استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

راهنمای طرز کار با ماکروفر و مایکروویو و برنامه های آن

طرز کار با مایکروویو و مایکروفر

توجه: به طور کلی طرز استفاده از مایکروویو سامسونگ، کنوود، دوو، ال جی و .. تقریبا مشابه هم است و آنچه که مثلا باعث تفاوت طرز کار مایکروویو دوو با طرز استفاده از مایکروویو کنوود و یا ال جی می شود، عموما تفاوت در تنوع عملکردها و دکمه های مایکروو است. از این رو در این مقاله سعی کردیم درباره طرز کار با همه مایکروویو ها و دکمه هایی که در خیلی از مدل ها مشترک هستند صحبت کنیم. برای کار کردن با سایر قابلیت های مختص مدل و برند مایکروفر یا مایکروویو خود، بهتر است دفترچه راهنمای آن را به طور کامل مطالعه نمایید.

مایکروویو یا مایکروفر می تواند یک وسیله بسیار خوب برای گرم کردن باقی مانده وعده غذایی شما و یا طبخ سریع یک غذای تازه باشد. اما خیلی از کسانی که مایکروفر استفاده می کنند فقط از آن برای گرم کردن غذا استفاده می کنند و از ویژگی های مختلف ماکروفر خود استفاده نمی کنند. یکی از دلایل آن این است که طرز کار مایکروویو را به طور صحیح نمی دانند و همچنین با همه قابلیت های دستگاه آشنا نیستند.

اگر شما هم جزء کسانی هستید که با طرز کار مایکروویو خود آشنا نیستید و تا به حال از همه قابلیت های دستگاه خود استفاده نکرده اید و یا اینکه مایکروویو خود را به تازگی خریداری کرده اید و می خواهید از آن استفاده کنید، حتما همه بخش های این مقاله را دنبال کنید.

راه اندازی مایکروویو

1) مایکروویو یا مایکروفر را باید رو یک سطح صاف و خشک قرار دهید. پیشخوان تمیز آشپزخانه و یا یک میز چوبی محکم می تواند مکان مناسبی برای قرار دادن مایکروویو شما باشد. هرگز مایکروویو را در مجاورت کپسول گاز، اجاق گازی یا برقی قرار ندهید. دقت کنید که دریچه های هوای مایکروویو از اطراف مسدود نشده باشند. پیشنهاد می‌کنیم حداقل فاصله 7.5 سانتی متری بین ماکروفر و سایر لوازم و دیوارها یا دیواره کابینت قرار دهید. در نهایت ماکروفر خود را به یک خروجی خانگی استاندارد وصل کنید. مطمئن شوید که ولتاژ و فرکانس همان ولتاژ و فرکانس در برچسب رتبه بندی محصول است.

آموزش طرز کار با ماکروفر و ماکروویو- محل قرار دادن ماکروفر

2) بررسی کنید که حلقه غلتک و سینی شیشه ای در مایکروویو درست در جای خود قرار گرفته باشند. بیشتر مایکروویوها یک حلقه غلتکی پلاستیکی و یک سینی شیشه ای گرد دارند. سینی شیشه ای باید به راحتی بر روی حلقه غلتک بچرخد.

آموزش طرز کار با ماکروفر و ماکروویو- تنظیم سینی ماکروفر

3) مایکروویو را به یک پریز برق دیواری وصل کنید. هنگام خرید دقت کنید که مایکروویو شما دارای ولتاژ متناسب با جریان برق مصرفی کشور شما باشد. چرا که ممکن است ولتاژبرق مایکروویو شما با توجه به کشور سازنده دستگاه با ولتاژ برق کشور ما متفاوت باشد.

آموزش طرز کار با ماکروفر و ماکروویو- به برق زدن ماکروفر

4) دکمه های مایکروویو خود را به دقت بررسی نمایید. اعداد 1 تا 9 برای تنظیم مدت زمان پخت یا میزان گرم کردن دلخواه شما طراحی شده اند. همچنین از دکمه Start می توانید برای شروع کار با مایکروویو استفاده کنید. در پنل کنترل اکثر مایکروویوها نیز یک ساعت وجود دارد که می توانید از آن برای دستورالعمل های پخت همراه مایکروویو استفاده کنید.

