیاد( با دماسنج تست کردم). حلا سوال من از شما اینه که ایا این طور عملکرد کولر طبیعی هست یا نه؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  توجه کنید که زمانی که شما دمای کولر را با کنترل مثلا 16 درجه ست میکنید تا زمانی که دمای اتاق به 16 درجه نرسیده است کولر به طور مدام کار میکند حالا در نظر بگیرید اگر کولر شما در جایی نصب شده باشد مثلا مغازه که دایما درب باز است خوب مسلما دما به 16 نرسیده و کولر دایما روشن میماند پس این موارد و اینکه درب و پنجره های شما عایق هست یا نه را چک کنید اگر تمام شرایط شما غیر از چیزی است که گفتم یعنی کولر در جای مناسب نصب شده است حتما با تعیمرکار خود تماس بگیرید و توجه داشته باشید که زمانی که کولر کنتاکت میکند یا اصطلاحا دما به دمای مناسب میرسد مثلا همان 16 که گفتم ، کمپرسور بیرون خاموش شده ولی فن داحلی مشغول به کار است

  پاسخ دهید

   سعید علیخانی

   کولر داخل یه اتاق 12 متری مسکونی با درب بسته قرار داره. پنجره عایق نیست ولی پرده ضخیم داره. من حتی رو درجه 26 هم امتحان کردم با اینکه دمای اتاق به 24 رسید ولی کمپرسور مداوم کار می کنه. جدا از مسئله مصرف برق ایا مداوم کار کردن کمپرسور فشار بیشتری وارد می کنه یا قطع و وصل در فاصله زمانی کوتاه؟مثلا 5دقیقه ای؟

   پاسخ دهید

عبدالله باقري اصل

سلام يك دستگاه كولر گري دوتكه GREE Power J30 C3 دارم از ساعت يازده صبح تا شش بعداز ظهر ارور E6 ميزند وپنل بيرون خاموش ميشود ولي بقيه ساعات شبانه روز خوب كار ميكند در ضمن كابل رابط پنل بيرون وداخل را عوض كردم ولي تغييري نكرد در ضمن ولتاژ برق هم 220V ميباشد اگر راهنمايي مان بكنيد ممنون ميشيم

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  توجه کنید زمانی که کولر شما با مشکل مواجه میشود دقبقا زمانی است که دمای هوا در بالاترین حد خودش قرار داره که بیشتر کولر هایی که مشکل دارند در این ساعت از کار میافتند حتما چک کنید که کندانسور در جای مناسبی نصب شده باشد (از نظر تایش افتاب و تخلیه هوا) و اینکه از تمیز بودن و سرویس شدن به موقه کندانسور و پنل داخلی اطمینان حاصل کنید و دقت کنید که گاز دستگاه شما سالم و کامل باشد
  البته احتمال مشکل داشتن کمپرسور هم وجود دارد که این در مرحله اخر و احتمال کمتری دارد که بعد از چک کردن این موارد در صورت برطرف نشدن با یک تعیمرکار مشورت کنید

  پاسخ دهید

علی عبارتی

با سلام و خسته نباشید کولر گری سری پاورj30c3 ال سی دی روی کولر کامل خاموشه ولی کولر کار میکنه و فرمان میگیره کولر تازه خریدم میخوایتم بپرسم که اشکال داره یا دکمه ای روی کنترل داره برای روشن شدن

پاسخ دهید

سجاد کارگر

با سلام و خسته نباشید،بنده یک اسپیلت رویال کولر ۲۴ دارم،الان وقتی کولر را روشن میکنم کمپرسور یه صدای بد میدهد ،بعد چند ثانیه دوباره قطع میشه،به همین ترتیب ادامه داره ای صداو کمپرسور راه نمی افتد،خواستم یه راهنمایی بکنید که ایا کمپرسور سوخته یا نه؟ممنون

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  صدا دادن کمپرسور عموما دلیل بر سوختن نیست شاید خارن شما خراب شده و توان راه اندازی موتور رو ندارد بهترین کار این است که از کولر استفاده نکنید و بایک تعمیرکار کولر گازی مشورت کنید تا کولر را از نزدیک بازدید کند استفاده بیشتر در این حالت امکان صدمه زدن بیشتر به کولر را به همراه دارد

  پاسخ دهید

یاسین رمزی

سلام
بنده ساکن اهواز هستم
خواستم کولر گازی دوتیکه ایستاده 36 هزار بخرم از این دو کدوم بهتره از لحاظ کارآیی و برودت
1 – کین الکتریک
2 – دایکین
فرق بین موتور کولر گازی از نوع اسکرول و پیستونی چیه ؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دیایکین برند معتبر وشناخته شده ای در زیمنه تولید لوازم برودتی به نظر من از دایکین استفاده کنید
  مبحث کمپرسور های مبحث طولانی است که در اینده نزدیک به توضیح آن خواهیم پرداخت

  پاسخ دهید

یاسین رمزی

درسته که میگن کمپرسور اسکرول از لحاظ سرمادهی بهتر از کمپرسور پیستونی ؟
از لحاظ مصرف برق و جریان راه اندازی چطور ؟
بصورت خلاصه بگید کافیه
با تشکر از دوست گرامی

پاسخ دهید

بهار تهرانی

سلام جناب پیرنیا، خسته نباشید،، با لطف شما مشکل قبلی حل شد، اما متاسفانه با مشکل جدیدی روبرو شده ام،، دیشب یک بار فیوز قسمتی از منزل که مربوط به پریز کولر است قطع شد، اما امروز شاید ۱۰بار این اتفاق افتاد و این درست ۵دقیقه بعد از روشن شدن کمپرسور اتفاق می افتد. زمانی که کولر را روی فن میگذارم مشکلی ایجاد نمی شود،لطفا مرا راهنمایی کنید، عذر میخواهم بابت مزاحمت های پی در پی…

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  خواهش میکنم
  مطمنا سیستم برای راه اندازی کمپرسور با مشکل مواجه شده که دلایل زیادی دراره که من چند تا از اونا رو میگم ولی به دلیل تخصصی بودن و خطرناک بودن حتما با یک تعیمرکار مشورت کنید
  خرابی برد فرمان
  اتصالی داشتن سیم کشی کولر
  خرابی خازن را انداز
  خرابی یا سوختن کمپرسور که احتمال این مورد خیلی کمه

  پاسخ دهید

کارشناس 1: پیرنیا

سلام
برند کولر شما چیه و اینکه آمپر نرمال دستگاه چقدر باید باشه(روی برچسب فنی دستگاه درج شده است)

پاسخ دهید

  رامین

  ال جی و امپر نرمال 12.5 هستش .و موقعی که باد سرد میزنه و و هنوز لوله ها یخ نبسته از لوله درین آب زیادی خارج میشه(تو 1 ساعت یه 20لیتری پر میشه)

  پاسخ دهید

   کارشناس 1: پیرنیا

   سلام
   ایا تازگی کولر ر و تعیمر کردید
   شارژ گاز کردید ؟
   احتمال زیاد بودن گاز هست
   ولی برای اطمینان با یک تعمیرکار مشورت کنید تا کولر رو از نزدیک بازدید کنن

   پاسخ دهید

رضا مقدم

سلام دوست گرامی کولر سی هزار تراست دوتیکه منزل هر گاه دمای هوا از ۴۰ درجه بالا بره کمپرسور بعد ۵ دقیقه خاموش میشه و بعد سه بار خاموش شدن کمپرسور کل دستگاه خاموش شده و ال ای دی های پنل شروع به چشمک زدن میکنن با تعمیر کار صحبت کردم گفتن چون سیم پیچ کمپرسور آلومینیومی هست در دمای بالای اهواز جواب گو نیست ضمنا کمپرسور 5532 kulthorn است با سپاس فراوان

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  کمپرسور کولر شما T3 هست ؟
  اگر کمپرسور شما از این مدل نیست و کندانسور هم زیر تابش مستقیم افتاب قرار گرفته یا اینکه محل نصب آن از لحاظ خروج باد گرم درست نیست متاسفانه به کمپرسور فشار وارد شده و …
  در ضمن کولر رو سرویس کردید ؟ کندانسور از لحاظ تمیزی مشکلی ندارد؟

  پاسخ دهید

سعید عسکری

سلام جناب پیرنیا. کولر اسپیلت جنرال ۳۰۰۰۰ طرح لبخند دارم. فن وکمپرسور مدتی کار میکنند. اما پس از حدود نیم ساعت فن کار میکند ولی کمپرسور بیرون دیگر کار نمیکند و شدیدا داغ میکند.رادیاتور کولر و پنل تمیز کردیم و خازن را عوض کردیم ولی درست نشد. ولتاژ برق خونه قبل از روشن شدن کمپرسور 220 و بعد از روشن شدن کمپرسور 213 میشود
بعد از 3ساعت خاموش کردن کولر دوباره خوب کار میکنه و بعد از نیم ساعت کمپرسور قطع میشه؟؟
زمان روشن شدن کمپرسور فن موتور کار میکنه، ممنون میشم اگه راهنمایی کنی

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  این مشکلی که شما توضیح میدین و با توجه به اینکه فن بیرونی کار میکنه و کمپرسور از کار میافته یعنی اینکه برق به کمپرسور میرسه ولی متاسفانه کمپرسور اورلود میکنه که بعد از نیم ساعت کمپرسور قطع میشه چند دلیل میتونه باعث این اتفاق باشه که من عرض میکنم ولی اگر تعیمرکار نیستید حتما از یه تعمیرکار ماهر بخواهید که کولر رو از نزدیک چک کنن
  کمبود گاز سیستم یا مشکل داشتن یا خالص نبودن سیستم
  وکیوم نکردن سیستم بعد از نصب
  مناسب نبودن جای کندانسور از لحاظ خروج باد گرم کندانسور
  کیپی یا دو پهن شدن لوله در قسمتی از سیستم
  گیر بودن شیر برقی با لوله مویی
  اینها اصلی ترین دلایل این مشکل است که امیداورم چک و کولر درست بشه

  پاسخ دهید

سامان

با عرض سلام. طریقه تست کمپرسور با برق مستقیم به چه صورت است؟

پاسخ دهید

رامین

سلام.کولر وقتی میخاد روی کمپرسور بره یه صدای تق میاد و بعد از چند ثانیه فیوز میپره.

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  اون صدایی که شما میشنوید صدای کنتاکتور رو برد یا توی کندانسور است یک مشکل در راه اندازی کمپرسور وجود دارد مثل
  خرابی خازن
  اتصال کوتاه شدن
  خرابی کمپرسور
  اگر تعمیرکار نیستید حتما از یک تعمیرکار کمک بگیرید

  پاسخ دهید

مرتضی

با سلام کمکم کنید, یک کولر گازی موتور روتاری سی هزار خریدم مارک جنرال. بعد از یک تابستون موتور کولر گازی سوخت و بردم تعمیرکار گفت باید عوض کنی چون آبادان زندگی میکنم تشخیص داد که کمپرسور پیستونی باید نصب کنم. منم یک کمپرسور پیستونی تکامسه اصل امریکا خریدم که بعد از یکماه دوباره سوخت. تو این مدت سه تا تعمیرکارم هم با آزمون و خطا نتونستن عیب یابی کنن. بلاخره به پیشنهاد دوستم رفتیم پیش یه تعمیرکار کارکشته تو آبادان و اونم گفت کمپرسور پیستونی کولترون سی هزار بگیرین نصب میکنم عالی میشه. همین کارو کردیم با کلی هزینه. کمپرسور تعویض کردیم و تعمیرکار گفت سری قبل بخاطر عدم گرفتن فشار لوله مویی کمپرسورت سوخته, اما من این دفعه تمام موارد رو انجام میدم تا اتفاقی نیافته, خلاصه بعد از تعویض کمپرسور سه روز اول خنکی نسبتا خوبی داشت اما از روز چهارم ظهر که میشه موتور از کار میافته و باد گرم میده و شبها خنکی نسبتا خوبی داره. جای نصب کولرم هم زیر سایه بان هستش, میخواستم بدونم عیب از کمپوسوره که نیم سوز شده یا چیز دیگه است؟ به تعمیرکارمم زنگ زدم گفت کولرت نحس شده درست نمیشه ردش کن بره تا دوباره نسوخته خواهشا جواب منو بدین عیب کولر از کجاست؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  ببینید دوست عزیز زمانی که کمپرسور میسوره وظیفه اصلی تعمیرکار اینه که دلیل سوختن کمپرسور رو بگه نه اینکه فوری کمپرسور رو عوض کنه. با توجه به تمام شرایطی که شما توضیح دادید احتمال کیپی در سیستم مثل شیربرقی لوله مویی و یا دوپهن شدن لوله وجود داره که باید برطرف بشه. این که میگن کولر نحس شده حرف درستی نیست. ولی اگر کسی رو در شهرستان ندارید که این کار را انجام بدهد کولر و لوله ها رو عوض کنید چون واقعا عوض کردن یک کمپرسور دیگر بدون برطرف کردن عیب به صرفه نیست

  پاسخ دهید

با عرض سلام و خسته نباشید دوست عزیز من کولرمو که روشن میکنم به محض اینکه میخواد بیفته روی موتور یه صدایی از کندانسور میاد و برق کم و زیاد میشه و نمیفته روی موتور این چرخه تا چندین بار تکرار میشه و اتفاقی نمیفته بنظز شما مشکل از کجاست ؟ ممنون از سایت خوبتون .

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  این صدایی که شما از موتور میشنوید صدای کنتاکتور هست که عمل میکنه و برق کمپرسور رو وصل میکنه ولی متاسفانه یک عیب در کمپرسور وجود داره که مانع راه اندازی کمپرسور میشه که ممکنه کمپرسور جام کرده باشه یا کلا سوخته باشه یا … برای مطمن شدن از یک تعمیرکار بخواهید که کولر رو از نزدیک بازدید کنه

  پاسخ دهید

با سلام
من یه کولر میتسوبیشی 30000 اسپیلت دارم که موتور اون روتاری بود و سوخت دادم تعمیر یه موتور پیستونی 30000 واسم نصب کردن الان مشکلی که دارم اینه که بعد از چند ساعت اورلود میکنه . راهنمایی بفرمایید لطفا

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  از کحا متوجه میشید اورلود میکنه شاید دما رو به حدی که میخواین میرسونه و کنتاکت میکنه
  درباره مشکل بیشتر توضیح بدین

  پاسخ دهید

   ممنون از توجه شما. کولر بعد از مدتی که کار میکنه بادش گرم میشه ولی فن یونیت بیرونی خاموش نیست و کار میکنه و کمپرسور خاموشه و این خاموش بودن طولانی هست من تا نیم ساعت هم صبر کردم ولی نیومد تو مدار . مجبور شدم کولر رو خاموش کنم . بعد از 3 ساعت که مجدد روشن کردم کمپرسور هم روشن شد . روز بعد دوباره بعد از چند ساعت کار در ساعات گرم روز دوباره اتفاق تکرار شد .

