استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت عرق کردن داخل یخچال

علت عرق کردن داخل یخچال

چگونه از عرق کردن داخل یخچال جلوگیری کنیم؟

فرقی نمی‌کند در خانه باشید یا نه، یخچال حتی در نبود شما هم به کار خود ادامه می‌دهد و لحظه‌ای خاموش نمی‌شود و دقیقا به همین دلیل، ممکن است گاهی مشکلاتی برای این دستگاه پیش بیاید و مجبور به تعمیر یخچال شوید؛ حتی وقتی یخچال هنوز در حال کار کردن است و به ظاهر، خراب نشده است! یکی از مشکلات متداول یخچال، مسئله عرق کردن داخل یخچال است که شاید در نگاه اول چندان موضوع نگران کننده‌ای به نظر نرسد، اما نباید به آن بی‌توجه باشید، چراکه ممکن است در درازمدت به کل دستگاه آسیب زده و شما را متحمل خسارات سنگینی کند.

در این مقاله از کاراباما به شرح مشکل و علت عرق کردن داخل یخچال پرداخته‌ایم تا اگر روزی یخچال را باز کردید و متوجه این مورد شدید، بدانید که دقیقا با چه مشکلی مواجه هستید. البته، پیشنهاد کاراباما به شما این است که به هیچ وجه و بدون داشتن دانش و تخصص کافی، شخصا به سراغ عیب یابی و تعمیر یخچال نروید و این امر مهم را به تکنسین‌های باتجربه بسپارید.

اگر جهت برطرف کردن مشکل یخچال خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار یخچال سامسونگ

چرا داخل یخچال عرق می کند؟

زمانی که درب یخچال را باز می‌کنید و متوجه قطرات آب بر روی دیواره‌های داخلی دستگاه می‌شوید، یعنی با مشکل وجود رطوبت در فضای داخلی یخچال روبه‌رو هستید. این مورد اصولا به دلیل وارد شدن هوای گرم خارج یخچال به داخل دستگاه به وجود می‌آید و در نتیجه‌ی برخورد هوای گرم خارج با هوای سرد داخل، رطوبتی در محیط ایجاد می‌شود که خود را به شکل قطرات شبنم روی بدنه‌ی داخلی یخچال، نشان می‌دهد. موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم این قطرات می‌توانند به راحتی به برفک تبدیل شده و عرق کردن داخل یخچال را به معضل جدی دیگری تبدیل کنند.

علت عرق کردن داخل یخچال از استفاده نادرست از یخچال گرفته تا مشکلات فنی را شامل می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کامل بسته نشدن درب یخچال
  • انتخاب محل نامناسب برای یخچال
  • خرابی لوله تخلیه یخچال
  • استفاده نادرست از وسایل سرمایشی رطوبت‌زا
  • تنظیم نادرست دمای یخچال
  • اختلاف دما و رطوبت منطقه جغرافیایی
  • رطوبت مواد غذایی
  • پر کردن بیش از حد یخچال

در ادامه هرکدام از علت های عرق کردن داخل یخچال را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

کامل بسته نشدن درب یخچال

باز شدن مداوم درب یخچال و خرابی لاستیک درب یخچال در بسیاری از مواقع از مهم‌ترین علت عرق کردن داخل یخچال محسوب می‌شود. توجه داشته باشید که اگر بنا به یکی از این دو دلیل، هوای گرم محیط مدام به داخل یخچال نفوذ کند، نه تنها به کمپرسور یخچال فشار وارد شده و باعث خرابی آن می‌شود، بلکه با مشکل عرق کردن داخل یخچال مواجه خواهید شد. پیشنهاد می‌کنیم زمانی که با این مشکل مواجه شدید، اول از همه لاستیک درب یخچال را بررسی کنید تا در صورت خرابی یا هر اشکال دیگری که مانع از بسته شدن کامل درب یخچال می‌شود، به سرعت آن را تعویض کنید. بهتر است برای این کار از تکنسین‌های مجرب کاراباما کمک بگیرید.