بسته به مدل، مایکروویو ممکن است تنظیماتی برای گرم کردن، یخ زدایی و پخت وپز مواد غذایی داشته باشد. این تنظیمات به طور خودکار غذای شما را بر اساس اینکه آیا می خواهید مجدداً آن را گرم کنید، یخ زدایی کنید یا آن را طبخ کنید، گرم می کند.

آموزش طرز کار با ماکروفر و ماکروویو- کنترل پنل ماکروفر

گرم کردن غذا در مایکروویو

1) باقی مانده غذاهای 1 تا4 روز گذشته را می توانید دوباره گرم و مصرف کنید. باقی مانده غذای 5 روز یا بیشتر نباید دوباره گرم و یا خورده شوند. زیرا به احتمال زیاد فاسد شده و یا اینکه حاوی باکتری های زیادی هستند.

آموزش طرز کار با ماکروفر و ماکروویو- گرم کردن غذا در ماکروفر

2) مواد غذایی را به صورت حلقه ای روی یک بشقاب سرامیکی یا یک کاسه شیشه ای بچینید. قرار دادن مواد غذایی در وسط بشقاب یا کاسه باعث می شود غذا در لبه بشقاب سریعتر از غذا در مرکز آن گرم شود. از فشار دادن مواد غذایی به صورت حلقه ای در لبه بشقاب یا کاسه خودداری کنید. این کار باعث می شود غذا به طور یکسان گرم نشود.

هنگام استفاده از مایکروویو همیشه مواد غذایی را در ظروف سرامیکی یا شیشه ای گرم کنید. ظروف پلاستیکی می توانند ذوب شوند و یا حتی غذای شما را آلوده کنند. ظروف فلزی نیز می توانند در مایکروویو جرقه بزنند و خطر آتش سوزی به همراه داشته باشند.

از استفاده کردن از ظروف سرامیکی یا شیشه ای که دارای روکش طلا یا قطعات فلزی هستند خودداری کنید زیرا در مایکروویو جرقه خواهند زد.

آموزش طرز کار با ماکروفر و ماکروویو- ظرف مناسب برای ماکروفر

3) قبل از گرم کردن، مواد غذایی را با یک پوشش پلاستیکی ضخیم بپوشانید تا از پاشیدن مواد غذایی در مایکروویو جلوگیری کنید. از یک پوشش ضخیم و گنبدی ساخته شده از پلاستیک بادوام که برای استفاده در مایکروویو طراحی شده، استفاده کنید.

هنگام گرم شدن غذا، درپوش پلاستیکی نیز به شما در حفظ بخار غذایی که گرم می کنید، کمک کند و این امر باعث کمتر خشک شدن آن در مایکروویو می شود.

همچنین می توانید از یک دستمال کاغذی ضخیم و یا کاغذ روغنی به عنوان یک جایگزین بر روی مواد غذایی استفاده کنید. دستمال کاغذی را بیش از یک دقیقه روی غذا نگذارید، زیرا در صورت طولانی تر ماندن در مایکروویو ممکن است بسوزد.

آموزش طرز کار با ماکروفر و ماکروویو- طرز گرم کردن غذا در ماکروفر

4) یک بار که غذا ار گرم کنید، خودتان متوجه می شوید که چه مدت زمان برای گرم کردن غذای پخته شده لازم است. با گرم کردن غذا به مدت یک دقیقه شروع کنید. سپس آن را از مایکروویو بیرون آورده و بررسی کنید تا ببیند آیا به اندازه کافی برای شما گرم است یا خیر. غذا را هم بزنید، به دنبال بخار حاصل از غذا باشید و آن را امتحان کنید تا ببینید به اندازه کافی گرم شده است.

اگر غذا به اندازه کافی برای شما گرم نیست، آن را برای 30 ثانیه تا یک دقیقه دیگر گرم کنید. گرم کردن غذا را در فواصل 30 ثانیه تا یک دقیقه ادامه دهید تا به میزان دلخواه شما گرم شود.

گرم کردن غذا در مدت زمان کوتاه باعث می شود غذای شما بیش از حد داغ نشود و به این ترتیب عطر و طعم آن تغییر نمی کند.

