استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

بهترین راهنمای خرید مایکروفر

بهترین راهنمای خرید مایکروفر

امروزه به دلیل مشغله زیاد و فرصت کم برای پخت و پز و گرم کردن غذا، تقریبا در همه خانه ها و حتی محل کار، از مایکروفر استفاده زیادی می شود. بنابراین طبیعی است که شما هم نسبت به داشتن این وسیله ارزشمند احساس نیاز کنید.  استفاده از ماکروفر نه تنها موجب افزایش سرعت پخت و پز می شود، بلکه باعث صرفه جویی در مصرف انرژی نیز می شود. مایکروویوها سرعت و تکنولوژی را با انعطاف پذیری برای ایجاد یک وسیله آشپزخانه هوشمند در مجموعه ای از طرح ها و رنگ ها، ترکیب می کنند. بسته به مدل مایکروفر خریداری شده، یک مایکروفر می تواند: غذای بریان، سرخ شده یا کبابی را همانند یک اجاق گاز معمولی آماده نماید. مایکروفرها دستورالعمل های خاصی را با استفاده از یک سری برنامه های پیش فرض انجام دهد و به طور خودکار وقتی که سنسور تشخیص دهد غذا آماده است، خاموش می شوند.

 اما این که یک مایکروفر خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ قبل از خرید مایکروفر به چه نکاتی باید توجه کرد؟ و بهترین مارک ماکروفر کدام است؟ ممکن است شما را در انتخاب مایکروفر خوب دچار سردرگمی می کند. نگران نباشید!

ما در این مقاله از کاراباما سعی کرده ایم که با توجه نظر مشتریانی که به تازگی مایکروفر خریده اند و همچنین تجربیات تعمیرکاران و کارشناسان فنی خود در تعمیرات مایکروفر و تعمیرات سولاردم، بهترین راهنمای خرید مایکروفر را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید بهترین مایکروفر را متناسب با نیاز خود بخرید.

ما در مرکز تعمیرات تخصصی کاراباما به شما پیشنهاد می کنیم که اگر ماکروفر دارید ولی مثل گذشته به خوبی عمل نمی کند و از تعمیر آن ناامید شده اید، قبل از اینکه برای خرید یک مایکروفر جدید به فروشگاه بروید، درخواست تعمیرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال نمایید، اوپراتورهای ما در کوتاه ترین زمان ممکن پس از تماس و هماهنگی با شما، بهترین و نزدیک ترین کارشناس فنی تعمیرات مایکروفر را به محل شما اعزام می نمایند، کارشناس پس از بررسی دقیق مایکروفر در صورتی که تعمیر آن مقرون به صرفه باشد، دستگاه شما را با گارانتی خدمات انجام شده، تعمیر می نماید، در غیر این صورت به شما اعلام می کند که هزینه تعمیر مایکروفر شما قابل توجیه نیست و بهتر است آن را جایگزین نمایید.

اگر جهت برطرف کردن مشکل ماکروفر خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار

عملکرد مایکروفر

مایکروویوها با تولید امواج الکترومغناطیسی برای گرم کردن غذا کار می کنند.  در یک مایکروفر، انرژی برق توسط دستگاهی در داخل آن به نام مگنترون تبدیل به مایکروویو می شود. مایکروویو از در و دیوارهای فلزی عبور نمی کند اما  از ظروف غذا عبور می کنند تا توسط مولکول های آب در غذا جذب شوند. بر خلاف اجاق گازهای معمولی، که در آن گرما از خارج از مواد غذایی به سمت مرکز هدایت می شود، امواج رادیویی مایکروویو موجب تحریک مولکول های آب و چربی در تمام مواد غذایی می شوند، اما آنها هیچگونه حرارتی به ظروف نمی دهند. به همین دلیل است که آنها به سرعت کار می کنند (زیرا هیچ انرژی هدر نمی رود).

