استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

چگونه کپک ماشین لباسشویی را از بین ببریم؟ (9 ترفند کاربردی)

چگونه کپک ماشین لباسشویی را از بین ببریم؟ (9 ترفند کاربردی)

احتمالا شستشوی هفتگی البسه و ملحفه‌ها همیشه در لیست کارهای شما قرار دارد اما آیا به تمیز کردن و شستشوی ماشین لباسشویی هم توجه می‌کنید؟ اگر پاسختان به این سوال خیر است، باید بگوییم که احتمالا در بخش‌های مختلف دستگاه ممکن است کپک ماشین لباسشویی وجود داشته باشد. این کپک‌ها بوی نامطبوعی تولید می‌کنند و مانع شستشوی دقیق لباس‌ها می‌شوند. بنابراین باید از بین بردن کپک لباسشویی را در برنامه کاری خود قرار دهید. برای افزایش عمر مفید لباسشویی و تمیز شدن لباس‌ها، بسیار مهم است که بدانید چگونه باید از ایجاد کپک در لباسشویی جلوگیری کنید. در این مقاله راهکارهایی برای رفع کپک ماشین لباسشویی در اختیار شما قرار داده‌ایم.

علت شکل گیری کپک در ماشین لباسشویی

با گذشت زمان و شستشو‌های متعدد، آلودگی‌ِ روی لباس‌ها در گوشه و کنار ماشین لباسشویی جمع می‌شود. محیط مرطوب و تاریک این وسیله هم مکان مناسبی را برای رشد و شکل گیری قارچ و کپک ماشین لباسشویی فراهم می‌کنند. گاهی امکان دسترسی به تمام قسمت‌های ماشین لباسشویی وجود ندارد و نمی‌توان همه نقاط آن را خشک کرد. بنابراین می تواند مکان مناسبی برای رشد کپک و قارچ‌ها باشد. مشکل اساسی این است که این کپک‌ها می‌توانند به لباس‌ها چسبیده و مشکلات ریوی، تنفسی و آلرژی ایجاد کنند.

شاید این تجربه را داشته باشید که حتی پوشیدن یک لباس تمیز هم احساس خارش در شما به وجود بیاورد. این حالت ممکن است ناشی از وجود کپک ماشین لباسشویی بین الیاف لباس باشد. پس لازم است با رعایت نکاتی از ایجاد کپک در لباسشویی جلوگیری کنید.  از مهم‌ترین مواردی که ممکن است موجب شکل گیری قارچ و کپک در لباسشویی شوند، عبارتند از:

 • تمیز نکردن دیگ و لاستیک دور درب لباسشویی پس از شستشو
 • خشک نکردن دیگ و دیواره‌های لباسشویی
 • باقی ماندن لباس‌های خیس برای مدت طولانی در دستگاه
 • استفاده بیش از حد از مواد شوینده و تجمع آنها در نقاط مختلف لباسشویی
 • بستن درب ماشین لباسشویی بلافاصله پس از شستشو
 • فرسودگی و پارگی شیلنگ‌های لباسشویی و نشت آب از دستگاه
 • تمیز نکردن طولانی مدت فیلترهای لباسشویی

در صورت خرابی یا پارگی شیلنگ لباسشویی یا وجود مشکل در فیلتر دستگاه، توصیه می شود با توجه به نوع و مدل دستگاه خود، از یک تکنسین تعمیر لباسشویی سامسنوگ، ال جی، بوش یا برند دیگری کمک بگیرید.

جلوگیری از کپک زدن در ماشین لباسشویی

جلوگیری از کپک زدن در ماشین لباسشویی

اگر با خواندن متن بالا دچار نگرانی شدید، باید بگوییم که راهکارهای ساده‌ای وجود دارد که رعایت آن‌ها مانع ایجاد کپک ماشین لباسشویی می‌شود. فقط لازم است آنها را به درستی رعایت کنید.

4 راهکار ساده برای جلوگیری از کپک زدن در ماشین لباسشویی:

باز گذاشتن درب ماشین لباسشویی

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از تجمع قارچ و کپک در ماشین لباسشویی این است که پس از اتمام فرآیند شستشو درب لباسشویی را برای چند ساعت باز بگذارید تا رطوبت داخل آن کاملا خارج شود. بسته نگه داشتن درب لباسشویی بلافاصله پس از شستشو، رطوبت را حفظ کرده و به بهترین مکان برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها تبدیل می‌شود. در نتیجه اولین قدم باز گذاشتن درب ماشین لباسشویی است.

خارج کردن لباس ‌های خیس

مرحله بعدی برای جلوگیری از ایجاد کپک در ماشین لباسشویی این است که بلافاصله بعد از اتمام شستشو، لباس‌ها را خارج کنید. بسیاری از افراد صبح‌ها که قصد خروج از منزل را دارند، ماشین لباسشویی را روشن می‌کنند. لباس‌ها بعد از شستشو تا ساعت‌ها داخل ماشین باقی می‌مانند. این کار مستقیما محیط را برای رشد این موجودات مزاحم فراهم می‌کند و مجبور به صرف هزینه برای تعمیر لباسشویی خود می‌شوید.