آموزش طرز کار با ماکروفر و ماکروویو- مدت زمان گرم کردن غذا در ماکروفر

 

5) بعضی از غذاها را بطور جداگانه گرم کنید تا خیلی خشک یا تر نشوند. بسته به آن چه که در حال گرم کردن مجدد آن هستید، ممکن است لازم باشد غذاهای مختلف خود را به صورت جداگانه گرم کنید. ابتدا مواد غذایی متراکم مانند گوشت را گرم کنید چرا که گرم شدن آن ها بیشتر طول می کشد. سپس مواد غذایی با چگالی کمتر مانند ماکارونی یا سبزیجات پخته را گرم کنید.

به عنوان مثال، اگر درحال گرم کردن همبرگر هستید، همراه با آن نان را گرم نکنید زیرا علاوه بر اینکه باعث طعم گرفتن نان می شود، رطوبت همبرگر باعث تر شدن نان خواهد شد.

آموزش طرز کار با ماکروفر و ماکروویو- گرم کردن غذاها به صورت جداگانه

 

6) برای گرم کردن مجدد برخی از غذاها مانند پیتزا از مایکروویو استفاده نکنید چرا که ممکن است زیادی خشک و یا تر شوند. به جای اینکه یک قطعه پیتزا باقیمانده را در مایکروویو گرم کنید، آن را در فر گرم کنید. با قرار دادن یک تکه آب روی آن و پوشاندن آن با فویل تا زمانی که گرم شود حباب ها را در فر گرم کنید.

از گرم کردن گوشت پخته شده مانند گوشت گاو، مرغ در مایکروویو خودداری کنید، زیرا بسیار خشک و لاستیکی می شود. در عوض، گوشت را در اجاق گاز یا یک ظرف مخصوص روی اجاق گاز گرم کنید.

آموزش طرز کار با ماکروفر و ماکروویو- گرم کردن گوشت و پیتزا در ماکروفر

 

پخت غذا با مایکروفر

1) غذاهای منجمد را با استفاده از ماکرویو یخ زدایی کنید. دستورالعمل های موجود روی برچسب شام مایکروویو را برای زمان پخت مناسب دنبال کنید. مایکروویو شما ممکن است دارای دکمه یخ زدایی باشد که می توانید از آن برای پختن غذای منجمد استفاده کنید. می توانید پخت غذای منجمد را با ضریب 7 دقیقه برای هر 500 گرم غذا را امتحان کنید.

همیشه مواد غذایی منجمد را برای یخ زدایی در مایکروویو در یک ظرف سرامیکی یا شیشه ای قرار دهید.

حتما غذایی را که برای یخ زدایی در مایکروویو قرار می دهید یک بار به هم بزنید تا نقاطی از آن یخ زده یا سرد نماند. اگر قسمت هایی از غذا سرد یا یخ زده بود، مجددا آن را به مدت 30 ثانیه تا یک دقیقه در داخل دستگاه قرار دهید.

آموزش طرز کار با ماکروفر و ماکروویو- یخ زدایی با ماکروفر

2) می توانید سبزیجات را در مایکروویو بخار کنید. سبزیجات خام مانند کلم بروکلی، هویج و گل کلم را در یک بشقاب سرامیکی یا در یک کاسه شیشه ای قرار دهید. می توانید مقداری آب با کمی کمی کره به سبزیجات اضافه کنید تا به بخارپز شدن آن ها کمک کند. سبزیجات را با یک درپوش مایکروویو بپوشانید سپس، آن ها را به مدت 2-3 دقیقه در مایکروویو بپزید. سبزیجات را هم بزنید و برای مدت زمان 1 دقیقه دوباره آن ها را در مایکروویو قرار دهید تا به اندازه کافی بخارپز شوند. بعد از پختن می توانید فلفل سیاه ، نمک و سایر ادویه ها را به سبزیجات بخار پز اضافه کنید.

آموزش طرز کار با ماکروفر و ماکروویو- بخارپز کردن سبزیجات در ماکروفر

3) ماهی را نیز می توانید با نمک و فلفل و لیمو مزه دار کنید و در مایکروویو بپزید. برای پخت ماهی آن را در یک ظرف سرامیکی قرار دهید و روی آن را با پلاستیک مخصوص مایکروویو بپوشانید. ماهی را به مدت 1 تا 2 دقیقه در مایکروویو بپزید تا رنگ گوشت آن سفید شود. البته زمان پخت ماهی به اندازه، شکل و ضخامت فیله بستگی دارد.

