چگونه از شر بوی بد ماشین لباسشویی خلاص شویم؟

بوی بد ماشین لباسشویی

چگونه از بین بردن بوی بد داخل ماشین لباسشویی خلاص شویم؟

وجود بوی بد در ماشین لباسشویی یکی از مشکلاتی است که همواره در بسیاری از خانه ها وجود داشته و باعث ایجاد رایحه نامطبوعی در محل قرار گرفتن ماشین لباسشویی که عموماً در آشپزخانه است می شود.  از  سوالات رایج مردم در مورد ماشین لباسشویی این است که “چرا ماشین لباسشویی من بوی بسیار بدی دارد؟ چگونه از شر بوی بد داخل ماشین لباسشویی خلاص شوم؟ “

این بوی نامطبوع معمولا بخاطر رشد میکرو ارگانیسم­ها در داخل درام یا سبد ماشین لباسشویی شما بوجود می ­آید. محیط گرم و مرطوبی که توسط سیکل شستشو ساخته می­ شود، بعلاوه حضور شوینده و نرم کننده ­هایی که بجا مانده ­اند، بست مناسبی برای رشد باکتری ­ها، کپک­ ها و قارچ ­ها می­ باشد. در صورتی که لباسشویی شما مدت زمان لازم برای برای خشک شدن مناسب را نداشته باشد، این ماده آلی به فساد خود ادامه می­ دهد تا جایی که باعث ایجاد بوی نامطبوع درون و پیرامون ماشین لباسشویی می ­شود و به راحتی می­ تواند به لباس ­های شما منتقل گردد. حتی در شرایط بدتر این بوی ناخوشایند به فضای خانه شما هم سرایت نموده و موجب ایجاد بوی بسیار بد در محیط می ­گردد!

ما در این آموزش کاراباما قصد داریم که دلایل ایجاد بوی نامطبوع و نحوه برطرف کردن بوی بد ماشین لباسشویی را توضیح دهیم.

در صورتی که ماشین لباسشویی شما دچار اشکال شده است، و نمی دانید مشکل دقیقا از کجاست و یا دانش و تخصص لازم را برای برطرف کردن مشکل ندارید، به هیچ وجه پیشنهاد نمی کنیم که شخصا اقدام به رفع اشکال لباسشویی خود کنید چرا که ممکن است مشکل را بزرگ تر کنید! شما می توانید به راحتی و سریعا از طریق تماس و یا با پر کردن فرم درخواست تعمیرات ماشین لباسشویی ما را از مشکل خود مطلع سازید تا در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین و نزدیک ترین تکنسین تعمیر لباسشویی را به محل شما اعزام نماییم.

ثبت درخواست تعمیرات و سرویس لباسشویی

چرا از داخل ماشین لباسشویی بوی بد به مشام می‌رسد؟

برای بوی بد ماشین لباسشویی دلایل زیادی وجود  دارد که ما امکان توضیح تک تک این دلایل را نداشته و به اختصار شما را با آنها آشنا می‌کنیم:

 1. خارج نکردن لباس های خیس از ماشین لباسشویی و نگهداری آنها برای مدت زیاد که علاوه بر ایجاد بوی بد امکان رشد قارچ ها را داده و باعث ایجاد ناراحتی پوستی خواهد شد
 2. بستن درب ماشین لباسشویی بعد از اتمام مراحل شستشو و خارج نکردن لباس‌ها
 3. خشک نکردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی بعد از هر بار شستشو

 

جلوگیری از بوی بد ماشین لباسشویی

 

 1. سرویس نکردن سالیانه و عدم رسیدگی به ماشین لباسشویی
 2. گیر کردن شی یا لباس در قسمت فیلتر پمپ تخلیه و عدم تمیز کردن آن که شما می‌توانید از آموزش تمیز کردن فیلتر پمپ تخلیه این کار را یاد بگیرید
 3. تمیز نکردن جاپودری ماشین لباسشویی (می‌بایست هرچند مدت یک‌بار چاپودری را بیرون کشیده و آن را تمیز کنید)

مواردی که به آن ها اشاره کردیم، از مهم ترین مواردی است که باعث ایجاد بوی نامطبوع در ماشین لباسشویی می شود.