خشک کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

بعد از هربار شستشوی کامل لباس‌ها، درزگیر و واشر پلاستیکی را کامل خشک کنید. ممکن است نتوانید تمام قسمت‌ها را به راحتی تمیز کنید اما سعی کنید تا حد ممکن، قسمتی را خیس رها نکنید. این کار به سادگی باعث از بین بردن کپک لباسشویی می‌شود. این مورد به خصوص در ماشین لباسشویی‌هایی که درب از جلو هستند، رخ می‌دهد. زیرا واشرها و درزگیر‌ها مانع خروج آب حین شستشو می‌شوند، پس رطوبت زیادی را به خود جذب می‌کنند.

استفاده از شوینده های باکیفیت و مناسب لباسشویی

تاکنون به این فکر کرده‌اید که هر ماشین لباسشویی، شوینده خاص خود را دارد؟ پس باتوجه به نوع ماشین لباسشویی، باید شوینده مناسب آن را خریداری کنید. روی بدنه برخی از دستگاه‌ها علامت HE به معنای High Efficiency درج شده است. برای این مدل ماشین لباسشویی‌ها باید حتما از مواد شوینده‌ای استفاده کنید که زیاد کف نمی‌کنند. در غیر این صورت محیط را برای رشد باکتری فراهم خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: معایب ریختن پودر دستی در ماشین لباسشویی

مراحل از بین بردن کپک در لباسشویی

روش‌های گفته شده در بالا، به شما کمک می‌کنند تا از رشد کپک ماشین لباسشویی جلوگیری کنید اما اگر در حال حاضر با این قارچ‌ها و باکتری‌ها درگیر هستید باید روش‌های دیگری را امتحان کنید. در ادامه بهترین روشی که هرگونه آلودگی را از ماشین لباسشویی شما پاک می‌کند، به طور کامل شرح می‌دهیم.

لباس های خیس داخل دیگ را خارج کنید

1. لباس های خیس داخل دیگ را خارج کنید

در مرحله اول تمام لباس‌های خیس داخل دیگ و پودرِ داخل محفظه را خارج کنید. باقی ماندن لباس‌ها برای مدت طولانی در دیگ، باعث تجمع کپک و آلودگی داخل ماشین لباسشویی می‌شود. پس از خارج کردن لباس‌ها باید داخل درام را تمیز کنید.

2. برای تمیز کردن لباسشویی از سفید کننده استفاده کنید

باتوجه به ظرفیت لباسشویی، یک یا دو فنجان ماده سفید کننده را درون محفظه شستشو بریزید. اگر هم تصمیم دارید که آن را داخل محفظه پودر بریزید، مقدار را به نصف فنجان کاهش دهید. سپس ماشین لباسشویی را روشن کرده و روی یکی از تنظیمات شستشوی معمولی قرار دهید. اگر مایل به استفاده از سفید کننده نیستید، می‌توانید هیدروژن پراکسید را جایگزین کنید. با این حال به هیچ عنوان این دو ماده را مخلوط نکنید زیرا باعث ایجاد بخارهای سمی می‌شود.

درام لباسشویی را خشک کنید

3. درام لباسشویی را خشک کنید

بعد از اینکه مدت زمان شستشو سپری شد با استفاده از یک پارچه نرم و بدون پرز، تمام بخش‌های درب و نواحی داخلی ماشین لباسشویی را خشک کنید. واشر پلاستیکی محفظه شستشو را خارج کرده و زیر آن را هم به خوبی خشک کنید.

4. کشوی مواد شوینده را تمیز کنید

بخشی از مواد شوینده‌ای که داخل ماشین لباسشویی می‌ریزید، در محفظه پودر باقی می‌ماند. همین مورد در ترکیب با رطوبت، محل مناسبی را برای رشد کپک‌ها فراهم می‌کند. در اکثر مدل‌های ماشین لباسشویی، این کشو به راحتی خارج می‌شود. (اگر در خارج کردن کشو مشکل دارید، دفترچه ماشین لباسشویی را مطالعه کنید.) محفظه پودر را کامل شسته و با مسواک یا فرچه تمام درزهای آن را تمیز کنید. اگر بعضی قسمت‌ها از مواد شوینده پاک نمی‌شوند، چند دقیقه آن را داخل آب داغ قرار دهید. بعد از شستشو، کشو را خشک کرده و در معرض آفتاب قرار دهید.