آموزش طرز کار با ماکروفر و ماکروویو- طبخ ماهی در ماکروفر

4) برخی از مایکروویوها دکمه مخصوص درست کردن پاپ کورن دارند. شما می توانید با توجه به برچسب روی دکمه های مایکروفر، زمان مناسب برای درست کردن پاپ کورن را بخوانید. ذرت ها را در یک کیسه پلاستیکی در باز که قابل استفاده در مایکروویو است قرار دهید و تا زمانی که دیگر صدای پریدن آن ها را می شنوید به درست کردن آن ها ادامه دهید.

آموزش طرز کار با ماکروفر و ماکروویو- درست کردن پاپ کورن در ماکروفر

5) سوپ یا سس را در مایکروویو نپزید. سوپ ها و سس ها هنگام پختن در مایکروویو، مستعد پاشیدن و مشتعل شدن هستند. به جای مایکروویو، آنها را روی اجاق گاز آماده کنید.

آموزش طرز کار با ماکروفر و ماکروویو- گرم کردن سوپ در ماکروفر

نگهداری از مایکروویو

1) تمیز کردن مایکروویو در عملکرد بهتر و طولانی مدت آن تاثیر گذار است. هفته ای یکبار مایکروویو را تمیز کنید. برای پاک کردن قسمت داخلی مایکروویو از یک پارچه مرطوب استفاده کنید. با استفاده از یک ماده پاک کننده طبیعی مانند جوش شیرین و آب، مواد غذایی داخل مایکروویو را پاک کنید. همچنین می توانید از ترکیب آب و مایع ظرفشویی را برای تمیز کردن مایکروویو استفاده کنید.

آموزش طرز کار با ماکروفر و ماکروویو- تمیز کردن ماکروفر

2) پس از مدتی، مایکروویو شما ممکن است بو بگیرد، به خصوص اگر به طور مرتب تمیز نشود. برای از بین بردن بوی بد مایکروویو می توانید1 تا 1.5 فنجان (240 تا 350 میلی لیتر) ترکیب آب و آبلیمو را به همراه پوست یک لیمو در یک کاسه شیشه بریزید. سپس کاسه را درون مایکروویو قرار دهید و آن را برای مدت زمان 4-5 دقیقه گرم کنید.

بعد از اینکه آب از جوش افتاد با استفاده از دستکش نسوز ظرف را از مایکروویو خارج کنید. سپس می توانید با استفاده از یک پارچه تمیز داخل مایکروویو را تمیز کنید.

آموزش طرز کار با ماکروفر و ماکروویو- تمیز کردن ماکروفر

3) اگر متوجه شدید مایکروویو شما به طور صحیح غذا را گرم نمی کند و یا زمان زیادی برای پخت غذاها طول می کشد، دستگاه شما دچار مشکل شده است و باید برای تعمیر مایکروویو خود اقدام کنید. در چنین شرایطی از مایکروویو خود استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث ایجاد جرقه و یا بوی سوختگی شود. دستگاه را از برق جدا کرده و برای تعمیر آن اقدام کنید.

آموزش طرز کار با ماکروفر و ماکروویو- تعمیر ماکروفر

آیا مایکروویو شما دچار مشکل شده است؟ همین حالا درخواست تعمیرات مایکروویو خود را ثبت کنید! خیلی زود مشکل دستگاه شما را برطرف می کنیم.

معنی علائم روی مایکروویو چیست؟

مایکروویو شما ال جی، سامسونگ، دوو، کنوود و یا هر برندی که باشد پر از شکل های مختلف روی پنل کنترل است، اما معنی این علائم واقعا چیست و چه کاربردی دارند؟ طرز کار با دکمه های مایکروویو چگونه است؟ در این بخش درباره رایج ترین علائم مایکروویو های برندهای مختلف صحبت می کنیم. به این ترتیب شما به راحتی متوجه می شوید که چگونه می توانید با عملکردهای بخار، گریل و یا فن کار کنید. اگر به دنبال علائمی هستید که در این لیست وجود ندارد، بهتر است به دفترچه راهنمای مایکروویو یا مایکروفر خود مراجعه کنید تا بتوانید به خوبی طرز کار با مایکروفر یا مایکروویو خود را یاد بگیرید.

طرز کار با دکمه ماکروویو

مایکروویو (Microwave)

شما می توانید برای یخ زدایی سریع یا گرم کردن غذا از تنظیمات مایکروویو استفاده کنید. بعلاوه، مایکروویو برای پختن سبزیجات و سیب زمینی بسیار مناسب است. اگر آنها را در مایکروویو بپذید، به مقدار کمتری آب نسبت به ماهیتابه نیاز دارید. به این ترتیب ویتامین های موجود در غذا حفظ می شوند و شما آنها را با آب نمی ریزید.

