استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

گرفتگی لوله موئی کولر گازی l علائم گرفتگی + نحوه شستشو

گرفتگی لوله موئی کولر گازی

در سال‌های اخیر استفاده از کولر گازی در بسیاری از منازل و مجتمع‌های تجاری و تفریحی افزایش زیادی داشته است. برای اینکه کولر گازی شما دچار مشکل نشود، لازم است نکاتی را درباره نگهداری و استفاده درست از آن را به خوبی بدانید. یکی از اجزا مهم کولر گازی که در چرخه خنک کنندگی نقش به سزایی دارد لوله موئی است که امروز در این مقاله قصد داریم تا از مزایا، معایب و گرفتگی لوله موئی کولر گازی صحبت کنیم.

لوله موئی کولر گازی چیست؟

لوله موئی کولر گازی بین 100 تا 400 سانتی متر طول دارد و قطر آن در وسایل مختلف متفاوت است. لوله موئی کولر گازی بین کندانسور و اوپراتور قرار گرفته است. وظیفه آن تنظیم کردن مایع خنک کننده کولر گازی است.

ما در کاراباما سالهاست که به مشتریان تمامی برندهای معتبر ایرانی و خارجی لوازم خانگی خدمات ارائه میکنیم، بنابراین اگر برند کولر گازی شما سامسونگ، ال جی و جنرال نمیباشد نیز میتوانید از طریق فرم زیر درخواست تعمیرات خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار

زمانی که مایع خنک کننده از کندانسور عبور می‌کند، لوله موئی فشار ورودی را کم کرده و این کاهش فشار، باعث خواهد شد مایع خنک کننده به گاز تبدیل شود. همین امر سبب خنک شدن فضا می‌شود.

لوله موئی کولر گازی چیست؟

مزایای استفاده از لوله موئی کولر گازی

از جمله مزایایی که استفاده از لوله موئی کولر گازی دارد، عبارت‌اند از:

  • لوله موئی نیازی به هیچ کنترل کننده‌ای مثل برق ندارد و برای بهتر کار کردن آن کافیست تا طول آن را افزایش دهید
  • قیمت لوله موئی به نسبت سایر جداکننده‌ها بسیار پایین‌تر است
  • لوله موئی کولر گازی حتی در زمان خاموشی دستگاه نیز در حال فعالیت است تا هنگام روشن شدن کولر فشاری به کمپرسور وارد نشود.
  • با استفاده از لوله موئی تا حد بسیار بالایی از هدر رفتن گاز ورودی جلوگیری می‌شود و همین باعث خواهد شد تا جایگزین بهتری نسبت به سایر لوله ها باشد.

معایب استفاده از لوله موئی کولر گازی

از جمله معایبی که در مورد استفاده از لوله موئی کولر گازی به آن می‌توان اشاره کرد:

  • اگر انتخاب شما برای کولر گازی لوله موئی است، باید بگوییم که با وجود لوله موئی، امکان استفاده از رسیور در دستگاه را نخواهید داشت
  • لوله موئی در فشار سرمایشی پایین قابلیت کار کردن و تنظیم کردن ندارد
  • به خاطر کوچک و نازک بودن لوله موئی امکان پلمپ شدن و گرفتگی وجود دارد که برای تعمیر کولر گازی ال جی، نیاز به بررسی بیشتر توسط یک تکنسین متخصص دارد
  • در صورتی لوله موئی را انتخاب کنید که کمپسور دستگاه شما از نوع کمپرسور بسته یا ناپیوسته باشد. در غیر این صورت از گزینه‌های دیگری باید استفاده شود.

معایب استفاده از لوله موئی کولر گازی

نشانه‌های گرفتگی لوله موئی کولر گازی

زمانی که میزان خنک کنندگی کولر گازی شما مانند سابق نبود، لوله موئی را چک کنید. این لوله به خاطر نازک بودن، احتمال گرفتگی و حتی آمپر زدن در دستگاه را خواهد داشت. در كندانسور، لوله‌ای وجود دارد كه به‌خاطر گرفتگی لوله موئی، دچار یخ‌زدگی خواهد شد.

