استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

تمیز کردن مایکروفر با 4 روش سریع، آسان و موثر

تمیز کردن مایکروفر با 4 روش سریع، آسان و موثر

مایکروفر را می‌توان یکی از وسایل پرکاربرد در هر خانه‌ای در نظر گرفت. یکی از نکات مهم پس از استفاده از مایکروفر، تمیز کردن آن است که برای داشتن یک دستگاه بی‌عیب و نقص، باید تمیز کردن مایکروفر را در دوره‌های منظم انجام دهید. با تمیز کردن منظم دستگاه علاوه بر افزایش طول عمر آن، از انتشار بوی بد در مایکروفر جلوگیری می‌کنید و همچنین محیطی بهداشتی‌تر برای پخت و پز دارید. در این مقاله نکاتی برای تمیز کردن ماکروفر در اختیار شما قرار داده‌ایم.

تمیز کردن مایکروفر به روش اصولی

به یاد داشته باشید تمیز کردن مایکروفر پس از هربار استفاده، اقدامی ضروری است. پیشنهاد می‌شود این کار را پیش از خشک شدن مواد غذایی داخل دستگاه انجام دهید. چراکه در این زمان یک پارچه نرم و آب گرم از پسِ نابودسازی چربی‌ها بر می‌آید. اما برای تمیزکاری اساسی طبق مراحل زیر پیش بروید:

تمیز کردن صفحه گردان مایکروفر

صفحه گردان (سینی گردان) مایکروفر را، طبق دستورالعمل دفترچه راهنما جدا کنید و با استفاده از شوینده ملایم بشویید و به خوبی خشک کنید سپس با استفاده از یک پارچه مرطوب، دیواره‌های مایکروفر را نیز تمیز کنید.

تمیز کردن فضای داخلی مایکروفر

بیشترین میزان آلودگی، در فضای داخلی مایکروفر پخش می‌شود. چراکه همواره در معرض مواد غذایی قرار می‌گیرد. پس اگر با چربی یا دیگر کثیفی‌ها برخورد کردید از یک پارچه مرطوب، آب گرم و شوینده مناسب برای پاک کردن آنها استفاده کنید. بعد از این اقدام آب گرم را جهت پاکسازی نهایی به کار گیرید.

اگر مایکروفر شما روشن نمی‌شود، غذا را به خوبی گرم نمی‌کند، سینی آن نمی‌چرخد و … از یک تکنسین تعمیر مایکروفر کمک بگیرید تا دستگاه شما را عیب یابی کند.

پاک کردن درب و بدنه مایکروفر

برای تمیز کردن بدنه مایکروفر استفاده از شیشه شوی یا ترکیب آب و صابون ملایم کافیست. محلول را با یک پارچه نرم به تمام قسمت‌های شیشه بماید و به خوبی تمیز کنید. سپس با یک پارچه نرم و تمیز آن بدنه را خشک کنید. برای پاک کردن درب دستگاه هم می‌توانید از مخلوط مایع ظرفشویی و آب یا جوش شیرین استفاده کنید.

روش های تمیز کردن ماکروفر

روش های تمیز کردن ماکروفر

گاهی راهکارهای طبیعی مشکل شما را بهتر برطرف می‌کنند. در ادامه چند ماده موثر برای پاکسازی مایکروفر معرفی شده است، اما عملکرد آنها به نحوه استفاده نیز بستگی دارد. برای تمیز کردن دستگاه خود، می‌توانید از اقلام زیر استفاده کنید:

 • یک فنجان آب
 • لیموترش
 • جوش شیرین
 • شوینده‌های ملایم
 • آب و صابون
 • سرکه
 • مایع ظرفشویی
 • تمیز کننده‌های مایکروفر

1. تمیز کردن مایکروفر با سرکه

سرکه ضدعفونی کننده‌ای طبیعی است و عملکردی فوق العاده دارد. برای تمیز کردن ماکروفر با سرکه، به صورت زیر عمل کنید:

 • کاسه‌ای متوسط برای ساخت محلول آب و سرکه انتخاب کنید.
 • به ازای هر استکان آب، ۲ قاشق غذاخوری سرکه در آن بریزید.
 • مایکروفر را به مدت 5 دقیقه روی حرارت بالا قرار دهید تا محتویات کاسه چند دقیقه‌ای بخار شوند.
 • پس از تمام شدن تایمر، مایکروفر را فوراً باز نکنید. درب را برای ۲ تا ۳ دقیقه دیگر بسته نگهدارید و اجازه دهید بخار کاملا داخل دستگاه پخش شود.
 • پس از باز کردن درب، سینی و صحفه گردان دستگاه را با آب بشویید.
 • در پایان مایکروفر را با یک اسفنج نرم یا حوله پاک کنید. تا آلودگی‌ها از بین بروند.

