استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

نحوه استفاده از نمک ظرفشویی (راهنمای تصویری تمام مراحل)

نحوه استفاده از نمک ظرفشویی (راهنمای تصویری تمام مراحل)

یکی از مواردی که هنگام استفاده از ظرفشویی باید به آن توجه داشته باشید، نحوه استفاده از نمک ظرفشویی و همچنین آگاهی از مقدار صحیح آن است. استفاده درست از نمک ظرفشویی هم عملکرد دستگاه را بهبود می‌بخشد و هم ظرف‌ها را تمیزتر و بدون لکه به شما تحویل می‌دهد. از مهم‌ترین مواردی که می‌بایست هنگام استفاده از نمک ظرفشویی به آن توجه داشته باشید، می‌توان به مقدار نمک، شدت سختی آب، نوع دستگاه و … اشاره کرد. در این مقاله نکات نحوه ریختن نمک در ماشین ظرفشویی را در اختیار شما قرار داده‌ایم.

نمک ظرفشویی چیست و چه فوایدی دارد؟

نمک ماشین ظرفشویی نوعی نرم کننده است که برای جذب یون‌های منزیم و کلیسم، که باعث سختی آب می‌شوند، طراحی شده است. آب سخت علاوه بر آسیب به قطعات ماشین ظرفشویی، قدرت تمیزکنندگی را کاهش می‌دهد، مصرف انرژی و قبض برق را افزایش می‌دهد و همچنین موجب کاهش عمر مفید دستگاه خواهد شد.

فواید استفاده از نمک ظرفشویی عبارتند از:

  • ظروف براق و تمیزتر
  • جلوگیری از کدر شدن ظروف
  • جلوگیری از تجمع آب سخت
  • بهبود کارایی و افزایش عمر مفید ظرفشویی

در صورت خرابی و وجود مشکل در ظرفشویی، برای جلوگیری از آسیب جدی به قطعات دستگاه، حتما از یک مرکز معتبر تعمیر ظرفشویی کمک بگیرید.

نحوه ریختن نمک در ماشین ظرفشویی

پر کردن مخزن نمک ظرفشویی یکی از ساده‌ترین مراحل است که به راحتی می‌توانید آن را انجام دهید.

محل مخزن نمک ظرفشویی را پیدا کنید

1. مخزن نمک ظرفشویی را پیدا کنید

در اغلب ماشین‌های ظرفشویی، محفظه نمک در پایین ماشین و نزدیک به فیلتر قرار دارد. در بعضی از مدل‌ها محفظه نمک دارای درب بوده که به صورت چرخشی است.

درپوش نمک را باز کنید و مقدار آب را بررسی کنید

2. درپوش نمک را باز کنید و مقدار آب را بررسی کنید

برای دسترسی بهتر به مخزن نمک، قفسه پایینی را به طور کامل بردارید. سپس درپوش نمک را باز کنید. (اگر اولین بار است که از دستگاه استفاده می کنید، می‌بایست داخل آن آب بریزید تا پر شود.)

برای ریختن نمک از یک قیف استفاده کنید

3. نمک را داخل مخزن بریزید

استفاده از قیف به شما کمک می‌کند، از ریختن و هدر رفتن نمک جلوگیری کنید. (قیف را بالای مخزن نگه دارید زیرا اگر خیس شود، نمک به درستی از آن خارج نخواهد شد.)

براساس میزان سختی آب منطقه، مقدار نمک را تنظیم کنید. مقدار آن هم بهتر است تا سطح آب داخل محفظه باشد. برای اینکه از مقدار سختی آب مطلع شوید، میتوانید از شرکت آب منطقه خود سوال کنید.

درپوش نمک را محکم ببندید

4. درپوش نمک را محکم ببندید

هیچ ماده دیگری نباید وارد مخزن نمک شود، بنابراین مطمئن شوید که درپوش نمک محکم شده است.

نمک اضافی را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید

5. نمک اضافی را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید

برای جلوگیری از آسیب به دستگاه، اگر نمکی در اطراف ظرفشویی ریخته است، آن را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

قفسه پایینی ظرفشویی را در جای خود قرار دهید

6. قفسه پایینی ظرفشویی را در جای خود قرار دهید

قفسه ظروف پایین را روی غلتک‌های آن قرار دهید و مخزن نمک را بپوشانید.

یکی از منابعی که بهترین راهنمایی را برای طرز استفاده از نمک ظرفشویی را ارائه می‌دهد، دفترچه راهنمای آن است. با مطالعه آن تنظیمات مناسب براساس سختی آب را متوجه خواهید شد. البته اکثر ماشین ظرفشویی‌های فعلی دارای چراغ نمک است. هر زمان که چراغ نمک روشن شود، نیاز به پر کردن نمک خواهید داشت.