نحوه برطرف کردن بوی بد ماشین لباسشویی

از گرما استفاده کنید

ممکن است برای صرفه جویی در هزینه ­های انرژی خود به استفاده از تنظیمات آب سرد برای شستشوی بخش عمده لباس­ های خود روی بیاورید، اما بسیار مهم است که آخرین شستشو و استفاده­ شما از ماشین لباسشویی در روز را حتما با آب گرم انجام دهید، تا هرگونه مواد باقیمانده موجود از بین بروند.

از محصولات صحیح و مناسب استفاده کنید

اگر شما در خانه خود از یک ماشین لباسشویی درب جلو استفاده می­ کنید، لازم است که از مواد شوینده و پودرهای مناسب استفاده نمایید. محصولاتی که برای ماشین­های لباسشویی پر بازده امروزی طراحی شده­اند، کف صابونی کمتری تولید کرده و درنتیجه مواد شوینده کمتری در هر سیکل را باقی می­ گذارند.

جریان هوا را بهبود ببخشید

جریان هوای مناسب برای کمک به خشک شدن اجزای داخلی ماشین شما مورد نیاز است. در انتهای برنامه شستشو، لباس­ های خود را فورا از ماشین خارج کنید و حتما درب را باز بگذارید تا رطوبت باقی مانده در داخل ماشین تبخیر شود. جهت اطمینان بیشتر می­ توانید یک فن تهویه یا رطوبت زدا را در اتاق رختشویی خود نصب کنید تا فرآیند خشک شدن را سرعت ببخشید.

ماشین خود را تمیز کنید

پیش تر توضیح دادیم که چون منبع اصلی بو مشخص نیست شما می‌بایست هر چند مدت یک بار اقدام به تمیز کردن فیلتر پمپ تخلیه و چاپودری کنید. ممکن است تصمیم بگیرید که نظافت و تمیزکاری لباسشویی و اتاق رخت شویی خود را به سرویس­های خدماتی و نظافتی بسپارید، یا اینکه خودتان قصد اینکار را داشته باشید. در هر صورت بسیار مهم است که شستشو و تمیزکاری ماشین لباسشویی و خشک کن خود را به صورت منظم دانجام دهید. برای این کار چندین راه­ حل خانگی و تجاری وجود دارد که این کار را راحت ­تر می کند. از جمله:

تمیز کردن ماشین لباسشویی با سرکه و جوش شیرین

یکی از مهم ترین کارهایی که شما می‌بایست انجام دهید این است که هر ۶ ماه یکبار دو لیوان سرکه سفید را در داخل ماشین لباسشویی ریخته و به مدت ۱۵ دقیقه درب ماشین لباسشویی را ببندید.

چگونه ماشین لباسشویی را بی بو کنیم

بعد از آن باید برنامه ماشین لباسشویی را روی داغ ترین و طولانی ترین برنامه شستشو تنظیم کرده و اجاره دهید تا عمل شستشو بدون لباس انجام شود. دقت کنید اگر برای بار اول است که این کار را انجام می‌دهید و بعد از انجام آن این مشکل حل نشد، حتماً مقداری جوش شیرین نیز به محلول سرکه اضافه کرده و این کار را دوباره تکرار کنید شما با  این کار به راحتی از شر بوی بد داخل ماشین لباسشویی راحت خواهید شد. چرا که ترکیب جوش شیرین و سرکه در حل نمودن چربی­ ها، روغن ­ها، دوده، چرک و سایر مواد باقی مانده در ماشین شما بسیار موثر است.

شوینده­ های تجاری ماشین لباسشویی

به فروشگاه دلخواه خود رفته و راهرو مربوط به محصولات ماشین لباسشویی را بگردید. یک شوینده مناسب ماشین لباسشویی انتخاب کنید که امکان استفاده به همراه لباس­ها را داشته باشد. ارتفاع اضافی و امکان سایشی بیشتر بدلیل مجموعه لباس ­ها و حوله­ ها می­ تواند در فرآیند شستشوی خود ماشین لباسشویی مفید باشد.

شستشوی دستی

حلقه لاستیکی اطراف درب ماشین لباسشویی، مکان رایجی برای رشد و تجمع کپک ­ها و قارچ­ ها می ­باشد. از یک پارچه تمیز و مرطوب و یک پاک کننده ملایم و یا ترکیب سرکه و آب برای تمیزکاری و شستشو استفاده نمایید. حتما در پایان با یک پارچه تمیز دیگر داخل سبد را خشک کنید و در انتها درب ماشین را باز بگذارید تا جریان هوا بهبود یابد.