   پاسخ دهید

    کارشناس 1: پیرنیا

    سلام
    قبلا هم گفتم که کولری که دارای مشکل است معمولا در ساعات گرم تابستان مشکل رو بروز میده وکمپرسور زیر بار میمونه حتما کولر رو از لحاظ سرویس بودن و کامل بودن گاز چک کنید به احتمال خیلی زیاد مشکل برطرف خواهد شد

    پاسخ دهید

سلام، روز بخیر، کولر 26000 ال جی، اکثر مواقع در حالت سرمایش و روی دمای 18 درجه بوده تنظیم بوده و سرمایش خیلی خوبی هم داشت، یه مدت برای اینکه به کولر فشار نیاد روی دمای 24 درجه که دمای مورد نیاز برای اتومات این کولر هست تنظیم شد و خوب هم کار میکرد، اما دیگه به محض اینکه کولر روشن میشه (در حالت سرمایش و 18 درجه) گرما میده، طوری که انگار روی حالت گرماش قرار داشته باشه، و کلا دیگه در حالت سرمایش سرما نمیده و فقط گرم میکنه، کمپرسور خوب کار میکنه، منتها قبلا صدای انتقال گاز از کمپرسور به پنل شنیده میشد اما دیگه به احتمال زیاد گاز از کمپرسور به پنل منتقل نمیشه، ممنون میشم راهنمایی کنید.

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست عزیز شما از کجا اطمینان دارید که کمپرسور کار میکنه احتمالا منظور شما فن بیرونی است که کار میکند ولی باید اینو بدونید که کار کردن فن یونیت بیرونی نشانه کار کردن کمپرسور نیست مطمنا کمپرسور کولر شما وارد مدار نمیشود که دلایل زیادی دارد حتما با یک تعمیرکار کولر گازی تماس بگیرید تا کولر رو چک کنن و درضمن این مشکل ربطی به درجه 18 یا 23 کولر ندارد

  پاسخ دهید

فریدون

سلام جناب آقای پیر نیا ضمن تشکر از مطالب و توضیحات خوب شما ..
2 تا سوال در موردکولر گازی ال جی تایتان 24000 S246TQ دارم اگر پاسخ بدهید ممنون می شوم . سوال 1- کارکرد 15 ساعته کولردر شبانه روز در حالت دائمی auto و درجه 27( که برای ایجاد هوای معتدل واحدمان مناسب است) در واحد مسکونی 70متری آیا برای کولرمشکلی ایجادمی کند؟(در منطقه شمال کشور) 2- در ریموت کنترل با فشار دادن دکمه E /SAVINGآیکون مربوطه روی صفحه نمایشگر ظاهر می شود ,آیا در صرفه جویی انرژی تاثیری دارد یا برای دستگاه اینورتر قابل استفاده است.؟
ارادتمند

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  خواهش میکنم لطف دارید
  درباره سوال اول باید عرض کنم که دمای کولر گازی و زمان کنتاکت کردن یا خاموش شدن اتوماتیک دستگاه ارتباط مستقیم با محیط نصب داره مثلا اگر شما کولر رو در یک محیط باز نصب کنید و دما رو روی 27 تنظیم کنید مسلما کولر تا اخر عمر هم خاموش نخواهد شد ولی اگر همین کولر گازی رو در یک اتاق 5 متری نصب کنید در مدت 10 دقیقه محیط رو خنک میکنه و خاموش میشه
  بله دکمه SAVING برای ذخیره ساری انرژی هست که در کولر های مختلف متفاوت عمل میکنه

  پاسخ دهید

سامان وهاب پور

باسلام : کولر 32 هزار الجی میباشد، با روشن کردن کولر هم موتور وهم موتورفن بیرونی به خوبی کار میکند وبعد از چند دقیقه موتور فن بیرونی از کار می ایستدد، ببنده کارایی که انجام دادم بشرح زیر است:
1- خازن موتور فن رو تعویض کردم مشکل رفع نشد
2- سیم پیچ موتور رو دیدم یه مقدار سوخته شده بود کلا سیم پیچ رو عوض کردم باز هم مشکل رفع نشد.
3- برد داخلی و بیرونی رو بردم تست گرفتم دیدم مشکلی نداره ، باز هم مشکل برطرف نشد.
دیگه نمیدونم چه جوری میشه این مشکل رو رفع کرد لطفا راهنماییم کنید.
باتشکر

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست عزیر حل کردن مشکل شما کاره بسیار ساده ای است شما باید کولر را روشن کنید و از ترمینال بیرونی مدام چک کنید ببینید که برد فرمان برق را به ترمینال فن میرساند یا نه اگر از کار افتادن فن بیرونی همراه بود با قطع شدن فرمان داخلی که مشکل از برد یا کابل فرمان کشیده شده تا برد است ولی اگر در زمان قطع شدن یا از کار افتادن فن هنوز هم برد فرمان راصادر میکرد و ترمینال فن برق داشت که مشکل از فن است
  البته من منظور شما را از تعویض سیم پیچ متوجه نشدم ولی به احتمال زیاد مشکل از خود فن بوده و باید فن عوض شود باز هم چک کنید و نتیجه را اعلام کنید

  پاسخ دهید

محمد شعباني

سلام
قبلا ازتون راهنمايي خواستم كمك كردين مشكل حل شد
٢٤٠٠٠ تايتان
داخل لوله مسي رو با توزن و گاز مايع شستشو داديم و بعد از شارژ گاز حدود يه هفته خوب كار كرد
يهويي مثل قبل جريان لحظه اي رفت بالا و فيوز پريد
انگار بازم لوله كثيف بود
اما بعد از اينكه دوباره فيوز رو راه اندازي كردم جريان مصرفي بين هفت و نيم تا هشت و نيم متغيره و اصلا سرما نداره
انگار كمپرسور بي بار كار ميكنه
ميخواستم بدونم علتش چي ميتونه باشه؟
اگر نشتي داشته و گاز خالي كرده چرا فيوز پريده؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  اگر کولر شما امپری کمتر از مقدار نرمال میکشد و اینکه هر 4 لوله شیر برقی در هنگام کار دستگاه هم دما است شیر برقی مشکل داشته و باید تعویض شود که با توضیحاتی که شما ارایه دادید احتمال خرابی شیر برقی بالاست

  پاسخ دهید

محمد شعباني

اسپيلت من فقط سرمايشي هستش جناب مهندس
شير برقي نداره
قاب موتور بيروني رو باز كردم
وقتي كمپرسور روشن ميشه قسمت زير دراير كاملا سرد ميشه و گاز اونجا هستش اما لوله مسي زياد سرد نميشه و گاز حركت نميكنه
به نظر شما مشكل از كجاست؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  اگر قبل از فیلتر درایر کولر گازی شما یخ میزینه و خیلی سرده احتمال گرفتگی هست ولی باید تمام سیستم چک بشه

  پاسخ دهید

مصطفی شلیجی

سلام خسته نباشید و تشکر از سایت خوبتوون
خواستم بدونم کلامپ متر برای اندازه گیری مصرف باره؟
یه توضیحی بفرمایید که چگونه میدونیم که مصرف بار چقدره و چگونه ایرادات کمپرسور رو از مصرف بارش تشخیص بدیم؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست عزیز هر وسیله ای که به با برق کار میکند در هنگام کار یک مقدار نرمال برق مصرف میکند که شما میتوایند با استفاده از یک امپر متر کلمپ این مقدار را اندازه گیری کنید به این طریق که یکی از سیم های وروری به دستگاه فاز یا نول را داخل حلقه کلمپ انداخته و میزان آمپر مصرفی را اندازه گیری کنید

  پاسخ دهید

با سلام و خسته نباشید

من حدود یک ماه هست که کولر گازی پرتابل گری خریدم. از همون روز اول، اولش حدود 10 دقیقه کار می کنه و اتوماتیک میکنه به مدت 2 دقیقه دوباره روشن میشه و 2 دقیقه باد خنک میده و دوباره 2 دقیقه اتومات می کنه و به همین منوال پیش میره تا حدود 2 ساعت الی 2.5 ساعت که خطای E8 میده و خاموش می کنم. بعد از نیم ساعت روشن که میکنم ارور برطرف شده و بصورت فوق کار میکنه. قابل ذکره که اصلا تنظیم دما براش مهم نیست چه 16 درجه چه 20 درجه! همین روال کارشه.
مشکل از چی می تونه باشه؟ (عملا با توجه به دماسنج محیطیش بعنوان مثال دمای 34 رو به 31 میرسونه و اتوماتیک میکنه)

با تشکر

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست عزیز اگر کولر گازی پرتابل شما گارانتی داره حتما با نمایندگی تعمیرات تماس بگیرید تا بتونید از گارانتی اون استفاده کنید اگر هم فاقد گارانتی هست کولر شما باید عرض کنم که تعمیر اون کاره شما نیست و حتما باید بک تعمیرکار کولر گازی کاملا کولر رو برسی کنه ولی باتوجه به توضیحات شما احتمال خرابی برد وجود داره

  پاسخ دهید

بهروز شریفی

سلام خسته نباشید
من یه کندانسور به اصطلاح پنج تن که با برق سه فاز کار میکنه دارم (دارای کمپرسور اسکرال کوپلند به شماره ZR68KCE-TFD )
روز اول که از طرف شرکت مربوطه برای نصب و راه اندازی آمدند.
نصاب بطور اشتباه برای تکمیل شارژ از گاز R410 استفاده کرد و ( فشار برگشت را تا 125psi بالا برد) که بعد از سه ماه و بوجود آمدن مشکلاتی با پی بردن به شماره کمپرسور که در بالا ذکر شده فهمیدیم که میبایست با گاز R22 تکمیل شارژ میشده و فشار هم نمیبایست تا این حد بالا میبرده. (فشار خط مکش تا 68 psi کفایت میکرده)
و اما مشکلات بوجود آمده بعد از سه ماه:
1- در حین روشن بودن کمپرسور صدایی شبیه به ساییده شدن دو صفحه فلزی بر روی یکدیگر از کمپرسور شنیده میشد
2- به دلیل ترکیب گاز R410 و R22 بعد از مدتی سیستم دیگر سرمادهی نداشت
پس از اعلام مشکل به شرکت سرویس کار، آمدند و کل گاز را تخلیه و سپس وکیوم و در نهایت کل سیستم را با گاز R22 شارژ کرده و با توجه منطقه گرم و خشک (اصفهان) و در دمای 36 درجه پشت بام و 30 درجه فضای خانه فشار خط مکش را بر روی 73 psi تنظیم نمودند
ولی
1- همچنان صدای ذکر شده شنیده میشود (نمیدانم کمپرسور عیب پیدا کرده یا به علت آن است که هنوز هم فشار 73 psi برای شرایط ذکر شده زیاد میباشد)
2- سیستم هوای خنک تولید میکند ولی بطور کلی قادر به پایین آوردن دمای منزل نیست و مدام در حال کار کردن است
لطفا مرا راهنمایی کنید
با تشکر

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  دوست عزیز متاسفانه خیلی کاره اشتباهی صورت گرفته که به سیستم شما اسیب وارد اورده شما میبایست کل سیستم رو با ازت شستشو میدادی و بعد اقدام به شارژ گاز میکردی درباره صدا و سرمادهی کم هم باید سیستم از نزدیک چک بشه تا میزان اسیبب به کمپرسور برسی بشه و اینکه لوله کشی و بقیه موازد درست انجام شده باشه

  پاسخ دهید

رامین

سلام.لوله رفت کولر برفک میزد.با گیج فشار گاز رو اندازه گیری کردم روی صفر بود.ولی وقتی خواستم کولر رو برای شارژ گاز وکیوم کنم متوجه شدم که داخل لوله ها فشار هوا زیاد هست. هوا رو تخلیه کردم که حدود 5 دقیقه طول کشید تا هوا تخلیه شود.کولر رو وکیوم کردم .بعد کمی صبر کردم تا ببینم عقربه گیج حرکت میکنه یا نه که عقربه از 30- حرکت نکرد .شارژگاز رو انجام دادم.ولی بعد چند روز دوباره لوله رفت برفک زد و داخل لوله ها پر از هوا بود و گازی در کولر نبود.آیا ممکنه که نشتی داشته باشه در حالیکه بعد وکیوم عقربه گیج حرکت نکرد.با تشکر

پاسخ دهید

اکبر بنشمس

با سلام ببخشید دوست عزیز من یک اسپلیت میتسوبیشی ۱۸ هزار دارم که مدتی هر دو هفته یکبار باید خازن عوض کنیم ممکنه کمپرسور نیم سوز شده باشه؟ چه راه کاری داره
ممنون

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  یکی از اصلی ترین دلایل سوختن زود به زود خازن کولر گازی کثیف بودن کندانسور یا سرویس نشدن کولر گازی است حتما به این مورد رسیدگی کنید

  پاسخ دهید

بهروز عبادی

سلام
یه کولر گازی جنرال 30000که فن بلورش صدای زیادی میده.صداش طبیعیه ولی صداش از بقیه کولرا بیشتره.
ویه سواله دیگه اینکه چطور میشه موتور دمپر هوا رو تست کرد. دمپر هوای دستگاهم عمل نمیکنه
ممنون از راهنمایی هاتون

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  درباره اینکه صدای فن بلور زیاد است یا نه باید دید که این صدا از کدام قسمت پنل است و آیا طبیعی است یا نه. درباره دمپر هم تعمیرکار نباشید تست کردن آن کاره بسیار مشکلی است ولی بهترین راه تست کردن آن این است که پره بلند دمپر رو خارج کنید و خوب به موتور دمپر دقت کنید اگر به صورت کاملا آرام در حال چرخش بود که مطمانا خار های پره دمپر شکسته شده و در غیر این صورت موتور دمپر باید تعمیر یا تعویض شود البته امکان خرابی برد نیز وجود دارد

  پاسخ دهید

با سلام -کولر اسپیلت سامسونگ 32 هزار دارم در زمان خاموش کردن کولر کمپرسور خاموش می شود ولی فن خاموش نمی شود

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست عزیز منظور شما از فن دستگاه کدام فن است فن یونیت بیرونی یا داخلی کولر گازی

  پاسخ دهید

مصطفی شلیجی

سلام
با تشکر از سایت خوبتون
خواستم بدونم که چرا کمپرسور کولر گازی پنجره ای روتاری خیلی گرم میشه .. چطور بدونم که گرمای موتور نرماله ؟ با دست یا چیزی دیگه؟؟
2 چرا قسمتی از پنل جلوی کولر گازی روتاری پنجره ای گرم است یعنی عادی است و سرد نیست ولی بقیه سرد هستند؟؟ دو لوله از رادیاتور جلو اصلا سرما ندارند… امپر ان چک شد و گاز ان هم به اندازه ی مطلوب دقیق تزریق شد… از لحاظ نظافت رادیاتور هم چک شد ..مورد چیست؟؟
3 اگر رادیاتور عقب کولر گازی پیستونی پنجره ای لوله های بالای رادیاتور فوق العاده گرم بشه… علت چیست؟؟
4 لوله مویی چطوری جوش زده می شه ؟؟ راه دیگری بدون جوش هست؟؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست عزیز این همه سوال در یک پیام خیلی سخته پاسخ دادنش
  درباره گرم شدن پنل جلویی و اینکه میفرمایید قسمتی از از اواپراتور کولر گازی پنجره ای شما گرم است یاید عرض کنم که مطمئنا در لوله های داخلی گرفتگی وجود دارد که باید سیستم شستشو داده شود و این مشکل برطرف شود

