استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت بسته نشدن دریچه کولر گازی

علت بسته نشدن دریچه کولر گازی

چرا دریچه کولر گازی کامل بسته نمی‌شود؟

افراد بسیاری هستند که کولر گازی را به هر وسیله‌ی خنک کننده دیگری ترجیح می‌دهند و البته با مشکلات مخصوص به آن هم دست و پنجه نرم می‌کنند. یکی از مسائلی که شما را به فکر تعمیر کولر گازی می‌اندازد، بسته نشدن دریچه کولر گازی است. ممکن است در نگاه اول مشکل ساده‌ای به نظر برسد، اما زمانی که با آن مواجه شوید در می‌یابید که آنقدرها هم پیش پا افتاده نیست و می‌تواند روی کیفیت زندگی شما تاثیر مستقیم بگذارد.

در این مقاله از کاراباما به سراغ بررسی مشکل بسته نشدن دریچه کولر گازی و راهکارهای آن رفته‌ایم، فقط فراموش نکنید که اگر در زمینه تعمیر کولر گازی تخصص ندارید و نمی‌توانید قطعات اصل را از قطعات تقلبی تشخیص دهید، به هیچ وجه شخصا وارد عمل نشده و خسارتی به دستگاه خود نزنید که جبران آن ممکن نباشد.

اگر جهت برطرف کردن مشکل کولر گازی خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار

کارکرد دریچه کولر گازی چیست؟

پیش از اینکه به سراغ علت بسته نشدن دریچه کولر گازی برویم، بد نیست شناختی ابتدایی نسبت به دریچه کولر گازی و کارکرد آن داشته باشیم. دریچه کولر گازی مسیری برای خروج هوای سرد در فصول گرم، و هوای گرم در فصول سرد سال است و در صورت ایجاد اختلال در عملکرد آن، خانه آنطور که باید خنک و یا گرم نخواهد شد و به عبارت دیگر، عملکرد کولر گازی به کلی مختل می‌شود.

در حالت نرمال، دریچه کولر گازی به تغییر زاویه یا جهت ورود هوا به فضای اتاق یا خانه، کمک می‌کند و شما می‌توانید از طریق دریچه کولر گازی، مقدار هوای خنک یا گرمی که مایل هستید در محیط پخش شود را کنترل کنید. کولرگازی دو نوع دریچه دارد: افقی و عمودی. دریچه‌های افقی متصل به موتوری هستند که از طریق آن می‌وانید موقعیت آن‌ها را توسط ریموت کنترل تنظیم کنید. دو حالت ثابت و چرخی برای دریچه‌های افقی به شما کمک می‌کند که جریان هوای خنک یا گرم را در یک جهت خاص نگه دارید، یا اینکه جریان هوا را در کل فضا به چرخش درآورید. دریچه‌های عمودی هم به صورت دستی تنظیم می‌شوند و بدون نیاز به ریموت کنترل، می‌توانید آن‌ها را به سمت دلخواه تنظیم کنید.

علت بسته نشدن دریچه کولر گازی چیست؟

حالا که با چگونگی کارکرد دریچه کولر گازی آشنا شدید زمان آن رسیده که علت بسته نشدن دریچه کولر گازی را بررسی کنیم.

1. خراب شدن ریموت کنترل

دریچه کولر گازی باید پس از خاموش کردن کولر، به طور کامل بسته شود؛ اما اگر کولر گازی را خاموش کردید و دریچه همچنان باز یا نیمه‌باز مانده بود، پیش از هر اقدامی، از سالم بودن ریموت کنترل مطمئن شوید. اگر ریموت کنترل خراب شده باشد، قادر نخواهد بود تا دستورات را به طور کامل به دستگاه منتقل کند و در نتیجه دستگاه نیز به شکلی ناقص دستورات را اجرا خواهد کرد.

در چنین مواقعی و برای برطرف کردن علت بسته نشدن دریچه کولر گازی، ابتدا کولر و ریموت کنترل را ریست کنید و اگر همچنان مشکل برقرار بود، توجه داشته باشید که دیگر به هیچ وجه مراحل ریست را تکرار نکنید و حتما با کاراباما تماس بگیرید.

علت بسته نشدن دریچه کولر گازی

2. گیر کردن یک جسم خارجی در میان دریچه

این مورد هم یکی دیگر از مواردی است که خیلی مربوط به مشکلات فنی کولر گازی نمی‌شود و بهتر است پس از چک کردن ریموت کنترل، به سراغ دریچه کولر گازی بروید و از اینکه جسم خارجی در میان آن گیر نکرده، اطمینان حاصل کنید. توجه داشته باشید که حتی موانع خیلی کوچک هم می‌توانند علت بسته نشدن دریچه کولر گازی باشند، پس دریچه را با دقت دوچندان بررسی کنید.