خلاصه خدمات
چگونه از شر بوی بد ماشین لباسشویی خلاص شویم؟
Rate :
3 based on 27 votes
نوع سرویس
چگونه از شر بوی بد ماشین لباسشویی خلاص شویم؟
ارائه دهنده خدمات
کاراباما,
Ebn-e-Yamin St,N sohrevardi ave,Tehran-19166,
Telephone No.02154584
استان
تهران، کرج
توضیحات
آیا ماشین لباسشویی شما هم بوی بد و نامطبوعی دارد ؟ شما در این اموزش با نحوه برطرف کردن بوی بد ماشین لباسشویی اشنا خواهید شد.

تعداد کل نظرات: 16

 • Avatar
  سید

  با سلام.ایکاش دیگران هم مثل شما از علم و حرفه خود برای اطلاع رسانی استفاده کرده از کپی برداری مطالبی که مربوط به حرفه و تخصص‌شان نیست پرهیز کنند.نه تنها کپی،پست کمکی به جویندگان اطلاعات نمیکند بلکه باعث گمراهی و سردرگمی آنان شده ،فردیکه بدنبال جوابی برای سوال خود به اینترنت رجوع کرده خسته و کلافه و ناامید میل جستجو برای یافتن را از دست میدهد. در مورد بوی بد ماشین لباسشویی ، اگر اجازه بدید چه نکته به آن اضافه کنم. من در ژاپن زندگی میکنم و فعالیت کاری بنده ،تعمیر و فروش لوازم خانگی،دوچرخه،ابزار و دستگاه هایی که در اکثر کارگاه‌ها موجود هست مثل کمپرسور،یا دستگاه‌های خاص مثل بالانسر چرخ،چنجر چرخ،جت اسکی و…میباشد.من بعد از تعمیر ماشین‌لباسشویی حتما لگن استیل را خارج کرده و تمام ورودی‌ و خروجی‌های آب را تمیز میکنم.یکی از علل تکثیر قارچ‌ها و انواع کپک‌ها ، استفاده بیش از حد پودر لباسشویی است یا مرغوب نبودن آن (بطور کامل در آب حل نمیشود). پودر حل نشده بتدریج بر روی محل‌هایی که فشار و برخورد آب (کلمه مناسبتر به ذهنم نمیرسه) کمتر و ضعیف است رسوب کرده و محیط برای رشد قارچ و کپک فراهم میشود.بهترین گزینه استفاده از مواد لباسشویی مایع یا ژلاتینی هست.بنده تا بحال از سرکه یا جوش شیرین استفاده نکردم.اینجا مواد مخصوص شستن ماشین لباسشویی موجوده اما من از ۲ لیتر وایتکس و آب ۶۰ درجه استفاده میکنم حدود نیم ساعت شستشو و ۱ بار آبکشی ،البته بدون لباس.هنگام تعمیر و فروش بعد از خارج کردن قطعات آنها را با وایتکس خالص میشویم.با اینکه شوینده و تمیز کننده ها برای مواد مختلف ( پارچه،پلاستیک،شیشه،کنکوریت،چوب،فلزو…)به وفور یافت میشه اما در صورت امکان من از وایتکس استفاده میکنم .فقط باید امنیت را رعایت کرد.با سپاس

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   ممنون از نظرات خوب شما دوست گرامی سعی شده تا حد امکان از امکاناتی صحبت شود که در دسترس همه باشد برای برطرف کردن مشکلات ماشین لباسشویی ولی در کل نظر شما عالی و کامل بود ممنون

 • Avatar
  حسین محمودی

  کولر سوپر جنرال ۱۲دارم که پرتابش خیلی کم شده علت آن چی هست

 • Avatar
  محمدی

  سلام
  قسمت داخل و پایین لاستیک دور درب ماشین که دارای سه منفذ است به مرور سیاهرنگ شده و جرم گرفته.
  اگر لطف کنید راهنمایی کنید که چطور تمیزش کنم ممنون میشم.