  پاسخ دهید

مصطفی شلیجی

سلام وعرض خسته نباشید
باتشکر از جوابتون و اینکه برای کمک به مردم وقت می گذارید

یک کولر پنجره ای هایسنس دارم
مشکلی که داشت قسمت وسط اپراتور جلو سرد نمیشد و قسمتهای بالا و پایین کاملا سرد میشد جوری که سرما ان خوب بود و احتیاجی به رفتن به تعمیر نداشت ولی امسال کاملا اپراتور جلو گرم شد

اول با گاز ار ۲۲ شستشو دادیم هم با ازت و نشتی ان را گرفتیم و وکیوم کردیم البته با موتور یخچال تا ۲۰ درجه زیر صفر رسید بعد هم گازگیری کردیم
ولی بازهم لوله های وسط اپراتور معمولی بود و سرد نمیشد

مشکل کجاست؟؟
خواهش میکنم کمکم کنید
البته همه فیلتر لوله مویی و غیره رو در اوردم و تمیز کردیم
ولی مشکل رفع نشد

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  با توجه به توضیحات شما باید عرض کنم به احتمال خیلی زیاد در لوله های اواپراتور کیپی وجود دارد یا اینکه روغن وارد اواپراتور شده که باید به وسیله گاز r11 یا روش های دیگر شستشو داده شود تا بتوان این مشکل برطرف شود

  پاسخ دهید

   مصطفی شلیجی

   سلام
   با ار ۱۲ یا ار ۱۳۴ نمیشه اوپراتور جلو رو شست؟؟
   میتونید روش شستشو رو توضیح بدید یا اگه مقاله یا سایتی معرفی کنید ؟؟
   واقعا خدا قوت و دستتون درد نکنه

   پاسخ دهید

    کارشناس 1: پیرنیا

    سلام
    ممنون
    نخیر بهترین مورد همون r11 هست باید وارد سیکل بشه یکم که موند با فشار تخلیه بشه و بعد از اون با ازت شستشو داده بشه

    پاسخ دهید

حسين چگيني

سلام چند سئوال از خدمت تان دارم
1- آمپر مصرفي كمپرسور درحالت گرمايش بيشتر از سرمايش است و علت چيست؟
2-درحالت گرمايش اگر فن كندانسور كار نكند گرمايش بهتر و بيشتري خواهيم داشت؟
3-درحالت گرمايش درمناطقي كه دما15- ميرسه براي جلوگيري از يخ زدگي تعرق كندانسور چه بايد كرد؟
٤-لوله رفت وبرگشت نزديك كمپرسور برفك ميزند و درجه زديم كمبود گاز نشان نميده مشكل چيست؟
باتشكر از شما

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  آمپر مصرف کمپرسور در حالت سرمایش یعنی در تابستان بیشتر بوده نه حالت گرمایش
  2- برای تکمیل شدن سیکل گرمایش هر از چند گاهی نیاز است تا فن وارد مدار شود
  3- زمانی که دمای هوای بیرون به منفی صفر میرسد و باعث یخ زدن کنداسور میشود کولر دوباره به حالت تابستانی تغییر مسیر داده یعنی گاز داغ به کندانسور برگشته و یخ اب شده و گاز سرد به داخل ولی برای سرد نشدن محیط داخل فن داخلی از کار افتاده تا سرما به داخل منتقل نشود
  سوال چهارمتون هم مفهوم نیست در چه حالتی در حالت سرمایش یا گرمایش لوله های بیرونی یخ میزند ؟

  پاسخ دهید

مجید ربیعی. .ابادان

سلام کولر من کافیه درجه اون از 18عوض بشه پنل داخی خاموش ولی موتور کار. میکنه

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست عزیز شما باید یک بار به صورت کامل اسپیلت خودتون رو ریست کنید برای این کار برق اصلی ورودی به کولر گازی را قطع کرده و باطری ریموت کنترل خود را دراورید بعد از 20 دقیقه برق کولر گازی را وصل و با ریموت کنترل کولر گازی آن را در حالت سرمایش یا cool روشن کنید اگر با این روش مشکل شما حل نشد حتما باید با یک تعمیرکار کولر گازی یا تعمیرگاه مجاز کولر گازی تماس بگیرید تا برای بازدید بیشتر و رفع عیب شما را کمک کنند

  پاسخ دهید

فاروق

با سلام ببخشید من یه کولر 24000 سامسونگ دارم هرچند یه باری خازن میسوزنه ممنون میشم دلیلشو راهنمایی کنید؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  خراب شدن و عدم کارکرد خارن کولر گازی در مدت زمانی کمتر از زمانی که عموما مورد استفاده قرار میگیرد دلایل زیادی دارد که یکی از شایع ترین آنها کثیف بودن کولر گازی است و اینکه مدت هاست سرویس نشده است. این کار را انجام دهید مطمئنا مشکل رفع خواهد شد در صورت عدم رفع مشکل مطرح کنید تا راهنمایی بیشتری ارائه شود

  پاسخ دهید

ابراهیم زاده

سلام
کولر KG گرما سرما ، سی هزار
در طی دو روز اخیر کولر در حال کار یک دفعه قطع میشد البته کامل خاموش نمیشد
امروز صبح رفتم روشن کنم دیدم روی مانیتورش کد F9 رو زده و روشن نمیشه
تازه دو ماه کولر رو نصب کردم.ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  من اطلاعی از ارور کولر گازی KG ندارم ولی احتمال خرابی یا قطعی سنسور رابط بین پنل وجود داره برسی کنید و خبر بدین

  پاسخ دهید

مهدی توانا

سلام
من یه کولر اسپلیت سوپر جنرال دارم وقتی روشن هست خوب کارمیکنه و خنک میکنه .ولی جدیدن وقتی خاموش هست هر ۴۰ دقیقه یه صدایی مثل موقع هایی که کولر رو موتور میره صدا میده و چند ثانیه بعد صدا قطع میشه .این پروسه در روز موقع خاموش بودن کولر اتفاق میفته به نظر شما علت چی میتونه باشه با تشکر

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست عزیز اینکه این صدا از کجا ناشی میشود باید کاملا برسی شود ولی در زمان خاموش بودن کولر گازی از خاموش شدن کمپرسور و فن کندانسور مطمن شوید در غیر این صورت اطلاعات کامل تری درباره اینکه این صدا از کحای سیستم است بفرمایید یا اینکه با یک تعمیرگاه تخصصی کولر گازی تماس حاصل فرمایید

  پاسخ دهید

باسلام وخسته نباشید

من یه اسپیلت توشیبا 18000دارم برای خونه .40متری استفاده میکنم اما 10دقیقه حدودا باد خنک میزنه وسه چهار دقیقه دیگه بادخنک نمیزنه ولی فن بیرون که نگاه کردم دایما روشن بوده ..درضمن وقتی شروع به خنک شدن میکنه صدای وارد شدن گاز به پنل داخلی میاد .و درحالت گرم هم تست کردم اینجور بود.وخونه هم خنک نمیشه
ممنونم

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست عزیز با توجه به توضیحات شما باید عرض کنم که مسلما سیستم شما دارای مشکلی است که باعث از مدار خارج شدن کمپرسور میشه اگر شما تعمیرکار کولر گازی نیستید اولین و ابتدایی ترین کاری که متوانید انجام بدین سرویس و شستشوی کولر گازی ولی اگر بعد از انجام این کار مشکل حل نشد حتما موضوع را با یک تعمیرکار کولر گازی مطرح کنید تا از نزدیک اسپیلت شما را بازدید و به تعمیر اسپیلت توشیبا شما بپردازند

  پاسخ دهید

   سلام و درود جناب پیرنیای عزیز
   اما به نظر شما احتمال خرابی کمپرسور هست و یا تعمیرش با توجه به تجربیات شما هزینه خیلی بالایی داره ؟ یا قطعه ای مثلا سنسور و ….. و یا نشتی شاید از لوله ها بوده؟ ممنون که راهنمایی میکنید .

   پاسخ دهید

    کارشناس 1: پیرنیا

    سلام
    اینکه شما شما میفرمایید به مدت 10 دقیقه باد کاملا خنک میزنه و بعد اون قطع میشه امکان وجود مشکل در سیکل زیاد و امکان خرابی کمپرسور کمتره که شما میتونید از یک تعمیرکار متخصص کولر گازی برای سرویس و تعمیر کمک بگیرید و باید این نکته هم عرض کنم تا زمانی که سیستم کاملا برسی و چک نشود هیچ نظر قطعی نمیشود بیان کرد

    پاسخ دهید

مسعود

سلام جناب پیرنیا
من یه کولر دو تکه سامسونگ 32000 دارم که با پایین آمدن درجه حرارت محیط بخصوص شبها، فن رادیاتور (قسمت بیرونی) خاموش میشه ولی کمپرسور به کار خودش ادامه میده تا اینکه به زوزه کشیدن میفته(بر اثر گرم شدن) و دو باره فن شروع بکار میکنه. با تعویض خازن هم مشکل برطرف نشد.
در صورت امکان لطفآ راهنمایی بفرمایید.

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  این مشکلی که شما میفرمایید اگر فقط در شب اتفاق میافتد احتمال اختلال توسط مادربرد دستگاه زیاد است ولی برای مطمن شدن شما باید به صورت کامل دستگاه را تست کرده تا مطمن شوید مثلا زمانی که فن ار کار یاز میاستد تست کنید که مادر برد فرمان قطع را صادر کرده یا اینکه برق در ترمینال کندانسور وجود دارد و مشکل از جای دیگری است توصیه میکنم اگر تعمیرکار کولر گازی نیستید این کار را به یک مرکز سرویس و تعمیرات تخصصی کولر گاری بسپارید.

  پاسخ دهید

سلام، وقت بخير.
يه كولر گازي گاسونيك داريم كه وقتي پاورش رو ميزنيم روشن نميشه.
ميشه لطف كنيد بگيد مشكلش چيه؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  این کلی ترین سوالی بود که میشد پرسید شما باید برق ورودی کولر گازی رو چک کنید در صورت عدم وجود برق باید علت قطع شدن رو پیدا و برطرف کنید در صورت وجود جربات هم باید مورد به مورد برسی کنید ولی باید توجه داشته باشید که این کار بسیار خطرناکه و نیارمند ابزار و لوزام مخصوص است

  پاسخ دهید

  احتمال داره فیوز کولر. قطع باشه. کنترل معیوب باشه. چشمی کولر معیوب باشه یا برد معیوب باشه. اول ببنید دستی میتونید با دکمه پاور روشنش کنید.

  پاسخ دهید

  پیمان

  باید ببینید که دستگاه به محافظ وصله شاید محافظ خراب باشه از اون پریز تست کنید که برق داره اگه دیدین برق به دستگاه میرسه باید بردش تعمیر بشه چون مشکل پیدا کرده

  پاسخ دهید

سلام
.کولر 24جنرال.
کولر در حالت سرما ده دقیقه کار میکنه بعد یونیت بیرون خاموش میشه. تو حالت گرما هم بعد یک دقیقه فن داخل ایست میکنه بعد ده ثانیه دوباره شروع میکنه. یک دقیقه ینی وقتی که اواپراتور داغ داغ میشه فن روشن میشه . وقتی یک دقیقه اواپراتور خنک شد فن می ایسته. تا دوباره داغ شه. تو این مدت کمپرسور در حال کار کردنه.
سنسور پایپ و محیطی رو تعویض کردیم. بنظرتون مشکل از کجاست؟؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  با با این اطلاعات کم نمیشه جواب دقیق و تخصصی داد ولی احتمال خرابی یا اشکال در بردفرمان کولر گازی خیلی زیاده و اینکه سنسور پایت و محیط باید هنگام تعویض با مشابه خودشون عوض بشن اگر توانایی دارید برد کامل کولر گازی رو برای تعمیر به تعمیرگاه برد بفرستید در غیراین صورت حتما با تعمیرگاه مجاز کولر گازی تماس بگیرید

  پاسخ دهید

پرویز

با سلام خدمت استاد محترم
من اسپیلت دارم که وقتی روشنش میکنم ارور h1 یا همون یخ زدگی میده.
باید تعمیر کار بیارم یا روشن بمونه خودش رفع میشه
با تشکر

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  این ارور مربوط به یخ زدایی کولر در فصل سرد ساله که در فواصل زمانی متفاوت نسبت به سردی هوا در کولر گازی اعمال میشود ولی در صورتی که این کار به صورت سریع در فواصل زمانی بسیار کم و به صورت غیر عادی اتفاق بیوفتد حتما باید برسی شده و با تعمیرگاه مجاز کولر کولر گازی تماس گرفته شود

  پاسخ دهید

پرویز

ممنونم استاد
منظور شما اینه که در یه روز چندبار اتفاق افتاد باید به تعمیرکار اطلاع بدم

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  این یک عمل کاملا طبیعی برای کولر گازی است و یکی از سیستم های نصب شده در کولر گازی است ولی در صورت غیر عادی بودن یا خلل ایجاد کردن در سیستم کولر گازی باید با تعمیرگاه مجاز کولر گازی تماس گرفته شود

  پاسخ دهید

اميد صارمي

‎با سلام خدمت استاد عزيز.
‎من واقعا لذت بردم از اينكه تمام سوالات را جواب و به خوبي راهنمايي ميكنيد بسيار تشكر.
‎من يك كولر ٣٠هزار اينورتر الجي دارم هم سرمايش و هم گرمايش، ٢تا سوال دارم از خدمتتون، آيا اين حرف درسته كه ميگن استفاده از گرمايش كولر عمرش كم ميكنه ؟؟
‎و دومي اينكه پنل بيروني كولر ما داخل تراس هست و در تابستون گرماي فنش خيلي اذيت كننده هست و مستقيما روبروي درب ورودي پزيرايي هست ميشه از يك ورق المينيومي يا يك ورقه پلاستيكي براي منحرف كردن باد فن كولر استفاده كرد؟؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  خواهش میکنم خوشحال میشیم که بتونیم کمکی به شما بکنیم
  1. نخیر این اصلا حرف درستی نیست به دلیل اینکه تمام سیستم کولر گاز طوری طراحی شده که بتوانید ار ان هم در سرمایس زمستان و هم در گرمای تابستان استفاده کنید و باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که استفاده از کولر گازی در فصل سرما برق کمتری را مصرف میکند
  2. باید عرض کنم که بهترین شیوه نصب کندانسور به صورته که باد گرم خروجی به بیرون از محیط نصب موتور منتقل بشه با این شرحی که شما فرمودید این باد گرم باعث برگشت به درون منزل شده و این کار بسیار اشتباهی است که باعث تلف شدن انرژی خواهد شد شما به هر طریق ممکن این باد گرم را به بیرون از محیط نصب کولر گازی هدایت کنید