پاکسازی مایکروفر با لیمو

2. پاکسازی مایکروفر با لیمو

یک فنجان آب و برش‌های لیمو را باهم ترکیب کنید و برای 1 تا 2 دقیقه داخل مایکروفر قرار دهید. (تا زمانی که داخل دستگاه پر از بخار شود.) پس از خاموش کردن مایکروفر، دیواره‌های اطراف و سینی آن را با دستمال پاک کنید. مزیت لیمو نسبت به روش قبلی، تاثیر قوی‌تر لیمو در از بین بردن بوی نامطبوع است.

3. تمیز کردن مایکروفر با جوش شیرین

تمیز کردن مایکروفر با جوش‌شیرین، مناسب آلودگی‌های سرسخت است. برای اجرای این روش مراحل زیر را انجام دهید:

 • ۴ قاشق غذاخوری جوش شیرین را با ۴ فنجان آب ترکیب کنید.
 • دقت کنید که جوش شیرین به خوبی حل شود.
 • یک پارچه تمیز را به محلول تهیه شده آغشته کرده و داخل مایکروفر را پاک کنید.
 • در قدم آخر، پارچه‌ای دیگر را با آب داغ مرطوب سازید و پاکسازی را به پایان برسانید.

4. استفاده از مواد شوینده

تمیز کردن مایکروفر امری ساده است که به پاک کننده خاصی نیاز ندارد. اما اگر با لکه‌های سرسختی مواجه شدید، از یک پاک‌کننده ملایم و چند منظوره (پاک‌کننده سطوح مختلف) استفاده کنید. پس از تمیز کردن مایکروفر با مواد شوینده، یک لیوان آب را به مدت ۵ دقیقه درون مایکروفر قرار دهید تا بخار کند سپس دستگاه را با دستمال یا حوله تمیز کنید. بدین ترتیب باقی مانده مواد شوینده از آن خارج می‌شود. درنهایت خشک کردن دستگاه را فراموش نکنید.

تمیز کردن ماکروفر اهمیت زیادی دارد و در صورت بی توجهی به آن، ممکن است به قطعات دستگاه آسیب وارد شود و شما را متحمل صرف هزینه برای تعمیر می‌کند. فراموش نکنید برای تعمیر مایکروفر ال جی یا هر برند دیگری به مرکز تخصصی آن مراجعه کنید.

نکاتی که برای تمیز کردن مایکروفر باید به آن توجه کنید

نکاتی که برای تمیز کردن مایکروفر باید به آن توجه کنید

جالب است بدانید زیاده روی در شستشو یا بی دقتی هنگام پاک‌سازی، می‌تواند آسیبی جدی به دستگاه وارد کند. پس قبل از تمیز کردن مایکروفر، دفترچه راهنما را حتما بررسی کنید. هنگام تمیز کردن دستگاه به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. از فرچه زبر و اسکاچ‌های سیمی که صحفه مایکروفر را خش می اندازد، استفاده نکنید.
 2.  قبل از تمیز کردن، ماکروفر را خاموش کنید و دستگاه را از برق بکشید.
 3. برای تمیز کردن دستگاه از برس‌های فلزی استفاده نکنید.
 4. برای پاک کردن مایکروفر از مواد شیمیایی قوی استفاده نکنید.

کلام پایانی

اگر مایکروفر از لحاظ تمیزی در وضعیت مناسبی قرار نداشته باشد، ممکن است سطح داخلی و قطعات آن خراب شوند که این موضوع علاوه بر کاهش عمر مفید دستگاه، شما را متحمل صرف هزینه‌های اضافی برای تعمیرات خواهد کرد. آگاهی از نحوه تمیز کردن مایکروفر به شما کمک می‌کند در زمانی کوتاه با صرف انرژی کمتر مایکروفر را پاکسازی کنید. برای افزایش عمر مفید دستگاه، پس از هر بار استفاده مایکروفر خود را از برق بکشید و با یک شوینده ملایم و دستمال تمیز کنید.

با توجه به حساسیت قطعات ماکروفر در صورت خرابی و وجود مشکل در آن از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید. هرگز برای تعمیر دستگاه خود به افراد غیر متخصص مراجعه نکنید. به عنوان مثال تعمیر مایکروفر سامسونگ را صرفا به تکنسین همین برند بسپارید.

سوالات متداول

برای رهایی از بوی بد دستگاه کافیست چند قطره از اسانس‌های معطر یا تکه‌های لیمو را با یک استکان آب مخلوط کنید و بگذارید چند دقیقه‌ای داخل مایکروفر حرارت ببیند.

بخار آب یا لیمو، جوش شیرین و سرکه برای پاکسازی مایکروفر مناسب‌ هستند. اما می‌توانید از مخلوط آب و صابون ملایم، یا شوینده‌های چند منظوره هم استفاده کنید.

برای تمیز کردن بدنه مایکروفر استفاده از شیشه شوی یا ترکیب آب و صابون ملایم کافیست. محلول را با یک پارچه نرم به تمام قسمت‌های شیشه بماید و به خوبی تمیز کنید. سپس با یک پارچه نرم و تمیز آن بدنه را خشک کنید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.