انتخاب محل نامناسب برای یخچال

اگر دستگاه را تازه خریداری کرده‌اید و هنوز زمانی نگذشته ولی با مشکل عرق کردن داخل یخچال مواجه شده‌اید، پس شک نکنید که محل قرار گرفتن یخچال نامناسب است. مکان‌هایی برای یخچال مناسب نیستند که گرمای محیط اطراف یخچال را تشدید کنند؛ مثل اجاق گاز، سماور و یا پکیج. بهتر است یخچال را به هیچ وجه در نزدیکی این وسایل قرار ندهید، چراکه باعث عرق کردن داخل یخچال و فشار به کمپرسور خواهید شد که در زمان کوتاهی می‌تواند یخچالتان را از کار بیاندازد.

علت عرق کردن داخل یخچال

خرابی لوله تخلیه یخچال

یکی از وظایف لوله تخلیه یخچال، جمع‌آوری قطرات حاصل از عرق کردن داخل یخچال و تبخیر آن‌ها با گرمای کمپرسور است. گاهی که لوله تخلیه مسدود می‌شود، عمل تبخیر با مشکل مواجه شده و نه تنها قطرات از بین نمی‌روند، بلکه باعث ایجاد برفک در دستگاه نیز خواهند شد. از طرف دیگر، گاهی تراز نبودن یخچال هم مانع از کارکرد صحیح لوله تخلیه می‌شود که باید حتما بررسی شود و در صورت تراز نبودن، این مورد برطرف شود. اگر یخچال را تراز کردید و همچنان مشکل پابرجا بود، پس با مشکل خرابی لوله تخلیه مواجه هستید. چک کردن انسداد یا خرابی لوله تخلیه، امر فنی و مهمی است که به تنهایی از پس آن برنخواهید آمد، پس آن را به تکنسین تعمیرگاه مجاز یخچال بسپارید.

نکته:

اساس کار یخچال‌های مختلف، یکسان است و با وجود تفاوت‌های اندک میان برندهای مختلف، نحوه عیب یابی یخچال فریزر برای برطرف کردن مشکلات رایج آنها با یکدیگر مشابه است. لذا می توانید از مطالب موجود در این مقاله جهت بررسی مشکل عرق کردن داخل یخچال های خارجی همچون یخچال فریزر سامسونگ، ال جی، دوو، بوش، جنرال الکتریک، هایسنس و… و نیز برندهای ایرانی همچون یخچال فریزر پارس، دونار، الکترواستیل، یخساران، هیمالیا، اسنوا، امرسان، سینجر و… استفاده کنید.

استفاده نادرست از وسایل سرمایشی رطوبت‌زا

ممکن است در فصل تابستان بیشتر با مشکل عرق کردن داخل یخچال مواجه شوید و دلیل آن هم می‌تواند هیچ نباشد جز اینکه استفاده از وسایل سرمایشی مثل کولر آبی، رطوبت هوای خانه و یخچال را افزایش داده است. بهتر است برای برطرف کردن این مشکل، میزان استفاده از کولر آبی را کاهش دهید.

تنظیم نادرست دمای یخچال

اگر دمای یخچال بیش از حد سرد یا بیش از میزان معمول گرم باشد، به کمپرسور یا موتور یخچال فشار خواهد آمد. توجه داشته باشید که بهترین دما برای یخچال بین 0 تا 5 درجه است. پس زمانی که متوجه عرق کردن داخل یخچال شدید، بد نیست نگاهی به تنظیمات دمای یخچال بیاندازید. تنظیمات ترموستات نیز در این مورد موثر است و به‌هم ریختن آن، موجب عرق کردن داخل یخچال خواهد شد. بررسی ترموستات و کارآیی کمپرسور، امور تخصصی هستند و می‌توان با سرویس یخچال، از سلامت و تنظیم درست آن‌ها مطلع شد.