  پاسخ دهید

طاها معینی

سلام
لطفا طریقه ریست کولر جنرال طرح لبخند روهم توضیح بفرمایید ممنون میشم

پاسخ دهید

رضا علیپور

سلام.یک کولر گازی سامسونگ ۱۲۰۰۰ اینورتر،گاز کم کرده است.گرمایشش مطلوب نیست.کل گاز دستگاه را تخلیه کردم.کاملا وکیمی اش کردم.مجددا با ترازو طبق شمای فنی دستگاه گازش را تزریق کردم.ولی مشکل دستگاه حل نشد و هنوز گرمایش مطلوبی ندارد.در ضمن امپر دستگاه با امپر روی شمای فنی یکی میباشد و مشکلی ندارد‌.لطفا راهنمایی کنید.با تشکر

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست عزیز منظور از گرمایش نامطلوب کولر گازی چیه؟ و با چه معیاری گرمایش کولر گازی رو میسنجید؟ آیا معیار شما گرمایش کل محیطی است که کولر گازی داخل ان نصب شده؟ اگر به این موارد آگاهی کامل دارید، آیا قبل از تزریق گاز سیستم رو شستشو دادید؟ و از تمیز بودن کل سیستم مطمئن هستید ؟

  پاسخ دهید

فرزاد

سلام مهندس پیرنیا
ممنون از راهنماییهای مفیدتان که همه استفاده میکنیم. من یه سوالی کرده بودم هنوز جواب نگرفتم.یکی در مورد اینکه : در کولر گازیها میشه گاز134a رو جایگزین R22 کرد؟
دوم اینکه : نحوه شستشو دادن داخل لوله های کندانسور و لوله موئینی را میشه توضیح بدید که متوجه بشیم گرفتگی نداریم؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  اگر جواب خلاصه و کوتاه میخواید باید عرض کنم که بله امکان پذیر هست ولی به دلایل خیلی زیادی این کار اصولی نیست پس سعی کنید از گاز 22 استفاده کنید

  پاسخ دهید

با سلام
ایا کولر در حالت فن کار کند چند ساعت احتمال اشکال هست ؟ کولر باید روشن باشه ولی هوا خنک و دمای خانه پایین بخاطر صدا بیرون روشن میکنیم در حالت فن مشکلی پیش نمیاد ؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  من منظور شما را از این سوال متوجه نشدم ولی اگر منظور شما استفاده از فن کولر گازی است باید عرض کنم که نخیر به هیچ عنوان مشکلی برای شما برای استفاده از این حالت وجود ندارد

  پاسخ دهید

محمدی

سلام
مشکلی در کولر ما ایجاد شده میخاستم بدونم از کجاست
کولر که روشن میکردم بعد چند ثانیه کار کردن فیوز برق میپرید
چند بار تست کردم دیدم همینطوریه
که دیکه الان روشن هم نمیشه
میشه علتش رو بگید

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  خب این مشکل دلایل خیلی زیادی دارد از جمله خرابی در کمپرسور کولر گازی ، خرابی در دیگر قطعات کولر گازی یا اتصالی سیم های برق متصل به اسپیلت

  پاسخ دهید

فرزین

سلام. کولر 32000 سوپرجنرال دارم با کمپرسور پیستونی و آمپر نرمال 18.8
تا زمانی که هوا نسبتامعتدل و گرمه خنک کنندگی و آمپر و فشار ساکشن کاملا نرماله. ولی با خنک شدن هوای بیرون آمپر کاریش میاد روی 13 آمپر و گرم میشه. مشکل از کجا میتونه باشه دوست عزیز؟ ممنون میشم کمک کنید

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  اینکه امپر دستگاه در حالت گرمایش و در کارکرد زمستان کمتر از سرمایش در تابستان باشد امری کاملا طبیعی است ولی گرم شدن دستگاه علت های زیادی دارد که باید برسی شود لطفا بیشتر راهنمایی کنید

  پاسخ دهید

تقی نصرتی

سلام آقای پیرنیا
من یک کولر 25000 سامسونگ(سرمایشی-گرمایشی) مدل good دارم که اخیر دچار مشکل شده است بعد از 15 دقیقه کار فن کمپرسور از کار می افته و نشانگر کاربر روی مانیتور داخلی شروع به چشمک زدن می کند ولی کولر خاموش نمی شود وقتی کتاب راهنماش نگاه کردم نوشته مربوط به single user می باشد و دستور العمل کتاب راهنما را انجام دادم ولی مشکل برطرف نشد لطفا راهنمایی کنید.
باتشکر از زحمات شما و همکاران محترمتان.

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  این که فن و کمپرسور با هم از مدار خارح میشود احتمال زیادی برای خرابی برد فرمان محتمل است ولی این نظر درست و دقیقی نیست باید تمامی قطعات و مراحل کار حضورا بررسی شود

  پاسخ دهید

مرتضی

سلام استاد سال نو مبارک
برای اسپیلت وست پوینت سی هزار قصد انجام تست کمپرسور کولر داشتم. حین انجام تست سیم پیچ کمپرسور صدای بوق نمیومد. یعنی کمپرسور کولرم سوخته؟

پاسخ دهید

سلیمان

سلام. خسته نباشید کولر گازی ال جی 24 هزار دارم فن داخلی که باد پرتاب میکنه وقتی کولرو روشن میکنیم حرکت نمیکنه و باید با یه چیزی حرکتش داد تا کار کنه علتش چیه؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  امکان خرابی موتور فن یا خازن راه انداز فن بلوور کولر گازی شما بسیار بالاست حتما باید توسط یک تعمیرکار متخصص برسی و عیب یابی شود

  پاسخ دهید

مجتبی

سلام خسته نباشید کولر پنجره ای سامسونگ داریم موقع روشن شدن فقط فن خالی میزنه و چراغ سبزش روشن نمیشه که سرد کنه وصل نمیکنه آیا مشکل از کمپرسورش هست؟ یا احتمال داره که برق به کمپرسورش نرسه آیا از خازنش هم میتونه باشه؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  هر امکانی وجود دارد تمام مواری که شما فرمودید ممکن است مشکل ساز شده باشد ولی تنها با چک کردن کامل کولر گازی شما امکان نظر دادن دقیق وجود دارد

  پاسخ دهید

ارش کمالی

سلام
کولر گازی پنجره ای تراست ١٨هزار موتور پیستونی دست دوم خریداری کردم ولی از همون روز اول سرماش خوب نبود و جدیدا متوجه شدم رادیات جلوی کولر کاملا برفک زده مشکل چیه؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  احتمال کمبود گاز که نتیجه نشتی در سیکل کولر گازی شماست خیلی بالاست

  پاسخ دهید

آرش کمالی

با تشکر فروان مشکل نشتی بود که حل شد.
یه سوال دیگه از خدمت شما دارم
کولر میتسوبیشی 36هزار پنل داخلی روشن میشه ولی فرمان به یونیت بیرونی نمیده بعد پنل داخلی ارور اوپریشن 4تا چراغ میزنه. کولرش سری قدیمه

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  شما کابل ارتباطی کندانسور و اواپراتور را جدا کرده و حالا اقدام به روشن نمودن پنل داخلی نمایید و با اهمتر ترمنیال های خروجی پنل داخلی را چک کنید تا از فرمان صحیح پنل داخلی مطمن شوید

  پاسخ دهید

محمدرضا س

سلام
کولر من گالانز 18000 موتور موشکي هس و موتورش جام کرده ميخواستم بدونم باچ خازني ميتونم به او شوک بدهم ؟ ممنون

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  شما با خازن هارد استارت امکان شوک دادن به کمپرسور کولر را دارید

  پاسخ دهید

باسلام.یه سوال دارم راهنمایی کنید ممنون میشم.کولر دوتیکه میتسوبیشی 36000 نشت گاز داشته الآن گاز زدیم تا در موقع خاموشی گیج 150 بار نشون میده،ولی کولر باز خنک نمی کنه.وموتور 50 ثانیه کار میکنه وبعد3 دقیقه استراحت.وهمین طور تکرار میشه ولی دما خیلی خنک نیست.باید چکار بکنم.

پاسخ دهید

  کارشناس 2 : علوی

  سلام
  شما باید تمام موارد را به صورت کاملا اصولی انجام دهید ایا زمانی که شارژ گاز انجام شد سیستم وکیوم شده است و اینکه ملاک شارژ گاز در حالت خاموشی نیست بلکه در حالت کار کمپرسور باید کولر گازی را شارژ گاز کنید. درباره خاموش شدن مداوم کمپرسور هم باید دقت داشته باشید که برد فرمان دستور قطع را صادر میکند یا خود کمپرسور خاموش میشود ؟

  پاسخ دهید

میلاد

سلام جناب آقای پیرنیا با سپاس از راهنمایی های سازنده جنابعالی
بنده ساکن اهواز هستم و یک‌اسپیلت سی هزار میتسوبیشی برام نصب کردن که بعد از نصب
نه سرمایش نه گرمایش عمل نمبکنه
یعنی کنداکتور عمل نمیکنه با اینکه برق به اون قسمت میرسه ولی وقتی با دست فشارش میدی کمپرسور کار میکنه و هوا سرد سرد میشه
لطفا روش تست کنتاکتور کولر گازی رو هم توضیح بدین.
در حالت گرمایش هم قدرت فن کم و زیاد نمیشه فقط رو یه حالت پرتاب باد داره
بنظر شما چون سرویسکارم فوق العاده غیرفنی بود چه بلایی سر کولر آک اومده؟ چون اینجا تعمیرکار ناشی خیلی زیادن بنظر شما خازن سوخته کنتاکتور خراب شده یا بردشو خراب کرده؟

باسپاس از توجه شما

پاسخ دهید

  کارشناس 2 : علوی

  سلام
  دوست گرامی با توجه به توضیحاتی که شما فرمودید سرمایش و گرمایش کولر گازی عمل نمیکند ولی در قسمت پایین عنوان کردید که در حالت گرمایش پرتاب باد کولر گازی شما قابل تغییر نیست اگر شما زمانی که کنتاکتور را با فشار دست راه اندازی مکنید باید از فرمان مادر برد به کنتاکتور مطمئن شوید چون برد فرمان اتصال با به کنتاکتور صادر و کنتاتور عمل اتصال جریان را صورت میدهد
  ایا فرمان برد ( فاز و نول )به کنداکتور میرسید؟

  پاسخ دهید

بهروز علوی

بهروز
سلام مهندس
پنل داخلی و بیرونی خیلی سرو صدا دارند. ولی روی فن پنل داخلی صدا ندارد و خوب .ضمنا این مشکل زمانی شروع شد که سیستم شارژ گردیده سرمای آن هم زیاد نیست آیا گاز زیادی باعث اونه؟ آبریزش هم نداره درصورتی که قبلا بعد از یکساعت آبریزس شروع میشد.ولی لوله برگشت هم سرد سرد است.

پاسخ دهید

  علوی: پشتیبان

  سلام
  دوست گرامی برای تست کردن سیکل سرمایش گولر گازی نیاز است که به صورت کامل با ابزار مجهز این کار انجام شود و به هیچ وجه امکان اعلام نظر به این صورت وجود ندارد ولی همین که شما اعلام میکنید از سرمای کولر گازی راضی نیستید و و…. حتما باید از یک تعمیرکار کولر گازی بخواهید که برای تست کردن سیکل کامل سرمایشی کولر گازی از نزدیک مراجعه و مشاهده کنند

  پاسخ دهید

سیامک

سلام.علت زود خاموش روشن شدن اسپلیت چیه ؟3 دقیقه روشن 3دقیقه خاموش .4 روزه خریدم .نمایندگی نصب کرده اما علتشو نمیدونه

پاسخ دهید

  کارشناس 2 : علوی

  سلام
  دوست گرامی با توجه به اینکه شما کولر گازی را مدت زمان کمی است خریداری کرده اید حتما با شرکت گارانتی کننده تماس گرفته و از ایشان درخواست تعمیر و برسی کنید اگر هم احتیاج به کمک یا تعمیر توسط خودتان را دارید حتما ما را درجریان گذاشته و اطلاعات کامل تری ارائه کنید تا حتما شما را راهنمایی کنیم

  پاسخ دهید

رامین

سلام. جهت تست موتور کولر گازی به چه ابزاری احتیاجه؟

پاسخ دهید

ناصر . ایستکول

سلام خدمت همه .
خواستم بدونم علائمی که روی کمپرسور هست چه معنی داره . مثلا علامتی که داخل یک دایره حروف S,C,M هست چیه ؟ میدونید که توی کمپرسورهای مختلف جای این حروف با هم عوض میشن .

پاسخ دهید

سعید کیا

سلام اسپیلت ۳۲ الجی دارم کمپرسورش سوخته فابریکش کمپرسور روتاری بوده میتونم روش کمپرسور اسکرال ببندم؟راهنمایی بفرماییدایرادکه نداره مدل اسپیلت پلاسما گلد است

پاسخ دهید

  کارشناس 2 : علوی

  سلام
  در صورت هماهنگ کردن پایه های کمپرسور و هم قدرت بودن این کمپرسور ها مشکل خاصی نخواهید داشت

  پاسخ دهید

خالقدادمحمودزهی

با سلام خدمت کارشناس عزیز کولر گازی پنجره ای هایسنس گرفتم موقعی که روشنش میکنی تا میخواد زیربار بره یه صدایی تولید میکنه .واین صدا قطع میشه دوباره تکرار
ممنون میشم چاره کار کجاست

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  منظور چه صدایی هست ؟ در کجای سیستم تولید میشه و اینکه در هنگام کار کاملا رفع میشه ؟ یا در تولید سرمای کولر گازی تاثیری داره ؟

  پاسخ دهید

سید مرتضی

سلام آقای پیر نیا بسیار ممنونیم که باصبر ومتانت جوابگوی سوالات هستید.سوالم این هست که برای شستشوی لوله ها با گاز ازت حتما باید مغزی و والف به لوله رفت متصل بشه؟ چرا متصل به برگشت نباشه؟ دوم اینکه بعد از تعویض موتور برای شستن موتور وکندانسور ، سرلوله مویی را از لوله رفت باید جداکنیم یا نه؟؟یعنی فقط شستشو بدهیم تا تمیز بشن؟ این شستشو کندانسور هم باید ازلوله رفت ازت را واردکرد یانه؟ ممنونم.