طرز کار با دکمه برشته کردن ماکروویو

برشته کردن (Crisp)

با استفاده از این عملکرد می توانید سیب زمینی سیب زمینی سرخ شده ترد درست کنید و یا رویه پیتزای خود را برشته کنید. عملکرد برشته کردن فقط در پخت ترکیبی با یک کاسه یا بشقاب سرخ کن کار می کند. در حالی که گریل از قسمت بالا به ظرف شما حرارت می دهد، ظرف خیلی داغ نیز از زیر حرارت را به غذای شما منتقل می کند. برای سرعت بخشیدن به فرآیند پخت می توانید از عملکرد برشته کردن استفاده کنید.

طرز کار با دکمه یخ زدایی ماکروویو

یخ زدایی (Defrost)

با حالت یخ زدایی می توانید مواد غذایی را بدون گرم کردن آن ها یخ زدایی کنید. به سرعت می توانید یک تکه نان را برای صبحانه یا گوشت چرخ کرده را برای سس ماکارونی یخ زدایی کنید. اگر از حالت یخ زدایی در مایکروویو استفاده می کنید، باید وزن را انتخاب کنید، سپس مایکروویو با زمان و قدرت توان مناسب برای یخ زدایی را فعال کنید.

طرز کار با دکمه اجاق گاز فن ماکروویو

اجاق گاز فن (Fan oven)

علامت فن در واقع عملکرد هوای گرم مثل فر برقی است. در این حالت مایکروویو از یک فن استفاده می کند تا گرما را به طور مساوی در داخل دستگاه پخش کند. مزیت این عملکرد این است که می توانید نسبتاً سریع  غذای خود را طبخ کنید.

طرز کار با دکمه بخارپز ماکروویو

بخارپز (Steam)

عملکرد بخارپز در مایکروویو برای بخارپز کردن سبزیجات استفاده می شود. کافیست سینی بخارپز را با آب پر کنید و سپس آن را درون مایکروویو قرار دهید. در این روش شما سبزیجات را بدون از بین بردن طعم، ویتامین ها و ساختار آن ها آماده می کنید.

طرز کار با دکمه گریل کامل ماکروویو

گریل کامل  (Full grill)

با این دکمه شما گریل کامل یا همان حالت کباب کردن را انتخاب می کنید. شما می توانید برای گریل یا کباب کردن گوشت، ماهی یا سبزیجات از این حالت استفاده می کنید. حالت گریل برای درست کردن برش های گوشتی واقعا ضخیم توصیه نمی شود. در واقع این حالت کار پخت و پز را انجام نمی دهد و بیشتر برای ایجاد حالت کبابی روی مواد غذایی به کار می رود. هنگامی که بخواهید برش گوشت های خیلی ضخیم را با این حالت کباب کنید، اکثر اوقات بیرون گوشت حالت سوختگی پیدا می کند در حالی که داخل آن هنوز به خوبی پخته نشده است!

طرز کار با دکمه گریل جزئی ماکروویو

گریل جزئی  (Part grill)

شما می توانید از گریل جزئی مانند گریل کامل اما با مقادیر کمتر استفاده کنید. در این حالت شما از بخشی از گریل استفاده می کنید. دقت کنید که کدام قسمت را می خواهید گریل کنید، سپس ظرف را در جای مناسب معمولا در وسط ماکروویو قرار دهید.

بعضی از مدل های ماکروفر دارای سه درجه برای گریل هستند؛

گریل (1) با حرارت زیاد در مدت زمان کوتاه عمل می‌کند و برای همبرگر، ماهی، مرغ و… مناسب است.

گریل (2) با حرارت کم در مدت زمان زیاد عمل می‌کند و برای زمانی که وقت کافی برای پخت دارید مناسب است.

گریل (3) با حرارت و مدت زمان به اندازه هم عمل می‌کند و برای برشته کردن زیر غذا مناسب است. مثل درست کردن ته دیگ، زیر کیک، ته چین و زیر خمیرها.

طرز کار با دکمه پیتزاپز ماکروویو

تنظیمات پیتزاپز  (Pizza setting)

دکمه پیتزاپز اغلب یک پخت ترکیبی بین convection oven و heating element در زیر دکمه microwave oven است. گرمای اضافی از زیر باعث می شد که پیتزای شما ترد و خوشمزه شود. البته این حالت می تواند برای سایر غذاهایی که از پایین نیاز به حرارت اضافی دارند نیز استفاده شود. این حالت در همه مدل ها و برندهای مایکروویو وچود ندارد.

طرز کار با دکمه گرما از پایین ماکروویو

گرما از پایین  (Lower heat)

در این حالت تمام گرما توسط یک المنت گرمایشی در پایین مایکروویو ایجاد می شود. شما می توانید از این دکمه برای پخت غذا و پخت بن ماری استفاده کنید. حتی برای غذاهایی که در دمای بالا پخته می شوند نیز این حالت مفید است. با استفاده از این حالت می توانید مطمئن باشید که زیر یک پیتزا یا کیک بدون اینکه بالای آن بسوزد پخته می شود.

طرز کار با دکمه گرما از بالا ماکروویو

گرما از بالا  (Upper heat)

از حالت گرما از بالا برای کیک هایی که پخته شده اند و هنوز نیاز به پخت بیشتر دارند استفاده می شود. به عنوان مثال برای پخت پای سیب اگر از المنت گرما از بالا استفاده کنید می توانید از برشته شدن بیش از حد خمیر پای جلوگیری کنید.

طرز کار با دکمه گریل فن ماکروویو

حالت گریل فن (Fan grill mode)

هنگامی که این حالت را انتخاب می کنید، دستگاه شما مرتب بین فن و گریل تغییر حالت می دهد. به این ترتیب، مایکروویو هر چند وقت یکبار، هوای گرم در اطراف ظرف شما را می وزد و قطعات بزرگ گوشت و ماهی نیز به خوبی پخته می شوند. اگر فقط از حالت گریل برای قطعات بزرگ گوشت و ماهی استفاده کنید، ممکن است قسمت های بیرونی حالت سوختگی پیدا کند در حالی که قسمت داخلی آن هنوز خام است.

کانوکشن (convection)

ممکن است این دکمه روی ماکروفر به اختصار conv نیز نوشته شده باشد. حالت کانوکشن مایکروویو، هوای گرم را به داخل محفظه هدایت می‌کند و به کمک سیستم تهویه، آن را در سراسر فضای داخلی به طور یکسان پخش می‌کند. به این شکل در تمام طول پخت دما به اندازه مد نظر شما ثابت می‌ماند. از این حالت ماکروفر برای پخت انواع کیک و شیرینی استفاده می‌شود. برای استفاده از این حالت، دمای ماکروفر را طبق رسپی روی اندازه مد نظر خود قرار می‌دهید و دکمه START را فشار می‌دهید، بعد از رسیدن دستگاه به دمای تنظیم شده، ماکروفر بوقمی‌زند. حالا می‌توانید مواد غذایی خود را برای پخت در ماکروفر یا سولاردام قرار دهید و با تنظیم زمان کافی، پخت کیک، شیرینی و… را آغاز کنید.

کانوکشن

برنامه های پخت در ماکروفر

برنامه پخت پیتزا در ماکروفر

پحت پیتزا در مکروفر و مایکروفر

مرحله اول پخت پیتزا در مایکروفر: طرز تهیه پیتزا در انواع ماکروفر، مایکروفر، مایکروویو و سولاردم بسیار راحت و انجام‌پذیر است. قبل از پخت پیتزا در ماکروفر الجی، بوش، پاناسونیک، کنوود، فلر و دیگر مایکروفرهای دیگر برندها باید از حالت پیش گرمایش استفاده کنید. بنابراین، دکمه preheat را فشار دهید و دما را بر روی 180 درجه سانتیگراد تنظیم کنید و دکمه START را فشار دهید تا ماکروفر شروع به گرم شدن کند. ممکن است بسته به مدل ماکروفر یا سولاردامتان دکمه preheat روی آن نباشد، در این صورت دکمه convection یا conv را برای پیش گرمایش فعال کنید. زمان پیشنهادی ما برای پیش گرمایش، حدود 10 دقیقه است.

مرحله دوم پخت پیتزا در ماکروفر: دکمه micro را با دکمه conv فشار دهید و دمای ماکروفر را بر روی 180 درجه سانتیگراد تنظیم کنید. با توجه به رسپی مورد استفاده‌تان به کمک ولوم مایکروفر، زمان را تنظیم کنید. کاراباما پیشنهاد می‌کند برای این مرحله از پخت پیتزا در ماکروفر، حدود 8 دقیقه را برای پخته شدن خمیر و 3 دقیقه را پته شدن محتویات دیگر در نظر بگیرید.

مرحله سوم پخت پیتزا در ماکروفر: پس از پخته شدن نسبی در مرحله قبل، پیتزا را روی سه پایه قرار دهید. حالا دکمه های ماکرو و فر را چند دفعه فشار دهید تا قدرت 60% بر روی صفحه نمایش نمایان شود. در نهایت دکمه START را بزنید.

مرحله چهارم پخت پیتزا در مایکروفر: حالا برای طلایی شدن روی پیتزا، دکمه ماکرو و گریل (grill) را همزمان فشار دهید و قدرت ماکروفر را دوباره بر روی 60% قرار دهید. زمان پخت را بر روی 2 دقیقه تنظیم کنید و دکمه استارت را فشار دهید.

 

برنامه پخت کیک در ماکروفر

پخت کیک در مایکروفر

ابتدا دکمه convection یا conv را فشار دهید و با استفاده از ولوم ماکروفر و سولاردام، دمای مورد نظر برای پخت کیک  را تنظیم کنید، حالا بدون تنظیم زمان درب مایکروفر را ببندید و دکمه START را بزنید. وقتی ماکروفر به دمای مورد نظر شما برسد بوق می‌زند، حالا مایه کیک را روی سه پایه فلزی مایکروویو یا سولاردم قرار دهید، درب ماکروفر را ببندید و مجددا دکمه کانوکشن سولاردام را فشار دهید، پس از تنظیم دما و زمان متناسب با کیک خود، استارت را بزنید. به همین سادگی! پس از اتمام کار، مایکرویو بوق می‌زند و می‌توانید پس از خاموش شدن فن ماکروفر، کیک خود را از دستگاه خارج کنید. برای اطمینان از پخته شدن کیک در سولاردم، یک خلال دندان در قسمت های مختلف آن فرو کنید؛ اگر خمیری به آن نچسبید یعنی کیک شما آماده صرف است.

 

نکات مربوط به پخت کیک در ماکروفر و سولاردام

 1. برای پخت کیک در ماکروفر از ظروف فلزی و استیل استفاده نکنید. بهترین انتخاب، پخت کیک در ظروف شیشه‌ای نشکن (پیرکس) یا قالب های سیلیکونی ست.
 2. پخت کیک در ماکروفرهای قدیمی که حالت کانوکشن ندارند، در همان حالت نرمال گرمای مایکروفر انجام می‌شود فقط باید دما را مانند دیگر پخت و پزهای خود تنظیم کنید. در این شرایط حدود 8 دقیقه برای پخت کیک کافی است اما نسبت به حالت کانوکشن کمی خشک می‌شود.
 3. قبل از طبخ کیک در مایکروویو، آن را تمیز کنید.

برنامه پخت مرغ در ماکروفر

پخت مرغ در مایکروفر

مرحله اول پخت مرغ در ماکروفر: پس از آماده کردن مرغ به روش مورد نظر خودتان، قدرت مایکروفر یا سولاردم را روی 100% قرار دهید، سپس مرغ آماده ی پخت را در ظرف مناسب نشکن بگذارید و در ماکروویو قرار دهید.

مرحله دوم پخت مرغ در ماکروفر:  حدود 15 الی 20 دقیقه (بسته به اندازه مرغ) به ماکروفر یا سولاردام برای پخت مرغ زمان دهید.

مرحله سوم پخت مرغ در ماکروفر: سپس درب ماکروفر را باز کنید و مرغ را پشت و رو کنید، حالا قدرت مایکروویو را روی 60% قرار داده و حدود 10 الی 15 دقیقه به آن زمان دهید تا طرف دیگر مرغ هم در مایکروفر پخته شود.

با فرو کردن چنگال در قسمت های مختلف آن، از به خوبی پخته شدن مرغ مطمئن شوید، در نهایت در کمترین زمان و به ساده‌ترین شکل در ماکروفر، مرغ آماده صرف است.