 • Avatar
  عماد تقوی

  سلام..ماشین لباسشویی آبسال دارم..بعد روشن کردن بوی سیم سوخته میده..دلیلش چیه

 • Avatar
  محمدرضا اسدالهی

  سلام علیکم
  ماشین لباسشویی الجی مدل wd_8980ch دارم موقع آبکشی آب کم از زیرش می ریزدعلتش چیست با تشکر

 • Avatar
  سعیدجعفری

  سلام.
  .ماشین لباسشویی برادرم حایر پنج کیلویی هست که داخلش مدار داره.ومتاسفاته دیگش سوراخ شد.دیگ وتعویض کردیم وبعد ازشش ماه الان تویه حالت فقط کارمیکنه.اول آبگیری کامل انجام میشه وشروع به کار کردن میکنه. دیگه بعدازشروع کارهای دیگه رو انجام نمیده.تاچند روز هم کارکنه فقط چرخش به چپ وراست میکنه.نه تخلیه میکنه ونهخشک میکنه.پمپ هم تازه عوض کردم .میخواستم اگر امکانش هست راهنماییم کنید ایرادش ازچیه.ممنون

 • Avatar
  محمد روزبهانی

  باسلام وخسته نباشید خدمت عزیزان
  مطالبتون بسیار زیبا ورسا وکاربردی میباشد
  کمال تشکروقدردانی را از همه عزیزان دست اندرکارمینمایم

 • Avatar
  سیاوش حسینی

  سلام روز بخیر
  دو مشگل وجود داره ماشین لباسشویی ما
  ۱- اینکه محدوده جاپودری یعنی اونکه توی خود ماشین لباسشویی هست جرم بسته و پودری هست
  ۲- بعضی از مواقعی بعد از انجام کار ماشین لباسشویی اون قسمتی که مخصوص مایع سفید کننده و مایع نرم کننده هست آب جمع میشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 • Avatar
  کریم عمادزاده

  سلام
  از توصیحات مفید و ارزشمند این سایت سپاسگذارم .
  در کولر ۲۴ اجنرال من حدود ۲ متر لوله استفاده شده ایا ممنکه که کاهش شدید سرما دهی در طی ۷ سال مربوط به این مشکل باشه ؟
  البته نظر تعمیرکار این بود که روغن از کمپرسور به درون اوا پراتور رفته و یک بار دو سال پیش این روغن رو تخلیه کرد . ولی سرمادهی کامل برنگشت و الان دوباره سرما دهی نداره ( البته کمپرسور و پنل دقیقا دوطرف یک دیوار نصب شده و هم ارتفاع هست . لطفا راهنمایی بفرمایید .

 • Avatar
  شنو بیوس

  سلام من ماشین لباسشویم تو نورگیر اتاق خوابام بوده و به دلیل باد دوتا احر نورگیر رو شکونده و قسمت چوب صفحه ای بالاش شکسته توروخدا قسمتون میدم راهنمایم کنید که چیکار کنم چه جوری درستش کنم اصلا درست میشه

 • Avatar
  مهنوش نادري

  سلام ببخشید گاهی اوقات از شبکه کولر گازی منزل ما اب میپاشه بصورت شبنم مانند علتش رو میخواستم بدونم کولر ال جی هست باتشکر

 • Avatar
  Ali

  توصیه میکنم لباسشویی بکو نخرید من دفترچه راهنما شا گم کردم هیچکس کمکم نمیکنه حتی شرکت بکو هیچ راهنمایی از مدل ۴۲۲۴ تو اینترنت نذاشته

 • Avatar
  سعید گمار

  سلام
  از نظرات ارزنده شما خیلی ممنونم. انشالله با انجام این پیشنهاد ، مشکل ما حل شود.

 • Avatar
  بهاره امین

  سلام لباسشویی بنده سامسونگ اومدن دیگش باز کردن بردن تعمیر حالا که نصب کرده لباس میریزم بعد شستشو لباس ها بوی نفت میده علت از چیست چیکار کنم زنگ زدم به گفتم میگه ما فقط شفت گیریس زدیم کاری نکردیم میشه راهنمایی کنید برای رفع بوی کهومیده چیکار کنم

 • Avatar
  صالحی

  سلام ما لباس شویی ال جی داریم
  چند روز پیش با محلول سرکه و جوش شیرین شست و شو دادیم ولی از دیروز بوی خیلی بدی گرفته محفظه داخل لباس شویی یه بوی از ترکیب فاضلاب و ماهی گندیده لطفا راهنمایی کنید چیکار باید بکنیم بوش خیلی غیر قابل تحمله

یک دیدگاه بنویس!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *