استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

چگونگی از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی

چگونه بوی بد لباسشویی را از بین ببریم؟

وجود بوی بد در ماشین لباسشویی یکی از مشکلاتی است که همواره در بسیاری از خانه ها وجود داشته و باعث ایجاد رایحه نامطبوعی در محل قرار گرفتن ماشین لباسشویی که عموماً در آشپزخانه است می شود. از  سوالات رایج مردم در مورد ماشین لباسشویی این است که:

 • چگونه بوی بد ماشین لباسشویی را از بین ببریم؟!
 • علت بو گرفتن لباس در ماشین لباسشویی چیست؟
 • دلیل کپک ماشین لباسشویی چیست؟
 • چرا بوی فاضلاب ماشین لباسشویی به مشام می رسد؟

این بوی بد لباسشویی معمولا بخاطر رشد میکرو ارگانیسم ­ها در داخل درام یا سبد ماشین لباسشویی شما بوجود می ­آید. محیط گرم و مرطوبی که توسط سیکل شستشو ساخته می­ شود، بعلاوه حضور شوینده و نرم کننده ­هایی که بجا مانده ­اند، بستر مناسبی برای رشد باکتری ­ها، کپک­ ها و قارچ ­ها می­ باشد. در صورتی که لباسشویی شما مدت زمان لازم برای برای خشک شدن مناسب را نداشته باشد، این ماده آلی به فساد خود ادامه می­ دهد تا جایی که باعث ایجاد بوی بد درون و پیرامون ماشین لباسشویی می ­شود و به راحتی می­ تواند به لباس ­های شما منتقل گردد. حتی در شرایط بدتر این بوی ناخوشایند به فضای خانه شما هم سرایت نموده و موجب ایجاد بوی بسیار بد در محیط می ­گردد!

ما در این آموزش قصد داریم که دلایل ایجاد بوی نامطبوع و نحوه رفع بوی بد ماشین لباسشویی را توضیح دهیم.

در صورتی که جهت برطرف کردن مشکل لباسشویی خود دانش و تجربه لازم را ندارید و به کمک تکنسین حرفه ای و باتجربه نیاز دارید، از قسمت زیر برند دستگاه خود را انتخاب کنید و در غیر این صورت ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

ما در کاراباما سالهاست که به مشتریان تمامی برندهای معتبر ایرانی و خارجی لوازم خانگی خدمات ارائه میکنیم، بنابراین اگر برند ماشین لباسشویی شما سامسونگ، ال جی و بوش نمیباشد نیز میتوانید از طریق فرم زیر درخواست تعمیرات خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار لباسشویی

علت بوی بد ماشین لباسشویی چیست؟

برای بوی بد ماشین لباسشویی دلایل زیادی وجود دارد که ما امکان توضیح تک تک این دلایل را نداشته و به اختصار شما را با آنها آشنا می‌کنیم:

1) خارج نکردن لباس های خیس از ماشین لباسشویی و نگهداری آنها برای مدت زیاد که علاوه بر ایجاد بوی بد لباسشویی و بو گرفتن لباس ها، امکان رشد قارچ ها را داده و باعث ایجاد ناراحتی پوستی خواهد شد.

2) بستن درب ماشین لباسشویی بعد از اتمام مراحل شستشو و خارج نکردن لباس‌ها

3) خشک نکردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی بعد از هر بار شستشو

جلوگیری از بوی بد ماشین لباسشویی

4) سرویس نکردن سالیانه و عدم رسیدگی به ماشین لباسشویی

5) گیر کردن شی یا لباس در قسمت فیلتر پمپ تخلیه مناسب و عدم تمیز کردن آن. شما می‌توانید از آموزش تمیز کردن فیلتر پمپ تخلیه این کار را یاد بگیرید.

6) تمیز نکردن جاپودری ماشین لباسشویی (می‌بایست هرچند مدت یک‌بار چاپودری را بیرون کشیده و آن را تمیز کنید). با مراجعه به مقاله نحوه درآوردن و تمیز کردن جاپودری لباسشویی در این مورد بیشتر بخوانید.

7) گاهی اوقات افراد از بوی فضلاب ماشین لباسشویی خود شاکی هستند و این بود در همه فضای خانه بخصوص در آشپزخانه که لباسشویی در آنجا نصب شده است استشمام می شود. بوی بد فاضلاب لباسشویی معمولا به محیط داخل لباسشویی و مشکلاتی که منجر به بو گرفتن لباسشویی می شود، مربوط نیست و علت اصلی آن مربوط به مسیر تخلیه فاضلاب منزل و عدم استفاده از سیفون در مسیر لوله تخلیه فاضلاب است. بخصوص در مواردی که مسیر تخلیه لباسشویی و سینک ظرفشویی یکی است بوی بد فضلاب بیشتر به مشام می رسد.

مواردی که به آن ها اشاره کردیم، از مهم ترین مواردی است که علت های بوی بد لباسشویی می باشند. در ادامه روش هایی را برای از بین بردن بوی بد لباسشویی توضیح می دهیم.

چگونه بوی بد لباسشویی را از بین ببریم؟

از گرما استفاده کنید

ممکن است برای صرفه جویی در هزینه ­های انرژی خود به استفاده از تنظیمات آب سرد برای شستشوی بخش عمده لباس­ های خود روی بیاورید، اما بسیار مهم است که آخرین شستشو و استفاده­ شما از ماشین لباسشویی در روز را حتما با آب گرم انجام دهید تا هرگونه مواد باقیمانده موجود از بین بروند.

از محصولات باکیفیت و مناسب استفاده کنید

اگر شما در خانه خود از یک ماشین لباسشویی درب جلو استفاده می­ کنید، لازم است که از مواد شوینده و پودرهای مناسب استفاده نمایید. محصولاتی که برای ماشین ­های لباسشویی پر بازده امروزی طراحی شده ­اند، کف صابونی کمتری تولید کرده و درنتیجه مواد شوینده کمتری در هر سیکل را باقی می­ گذارند.

جریان هوا را بهبود ببخشید

جریان هوای مناسب برای کمک به خشک شدن اجزای داخلی ماشین شما مورد نیاز است. در انتهای برنامه شستشو، لباس­ های خود را فورا از ماشین خارج کنید و حتما درب را باز بگذارید تا رطوبت باقی مانده در داخل ماشین تبخیر شود. جهت اطمینان بیشتر می­ توانید یک فن تهویه یا رطوبت زدا را در اتاق رختشویی خود نصب کنید تا فرآیند خشک شدن را سرعت ببخشید.

ماشین لباسشویی خود را تمیز کنید

پیش تر توضیح دادیم که چون منبع اصلی بوی ماشین لباسشویی مشخص نیست؛ شما می‌بایست هر چند مدت یک بار اقدام به تمیز کردن فیلتر پمپ تخلیه و چاپودری کنید. ممکن است تصمیم بگیرید که نظافت و تمیزکاری لباسشویی و اتاق رخت شویی خود را به سرویس­ های خدماتی و نظافتی بسپارید، یا اینکه خودتان قصد اینکار را داشته باشید. در هر صورت بسیار مهم است که شستشو و تمیز کردن ماشین لباسشویی و خشک کن خود را به صورت منظم انجام دهید. برای این کار چندین راه­ حل خانگی و تجاری وجود دارد که این کار را راحت ­تر می کند. از جمله:

تمیز کردن ماشین لباسشویی با جوش شیرین و سرکه

یکی از مهم ترین کارهایی که شما می‌بایست انجام دهید این است که هر 6 ماه یکبار دو لیوان سرکه سفید را در داخل ماشین لباسشویی ریخته و به مدت 15 دقیقه درب ماشین لباسشویی را ببندید.

چگونه ماشین لباسشویی را بی بو کنیم

بعد از آن باید برنامه ماشین لباسشویی را روی داغ ترین و طولانی ترین برنامه شستشو تنظیم کرده و اجاره دهید تا عمل شستشو بدون لباس انجام شود. دقت کنید اگر برای بار اول است که این کار را انجام می‌دهید و بعد از انجام آن این مشکل حل نشد، حتماً مقداری جوش شیرین نیز به محلول سرکه اضافه کرده و این کار را دوباره تکرار کنید. رفع بوی بد ماشین لباسشویی با جوش شیرین و سرکه یکی از بهترین راه کار ها برای رفع این مشکل است؛ چرا که ترکیب جوش شیرین و سرکه در حل نمودن چربی­ ها، روغن ­ها، دوده، چرک و سایر مواد باقی مانده در ماشین شما بسیار موثر است.

مطلب پیشنهادی کاراباما: ۲ روش جرم گیری و رسوب زدایی لباسشویی

شوینده­ های تجاری محفظه ماشین لباسشویی

به فروشگاه دلخواه خود رفته و راهرو مربوط به محصولات تمیزکننده ماشین لباسشویی را بگردید. یک شوینده مناسب محفظه ماشین لباسشویی انتخاب کنید که امکان استفاده به همراه لباس­ ها را داشته باشد. 

شستشوی دستی

حلقه لاستیکی اطراف درب ماشین لباسشویی، مکان رایجی برای رشد و تجمع کپک ­ها و قارچ­ ها می ­باشد. از یک پارچه تمیز و مرطوب و یک پاک کننده ملایم و یا ترکیب سرکه و آب برای تمیز کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی استفاده نمایید. حتما در پایان با یک پارچه تمیز دیگر داخل سبد را خشک کنید و در انتها درب ماشین را باز بگذارید تا جریان هوا بهبود یابد.

رفع بوی فاضلاب ماشین لباسشویی

برای رفع بوی بد فاضلاب ماشین لباسشویی باید حتما مسیر تخلیه فاضلاب لباسشویی خود را برای هر گونه گرفتگی، انسداد و پاره شدن شلنگ تخلیه بررسی کنید و حتما از سیفون برای از بین بردن این بوی بد استفاده نمایید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران

با سلام.ایکاش دیگران هم مثل شما از علم و حرفه خود برای اطلاع رسانی استفاده کرده از کپی برداری مطالبی که مربوط به حرفه و تخصص‌شان نیست پرهیز کنند.نه تنها کپی،پست کمکی به جویندگان اطلاعات نمیکند بلکه باعث گمراهی و سردرگمی آنان شده ،فردیکه بدنبال جوابی برای سوال خود به اینترنت رجوع کرده خسته و کلافه و ناامید میل جستجو برای یافتن را از دست میدهد. در مورد بوی بد ماشین لباسشویی ، اگر اجازه بدید چه نکته به آن اضافه کنم. من در ژاپن زندگی میکنم و فعالیت کاری بنده ،تعمیر و فروش لوازم خانگی،دوچرخه،ابزار و دستگاه هایی که در اکثر کارگاه‌ها موجود هست مثل کمپرسور،یا دستگاه‌های خاص مثل بالانسر چرخ،چنجر چرخ،جت اسکی و…میباشد.من بعد از تعمیر ماشین‌لباسشویی حتما لگن استیل را خارج کرده و تمام ورودی‌ و خروجی‌های آب را تمیز میکنم.یکی از علل تکثیر قارچ‌ها و انواع کپک‌ها ، استفاده بیش از حد پودر لباسشویی است یا مرغوب نبودن آن (بطور کامل در آب حل نمیشود). پودر حل نشده بتدریج بر روی محل‌هایی که فشار و برخورد آب (کلمه مناسبتر به ذهنم نمیرسه) کمتر و ضعیف است رسوب کرده و محیط برای رشد قارچ و کپک فراهم میشود.بهترین گزینه استفاده از مواد لباسشویی مایع یا ژلاتینی هست.بنده تا بحال از سرکه یا جوش شیرین استفاده نکردم.اینجا مواد مخصوص شستن ماشین لباسشویی موجوده اما من از ۲ لیتر وایتکس و آب ۶۰ درجه استفاده میکنم حدود نیم ساعت شستشو و ۱ بار آبکشی ،البته بدون لباس.هنگام تعمیر و فروش بعد از خارج کردن قطعات آنها را با وایتکس خالص میشویم.با اینکه شوینده و تمیز کننده ها برای مواد مختلف ( پارچه،پلاستیک،شیشه،کنکوریت،چوب،فلزو…)به وفور یافت میشه اما در صورت امکان من از وایتکس استفاده میکنم .فقط باید امنیت را رعایت کرد.با سپاس

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  ممنون از نظرات خوب شما دوست گرامی سعی شده تا حد امکان از امکاناتی صحبت شود که در دسترس همه باشد برای برطرف کردن مشکلات ماشین لباسشویی ولی در کل نظر شما عالی و کامل بود ممنون

  پاسخ دهید

محمدی

سلام
قسمت داخل و پایین لاستیک دور درب ماشین که دارای سه منفذ است به مرور سیاهرنگ شده و جرم گرفته.
اگر لطف کنید راهنمایی کنید که چطور تمیزش کنم ممنون میشم.

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، برای تمیز کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی می توانید مقاله “چگونه لاستیک دور درب ماشین لباسشویی را تمیز کنیم؟” را در سایت کاراباما مطالعه نمایید.

  پاسخ دهید

محمد روزبهانی

باسلام وخسته نباشید خدمت عزیزان
مطالبتون بسیار زیبا ورسا وکاربردی میباشد
کمال تشکروقدردانی را از همه عزیزان دست اندرکارمینمایم

پاسخ دهید

سیاوش حسینی

سلام روز بخیر
دو مشگل وجود داره ماشین لباسشویی ما
۱- اینکه محدوده جاپودری یعنی اونکه توی خود ماشین لباسشویی هست جرم بسته و پودری هست
۲- بعضی از مواقعی بعد از انجام کار ماشین لباسشویی اون قسمتی که مخصوص مایع سفید کننده و مایع نرم کننده هست آب جمع میشه
ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، در مورد سوال اول شما اگر جا پودری شما جرم بسته، حتما آن را تمیز کنید چرا که به مرور باعث بوی بد ماشین لباسشویی شما خواهد شد.
  در مورد جمع شدن آب در جاپودری ترک خوردن و شکستگی جاپودری یکی از دلایل نشت آب از جاپودری لباسشویی است. استفاده بیش از اندازه از پودر نیز دلیل دیگری برای آبریزش و خروج آب از مخزن جاپودری است.

  پاسخ دهید

توصیه میکنم لباسشویی بکو نخرید من دفترچه راهنما شا گم کردم هیچکس کمکم نمیکنه حتی شرکت بکو هیچ راهنمایی از مدل ۴۲۲۴ تو اینترنت نذاشته

پاسخ دهید

سعید گمار

سلام
از نظرات ارزنده شما خیلی ممنونم. انشالله با انجام این پیشنهاد ، مشکل ما حل شود.

پاسخ دهید

بهاره امین

سلام لباسشویی بنده سامسونگ اومدن دیگش باز کردن بردن تعمیر حالا که نصب کرده لباس میریزم بعد شستشو لباس ها بوی نفت میده علت از چیست چیکار کنم زنگ زدم به گفتم میگه ما فقط شفت گیریس زدیم کاری نکردیم میشه راهنمایی کنید برای رفع بوی که میده چیکار کنم

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، برای از بین بردن بوی نفت از لباسشویی خود از تمیزکننده های لباسشویی استفاده کنید و لباسشویی را بدون لباس با استفاده از این تمیز کننده ها با دمای بالا و مدت زمان شستشوی طولانی روشن کنید، درب ماشین لباسشویی برای مدتی باز بگذارید. اگر باز هم بوی نفت را احساس کردین چندین بار این عملیات را تکرار کنید..

  پاسخ دهید

صالحی

سلام ما لباس شویی ال جی داریم
چند روز پیش با محلول سرکه و جوش شیرین شست و شو دادیم ولی از دیروز بوی خیلی بدی گرفته محفظه داخل لباس شویی یه بوی از ترکیب فاضلاب و ماهی گندیده لطفا راهنمایی کنید برای رفع بوی بد ماشین لباسشویی ال جی چیکار باید بکنیم بوش خیلی غیر قابل تحمله

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  محلول جوش شیرین و سرکه باعث بروز بوی بد لباسشویی ال جی شما نمی شود. ممکن است بوی فاضلاب از مسیر تخلیه لباسشویی ال جی شما باشد. شما می توانید فرایند تمیز کردن لباسشویی را مجددا تکرار نمایید. همچنین می توانید از تمیزکننده های لباسشویی که رایحه خوبی دارند برای این کار استفاده کنید. علاوه بر موارد فوق حتما مسیر تخلیه و فاضلاب لباسشویی خود را بررسی نمایید.

  پاسخ دهید

امیر حسین دهقان

سلام ما یه لباس شویی پاکشوما داریم،هفته پیش گذاشتیمش روی حالت خود شوی از اون موقع تا حالا بوی بد گرفته، میشه راهنمایی کنید ک چیکار کنیم؟

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، پیشنهاد می کنیم مجددا این کار را انجام دهید و برای تمیز کردن و شستشوی داخل لباسشویی از مواد تمیزکننده تجاری یا محلول سرکه و جوش شیرین با دمای بالا و برنامه شستشو با مدت زمان طولانی استفاده نمایید.

  پاسخ دهید

رضوان حیدری

سلام ببخشید من لباسشویی بوش دارم و چند وقتی هست که متوجه بوی بد لباس بعد از شستشو میشم. لطفا راهنمایی کنید برای رفع بوی بد ماشین لباسشویی بوش چکار می شه کرد؟

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، شما می توانید برای رفع بوی بد ماشین لباسشویی بوش خود از راه کارهای ارائه شده در مقاله استفاده کنید.

  پاسخ دهید

فاطمه روستا

سلام.برنامه شستشو ماشینم در مرحله آبکشی روی تایم 11میمونه وتکرار میشه وجلو نمیره مگر اینکه از اول برنامه آبکشی را از اول تنظیم کنم .این مشکل در تنظیمات خشک کن روی 800بدتر هست .چکار باید کنم.

پاسخ دهید

کیوان

از داخل لوله ی فاضلاب آشپزخانه که لوله لباسشویی داخل آن قرار میگیرد گاه و بی گاه بوهای تند و بدی متساعد میشه که فقط زمانی که داخل آشپزخانه میریم ا نزدیک لباسشویی میشیم بیشتر حس میشه. اگه میشه لطف کنید و بگید چطوری از شّر این بو خلاص بشیم

پاسخ دهید