3. خرابی برد کولر گازی

اگر هیچکدام از موارد اول و دوم علت بسته نشدن دریچه کولر گازی نبودند، ممکن است برد کولر گازی خراب شده و یا سوخته باشد. در این صورت نباید وقت را از دست داد و بهتر است بررسی دقیق‌تر مشکل و تشخیص آن را بر عهده‌ی تکنسین قرار دهید و از خسارات بعدی پیشگیری کنید.

نکته:

بسیاری از مشکلات رایج کولر گازی به دلیل خرابی برد فرمان یا مدار الکتریکی دستگاه است که در صورت بروز مشکل برای این قسمت، احتمال بروز مشکلات و خرابی کولر گازی در سایر بخش‌ها نیز وجود دارد.

بررسی برد و تعمیر آن نیاز به تخصص و تجربه فنی یک تعمیرکار ماهر کولر گازی دارد. برای این کار می‌توانید هم به‌صورت آنلاین و با مراجعه به وب‌سایت کاراباما درخواستتان را جهت تعمیر کولر گازی ثبت کنید و هم می‌توانید با شماره 02158406 تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش پشتیبانی شما را راهنمایی کنند.

4. قطع شدن سیم موتور دریچه کولر گازی یا موتور دمپر کولر گازی

موتور دمپر یا دریچه کولر گازی، وظیفه اصلی چپ و راست کردن دریچه‌ها را بر عهده دارد و اگر بنا به هر دلیلی خراب شود، از علت‌های بسته نشدن دریچه کولر گازی شمرده خواهد شد. توجه داشته باشید که اگر موتور دمپر دچار مشکل شده باشد، بسوزد و یا آسیب ببیند و سیم‌هایش اتصالی کند، حتی در صورت فرمان گرفتن از برد سالم کولر گازی هم، امکان بستن دریچه‌ها را نخواهد داشت. بررسی این مورد نیاز به تخصص و تجربه کافی دارد، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که حتما با تعمیرگاه مجاز تماس بگیرید و شخصا دست به آچار نشوید.

5. شکستگی پایه دریچه کولر گازی

گاهی علت بسته نشدن دریچه کولر گازی، شکستگی پایه دریچه است؛ توجه داشته باشید که این شکستگی اگر به موقع تشخیص داده نشود، موتور دمپر را از کار خواهد انداخت و هزینه‌ی زیادی را بر شما متحمل خواهد کرد. بررسی و تشخیص این مورد بر عهده‌ی تکنسین است.

چه کنیم تا دریچه کولر گازی کاملا بسته شود؟

حالا که با انواع علت بسته نشدن دریچه کولر گازی آشنا شدید، بد نیست شرح مختصری از راه حل کامل بسته شدن دریچه را نیز مرور کنید.

پاسخ به این سوال ساده است: اگر موارد 1 و 2 را بررسی کردید و به نتیجه‌ای نرسیدید، بهترین اقدام جهت رفع مشکل بسته نشدن کولر گازی، تماس با تعمیرگاه مجاز کاراباما است؛ دلیل آن هم این است که اجزا و قطعات کولر گازی و نیز تکنولوژی به کار رفته در آن، بسیار پیچیده بوده و تمامی قطعات کولر گازی به شکلی به یکدیگر مرتبط هستند. اگر بدون داشتن دانش کافی، درصدد رفع علت بسته نشدن دریچه کولر گازی بربیایید، ممکن است به راحتی به سایر قطعات دستگاه آسیب بزنید و متحمل هزینه‌های گزاف شوید.

پیشنهاد ما به شما جهت پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی، استفاده از خدمات سرویس دوره‌ای کولر گازی است تا بتوانید هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید و هم از بروز مشکلات این چنینی پیشگیری کرده باشید. کاراباما این خدمت را برای انواع برندهای خارجی و داخلی کولر گازی فراهم کرده و شما می‌توانید هر لحظه که مایل بودید، درخواستتان را در سایت و یا از طریق تماس با شماره 02158406 ثبت کنید.

اگر سوالی در خصوص علت بسته نشدن دریچه کولر گازی و یا مشکلات متداول کولر گازی دارید، همین‌جا در بخش نظرات مطرح کنید. ما در کنارتان هستیم.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.