5. فیلتر ماشین لباسشویی را تمیز کنید

در بیشتر مواقع پرز، مو، دستمال کاغذی، سکه و … در فیلتر لباسشویی گیر می‌کند. برای جلوگیری از تجمع کپک و آلودگی‌ها در این قسمت، باید هر چند وقت یکبار پرز‌های داخل آن را با یک مسواک خارج کرده و به خوبی شستشو دهید. بعد هم اجازه دهید چند ساعتی در معرض نور خورشید قرار بگیرد.

تمیز کردن کپک دور لاستیک ماشین لباسشویی

تمیز کردن کپک دور لاستیک ماشین لباسشویی

برای تمیز کردن کپک ماشین لباسشویی، راه‌های گفته شده در بالا کافی است. اگر یک بار این کار را انجام دهید، نتیجه آن را به خوبی در شستشوی بعدی ملاحظه خواهید کرد. در غیر اینصورت باید هرچه سریع‌تر اقدام به تعمیر لباسشویی دوو، سامسونگ، ال جی یا هر برند دیگری کنید.

نحوه تمیز کردن کپک دور لاستیک ماشین لباسشویی:

 1. برای تمیز کردن لاستیک دور درب لباسشویی، ابتدا آن را خارج کنید.
 2. لاستیک را با مواد شوینده بشویید و اجازه دهید تا خشک شود.
 3. بخش‌های زیر واشر را با یک محلول شامل یک چهارم فنجان سفید کننده و آب گرم تمیز کنید.( برای راحتی کار از یک مسواک و دستمال پنبه‌ای استفاده کنید.)
 4.  پس از خشک شدن واشر و قسمت های زیر آن، کار این بخش به اتمام رسیده است.

از بین بردن بوی کپک لباسشویی

بوی کپک‌ و قارچ از آن دست بوهای بسیار ناخوشایند بوده که باید به سرعت از شر آن‌ها خلاص شوید. از بین بردن کپک‌ لباسشویی مرحله اول بوده و بعد باید به سراغ از بین بردن بوی آن هم بروید. مراحل از بین بردن بوی کپک لباسشویی:

 • یک چهارم فنجان جوش شیرین را با همین مقدار آب مخلوط کنید. سپس محلول را داخل محفظه پودر بریزید.
 • 2 فنجان سرکه سفید را داخل محفظه شستشو ریخته و ماشین لباسشویی را در حالت شستشو با آب داغ روشن کنید.
 • بعد از اینکه شستشو به اتمام رسید، با یک اسفنج نرم، محلولی تشکیل شده از یک پیمانه سرکه و یک پیمانه آب را به تمام محفظه‌های داخلی ماشین و قسمت‌های باقی مانده بکشید.

همیشه بعد از اتمام شستشو، درب ماشین لباسشویی را باز نگه داشته و واشر و بخش‌های مختلف آن را تمیز کنید. در این صورت بوی کپک ماشین لباسشویی به طور کامل از بین می‌رود.

کلام پایانی

برای افزایش عمر مفید لباسشویی خود سعی کنید از مواد شوینده بیش از اندازه استفاده نکنید. مواد شوینده اضافی در درز‌ها و بخش‌های مختلف ماشین مانده و محیط را برای رشد کپک‌ها آماده می‌کند. اگر اثری از آلودگی دیدید، بلافاصله ماشین لباسشویی را تمیز کنید . با رعایت این نکات مطمئنا این وسیله سال‌ها سالم بوده و هیچ حساسیتی هم ایجاد نمی‌کند.

اگر ماشین لباسشویی شما نشتی آب دارد، بوی بدی می‌دهد، واشر دور درب آن خراب شده است و … می‌بایست از یک تکنسین تعمیر ماشین لباسشویی بوش، سامسونگ، ال جی و هر برند دیگری کمک بگیرید تا ایرادات جزئی برطرف شده و قطعات لباسشویی دچار آسیب جدی نشود.

کاراباما در کدام شهرها به ارائه خدمات تعمیر لباسشویی می‌پردازد؟

تعمیر لباسشویی در رشت تعمیر لباسشویی در کرج
تعمیر لباسشویی در لاهیجان تعمیر لباسشویی در اصفهان
تعمیر لباسشویی در تهران

سوالات متداول

کپک‌ها به طور کلی خطرناک بوده و اگر به لباس‌های شسته شده بچسبند،‌ باعث ایجاد بیماری‌های ریوی و تنفسی می‌شوند. در طولانی مدت هم ممکن است انواع آلرژی و حساسیت‌های پوستی را ایجاد کنند.

دلیل به وجود آمدن این موجودات آزاردهنده تاریک بودن، رطوبت و حضور مواد اضافی است. بنابراین باید همیشه ماشین لباسشویی را تمیز و خشک نگه دارید.

تقریبا تمام قسمت‌های قابل دسترس ماشین لباسشویی مانند دیگ شستشو، محفظه پودر و واشر درب باید کاملا شسته و خشک شوند.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.