برنامه یخ زدایی در مایکروفر

یخ زدایی در ماکروویو و سولاردام این نکته مثبت را دارد که مواد مغذی موجود در انواع خوراکی‌ها را کاهش نمی‌دهد. برای یخ زدایی گوشت، مرغ، ماهی، نان و… بسته به مدل ماکروفر و سولاردام خود دو راه دارید:

 1. یخ زدایی دستی با ماکروفر و سولاردام
 2. یخ زدایی اتوماتیک با ماکروفر و سولاردام

یخ زدایی در ماکروفر و سولاردام به روش دستی

ابتدا هر مواد غذایی‌ای که قصد یخ زدایی کردنش را دارید در ماکروفر قرار دهید، سپس زمانی متناسب با وزن آن ماده تنظیم کنید و قدرت مایکروفر را روی 100% بگذارید. همچنین می‌توانید از برنامه ماکرو 360 برای یخ زدایی به روش دستی استفاده کنید.

یخ زدایی در ماکروفر و سولاردام به روش اتوماتیک

همان طور که ذکر شد، برخی مدل‌های ماکروفر قابلیت یخ زدایی مواد به صورت اتوماتیک دارند. در این روش پس از قرار دادن ماده مورد نظر در ماکروفر، دکمه defrost یا auto defrost را فشار دهید سپس با چرخاندن دکمه چرخان (ولوم) تنظیمات را برای ماده غذایی مورد نظر ست کنید.

اعداد 1 تا 4 به ترتیب برای یخ زدایی:
1. گوشت
2. مرغ
3. ماهی
4. نان
هستند.

سپس کلید enter را بزنید. حالا باید وزن ماده‌ای که برای یخ زدایی در ماکروفر گذاشته‌اید را با همان دکمه چرخان وارد کنید. توجه کنید که وزن‌ها بر حسب کیلوگرم وارد می‌شوند. (برای مثال 0.4 یعنی 400 گرم.) در نهایت دکمه start را بزنید تا یخ زدایی توسط ماکروفر یا سولاردام انجام شود.

برای یخ زدایی ماهی، گوشت و مرغ در مایکروفر پس از اتمام هر زمانی که متناسب با وزنشان تنظیم کردید اجازه دهید 4 الی 5 دقیقه بگذرد سپس آن را پشت و رو کنید و همان مقدار زمان را این بار با قدرت پایین‌تر برای طرف دیگر تنظیم کنید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

مریم نجاری

باسلام و عرض خسته نباشید
مایکروفر سولاردام من برج 10 سرویس شده و هیچ مشکلی نداره. ولی وقتی برای پختن کیک از پایه کوتاه می خواهم استفاده کنم جرقه میزنه. روکش پایه رو چک کردم مشکلی نداره علت جرقه زدن رو متوجه نمیشم و می ترسم به دستگاه آسیب بزنه. چکار باید کنم

آزیتا قهرودی

راهنماییتون عالی بود
لطفاً طرز استفاده کامل از ماکروفر paradiseرو بذارید

  مریم تقی پور

  لطفا نحوه استفاده از مایکروویو مدل MS23F300EEK را اموزش دهید

سلام من کارایی بامایکرویوروبلدنیستم مارک نیولایف لطفاراهنمایی کنید

محمدعلی مظفری

سلام
لطفا طریقه راه اندازی مایکروویو سامسونگ را از ابتدا راهنمایی کنید

  عرشیا خسروی

  سلام طرز کار ماکروفر مدل:ce3110n-5
  را یاد بدید ممنون میشم.

علی زنگنه

سلام
راهنمای مایکروویو بوتان رو میتونید بذارید لطفا
خیلی از کلیدا رو ماکروفر بوتان داره که متاسفانه با مطالعه این مقاله هم متوجهش نشدم
ممنون میشم

مریم حاجی پور

سلام مایکروویو من کراون هستش تقریبا 13 سال پیش خریدم ولی هیچی بجز گرم کردن غذا بلد نیستم میشه راهنمایی کنید

حامد شرفی

سلام و آرزوی سلامتی.ماکروویو cl4tronicمدل787روش استفاده را نمیدانیم .لطفاً راهنمای بفرمایید باتشکر شرفی

رقیه لک زایی

با سلام ممنون هستم که توضیح دادین که چگونه از مایکروفر استفاده کنم من تاحالا هیچی نپختم فقط نون گرم کردم انشاالله بتونم استفاده بیشتری کنم با راهنمیی شما