اختلاف دما و رطوبت منطقه جغرافیایی

اگر محل زندگی شما در منطقه‌ای واقع شده که از نظر آب و هوایی، مرطوب تلقی می‌شود، پس طبیعی است که بیشتر با مشکل عرق کردن داخل یخچال سرو کار داشته باشید. در چنین مناطقی به دلیل رطوبت بالای محیط، هر زمان که درب یخچال باز و بسته می‌شود، میزان قابل توجهی از رطوبت هوای بیرون از یخچال هم به فضای داخلی دستگاه وارد می‌شود که همین امر موجب عرق کردن داخل یخچال می‌شود. بهتر است در این مناطق از رطوبت‌گیرهای درون یخچال استفاده کنید و ترجیحا، درب یخچال را بهینه‌تر باز و بسته کنید.

نکته:

اگر خانه‌ی شما در منطقه‌ای مرطوب واقع شده، با هر بار باز و بسته کردن درب یخچال و فریزر، مقداری از هوای مرطوب وارد دستگاه شده و باعث عرق کردن داخل یخچال و در ادامه، تشکیل برفک می‌شود. چنین اتفاقی به طور طبیعی رخ خواهد داد و در این شرایط، سیستم برفک زدایی یخچال فعال شده، هیتر داخلی به کار می‌افتد تا برفک‌ها و یخ‌ها را ذوب کند.

اما اگر برفک‌ها به دلایلی نظیر خرابی تایمر دیفراست یا اتصالی در بدنه‌ی کمپرسور ایجاد شده باشند، باید هرچه سریع‌تر نسبت به سرویس و تعمیر یخچال اقدام کنید. برای این کار می‌توانید هم به‌صورت آنلاین و با مراجعه به وب‌سایت کاراباما درخواستتان را ثبت کنید و هم می‌توانید با شماره 02158406 تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش پشتیبانی شما را راهنمایی کنند.

رطوبت مواد غذایی

هر ماده غذایی که داخل یخچال قرار دارد، رطوبتی را هم به همراه خود وارد فضای داخلی یخچال می‌برد؛ اما اگر مواد غذایی را در حالتی که هنوز گرم هستند داخل دستگاه بگذارید، باعث عرق کردن داخل یخچال خواهید شد؛ چراکه با این کار، دمای محیط داخل یخچال را برهم خواهید زد. پیشنهاد می‌کنیم همیشه برای گذاشتن مواد غذایی گرم در داخل یخچال، کمی بیشتر صبر کنید و تنها زمانی مواد غذایی را داخل یخچال بگذارید، که کاملا خنک شده باشند.

پر کردن بیش از حد یخچال

از دیگر دلایلی که می‌تواند علت عرق کردن داخل یخچال باشد، پر کردن بیش از حد یخچال است. این کار مانع از گردش هوا در محیط داخلی یخچال شده و باعث گیر کردن هوای گرم در قسمت‌هایی از محفظه یخچال می‌شود؛ همچنین به کمپرسور فشار وارد کرده و در نهایت مشکل را به این صورت در داخل یخچال نشان خواهد داد.

سخن آخر

بررسی علت عرق کردن داخل یخچال و رفع مشکلات مربوط به آن و نیز انجام سرویس، همگی نیازمند دانش تخصصی در رابطه با نحوه‌ی عملکرد یخچال، اجزای مختلف دستگاه و وظایف و کارکرد آن‌ها‌ست. به علاوه، داشتن تجربه و ابزارآلات خاص نیز مهم است. بنابراین انجام عیب یابی یخچال و یا امور تعمیرات، مسئله‌ی بسیار حساسی است که هر فردی صلاحیت لازم برای انجام آن‌ها را ندارد، پس بهتر است از کاراباما کمک بگیرید. یادآوری می کنیم که مطالبی که در رابطه با علت عرق کردن داخل یخچال شرح داده شد، صرف نظر از برند دستگاه شما برای اکثر مدل ها و برندها یکسان است. بنابراین عیب یابی آنها نیز مشابه بوده و می توان از مطالب ذکر شده برای انواع برندهای یخچال استفاده کرد.

اگر پس از بررسی تمامی موارد فوق، همچنان با مشکل عرق کردن داخل یخچال روبه‌رو هستید، حتما این موضوع را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا کارشناسان کاراباما پاسخگوی شما باشند.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
خدیجه حبیبی

سلام .داخل یخچال خیلی عرق می کنه ودایم قطره های اب داخل یخچال هست. ممنون .

پاسخ دهید