موضوع مهم این است که نمک هیچگاه مستقیما با ظروف در تماس نبوده و فقط برای تنظیم میزان سختی آب است. بنابراین به هیچ عنوان نمک را در محفظه قرص ماشین ظرفشویی یا مستقیما داخل خود ماشین ظرفشویی نریزید.

اگر چراغ ماشین ظرفشویی خراب است حتما برای تعمیر آن اقدام کنید. نکته دیگر آنکه، به دلیل حساسیت قطعات ظرفشویی، غالب تکنسین‌های تعمیر ظرفشویی بوش و همچنین متخصصین برندهای رایج، توصیه می‌کنند برای جلوگیری از آسیب به قطعات دستگاه حتما به مراکز معتبر مراجعه کنید.

چه مقدار نمک برای ظرفشویی لازم است؟

ماشین‌ ظرفشویی‌های مختلف، واحدهایی با اندازه‌های متفاوت دارند که مقادیر مختلفی نمک مصرف می‌کنند. بنابراین اندازه گیری دقیقی برای این فرآیند وجود ندارد. بهتر است به اندازه‌ای نمک داخل مخزن بریزید که به اندازه یک بند انگشت با درب مخزن فاصله داشته باشد.

علت روشن شدن نشانگر نمک ظرفشویی

علت روشن شدن نشانگر نمک ظرفشویی

در ماشین ظرفشویی‌هایی که دارای نرم کننده آب نیستند، شما باید به طور مرتب از نمک ظرفشویی استفاده کنید. (بهتر است یکبار در ماه مخزن نمک را پر کنید.) هر زمان که مقدار نمک داخل محفظه به پایان رسیده باشد، چراغ آن روشن می‌شود.

محل قرار گرفتن چراغ نمک، در ظرفشویی‌های مختلف متفاوت است اما به طور کلی شکلی مانند فلش رفت و برگشتی دارد. برای اطلاع بهتر می‌توانید به سراغ دفترچه راهنما رفته و آن را مطالعه کنید. هر زمان که این چراغ روشن شد، به میزان مناسب، نمک به دستگاه خود اضافه کنید.

قبل از ریختن نمک در ظرفشویی، این نکات را مد نظر داشته باشید

  1. بهتر است از یک قیف برای اضافه کردن نمک ظرفشویی استفاده کنید تا نمک اطراف محفظه و داخل ظرفشویی نریزد. اگر هم چنین اتفاقی رخ داد، با یک دستمال مرطوب، اطراف دستگاه را تمیز کنید.
  2. برای جلوگیری از آسیب به دستگاه، حتما از نمک ظرفشویی مرغوب و باکیفیت استفاده کنید.
  3. برای اینکه ظروف تمیزی داشته باشید اولا باید تنظیمات مناسبی را برای شستشو انتخاب کنید، ثانیا استفاده از قرص و جلا دهنده را فراموش نکنید. این موارد هم به اندازه نمک در تمیز شدن ظروف شما موثر خواهند بود.
بیشتر بخوانید: علت روشن شدن چراغ نمک ماشین ظرفشویی

کلام پایانی

نمک ماشین ظرفشویی برای نرم کردن آب سخت مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای استفاده از نمک ظرفشویی، فقط کافیست درب مخزن را باز کنید و با استفاده از یک قیف، نمک را داخل آن بریزید. اگر برای اولین بار است که از نمک ظرفشویی استفاده می‌کنید، ابتدا درون مخزن را پر از آب کنید. استفاده از نمک ظرفشویی، از کدر شدن ظروف و تجمع آب سخت جلوگیری می‌کند. همچنین موجب افزایش عمر مفید دستگاه شما خواهد شد. پس از اضافه کردن نمک ظرفشویی، درب مخزن را محکم ببندید و اطراف آن را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید.

با توجه به حساسیت قطعات ظرفشویی در صورت خرابی و وجود مشکل در آن از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید. هرگز برای تعمیر دستگاه خود به افراد غیر متخصص مراجعه نکنید. به عنوان مثال تعمیر ظرفشویی ال جی را صرفا به تکنسین همین برند بسپارید.

سوالات متداول

در صورت روشن شدن چراغ نمک ظرفشویی باید درون مخزن را پر کنید.

مقدار دقیق آن بستگی به مدل ماشین ظرفشویی، ظرفیت آن و میزان سختی آب دارد.

مهم ترین فایده استفاده از نمک ظرفشویی این است که سختی آب را کاهش داده و اجازه می‌دهد تا مواد شوینده به راحتی داخل آب حل شوند. در نتیجه ظروف تمیزتر خواهند بود.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.