پاسخ دهید

  کارشناس 2 : علوی

  سلام
  بهترین مسیر استفاده از لوله رفت برای شستشوی کولر گازی است و اینکه نخیر نیازی به باز کردن لوله مویی نیست بلکه با متصل بودن لوله مویی به کولر گازی این کار را انجام خواهیم داد

  پاسخ دهید

سید مرتضی

ضمنا بفرمایید (در صورت مجبور شدن شستشو با گاز R22) چطوری توزن را وارد لوله ها کنیم؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  توزن را به از طریق سرنگ وارد لوله کنید و به ادامه مراحل کار بپردازید

  پاسخ دهید

رامین

سلام. کمپرسور کولر گازی های t3 (گرمسیری) از چه نوعی هستن؟ پیستونی روتاری یا اسکرول

پاسخ دهید

سلام من يه کولر گازی 18هزار گری موتور قلمی دارم. با اینکه ترموستات رو یک سره کردم بازم موتور 25 دقیقه کار میکنه و خوب هم خنک میکنه و کمپرسور هم مياد تو سرویس،و مشکلی هم نیست بعد از 25 دقیقه از کمپرس خارج ميشه و بعد از 20 دقیقه مياد تو سرویس علت چيه. اگه لطف کنید يه راهنمايم کنید ممنون میشم

پاسخ دهید

علی حزبیان

سلام. من یک کولر گازی ۳۶۰۰۰TCL دیواری سرمایشی مخصوص منطقه خرمشهر کمپرسور بزرگ را حدودا ۱۰ ماه پیش خریدم که متاسفانه چند روز بعد از نصب صدایی شبیه شکسته شدن یخ از پنل داخلی شنیده شد. وقتی که درب پنل داخلی را باز کردم هیچگونه آثاری از برفک دیده نشد و پنل در حال تعریق کردن بود. به پشت بام رفتم و دیدم که فن درحال چرخش است و فقط کمپرسور و لوله بزرگ برفک و یخ زده است. درجه کولر را تا حدود ۳۰ بالا بردم و کمپرسور خاموش شد و برفک از بین رفت. به نمایندگی رفتم و گفتند که گاز آن کم است. آمدند و گازگیری کردن و بعد از چند روز دوباره کمپرسور و لوله بزرگ یخ و برفک زد و درآن لحظه از سرما و برودت کولر کاسته نمیشود و فقط یکسره کار میکند. درجه را بالا بردم و کمپرسور خاموش شد و برفک از بین رفت و به نمایندگی مراجعه کردم. آمدند و گفتند که گاز کولر کامل است و کمپرسور آمپر نمیکشد و هیچگونه نشتی ندارد و احتمالا از سنسور است و باید سنسور تعویض شود. بعد از تحویل سال ۹۶ آمدند و سنسور را تعویض کردند و بعد از چند روز دوباره همان مشکل برفک و یخ کمپرسور و لوله بزرگ پیش آمد. لازم به ذکر است که با درجه ۲۵ یا ۲۶ و یا ۲۷ هم برفک و یخ میزند. مساحت منزل هم حدود ۶۰ متر است و نمایندگی گفت که نمیدانم مشکل از چیست و باید با نمایندگی تهران موضوع را در میان بگذاریم. لطفا راهنمایی فرمایید

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  قبل از هر کاری به دلیل اینکه کولر گازی شما درای گارانتی است و مدت زمان زیادی از خرید آن نگذشته است حتما با نمایندگی تماس گرفته تا نسبت به تعویض یا تعمیر آن اقدام کنند و به هیچ عنوان خود تان این کار را انجام ندهید ولی با توجه به توصیفات شما این یک عیب گم و خیلی پنهان است که با تست در کارگاه میتوان به نتیجه دقیق رسید ولی امکان دوپهن شدن لوله های ارتباطی یا کیپی در قیمتی از سیستم محتمل است

  پاسخ دهید

سید مرتضی

سلام
فشار زدن به سیستم میبایست چند درجه باشه؟ (۳۰۰درجه؟؟) با موتور یخچال این فشار را زده ام بلکه بالاتر هم میشه زد آیا باز هم میفرمایید با موتور یخچال انجام ندهیم؟؟
در صورت خرابی شیر سرویس کولر گازی آیا میشود فقط مغزی شیر را عوض کرد و نیاز به جوش کاری نباشه؟؟

پاسخ دهید

اشکان رستمی

سلام
من کمی فنی هستم. در مورد تست فشار کمپرسور کولر گازی راهنمایی میخوام که خودم انجام بدم. چون تا حالا اینکارو نکردم.
تشخیص کیپ بودن لوله مویی کولر گازی به چه صورت هست؟

پاسخ دهید

با سلام. اگر پس از انجام روش های تست کمپرسور کولر گازی موردی مشاهده نشد با اطمینان 100% میتوان گفت کارکرد کمپرسور سالم است؟

پاسخ دهید

محمد حبیبی

آیا درست است ک میگویند کولر دوتیکه را نباید خاموش کرد و مدام اگه روشن باشد بهتر است؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  نخیر این حرف اصلا درست نیست شما باید کولر گاری را از نظر مکانی در بهترین مکانی که باید نصب کنید و روی دمایی که مناسب شماست قرار دهید و اجازه دهید که کولر به صورت اتوماتیک خاموش و روشن شود

  پاسخ دهید

فرهاد فاطمی

با سلام و خسته نباشید. یه کولر گازی 2400 دارم. وقتی روشن میکنم یونیت داخلی کار میکنه اما موتور بیرونی فقط فن روشن میشه و کمپرسور انگار میخواد روشن بشه اما قطع میکنه و هر چند ثانیه یه بار همین حالت پیش میاد یعنی انگار میخواد استارت کنه و یه صدای کوچکی میده و قطع میشه. خازنش رو یه تعمیرکار تست کرده گفته سالمه. مشکلش از کجاست؟

پاسخ دهید

علی شهنی

با سلام. کولر اجنرال ۱۸هزار دارم. زمان زدن کلید دوم که کمپرسور روشن بشه برق خونه دچار نوسان میشه و کمپرسور فعال نمیشه صدای کولر کمی کمتر میشه. گفتن شوک دادن به کمپرسور کولر راه حله. درسته؟ خودم با اهم متر تست سیم پیچ کمپرسور کولر رو دو به دو و بدنه انجام دادم مشکلی نداشت. برادر چه کنم؟
باتشکر

پاسخ دهید

سید علی

سلام واقعا کاربردی بود جهت سالم بودن موتور کولر به روش تست کمپرسور کولر گازی احتیاج بود. سپاس

پاسخ دهید

زبیرفرد

سلام لطفا توضیح بدین طریقه شوک دادن به کمپرسور کولر به چه صورت است؟ ممنون

پاسخ دهید

صادقی تعمیر کار

با سلام خدمت استاد پیر نیا
در اهواز زندگی میکنم یک کولر ۳۰ هزار جنرال کمپرسور روتوری دارم با اینکه باد فن طبیعی و کندانسور تمیز و در سایه و فضای باز قرار دارد و فشار گاز ۶۵ و دیس شارژ ۹۵ است اما کولر ۱۹ آمپر میکشد. مشکل چیست؟
با تشکر

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  از ولتاژ ورودی کولر گازی مطمئن هستید؟ و اینکه به سالم بودن کمپرسور کولر اطمینان دارید؟ آیا سرمای کولر گازی شما مانند قبل هست یا خیر؟

  پاسخ دهید

سلام ولتاژ شبکه ۲۲۰ ولت هست برودت کولر طبیعی و تغییر نکرده و صدای کمپرسور کولر هم طبیعی است
ولی زیاد آمپر میکشد و دیروز ساعت ۱۲ ظهر کامل خاموش شد
آیا احتمال نیم سوز شدن سیم پیچ هست؟ تست سیم پیچ کمپرسور کولر گازی نکته خاصی ندارد؟

پاسخ دهید

بهنام

باسپاس فراوان از زحمات شما
آيا ميشه روغن موتور كولر گازی پنجره اي رو عوض كرد؟

پاسخ دهید

حسین خان زاده

باسلام وعرض قبولی طاعات
کولر سرد وگرم ۲۴۰۰۰ سامسونگ با ۵ سال عمر داریم
مدتی است کندانسور آن هنگام کارکردن صدای زیادی میدهدتا بحال ۲ کارشناس آمده وگفته اند مشکل فنی ندارد اما صدای کندانسور بسیار اذیت کننده است چه باید کرد.
پیشاپیش از لطفتان سپاسگزارم
خان زاده

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  این صدا چه نوع صدایی است صدای لرزش یا صدای کار کردن موتور یا برخورد دو چیز به هم ؟؟؟ و چه زمانی بیشتر به گوش میرسد ؟

  پاسخ دهید

محمد آروین

باسلام و خسته نباشی
سپاس اگه جواب بدین
آیا نشتی داشتن کندانسور باعث خرابی کمپرسور میشود، در چه مدت زمانی این اتفاق می‌افتد؟ آیا شارژ گاز ۲۲ اگر کپسول را برای چند لحظه برعکس کنیم و مایع تزریق بشه آخر کپسول باعث خرابی سریع کمپرسور کوار میشود؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  نشتی کندانسور باعث اسیب رسید به کمپرسور نخواهد شد به شرطی که از کمپسرو به مراتب استفاده نشود
  گاز R22 هم کاملا باید به صورت گاز شارژ شود نه مایع به هیچ عنوان این کار را انجام ندهید. آخر کپسول هم با اول کپسول هیچ تفاوتی ندارد

  پاسخ دهید

سید مرتضی

باسلام خدمت آقای مهندس پیرنیا،
۱- چطوری از کیپ بودن لوله مویی و یا شیر برقی مطلع شویم راهی واسه تست آنها وجود داره؟؟
۲- در صورت خرابی شیر سرویس آیا میشود فقط مغزی شیر را عوض کرد و نیاز به جوش کاری نباشه؟؟
3- دکمه کلین در کنترل کولر گازی دقیقا چه کاری را انجام میدهد؟؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  1- احتمال کیپ بودن لوله مویی کولر گازی بسیار کم است ولی یکی از نشانه های آن برفک زدن یا یخ زدن قبل از لوله مویی است. درباره شیر برقی هم معمولا زمانی که شیر برقی با مشکل مواجه میشود نمیتوان 100% مطمئن شد ولی به غیر از چک کردن بوبین که خراب است یا خیر، زمانی که 4 لوله متصل به لوله مویی هم دما باشند احتمال کیپ شدن شیر برقی کولر گازی بسیار بسیار زیاد است.
  2- بسته به نوع و محل خرابی دارد ولی در اکثر مواقع باید کل شیر سرویس عوض شود و این کار اصولی تر است
  3- دکمه کلین مربوط به فیلتر یونولیز کولر گازی است

  پاسخ دهید

شیوا نادری

سلام. وقت بخیر. یه سوال داشتم. ما دیروز کمپرسور کولر گازی رو تعویض کردیم (سوخته بود) دوتا مشکل داریم : ۱- آبی از کولر تخلیه نمیشود (چه از لوله تخلیه و چه از پنل داخلی) ۲- صدای موتور بیرونی یکنواخت نیست و متناوب است. توضیح اینکه تعمیرکار بعد از تعویض کمپرسور کولر، گاز کولر رو هم شارژ کرد.

پاسخ دهید

سید مرتضی

بسیار سپاسگذارم اما متوجه دکمه کلین نشدم (فیلتر یونولیز) میشه بیشتر توضیح بدهید؟؟ چیکار میکنه دقیقا؟؟ بعضی ها میگن رادیات پنل را شستشو میده بعضی ها میگن هوا رافیلتر میکنه!!

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  این فیلتر مخصوص تصفیه هوا است که شما با زدن این دکمه این کار را انجام خواهید داد

  پاسخ دهید

اميد صارمي

سلام استاد، فن کولر ما رو به تراس هست و گرماي فنش اذيت كننده هست، میشه جلو فن رو یه کانال کولر آبي بزنیم جلوش که باد گرمش رو مهار کنه مشکلی به وجود نمیاد؟؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  اصولا هیچ مانعی نباید تا فاصله یک و نیم متری جلوی کندانسور باشه و مهار کردن آن هم کار درستی نیست. بهترین راه جابه جایی ان است ولی در صورت عدم انجام این کار حتما از یک کارشناس بخواهید محیط را بازرسی کند

  پاسخ دهید

حسام ک

سلام مهندس یه کولر اسپیلت ۳۲ هزار است که بعد از یکی دو ساعت خوب کار کردن و سرمایش خوب خاموش میشه خازن و فن عوض کردم ولی باز خاموش میشه ممکنه راهنمایی بکنید

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست گرامی منظور از خاموش شدن چیه؟ سرما ندادن یا خاموش شدن کامل کولر گازی؟ و اینکه بعد از خاموش شدن به صورت اتوماتیک روشن نمیشود ؟

  پاسخ دهید

محمد آروین

سلام، ممنون میشم حتما پاسخ بدین،
یک کولر کار کرده که توسط یک غیرحرفه‌ای باز شده بود نصب کردم و بعد از وکیوم و راه اندازی کولر، گیج زدم گازش خیلی کم بود، به صاحبش گفتم، بعد از شارژ گاز کولر چند روزی استفاده کرد و باز خالی شد، وقتی رفتم یونیت بیرونی را باز کردم متوجه روغنی ​بودن کندانسور شدم و بعد از تست کمپرسور کولر گازی که خیلی بیجان و درحال اتمام عمرش بود، به مالک گفتم، حال ایشان بنده را مقصر سوختن موتور کولر گازی میداند، بنظر شما علت سوختن آن چیست؟ تزریق مقدار کمی گاز ۲۲ بصورت مایع آخر کپسول که برعکس میکنند آیا باعث سوختن کمپرسور کولر میشود؟ ممنونم

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست گرامی اگر کمپرسور کولر گازی شما سوخته باشد دلایل بسیار بسیار زیادی برای این اتفاق وجود دارد که باید حتما این کار به صورت کاملا تخصصی بررسی شود و امکان هیچ گونه نظر دهی در این باره نیست. حتی در بعضی از موارد خاص برای پی بردن به دلیل اصلی سوختن کمپرسور کولر گازی نیاز به شکافتن آن و بررسی کارشناسانه است

  پاسخ دهید

حامد عبدی

سلام
من یه کمپسور 24 توشیبا رو عوض کردم که پس از وکیوم و شارژ گاز موتور تا حدود 15 دقیقه خوب کار میکنه و همه چیز نرمال بود اما بعدش فشار بالا میره و قسمت ساکشن موتور برفک میزنه علت چی میتونه باشه؟ ایا با تعویض روغن موتور کولر گازی درست خواهد شد و اینکه به چه صورت باید روغن کمپرسور کولر رو تعویض کنم؟ لازم به ذکره که شیر برقی از سر راه حذف شده
ممنون از شما

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  از میزان گاز تزریق شده به سیستم مطمئن هستید و اینکه از ولتاژ برق و یا از دوپهن نشدن لوله های مسیر؟
  خیر این مشکل ربطی به روغن موتور کولر شما ندارد