با این حال، برخی از مایکروفرها هنگامی که در حالت آماده به کار (standby) قرار می گیرند از انرژی زیادی استفاده می کنند. اگر در مورد بهره وری انرژی نگران هستید، یک مدل با حالت انرژی مطمئن (energy-safe) خریداری کنید. این مدل ها مقدار مصرف انرژی را کاهش می دهند و از توان دستگاه فقط در هنگامی که زمان را تنظیم می کنید استفاده می شود.

مایکروفر معمولی یا مایکروفر مجهز به انتقال گرما

یک مایکروفر معمولی، امواج مایکروویو را از طریق ظروف شیشه ای و پلاستیکی برای طبخ غذا عبور می دهد. مایکروفر مجهز به انتقال گرما، با ترکیب تکنولوژی مایکروفر معمولی و حرارت تابشی و گردش هوای گرم به شما اجازه می دهد غذاهای کبابی، بریان یا برشته را بهترطبخ نمایید.

مایکروفرهای مجهز به انتقال گرما یک المنت گرمایی و همچنین یک فن برای گردش هوای گرم دارند.  این امر باعث می شود که غذا به صورت بهتر و کامل تری پخته شود.همچنین سرعت پخت و پز آن ها بسیار بیشتر از مایکروفرهای معمولی است. برخی از این مدل مایکروفرها به همراه یک ظرف برای طبخ استیک و نان ترد (برشته) عرضه می شوند.

یک جایگزین دیگر، گرم کردن با ترکیب اشعه مایکروویو و نور شدید یک لامپ هالوژن کوارتز برای کبابی و برشته کردن غذاست که از این روش عموما در سولاردم ها استفاده می شود.

از آنجایی که مایکروفرهای انتقال گرما امکان چندین مدل طبخ غذا را ذر یک دستگاه می دهند باید انتظار پرداخت هزینه خرید بیشتری را داشته باشید.

مکان

اولین چیزی که به هنگام خرید مایکروفر باید در نظر بگیرید، مکانی در آشپزخانه است که می خواهید مایکروفر را در آنجا قرار دهید. مکان مورد نظر شما یر قیمت مایکروفر، ویژگی ها، نصب و اندازه مایکروفر تاثیر می گذارد. شما سه گزینه اصلی دارید که در ادامه بهترین راهنمای خرید مایکروفر بیشتر در باره آن ها توضیح می دهیم.

اندازه

این که مایکروویوی با اندازه مناسب پیدا کنید که نیازهای غذایی شما را برطرف کند و در فضای مناسب قرار بگیرد موضوع مهمی است. ابتدا فضایی را که می خواهید مایکروفر را در انجا قرار دهید اندازه گیری نمایید.  سپس ارتفاع عرض و عمق مایکروفری را که مدنظر دارید اندازه گیری کنید تا از متناسب بودن آن با فضایی که دارید مطمئن شوید.

مسئله بعدی اندازه ظرفیت داخلی مایکروفر است. اگر فکر می کنید جز ان دسته از افرادی هستید که از مایکروفر برای پخت و پز کامل وعده های غذایی برای کل خانواده استفاده می کنید، به مایکروفرهای بزرگ تر با توان بالا نیاز پیدا می کنید. یکی از کارهایی برای تخمین ظرفیت داخلی مایکروفر این است که ابعاد بزرگترین ظرفی که دارید و می خواهید از آن برای مایکروفر استفاده نمایید را هنگام خرید مایکروفر درنظر بگیرید.

توان مصرفی

توان مصرفی مایکروفر، همان قدرت آن است. به طور کلی، توان مصرفی بالاتر، غذای شما را سریع تر و یکنواخت تر آماده می کند. توان مصرفی اکثر مایکروفرها بین 600 تا 1200 وات است (البته مایکروفرهای با توان بیشتر و کمتر نیز وجو دارد). مایکروفرهای بزرگ حدودا 1000 تا 16000 وات، مایکروفرهای متوسط 800 تا 1000  و مدل های کوچکتر بین 500 تا 800 وات توان ارائه می دهند. به  یاد داشته باشید که هر چه که توان مایکروفر کم تر باشد، مدت زمان طبخ یا گرم کردن آن بیشتر خواهد بود و هر چه که مایکروفرها گران تر و بزرگ تر می شوند، توان مصرفی آن ها نیز بیشتر می شود بنابراین، به طور کلی اندازه، توان و قیمت به طور چشم گیری می تواند بر عملکرد پخت و پز مایکروفر تاثیر بگذارد.

انواع مایکروفر

مایکروفرهای خانگی در سبک های مختلفی تولید می شوند. به طور کلی سه نوع دسته بندی اصلی برای مایکروفر وجود دارد. مایکروفر رومیزی، مایکروفر بالا اجاقی و مایکروفر کشویی که هر کدام مزایای خاص خود را دارند. در ادامه مطلب بهترین راهنمای خرید مایکروفر درباره هر یک از انواع مدل های مایکروفر بیشتر توضیح می دهیم.

مایکروفر رومیزی

بهترین راهنمای خرید ماکروفر

مایکروفر رومیزی یا قابل حمل رایج ترین نوع مایکروفر در میان مصرف کنندگان برای گرم کردن غذاها، یخ زدایی مواد غذایی، درست کردن پاپ کورن و کارهایی مثل پخت و پز است. به طور کلی هزینه این مدل مایکروفر و از سایر مدل ها کمتر است و نسبت به دو مدل دیگر بسیار راحت تر نصب می شود. کافی است جای کافی روی پیشخوان اشپزخانه برای قرار دادن مایکروفر رومیزی داشته باشید و دوشاخه آن را به پریز وصل کنید تا بتوانید از آن استفاده نمایید. برخی از مدل های مایکروفر رومیزی کیت هایی را به همراه دارند که به شما اجازه می دند آن را روی کابینت طوری نصب کنید که مدام جابه جا نشوند.

بزرگترین مسئله مایکروفر رومیزی، فضای مورد نیاز برای قرار دادن آن است. اگر آشپزخانه شما کوچک است و محدودیت فضا دارید می توانید از مدل های کوچک تر مایکروفرهای رومیزی استفاده نمایید. اگر هیچ فضای مناسبی برای قرار دادن مایکروفر رومیزی ندارید، مدل های دیگر مایکروفر را در نظر بگیرید.

قیمت: 500 تا 6000000  تومان

ابعاد خارجی: برای مدل های کوچک تر 35.5×46×25.4 و 51×70×35.5 برای مدل های بزرگتر

ظرفیت داخلی: از 20 لیتر تا بیش از 50 لیتر

توان:600 تا 1200 وات

مایکروفر توکار یا کشویی

بهترین راهنمای خرید ماکروفر

مایکروفرهای توکار یا کشویی که در داخل کابینت های سفارشی و یا دیوار تعبیه می شوند، نسبتا جدید بوده و گرانترین نوع مایکروفر هستند که نصب آن ها نیاز به تخصص لازم دارد.

قیمت: 5000000 تا 50000000 تومان

ابعاد خارجی: به طور کلی اندازه های این نوع مایکروفر ها به فضای کشویی که در نظر گرفته شده است بستگی دارد اما معمولا ابعادی در حدود 66×76×38 دارند

ظرفیت: از 20 لیتر تا بیش از 50 لیتر

توان: 600 تا 1200 وات

 

مایکروفر بالا اجاقی

بهترین راهنمای خرید ماکروفر

این مدل مایکروفر که بالای اجاق گاز نصب می شود، و از نظر مصرف کنندگان در رتبه دوم محبوبیت قرار دارند. مایکروفرهای بالا اجاقی برای خانه هایی که فضای پیشخوان آشپزخانه آن ها برای قرار دادن مایکروفر رومیزی کافی نیست، مناسب هستند. مایکروفرهای بالا اجاقی دارای سیستم های تهویه چند سرعته هستند که در محل هود آشپزخانه قرار می گیرند و در واقع عملکردی مشابه هود آشپزخانه نیز دارند. بعلاوه در زیر مایکروفرهای بالا اجاقی چراغ هایی برای روشن کردن محدوده اجاق گاز تعبیه شده است.

از آنجایی که مدل های بالااجاقی نیاز به فضای زیادی در بالای اجاق گاز شما دارند، ممکن است قبل از نصب مجبور شوید یکی از کابینت ها را بردارید. معمولا این مدل مایکروفرها برای جایگزینی مدل قبلی و یا هنگام تعمیر اشپزخانه خریداری می شوند.

قیمت: 1700000 تا 12000000 تومان

ابعاد خارجی: معمولا ابعادی در حدود 38×76×40 دارند

ظرفیت: از 20 لیتر تا بیش از 50 لیتر

توان: 600 تا 1200 وات

مایکروفر ترکیبی با اجاق گاز

این نوع مایکروفر لوکس ترین نوع مایکروفر است که ترکیبی از یک اجاق گاز معمولی و یک مایکروفر به صورت کجا است. این اجاق های دوگانه یا ترکیبی دارای درب های کشویی با طراحی بی نظیر براق هستند. قیمت این مدل مایکروفرهای ترکیبی نیز نسبتا گران است.

ویژگی ها و امکانات

مایکروفرهای امروزی برای راحتی استفاده کنندگان، امکانات بیشتری نسبت به مدل های قدیمی تر دارند. بسیاری از مایکروفرها عملکردهای مشابه ای دارند. برخی از امکانات ضروری مایکروفر عبارتند از: زمان پخت و پز، یخ زدایی سریع، سطح قدرت و تایمر. اکثر مایکروفرها دارای کنترل پنل لمسی و سینی چرخان برای چرخاندن ظرف غذا جهت بهتر پخته شدن هستند. برخی از مدل ها نیز دارای گزینه شروع پخت و پز با تاخیر و همچنین گزینه ای برای گرم نگه داشتن غذا پس از پختن هستند.

 گران ترین مایکروفرها تا 100 مورد برنامه پیش فرض دارند که به شما اجازه می هند بدون نیاز به تنظیم زمان یا سطح توان، غذای خود را بپذید.

هنگامی که یک مایکروفر جدید می خرید، صرف نظر از اینکه چه مدل و برندی انتخاب کرده اید، حتما دفترچه راهنمای مایکروفر خود را به طور کامل مطالعه نمایید تا با تمام ویژگی های دستگاه خود آشنا شوید.

سینی شیشه ای چرخان

برای اطمینان از پخت یکسان تمام غذای خود، لازم است یک سینی شیشه ای چرخان درون مایکروفر داشته باشید؛ چرا که در غیر این صورت باید چندین بار مایکروویو را متوقف نمایید و غذا را با دست بچرخانید. بیشتر مایکروفرهای بزرگ و متوسط دارای سینی قابل جا به جا شدن هستند. برخی از مدل های جدید نیز دارای سینی مستطیلی هستند که به عقب و جلو حرکت می کنند.

قفل های داخلی

این ویژگی ایمنی به راحتی دیده نمی شود اما تضمین می کند که در صورت باز شدن درب مایکروفر یا نیمه باز ماندن آن، دستگاه کار نمی کند. اکثر مایکروفرها دارای دو قفل هستند. حتی برخی از آن ها سه قفل دارند تا اگر یکی از قفل ها کار نکرد قفل پشتیبان عمل کند.

کنترل های توان متغیر

شما همیشه نیاز به استفاده از توان کامل مایکروفر خود ندارید. کنترل توان متغیر به شما اجازه می دهد که سطح تنظیمات را تغییر دهید. برای مثال می توانید مواد غذایی را با 50 درصد توان دستگاه بپذید و یا با 30 درصد توان یخ زدایی نمایید.

قفل کودک

درب های مجهز به قفل کودک مخصوصا در مایکروفرهای انتقال گرما بسیار مهم هستند. چراکه ظرف غذا هنگام خارج کردن از دستگاه ممکن است خیلی داغ باشد. قفل کودک می تواند با یک دکمه قفل یا ازاد شود.

سنسورهای اتوماتیک

این تکنولوژی جدید می تواند هنگامی که غذا به اندازه کافی پخته شد، با اندازه گیری میزان رطوبت موجود در مایکروفر شما را مطلع سازد. شما مجبور نیستید تایمر را تنظیم کنید. مایکروفر به صورت خودکار خاموش می شود. اکثر تولیدکنندگان، در حال اضافه کردن سنسورهای اتوماتیک به مدل های مختلف خود (که سنسور ندارند) هستند.

تنظیمات پیش فرض

بسیاری از مایکروفرها با برنامه های پخت و پز از پیش تعبیه شده عرضه می شوند، بنابراین شما فقط باید یک دکمه را فشار دهید تا به صورت خودکار غذای خود را طبخ نمایید. به عنوان مثال بسیاری از مایکروفرها دکمه ای برای درست کردن “پاپ کرن” دارند که ذرت های شما را بر اساس تنظیمات پیش فرض به پاپ کورن تبدیل می کنند. این ویژگی می تواند برای گرم کردن غذاهای روزانه شما در مایکروفر مفید باشد، اما شما باید بفهمید که آیا زمان های طبخ پیش فرض مایکروفر برای غذاهای شما مناسب است یا خیر. از برنامه های پیش فرض رایج دیگر می توان به پخت سیب زمینی، پیتزا، گرم کردن غذای یخ زده و … اشاره کرد.

کباب کردن

تولید کنندگان مایکروفر به طور مداوم در حال افزایش امکانات و ویژگی های مایکروفرها هستند به طوری که می خواهند انچه را که ما در اجاق گازهای کامل می بینیم را پیاده سازی کنند، مانند کباب کردن جوجه. این یک ویژگی خوب برای پایان دادن به قرار دادن ظروف روی حرارت مستقیم است.

انتقال گرما

یک فن انتقال گرما در پشت مایکروفر تعبیه شده است که با به گردش درامدن آن، حرارت را به طور یکنواخت به تمام  ظرف غذا می رساند تا همه جای آن به طور یکنواخت پخته شود. (بسیاری از مایکروفر های بزرگ جدید حداقل دارای یک فن انتقال گرما هستند). به طور کلی مایکروفرهایی که دارای فن انتقال گرما هستند، گرانتر می باشند.

تکنولوژی اینورتر

تکنولوژی گرمایشی اینورتر یکی دیگر از امکانات موجود در مدل های جدید است. یک مایکروفر اینورتر مصرف انرژی را بر اساس نیاز تنظیم می کند. اکثر مایکروفرها بین توان 100 درصد و صفر فعالیت می کنند بنابراین اگر بخواهید خوراکی را تا سطح توان 50 درصد گرم کنید، دستگاه توان خود را مدام تغییر می دهد تا در نهایت به میانگین 50 درصد برسد. بنابراین از انجایی که این مقدار تقریبی است نتیجه حاصل خیلی مطلوب نخواهد بود. مدل های جدیدی که از تکنولوژی اینورتر استفاده می کنند، می توانند توان خود را به شکل بسیار مطلوب تری تا 50 درصد حفظ نمایند به این ترتیب می توانید به راحتی غذاهایی را که به توان مصرفی کمتری نیاز دارند، طبخ نمایید.

سایر امکانات پیشرفته

علاوه بر تکنولوژی های گرمایشی جدید، معمولا مدل های جدیدتر، از تعداد برنامه های پیش فرض بیشتری نسبت به طبخ پیتزای معمولی، پاپ کورن و سیب زمینی استفاده می کند. برخی از مایکروفرها از سنسورهای رطوبت برای تشخیص میران خشکی غذا استفاده می کنند.

در مایکروفرها تکنولوژی هوشمند (همچون آپشن هایی که مایکروفر را به اینترنت و سایر محصولات وصل می کنند)، مانند سایر لوازم آشپزخانه ای که تا کنون دیده ایم، چندان متداول نیستند. با این حال برخی از برندها مانند جنرال الکتریک (GE) دارای تکنولوژی بلوتوث در برخی از مایکروفرهای مدل بالا هستند. این اتصال که جنرال الکتریک آن را “اتصال آشپزخانه” می نامد، مایکروفر را با دستگاه جنرال الکتریک سازگار دیگری جفت سازی می کند و چراغ و فن زیر مایکروفر را به صورت خوکار روشن می کند.

آیا استفاده از مایکروفر ضرر دارد؟

اگر از مایکروفرها به شکل صحیح استفاده شود، یک روش مطمئن برای طبخ غذا هستند و غذا به همان اندازه (در برخی موارد حتی بیشتر) روش های دیگر پخت، مغذی می باشد. به محض اینکه برق دستگاه را قطع می کنید و درب مایکروفر را باز می کنید، امواج الکترومغناطیسی متوقف می شوند. بر خلاف تصور خیلی از افراد این امواج در غذا باقی نمی مانند و رادیو اکتیو نمی شوند.

دقت کنید در صورتی که درب مایکروفر شما آسیب دیده باشد، هنگام پخت و پز امواج می توانند به بیرون راه پیدا کنند؛ بنابراین باید هر چه سریع تر برای تعمیر مایکروفر خود اقدام نمایید و آن را به یک تعمیرکار مایکروفر نشان دهید تا در صورت نیاز درب آن تعویض و یا تعمیر شود. اگر یک مایکروفر کاملا سالم باشد و به خوبی کار می کند، باید کاملا ایمن باشد. اما به طور کلی بهتر است هنگام استفاده از مایکروفر، فاصله حداقل 30 سانتی متری از آن را رعایت کنید.

بهترین مارک ماکروفر و مایکروویو

به طور قطع نمی توان گفت بهترین مارک ماکروفر کدام است. امروزه به خاطر پیشرفت تکنولوژی و افزایش شدید رقابت برندهای مختلف، تولید کنندگان می کوشند تا با افزودن آپشن های جدید و خلاقانه و همچنین افزایش کارایی و کاهش میزان مصرف انرژی، محصول خود را از دیگران متمایز سازند. مارک های مایکروفر موجود در بازار بسیار زیاد و متنوع است و همین زیاد بودن تنوع شاید باعث شود در انتخاب مدل و مارک ماکروفر دچار سردرگمی شوید. اما باید به این نکته توجه کنید که هنگام خرید ماکروفر حتما مایکروفر خود را از برندی تهیه نمایید که در ایران خدمات پس از فروش خوبی ارائه می دهد. اگر برند دستگاه شما جز برندهای کم مصرف در ایران باشد، حتی اگر هم جز برندهای خوب دنیا باشد و آن را به قیمت بسیار گرانی خریده باشید، در صورتی که به هر علتی دستگاه شما دچار مشکل شود و نیاز به تعمیر یا تعویض قطعه داشته باشد، به مشکل برخواهید خورد؛ چراکه احتمالا قطعات آن بسیار کم یاب یا حتی نایاب خواهند بود و عملا دیگر نمی توانید از مایکروفر خود استفاده مفیدی داشته باشید و حتی شاید مجبور شوید از این به بعد از آن فقط به عنوان یک کابینت استفاده کنید!

با توجه به توضیحاتی که برای خرید بهترین مارک مایکروفر در این بخش از مطلب بهترین راهنمای خرید ماکروفر بیان کردیم، از جمله برخی از مارک های خوب مایکروفر که درایران نیز پر مصرف هستند، می توان به مایکروفر ال جی، سامسونگ، کنوود، دلونگی، فلر، وستینگهاوس و … اشاره کرد. برای مثال همانطور که همه ما می دانیم برندهای ال جی و سامسونگ از برندهای پرطرفدار در ایران هستند و در صورت بروز هر گونه مشکل و نیاز به تعمیر ماکروفر ال جی و یا تعمیر ماکروفر سامسونگ حتی اگر هم گارانتی دستگاه شما به پایان رسیده باشد، مراکز تعمیرات تخصصی معتبر مانند کاراباما به راحتی در دسترس هستند.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
ستوده

خسته نباشيد، محفظه داخلي استيل بهتره يا روكش سراميكي؟

پاسخ دهید

روینا نادمی زاده

من شما راخیلی دوست دارم

پاسخ دهید

    نسیم اسلام پور

    سلام دوست عزیز
    خیلی خوشحالیم که مطالب ما تا به اینجا براتون مفید بوده
    ما همیشه آماده خدمت رسانی هستیم

    پاسخ دهید