1) آمپر زدن دستگاه

شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که آمپر زدن یعنی چه؟ کولر گازی برای روشن شدن نیاز به مقداری جریان ورودی دارد. اگر لوله موئی گرفتگی داشته باشد، این جریان ورودی به کمپرسور بالا می‌رود و قطعه‌ای به نام مدارشکن، جلوی ورود جریان بالا را به دستگاه می‌گیرد؛ در نتیجه باعث خاموش شدن دستگاه می‌شود. در چنین مواقعی که دستگاه با این مشکل مواجه می شود اصطلاحا گفته می‌شود دستگاه آمپر زده شده است و بررسی آن توسط یک تعمیرکار کولر گازی ماهر ضرورت دارد.

2) پریدن فیوز

از دیگر علائم گرفتگی لوله مویی کولر گازی می‌توان به پریدن فیوز اشاره کرد. کندانسور به لوله موئی راه دارد و همین امر باعث می‌شود تا آلودگی‌ها از کندانسور به لوله موئی راه پیدا کند.

به همین جهت به مرور زمان باعث گرفتگی و کثیفی لوله موئی کولر گازی خواهد شد. به محض مطمئن شدن از گرفتگی لوله موئی، شما نیاز به تعویض کمپرسور و لوله موئی دارید.

پیشنهاد مطالعه : تعویض کمپرسور کولر گازی

3) کثیفی لوله موئی

در برخی موارد هم بعد از روشن کردن کولر گازی ممکن است صداهای عجیب و ناهنجاری را از کمپرسور دستگاه بشنوید. این مورد هم به کثیفی لوله موئی مربوط است.

در چنین مواردی کمک گرفتن از یک تکنسین، جهت تعمیر کولر گازی سامسونگ یا هر برند دیگری بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید.

شستشو لوله مویی کولر گازی

بعد از تعویض لوله موئی کولر گازی، شستشوی سیکل کولر گازی اجباری است. شسته نشدن سیکل منجر به سوختن کمپرسور خواهد شد.

برای شستن لوله موئی از دو روش استفاده می‌شود:

  • شستشو با گاز ازت
  • شستشو با گاز R22

در روش اول یک مغزی را بر سر لوله متصل می‌کنند. سپس گاز با فشار وارد لوله شده و همه‌ی آلودگی‌ها و روغن‌های داخل لوله، مانند لجن از آن خارج خواهد شد.

روش دوم به دلیل خطراتی که در پی دارد، نیازمند رعایت پروتکل‌های بهداشتی است که به تکنسین‌ها پیشنهاد نمی‌شود. در نتیجه روش اول به نسبت روش دوم کم خطر تر و معمول تر است.

شستشو لوله مویی کولر گازی

زمان تعویض لوله موئی

زمانی كه دستگاه مشخصاتی مثل صدا دادن كمپرسور یا خنک نكردن محیط و همچنین پریدن فیوز را داشت، زمان تعویض لوله موئی فرا رسیده است.

جمع‌بندی و حرف آخر

همانطور که در مقاله اشاره کردیم، لوله موئی یكی از اجزا مهم و اصلی سیستم‌های خنک كننده مثل كولر گازی و یخچال است كه مزایا و معایبی به همراه دارد. شما می‌توانید با کسب اطلاعات بیشتر درباره کولر گازی و مشورت با تکنسین کولر گازی، بهترین انتخاب را برای خرید لوله متناسب با دستگاه‌تان داشته باشید.

قبل از خرید و نصب، سایز لوله موئی را حتما برسی کنید تا با دستگاه شما سازگاری داشته باشد و همچنین از سوراخ نبودن لوله اطمینان حاصل كنید و همچنین داخل لوله را برسی كنید تا اثری از گرد و خاک در آن نباشد.

سوالات متداول

لوله موئی یکی از بخش‌های اصلی کولر گازی است که وظیفه تنظیم فشار ورودی مایع خنک کننده از کندانسور را داشته و باعث تبدیل مایع به گاز می‌شود.

در صورت گرفتگی لوله موئی، جریان ورودی به کمپرسور بالا می‌رود و مدار شکن باعث قطع شدن جریان برق خواهد شد که در اصطلاح گفته مي‌شود دستگاه آمپر زده است.

براي شستشو لوله موئی از دو گاز ازت و R22 استفاده می‌شود که معمول‌ترین گاز برای شست و شو گاز ازت است.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.