  پاسخ دهید

یونس مردمی

سلام. روش تست کمپرسور کولر گازی غیر از این 3 روش بازم هست؟

پاسخ دهید

سلام
ببخشید یک سوال داشتم
کولر گازی سامسونگ
کولر گازی خونه رو یک نفر سرویس کرد و گاز رو هم شارژ کرد!
بعد از سرویس ، هروقت پنل داخلی رو که روشن میکنم حدود 5 دقیقه طول می کشه تا کمپرسور(دستگاه بیرون خونه) روشن بشه!
البته اگر مثلا 20 دقیقه کولر کلا خاموش باشه و روشنش کنم بلافاصله کمپرسور هم روشن میشه ولی وقتی به فاصله ی کوتاه خاموش روشن میکنم این اتفاق نمی افته و کمپرسور با تاخیر روشن میشه یا مثلا وقتی از حالت کول به حالت اتو تغییر میدم باز هم کمپرسور خاموش میشه و 5 دقیقه بعد مجددا روشن میشه !
سرویس کار معتقده که طبیعیه اما قبل از سرویس ، با روشن کردن کولر بلافاصله کمپرسور هم روشن می شد

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست گرامی این حالت کاملا طبیعی است و مطمئنا شما قبل از سرویس کولر گازی به این مورد توجه زیادی نکرده اید ولی در کل روشن شدن با تاخیر کمپرسور کولر گازی بعد از هر بار روشن شدن طبیعی است

  پاسخ دهید

سید مرتضی

باسلام مقدار فشاری که برای نشت یابی کولر گازی باید وارد بشه حداکثر چند (psi) میباشد؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  میزان 200 تا 250 psi فشار برای تست نشت یابی کولر گازی قابل قبول است

  پاسخ دهید

عادل عابدی

با سلام و خسته نباشید .
اقا ما یه کولر 24000 داریم . وقتی روشن میکنیم فن داخل کار میکنه چند ثانیه بعد موتور بیرون هم شروع به کار میکنه و همه چیز طبق روال پیش میره و خنک میکنه . اما وقتی کولر آف میکنه و موتور بیرون خاموش میشه ، فن داخل هم خاموش میشه . و باد نداره . وقتی با کنترل حالتشو عوض میکنیم(mode ) فن داخل دوباره راه میوفته و چند لحظه بعد دوباره موتور بیرون هم روشن میشه و همین روال ادامه داره . میشه بگید دردش چیه ؟ اخه بد اعصابم ریخته به هم . هر تعمیر کاری هم اوردم نفهمیده مشکلش چیه . ممنون

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  امکان خرابی برد فرمان بسیار زیاد است شما باید برد را برای تعمیر به یک تعمیرکار متخصص بسپارید

  پاسخ دهید

سید مرتضی

خداخیرتون بده بابت همه جوابهایی که میدهی بسیار ممنونم.
1- ببخشید آقای مهندس این مقدار فشار (۲۵۰psi) برای نشت یابی موتور یخچال هم میزنه پس بنابراین چرا باید با ازت فشار زد؟؟
۲- بعضی کولرها اینورتر نیستند و در قسمت یونیت خارجی دارای برد میباشد این برد برای چیست؟؟ چه مزیتی دارد؟
3- یه محیطی برای پرورش زالو هست میخوام کولر گازی نصب کنم که دمای 27 درجه را به محیط بده و رطوبت 60 درصد هم توسط دستگاه بخور سرد در این محیط ایجاد بشه. آیا این شدنی است و برای موتور کولر گازی ضرر ندارد؟ یعنی دستگاه بخاطر رطوبت موجود اتومات میکند یا نه؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام خواهش میکنم
  1- اصولی ترین روش برای این کار استفاده از ازت است و برای نشت یابی یا وکیوم نمیتوان از موتور یخچال استفاده کرد
  2- بردی که در یونیت بیرونی تعبیه شده است برای هرچه بهتر مدیریت کردن یونیت بیرونی و اجرای دستورات صادره از برد داخلی است
  3- دوست گرامی یکی از وظایف کولر گازی جذب رطوبت از محیط است همانطور که مشاهده میکنید هر کولر با توجه به میزان کارکرد و جایی که هست مقدار مشخصی رطوبت به صورت اب از محیط خارج میکند و استفاده همزمان از دستگاه بخور و کولر گازی کمی مشکل ساز خواهد شد و کارکرد هر دوی انها را تحت تاثیر قرار میدهد ولی شما میتوانید از کولر های ابی استفاده کنید تا همزمان هم رطوبت و هم سرما را تولید کنید

  پاسخ دهید

كولر گازي من سامسونگ ١٢٠٠٠ هزاره اما نميدونم چرا الان از كار افتاده . اولا از دوتا لوله مسي اون بزرگه هميشه سرد بود و كوچيكه هميشه داغ . اما الان برعكس شده و ديگه باد سرد نميده ! روشن كه ميكنم باد ميزنه اما گرم ميشه. راهنماييم كنيد ممنون.

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  احتمالا نیاز به شارژ کردن گاز کولر دارد که باید بررسی شود و علت گرم شدن باد پیدا شود. حتما باید تعمیرکار کولر گازی از نزدیک کولر گازی را بررسی و عیب یابی کند

  پاسخ دهید

آرتین

سلام… خسته نباشید. … کولر ما یه مشکلی پیدا کرده.. توی هفته گذشته 2 بار وقتی روشنش کردیم دستگاه داخلی روشن شد ولی دستگاه بیرونی حدود 15 دقیقه طول کشید تا روشن بشه. یعنی در این 15 دقیقه دستگاه فقط مانند یه فن عمل میکرد. کنترلش رو هم چک کردیم کسی دستکاری نکرده بود. بعدش هم خود به خود دستگاه بیرونی شروع به کار کرد. فقط این 2 بار بود بقیه وقتها بدون مشکل روشن شد. مشکلش چیه؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  این مشکل خاصی نیست و گاهی اوقات به دلیل نوسان برق این اتفاق میافتد اگر زیاد تکرار نمیشود جای نگرانی نیست با خیال راحت استفاده کنید فقط اگر کولر گازی را سرویس سالانه نکرده اید حتما این کار را انجام دهید

  پاسخ دهید

علی شهنی

با سلام خدمت استاد عزیز . کمپرسور کولر پنجر ه ای ۱۸ هزارم خراب شده. تعمیرکار پیشنهاد کمپرسور کارکرده بهم داد (البته بخاطر وضعیت مالی) دو نوع کمپرسور پیشنهاد داده البته گفت که با فشار کمپرس بالای ۴۲۰ یکی مارک تکسون که میگه با فابرکش فرقی نداره و دومی مارک بریستول که میگه بنظرش بهتره چون صدای کمتر و عمر بالاتر داره. البته سرمای هردو در یک حد هست. استاد نظر شما تعیین کننده و برام مهمه . اگه امکان داره حتما جوابم بدید. با تشکر فراوان

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست گرامی کمپرسور های دست دوم حتما باید با ضمانت از فروشنده خریداری شود تا در هنگام استفاده و زیر بار رفتن با مشکل مواجه نشود. در کل هر دو کمپرسور نامبرده بد نیست و در یک سطح قرار دارند

  پاسخ دهید

سید مرتضی

با سلام
آقای مهندس کولر گازی های ظرفیت پایین که برق ورودی آنها در پنل داخلی میباشد چطور مقدار جریان آمپر آن را بگیریم؟؟ آیا توسط سیم فرمان (کمپرسور ) میشود آمپر آن را گرفت؟؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست گرامی به دلیل اینکه بیشترین مقدار آمپر دستگاه توسط کمپرسور مصرف میشود، شما با تست آمپر کمپرسور کولر گازی به وضعیت کلی سیستم پی خواهید برد

  پاسخ دهید

سید مرتضی

منظور از اندازه گیری آمپر کمپرسور کولر همان سیم فرمان کمپرسور کولر هست؟؟

پاسخ دهید

Bahman Miree

با سلام و ارزوی قبولی طاعات ، دوستان و اساتید محترم ، کولر گازی دوتیکه 32 هزار ال جی موتور سوزونده. مشتری یک موتور 5532 تکامسه گرفته که 30000 هست ، آیا قابل بستن رو این کولر هست ؟ ممنون و سپاسگزارم….

پاسخ دهید

سلام آقای مهندس یه کولر 24 هزار هست موتورش پارسال عوض شده ولی الان سرمای مطلوبی نداره فشار روی 65 تا 70 هست آمپرش ده میباشد درحالی که روی پلاک 11 آمپر نوشته ولتاژ برق 205 میباشد و لوله برگشت خنکی مطلوبی داره اما لوله رفت هم خنک میباشد.
1- اینکه لوله رفت کولر گازی خنک هست ایرادی دارد یا نه؟؟
2- اینکه سرمای مطلوبی نداره (با توجه به فشار و آمپر ذکر شده) آیا کمپرسور از فشار افتاده یا نه؟؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  بله اینکه لوله رفت هم خنک است دلیل وجود مشکل است که باید به صورت کامل سیکل بررسی و عیب یابی شود. البته قبل از هر کاری سرویس سالیانه کولر گازی را انجام دهید. مورد دوم هم به نوعی به مورد اول میتواند مربوط باشد.

  پاسخ دهید

علی شه

سلام کمپرسور کولر خراب شد کمپرسور برستول با کمپرس ۴۸۰ تعمیر کار گذاشته.صدای کولر کمتر شده .البته بنظرم نسبت به کولر دیگه که دارم پرتاب بادش کمی کمتر شده و بنظرم سرماش هم همینطور است. استانداردی برای پرتاب باد و درجه برودت کولر هست؟ کولر اجنرال ۱۸۰۰۰پیستونی بود که با همنوع خودش که دارم مقایسه کردم. البته کمپرسور قبلی با زدن خازن راه افتاد و بعد چند دقیقه بادش گرم شد. دوباره بردم تعمیرکار گفت روغن رفته تو رادیات که کمپرسور خراب کرده مجبور به تعویض شدم. می خواستم بدونم دلیل وجود روغن در رادیات کولر گازی چیه؟ کمپرسور برستول با کمپرس ۴۸۰ خوبه؟۳استانداردی برای اندازه گیری پرتاب باد و سرمای خروجی هست؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  وارد شدن روغن به اواپراتور یکی از دلایلش نصب نشدن تله روغن است که به نصب کولر گازی شما مربوط میشود.
  کمپرسور برستول بد نیست، کمپرسور میان رده ای است. استاندارد خاصی برای اندازه گیری پرتاب باد وجود ندارد. دستگاه هایی برای میزان پرتاب باد وجود دارد که به کار شما نمی اید در ضمن میزان پرتاب باد ربطی به تعویض کمپرسور شما ندارد

  پاسخ دهید

سلام آقای مهندس من چندین کولر نو نصب کردم ولی شیر رفت کمی خنک میباشد و سرمای کولر هم خوبه ومسیر لوله ها هم چک کرده ام وهیچ گرفتگی وخم خوردگی نداره پس چرا شیر رفت خنک هست؟؟ (البته خنکی لوله برگشت بیشتر از شیر رفت هست) ممنون میشم پاسخ بدهید.سپاس.

پاسخ دهید

حمیدرضا فتحی

سلام و درود بر شما
کولر گازی دوتکه ۳۰ هزار سامسونگ دارم دقیقا وسط ظهر خاموش میشه…..کمپرسور خاموش میشه ولی فن کار میکنه…و تا هوا خنک نشه تو سرویس نمیاد…..دلیل این چی میتونه باشه
خازن و برد و گاز هر سه اکی هست

پاسخ دهید

با سلام خسته نباشید
کولر پنجره ای ۱۹هزار سامسنگ موشکی. وقتی روشن میشه خوب خنک میکنه. بعد نیمساعت هوای گرم گرم میده بعد دوباره هوای خنک میده
چند بار شاید اینطور بشه. بنظر شما مشکل اصلی کجاست؟ خوزستانم با تشکر

پاسخ دهید

علی شه

با سلام. کولر ۱۲۰۰۰ وست پونت دارم دیشب حدود ۴ تا از لوله های وسطی رادیات داخلی یخ زد. لوله های بالا و پایینش نسبتا گرمه. اگه امکان داره بگید که مشکلش چیه؟ بفرمایید چرا اینطور شده؟و چطور باید دستش کنم؟ واقعا از وقتی که بابت راهنمایی میذارید کمال تشکر دارم.

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  این مشکل امکان دارد که از کمبود گاز کولر گازی باشد، یا کثیف بودن فیلترهای پنل داخلی یا خراب بودن فن بلوور داخلی. ولی شایع ترین مشکل مربوط به کثیف بودن فن یا فیلتر یا کمبود گاز کولر گازی شماست

  پاسخ دهید

سید مرتضی

سلام آقای مهندس بنده چند تا کولر نو نصب کرده ام ولی شیر رفت خنک میشه وهیچ گرفتگی درمسیر لوله ها نیست همه را چک کرده ام البته سرمای کولر خیلی خوبه آیا اینکه شیر رفت خنک هست باز مشکلی وجود داره؟؟ اگه مشکلی هست از کجامیتونه باشه؟؟(کولر نو هست). ممنون میشم پاسخ بدهید.

پاسخ دهید

اشکان

سلام جناب پیر نیا خداقوت بنده تعمیرکارم جدیدا یه کولر 30 تراست که معرفی شد چک کردم کولر بعد از روشن شدن حدود 15 تا 20 دقیقه کار میکنه و سرمای خوبی هم داره ولی بعد از اون تایمی که گفتم فورا موتور از مدار خارج میشه وفن تنها کار میکنه و دیگه موتور کار نمیکنه میخواستم ببینم میتونه از دو برد بیرون و داخل باشه و یه سوال دیگه دارم یه کولر گازی هست که خیلی برفک میزنه داخل لوله ها رو با ازت شستشو دادم اونم چند بار ولی به هیچ وجه اون روغن یا هر چیزی که داخل هست بیرون نمیاد چون بعد از شستشو وقتی گاز گیری میشه و روشن میکنم یه سری از لوله ها فقط خنک میشه
باتشکر از شما منتظر نظر جنابعالی هستم یا حق

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  درباره سوال اول باید عرض کنم که به هر دلیل از جمله کم بودن گاز کولر گازی، سرویس نشدن یا کم بودن باد فن کندانسور، امکان اورلود کردن کولر گازی شما بسیار بالاست که باید بررسی شود. درباره سوال دوم هم باید بررسی کنید که کجا دقیقا برفک میزند و اینکه یک سری از لوله ها خنک میشود منظور شما چیست ؟

  پاسخ دهید

فرهاد

سلام. وقت بخیر. ما کولر گازی رو شارژ گاز و سرویس کردیم. بعد از اون معمولا از پنل داخلی آب چکه میکنه. قبلاً اصلا آب چکه نمیکرد. دلیلش چی میتونه باشه؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام. امکان یخ زدن پنل داخلی هست که باید فیلتر را خارج کرده و بررسی کنید و یا اینکه لوله خروجی آب از تراز بودن خارج شده یا اینکه بسته شده است. اطاعات بیشتر را در مطلب آبریزش کولر گازی دنبال کنید.

  پاسخ دهید

سلام و وقت بخیر کولر بنده ۳۶۰۰۰ تراست است و سه عدد خازن ۶۰ توش بود و بعد از اینکه خازن ها سوختند “به گفته نمایندگی” یک عدد خازن ۸۰ جایگزین کرد و حالا دوباره اون خازن هم سوخت حالا هرچی میگردیم میگن ۸۰ نداریم آیا میتونیم یک ۶۰ جایگزین کنیم؟

پاسخ دهید

اسحاق علمشاهی

سلام میخواستم روش تست کمپرسور کولر را پیدا کنم که مطلب شما آمد و به خوبی تست موتور کولر انجام شد. خوشبختانه سالم بود و من از هزینه زیاد خلاص شدم. ممنون از مطالبی مفید اینچنینی

پاسخ دهید

همامی

سلام اسپیلت ال جی اینورتر دارم وقتی خاموشش میکنم درش تو حالت نیمه بسته میمونه و روی نمایشگرش مینویسه CO ممنون میشم بگید عیب یا نقص فنی هست یا نه؟

پاسخ دهید

سید مرتضی

سلام آقای مهندس هنگام استفاده از گاز ازت برای شستشو لازم هست که گیج تقلیل فشار (مانومتر) به کپسول ازت متصل کنیم یا خیر؟ آیا مستقیم به سیستم متصل کنیم؟؟؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام. این کاملا بستگی به نیاز و نوع استفاده شما از کپسول گاز ازت دارد

  پاسخ دهید

سلام يه سوال خدمتتون داشتم
كمپرسور كولر از كار افتاد فيوزش رو عوش كردم ولي كار نكرد. باز دوباره از نمايندگي اومدن گفتم بايد ي خازن بالاتر از خازني كه داشته بندازيم آيا اين كار درسته؟؟؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  نخیر اگر کولر گازی شما در شرایط نرمالی قرار داشته باشد نیاز به خازن با ظرفیت بالاتر نیست ولی اگر کمپرسور دچار مشکل باشد با اضافه کردن یک خازن هارد استارت امکان راه اندازی هست

  پاسخ دهید

زبیرفرد

سلام. کولر گازی اجنرال سی اچ 24000 سرد و گرم بعد از نیم ساعتی کارکرد ارور e4 میزنه و خاموش میشه. امپر دستگاه گرفتم خوب بود سنسور روی لوله کندانسور تعویض کردم با شیر برقی باز هم ارور میزنه. برد رو بیرون اوردم جداگونه تست کردم باز هم ارور میزنه. بردمش پیش تعمیرکار برد تستش کرد گفت سالمه. به نظرتون از چی میتونه باشه؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست گرامی این مدل کولر گازی ها ارور دقیق و علت دقیقی برای اروری که نشان میدهد ندارد بلکه باید تمام سیستم برسی و به صورت تجربی و تخصصی مشکل پیدا شده و برطرف شود

  پاسخ دهید

رضا بهیاد

سلام.ببخشید یه سوال کولر اسپیلت 12000 دارم وقتی رو دور موتور بالا هست با هر دمایی مشکلی نداره ولی وقتی رو دور موتور 1 یا 2 میزاریم مرتب آف میکنه روی دمای 19 هم اف میکنه.حتی در شرایط روزهای شرجی هم این حالتو دارم.آیا مشکلی هست؟ممنون میشم پاسخ بدید.

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست عزیز منظور از دور بالا چیه؟ کولر گازی یک حالت برای کارکرد کمپرسور ندارد. لطفا کمی واضح تر توضیح بدید

  پاسخ دهید

سلام خسته نباشید کولر سامسونگ 24000 داریم هر چند روز یکبار که کار میکنه یهو سرماش قطع میشه فن و کمپرسور کار میکنند انگار اتومات میکنه ولی دوباره شروع به سرما نمیکنه باید نیم ساعت خاموش کنیم درست بشه. اشکال کار از چی میتونه باشه

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  امکان دارد بدلیل سرویس نشدن اسپیلت شما این مشکل پیش آید. قبل از هر کاری اقدام به سرویس سالانه کولر گازی خود کنید

  پاسخ دهید

رضا ناموران

سلام کولر گازی جنرال دارم. وقتی کولر روشن میکنم فیوز میپره بعد از دو سه دقیقه کار کردن کمپرسور. لطفا کمکم کنید

پاسخ دهید

محراب

سلام
کولر پنجره ای گری دارم،در طول روز خوب کار میکند ولی شب ها برفک میزند،این مشکل هم فقط در اوایل و اواخر فصل گرما رخ میده چونکه هوا خیلی گرم نیست،خوزستان هستم

پاسخ دهید

سلام وخسته نباشید دارم خدمتتون ، کولر اسپیلت 24000 میتسوبیشی دارم موتورش فوق العاده داغ میکنه به طوری که عایق دورش رو سوزنده ، اگر قاب فلزی بیرونی رو برداریم کولر بدون مشکل کار میکنه ، ولی به محض اینکه قابش رو میبندیم هر پنج دقیقه آف میکنه و کولر موتورش میشه مثل آتیش ، از بندر بوشهر مزاحم میشم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

پاسخ دهید

حسین گراوند

با تشکر از زحمات مهندسین عزیز در ارتباط با راهنمایی مردم.
کولر گازی گری 30000 دارم گاه بادش گرمه مدار الکتریکی پنل بیرونی را چک کردم سالمه خازن سالمه لوله کوچک سرد میشه اما لوله مسی بزرگ سرد نیست گاز کولر را از روی شیر بزرگ که مثل والف لاستیک سوزن داره چک کردم فشارش مانند یک اسپری بود و گاز داشت. به نظر شما مشکل چی میتونه باشه؟ من در روستا زندگی میکنم تعمیرکار وجود ندارد منتظر راهنمایی هستم

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست گرامی این که شما میفرمایید والف را چک کردید و گاز داشت نشانه کامل بودن گاز کولر گازی شما نیست. احتمال کم بودن گاز کولر گازی شما با توجه به سرد شدن لوله نازک محتمل است که حتما باید بررسی و عیب مورد نظر برطرف شود

  پاسخ دهید

بابادی

سلام وخسته نباشید
من ساکن اهواز هستم 5سال پیش یه کولر 30000 هزار اجنرال گرفتم که دمای اون رو روی 18 تنظیم کردیم ولی جدیدا هر 8 دقیقه یکبار موتورش اف میکنه و فقط فنش کار میکنه گازش رو چک کردیم مشکلی نداشت و پنل داخل و کندانسور رو هم سرویس کردیم البته سرمایش اون خوبه ولی نه اونجوری که اینقدر زود اف کنه خواهشا راهنمایی کنید.
ممنون از شما

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  حتما باید از سرویس بودن پنل داخلی و پنل خارجی و کامل بودن گاز کولر گازی خود کاملا مطمئن شوید

  پاسخ دهید

حسين طالبي كنگاني

با سلام..يه كولر 18000 پنجره اي سوپرا دارم…دو روز پيش يهويي يه مشكلي پيدا كرد..روي فن كه مي زنيم كار ميكنه و به محض اينكه مي زنيم روي موتور (كمپرسور)، فيوزي كه توي مسير برقش هست ميپره..علتش پریدن فیوز کولر گازی چيه؟

پاسخ دهید

  کارشناس 2 : علوی

  سلام
  امکان خرابی یا سوختن کمپرسور یا یکی از قطعات بسیار محتمل است که باید تک تک این قطعات بررسی شود

  پاسخ دهید

علی بحرانی فرد

سلام دوستان عزیز ،من یک کولر تراست 36000 هزار دارم که سیم برق آن تقریبا 3 متر می باشد اغلب دوستان که وارد خانه بنده می شوند میگویند بوی سوختگی از کولر می آید ولی من و خانواده ام هیچ وقت این بو را احساس نمی کنیم کولر بنده به خوبی خنک میکند حال می خواهم بدانم آیا بلندی سیم برق می تواند علت کشیدن آمپر و سوختگی قسمتی از کولر باشد

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  برق کولر گازی از کجا تامین میشود ؟ اگر این برق را از یکی از پریز ها تامین میکنید حتما آن را به فیوز مینیاتوری وصل کنید و اینکه وقتی فقط شما بو را احساس نمیکنید یعنی مشکلی هست که حتما باید رسیدگی کنید

  پاسخ دهید

عبدالهی

با سلام
یه اسپیلت۳۰هزار میتسودایا داریم که آخرین باری که پارسال روشن کردیم سالم بود ولی امسال فن وکمپرسور موتورش خیلی ضعیف و آرام کار میکنه و لوله مکش و دهش اصلا خنک نمیشه خازن تعویض کردم ولی مشکل حل نشد بنظر شما مشکل از کجاست؟

پاسخ دهید

فرهادشهبازی

سلام.
من یه کولر گازی ایستاده30هزار هیوندایی دارم.تا پارسال همیشه روی حالت coolمیگذاشتم عالی کار میکرد ولی امسال از اولین باری که روشنش کردم روی حالتcoolاورلودهای یکی دو دقیقه ای داره ولی روی حالت اتوماتیک خوب کار میکنه.دیروز یه تعمیر کار اومد گفت خازنش ایراد داره و خازنش را تعویض کردو کولر از ظهر تا عصرروی حالتcool خوب کار کرد،عصر خاموشش کردم وشب دوباره روشنش کردم مثل قبل شده بود خازن را باز کردم و بردم تست کردم متوجه شدم هم خازن قبلی و هم خازن جدید هر دو سالمن.متاسفانه در شهری هم زندگی میکنم که هیچ تعمیرکار حرفه ای نداره و هر کی میاد ویه نظری میده.اگه میتونیدلطفا راهنمایی بفرمایید.متشکرم

پاسخ دهید

محسن خائیز

سلام بر شما دوست گرامی
مدتی است که کولر ۱۲۰۰۰ سوپر جنرال من دو دقیقه کمپرسور روشن میشه بعد یه دفه خاموش میشه و فقط فن کار میکنه و روی کمپرسور نمی افته بعد از دو سه.ساعت که خاموش باشه مجددا کمپرسور روشن میشه و باز هم دوسه دقیقه که کار کرد مجددا کمپرسور خاموش میشه و هرچقدر که روشن خاموش کنیم کمپرسور روشن نمیشه تا دو سه ساعت بگذره .
سرمای کولر هم وقتی کمپرسور روشنه کنه.
خازن. رو عوض کردم نتیجه نداد البته بگم که فروشنده خازن بجای ۳۵ میکرو فاراد ۳۰ میکرو فاراد داده بود.
آیا خازن فقط برای استارت گردنه یا دائم تو سرویسه؟
متشکر میشم بهم پاسخ بدید

پاسخ دهید

محسن قادری

سلام وقت بخیر . من یک کولر گری 24 هزار گرفتم و موقع نصب به خوبی کار میکرد . اما بعد از آف کردن موتور برای دوباره روشن شدن آمپر زیادی کشیده تقریبا پنج برابر معمول و موتور کمی زور زده و قطع میشه . تعمیرکار گفت جنس خازن خوب نبوده و عوضش کرد . و دوباره برای بار اول روشن شد و بعد از اون مشکلات قبلی باز بوجود اومدن. موتور چه پنج دقیقه چه یک ساعت کار کنه آف که میشه دیگه بالا نمیاد . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

پاسخ دهید

مجتبی پورتقدسی

با سلام و عرض خسته نباشید، کولر به خوبی کار میکند اما هرچند وقت یکبار سیمهای متصل به موتور میسوزد و ناچار به تعویض هستیم .علت چیست آیا موتور نیم سوز شده؟

پاسخ دهید

نصرتی

سلام جناب مهندس
وقت بخیر
کولر 24 سامسونگ دارم
جدیدا شارژ گاز شده – 1 ماه بدون مشکل کار کرده
الان بعد از 2 دقیقه کار اورلود میکنه و کمپرسور خاموش میشه
بعد از 10 دقیقه خنک شدن دوباره راه میوفته و همون مشکل
به نظرتون ایراد از چی می تونه باشه
با تشکر

پاسخ دهید

خشایارحجازی

سلام
یه کولر گازی ال جی ٢۶٠٠٠ دارم همه چیزش عالی بود تا خازن فابریکش سوخت و تعویض کردم بعد از یکسال کار کردن امسال مشکل پیدا کرده خازن کمپرسور فابریک ۶٠ است که دوباره همان نصب شد خازن فن ۶است که دوباره همان نصب شد پنل بیرونی و درونی سرویس و چک شده گاز دستگاه شارژ و سیم برق کمپسور تعویض شد چک شده سرماش خوبه ولی مشکلی که داره کولر موقع روشن شدن خوبه ولی بعد از چند دقیقه حدود ۵دقیقه شروع به آمپر کشیدن میکنه و از ١١.٨ آمپر میرسه به ١۵آمپر و اورلود میکنه و کمپرسور خاموش میشه و فقط فن می زنه تا خنک بشه و دوباره کمپرسور روشن بشه و بازم این اتفاق می افته و مجبورم برای حل این مشکل درجه کولر رو روی درجه ای بزاریم که زود به زود اتومات کنه مثلا ٢۵-٢۶ سرویس کار میگه ایراد از موتور دستگاه و باید موتور تعویض بشه هزینه تعمیر چقدر ممکنه باشه می ارزه یا نو بخریم

پاسخ دهید

کریم عمادزاده

سلام
علیرغم سالم بودن موتور ، شارژ بودن کامل گاز ، معیوب نبودن لوله ها ، سرمایش کولر ۲۴۰۰۰ اجنرال من به مرور کم شده . لطفا راهنمایی بفرمایید

پاسخ دهید

مجتبی میر

با سلام
من یه کولر ۳۰هزار اوجنرال موتور اسکرول خریدم، برق خونه از نوع تک فاز ۵۰ آمپره، سیم تا واحد سیم ۱۰ و سیم جعبه فیوز تا کولر هم از شماره ی ۶ استفاده شده یعنی سیمکشی مشکلی نداره، زمانی که کمپرسور استارت میزنه بقدری برق میکشه که لامپهای خونه چشمکی در حد یک دهم ثانیه میزنن، حتی فن خود کولرهم خاموش میشه توی این یک دهم ثانیه؛ کولرو جدید خریدم با ضمانت نیا، زنگ زدم شرکت اومد میگه مشکلی نداره ولی من میگم یه جای کار میلنگه و نباید اینطوری باشه، در ضمن من یه کنترل فاز و یه محافظ هم سر راه کولر گذاشتم؛ ممنون میشم اگر راهنماییم کنین

پاسخ دهید

علی حسین زاده

سلام و ممنون از توضیحاتتون
کولر گازی 24 هیتاچی هست
1- وقتی از حالت کلین استفاده میکنیم کولر گرما میده
2-زمانی که برق میره (کولر روشن هست) و میاد کولر دوباره شروع به کار میکنه
3- بعد از نصب کولر( آکبند بود) سیستم سرمایش عمل نکرد درنتیجه دوباره به کولر گاز تزریق شد ؛ یکی دو بار لوله رفت برفک زده
4- خیلی مواقع از لوله رفت و برگشت آب چکه میکنه

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. دوست عزیز این به برنامه ریزی برد کولر گازی مربوط است که پس از قطعی برق و دوباره آمدن آن دستگاه چه عملکردی انجام دهد. در خصوص موارد دیگر با توجه به کمبود اطلاعات ارائه شده پیشنهاد میکنیم که حتما از یک تعمیرکار برای بازرسی و سرویس کولر گازی خود کمک بخواهید.

  پاسخ دهید

فرهاد

سلام با تشکر از شما که وقت میزارید و به همه سوال ها پاسخ میدید
بنده بتازگی یک کولر ال جی دوال اینورتر مدل نکست تایتان ۲۴ هزار از نمایندگی خریداری کردم و از روز اول وقتی دما رو روی مثلا ۲۵ تنظیم میکنم بعد از رسیدن دمای محیط به ۲۵ درجه در طی روز مشکل نداره ولی بمحض اینکه اوایل صبح مثلا ساعت 4صبح به بعد 15 دقیقه روشنه و 5 دقیقه فن دستگاه بیرون و کمپرسور خاموش میشه و اسپلیت داخل به صورت تهویه کار میکنه تا اینکه دمای خونه ۲۶ میشه یعنی یک درجه میره بالا و فن بیرون و کمپرسور شروع به کار میکنه. آیا این خاموش و روشن شدنا طبیعیه یا مشکل داره؟ ممنون میشم جواب دهید

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. دوست گرامی روند کار کولر گازی به همین صورت است و مشکلی وجود ندارد. پس از رسیدن دمای محیط به دمای تنظیمی دستگاه آف کرده و پس از مدتی با افزایش یا کاهش دمای محیط مجددا روشن می گردد.

  پاسخ دهید

محمد دالوند

سلام و عرض ادب
یه کولر ogeneral موتور اسکرال دارم مشکلش اینه که
بعد از یه مدت کار کردن به خصوص در ظهر ها صدای کمپرسور زیاد میشه ولی کمپرسور خاموش نمیشه و باد کولر گرم میشه
خازن رو عوض کردم یه کم بهتر شد مثلا اگر قبلا بعد از نیم ساعت کار کردن این مشکل براش پیش میومد الان تا دوساعت جواب میده
و بعد از اینکه صدای کمپرسور زیاد شد بعد از ۱۵ دقیقه اورلد کرده و کمپرسور خاموش میشود دلیل اورلود کردن هم این است که وقتی صدای کمپرسور زیاد میشه بدنه کمپرسور که قبل از شروع صدا سرد بوده شروع به گرم شدن میکنه و کمپرسور ناچارا اورلود میکنه
امکان داره از لوله مویی باشه ، اگر از لوله مویی باشه چرا در شب ها این مشکل را ندارد ؟

پاسخ دهید

  عبدالمحسن قاسمی

  سلام دوست عزیز
  چک کنید سیم پیچ فن بیرونی ضعیف نشده باشه
  احتمالا فن بیرونی ضعیف شده و نمیتونه عمل خنک کنندگی کندانسور رو در ظهر رو به خوبی انجام بده و باعث بالا رفتن فشار مکش سیستم و به صدا افتادن کمپرسور میشه..موتور فن کولر شما دو دوره می تونید فن رو کلا روی دور تند بذارید و دور کند رو از مدار خارج کنید و مشکل شما حل خواهد شد

  پاسخ دهید

با سلام اسپیلت 19000 ال جی دارم توی یک ماه اخیر بخاطر اینکه باد خنک از کولر بیرون نمیومد دو بار بنا به تشخیص تعمیرکار خازن عوض کردم حتی یکبار زمانی که دستگاه چند ساعت خاموش بود کمپرسور کاملاً داغ بود الان کولر دوباره خراب شده و باد سرد نداره مضاف بر اینکه زمان روشن بودن دستگاه انگار هر بار زور میزنه برای انجام کاری و همزمان به برق منزل نوسان زیادی میده در آخرین بررسی اعلام کرده کمپرسور سوخته ممنون میشم بررسی کنید

پاسخ دهید

سینا شریعتی

با سلام
من یک دستگاه کولر گازی گری q4 matic h12c3 خریدم که سه روزه نصب شده
زمانی که دستگاه رو روشن میکنم بلافاصله صدای کمپرسور میاد و زمانی که به سرویسکار گفتم ایشون گفت که طبیعیه و تمام گری ها اینجورین، ضمنا توی این چند روز من متوجه نشدم که اف کنه البته اگر دما رو دستی ببرم ۲۴-۲۵ اف میکنه. حالا خواستم بدونم این طبیعی هست یا نه؟
متشکرم

پاسخ دهید

کریمی

سلام
کولر گازی ۲۴۰۰۰ اجنرال دارم،پس از روشن کردن کولر برد کنترل جریان زیادی میکشه و باعث سوختن فیوز میشه
بنظر وقتی به کندانسور متصل میشه این اتفاق براش میافته،یه بار بجای فیوز سیم قطور قرار دادم که یه قسمتی از برد کنترل رو سوزوند
لطفا اگه میدونید علت جریان کشی بالا چیه راهنماییم کنید
ممنون

پاسخ دهید

مهدی سیامک

سلام
من حدود 9 سال پیش دو عدد کولر ال جی 24000 پنجره ای خریداری کردم. بعد از حدود 8 سال کار، شبکه داخل برفک میزند، با یک دوست تعمیرکار کولر گازی مشورت کردم. ایراد رو از کم بودن گاز تشخیص دادند، کولر را برای تعمیر بردم و بعد از حدود 2 ساعت تحویل گرفتم. الان حدود 2 ساله که کولر بدون مشکل داره کار می کنه. همین اتفاق امسال برای کولر دومی که کم کارتر بود افتاد. کولر را برای تعمیر بردم پیش تعمیرکار دیگری، ایشان زحمت کشیدن و گاز کولر را کاملا تخلیه نموده و گفتند که موتور کولر گازی کمپرس ندارد. بعد از گذشت حدود دو روز کولر را بدون گاز تحویل گرفتم و نزد تعمیرکار سال گذشته بردم. ایشان در حضور خودم از آنجایی که به نقل قول از تعمیرکار قبلی که گفته بودن موتور فشار ندارد، لوله خروجی کمپرسور را درآوردن و موتور را روشن کردن با انگشت شصت خروجی سر موتور را نگه داشتن، که بیشتر از بیست ثانیه نمیشد خروجی را مسدود نگه داشت، روغن داخل موتور را چک کردن کسری نداشت و موتور نیز بدون مشکل کار میکرد، آمپر مصرفی موتور هم در این حالت حدود 2/8 آمپر میکشید، سپس لوله خروجی را جوش داده و پس از هواگیری، موتور را اقدام به شارژ گاز کردن و گاز سیستم را تکمیل نمودم، پس از خاموش کردن کولر و استارت مجدد فن روشن و موتور زیر بار نمی رفت و حدود 18 آمپر میکشد و بدنه موتور به شدت داغ میشود به قدری که گرمای موتور را از فاصله بیست سانتی متری میشود احساس کرد. برق دستگاه را سوا کرده و ورودیهای سیم پیچ را چک کرده، سیم پیچ ها اتصال بدنه ندارد، حدود سه ساعت صبر کرده تا موتور خنک شود ، خازن کولر را نیز تعویض کردن، مجددا دستگاه را به برق وصل کرده ، به ان ترتیب قبل کمپرسور زیر بار نرفته برق مصرفی 18 آمپر موتور شروع به داغ شدن کرد، برای اطمینان از سالم بودن و نسوختن موتور تعمیر کار مجددا گاز موتور را تخلیه نمود، موتور مجددا پس از استارت کار میکند، موتور کولر از نوع روتوری و سرد و گرم میباشد، لطفا راهنمایی کنید که این مشکل از کجاست، ایا نیاز به تعویض کمپرسور است؟

پاسخ دهید

محمد فرج زاده

سلام خسته نباشید،من یه کولر گازی ۱۸۰۰۰ دارم،وقتی روشن میکنم انگار کمپرسور زور میزنه روشن بشه ولی نمیتونه،ضمن اینکه برق خیلی زیادی موقع استارت زدن میکشه تا حدود ۵۰ آمپر ،ممنون میشم پاسخ بدید

پاسخ دهید

هوشنگ حاتمی

سلام
دیروز یک دستگاه اسپیلت ۱۲ هزار سوپر جنرال نصب کردم که بعد از نصب کولر، فشار کمپرسور کولر گازی ۸۵ رو نشون میده. نصاب میگه باید ۶۵ باشه و یه ایرادی داره. البته سرماش هم بد نیست. ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ دهید

حسین آبشیرینی

سلام روش تست کمپرسور اینورتر کولر گازی با برق مستقیم برای تست سالم بودن آن را شرح دهید. کمپرسور جدا شده

پاسخ دهید

ربیعی

سلام خیلی لطف دارید این همه سوال را جواب میدید انشا الله عاقبت به خیر بشین
یه سوال در مورد اینکه اگر شیر بر قی کولر ۱۲ هزار DENKA را حذف کنی اتفاقی برای متور پیش میاد؟ البته ناگفته نماند فقط کولر را برای سرما استفاده کنیم
پیشاپیش از لطفتون سپاس گزارم

پاسخ دهید

علی صدیق

باسلام،کولر ۳۶هزار ویست پوینت دو سال پیش موتور آن با موتور Aw5538 هندی کله سرخپوستی تعویض شده،تاالان هم سرمای آن خوب بود ولی چند روز پیش بخاطر نشتی گاز تعمیر کار اقدام به نشت گیری وگاز گیری کرد وحتی در حدود دو تا ۲۰ دقیقه وکیوم کرد وگازی هم که مصرف کرد گاز خوبی بود وتقلبی نبود ولی حالا لوله رفت (دهش)آن بسار سرد ورطوبت میزند ولی لوله برگشت(مکش) آن به اندازی معمول سرد نیست قبل از لوله مویی هم برفک نزده است بیشتر از ۵۵ هم فشار نمیگیرد دمای نامی آن روی کمپرسور ۱۴.۵ است که ۱۶.۵ میکشد کندانسور هم تاز شسته شده ومحل نصب آن آفتاب گیر نیست .درمجموع دمای داخلی کولر خنک نیست.با سپاس

پاسخ دهید

حسین خلیلی خواه

سلام.من١کولرپنجره ای دارم ک تا دیروزایرادی نداشت.ولی دیروزیهویی کولر یه صدای بدی داد و تو حالت اف قرارگرفت وبادش گرم شد ونزدیک٥دقیقه انگار ک داره گازش خارج میشه وترمز موتور روگرفته باشی همونجوری صدا داد وبارگرم داد بعد١٠دقیقه مجددأ درست شد.
ولی از بعداون٢بار تاحالادیگه اون حالت نشد.ایامیتونه ایرادداشته باشه???هزینش چقده?ممنونم

پاسخ دهید

سلام، کولر گری 36 هزار g4matic گاز 410، یه هفتس نصب کردم ارور e1 میده ،شب و صبح مشکلی نداره، اما ساعت 12 ظهر تا 6 عصر معمولا واسش مشکل پیش میاد، و از برق هم نیست چک کردن، فن یه دیقه زودتر از موتور خاموش میشه صدای موتور زیاد میشه و ارور e1 میده، فنش خیلی داغ میشه

پاسخ دهید

سلام خسته نباشید.من یه کولر 30000 طرح لبخندی دارم تازه نصب شده موقع روشن شدن ویا موقع اتومات کردن(استارت کمپرسور) یه صدای خیششش مثل صدای باد توی لوله میاد و بعد از جند ثانیه قطع میشه علتش چی میتونه باشه؟ممنونم از لطفتون.

پاسخ دهید

دادخواه

منظور از این که موقع تست فشار ترمینال موتور می‌ترکه کدام قسمت است اگر می‌شه عکسشو واسم بفرست
آیا وقتی که لوله رفت سردتر لوله برگشت گرمتر است نشانه افت فشار موتور یا کیب شدن لوله موی می‌باشد. از همکاری شما متشکرم

پاسخ دهید

سلام یه اسپیلت 32000هزار دارم که پنج دقیقه کار ميکنه بعدش کمپرسور تریپ میده و تو سرویس نمیاد. یه 18000هزار اجنرال پنجره ایی دارم آن هم همینطوره ولی صدای وزززه بعدش میده البته بعد سرویس و گاز کردن این مشکل براش پیش آمد لطفا راهنمایی کنید با تشمر

پاسخ دهید

رضاولیپور

کمپرسور تست شد توسط تکنسین (تست انگشت)میگوید توانش را از دست داده وداره میسوزه درست است یا خیر؟

پاسخ دهید

سید ابوذر بهور

با سلام و عرض ادب، از خوزستان هستم،کولر وست پوینت ۳۰۰۰۰ هزار حدود یک سال و نیم خریداری و نصب کردم، اوایل تابستان امسال توسط متخصص سرویس کردم، بعد از حدود یک ماه خازن سوزوند که تعویض کردم که یک ماه کار کرد ولی الان مجدد مشکل پیدا کرد، mk کامل آب شد، که بعد از آوردن مجدد متخصص گفت کمپرسور سوزونده، اهم متر را به سوکت و بدنه کمپرسور وصل کرد که صدای بوق میداد، نظر شما چیه آیا واقعا کمپرسور سوزونده؟ نیاز به آوردن متخصص دیگر نیست؟

پاسخ دهید

علی سالمی

سلام كولر ٣٠ هزار جنرال دوتيكه يخ ميزند يخ زدنش خيلي به حالت قالب يخ ميشود، شارژ گازش نرمال است یعنی کم وزیاد نیست.متشکریم راهنمایی میمکنید.

پاسخ دهید

علی ناروی

سلام بند یک کولر گازی الکی دارم که موتورش پستونی هست یک سال خاموش بوده بعد روشن کردم کمپرسور حرکت نمی کرد تعمیرکار گفت شوک خازن بهش اضافه کن خوب میشه همین کار رو کردم روشن شد خوب خنک کرد ولی بعد ۱۵ دقیقه موتور داغ کرد خاموش شد بعد پنچ دقیقه موتور خنک شد روشن میشه دلیلش میتونه چی باشد

پاسخ دهید

  سلام دوست عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان در زمینه تعمیر دستگاهتون رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

حامد جاویدی

با سلام
بنده یک کولر گازی 18000 دارم.
وقتی که روشن میکنم حدود 3 الی 4 دقیقه خنک میکنه سپس کمپرسور قطع مینکه و کولر میره روی فن.
لطفا اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید.
با تشکر

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام دوست عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر دستگاهتون رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید